recent mi-au fost indepartati 3 lipomi

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
5 comentarii 1
1 pop catalin
1 pop catalin [0c]
20-02-2009, 12:14

Membru din 20-02-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Am lipomi pe tot corpul iar recent mi-au fost indepartati 3.
Medicul chirurg m-a asigurat ca nu sint necesare analize suplimentare privind stabilirea naturii nodulilor.
Pot sa fiu linistit ?
2 midorin42
2 midorin42 [13c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Lipoamele sunt tumori benigne de grasime care in rare cazuri se malignizeaza. De regula nu necesita un examen histopatologic, insa pentru linistea ta, in cazul in care iti vei mai scoate unul, roaga medicul sa-l trimita la anatomie patologica.
3 roGan
3 roGan [1c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Am si eu o mare problema! Sunt foarte stresat. Inca de la 17 ani mi-a aparut un lipom pe mana stanga pe antebrat. De atunci el nu a crescut foarte mult, dar a crescut... si alti lipomi mi-au aparut pe mana stanga, pe mana dreapta doar unul... CARE ESTE CAUZA ACESTOR LIPOMI? Precizez ca am doar 19 ani! Pot sa-i inlaturez pe toti???
4 midorin42
4 midorin42 [13c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Cauzele aparitie lipoamelor nu sunt foarte clare, insa ele se pot exciza chirurgical fara probleme. Puteti apela atat la un medic dermatolog cat si la un chirurg.
5 genoveva marin
20-02-2009, 12:14

Membru din 20-02-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

natura lipomilor este genetica, mai precis mostenire genetica. Intrucat suntegi predispusi la a dezvolta tumori benigne, ca si mine de altfel, va recomand tinctura de tuia. Se tamponeaza zonele afectate de 2ori e zi si se asteapta 10 min. Locul nu se mai spala dupa aceea. Eu personal am optat pt tratament intern , o lingurita de 3 ori pe zi, tp de 3 sapt, o sapt pauza, dupa care se reia. Sunt nevoita pt ca sunt plina. acest tratament da rezultate si n caz de fibrom, acesta tot tumoare benigna este. N-am incercat inca, tineti-mi pumnii. Va doresc si voua multa sanatate.
Răspunde la topic
5 comentarii 1
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp