Ultimele comentarii pe forum

SUBIECT COMENTARIU
cancer testicular - simptome? 00:00:00 de către yardley
Fuguta la medicul urolog. Nu este obligatoriu sa fie cancer, dar tb.mers la medic sa vedeti ce este.Sotul meu a fost operat anul trecut de cancer testicula si se banuieste ca il avea de mai multi ani.
cancer uterin? 00:00:00 de către liuba_chascear
Subiect: cancer uterin?
unde sa caut si eu un raspuns?
se pare ca nui pasa nimanui.
cancer uterin? 00:00:00 de către liuba_chascear
Subiect: cancer uterin?
oare se va deranja sa-mi raspunda cineva si mie?
cancer uterin? 00:00:00 de către liuba_chascear
Subiect: cancer uterin?
sunt fata doamnei pecora hafia din mm,si as dori sa-l intreb pe dr.eniu de ce a operat-o pe mama mea daca a stiut ca nu-i de operat.mi-ati spus domnule doctor ca nu ati stiut de boala ei,ciroza la ficat.cum e posibil asa ceva devreme ce ia-ti trimis analiza la bucuresti si dupa multe investigati ati propuso pentru operatie.am gasit-o intr-un hal de nu-mi vine nici sa ma mai gandesc.nimeni nu a schimbat-o.nimeni nu ia dat de mancare ceva,am intrebat femeile din salon si mi-au raspuns ca nimeni nu se uita la ea.cand am ajuns la mama la spital acuza dureri groaznice.am cerut de la asistenta medicala un calmant.a venit dupa o ora cu calmantul.nu-mi permit sa aduc acuzatii.dar as spune la orisicine vrea sa mearga la oncologie cluj ,mai bine sa se lase pagubas
v-am intrebat domnule doctor ce se intampla cu mama.mi-ati raspuns ca este bine,ca operatia a reusit,ca nu sunt probleme,si nici nu a durat o saptamana si mama mea era si ingropata.nu mai inteleg de ce se simtea si domnul doctor anestezist de vina.nu inteleg de ce nu sa apelat la alte metode medicale decat operatia stiinduse gravitatea si avansul boalei.va rog un raspuns pentru sufletul meu.ca sa-mi gasesc si eu linistea.si as dori sa-i multumesc doamnei doctor hica pentru profesionalismul ,pentru omenia dansei,pentru sufletul dansei.multrumesc din inima.
cancer uterin? 00:00:00 de către lacramy
Subiect: cancer uterin?
MULTUMESC MULT PT DETALII SI ITI DORESC DIN TOT SUFLETUL MULTA SANATATE SI SA FIE TOTUL NUMAI BINE SI SA AVETI PARTE DE BUCURII SI SATISFACTII IN VIATA
CU RESPECT
cancer uterin? 00:00:00 de către ioanatvs
Subiect: cancer uterin?
Am fost ieri la Cluj la Cfr.prof.DR. ENIU DAN.Am fost trimisa la el de un DR.din Oradea.Are program luni si vineri de la 11 la Institutul oncologic.Mi a dat un tratament de 2 sapt.si pe urma vom face biopsie.Sper sa fie bine!
cancer uterin? 00:00:00 de către lacramy
Subiect: cancer uterin?
buna ,,,sunt lacramioara si as dorii sa-mi spuneti la ce doc de la cluj mergeti?VA MULTUMESC ANTICIPAT!
cancer uterin? 00:00:00 de către ioanatvs
Subiect: cancer uterin?
Am 35 ani si la un control de rutina am descoperit un papanicolau tip IV si am hotarat sa merg neparat la Cluj sapt.viitoare.sa mi se faca o conizatie adica o biopsie.Interesant e ca nu am sangerat la contact si nu m-a durut doar ca am avut o scurgere galbuie care nu mai trecea nici la Zanocin.asta e...sper ca va fi bine!
cancer uterin? 00:00:00 de către Patra
Subiect: cancer uterin?
Niste analize ar fi foarte bune ( in special Papanicolau ) si nu e de glumit...dak e cancer si necesita operatie iti recomand sa o faci la Cluj ,acolo vei gasi cei mai buni medici in domeniu din Romania si ai mari sanse sa te faci bine,sper ca sfatul meu sa-ti fie de ajutor.
Adenom hipofizar 25-06-2014, 15:34:38 de către Marian1994
Subiect: Adenom hipofizar
Insa nu mi sa dat niciun tratament pentru el deoarece a spus ca este sub 1 cm...ce credeti ar fi vreo problema pe viitor ?
Adenom hipofizar 05-06-2014, 14:47:42 de către Marian1994
Subiect: Adenom hipofizar
pai este despre adenomul hipofizar ceea ce mi sa spus si mie :( in orice caz va multumesc pentru timpul acordat.
Adenom hipofizar 05-06-2014, 11:22:38 de către RaulDuke
Subiect: Adenom hipofizar
ar trebui sa discuti cu endocrinologul si sa evaluezi optiunile pe care ti le propune el. in rest, nu cred ca esti pe sectiunea care trebuie a forumului..., mai potrivita ar fi cea despre probleme endocrinologice.
Adenom hipofizar 04-06-2014, 15:18:27 de către Marian1994
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua ma numesc Marian si de cand mam nascut am fost diagnosticat cu nanism hipofizar..eram foarte mic de statura si nu este numai asta pentru ca toate rudele din partea mamei sunt micii aveam dureri foarte mari de cap deoarece la nastere am fost declarat mort un sfert de ora apoi m-au aspirat si mi-am revenit dar in acel timp nu mia irigat creierul si de aceea am aceste probleme eu sunt din constanta iar la constanta timp de 8 ani nu si-au dat seama ce am am fost la bucuresti la parhon si inca merg odata pe an de la varsta de 8 ani iar acum am 20..inainte mergeam in fiecare luna am facut 8 ani de zile hormonii de crestere in muschii de la picioare Noditropin Simplex..acum iau pastile eutirox si prednison..eu am fost la un domn doctor care a decedad acum vreo 3 ani iar apoi la o doamna doctor iar acum am fost mutat la adulti...si iar mia schimbat doctorul iar acest doctor mia spus ca am o mic nodul pe hipofiza si ca este posibil sa il am acolo de la nastere iar nu mi sa spus pana acum ca nu era asa tehnologie ca acum sa se vada si de cand mi sa spus nu imi pot lua gandul de la acest lucru stau si ma gandesc nu stiu ce sa fac...am ajuns foarte stresat din cauza acestei boli pe care o am ce spuneti ce as putea face?

Marian Pitis - am facebook-ul am poza la o nunta sunt mai multi cu acest nume.
Adenom hipofizar 11-01-2014, 20:10:01 de către andreea2013
Subiect: Adenom hipofizar
Imi pare rau sa aud asta. Macar acum stii care este cauza si o poti trata. La ce medic mergi? ce specializare are? ai fost si la endocrinolog?
Adenom hipofizar 11-01-2014, 19:42:32 de către annacherry35
Subiect: Adenom hipofizar
Pai de un an si jumatate sau 2 am niste dureri de cap teribil de grave. nu imi trec cu pastile, ma trezesc cu dureri de cap, adorm cu dureri de cap. tot timpul. si am convins-o cu greu pe mama ca am o problema si trebuie sa vad ce in neregula cu mine. Am fost depresiva, ma certam cu prietenul meu tot itmpul, plangeam foarte des, din nimicuri, lucru pe care eu nu l-am mai patit pana acum 9 luni. De cateva zile ma trezesc tremurand, tulburari de concentratie, nu ma pot concentra si am pierderi de memorie. Am zis ca sunt nesemnificative aceste chestii, pana am facut acest control. Plus menstruatie foarte neregulata.
Adenom hipofizar 11-01-2014, 18:34:13 de către andreea2013
Subiect: Adenom hipofizar
Buna Ana!
Dupa parerea mea este vorba de un microadenim hipofizar. Dc este sau nu grav iti va spune medicul. Probabil vei face si niste analize hormonale sa vada dc este sau nu secretant. Conteaza mult si amplasamentul adenomului nu numai marimea sa. Tin sa precizez ca nu sunt cadru medical asa ca nu lua prea in serios parerea mea. Aici doar discutam dar detali si sfaturi de luat in considerare iti va da medicul. Ce simptome ai? cum ai ajuns sa faci Rmn?
Adenom hipofizar 11-01-2014, 15:45:58 de către annacherry35
Subiect: Adenom hipofizar
buna ziua. am facut de curand un examen RMN si pe fisa de rezultat scrie asa: hipertrofie adenohipofizara + sinuzita maxilara si etmoidala. Adenohipofiza inalta, convexa cranial, are diametrul de 8, 3 mm si depaseste apertura sellara. Imi poate spune cineva ce inseamna? Si daca este grav? Nu m-am dus inca la medic, urmeaza. Vreau neaparat sa stiu pana sa ajung la medic. Multumesc!
Adenom hipofizar 27-11-2013, 18:20:46 de către iulia_30
Subiect: Adenom hipofizar
Eu am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar din 2009, insa la mine era o forma mai grava pentru ca secreta hormoni de crestere GH. Din ceea ce am citit, nu toate adenoamele hipofizare trebuie operate insa cele care secreta GH sunt foarte periculoase si scurteaza durata de viata.
Am facut tratamente naturiste pana anul acesta, marimea tumorii a stagnat insa hormonii secretau in continuare. Am fost la control si la Parhon in Bucuresti (va recomand, sunt medicii foarte buni acolo), ei mi-au spus ca operatia ramane singura varianta. Asa ca m-am rugat sa gasesc locul potrivit unde sa ma operezs si Dzeu m-a ghidat sa aflu de un neurochirug din Bucuresti, de la spitalul Euroclinic, dr Sergiu Stoica. Asa ca pe 1 noiemebrie 2013 m-am operat, echipa de acolo m-a impresionat prin profesionalism, au scos toata tumoarea si acum ma simt foarte bine. M-am informat foarte mult inainte de operatie si sunt convinsa ca la ora actuala dr. Stoica este cel mai bun neurochirurg din Romania. Daca va ajuta informatiile acestea sau daca va pot ajuta cu alte detalii, adesa mea este cbobalca@yahoo.com. Multa sanatate tuturor!
Adenom hipofizar 28-03-2013, 19:59:45 de către delia_lil
Subiect: Adenom hipofizar
buna tuturor celor care au aceasta problema - adenom hipofizar(secretant de prolactina). vreau sa va spun ca in 2008 am aflat si eu ca am acest adenom, intr-adevar au fost in viata mea ceva socuri emotionale si cred ca asta a determinat aparitia lui. eu nu am luat dostinex sau brocriptin, nici nu am facut operatie asa cum mi-a recomandat un dr - `daca vreau sa am copii`. sigur ca la aflarea vestii am fost fff bulversata, speriata, etc... Dumnezeu a facut sa ajung pe la un dr homeopat(din iasi) care mi-a recomandat tratament (a durat cam mult) pentru reglarea organismului, a acestui hormon in special si ma simt foarte bine. nu am avut pb legate de acest adenom, chiar daca valoarea prolactinei este mare si ciclul menstrual vine la mai mult de 40 de zile (pana atunci mi se intamplase sa vina si dupa 6 luni). am continuat sa ma rog Lui Dumnezeu pentru un copilas si acum am un ingeras de 3 luni pe care il alaptez, desi doctorii (medicina alopata) mi-ai spus ca trebuie sa fac cezariana si sa nu alaptez deloc. concluzia e ca, cu ajutorul lui Dumnezeu se poate trai cu acest adenom si nu trebuie facute excese fizice/psihice - odihna, relaxare si tot ce ne face sa ne simtim bine. Doamne ajuta!
Adenom hipofizar 29-11-2012, 12:58:53 de către andreea2013
Subiect: Adenom hipofizar
Ma numesc Andreea. Acum 3 luni am fost diagnosticata cu adenom hipofizar secretant de hgh.(agromegalie).Am optat pentru operatie. Interventia s-a facut prin nas. Operatia am suportat-o bine, nu a fost foarte dureroasa.MAi bine decat ma asteptam.La 5 zile dupa operatie eram acasa cu fetita mea de 1 an.
Mi-a curs sange din nas o perioada, dar mi s-a spus ca e normal.Au trecut 3 saptami de la interventie si ma simt bine. Reusita operatiei se va stabilii abia dupa 3 luni de la interventie cand imi vor face analizele hormonale sa vada daca a scazut hormoul de crestere. Am o intrebare pentru persoanele cu agromegalie care s-au operat:dupa cat timp li s-au desumflat mainile si picioarele?
Familia mea mi-a spus ca la mine s-a vazut o ameliorare inca de la externare, dar eu nu simt o mare diferenta. Inca nu pot purta vergheta.
Va doresc multa sanatate!
Adenom hipofizar 12-11-2012, 20:09:47 de către RaulDuke
Subiect: Adenom hipofizar
felicitari si ne bucuram de vestile bune! totusi nu vad cum ma contrazici (daca mie mi te adresai); cancerul NU este singura boala care poate sa ucida, iar adenomul hipofizar NU este cancer. ca atare nu face apanajul oncologiei si nici nu se incadreaza in subiectul acestei sectiuni a forumului, ca atare sansele de a gasi pe cineva care sa raspunda acestei probleme sunt MAI MICI aici fata de o sectiune destinata bolilor endocrinologice. iar un endocrinolog nu ar avea de ce sa fie foarte activ aici, pentru ca majoritatea subiectelor tin de CANCER, problema unde experienta lui este la fel de limitata cum este si a mea in endocrinologie.

e gresit ca fiecare medic sa se ocupe de specialitatea lui ?
Adenom hipofizar 12-11-2012, 03:11:02 de către sara 2
Subiect: Adenom hipofizar
Din fericire te contrazic, adenomul hipofizar nu e cancer, e o tumora benigna dar care poate duce la moarte, din pacate.Intai pacientul orbeste, apoi moare daca nu se trateaza si mai ales daca nu gaseste MEDICII cu adevarat bine pregatiti.Aveti grija, exista multi medici ignoranti care habar nu au sa va indrume. In 1980 mama mea a avut adenom hipofizar cromofob, medici ignoranti ii schimbau ochelarii si o trimiteau la plimbare.Avea dureri de cap si nu mai vedea bine. A facut un examen de fund de ochi pt ca a insistat ea, si asa s-a vazut ca are o tumora.Un medic cretin i-a spus ca nu are sanse, altul mai tanar si mai bine pregatit a insistat sa se trateze pt ca boala e vindecabila, Astfel a fost supusa unui implant radioactiv introdus prin nas, efectuat la Spitalul Militar din Bucuresti de catre neurochirurgul general (de armata) dr Iacob.Interventia(nu e operatie) e destul de invaziva, dar i-a salvat viata.
Au trecut de atunci peste 30 de ani, mama mea e bine, vede la televizor fara ochelari.Va scriu pt ca stiu ce dureroasa e aceasta experienta, ce zile triste am trait, cand credeam ca nu va supravietui, deci va inteleg total prin ce treceti.Va rog ff mult, cautati medici buni pt ca pe baza unora mori cu zile pt ca sunt nepregatiti si nepasatori.Si mai ales cautati ajutorul lui Dumnezeu, noi asa am facut si iata ca totul e bine!Va doresc si dvs sa va ajute asa Dumnezeu!!!
Adenom hipofizar 07-11-2012, 19:52:45 de către RaulDuke
Subiect: Adenom hipofizar
din pacate aici este o sectiune a forumului destinata, cum spune si titlul, subiectului cancerului, care, din fericire, este cu mult departe de problema ta... putin probabil sa gasesti foarte mult ajutor aici...

intr-adevar, totusi, prolactina marita poate avea si alte cauze. care e problema cu investigatiile propuse de medicul endocrinolog ? nu e ca si cum ai multe variante, decat sa accepti ce ti-a propus ea sau sa refuzi si sa cauti alt endocrinolog.
Adenom hipofizar 07-11-2012, 13:11:21 de către marinax17
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua,

Am 21 de ani, si am nivelul de prolactina marit de la varsta de 16 ani. Mi-am facut radiografii la "saua turceasca" (Daca nu ma insel asa se numeste) si mi-au iesit amandoua radiografiile bune. Eu sufar si de hipotiroidie... In momentul de fata doctora endocrinolog mi-a spus sa imi fac o tomografie sau un RM pt a vedea clar daca acolo este sau nu ceva.

Dar eu nu as vrea sa fac o CT sau RMN degeaba, imi puteti spune va rog daca prolactina marita are si alte cauze..

As vrea sa stiu si eu clar care sunt simptomele si daca imi puteti recomanda doctori endocrinologie pe care sa ii pot consulta.

Va multumesc
Adenom hipofizar 01-01-2012, 23:15:01 de către RaulDuke
Subiect: Adenom hipofizar
alice, problema ta nu este una oncologica. din pacate asta e o sectiune de oncologie a forumului si nu stiu daca vei gasi un sfat care sa te ajute aici, caci problema ta pare una de ordin ENDOCRINOLOGIC.
sa clarificam niste probleme:
- ai nascut la 17 ani ?
- ai avut ceva probleme inainte de sarcina ?
- ai facut vreodata un exmaen IRM (sau RMN cum zice lumea) cerebral ?
- ai facut o operatie ? (asa se trateaza adenomul hipofizar simptomatic)
- ai si tu un endocrinolog cu care vorbesti ? lucrurile astea e putin probabil sa se clarifice pe internet.
- TSH-ul nu poate fi "negativ". ce valoare are pe ultima lui analiza, si unitati de masura, te rog?
- ti-a fost spus vreodata (daca iti amintesti), sau scrie pe vreun bilet de externare de la vreun spital cuvantul "SHEEHAN" ?

ce zic actele medicale, biletele de externare, sau medicii cu care te consulti in general ?cand ai vb ultima data cu vreunul ?
Adenom hipofizar 01-01-2012, 21:20:15 de către ionescu alice
Subiect: Adenom hipofizar
buna sunt alice am 20 ani si acum 3 ani la nasterea baietelului meu mi sa pus diagnosticul de adenom hipofizar cu edem cerebral acut, inaintea nasterii nu mai vedeam bine si ma durea foarte tare capul eu avand si hipertiroidie.de atunci suport zilnic durerile de cap in acelasi timp ametesc devin palida si numai vad bine, galactoree, menstra am dar mai imi intarzie cate 2 zile, mentionez ca TSH-UL a iesit negativ.ce se poate face va rog sa ma ajutati.
Adenom hipofizar 13-05-2011, 18:25:19 de către RaulDuke
Subiect: Adenom hipofizar
da, e posibil sa ai un adenom hipofizar dar nu e exclus sa ai si alta cauza. de asta e important sa faci un examen RM, cum ti-a fost si recomandat.
in rest de ce esti asa disperata ? e momentul sa te calmezi si sa abordezi totul cu celeritate, inclusiv toate discutiile cu medicii de acum inainte, altfel panica te poate face sa procedezi gresit.
Adenom hipofizar 13-05-2011, 14:59:40 de către cala
Subiect: Adenom hipofizar
Buna.
Am valoarea prolactinei de 44, si medicul m-a trimis sa fac un rmn, dandu-mi de intles ca asi avea un adenom hipofizar. Sunt disperata.
Adenom hipofizar 03-05-2011, 13:21:50 de către Anamaria250
Subiect: Adenom hipofizar
Pentru ain/Gabriela: am luat Dostinex cu 10 luni inainte de sarcina, undeva prin decembrie 2009 am terminat tratamentul. Prolactina nu a mai crescut peste limite pana la sarcina iar acum sunt in saptamana 33 si ma simt excelent in asteptarea marelui eveniment. Sanatate!
Adenom hipofizar 03-05-2011, 10:56:16 de către smileygirl
Subiect: Adenom hipofizar
fac tratament cu dostinex de la 19 ani (acum am 30) si doctorita mea intotdeauna imi atrage atentia daca raman insarcinata sa opresc imediat tratamentul cu Dostinex si sa ma prezint de urgenta la ea (dr. endocrinolog). Deasemenea mi-a spus ca a avut multe paciente cu adenom hipofizar care au nascut copii sanatosi fara nici o problema. Singura diferenta este ca sarcina si starea dvs. de sanatate trebuiesc monitorizate mai atent decat al celorlalte mamici in devenire.
Adenom hipofizar 22-03-2011, 11:19:44 de către dan viorica
Subiect: Adenom hipofizar
Am uitat sa va intreb, dintre voi care ati fost la Parhon, sa-mi spune-ti un medic.oricum si eu mai culeg relatii,
Va multumesc.Multa sanatate
Adenom hipofizar 22-03-2011, 11:02:52 de către dan viorica
Subiect: Adenom hipofizar
Asa este Alina, cred ca dureaza ceva timp pina ne obisnuim si cu boala si cu ideea.Odihna si linistea face bine organismului nostru.Nu este incurajator, esti tare tanara, daca ai inceput de la 23 de ani cu probleme endocrine, incearca sa te menajezi cat de mult, probabil ai un program incarcat.Dar, din cate am citit, daca adenomul este secretant, este mai bine ptr ca exista tratament medicamentos, se rezolva prin dozari hormonale.In timp vei avea si ciclu si nu trebuie sa ajungi la operatie, cu probleme majore sunt adenoamele necretante, care trebuie operate.Multa sanatate, rabdare si sa ai grija de tine.
Ce mult si ce bine stim noi sa ne inbarbatam !
Sanatate tuturor.
Stie cineva cum se ajunge la Inst Parhon?Cu programare, trimitere, se asteapta mult timp pina sa ajungi la ei ?
Adenom hipofizar 21-03-2011, 14:14:25 de către alinasinaia
Subiect: Adenom hipofizar
Eu am adenom secretant(prolactina) nu mi s-a specificat sa-mi schimb stilul de viata, dar in zilele cele mai solicitante, sau cele in care nu dorm suficient, a doua zi am dureri groaznice de cap, si stari de greta, deci ma gandesc ca trebuie sa acordam mai multa atentie, pentru ca nu suntem ca persoanele perfect sanatoase.Eu tin sub control cu bromoctiptina de 2.5, momentan am facut doar analize de sange si se observa o modificare semnificativa a secretiei de prolactina, din pacate insa vederea nu mi s-a imbunatatit, iar menstruatia nu a aparut dupa aproape 1 an.Am doar 23 de ani si ma gandesc cu groaza la ce ma va astepta, pentru ca din cate am inteles odata instalata boala trebuie monitorizata tot timpul, poate sa revina...
Tot ce pot sa va doresc este sa fiti optimista si sa nu va pierdeti speranta, Dumnezeu iti da in totdeauna cat poti sa duci, iar daca noi avem problema asta cu siguranta suntem capabile sa ducem in spate povara asta, si poate va fii bine :)
Sanatate
Adenom hipofizar 21-03-2011, 13:13:59 de către dan viorica
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua tuturor,
fiolele indicate de cristina - Hypophisis stanum - au pagina pe net, le-am gasit, cred ca in scurt timp le voi comanda, sa vad ce-mi zice un doctor, doar ca la noi in HD, doctorii buni sunt rari si cei care sunt nici nu au rabdare sa vorbeasc cu tine, chir daca-l platesti.Voi merge cat de curand pina la Cluj, si de saptamana aceasta incep acupunctura.Dar voi, toate care aveti adenom hipofizar, ce stiti, ce viata trebuie sa ducem ?fara carne, lactate, grasimi, ca eu sunt vegetariana de 14 ani si am ramas uimita cand am primit raspunsul de RMN.Daca acest adenom nu se opereaza ce pot pati ?In afara de orbire?ca nu am gasit niciunde lucrari laborioase despre asa ceva, nu stiu daca o iei razna, daca paralizezi, sau ce se intampla, cum poti tine sub control, fara operatie, acest adenom.?ce regim de viata trebuie sa duci ?eu de exemplu voi incerca sa ma pensionez de boala ca sa evit surmenajul si stresul pe care il traiesc la serviciu, lucrez 10 ore zilnic in domeniul economic, noaptea nu pot dormi decat max 1 ora dar si aia agitata, nu ma refac niciodata.Vreau sa pun punct acestui calvar, renunt la toata pozitia pe care o am, la toate beneficiile si imi vad de sanatate.Dar nu stiu ce trebuie sa fac -ce mod de viata sa duc, sa nu mai creasca adenomul si daca se poate chiar sa se resoarba! deocamdata nu am nici un tratament ptr ca doctorita endocr m-a trimis direct la operatie, fara sa-mi spuna alternative, tratamente,...
Si inca ceva, eu daca umblu prin soare - lesin, nu suport caldura, nu pot sta la plaja ca ametesc si cad fara cunostinta, voi ati avut asa stari ?
Sanatate la toate
Adenom hipofizar 20-03-2011, 20:51:04 de către ain
Subiect: Adenom hipofizar
Pentru Ana Maria 250: Buna ! Ma numesc Gabriela, cu aceeasi problema, iau si eu Dostinex si vreau sa te intreb daca ti-a confirmat cineva ca sarcina va fi ok in conditiile in care iei Dostinex. Multumesc foarte mult.Sanatate si toate cele bune!
Adenom hipofizar 19-03-2011, 00:14:07 de către alinasinaia
Subiect: Adenom hipofizar
iti multumesc mult sper sa te faci bine !
Adenom hipofizar 18-03-2011, 22:48:19 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
17-22 euro toate 10 bucatile. depinde de farmacie. nu le-am luat eu, o prietena din germania, dar am inteles ca pe comanda- vin in 2 zile. menstruatia s-a reglat de 3 luni, si cantitativ si ca perioada, si ma simt excelent. cred ca am pierdut mai mult de 0, 5 cm de data asta, ca prea ma simt bine. ne povestim luna viitoare, dupa rmn. Numai bine
Adenom hipofizar 18-03-2011, 14:22:30 de către alinasinaia
Subiect: Adenom hipofizar
Cristinardelean, vreau sa stiu fiolele acestea de hypophisis stanum sunt 17 euro bucata?si unde anume ai fost in germania?poti sa-mi dai te rog mai multe detalii? eu am un macroadenom pe secretie de prolactina si momentan iau boromocriptin 2.5mg, la analizele de sange se observa ca a scazut valoarea prolactinei de la 7500 la 457, dar CT pot sa mai fac deabia in octombrie, ca sa pot observa daca s-a micsorat si tumoarea, sunt putin ingrijorata pentru ca vederea e din e in ce mai slaba si menstruatia nu a aparut de 1 an de zile
Adenom hipofizar 17-03-2011, 12:59:13 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
al meu nu secreta nimic, asta e problema. apasa pe hipofiza, care are si o leziune. deficit grav de GH, IGF1a scazut cu 30 de puncte in 6 luni, deficit foliculina, etc. marime initiala 13/7/6 mm dar mai am o alta tumoare, de 5/3.5 cm care si ea e in remisie dupa injectii. te tin la curent cu rezultate rmn
Adenom hipofizar 17-03-2011, 10:37:22 de către dan viorica
Subiect: Adenom hipofizar
Multumesc mult, am citit ca ai mai facut injectia asta, sau este aceesi recomandare.Dar cat de mare a fost, sau inca mai este adenomul tau ? Si ce varsta ai ? Este ca la mine fara secretii ?Am sa ma informez despre aceste injectii si daca se potrivesc si pentru adenomul pe care il am, le voi cumpara. Multumesc mult si sanatate multa
Adenom hipofizar 16-03-2011, 16:45:21 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
@dan viorica
incearca HYpophisis stanum, fiole de 1 ml, produse de Walla. Se gasesc in Germania, costa 17 -22 euro depinde de farmacie. Se fac in ceafa, subcutanat o zi da una nu. Am scapat de 2/2/1 mm tumoare dupa o tura. Acum am terminat a doua si astept RMN. Sunt extraordinare.
Adenom hipofizar 16-03-2011, 13:38:42 de către dan viorica
Subiect: Adenom hipofizar
Buna Cristina, iti multumesc.
Eu sunt disperata de cand mi-au dat rezultatul de la RMN. Pe forum vad ca multa lume se refera la adenom de marimea cm, eu sunt disperata ca am un adenom de 16/18 mm, drept este ca-i aproape 2cm, dar ma inbarbatez singura.Operatia nu vreau sa o fac, imi este prea frica, desi cum vrea Dumnezeu, cand se rupe ata... se rupe!
De 2 saptamani beau ceai de coada calului, am citit ca dizolva si tumori maligne, adenoamele hipofizare se absorb usor dupa o cura de 3 saptamani cu 2 cani / zi.Incerc sa ma detasez de toate(serviciu, probleme delicate,..)dar de fiecare data cand aud despre ceva emotionant sau cand ma enervez, imi amortesc mainile ma precipit toata.Culmea este ca eu nu am avut niciodata probleme cu ciclul, cu sanii, nu am chisturi pe ovare, am facut un copil cand am vrut, am intrat la menopauza la 48 ani(acum am 52, si arat bine, nimeni nu imi da mai mult de 38-40, cu toata modestia!!!!)
Nici nu stiu ce manifestari da acest adenom la persoane de varsta mea.Nu decreta nici un hormon hipofiza, analizele sunt in limite normale, acum caut o clinica, cred ca in Cluj, sa merg sa fac invrstigatii.
Sanatate maxima.
Adenom hipofizar 16-03-2011, 11:17:38 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
@dan viorica
Nu cred ca simptomele tale tin de adenom. Acupunctura-in Arad pot sa iti recomand. Te echilibreaza psihic si poti scapa de anxietate si fobii. O sa iti faca f bine. Pentru uitare- eu am avut dupa un accident auto pb de vorbire, uitam cuvinte uzuale. Am facut tratament cu Zone limbique, fiole, din Franta, Boiron, undeva la 20 euro 30 fiole, adica tratament pe 60 zile. Se reia tratament dupa 6luni-1 an.
Sanatate!
Adenom hipofizar 15-03-2011, 13:04:52 de către dan viorica
Subiect: Adenom hipofizar
Buna, sunt noua pe acest portal, dar acum cand am descoperit ca am un adenom hipofizar de 16/18mm am inceput sa caut tot felul de remedii. Cine a mai facut acupunctura, a rezolvat ceva ?Vreau sa fac sedinte de acupunctura, am citit ca micsoreaza adenomul, la mine nu secreta nimic, nu -mi da dureri de cap, nu sunt grasa nici slaba, am 52 ani si 1.67m inaltime cu 56 kg. Singurele simptome care observ ca au aparut :uit lucruri care se intampla cotidian, uit nume, imi tremura mainile, am ezitari cand sa fac un lucru adica nu stiu exact ce trbuie sa fac in acea situatie, am atacuri de panica, simt ca ma incalzesc instantaneu, ca nu am aer ca ma sufoc, asta doar max 1 min, nu mai am rbdare sa-i ascult pe toti sa vorbesc cu toti, sa fiu draguta cu fiecare.Eu care socializam si cu cainii de pe strada, cu oricine, aveam sfaturi ptr toti, rabdare ptr toti.
Cine are adenom si a facut recent operatie, cum se simte, cum a decurs operatia in ce cinsta ?
Adenom hipofizar 29-11-2010, 14:36:58 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
Nu bune, EXCELENTE. Am facut o tura in mai-iunie si din 15 ianuarie 2011 o sa fac a doua tura. Nu prea am rezistat, sunt destul de neplacute, asa ca mi s-au dat cu sedatif PC si mai un calmant. Reactii adverse: in primul rand nu ai viteza de reactie, adica bine ar fi sa nu conduci si esti f obosita. O data cu intreruperea tratamentului o sa treaca. Te ustura un pic locul-evita sa te vopsesti o luna. Nu am mai avut dureri de cap, fotosensibilitate, nu am mai vomitat, nu mai m-am ingrasat, si duc o viata absolut normala. Nimeni nu credea ca mai reusesc sa scap de operatie, am fost inclusiv la Szeged si Debrecen. Eram deja in stadiul de cutit. Si iata ca sunt la tura a 2a de injectii si sunt bine multumesc.
Medicamentele sunt experimentale. Nu scrie niciunde -nici macar in prospect, reactiile adverse. Eu ti le-am spus pe ale mele. Le iei pe proprie raspundere. Am scapat insa de 2/2/1 mm de tumoare dupa 1 tura de 10 injectii.
Medicamentele se gasesc numai in Germania producator Walla
Fiecare decide ce e mai bun pt el, dar eu una nu am vrut sa ma operez. Un creier operat nu e la fel cu unul tratat.
Adenom hipofizar 29-11-2010, 04:14:02 de către deedee02
Subiect: Adenom hipofizar
cristina ardelean multumesc pentru raspuns.. in legatura cu injectiile acelea..se numesc Hypophisis stanum?? si se gasesc numai in Germania? dar, sunt bune? merita sa le incerc? va multumesc frumos..
Adenom hipofizar 26-11-2010, 10:20:50 de către Anamaria250
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua,

am 26 de ani si un microadenom la glanda hipofiza, de 0,5 cm secretant de prolactina, descoperit in 2008. nu am refacut CT-ul ca sa vad daca intre timp a scazut sau nu, dar oricum nu recomand operatie.
mie mi s-a reglat nivelul de prolactina cu dostinex. momentan sunt insarcinata in saptamana 11.
numai bine si sanatate!
Adenom hipofizar 26-11-2010, 08:45:08 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
Pentru cei care vor sa se opereze:
Incercati Hypophisis stanum
Eu am leziune hipofizara si adenom in scadere dupa tratement. Sunt 10 injectii, se fac o zi da una nu, in ceafa, subcutanat. Se cumpara din Germania, costa aprox 17 euro. Adenomul a scazut cu 2/2/1 mm adica 0.5 cm . Cred ca merita
Adenom hipofizar 25-11-2010, 18:59:06 de către iulia_30
Subiect: Adenom hipofizar
Buna Alesea306,

Vroiam sa te intreb cum te mai simti dupa operatie.
Eu am un microadenom care secreta GH de 6 mm si fac deocamdata tratament cu Bromocriptin insa ma gandesc si sa fac operatie. Endocrinologul mi-a zis ca sansele sa mai pot face copii dupa operatie sunt foarte mici. Tie ti s-a spus asa ceva cand te-ai operat?
Adenom hipofizar 04-05-2010, 13:55:13 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
Draga deedee02 boala revine dupa opratie cam la 2% din adultii operati. In plus poti sa faci tot posibilul sa ramai la stadiul micro-adenom, si poti trai 100 de ani fara reparatii capitale.
Poti incerca si medicina alternativa. Homeopat, acupunctura. Mie una mi-au facut nu bine ci f bine. Si in ceea ce priveste durerile de cap, reglarea menstruatiei, tonusul...
Nu inseamna ca daca ai o tumora la cap trebuie sa cauti loc de veci :-) Ai 19 ani si ai toata viata inainte.
Adenom hipofizar 04-05-2010, 13:43:47 de către deedee02
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua..am 19 ani si am un microadenom hipofizar.... fac tratament cu dostinex din decembrie de cand mi s a descoperit...din ce am tot citit pe net si am tot auzit...sa inteleg ca aceasta boala nu se vindeca niciodata ,nu? pentru ca..prin tratament medicamentos nu se retrage definitiv....iar prin operatie ar putea sa reapara... nici nu stiu la ce metode sa mai apelez...:(
Adenom hipofizar 01-05-2010, 18:16:56 de către sotie_cos
Subiect: Adenom hipofizar
Pentru Cristina Ardelean


Buna Cristina,

De citiva ani buni (vreo 3, mai precis) ma lupt si eu cu un adenom hipofizar care la ultimul control, facut in martie anul acesta, s-a transformat in dubla leziune hipofizara. Tratamentul il urmez la Institutul Parhon, dar as vrea sa mai cer o parere si altui medic.
Am citit pe forum ca tu ai fost la Szeged (am gasit un mesaj de anul trecut, postat de tine) si as vrea sa te rog sa ma ajuti cu niste informatii: daca medicii de acolo ti se par mai sus decit ai nostri, care sint costurile consultatiilor, daca e nevoie sa stai mai multe zile acolo cit costa spitalizarea, ce acte sint necesare, etc.

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea raspunde. -----. (nu ma deranjeaza nici daca imi raspunzi pe forum).

Multa sanatate la toti/toate care intra pe acest forum.

Geo
Adenom hipofizar 16-04-2010, 15:02:41 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
Ma bucur pt Reflection
Eu inca mai lupt cu hipofiza.
Pentru reglare menstruatie dar si ovulatie am urmat acupunctura (10 sedinte la fiecare 6 luni) si apoi tratament homeopat: folliculinum la 8 si 20 zile de menstruatie si zilnic o fiola (50 picaturi) de extract de zmeur. Rau nu fac si in 2 luni am inceput sa am ciclu regulat fara hemoragii puternice si PMS suportabil.
Iti doresc succes si asteptam poze cu bebe
Adenom hipofizar 16-04-2010, 13:34:19 de către reflection
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua din nou dupa aproape 2 ani!
Eu am 28 de ani si acum ceva ani am descoperit ca am un microadenom hipofizar.
Nu va reproduc starile, plansetele, chinul, invinuirile, intrebarile fara raspuns, teama....trairile (ma concentram foarte greu, ma durea capul, mi se atrofiase muschiul ocular pe partea dreapta si vederea imi era din ce in ce mai slaba - acum port lentile de contact, nu din comoditate ci din diferenta mare de dioptrii dintre ochi)...
A urmat LUPTA! Am investit tot timpul si resursele in carti, Internet, medicina alternativa...L-am luat pe Dumnezeu cu mine si am zis ca impreuna vom razbate!!!


La momentul actual adenomul meu este zero (deci, s-a resorbit). Acum, lucrez foarte mult la partea hormonala, abia mi-am facut dozajele sa vad cum mai stau si mi-au iesit mici LH si FSH. Deci, practic, hipofiza mea produce deja proprii ei hormoni, exceptie facand cei pe care EU nu ii ajut (daca cititi pe internet acesti doi hormoni au o mare legatura cu stress-ul si starile de agitatie ale omului). Precizez ca inainte aveam toate valorile hormonale foarte mici, inclusiv ovarele, uterul etc...
Nu inseamna ca m-am vindecat! Vindecare se va numi momentul in care voi avea o menstra regulata ...dar sunt pe aproape!

Recunosc ca nu mi-a fost usor deloc...lupta nu e pe cat de grea cat e de lunga in aceasta afectiune si, indiferent cat ma credeti....conteaza enorm un psihic bun....un optimism anume si multa rabdare.

Dar... ce nu am incercat?!?! bioenergie, homeopatie, acupunctura, meloterapie, cromoterapie....orice auzeam...incercam. Era sansa mea...de ce sa o ratez? Si, iata, am castigat principala batalie...mai e putin pana la sfarsitul razboiului!

Am ajuns sa ma gandesc la un bebe. Stiu, e prematur... si pentru multi (in special medici) acest lucru e la stadiul de SF. Dar, oare, nu si adenomul meu de care spuneau ca nu va trece fara sa urmez medicatia lor nu este un SF acum? Cel mai rau lucru e sa auzi ca ai un adenom care nu secreta nimik (deci, cu ce sa combati cand nu stii ce e acolo?).
Nu contest competentele profesionale ale medicilor. Exclus!
Spun doar ca exista si alte cai de rezolvare a problemelor... merita incercate!!! Macar in paralel.

Viata e plina de alegeri...
Dumnezeu nu ne da niciodata ceva de care sa nu putem trece....

Doresc tuturor sanatate si credinta!!!
Adenom hipofizar 14-04-2010, 17:11:02 de către dianamury
Subiect: Adenom hipofizar
buna Criss25,

esti o fata ambitioasa si curajoasa, dupa cateam vazut p forumm ca ai patimit. Am si eu probleme cu hipofiza, nu am ajuns pe la Parhon, inca,. Am citit ca ai fost la Dr.Mara Carsote . Poti sa-mi dai putine detali despre dansa? E specialista in hipofiza, sau mai multe nu prea stii? Cum se poarta cu pacientiii? e profesionosta sau ciubucara? Mai are consultatii si pe la alte Centre medicale, particulare?


cu mii de mutumiri si ma bucur sa aud ca te simti bine
Adenom hipofizar 03-03-2010, 22:32:02 de către lafamilia
Subiect: Adenom hipofizar
Am 42 de ani si pe 11 aprilie 2008 am descoperit ca am un macroadenom hipofizar cu dimensiunile de 2,4 pe 1,8 cm am fost de 2 ori la Parhon si miau zis din 6 in 6 luni sa merg la ei la control zicindumi ca trb sa scap de aceasta tumoare operinduma la spitalul Bagdasar dar nu mam dus.
Am o presiune intracraniana cu amorteala capului am o stare de oboseala ma dor miinile si picioarele cind inoureaza am o stare proasta la miini de imi vine sa urlu si nu am putere in ele .
Daca puteti sa imi dati niste sfaturi --------*


VA DORESC SANATATE


(*modificat de administrator)
Adenom hipofizar 07-01-2010, 11:47:47 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
Buna
Deedee02 are dreptate. Eu am fost si la Szeged si la Debrecen. Nu te opereaza nimeni fara a incerca toate variantele posibile de tratament. Sunt la al 4lea tip, si nu a dat rezultate. Am trecut pe homeopate si acupunctura. Sunt vreo 15 tipuri de medicamente, unele se iau la perioada, altele nu au legatura.
Mai intai se fac tratamente hormonale, sub supraveghere si comisie medicala, apoi eventual radioterapie. Toti m-au sfatuit sa fac operatia dupa 40-45 de ani. Toti incearca sa rezolve cu tratament, sa nu fac operatia niciodata. Riscurile sunt mari, si sincer nu am incredere in medicii romani.
Sper din tot sufletul sa se gaseasca un medicament minune care sa regenereze hipofiza (am si leziune hipofizara) sa dispara tumoarea, sa fie pace in lume.... :-) pana atunci, luptam cu ce avem si cu ce putem. Curaj!
Adenom hipofizar 06-01-2010, 20:20:17 de către deedee02
Subiect: Adenom hipofizar
anisoara...operatia trebuie sa fie ultima alegere.... am descoperit si eu in decembrie ca am adenom hipofizar de 1 cm.... mi a dat medicul de la parhon dostinex de la care imi este ffff rau... dar o sa incerc tot ce se poate...metode naturiste..acupunctura... si poate nu o sa ajung la operatie...

mai stie cineva metode care au dat roade la adenomul hipofizar?

Sanatate multa anisoara!!!! Cu ajutorul lui Dumnezeu trecem peste toate!!!
Adenom hipofizar 02-11-2009, 16:17:47 de către anisoara.br
Subiect: Adenom hipofizar
buna
am fost diacnosticata cu un macroadenom hipofizar de 3 cm nesecretant la Parhon mi afectat si nervul optic , camp vizual ingustat si sunt programata luna asta la operatie, am vazut o gramada de pareri as vrea sa imi spuneti si mie cine sa operat ce ma asteapta astept parerile dv ------
Va multumesc si multa sanatate va doresc
Adenom hipofizar 18-09-2009, 08:52:59 de către ain
Subiect: Adenom hipofizar
multumesc ,adinna pentru raspunsul echilibrat si plin de speranta .Totusi as dori sa stiu cum se comporta adenomul in sarcina cu dostinex.multa sanatate tie si tuturor.
Adenom hipofizar 16-09-2009, 23:03:45 de către adinnna
Subiect: Adenom hipofizar
buna...am vazut o gramada de pareri...si eu am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar in februarie 2009..pot sa va dau un sfat- operatia nu e cea mai buna decizie...eu acuma sunt internata in spital la parhon si daca ma plictisesc am zis sa caut si eu pe internet parer i:).prima data mi am facut programare la clinica Medsana in buc in Primaverii si acolo am dat de cel mai bun profesor din tara de endocrinologie Prof. Coculescu...este un om de milioane si ajuta pe toata lumea si este recunoscut in toata tara...Ma chemat de urgenta la Parhon si mi-a facut toate analizele...si pot sa zic ca microadenomul meu nu a mai crescut si se poate rezolva prin tratament....In primul rand va sfatuiesc sa nu amanati si sa vad duceti la doctor cu prima ocazie...Cautati pe Google despre acest profesor si daca chiar va intereseaza puteti sa va faceti programare la dansul la clinica de care v-am zis mai sus...si nu o sa regretati...aveti grija de voi si nu uitati sa lupati pt viata voastra ;)
Adenom hipofizar 05-08-2009, 22:37:09 de către Anamaria250
Subiect: Adenom hipofizar
Salut, am 25 de ani. Din 2005 pana in 2008 nu am reusit sa aduc nivelul prolactinei in limite normale.
Am folosit bromcriptin, aulin, ceva produs naturist(picaturi) si progestogel.
In august 2008 am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar(5 mm) si pana in noiembrie, medicata cu Dostinex, prolactina a scazut brusc in limite normale.
Am intrerupt tratamentul si in mai 2009 prolactina era inca in limite dar cu tendinte de crestere.

Eu nu am dureri de cap si as dori sa intreb daca numai la cei cu macroadenom apar aceste simptome?
Se poate intui cresterea adenomului fara RMN(simptome... alte dereglari hormonale... etc)?

sanatate!
Adenom hipofizar 13-06-2009, 23:54:19 de către Cuore
Subiect: Adenom hipofizar
Buna.
imi poate spune si mie cineva ce influenteaza formarea adenomului hipofizar, care sunt cauzele, se poate preveni ? Secretia mare de prolactina face sa creasca tumoarea sau tumoarea face ca glanda sa secrete multa prolactina ?
Ma intereseaza pt. ca mi-am facut prolactina si a iesit 1047. Sa vedem daca medicul va cere si RMN. Oricum eu vreau sa il fac, dar pana atunci vroiam sa stiu mai multe...
Adenom hipofizar 03-06-2009, 15:15:47 de către cristinardelean
Subiect: Adenom hipofizar
Buna
Am 31 de ani si am un chist sanguinolent antehipofiza. De la 6/3 mm am ajuns in 1 an si jumatate la 13/7/4 mm. Anul acesta sunt programata la Szeged la radioterapie, si as vrea sa stiu mai multe despre ce ma asteapta in timpul tratamentului. o operatie de inlaturare chist/tumori hipofiza costa in jur de 4.000 euro cu spitalizare, operatie, tot. Eu zic ca 1-e mai rentabil (spaga e exclusa) si 2 e mai sigur in strainatate. Au alte aparate, alta pregatire...
Adenom hipofizar 16-05-2009, 03:32:34 de către ana_pepsik
Subiect: Adenom hipofizar
salut,numele meu este ana si am 24 de ani.in urma cu un an am fost diagnosticata cu adenom hipofizar nesecretant de 1,7 cm la institutul parhon.mi-a fost recomandata operatie trans-nazal in germania.am dureri ingrozitoare de cap si tulburari de vedere.as vrea sa iau legatura cu cineva care s-a operat.
multa sanatate!
Adenom hipofizar 23-04-2009, 11:52:32 de către mada_elena
Subiect: Adenom hipofizar
Buna, ma numesc Madalina, am 26 de ani si as vrea sa intru in contact cu cineva care s-a operat de adenom hipofizar. Cumnata mea are 29 de ani si a descopeit de curand aceasta tumora, si este foarte grav, insa medicii i-au spus ca in romania nu are sanse, insa eu am citit pe acest forum despre cazuri care s-au operat si sunt bine. Va rog intrati incontac cu mine daca puteti trimiteti un mail ----, va multumesc .
Adenom hipofizar 14-04-2009, 09:15:15 de către Alesea306
Subiect: Adenom hipofizar
Cris 25...Salutare!
eu acum stau si ma gandesc ca m-am grabit cu operatia :( poate chiar era sa fie mai bine daca mai mergeam pe la medici si mai discutam mai mult despre toate...si daca aflam mai multe...dar cel mai important este daca era sa avem aicea in Chisinau endocrinologi buni care sa trateze initial hormonii cred ca at fi super :) insa la noi direct te pun pe masa de operatie...ca nimic nu se paote de facut alea alea...
la mine si hormonul cresterii era marit de 3 ori...si prolactina...
apoi am facut si un tratament de radioterapie la cap...si acum inca mia am dureri de cap...si cateodata imi tiuie in cap de parca face cineva ceva intentionat :( dar sunt si eu optimista ;-) What`s done is done...
si parca ciclul se normalizase...insa iata ca iar nu il mai am de 2 luni :(
NASOL...dar vine si asta curand ;-)
ca noi TOATE trebuie sa fim OPRIMISTE!!!!!!!!!!!
Totul e tot mai bine si mai bine!!!!!!!!!!!
succes si mult norok!!!!!!!!!!!
Adenom hipofizar 04-04-2009, 17:35:06 de către Criss25
Subiect: Adenom hipofizar
Buna! Eu sunt la Dr.Mara Carsote - Medic Specialist Endocrinolog, foarte de treaba si foarte bun specialist...ma poti gasi si pe messenger ...am id cristinacriveteanu@yahoo.com.papa
Adenom hipofizar 04-04-2009, 17:30:51 de către lumidrula
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua


Criss25 , poti spune la ce medic mergi la Institulul Parhon?
Multumesc
Adenom hipofizar 04-04-2009, 16:59:22 de către mihaela.bostan
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ziua!

M-am invatat sa traiesc cu durerea mea de cap. Este "cea mai buna prietena a mea". Nu ma paraseste nici ziua nici noaptea.
Merg uneori la medici, la un an sau la doi ani, ma internez pentru investigatii. Concluzia: imi pierd timpul si banii. Ma simt mai rau dupa si trebuie sa lupt mai mult ca sa revin la o stare de "normalitate/suportabilitate".
Fac diverse activitati la serviciu si acasa si gandesc cat de pozitiv se poate. Daca nu ar trebui sa suport nervii si mofturile celor din jur m-as simti mult mai bine. Incerc sa evit situatiile neplacute, pe cat posibil.
Cel mai bine m-am simtit in vara anului 2007 cand am fost, pentru prima data, la mare cu copiii mei (18; 17 ani).
Multa sanatate!

Cu stima si respect, Mihaela B.
Adenom hipofizar 04-04-2009, 00:38:25 de către Criss25
Subiect: Adenom hipofizar
Buna fetelor! sunt Cristina am scris pe acest forum acum 4 luni.In noiembrie 2008 am fost diagnosticata cu macroadenom hipofizar de 3,9 cm.Am fost programata la operatie pe 4 decembrie.Nu m-am mai operat pentru ca am ajuns la spitalul Parhon si mi-am facu dozarile hormonale si am descoperit ca aveam prolactina de 10 ori mai mare in sange si dr de acolo m-a diagnosticat cu macroprolactinom.Imediat am recurs la tratament cu pastile pentru ca doctora m-a asigurat ca este cea mai buna solutie.In decembrie am inceput tratam cu Dostinex si in 2 luni prolactina a ajuns la nivel normal.Am facut RMN acum in martie si a iesit bine in sensul k nu a mai crescut tumora.inainte eram plinuta acum am slabit fara sa tin nici o dieta.doctora mi-a zis k tumora va incepe sa scada dupa ce se stabilizeaza prolactina asa ca eu sunt optimista.faptul ca de cand am inceput tratamentu tumora nu a mai crescut este mare lucru.Eu sunt optimista, va rog sa fiti si voi!pup
Adenom hipofizar 03-04-2009, 22:43:05 de către carmenGE
Subiect: Adenom hipofizar
Salut Alesea306,iti multumesc ca mi-ai scris,si datorita tie m-am hotarat sa merg la un specialist,desi recunosc mi-e foarte frica.Id-ul meu este :carmengenoveva88@yahoo.es ,mi-ar face placere sa putem vb mai multe.MULTUMESC
Adenom hipofizar 03-04-2009, 14:09:31 de către Alesea306
Subiect: Adenom hipofizar
Salut Carmen!!!
eu tot am avut adenom...doar ca era macro...
am fost operata pe 4 septembrie 2008...dupa o luna am urmat un curs de 40zile de radio terapie...inainte am avut si eu dureri insuportabile...si inca cand ma apucau durerile de cap imi venea sa ma dau cu capul de pereti...acum nu pot sa zic ca durerea a trecut :(
inca ma mai doare capul...acum deja e mereu...adica cu durere ma trezesc si tot cu ea adorm...inca nu stiu de ce si cum...urmeaza sa merg pe la doctori din nou...
Totusi stiu ca deja adenom nu mai am...dar oricum operatia nu e calea ce mai buna...totusi cred ca ar fi bine sa faci tratament...
Acest adenom iti va mari prolactina...vei inceta sa ai ciclu menstrual...apoi iti va mari si hormonul cresterii :( si vei incepe a creste in oase...asta e cel mai nasol!!!!!!!
eu m-am deformat mult...asta totul a fost pe parcurs de 3 ani :(
asa ca totusi merita sa faci tratament!!!!!
succes tia!!!
sa dea Domnul sa te faci bine!!!!!
Adenom hipofizar 28-03-2009, 22:47:56 de către carmenGE
Subiect: Adenom hipofizar
Buna ,ma numesc Carmen,am 29 ani,in urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar de 5mm,(in spania),medicii de acolo mi-au spus ca nu am nevoie de tratament ,dar eu ma simt foarte rau,am dureri foarte mari de cap mai bine zis groaznice,insuportabile.Poate sa ma ajute cineva cu un sfat ?la ce medic sa apelez? poate sa se agraveze situatia fara tratament?In afara de acest adenom sunt epilectica si depresiva.
Adenom hipofizar 19-11-2008, 17:27:36 de către ~Anna~
Subiect: Adenom hipofizar
Buna
Ma numesc Anna,si am 17ani.In urma cu o zii am fost diagnostikta cu microadenom hipofizar,el are
2.7 mm.Ma tem ptr k nush ce se intampla din cauza lui,urmeaza sa consult medicum meu.Din ce cauza apare acest microadenom,si dak putem scapa vrodata de el?Va multumesc si multa sanatate!!!
Adenom hipofizar 12-11-2008, 20:58:52 de către Criss25
Subiect: Adenom hipofizar
Iti multumesc foarte mult olesea , pentru incurajari si cuvinte frumoase, eu chiar sunt optimista si cred ca ma voi face bine.m-am programat la operatie la Bagdasar, pe data de 3 decembrie. operatia va fi prin caile nazale, daca si tu ai fost operata lafel te rog sa-mi raspunzi. ---. Te pup, Cristina
Adenom hipofizar 11-11-2008, 22:29:09 de către Alesea306
Subiect: Adenom hipofizar
SALUT CRISTINA!!!!!! Iti doresc multa bafta si mult succes...si nu in ultimul rand tarie de caracter si mult curaj!!!!!!!!
eu deja sunt dupa 2 luni si 7 zile dupa operatie...pana cand sunt bine...si stiu sigura ca va fi si mai bine ;-)
asa ca iti zic mult face sa fii pozitiva...si va trece boala si mai bine ;-)
eu deja vad din nou bine ;-)
asta ma bucura cel mai bine....
saptamana trecuta am finisat cursul de radio terapie...mi-a sugerat medicul si am facut...mi-a cam cazut parul putin ...dar o sa-si revina...
ITI DORESC MULT MULT SUCCES!!!!!!!!
NE vom face noi bine pt ca asa trebuie ;-) ca suntem inca tinere si viata e inca frumoasa ;-) va fi si mai frumoasa ;-)
PUPICI!!!!!
Adenom hipofizar 11-11-2008, 21:47:46 de către Criss25
Subiect: Adenom hipofizar
Buna Olesea,
Numele meu este Cristina , am 25 de ani si am fost diagnosticata cu adenom hipofizar dupa investigatii tip RMN , SA TURCA si alte radiografii la Spitalul Universitar. imptomele mele au aparut mai demult, in sensul unor dereglari hormonale, tip amenoree. Acum m-am si ingrasat , transpir foarte mult dar nu in ultimul rand, mi-am cam pierdut vederea la ochiul stang , mi s-a spus ca acest adenom apasa nervii ochiului si ca de aceea nu mai vad.
Ma voi duce la Bagdasar sa ma operez pentru ca vreau sa ma fac bine.
Gandesc pozitiv pentru ca asa trebuie!
Multumesc!
Adenom hipofizar 00:00:00 de către Alesea306
Subiect: Adenom hipofizar
Salutare fetelor! Ma numest Olesea, 24 ani.
si eu am aflat ca am adenom hipofizar pe 10 iulie, mi-au zis ca e macro.
Si unica solutie e operatia.Asa ca pe 4 Spetembrie am mers sub cutit.
acum citesc toate forumurile si nu mai stiu ce se va mai intampla :(
Eu de exemplu din cauza acestui adenom mie mi-a crescut piciorul, palmele,mainile, nasul,fata, m-am deformat totul si orice n-as face nu pot slabi :( transpir mai ceva ca un barcat, dureri de cap nebune aveam, si inca si mi-a afectat si vederea,incepusem sa nu mai vad in fata mea...
acum dupa operatie de aproape vad din nou perfect. Medicii ziceau ca adenomul imi apasa nervii ochiului. Acum doar miopia mi-a ramas.
Totusi unicul lucru ce ne poate salva asta e pozitivul din noi!!!!!
Totul va fi bine....doar trebuie sa credem in asta...
Sanatate la toate!!!!!
va rog scrie-ti daca cineva a mai efectuat operatia...
bafta la toate!!!!!!!!
PA PA
Adenom hipofizar 00:00:00 de către ain
Subiect: Adenom hipofizar
buna ziua tuturor .Sunt in cautare de un tratament naturist de mentinere a prolactinei sau de distrugere a prolactinomului .Am fost in Bucuresti la Dr.Codrut Tutu pentru acupunctura si tincturi ..lucru care costa pe luna 10 mil. E ffff. mult.Sa-mi raspunda si mie va rog cineva la intrebarea :dupa 1 an de dostinex daca intervine o sarcina ce se intampla cu fatul ,cu alaptatul ..se poate merge in continuare cu Dostinex sau nu ?ASTEPT UN RASPUNS .Sanatate tuturor
Adenom hipofizar 00:00:00 de către reflection
Subiect: Adenom hipofizar
buna!
dupa 7 luni de acupunctura si tincturi... am facut iar analiza imagistica sa vad ce se intampla. adenomul a stationat, nu mai creste... si tind sa cred ca se reduce..nu pot confirma acest lucru acum, insa fac si terapie cu bioenergie... unde medicina a dat gres, isi face loc terapia alternativa...
nu pot decat sa cred ca voi fi bine! va voi tine la curent! ---
sanatate!
Adenom hipofizar 00:00:00 de către maria_sb
Subiect: Adenom hipofizar
buna reflection,ma numesc maria,sunt din sibiu si am aceeasi boala cu tine,cum putem lua legatura?astept raspunsul tau
Adenom hipofizar 00:00:00 de către FELICIANA
Subiect: Adenom hipofizar
buna reflection,
as vrea sa stiu cum te mai simti acum dupa terapia cu acupunctura si tincturi , daca esti multumita, daca a dat rezultatele dorite, pt. ca am si eu microadenom hipofizar si pana acum nu am incercat altfel de tratament decat cel medicamentos.
Adenom hipofizar 00:00:00 de către reflection
Subiect: Adenom hipofizar
buna ziua!
am 25 de ani si acum 5 ani mi s-a pus diagnostic "adenom hipofizar nesecretant", la Institutul Parhon.
m-au tinut cu tratament Marvelon timp de 5 ani, fara intrerupere si fara un ficato-protector... organismul a cedat, saracu`.
m-am gandit sa incerc si altceva pentru ca nici dupa cei 5 ani nu se vedea nicio imbunatatire, din contra, adenomul crescuse. :((
am citit foarte mult pe net despre acest lucru si m-am decis. am inceput terapia cu acupunctura, la un cabinet particular. acupunctura este asociata cu niste tincturi luate de la cabinet. pot sa spun ca ma simt mult mai bine. ajunsesem sa am tulburari de memorie si concentrare.
medicul mi-a garantat ca intr-un an voi fi vindecata... sa dea Dumnezeu!!!
deocamdata, este singura sansa pe care o am..sa cred si sa sper!!!
sanatate multa...
Adenom hipofizar 00:00:00 de către sxnel
Subiect: Adenom hipofizar
Salutare tuturor si sarbatori fericite ! Problema mea :
- adenom hipofizar secretant , operat tansfrontal in 2001, la spitalul Bagdasar-Arseni . In 2006 nivelul de prolactina era de 160000 !!! recidiva clara ... din septembrie 2006 si pana acum a scazut la 20000 in urma administratii de bromcriptin ( 12 comprimate / zi) fac analize in fiecare luna , de o luna am inceput sa iau dostinex( 8 comprimate pe luna) . In afara de radioterapie si evident o noua interventie chirurugicala , imi poate recomanda cineva un medicament care sa opreasca secretia prolactinei ? Mentionez ca tot tratamentul facut pana acum si amintit aici , este strict la indicatia medicului endocrinolog !
Adenom hipofizar 00:00:00 de către edmonda
Subiect: Adenom hipofizar
Buna! Si eu un adenom pe hipofiza care a inceput sa secrete. Am fost in Fundeni la endocrinolog si am inceput un tratament cu bromcriptin.Dar sincer nu le mai suport si as vrea sa renunt la ele.Oare daca intrerup tratamentul o sa creasca din nou prolactina?
As vrea totusi un tratament naturist. Poate cineva sa ma ajute?Multumesc!
Adenom hipofizar 00:00:00 de către lumidrula
Subiect: Adenom hipofizar
LA MULTI ANI IOANA
astazi este ziua noastra
ami pare rau de ceea ce ri se antampla
daca nu suporti tratamentul ar trebui sa mergi la medicul care ti la prescris pentru a-l schmiba
asa cred ca ar fi bine
Adenom hipofizar 00:00:00 de către grigore ioana
Subiect: Adenom hipofizar
Buna!ma numesc Ioana,am 19 ani si acum o luna de zile am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar.urmez tratamentul cu Diane 35,Spironolactona si Nizoral.dar ma simt f.rau.Am sanii umflati de o saptamana,dureri foarte mari de ovare si alte simtome premenstruale......va multumesc!
Adenom hipofizar 00:00:00 de către lumidrula
Subiect: Adenom hipofizar
Nu stiu ce se poate intimpla in cazul in care nu faci nimic
medicii nu ti-au recomandat nimic?
tratament sau radioterapie?
probabil este foarte mic si nu da probleme deosebite
ar fi bine totusi sa mai faci un tomograf sa vezi cum stai dupa 2 ani de la disgnosticare
Adenom hipofizar 00:00:00 de către savin catalin
Subiect: Adenom hipofizar
si eu am fost diagnosticata acum 2 ani dar nu am facut nici un tratament de frica sa nu fie mai rau in cazul in care nu fac nimic ce se poate intimpla ?
Adenom hipofizar 00:00:00 de către savin catalin
Subiect: Adenom hipofizar
dar care este media de viata la aceasta boala ?
Adenom hipofizar 00:00:00 de către lumidrula
Subiect: Adenom hipofizar
nu trebuie sa va fie teama. sunt si neplaceri in timpul radioterapiei dar daca puneti in balanta si partile bune ...
depinde cum o sa suportati si sedintele in sine. euam suportat foarte greu. pe perioada radioterapiei (6 saptamani) ami era foarte rau. slabeam foarte mult , nu puteam manca, nu suportam pe nimeni in preajma mea. dar nu trebuie sa va speriati ,marea majoritate a celor care erau acolo suportu foarte bine. chiar daca adenomul nu a scazut in dimensiuni cum ar fi fost normal , macar este sub control. mai stai de vorba si cu alti medici si vedeti ce va recomanda
sper ca mesajul meu sa va fie de folos.
multa sanatate
Adenom hipofizar 00:00:00 de către catimatei
Subiect: Adenom hipofizar
vreau sa va intreb, pt trebuie sa merg la radioterapie, ar fi urmatorul pas care trebuie sa-l fac, credeti ca ajuta la ceva, daca nici la dv n-a schimbat nimic? in urma tratamentului cu dostinex nu a mai crescut. nu stiu ce sa fac. in urma radioterapiei ati avut vreo reactie adversa, sincer mi-e cam teama. multumesc
Adenom hipofizar 00:00:00 de către lumidrula
Subiect: Adenom hipofizar
Bunaziua
Si eu am un adenom hipofizar descoperit acum 4 ani. Este un adenom hipofizar nesecretatnt , si de aceea nu reactioneaza medicamentos. Am fost nevoita sa fac radioterapie la spitalul de oncologie fundeni in anii 2002-2003. In urma radioterapiei , in mod normal ar fi trebuit sa scada in dimensiuni. La mine nu sa intimplat asta , la fiecare tomograf pe care il fac la 1 an are o alta forma. Dar important este ca nici nu a mai crescut.Asa cum spunea catimatei operatia nu este o optiune. Trebuie aleasa doar ca o ultima masura.
Cel mai bine ar fi (daca poti) sa mergi la spitalul Parhon , din bucuresti , singurul institut endocrinologic din tara , pentru-ca acolo te vei lamurii deplin asupra dilemelor tale.
Adenom hipofizar 00:00:00 de către catimatei
Subiect: Adenom hipofizar
nu am inteles daca sunteti diagnasticata cu adenom. Eu am, am fost operta in mai, iar in septambrie cand am fost la controlul de rutina s-a descoperit ca a reaparut. Continui cu tratament cu Dostinex, si mai fac si o cura cu ceaiuri de la care ma simt mai bine. Am si diabet zaharat. Operatia nu este o optiune.
carcinom scuamocelular moderat diferentiat.. are sanse de viata? 00:00:00 de către ve_ro
Am citit recent o carte scrisa de ing.Fanica- Voinea Ene privind cazuri de cancer tratate de autor printre care si cancer rinofaringian;este vorba de cartea TERAPIE NATURISTA.CAZUISTICA , d-l Voinea conducand FUNDATIA"TERAPIA NATURISTA"din Valenii de Munte jud.Prahova.Gasiti detalii pe internet cautand F.E.Voinea.Am mai scris ceva aici si despre TAHITIAN NONI JUICE si cred ca tratamentul naturist,efectuat in paralel cu cel alopat sub supravegherea unor persoane pricepute,nu poate decat sa ajute,ceea ce voi face si eu(diagnosticata cu tumoare pulmonara).

ADAUGA COMENTARIU
carcinom scuamocelular moderat diferentiat.. are sanse de viata? 00:00:00 de către christa
In primul rand trebuie explicati doi termeni: malign inseamna cancer, benign NU este cancer. Afectinea tatalui dumneavoastra este intr-adevar maligna. Cel mai bun sfat cu privire la sansele pe care le are vi-l poate da medicul de la fundeni, incercati sa vorbiti cu el. Si sub nici o forma sa nu renuntati la tratamentul cu raze in favoarea celui naturist. Stiu ca exista pareri impartite cu privire la aceste metode dar pana la urma in lupta impotriva cancerului cea mai sigura metoda ramane tot tratamentul medical. Cu siguranta la Fundeni aveti sansa sa colaborati cu medici dintre cei mai bine pregatiti in materie.
carcinom scuamocelular moderat diferentiat.. are sanse de viata? 00:00:00 de către christa
In primul rand trebuie explicati doi termeni: malign inseamna cancer, benign NU este cancer. Afectinea tatalui dumneavoastra este intr-adevar maligna. Cel mai bun sfat cu privire la sansele pe care le are vi-l poate da medicul de la fundeni, incercati sa vorbiti cu el. Si sub nici o forma sa nu renuntati la tratamentul cu raze in favoarea celui naturist. Stiu ca exista pareri impartite cu privire la aceste metode dar pana la urma in lupta impotriva cancerului cea mai sigura metoda ramane tot tratamentul medical. Cu siguranta la Fundeni aveti sansa sa colaborati cu medici dintre cei mai bine pregatiti in materie.
carcinom spinocelular diferentiat grad 1 02-12-2010, 14:02:01 de către cati_2010
buna ziua ,
sotul meu a fost operat pe 20 mai 2010 de carcinom buza inferioara.Cu rezultatul de la la anatomopatologie am mers la un medic oncolog in bacau si nu i s-a dat nici un tratament doar control la 3 luni.Inainte de externare i s-a facut o radiografie sau nu stiu exact cum se numeste pentru a se vedea daca sunt ganglioni si nu s-a depistat nimic in zona gatului.deocamdata se simte bine si nici inainte de operatie nu se simtea rau.Rezultatul de la laborator este urmatorul:keilita cronica granulomatoasa cu papilamatoza hiperkeratizica malignizata intr-un carcinom spinocelular G I microinvaziv , ulcerat ,cu esudat inflamator si bazal inflamatie granulomatoasa.Excizia este larga prin tesuturile locale cu glande salivare , tesut muscular strat destrofic si tegument pilos si glande sebacee.Cod M807i/3.Ma ingrijoreaza faptul ca nu i s/a dat niciun fel de tratament dupa operatie .Ce ar trebui sa faca ?Va multumesc
carcinom spinocelular diferentiat grad 1 12-01-2010, 14:58:21 de către A Ivan
Buna ziua,


De curand,tatal meu a fost diagnosticat cu urmatoarea afectiune: carcinom cu celule scuamoase G1 dezvoltat subunghial.(degetul mic de la piciorul drept)
In urma diagnosticului,a urmat un tratament ce contine 10 sedinte de radioterapie.La aproximativ 2 saptamani de la terminarea sedintelor de radioterapie,degetul afectat de boala,este foarte inflamat si elimina o substanta incolora,iar culoarea degetului este roz/mov.
Vreau in primul rand sa va intreb daca aceasta inflamare a zonei tratate este normala si in al doilea rand,vreau sa stiu daca pacientul,tatal meu,are voie sa consume alcool in aceasta perioada.

Va multumesc anticipat

O zi buna,
Adrian Ivan

Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp