Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 251252253254255256257 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
carcinom renal - explicare diagnostic 04-03-2010, 14:06:10 de către ralucapintilii
Buna ziua tuturor si multa sanatate mai intai de toate!
Am tot citit zilele astea diferite articole pe internet, disperata fiind sa deslusesc ce reprezinta un carcinom renal urotelial papilar, cu potential malign crescut, cu arii de metaplazie scuamoasa, moderat diferentiat, G2,stadiul II (pT2,pN0, Mx) codul fiind 8130/3. Printre voi vad ca sunt "cunoscatori" sau chiar persoane care au trecut prin asa ceva. Daca m-ati putea ajuta si pe mine cu niste explicatii/sfaturi/orice, v-as ramane recunoscatoare. De mentionat faptul ca tatal meu abia ce a fost operat de acelasi prof.dr.Sinescu care mi s-a parut un om super ok. Chiar maine dimineata o sa fiu la Fundeni sa vad ce spune si dumnealui si pasii care trebuiesc urmati.
Va multumesc anticipat si va doresc tuturor care sunteti in aceeasi situatie, multa putere, credinta in Dumnezeu, dar mai ales sanatate!Pacat ca abia in aceste momente realizam cat este de importanta....O dupa-amiaza placuta sa aveti!
Raluca
carcinom renal - explicare diagnostic 26-02-2010, 17:31:45 de către george-dan
Buna ziua la toata lumea!
In primul rand condoleantele mele Adanaroro pentru tatal tau si Dumnezeu sa-l odihneasca.
Tatal meu se simte foarte bine, mananca normal, nu a urmat nici un fel de tratament deocamdata. Singurul medic oncolog la care am fost, a recomandat interferon, desi medicul Sinescu a spus clar ca nu are nevoie de vreun tratament, nici de vreun regim special, doar ca nu are voie alcool si tigari. Am incercat tratamentul cu interferon cateva zile dar nu l-a suportat prea usor si tatal meu a decis sa-l stopeze. Urmeaza sa facem controlul la tomograf cat de curand. Va tin la curent in continuare. Eu sper sa dea Dumnezeu sa nu fie nimica. Doamne ajuta!
carcinom renal - explicare diagnostic 26-02-2010, 11:39:14 de către if
george_dan,
Cum se mai simte tatal tau si ce tratament mai urmeaza?
carcinom renal - explicare diagnostic 25-02-2010, 18:27:34 de către danaaaa
pt ella... tata a murit la 3 ani si 1 luna dupa operatie. A fost in putere in tot acest timp cu exceptia ultimelor 4 luni. Din acestea mai mult de 3 luni se deplasa singur dar era slabit si statea mai mult in pat. Nu a mai putut merge doar in ultima saptamana. Vreau sa cred ca nici nu a suferit prea mult pentru ca nu s-a plans niciodata si nu lua calmante.
carcinom renal - explicare diagnostic 22-02-2010, 07:36:27 de către if
Pt. Andreea-Mihaela si Adanaroro : Va transmit condoleante si Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe tatii vostri.
carcinom renal - explicare diagnostic 21-02-2010, 20:43:58 de către ella_20_68
In primul rand,condoleante ptr tatal tau adanaroro si D zeu sa l odihneasca! Imi poti spune ,te rog, kt timp a suferit tatal tau,adik kt timp dupa operatie a mai fost in putere si kt timp a fost la pat?Sotul meu are 6 luni de la operatie si facandu i analize de sange,de rinichi,echo,markeri tumorali(urmeaza acum sa faca si tomograf inainte de a merge la control la buc la dr sinescu)-au iesit toate f bune,multumesc lui d zeu! Face doar tratament ptr imunitate si bea ceai antitumoral 2 l pe zi pe care i l fac zilnic (trebuie pus in recipient de sticla-feriti va de plastic!). Sper din tot sufletul ca toti cei bolnavi sa fie din ce in ce mai bine si doresc sanatate tuturor. Abia astept sa vad ce ne va spune dr.Sinescu. Tratamentul pe care il face sotul meu este naturist insa,dat de medici din buc. Sper ca acest tratament sa fie eficient,pana acum dupa operatie este fb,a inceput munca,s a ingrasat ,mananca multe fructe,iaurt si peste aproape zilnic,de fapt de toate dar fara prajeli,mai mult la cuptor si fiert.Cred ca acest stil de viata este bun tuturor,asa ne a recomandat medicul care ne a dat tratamentul.Va doresc sanatate si va tin la curent,dupa ce vom veni de la Fundeni.
carcinom renal - explicare diagnostic 21-02-2010, 19:12:10 de către vinuesa
Imi pare nespus de rau in legatura cu moartea tatalui tau,am urmarit tot ce ai scris despre dansul.Dumnezeu sa-l odihneasca!
carcinom renal - explicare diagnostic 20-02-2010, 21:46:14 de către danaaaa
Tatal meu a murit acum trei zile. Dumnezeu sa-i ierte!
carcinom renal - explicare diagnostic 13-02-2010, 11:45:16 de către andreea-mihaela
Pentru toti cei care mai urmaresc acest forum si vor sa mai afle cate ceva despre acest tip de cancer, va pot da un link: www.cancercompass.com, unde gasiti la tipuri de cancer, "kidney cancer" si "renal cell cancer" (in partea stanga) discutii ale unor oameni care iau diferite tratamente de ultima generatie, unele se gasesc si la noi, si care au succes si boala lor este in remisie, chiar si cu 70%!
Doamne ajuta!
carcinom renal - explicare diagnostic 13-02-2010, 10:51:04 de către andreea-mihaela
Buna!
SUTENT este un medicament chimioterapic care este suportat de Casa Nationla de Asigurari de Sanatate, costul lui "la liber" in farmacie fiind in jur de 20.000 RON/30capsule. Trebuie sa discuti cu medicul oncolog la care este inregistrata mama ta si sa intocmeasca un dosar (stie el exact cum) care se depune spre aprobare la Casa. Daca obtine aceasta aprobare, il vei primi gratuit in fiecare luna de la Oncologia teritoriala. El se ia 28 de zile (o data pe zi, pe cat la posibil la aceeasi ora) cu 14 zile de pauza. Daca vei da search pe Google, vei gasi o sumedenie de informatii despre efectele secundare ale acestui medicament, care chiar daca sunte neplacute, parerea mea este ca trebuie suportate, pentru ca este un medicament extraordinar. Cred ca ar trebui sa insisti pentru SUTENT, in loc de interferon, asta ar fi trebuit sa ia pana acum, ca preventie (interferon). Probabil la 3 luni se va face o evaluare prin CT a starii mamei tale si eu cred ca rezulatatele vor fi f bune.
Tratamente naturiste poti obtine la Energy Plus, la Dr. Boerescu Cristian, poti lua AVEMAR, BIOBRAN, laptisor de matca pur (cel facut de Baia Mare), propolis gligolic (nu contine alcool) sau orice altceva consideri de cuviinta. Te previn ca multe din aceste tratamente nu sunt chiar ieftine, deci .... vei avea nevoie de niste banuti.
Imi permit sa-ti dau toate aceste sfaturi, pentru ca noi le-am incercat cu tata si am reusit, daca ma pot exprima asa, sa-l tinem in viata cu metastaze la oase, ficat, plamani, creier si maduva spinarii un an si 8 luni de zile, fara dureri, cu o calitate a vietii buna cam 1 an si 7 luni si acceptabila pana in ultima zi de viata.
Din pacate tatal meu a murit pe 01.02.2010 si nu pot inca sa cred acest lucru!
Mai sunt si alte tratamente pentru acest cancer renal, dar tatal meu nu a mai putut astepta! Exista Torisel, Afinitor, Votrient, Nexavar, Avastin combinat cu Interferon si chimioterapia clasica, care se pot aplica in functie de pacient, de istoricul bolii si de starea lui actuala. Se fac permanent cercetari in lume si se tot descopera noi tratamente, unele in faza de test, altele acceptate doar in State, altele deja si in Europa. Nu va pierdeti speranta, eu cred ca se va putea trai cu cancer ca si cu o banala gripa!
Dumnezeu sa va dea sanate si sa va aiba in paza!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-02-2010, 23:39:09 de către mikydu
pt. Andreea-Mihaela.
poti sa-mi pui si mie cum si de unde se poate procura acest medicament SUTENT. Cat costa. e suportat de casa de asigurari ? Precizez ca tocmai i s-a reconandat mamei mele tratamentul cu Sutent ca fiind cel mai bun. Doar ca doctorii care o tin sub observatie vor sa-i dea interferon. I s-au descoperit metastaze pulmonare acuma aparute in urma unui cancer la rinichiul drept operat in 2005. mai este cineva in aceeasi situatie. cat este de grav acest lucru? poate cineva sa-mi recoande si tratamente naturiste ? care e speranta de viata in acest caz. Va multumesc.
carcinom renal - explicare diagnostic 13-11-2009, 14:32:33 de către andreea-mihaela
Buna!
Tata face si acum afte bucale, pe care le-am tratat cu ceai de busuioc tinut in gura si glicerina simpla, clatiri dese, dupa fiecare masa. Este destul de neplacut, il impiedica sa manace cum trebuie si alimentatia este o problema, adica pofta de mancare trebuie mentinuta. Sangerari gingivale si miscarea dintilor nu ni s-au intamplat, dar tata are lucrare in fata, nu stiu ce sa zic. Isi va pierde si gustul, vei vedea. Oricum, cred ca nu trebuie sa intrerupeti tratamentul, cred ca este un medicament f bun si pe perioada de pauza, efectele secundare dispar si totul revine la normal.
Ati facut control in urma sedintelor de raze? Cum a iesit? I-a cazut parul tatalui tau?
Multa sanatate!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2009, 21:25:48 de către danaaaa
Vinuesa, iti doresc multa sanatate!
Andreea-mihaela, dupa cele 10 sedinte de raze facute la Elias, am inceput tratamentul cu Sutent. Efectele secundare sunt puternice: multiple rani in gura, sangerari ale gingiilor, dinti au inceput sa se clatine. Tatal tau a avut aceste simptome? Cum le-ati tratat?
carcinom renal - explicare diagnostic 01-11-2009, 11:20:27 de către vinuesa
buna,mi s-s scos si mie rinichiul drept(am scris despre aceasta ceva mai devreme),am luat interferon trei luni si de atunci nu am probleme.am facut regulat control tomografic si totul este ok. Am o viata echilibrata(mananc orice, fac sport,consum alcool f rar si nu fumez)In data de 19/11/2009 trebuie sa fac radiografie pulmonara . Sa va dea Dumnezeu sanatate voua si familiilor si mult optimism!!!!!!!!
carcinom renal - explicare diagnostic 27-10-2009, 09:56:53 de către andreea-mihaela
Buna!
Tatal meu a luat Sutent timp de 16 luni (28 zile cu 14 zile pauza), insa datorita aparitiei metastazelor cerebrale, se considera evolutia bolii sub tratament si probabil ca va lua Nexavar. A avut cam toate efectele adverse, unele destul de greu de suportat, dar una peste alta nu a trebuit sa intrerupem tratamentul si nici sa micsoram doza (50mg). Parerea mea este ca o data pus diagnosticul de carcinom renal, trebuia sa faceti chimioterapie sau interferon, pentru ca probabilitatea aparitie metastazelor este f ridicata. La tatal meu au aparut dupa 1 an dala operatie, fara vreun alt tratament in tot acest timp. Mai stiu pe cineva care a avut exact acelasi diagnostic si care a facut interferon imediat dupa operatie pana in prezent, cred, si care nu are nici o problema. Fiecare face ce crede de cuviinta, dar inainte de a lua o decizie, ar fi bine sa consultati un oncolog sau mai multi.
Multa sanatate si sa ne tineti la curent cu evolutia voastra!
Adanaroro, cum s-a simtit tatal tau dupa raze? Cate a facut si unde? Ia vreu tratament de atunci?
carcinom renal - explicare diagnostic 25-10-2009, 07:57:56 de către danaaaa
Pentru andreea/mihaela: Cum se mai simte tatal tau in urma tratamentului cu SUTENT?
carcinom renal - explicare diagnostic 23-10-2009, 09:06:43 de către ella_20_68
Sotul meu in varsta de 54 ani a fost diagnosticat in urma biopsiei si dupa extirparea rinichiului stg cu carcinom renal papilar,grad 3 fuhrman,fara metastaze. Suntem insa,intr o mare dilema:medicul chirurg este de [parere k nu se face chimioterapie la rinichi fara nici o discutie,iar alti medici-oncologi -spun k trebuie facuta aceasta chimioterapie.Pe cine sa ascultam si ce sa facem?Am inteles k trebuie facute kt mai des controale,scintigrafii osoase,tomograf,markeri tumorali insa,daca va fi prea tarziu?
Sunt groaznic de speriata;sotul meu se simte bn dupa operatie si nici nu vrea sa auda de chimioterapie!Facem doar tratament imunostimulator! Daca este cineva de profesie si ne poate raspunde as ramane vesnic indatorata!
carcinom renal - explicare diagnostic 27-08-2009, 07:36:19 de către if
Pt. Adanaroro: N-am fost in situatia unor astfel de aprobari, dar banuiesc, ca odata aprobat tratamentul, inseamna ca intra intr-un program, iar pt. urmatoarele luni n-ar trebui sa depinda decat de reteta data de medicul oncolog. Sau poate ca o sa primeasca deja pentru o perioada mai lunga de timp. Daca ai vreo indoiala asupra obtinerii tratamentului, nu-i slabi de la inceput cu prezentarea situatiei de maxima urgenta a cazului si fa-o cu tenacitate. Cat despre procese .....(S-o faca institutiile. Medicul oncolog reprezinta o institutie, la fel si chirurgul. De ce oare instigarea asta la razbunare a oamenilor?) Cred in posibilitatea de perseverenta a omului la momentul cand este inspirat. Daca nu se intampla, inseamna ca nu trebuia(din diverse motive). Razbunarea este numai si numai a lui DUMNEZEU. Va obtine cu siguranta tratamentul si ii doresc sa-i fie de folos.
carcinom renal - explicare diagnostic 26-08-2009, 09:57:01 de către danaaaa
Acum 3 saptamani, in urma unei radiografii pulmonare, am descoperit ca tatal meu are metastaza pulmonara. La 2 zile dupa, in urma unei tomografii am descoperit ca ii este afectat si 1/4 din creier. Si culmea este ca se simtea f bine. Singurul semn, de care ne dam seama acum, ar fi fost ca nu mai reusea sa duca frazele pana la capat. In rest parea perfect sanatos.
Am facut deja 10 sedinte de raze pentru cap. Incercam, la 1 septembrie, sa ii depunem dosarul pentru sutent. Stie cineva care este procedura de obtinere a acestui tratament cu SUTENT?
Depun dosarul pe data de 1 septembrie la dl dr Mircea Dediu. Dar ce urmeaza dupa? Am siguranta ca vom obtine acest tratament? Pe ce perioada se ia? Este necesar sa fie aprobat tratamentul luna de luna?
Ce sa va spun, oncologul ne-a certat teribil ca nu am venit pana acum. Ne-a spus chiar ca ar trebui sa actionam in judecata medicul chirurg pt ca nu i-a facut trimitere catre oncologie....
carcinom renal - explicare diagnostic 20-08-2009, 22:03:35 de către if
pt. Adanaroro: Cum se mai simte tatal tau. Am un caz asemanator in familie. Sunt f. f. ingrijorata si fara niste repere concrete e greu sa stii la ce sa te astepti, sau ce ai de facut. Multumesc.
carcinom renal - explicare diagnostic 04-06-2009, 18:16:45 de către andreea-mihaela
Nu este obligatoriu sa apara, insa din cate am citit, daca metastazeaza, de cele mai multe ori cancerul renal o face la oase, ca prime metastaze care apar. Tratament medicamentos pentru cancerul renal nu exista pana acum, pana la SUTENT, insa acesta este un medicament care se prescrie in cancerul renal mestatatic. Stiu ca se facea tratament cu interferon alfa combinat cu nu stiu ce, pentru a proteja ficatul, mai mult. Nu stiu cat ajuta si exista posibilitatea sa nu fie suportat de catre pacient. Este destul de scump, probabil de ordinul miilor de lei (noi) si cred ca este un citostatic.
Spui ca stii cazuri de tratamente naturiste cand au murit oameni pe capete si totusi de interesai deunazi de produsele Favisan. Stii cum e? Intr-o pilula nu-ti pune nimeni zile, cate iti da Dumnezeu atatea ai!
Poti sa cauti marturiile unor oameni care cred ca au scapat de moarte cu ajutorul unor anumite tratamente naturiste, poti chiar sa-i contactezi!
Parerea mea este ca nu trebuie sa te culci (inca) pe urechea fara semne de boala, sa cauti sa previi, sa ceri pareri avizate si bine documentate. Eu am fost la Institutul Oncologic la D-na Prof. Anghel, poate reusesti sa ajungi cu rezultatul histopatologic si sa-i ceri parerea. Daca e totul bine, si ma rog sa fie asa, pentru toata lumea, nu uitati sa verificati periodic starea de sanatate a tatalui cu cea mai mare seriorizate si rigurozitate.
Doamne ajuta!
carcinom renal - explicare diagnostic 04-06-2009, 16:14:35 de către george-dan
Ok, am inteles...pt. a preveni acele metastaze osoase nu exista cumva un tratament medicamentos?.. sau nu este indicat? Pt. ca mai stiu cazuri cu tratamente naturiste si au murit oameni pe capete..se prea poate sa ma insel. Multumesc si multa sanatate!! Doamne ajuta!
carcinom renal - explicare diagnostic 03-06-2009, 11:10:24 de către andreea-mihaela
Pt george-dan
Dupa cum poate ai citit si tatal meu a fost cam in aceeasi situatie cu tatal tau, operat de acelasi medic, cu aceleasi asigurari ca e bine si sanatos tun!
Se spune ca nu exista boli ci doar pacienti, asadar nu poate nimeni sa garanteze ca aceeasi boala se manifesta la fel la doi pacienti diferiti. Sfatul meu (si vorbesc din experienta) este sa ceri domnului profesor o trimitere la Institutul Oncologic pentru ca cineva de specialitate sa-ti citeasca exact rezultatul histopatologic, este esential! Asta acum, imediat dupa operatie!
Sa faca tatal tau o scintigrafie osoasa la 3 luni pentru ca, daca metastazeaza, cancerul renal (pentru ca asta inseamna "carcinom") o face prima oara la oase, fara absolut nici un simptom, crede-ma pe cuvant! Cand doare, este deja prea tarziu, iar extinderea poate fi rapida, Doamne fereste!
Poti sa mergi cu rezulatul histopatologic si la Energy Plus (gasesti date pe net), daca doriti sa faceti preventiv un tratament naturist! Costurile nu sunt f scazute, asa ca .... iti va fi necesar un buget.
Toate lucrurile astea le stiu pentru ca am trecut prin ele. Noi am descoperit tarziu metastazele, insa Dumnezeu a vrut sa-i mai acorde tatalui meu o sansa si din 12.06.2008 face tratament lunar cu SUTENT, plus o serie de alte naturiste, dupa ce i-am descoperit metastaze osoase, pulmonare, hepatice si ganglionare.
Iti doresc multa sanatate, sa dea Dumnezeu ca voi sa nu aveti probleme si chiar tatal tau sa fie sanatos tun!
Doamne ajuta!
carcinom renal - explicare diagnostic 02-06-2009, 19:50:53 de către george-dan
Buna tuturor!
Acum cateva zile am primit teribila veste cum ca tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom renal conventional (tipul cu celule clare), grad nuclear Fuhrman I/II, stadiul III (pT3, pNo, Mx), cod 8310/3, dupa ce in urma cu o luna i-a fost scos rinichiul stang impreuna cu o tumora de 5.5 cm, la spitalul Fundeni de catre prof. Sinescu.
In prezent se simte f. bine (ca si inainte de operatie) si nu arata deloc a fi bolnav, prof. Sinescu spune ca este sanatos tun si nu exista motive de ingrijorare pt ca analizele nu indica acest lucru. Mai mult, el nu a prescris nici un tratament sau vreun regim, ci doar ne-a spus sa revenim dupa 6 luni. Dupa cele citite aici pe forum am fost ingrozit si inca nu-mi vine sa cred cele spuse de catre dl.prof. Sinescu...nu cunosc semnificatia acelor coduri, mai ales acel stadiu III care ma ingrijoreaza, poate ma lamureste cineva, la ce ar trebui sa ma astept in continuare si daca ar trebui sa urmeze acel tratament cu Favisan?
Multa sanatate tuturor si Dumnezeu sa ne ajute!!
carcinom renal - explicare diagnostic 13-01-2009, 17:59:29 de către andreea-mihaela
Pentru "IF"
Multumesc de intrebare, tata se simte binisor, nu extraordinar, se observa ca este bolnav. Nu cautam interferon, in faza in care e tata nu m-ar fi ajutat deloc. Urmeaza in prezent tratament cu SUTENT, un medicament nou, folosit pentru cancerul renal metastatic, din iunie 2008. Pe langa asta ii dau ONCOXIN, OMEGA 3 cu ulei de somon, apa saracita in deuteriu, IMUNOSTIN, laptisor de matca lichid, armurariu, macerat de obligeana, pastura si argila de la MIRCEA BOCAN. Ma rog in fiecare zi sa traiasca, sa fie cat de cat in putere, sa duca o viata pe cat posibil normala, atat cat o vrea Dumnezeu!
Pentru voi toti, care ati avut probleme cu rinichii sau cu orice altfel de boala grea, va doresc multa sanatate si sa credeti in Dumnezeu! Speranta trebuie sa moara ultima, iar cu credinta si cu rugaciune veti vedea ca greul nu mai e chiar atat de greu!
Dumnezeu sa ne ajute!
carcinom renal - explicare diagnostic 13-01-2009, 12:31:32 de către if
Pentru andreea-mihaela: Te rog spune-mi cum se mai simte tatal tau si daca ai reusit sa obtii interferon. Multumesc f. mult.
carcinom renal - explicare diagnostic 27-12-2008, 20:57:36 de către ina6_radu
buna.iselime i-mi parenespus de rau pt ce ai dar nu deznadajdui puterea e la dumezeu si in miinile doctorilor sotul meu a fost operat in 2007 mai cu acelasi diagnostic si cind eu scriam pe forum pt el eram doar trei acum observ ca au aparut mai multe cazuri pe net sa stii ca-i bine face tratament pt acid uric marit desi i-a scazut sub limita normala manance regim e lcto vegetarian carne -piept de pui foarte rar multa soia cartofi orez lagume proaspete sub forma de salata -in fiecare zi .grefe multe .trebuie sa fii foarte atenta de ficat .plamini.si oase -sunt primele semne de alarma.fa-ti analizele la trei luni pt mai multa siguranta in special functia renala noi asa procedam si doamne fii laudat pana acum nu ne putem plnge nici noi nu am facut citostatice sau radioterapie nici interferon iti doresc multa putere de lupta sii nu dispera UN AN NOU MAI BUN
carcinom renal - explicare diagnostic 16-11-2008, 12:13:50 de către donna-don
buna ,iselime
si eu am fost operata in septembrie
atrebuit scos rinichiul drept din aceleasi motive confimate
am primit post operator un tratament de 10 zile cu antibiotic spcific pentru tractul urinr
acum o saptamana am fost la ecograf
momentan e bine
in februarie voi face un control amanuntit ,inclusiv C T
nu am primit indicatie pt consult oncologic ,deci e bine
as vrea sa cred ca te-ai restabilit
la mine ,pana acum , evolutia e buna
multa sanatate
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către iselime
Buna sparrow_nt,
Tratamentul de la Favisan eu l-am procurat cu ajutorul unei doamne care lucreaza la plafar,care m-a prezentat doamnei doctor care distribuie produsele favisan pe raza orasului meu.Eu sunt din Constanta,iar fiecare oras are alt distribuitor. O sa va dau adresa laboratorului si nr de contact :
LABORATOARELE FAVISAN 305500 Lugoj, strada C.D.Loga 36, jud Timis Tel:0256-352 891, 0256-356 686; Fax: 0256-356 696
E-mail: office@favisan.ro ; www.favisan.ro
Operatorul de la telefon va va indica exact cum puteti procura tratamentul necesar.
La plafar nu se gasesc toate componentele tratamentului (de exemplu: apa organica) si de aceea trebuie sa luati legatura cu un distribuitor pe zona sau sa va duceti direct la sursa(Lugoj) sa le procurati (asta in cazul in care locuiti prin zona).Pentru ca sa vi se prescrie tratamentul o sa va trebuiasca si ultimele analize.Tratamentul consta in tratarea intregului organism si nu doar zona afectata.Sunt trei categorii de tratament: complet, de intensitate medie si minimala.Eu am inceput cu varianta completa care m-a costat 450 ron (avand multe produse de detoxifiere a organismului) si o sa continui cu cel mediu.
Cea care a infiintat acest Laborator este Doamna Dr. Ing. Virginia Faur ,cercetator si inventator de preparate fitofarmaceutice care a ajutat si a scapat multe lume de diferite afectiuni.Sper ca informatiile mele sa va fie de folos.Va doresc multa sanatate si numai bine!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către sparrow_nt
Buna iselime,
Am fost operat cu trei luni inaintea ta,de aceeasi echipa de medici. Rezultatul histopatologic a fost identic cu al tau. Diferenta pentru mine a constat in faptul ca avand un singur rinichi (malformatie congenitala) si s-a practicat nefrectomie partiala. La fel, nu mi s-a prescris nici un tratament si analizele imi ies cu o creatinina cam mare ( 1,6 - 1,7 dar a fost si peste 2). As fi interesat de un tratament naturist care sa ma ajute sa scad aceste valori. Cum se procura acest Favistan?
Multa sanatate tuturor!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către iselime
Buna Adanaroro,
Acelasi lucru iti doresc si eu si sper sa auzim de bine.Sanatate.
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către danaaaa
Buna Iselime,
Iti doresc multa sanatate!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către iselime
Buna!
Am 27 de ani si in decembrie 2007 am fost diagnosticata cu formatiune tumorala la rinichiul drept.Am fost la Bucuresti,la Fundeni,la D-nul profesor Sinescu si m-am operat in februarie 2008.La rezultatul histopatologic au zis ca am avut carcinom renal conventional(tipul cu celule clare),grad nuclear Fuhrman I/II,stadiul I(pT1,pNo,cMx),cod8310/3.Tratament dupa operatie am facut doar augmentine pt o saptamana si asta a fost tot.Nu mi s-a dat nici regim alimentar.In august o sa fac 6 luni de la operatie si o sa trebuiasca sa merg sa-mi fac tomografie cu substanta de contrast, dar am mari emotii pt rezultatul ce-l voi primi.De o luna de zile am inceput si un tratament naturist de la Favisan ca am auzit ca fac minuni, si ma simt foarte bine si in putere,doar ca pierd in greutate.Sper sa fie bine si sa mai am zile de trait.Va doresc sanatate si putere pt a trece peste toate pbstacolele vietii.
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către andreea-mihaela
Buna!
Din nefericire ma aflu si eu printre cei ai caror tati au fost depistati cu carcinom renal conventional-tipul cu celule clare, grad nuclear Fuhrman II/III stadiul III (pT3, pN0, cMo).
Tata a fost operat in ianuarie 2007 la Fundeni, i s-a scos tumora cu tot cu rinichiul drept, nu i s-a prescris nici un tratament, s-a simtit f bine pana acum.
Insa ce va sfatuiesc este sa faceti regulat tomografii pentru ca tata nu a facut la 6 luni si acum i s-au depistat metastaze osoase, pulmonare si hepatice. Am mers la Institutul Oncologic din Bucuresti si am aflat ca sunt cateva medicamente de ultima generatie care se folosesc in lume dar nu si in Romania, cum ar SUTENT, AVASTIN (inca neconfirmat, se pare, pentru cancerul renal) si NEXAVAR. In afara de AVASTIN, celelalte doua nici nu se afla pe lista Ministerului Sanatatii, deci probabil vor fi mai greu de procurat, iar de compensare nici pomeneala.
Eu astept luni un raspuns de la medicii de la oncologie, tot ce mai pot este sa sper ca Dumnezeu va face o minune si tatal meu va trai. Mi-as da din viata mea numai ca el sa mai traiasca!
In paralel incerc si cu tratamente naturiste, de la BOERESCU CRISTIAN, MIRCEA PEIA, BOGDAN VICTOR, MIRCEA BOCAN, despre care am citit marturii ale unor oameni care au scapat de moarte.
Va doresc tuturor multa sanatate, sa va jute bunul Dumnezeu sa reusiti sa treceti peste boala, dar sa nu uitati de consult, de analize suplimentare si mai cererti pareri ale mai multor specialisti. Cancerul nu intreaba daca ai chef de el, vine si gata, iar cand doare, este de cele mai multe ori metastatic.
Dumnezeu sa va ajute!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către vinuesa
Multumesc de informatie si numai sanatate tatalui tau!!!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către danaaaa
salut vinuesa! Da, tatal meu munceste, s-a reangajat anul trecut, dupa operatie. Are un job deosebit de solicitant atat fizic cat si psihic.
El spune ca se simte bine. Sustine ca din acest punct de vedere s-a vindecat. Desi inca nu l-a vazut nici un oncolog. Medicul chirurg sustine ca inca nu este nevoie.
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către vinuesa
Interferonul este foarte scump.De regula este subventionat de CAS in urma unei comisii. Probabil doctorul oncolog a considerat ca nu are nevoie de interferon . Adanaroro spune-mi te rog daca tatal tau poate lucra sau daca oboseste mai repede ca si inainte de operatie. Are anumite restrictii? Multa sanatate tatalui tau!!!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către danaaaa
Tata, desi nu a facut inca nici un fel de tratament se simte si arata bine. Cred totusi ca ar fi bine sa ii sugerez sa se intereseze de interferon. Tratamentul este gratuit? Cum se poate beneficia de el?
IonelaB imi pare sincer rau pentru pierderea tatalui tau. Cred ca este un subiect pe care nu ai reusit inca sa il inchizi din moment ce inca ne mai citesti...
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către ionelaB
Va doresc putere si incredere! Sper sa aveti un organism puternic si sa faceti fata. Multa incredere in Dzeu!Tati al meu nu a rezistat bolii mai mult de 3 luni:(, in curand e un an de cand nu mai e printre noi.Sanatate multa si putere!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către vinuesa
buna ,am 37 de ani si in urma cu o luna am fost diagnosticat cu carcinom renal papilar T1(tumora galbui,necrotica,pol inferior70x60x65mm,incapsulata,fara extindere la nivelul hilului).Mi s-a descoperit aceasta boala la un control de rutina,(ecograf} analizele de urina si sange fiindu-mi bune.La doua zile mi s-a scos rinichiul si acum ma simnt bine. Doctorul oncolog mi-a prescris interferon timp de un an.Tot el mi-a spus ca acest tratament este preventiv , si ca dupa terminarea acestuia nu voi mai avea restrictii (doar sa consum trei litri de lichide pe zi) si voi avea o viata normala .Trimestrial va trebui sa fac control tomograf. Daca este cineva in caz similar va rog sa-mi impartasiti despre cazul dumneavoastra sau daca aveti cunostinte care sunt in aceiasi situatie. Va multumesc!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către anared
buna ,tatal meu a fost operat acum o luna si i s-a scos rinichiul drept deoarece avea o tumoare de 5 cm.acum 3 zile a primit rezultatele analizel si a fost diagnosticat cu carcinom renal cu celule clare grad Fuhrman 3,grad 1 si hemangiom cavernos.A fost la comisia doctorilor pt a primi rezultatul ,insa nu a primit nici un tratament postoperator si as vrea sa stiu daca s-a procedat corect sau nu.Timp de 2 ani trebuie sa meraga la Cj pt a face analize printre care si tomograf.Va rog tare mult sa-mi spuneti daca e grav si daca s-a procedat corect in privintatratamentului postoperator.Va multumesc!
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către ina6_radu
buna sotul meu a fost operat in mai 2007 la cluj de carcinom renal grad fuherman3 cu celule clare conventional i s-a extirpat rnichiul drept nu i s-a recomandat citostatice nici radioterapie pana an prezent se simte bine analize facem din luna in luna si sunt foarte bune tine un regim de dieta vegetariana
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către mariralu
sper din suflet sa se vindece parintii vostri, ar tb sa incercati la un spital de oncologie la cluj , bucuresti sau sibiu (la sibiu pt. radioterapie sunt f buni din cate am inteles de la alti oameni nu probleme ) va tin pumnii si multa sanatate.
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către ionelaB
Ti-am scris ieri cand eram disperata, insa astazi...citind mesajul tau si vb cu tatal meu la tel sunt mai increzatoare(se simte bine). El nu stie rezultatul si nici nu vreau sa-l afle. E increzator si stie ca se va vindeca. El a inceput un tratament cu biofosfonal, pt intarirea oaselor si daca nu reactioneaza, va trebui sa incepem si noi cu radioterapie si chimioterapie(si asta tot la 2-3 luni dupa ce a inceput tratamentul)
Oricum stiu ca trebuie sa facem orice pt ei, caci sunt tatii nostri.
Multumesc de raspus...si multa sanatate tatalui tau.
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către danaaaa
Buna Ionela. Imi pare rau de tatal tau si iti inteleg sentimentele. Sa stii ca am primit raspunsuri de la Liga Romana de cancer (pe mail). Poti da cautare pe net.
Mi-au spus ca in cazuri ca al lui, cu radioterapie si tratament cu Interferon exista sanse de 60-70% sa nu recidiveze local. Si are sanse 40-50% sa traiasca pana la 5 ani. Momentan nu face nici un tratament pentru urmatoarele 3 luni deoarece rinichiul "bun" nu functioneaza in totalitate (are pietre pe cale de a fi eliminate). Si are si anemie. Dupa ce va rezolva cele 2 probleme vom incepe cu chimioterapie. Sincer... nu stiu ce sa te sfatuiesc.
Noi am consultat un medic saptamana trecuta care ne-a insuflat multa incredere. Suntem mai optimisti desi si tatal meu este in stadiul 3 (insa nu a ajuns in limfa si nici in metastaza). Va doresc mult curaj! Asta este destinul...
carcinom renal - explicare diagnostic 00:00:00 de către ionelaB
buna, numele meu este Ionela si tata meu are cam aceeasi situatie ca al tatalui tau:(.Imi pare rau.Am tot asteptat sa primesc un raspuns de la cineva, dar se pare ca...Voiam sa te intreb cum incerci sa rezolvi aceasta prb?ce ai aflat?L a tata meu e mai grav, caci este stadiul 3 si s-a transmis si la oase? Ti-a recomandat cineva ceva?ce tratamente face tatal tau?Eu sunt disparata si dse aceea te intreb pe tine.Docorul astazi mi-a cam dat de inteles ca nu mai e nimic de facut:(((, dar eu nu vreau sa cred...ce ma sfatuiesti sa fac?Multumesc si imi pare rau de tatal tau.Multa sanatate!
cancer la stomac... va rog informatii 00:00:00 de către goga123
ceau, mama mea a fost diagnosticata cu cancer la stomac. acum 2 zile am operato si se simte bine si noi am cautat disperati retete sii tratamente. momentan am dat de o carte "alimentatia bolnavilor de cancer" scrisa de D.D Chiriac. carte contine meniuri si sfaturi si pare destul de ok. multa sanatate prietenei tale dar si tie
cancer la stomac... va rog informatii 00:00:00 de către mariralu
tot ce se numeste mancare sanatoasa , multe fructe legume , cat mai putina carne grasimi multe lichide ceaiuri si sucuri de legume .
Neoplasm malign, stadiul 2! 00:00:00 de către ve_ro
Daca este adevarata teoria unor vindecatori naturisti precum ca operatia nu elimina celulele canceroase din sange si limfa,atunci poate n-ar strica si un tratament naturist(de obicei cu spanz sau marul lupului),dar facut sub indrumarea unor persoane pricepute(Ene Fanica Voinea,Virginia Faur,Szilaghi,Pop,s.a-scuze daca le-am stalcit numele).Desigur ca nu trebuie sa omitem regimul alimentar-eu ma ghidez dupa retetele culinare pt.bolnavii de cancer recomandate de autorul D.D.Chiriac,miscarea in aer curat si gandirea pozitiva,credinta in Dumnezeu.Am auzit despre supravietuitori si de mai mult de 20 de ani,asa ca...important este sa speri.
Neoplasm malign, stadiul 2! 00:00:00 de către maria77
Buna!la stadiul 2 statisticile spun ca 76% este supravietuirea la 5 ani.Exista riscul de recidiva locala dar ata nimeni nu poate sa stie cand va fi de aceea trebuie controale repetate.Si mama mea are cancer de san stadiul 2.Abia a facut 2 cure de chimioterapie si trebuie sa inceapa si radioterapia.Cu ce a facut tratament mama ta?In afara de chimioterapie a urmat si tratamente naturiste?Sanse sa traiasca pest 5 ani siur sunt,asta depinde de organismul fiecaruia .Ii doresc multa sanatate mamei tale si sa o incurajezi mereu ,sa nu se mai gandesca la rau ci numai ca totul va fi bine.Gandirea pozitiva este foarte importanta.
Neoplasm malign, stadiul 2! 00:00:00 de către Iuliana Zamfirescu
Daca este stadiul 2 si a fost operata inseamna ca s-a rezolvat si nu va mai avea probleme din acest punct de vedere.Stai linistit ! Va trai ca orice om normal.
Totusi, e bine sa evite stresul.
Neoplasm malign, stadiul 2! 00:00:00 de către danaaaa
Iti pot da un exemplu:
- bunica mea, operata de cancer la san, a mai trait in jur de 10 ani.
Tatal meu diagnosticat miercuri... cu carcinom renal in stadiul III, nu stiu cat va mai trai...... E cumplit de trist.
neoplasm gastric 00:00:00 de către DanV
Subiect: neoplasm gastric
Aloea este extrem de eficienta si cu rezultate deosebite in probleme gastrice. Va pot indica cum sa fie folosita pentru eficienta maxima.
----------------
tumora chistica la rinichiul sting 19-04-2010, 11:18:46 de către mociocmalina
Am fost operata acum trei luni, avand acealasi diagnostic,in Brasov.A fost singura solutie dupa ce , am ajuns in urgenta cu hematurie macroscopica, datorata bineanteles tumorii de pe rinichiul operat.
Mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu rinichii, a fost un soc pentru mine,cand mi s-a pus un asemenea diagnostic.
Se pare ca un consum redus de lichide afecteaza rinichii, de aceea acum consum multe ceaiuri si apa plata.
Nu disperati, insa stiu sigur ca sunteti nelinistita.Colaborati cu medicul dvs. , care este cel
mai in masura sa va dea un sfat.Multa sanatate!
P.S. Evitati efortul fizic, pana nu va solutionati starea de sanatate. E suficient sa faceti plimbari .
tumora chistica la rinichiul sting 00:00:00 de către POMPILLIA
Am facut sport in mod regulat toata viata, acum aveam un program aproape zilnic de 2-3 ore de gimnastica de intretinere, bicicleta, joging.Este periculos sa mai continui ?
cancer de san 10-01-2013, 09:19:51 de către RaulDuke
Subiect: cancer de san
?
cancer de san 09-01-2013, 22:16:38 de către loreta g
Subiect: cancer de san
Buna
cancer de san 25-07-2011, 00:08:44 de către RaulDuke
Subiect: cancer de san
sansele de vindecare depind in cea mai mare masura, cel putin in acest moment, de elucidarea a daca exista sau nu metastaze, adica raspandire a cancerului catre alte organe, cum ar fi oase, ficat sau plamani. pentru asta trebuie sa faca cel putin o scintigrafie osoasa si un examen CT de torace si abdomen, sau macar in loc de CT o radiografie pulmonara si o ecografie hepatica. dincolo de asta multe dintre aspecte, factori de prognostic, etc, vor fi aflate de pe urma rezultatului la biopsie. chiar daca nu exista metastaze, boala este intr-un stadiu destul de avansat, si daca va putea fi operata, dupa chimio/radio, sansele ca ea sa recidiveze intr-un interval foarte variabil, sunt foarte mari. daca exista metastaze sau daca boala recidiveaza dupa operatie, sansele de vindecare devin practic nule, dar cu tratament adecvat si cu putin noroc, poate trai chiar si ani de zile aproape fara probleme mari.
mult succes ! tine-ne la curent !
cancer de san 24-07-2011, 10:47:45 de către buburuzaa
Subiect: cancer de san
Mama mea a fost la un medic oncolog si a fost diagnosticata cu Cancer mamar T4N2MX, urmeaza sa primim rezultatele Biopsiei si sa facem tomografia sapt aceasta. Asteptam rezultatele sa vedem ce ne spune Dl. Prof Blidaru ce tratament sa incepem. Stie cineva la ce sa ne asteptam, ce stadiu este boala? Eu cred ce chimo apoi operatie apoi iar chimo si radioterapia, din ce am mai citit, gresesc cumva? Stie cineva din experienta? Ce sanse sunt de a se vindeca?Multumesc anticipat!
cancer de san 07-07-2011, 20:49:31 de către acsilla26
Subiect: cancer de san
si mama are cancer la sin. am facut totul. chimioterapie cobalt hormonoterapie.operatii biopsie
apoi ne au retrimis la analize. Recidiva metastaza
8 luni s a simtit mai bine.apoi 2 operatii.chiuretajsi apoi extirpat tot uterul. acum are metastaza osoasa.de ieri i a morfina. ii este foarte rau si varsa intruna nu stiu cum sa o mai ajut
cancer de san 13-05-2010, 18:19:16 de către sorina nutiu
Subiect: cancer de san
pentru klesmetica. te rog sa imi raspunzi -----.si eu am o problema la fel ca a ta.am fost operata de un medic fara sa imi faca chimio inainte si m-i sa inflamat ganglionul axial .acum sunt operata a 2a oara radical si astept rezultatul .problema e ca mi sa inflamat un ganglion la gat.
cancer de san 02-11-2009, 17:33:11 de către roze
Subiect: cancer de san
Pentru danasandu
Draga Daniela,
(cred ca asa te numestI luandu-ma dupa adresa de e-mail)

Eu am fost diagnosticata in urma unei mamografii si a unei punctii mamare,dar la mine nodulul se vedea clar in urma mamografiei.Tocmai de aceea ti-am zis de RMN(asta pentru ca vrei tu sa te linistesti).Eu am facut un RMN de san,dupa operatie, pentru ca intervenise anumite modificari in structura sanului si ca sa fie sigur ca boala nu recidivase, mi-au recomandat acest RMN.Peste tot pe unde am mai fost,si slava domnului am calcat pragul multor spitale,pentru rezultate concludente se recomanda RMN.Este cam scump dar,nu ai nimic de pierdut.Nu te radieaza, chiar daca iti injecteaza o solutie de contrast (numai daca considera ca este nevoie ).In privinta termografiei de san,nu am facut dar,am auzit ca este buna.
Biopsia la san ,se face in urma interventiei chirurgicale,asa ca cei care au facut ceva inainte de operatie,au facut punctie,nu biopsie.La punctie, rezulatele se vad imediat si de fapt se recomanda cand sunt dubii asupra naturii nodulului.Daca este de origine maligna,se poate interveni cu chimioterapie inainte de operatie,daca doctorul decide,asa cum a fost si cazul meu.
Numai bine si daca mai ai nevoie de alte raspunsuri la care te pot ajuta,-------------*.
Pa!


(*mdificat de admin)
cancer de san 02-11-2009, 09:18:16 de către danasandu
Subiect: cancer de san
Pentru Roze
Multumesc de raspuns. Adevarat, doctorii spun mastoza, dar exact cum spui si tu recomanda o monitorizare permanenta
Sunt din Bucuresti, nu am auzit despre Centrul Simptom, dar acum o sa ma interesez.
Diagnosticul tau a fost pus in urma RMN? Daca vrei sa corespondam si sa dai mai multe detalii imi poti scrie -----------*
De ce oare medicii la care am fost (ecograf, mamografie, medic chirurg, ginecolog) nu mi-au recomandat RMN??? Singurul chirurgul mi-a zis ca singura investigatie care ma poate lamuri ar fi biopsia, dar ca este traumatizanta. Eu insa ma intreb daca nu cumva o interventie prin operatie ar putea sa transforme acest nodul, momentan inofensiv, dar o grija pt mine, intr-unul malign. Deocamdata eu imi tot pun fel de fel de intrebari , dar nu am inceput nici un tratament f serios. Daca nu cer prea mult, scrie-mi mai multe despre cum ai descoperit nodulii, cum au evoluat, tratament, etc

multa , mukta sanatate si numai bine


(*modificat de admin)
cancer de san 31-10-2009, 14:15:38 de către roze
Subiect: cancer de san
CA 15-3, este un marker , ce poate indica prezenta cancerului de san in cazul in care este crescut si, cu toate acestea, nu orice crestere a acestuia semnifica prezenta afectiunii maligne.
De asemenea e posibil ca o afectiune maligna sa evolueze fara sa determine o crestere peste valorile normale ale markerilor tumorali.
De obicei ,rezultatele valorilor markerului sunt orientative nu sunt folosite pentru diagnostic.
De unde esti?Daca esti din Bucuresti sau din imprejurimi,iti pot indica,.mai nou ,sa faci o termografie de san la Centru medical Simptom sau cel mai sigur(cel putin pantru mine) este un RMN mamar care costa in jur de 900 lei pentru ambii sani.Datele de RMN sunt cele mai concludente.Eu zic totusi sa nu intri chiar asa in panica atata vreme cat medicii ti-au dat diagnosticul de mastoza dar,trebuie sa urmaresti tot timpul modificarile ce au loc.Te intrebi poate cine sunt eu!Sunt o persoana diagnosticata cu cancer mamar la doar 39 de ani,asa ca ,sper eu, ti-am dat numai sfaturi bune.Sa auzim numai de bine!
cancer de san 30-10-2009, 13:39:29 de către danasandu
Subiect: cancer de san
Buna ziua
Am intrat pt prima data pe acest forum si aflu o multime de lucruri
Daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii: ce markeri tumorali ar trebui facuti in cazul cancerului de san?
Eu am sesizat niste noduli la sanul stang in mai 2009, am facut ecografii , mamografie, dar medicii la care am fost mi-au pus diagnosticul: mastoza. EU MA INTREB DACA DIAGNOSTICUL NU ESTE UNUL MULT MAI GRAV.
Am inceput sa am dureri si ma gandesc ca ar tb sa mai fac si alte investigatii; oare ce markeri ar trebui facuti in cazul meu?
Astept sfaturi , daca este cineva intr-o situatie similara
Multumesc
cancer de san 05-09-2009, 12:59:31 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
A trecut ceva vreme de cind n-am mai intrat pe aici. Revin cu informatii: nu mi s-a facut extemporaneul, am intrebat in mod expres, deocamdata sint tot in etapa de chimioterapie, mi-am instalat un "port central" - cateter, camera, ziceti-i cum stiti ca eu n-am gasit doi oameni care sa se refere cu acelasi termen la acest dispozitiv. Urmeaza sa trec de la farmorubicina si ciclofosfamida la taxoter, saptamina viitoare. Si cred ca mi-am gasit chirurg.
Va multumesc pentru urari!
cancer de san 28-08-2009, 18:16:08 de către roze
Subiect: cancer de san
ptr.lara-bv
Astazi am vazut comentariul tau.Eu am 40 de ani si sunt operata tot de cancer mamar din 2008,am facut si eu acelasi tip de operatie , sector larg si limfadenectomie,la IOB Fundeni.Ai putea sa-mi spui ce rezultate ai avut la imunohistochimie pentru ca si eu le-am facut de doua ori.Fiind mai tanara au vrut sa fie mai siguri dar,nu mi-au iesit la fel.Poate mai discutam pentru ca ma intereseaza cazul tau.Tu unde urmezi consultatiile?La Cluj?
cancer de san 18-07-2009, 20:58:14 de către lyanageorgescu
Subiect: cancer de san
EVOLUEAZA FOARTE RAPID SAU APARE IN FORME GRAVE(MASTITA CARCINOMATOASA)IN PERIOADE DE SARCINA ,LAUZIE . OPERATIA TREBUIE FACUTA. DE OBICEI MEDICII NU SE BAGA UNUL PESTE ALTUL . EXISTA POSIBILITATEA SA VI SA FI FACUT EXAMENUL HP. IN TIMPUL OPERATIEI(EXTEMPORANEU) DAR SA FII IESIT NEGATIV-SE INTAMPLA IN TOATE TARILE . CA PACIENT AVETI DREPTUL SA VA ALEGETI MEDICUL=DACA SPUNETI ACEST LUCRU SI CA PRIN PRISMA CELOR INTAMPLATE NU MAI AVETI INCREDERE IN DOCTORUL.... , VETI FI INTELEASA. IOCN-UL ESTE TOTUSI INSTITUT SI ARE CHIRURGI ONCOLOGI-CEEA CE ESTE FOARTE IMPORTANT. INTERESATI-VA DE ALT CHIRURG--EU AM AUZIT DE DR ADRIAN RANCEA,DAR ACUM CATIVA ANI. NU E NEVOIE SA FIE SOMNITATE, TREBUIE DOAR SA AVETI RECOMANDARI BUNE DESPRE MAIESTRIA DE CHIRURG . VA DORESC SANATATE, PUTERE SA DEPASITI MOMENTELE, SI SA STITI CA TESTELE IMUNOHISTOCHIMICE FIIND BUNE -VA VAD FARA PROBLEME SI CRESCAND COPILUL DUMNEZEU SA VA AJUTE!
cancer de san 17-07-2009, 22:59:26 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
va multumesc pentru raspunsul cuprinzator!
realitatea este ca intr-adevar n-am ce face decit sa fac tratamentul - asta fac si nu ma pling, insa nu stiu ce sa fac cind va veni vorba de operatie, pentru ca sigur nu mai vreau sa fac cu chirurgul cu care am facut-o pe prima, iar la cluj am senzatia ca exista asa, o politica prin care nu se baga unii peste altii (adica n-o sa gasesc pe altul sa ma opereze)...
una peste alta, trebuie sa precizez ca de plins nu pling decit foarte rar si nu in prezenta copilului, cu el rid intr-uuna. stiu ca plinsul afecteaza si mai tare organismul, practic, de la plins trebe ca am facut cancer, cind m-a parasit tatal copilului (in luna a treia). asa incit grija "sotului" nu o am. toate lucrurile despre care am scris mai sus sint griji pe care nu le exteriorizez acasa.
deocamdata iau echinaceea si laptisor de matca pur - si ma simt foarte bine. cind o sa termin cu echinaceea, o sa trec la coenzima q10.
ps: de ce e un noroc chior ca tumora n-are receptori pt hormoni? inca nu inteleg in ce masura asta e un lucru bun (nu stiu atita medicina)
cancer de san 09-07-2009, 19:04:36 de către lyanageorgescu
Subiect: cancer de san
Pt. klezmetica--Dna, aveti dreptate cu faptul ca nu s-a facut ex. HP extemporaneu, mai ales ca ati fost operata la Cluj , nu intr-un oras cu 10000 locuitori.Sectorul este corect facut pentru dimensiunea pe care a avut-o initial tumora, iar evidarea ganglionara se face numai daca HP extemporaneu este pozitiv.Una peste alta, nu este o fericire, din pacate se mai intampla,DAR,ACESTEA SUNT FAPTELE, NU SE POATE SCHIMBA NIMIC ,TREBUIE TRASA O LINIE SI VAZUT CE SE POATE FACE IN VIITOR-caci inteleg ca aveti un copil mic .Dvs aveti testele de imunohistochimie incluse in examenul histopatologic.Acum trebuie sa vedeti si partea buna in toata aceasta situatie neplacuta ,iar faptul ca tumora nu are receptori pentru hormoni este un noroc chior in cazul Dvs. ; tot noroc aveti ca ,la varsta Dvs. receptorii Her-2 neu sunt negativi.Tot un semn foarte bun este si faptul ca tumora s-a micsorat sub tratamentul citostatic, acest lucru nu este obligatoriu si de la sine inteles,si ce credeti ca s-ar fii intamplat atunci?Dupa operatie nu este obligatoriu sa ajungeti infirma, veti face gimnastica de recuperare si sunt sanse sa va folositi de brat in mod normal, exceptand ducerea greutatilor mari.Si daca nu veti putea tine copilul in brate ,dar il puteti tine in suport legat de torace si gat, in fata sau carat in spate--cum se poarta acum, ca pe vremea mea nu era--ce se intampla?Nu sunteti intr-o situatie de fericire, dar nu este o situatie fara iesire, in tumorile de san sunt tratamente mai multe si cu EFICIENTA,;este timpul sa iesiti din starea de autoplangere si sa luptati fizic si psihic.Apropo--ce poate crede si simte un copil care isi vede mereu mama trista si plansa? Dar sotul ce poate face si cat va rezista?ASTA ESTE VIATA , SE POATE INTAMPLA ORICE LA ORICE VARSTA!Trebuie sa acceptati boala, starea prezenta,sa faceti tot tratamentul cu BUCURIE, caci il faceti pentru VIATA,si sa aveti INCREDERE ca va veti vindeca. Este foarte important sa lucrati cu SUBCONSTIENTUL dvs., sa faceti tehnici de VIZUALIZARE a iesirii bolii din organism.Va recomand sa faceti sedinte de psihoterapie cu un psiholog( nu psihiatru),sa faceti tot tratamentul clasic medical care vi se recomanda. Nu am ninic impotriva tratamentelor naturiste,si eu iau suplimente alimentare de firma si dau o gramada de bani pentru mentinerea starii de sanatate aparenta.Dar nu luati mai multe de 2 in acelasi timp si mai schimbati-le la 2-3 luni.Decat 3-4 slabe preferabil unul bun si mai scump.In perioda de radioterapie nu se iau antioxidanti. Regim de viata si alimentatie SANATOASA,cu carne.Va doresc sanatate ,putere sa depasiti perioda si numai bine!
cancer de san 09-07-2009, 18:11:58 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
her2 neu zero (deci nu-s candidat bun pentru herceptin)
in rest, multumesc mult - cred ca incep sa lupt. pina acum am stat in expectativa sau, mai pe romaneste, m-am lasat pe miinile doctorilor.
am sa vad ce aleg din oferta atit de mare de tratamente non-alopate.
cit despre plimbare: e neaparat? auzisem si eu, dar eu acum efectiv nu ies din casa... deocamdata.
cancer de san 08-07-2009, 22:52:45 de către rocsyka
Subiect: cancer de san
Ptr klezmetica. Sa nu iti pierzi speranta, nu vorbi asa, te rog!!!!!! Incearca un tratament naturist, toate cele de mai sus mentionate de tine sunt indicate si cu efecte bune.Si mergi la un homeopat, e cel mai bine acolo!!!!Plus de asta esti pe maini foarte bune la Cluj.Stiu ca e greu sa treci peste astfel de momente, o am pe mama care e bolnava tot de cancer la san, imi e si mie greu......trebuie sa gasim puterea sa mergem mai departe sa incercam orice!Noi am fost si la d-na Silvia Teodorescu din Roman la cateva sedinte (vreo 6) si cred ca si acele sedinte au ajutat-o pe mama sa treaca de starea de depresie in care era. Chiar conteaza mult starea psihica. A folosit si medicamente de la Forever living, acum de 2 luni face tratament cu biobran numai ca o doare spatele, e posibil sa fie si de la femara(un alt medicament folosit in tratamentul clasic al cancerului de san). Foarte important, ptr ca multi medici nu zic, sa iti faci testul fish(her 2 pozitiv sau negativ). MAma are her pozitiv si face si tratament cu herceptin, medicament special conceput ptr un astfel de diagnostic. Plimba-te in aer liber seara cadn e mai racoare, odihneste-te cat e necesar, bea sucuri de fructe ptr revigorare, imi imaginez ca e greu acest diagnostic, dar nu te lasa doborata!!!!!!!!Te pup iti urez sanatate si mult curaj si speranta!!!Doreste-ti sa-ti fie bine si iti va fi!!!!
cancer de san 08-07-2009, 18:26:48 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
Am fost operata la cluj, din pacate, s-a facut o operatie sectoriala, fara extemporaneu si fara excizia ganglionilor axilari. La 6 saptamini dupa operatie, deja aveam o noua tumoare de 6 cm si un ganglion umflat de 2,7 cm, pe aceeasi parte. Cam tot pe atunci am primit rezultatul histopatologic, citez:
Carcinom ductal invaziv grad Nottingham III pT1c Nx Mx Lo /vo dezvoltat in peretele unui carcinom intrachistic (forma particulara de carcinom in situ). Rh absenti. Tumora componenta invaziva E=0%, P=0%. Her2neu 0. Martori interni - glanda netumorala, estrogen si progesteron negativi.
Acum fac tratament tot la cluj, cu farmarubicina si ciclofosfamida, am facut 3 cicluri, dupa primul s-a observat o retragere atit a noii tumori, cit si a ganglionului, apoi a stagnat. dupa turul 4 se pare ca se va face o evaluare, pentru continuare si, eventual, introducerea de taxoter.
in paralel nu mai fac nimic, mi-am pierdut speranta si credinta ca se mai poate face ceva, desi inainte eram foarte inclinata spre toate chestiile naturiste si homeopate.
Oricum, am renuntat la carne, oricum mincam in mare parte sanatos de ani de zile. Acum tot caut sa mai vad pareri, am o lista de tratamente alternative "adunate" de pe net, isorel, nicolit, biobran si cel de mai sus, am liste de vindecatori de toate felurile si totusi... parca nu simt fata de nici unul din aceste leacuri ca ar fi cel potrivit pentru mine. De fapt, am citit recent intr-un manual de chirurgie ca am sanse de 10-15%, si ma mir ca in timpul operatiei nimeni nu si-a pus problema sa faca extemporaneul si sa scoata axila, in conditiile in care e o situatie de manual...
cancer de san 08-07-2009, 15:10:29 de către lyanageorgescu
Subiect: cancer de san
Pentru klezmetica
Tratamentul clasic este de baza la Dvs-.Unde ati fost operata,care este rezultatul histopatologic, unde faceti acum tratament ,cu ce citostatice, ce ati mai facut in paralel cu chimioterapia? Reconstructia sanului se face dupa terminarea intregului tratament(chirurgie, chimioradioterapie) si in remisiune completa.
cancer de san 07-07-2009, 17:47:30 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
silviu_m74: in ce conditii poti reduce costurile la zero? sint foarte interesata (cum ii zice exact, de unde se ia, cit costa cel mai ieftin etc), am un cancer la sin in stadiul 3 si un bebe mic si cred ca as incerca un tratament alternativ daca nu ar costa prea mult. mercic.
cancer de san 28-06-2009, 17:03:24 de către rocsyka
Subiect: cancer de san
Am vazut ce inseamna celule NK.....celule ucigase......Prin ce analiza se poate vedea nr celulelor nk din organism Si prin ce analiza se poate determina cu exactitate daca imunitatea este scazuta sau nu
cancer de san 28-06-2009, 16:58:24 de către rocsyka
Subiect: cancer de san
ptr silviu-m74. Ce inseamna mai exact celule nk Nu ma prea pricep la termeni.........Tratamentul ptr 2 luni costa 1320 ron la biobran asta in primele doua luni in care se dubleaza cantitatea 1320 e costul ptr cantitate dubla pe 2 luni iar in mod normal pe luna este 440 ron o cutie are 30 plicuri care sunt suficiente ptr o luna . Astept raspuns. Multumesc
cancer de san 26-06-2009, 21:02:33 de către rocsyka
Subiect: cancer de san
ptr Danya. Vroiam sa iti spun ca am descoperit un medicament care se pare ca are efecte scontate spre ex a scazut markerul tumoral acesta este biobran 1000. Eu l-am comandat pe net de la o firma care la 3 produse iti da unul gratis. E sub forma de praf si in primele 2 luni de tratament e recomandat sa iei doza dubla apoi doza normala. O cutie contine 30 plicuri cu praf si costa 440 ron. Pentru mai multe detalii da un search pe google cu numele medicamentului: biobran 1000. Multa sanatate
cancer de san 19-06-2009, 09:36:30 de către blunast
Subiect: cancer de san
maria77 :daca mai intri pe acest site, ce mai faci? cum se simte mama? a facut tratamentul cu herceptin?
cancer de san 08-06-2009, 14:49:27 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
scintigrama: un fel de tomograf foarte tintit pe schelet, sa se vada daca s-a extins sau nu
CT: computer tomograf, o analiza pe care mie mi-au facut-o pe torace si abdomen, sa vada daca nu cumva s-a extins la organe.
eu am avut marele ghinion sa nu mi se faca extemporaneul in timpul operatiei, adica am ramas cu ganglionii intacti, dupa care cancerul s-a intins, in doua saptamini, la ei.
din tumoarea scoasa, mi s-a facut examen histopatologic, cica aia de la cluj nu lucreaza dupa imunohistochimie. din pacate, acest hp a durat 5 saptamini:) ironia sortii, era pastele la mijloc, care mi-a redus sansele de a afla din vreme.
acum fac chimio, o data la trei saptamini, suport relativ bine, exceptind faptul ca am facut o viroza respiratorie care nu-mi mai trece si cu care ma lupt o gramada. problema mea e ca nu pot accepta mental ca o sa fac operatia aia dupa care n-am sa mai pot folosi mina o gramada de timp... am un bebe mic si-mi va fi imposibil sa-l fac sa inteleaga ca nu-l voi putea lua in brate. practic, o sa fiu o invalida cu copil mic. si nu ma por resemna nici cu gindul ca operatia aia inseamna mastectomie totala si rezecare de muschi si... ma rog, mutilare. mai ales ca sint singura
cancer de san 31-05-2009, 18:30:50 de către dana_olteanu
Subiect: cancer de san
pt. klezmetica
de unde stiu ca nu s-a extins la alte organe...? in rezultatele de la biopsie reiese ca i-au fost examinati 7 ganglioni iar nici unul dinte ei nu au fost invadati. mama mea a fost supusa la o masectomie radicala in urma careia i-a fost extirpat tot sinul drept cit si ganglionii axilari. sincer...nu stiu ce-i scintigrama si nici CT. iar histopatologia cred ca nu e totuna cu imunohistochimia...pt ca rezultatele de la histopatologie i-au iesit mamei mele cam la 2 saptamini de la operatie. rezultatele biopsiei au iesit f tirziu dat fiind ca a prins Pastele la mijloc iar imunohitochimia am facut-o dupa biopsie.maine speram sa avem rezultatele astea ca sa putem merge la un oncolog si sa inceapa in sfirsit o terapie....in orice caz...una peste alta sunt super dezamagita de sistemul medical din romania, inclusiv de cel in regim privat.totul se misca cu viteza melcului punind la incercare nervii si sansele de supravietuire. eu traiesc de 8 ani in Spania si sincer am dorit din tot sufletul sa o aduc pe mama aici la mine in momentul in care am aflat teribila veste insa nu am putut-o convinge in primul rind pe ea iar apoi pe surorile mele. pina la urma am reusit s-o conving sa vina si sa ramina aici insa abia pe 25/06/09.sper sa nu fie si pt. ea prea tirziu pt ca recupereare sa-i fie asa cum ne asigura toata lumea.spune-mi te rog...cum ai suportat chimioterapia? cit dureaza o sesiune? sau si asta difera ma gindesc de la caz la caz nu? esti din capitala sau de unde?iti doresc multa sanatate si sper sa gasesti un medic cu adevart bun pt. operatiile pe care urmeaza sa le faci.curaj
cancer de san 31-05-2009, 14:03:27 de către klezmetica
Subiect: cancer de san
dana, parerea mea e ca trebuie sa schimbati doctorul urgent. eu sint in aceeasi situatie, am facut mai intii o operatie (fara chimio), care, din pacate, a fost ratata: un "sector" fara scoaterea ganglionului de la sub-brat. Dupa o luna am primit rezultatele - muuult, mult prea tirziu. Timp in care cancerul s-a intins la ganglionul de la sub-brat (din motive de prostie medicala, doctorii au decis sa ma opereze fara sa-mi intrerupa lactatia, ceea ce s-ar putea sa-mi fie fatal... pentru ca dupa operatie am facut mastita si in ganglionul umflat a inflorit cancerul...). Acum fac chimioterapie, dar am sanse mai mici de recuperare decit daca faceam mai intii chimio, apoi operatie.
Cit despre histopatologie (nu stiu daca asta e totuna cu imunohistochimia, e prima oara ca intilnesc termenul asta), rezultatele pot diferi de la laborator la laborator - si se pare ca trebuie sa te "descurci" cu probele, daca vrei sa le mai faci si in alta parte...
PS: de unde stiti ca nu s-a intins si la alte organe? Ati facut scintigrama sau CT?
Stie cineva un doctor care sa aiba referinte bune si care sa opereze mina-n mina cu un plastician bun, pentru refacerea sinului chiar in operatia de rezecare? Oriunde in tara. Multumesc!
cancer de san 28-05-2009, 12:06:28 de către dana_olteanu
Subiect: cancer de san
Buna! Ma numesc Dana si caut anumite raspunsuri.Sper sa ma poata ajuta cineva pt. ca sunt extrem de nedumerita. Am tot citit comentariile voastre pe acest forum si m-am hotarit sa va cer sfatul. Mama mea a fost diagnosticata cu cancer la san; mai exact, rezultatul biopsiei suna asa: dublu carcinom dual invaziv; ganglioni examinati:7, invadati:o. I s-a stabilit un grad II iar acum asteptam rezultatele imunohistochimiei. In urma cu o luna jumate a fost supusa la o operatie de masectomie in urma careia i s-a extirpat tot sanul+ciorchinele ganglionar. A fost operata la Bucuresti la o clinica privata de catre Dr.Gen.Petre Bratila iar analizele biopsiei si imunohistochimia tot in capitala i-au fost facute. Noi suntem din Mangalia si am tinut neaparat ca mama sa fie oparata si tratata de medici din capitala insa chiar si asa dat fiind natura sistemului din Rom tot am o groaza de semne de intrebare. De exemplu am vazut unele comentarii pe acest forum cum ca imunohitochimia de poate repeta. Pe baza a ce se repeta? Pt. ca pe noi ne-au trimis dintr-un loc in altul cu lamelele alea in mina ceea ce nu stiu daca e f normal si ne-au zis ca dupa ce iese rezultatul de la imunohistochimie tr. sa returman lamelele la Maternitatea de la Polizu unde s-au facut analizele biopsiei. Si atunci, inrebarea mea...daca noi lasam lamele astea acolo....cum repetam imunohistochimia?! Nici inainte de operatie si nici dupa mama nu a facut nici o sesiune de chimioterapie. Asta e normal? Nimeni nu ne spune nimic in legatura cu asta. Au trecut deja o luna jum de la opatatie si sunt ingrijorata. Mama are ameteli si este f. slabita. Toata lumea ne da sparante ca va fi bine pt ca nu s-a extins la alte organe insa pe mine ma ingrijoreaza faptul ca a trecut mult timp de la oparatie si nu a facut nici o terapie pina acum. Va rog sa ma ajutati! Nu am mai avut cazuri de genul in familie si nici intre cunostinte sau prieteni si nu am stiut de unde sa incep si pe ce drum sa apuc cu mama si sincera sa fiu mi-e teama sa nu fi urmat niste pasi gresiti.Va multumesc din suflet!
cancer de san 00:00:00 de către laurabianca
Subiect: cancer de san
multumesc foarte mult
sanatate multa tuturor .ati fost de un real ajutor pentru noi. am citit despre problemele fiecaruia si sunt foarte multe de invatat . ma bucur ca am gasit acest site si ca pot vb cu altcineva care trece prin aceiasi situatie.o sa incercam si cu aceasta crema ca deja nu mai stiam cu ce sa tratam doctorii au spus doar albastru de metil dar acum face alergie de la el o sa incercam crema si daca nu vedem nici un raspuns o sa revin .inca odata va multumesc .
cancer de san 00:00:00 de către Lara-bv
Subiect: cancer de san
La mine amers foarte bine Actovegin crema, este si sub forma de gel.... crema este ca emolient, gelul are tendinat de a usca pielea, alege in functie de aspectul zonei afectate.
cancer de san 00:00:00 de către laurabianca
Subiect: cancer de san
buna am citit despre problemele voastre si am o mica intrebare .Mama mea a suferit o operatie la san care i-a fost scos partial a urmat sedinte cu radioterapie in urma cu 1 luna si de atunci in jurul sanului i-au aparut niste arsuri la nivelul pielii , arsuri care nu i se vindeca.De la spitat i-au spus sa se trateze cu albastru de metil dar nu are nici un efect va rog daca stiti un remediu ceva .astept raspuns multa sanatate tuturor
cancer de san 00:00:00 de către rocsyka
Subiect: cancer de san
Maria77.Mama are HER 2 pozitiv si urmeaza tratamentul cu Herceptin. Sa stii ca nu sunt efecte adverse chiar asa cum scrie in prospect, nu zic ca nu e posibil, dar e posibil totusi sa nu fie cazul.Daca mai vrei alte informatii astept sa ma cauti ---
cancer de san 00:00:00 de către danya
Subiect: cancer de san
buna seara!am fost diagnosticata in februarie anul acesta cu neoplasm mamar stadiul 4 si atunci mi s-a depistat si lichid la ambii plamani.am urmat pana acum 11 sedinte de chimioterapie si 25 sedinte de radioterapie.doctora mea a sperat ca lichidul se va retrage in urma tratamentului,dar nu a fost asa.mi s-a facut punctie,dar lichidul s-a refacut dupa 2 saptamani.la un examen de laborator,lichidul a iesit negativ,deci in regula.mi s-a spus ca plamanii nu au nimic si totusi nu am reusit sa scap de acest lichid din cauza caruia nu ma pot duce nici la operatie.operatia a tot fost amanata din cauza acestui lichid desi tratamentul pentru neoplasm a dat rezultate foarte bune,doctora fiind foarte multumita.ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de acest lichid?
cancer de san 00:00:00 de către Oana_grg
Subiect: cancer de san
Buna. Bunica mea a fost diagnosticata cu tumoare mamara 3B, as dori sa aflu ce inseamna acest lucru.
cancer de san 00:00:00 de către blunast
Subiect: cancer de san
pt.Maria.Salut.Multumesc.Mai ales ca nu prea m-am gandit cand am scris ca si tu esti medic...Despre Herceptin eu am citit pe net, nu stiu pe nimeni care sa-l fi folosit.M-am lipit la un grup de pe Yahoo 360.Daca stii engleza poti vizita pagina lor , care este : http://groups.yahoo.com/group/breastcancer2/ si eventual, te poti afilia.Sunt acolo o multime de informatii...e tot un forum...eu nici nu am timp sa citesc tot ce apare in discutie.Am trimis un mail moderatorului,despre Herceptin si efectele lui , ca sa-l lanseze in discutie si o sa-ti trimit informatiile, daca vine ceva interesant.Iti promit si ca ma voi interesa la Fundeni cand ajung acolo, probabil cam intr-o luna.OK?
cancer de san 00:00:00 de către maria77
Subiect: cancer de san
pt.Blunast.Buna!Nu conteaza orgoliul doctoritei!Si noi ne-am lovit de asa ceva dar cand este vorba de o persoana atat de apropiata nu mai conteaza nimeni si nimic doar sa fie ea bine.Du-te la Bucuresti si sa nu te gandesti nici macar o secunda la mandria medicilor pentru ca,sa fi sigura,ca si ei daca s-ar afla in situatia ta ar face la fel.
Peruca poate nu o sa fie nevoita sa poarte prea des pt. ca acum este iarna si o caciula este foarte potrivita.Si mama mea are si a purtat-o destul de mult pentru ca a fost vara si nu avea ce sa faca desi nu-i convenea.Daca afili ceva de herceptin in sensul ca auzi pe cineva care urmeaza acesta terapie te rog sa-mi faci legatura cu aceea persoana.Eu tot am intrebat dar nimic.Curaj mamei tale!Numai bine!
cancer de san 00:00:00 de către blunast
Subiect: cancer de san
Ptr.Maria.Buna!N-am avut curajul sa incerc nimic mai mult decat chimioterapia recomandata.Ne-am hotarat sa mergem asa inca vreo 2 luni si apoi,indiferent de rezultate, sa mergem la Fundeni, pentru ca oricum operatia trebuie aranjata dinainte si trebuie sa o vada si un oncolog acolo.Nu prea stiu cum o sa-i explic doctoritei de la Focsani ca vreau sa ma duc si la Bucuresti...Sper sa nu fie f orgolioasa si sa inteleaga.A inceput sa-i cada si mamei parul si nici n-am inceput a doua tura de chimio.Spune ca a durut-o pielea capului f tare inainte sa-i cada paraul.S-a tuns scurt si i-am cumparat o peruca, pe care nu stiu daca o sa o poarte, mai mult de incurajare.Pe 5 nov.incepe a doua luna de chimio si cam am emotii.Am cumparat o carte a lui D.D.Chiriac-"Alimentatia bolnavilor de cancer" si o sa incercam sa respectam acele indicatii ( sunt si ceaiuri si suplimente naturiste),dupa ce ma lamuresc cu doctorul ca nu au influiente negative asupra chimioterapiei.
Am auzit ca la Fundeni este un oncolog f bun, dr.Sava, si am sa incerc sa ne programam la el.
Mama mea se hidrateaza de obicei f bine si sper sa o ajute.Am sa insist pe chestia asta.
Sa ai grija de tine si de bebe.Multa sanatate si voua!
cancer de san 00:00:00 de către maria77
Subiect: cancer de san
Pt.blunast.Buna!Efectele se pot simti de la prima sau pe percurs,ce se acumuleaza substantele toxice in organism.Parul la mama mea a cazut dupa a 2-a sedinta dar se pare ca mama ta face alt protocol de tratament asa ca nu stiu sa-i zic cand vor aparea efctele neplacute sau cand va incepe sa-i cada parul.La mama dupa ultima sedinta de chimio (a facut 6)era alopecie completa.A terminat tratamentul in iulie si abia acum a crescut parul cam 2 cm.
Foarte bine ca vrei sa se opereze mama ta la Bucuresti.Si eu am vrut sa ma duc cu mama dar nu a vrut ea ca sa nu ne fie noua mai greu.Radioterapie trebuie sa faca sigur,cat mai repede dupa operatie.
Da,este primul copil la noi,cam de sarbatori ne pregatim.
Sa ai grija cu hidratarea la mama ta ,ai sa vezi ca va suporta mai usor tratamentul.Ai incercat si alte tratamente?
Astept sa mai vorbim.Multa sanatate!pa!
cancer de san 00:00:00 de către blunast
Subiect: cancer de san
pt.Maria.Eu ma gandesc sa ma duc la Bucuresti cu mama pt operatie.Oricum am inteles ca va trebui sa faca si radioterapie, iar la Focsani in spitale nu se face .Asa ca m-am gandit sa se opereze la Bucuresti, unde poate face si radioterapie.Are stadiul T3N1, conform biopsiei.Ce boala parsiva!...daca te uiti la mama mea ti se pare bizar ca a primit acest diagnostic.E absolut neschimbata si n-o doare nimic.Nu stiu de la a cata sedinta de chimio va incepe sa resimta efectele sau cand va pierde parul (si sprancenele?).Mi-e teama sa nu-si piarda si moralul cand vor incepe simptomele de dupa tratament.La tine cum a fost?
Ma bucur pt voi, poate ca acest copilas e ca o compensatie la necazurile avute in acest an.E primul copil?Cel putin, copilasul tau va avea un doctor personal !!! Felicitari.Sa va dea Dumnezeu sanatate si tie o nastere usoara ( se apropie?).
cancer de san 00:00:00 de către maria77
Subiect: cancer de san
pt.blunastBuna!Mama s-a operat la Craiova.De aici suntem noi.Asa este ai dreptate medicii oncologi nu au pur si simplu chef si nici nu au daruire cred eu pentru aceasta meserie nu stiu de ce au ales aceasta specialitate daca nu se implica absolut deloc.Eu sunt medic rezident pe pediatrie,deci suntem din aceeasi bransa dar tot nu reusesc de atatia ani sa-i inteleg pe medicii care nu sunt in primul rand oameni.
Mama a facut o alta schema de terapie,o zi la 3 saptamani.Mama ta urmeaza sa se opereze?Am inteles ca are stadiul 3 al bolii nu?Astept sa mai vorbim eu acum am mai mult timp liber pentru ca sunt insarcinata si mai stau pe acasa.Multa sanatate mamei tale!Pa!
cancer de san 00:00:00 de către blunast
Subiect: cancer de san
pentru maria.Spune-mi te rog unde s-a operat mama ta si la ce medic ?
cancer de san 00:00:00 de către blunast
Subiect: cancer de san
pentru maria.Buna!Mama a facut numai o 6 injectii la inceputul lunii octombrie si pe 05 nov.urmeaza o noua serie.N-a avut nimic,pt ca i-am pus Kytril in injectie si a avut efect.Era chiar f mirata si ea, dar am incercat sa o lamuresc ca,probabil, vor fi si timpuri mai grele.Ea pare, sau chiar este, f optimista,mai ales ca i-am explicat ca multe femei s-au vindecat de cancer la san...sau macar au supravietuit.Eu chiar cred in asta,stii.
As vrea sa ajut pe toata lumea care sufera de aceasta boala si ma impresioneaza tot ce citesc aici.Sigur ca nu povestesc mamei tot, dar unele lucruri i le mai spun, cele pozitive.
Cel mai tare ma nemultumeste faptul ca medicii nu au timp si nici chef sa-ti explice ce si cum.Esti intr-o nebuloasa si asta te agita, te sperie.Eu as vrea s-o ajut si cu terapii suplimentare,homeopate, naturiste, dar in asa fel incat sa nu dauneze tratamentului cu citostatice, care e cel mai important.Numai ca nu am cu cine sa ma sfatuiesc.Norocul meu ca existati voi si ca v-am gasit.Multumesc pentru sfaturi si incurajari.Stii si tu ce mult conteaza.
cancer de san 00:00:00 de către maria77
Subiect: cancer de san
Pentru blunast.Buna!Momentan mama se simte bine,dar eu stiu ca are o forma cu risc de recadere mare si de aceea acum incerc sa-i depun referat pentru obtinerea Herceptinului ,medicament ce se foloseste in cancerele de san her +.Sper sa reusesc si sa o conving pe mama sa urmeze si aceasta terapie desi este cam greu pentru ca se face 1 an de zile o data la 3 saptamani.Ceea ce este mai rau este modul de administrare tot in perfuzie.
A inceput mama ta curele cu citostatice?Sper sa le tolereze destul de bine.La mama a fost mai rau la prima mai ales ca la ea psihicul a influentat-o foarte mult.Dar apoi i-am facut doze 8mg de emeset sau osetron concomitent cu dexametazone.De asemenea este adevarat ca hidratarea chiar cu o zi anterior administrarii perfuziei este foarte importanta,cat si dupa.Am vrut sa-i procur si isorel,nicolit si ce am mai auzit si citit dar a fost foarte reticenta si nu am mai insistat.
Trebuie sa fii tare si sa te gandesti la boala asta ca la oricare alta.Sa iti incurajezi mereu mama si sa nu o lasi sa se gandesca prea mult la boala.Asta este viata si cand Dumnezeu ne chiama putem sa facem noi orice ca nu putem sa schimbam destinul.Asa ca fruntea sus si astept vesti de bine.
Pa!
cancer de san 00:00:00 de către BennyG
Subiect: cancer de san
Lara intr`un fel le dau dreptate oncologilor, ca nu sunt de acord, Stii de ce? Pentru Tratamentele clasice (Radioterapie, Chimioterapie) se fac studii de zeci de ani, pe langa asta sunt si dovedite, De un medicament homeopat, dovedit eu inca n`am auzit.... Un medicament pentru a putea fi dovedit De la aparatitia lui trebuie sa treaca cel putin 20 de ani ... si trebuie testat pe sute de persoane... doar dupa aia poti spune ca acel medicament vindeca cancerul... Eu am facut tot felul de tratamente si homeopate ... Chiar daca nu aveam prea mari sperante in ele... Dar daca stiu ca nu strica nimic atunci ziceam ca merita sa incerc si voi mai face!
cancer de san 00:00:00 de către Lara-bv
Subiect: cancer de san
Atunci, eu sunt norocoasa, am luat tot timpul antiemeticele pe gratuitate. Am observat ca la mine pe langa antiemetice, m-a ajutat daca inainte de cura de citostatice cu 1-2 zile ma hidratam bine, nu stiu daca era doar subconstientul ..........sau chiar functiona.
Oncologilor nu le place sa le amesteci tratamentele lor cu altceva, eu am luat putin in timpul curelor cu citostatice si mai mult acum.
Am citit despre utilizarea produselor naturiste in timpul curelor si parerile sunt impartite.

26241 com 1 2 3 4 ..... 251252253254255256257 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp