bobita in crestetul capului, care in ultimul timp a inceput sa creasca si sa o manince

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
10 comentarii 1
1 rozemmy
1 rozemmy [4c]
16-08-2012, 20:05

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va rog sa ma ajutati
Sora mea are o bobita in crestetul capului, care in ultimul timp a inceput sa creasca si sa o manince. Ea are numai 35 de ani. Problema este ca o matusa de 63 de ani s-a operat de aceeasi bobita in acelasi loc, ceva mai mare insa, si s-a stabilit ca are cancer. Din pacate nu stiu nimic mai concret, insa stiu ca trebuie operata din nou. Intrebare mea ar fi, ce analize medicale sau ce fel de specalist ar putea sa ne ajute in diagnosticarea acestei "bobite" ? Exista metode de determinare tipului tumorii fara a o atinge sau a "deranja"?
Va rog din suflet sa ma ajutatu!
2 yardley
2 yardley [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Daca acceptati un sfat de la cineva care nu cunoaste medicina, dar care a avut multe probleme de sanatate, mergeti mai intai la medicul de familie. Spuneti-i si de matusa, a nu fie cevaereditar, si va va indruma el mai bine. Fara biopsie nu se poate sti natura. Ca analize medicale pt. cancer ar fi niste markeri tumorali (sunt mai multi, in functie de organul afectat) dar pe care medicii ii iau in consideratie numai impreuna cu biopsia. Va rog, mergeti la medic repede, macar sa va linistiti.
3 rozemmy
3 rozemmy [4c]

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc pentru raspuns si pentru sfat. Problema este ca am fost deja la medicul de familie, si ne-a trimis la un endocrinolog, pt. ca presupune ca ar fii ceva pe baza hormonalasi ca are legatura cu tiroida.Sora mea avind in jur 68-70 kg. Ne-a cerut o serie de analize din care insa nu a reiesit nimic concret si nu suntem mai departe de unde am plecat.Din cauza asta as fi vrut sa va intreb ce doctor de specialite ar trebiui sa contactam, poate un chirurg sau nici numai stiu . Biopsia se paote face si fara a o opera sau trebuie primadata operata ? Nu sunt sigura ca este necesara o operatie !
Va multumesc de tot!
4 Lara-bv
4 Lara-bv [12c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Pentru a determina exact ce este, daca nu se poate pune diagnosticul macroscopic, se face biopsie, dar ati spus ca este mica si o interventie chirurgicala presupune anestezie locala ca si in cazul biopsie. In ultima perioada tot ce creste unde nu trebuie pentru siguranta se scoate, indiferent ca este benign sau malign. Cu cit este mai mica chiar daca este ceva se trateaza mai usor. Nu pierdeti timpul!! Mergeti la un dermatolog sau chirurg. Cea mai buna analiza se face din "bobita". Curaj !
5 rozemmy
5 rozemmy [4c]

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc de tot pt. sfat si pt. incurajare. Stiu ca aveti perfecta dreptate si trebuie sa facem ceva cit mai repede. Ce as vrea sa va mai intreb, cine poate pune diagnosticul macroscopic, si daca din acest diagnostic reiese daca e benign sau malign? Si daca este cancer de piele, se extinde in cazul in care nu se trateaza?( va intreb asta din cauza ca si matusa in cauza o are de cel putin 20 de ani, insa numai acum s-a operat, si la intrebari insitente ne -a spus ca au depistat cancer de piele?)
Va multumesc de tot!
6 christa
6 christa [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Cel mai bun sfat in legatura cu aspectul formatiunii si pasii care trebuie urmati vi-l poate da medicul oncolog. El se va uita la aspectul macroscopic si in unele cazuri poate spune daca este benign sau malign. Daca insa are dubii va va recomanda o biopsie.
Cancerul la piele este in general f agresiv si se extinde destul de repede. Probabil ca initial formatiunea matusii nu era maligna dar a devenit ulterior sau poate nici acum.
7 rozemmy
7 rozemmy [4c]

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc de tot. pt. sfat. Urmeaza atunci sa consultam in primul rind medicul oncolog . Presupun ca tot dinsul poate decide daca este necesara o operatie .Analiza de singe a fost buna, este oare acest lucru un semn bun, sau dintr-o analiza de singe nu reies astfel de modificari in organism?
Va multumesc incaodata.
8 christa
8 christa [4c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 4

In analiza de sange ies markerii tumorali in cazul in care exista o fromatiune maligna. Faptul ca anlizele au iesit bine este un semn bun. Da, medicul oncolog va poate spune cu siguranta care sunt pasii e urmat. Multa sanatate!
9 rozemmy
9 rozemmy [4c]

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Cu riscul de a ma repeta, pot numai sa spun ca va multumesc sincer. Dupa multe zile de framintari, avem deja o mica speranta si o idee de unde sa incepem. Probabil deja in cursul saptaminii viitoare. Sper ca totul sa decurga cit mai bine. Voi mai reveni pe parcurs, dar pana atunci vreau doar sa va multumesc pentru ajutor, amabilitate, incurajare intr-un moment in care aveam mare nevoie.
Va multumesc!
10 ve_ro
10 ve_ro [33c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 33

...Sa vedeti ce minune!intre doua sedinte de citostatice(fiind diagnosticata cu neoplasm pulmonar),am fost la Sovata sa-mi oxigenez plamanii,si acolo am cunoscut o persoana care mi-a recomandat TAHITIAN NONI JUICE despre care am citit ca are multiple calitati terapeutice(ca si supliment nutritiv)respectiv de antioxidant,imunostimulator si antitumoral,precum si aceea de a atenua efectele negative ale citostaticelor.Ei bine,am cumparat o ladita cu 4 sticle de 1 litru si la urmatoarea sedinta de cito,nici tu greturi nici intoleranta la mirosuri,nici vome;nu stiu daca va avea efectele laudate,insa nu-i oare minunat ca pot manca orice (este permis )in timpul citostaticelor,ca nu ma mai simt sfarsita-caci numai cei care fac chimoterapie stiu ca efectiv poti sa mori de inanitie din cauza greturilor si vomelor?! Doamne ajuta!
Răspunde la topic
10 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp