Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 31323334353637 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
661 if
661 if [22c]
22-10-2012, 17:01

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Toata lumea stie ca fiecare om este diferit si unic, ceea ce da frumusetea lumii, daca unicitatea aceea ar fi si putin prelucrata de fiecare in parte cu..inteligenta(ma scuzati), insa aici constat ca nu-i chiar asa. In afara de domnul dr. RaulDuke caruia trebuie sa-i acord o nota maxima, constat ca totul a luat o turnura absolut ridicola si asistam la o reclama asidua pentru niste "smecheri" si la un fel de "matrimoniale". Nu glumesc, pentru ca o doamna a postat pana mai acum vre-o saptamana fara poza si deodata s-a gandit ca lumea trebuie sa stie si cum arata, mai ales ca urma sa arate o pozitionare absolut degajata fata de partea financiara. Draga doamna.ma scuzati! Iar despre domnul cu reclama aceea de nimic (cum spunea d-nul doctor), nu-i mai dati apa la moara ca deja s-a ales cu prea multi vizitatori pe.."strada lui". Sanatate tuturor!
662 elyelena
662 elyelena [8c]
22-10-2012, 17:35

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Mav40.. eu am trait pe pielea mea si probabil si tu smiti acelasi lucru multa presiune, dorinta de a salva, disperare si in acelasi timp ura pt tot ce se intampla dar crede-ma ca nu mai are nici un rost, au fost momente cand nu mai puteam nici sa vorbesc si sa gandesc corect, un episod din viata mea pe care as vrea sa-l uit. am inteles un lucru... ca viata unui om are un anumit termen, deci cu cine sa te pui? crezi ca nu am fost suparata pe acest sistem al nostru? ba da... am fost si sunt dar ce sa fac? cu cine sa te pui? sa stii ca am incercat sa mergem pe toate caile din pacate e o boala care are acelasi final pt toti... pt unii mai devreme sau pt unii cu cateva luni mai tarziu...asta in functie de organism cat de sanatoase sunt celalalte functii.
663 mav40
663 mav40 [24c]
23-10-2012, 00:55

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

elyelena, multumesc de intarire.
cum se duce, n-o sa mai postez aci, nu stiu cum tu mai poti.
deocamdata, rezistam. speram sa apucam craciunul, un vis cam indepartat pentru bolnavul nostru.
viata e o lupta, si pentru el si pentru noi.
oamenii buni se evidentiaza usor, ca tine elyelena.
664 shtirba
664 shtirba [11c]
23-10-2012, 17:19

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna ziua...

Nu am mai scris nimic pentru ca mi-e... nu stiu cum... Am trecut prin tot calvarul asta acum 5 ani si nu mi-a fost usor.
Chiar nu cred ca exista vreun leac pentru acest tip de cancer. Citeam, apropo de bolnavi, ca fratele presedintelui american JF Kennedy a murit de gioblastom... diagnosticat in 2008 si a murit in 2009... Chiar credeti ca, daca exista vreun leac, nu incerca???
Veninul de scorpion in Cuba este o modalitate de a face turism... am cautat si eu acum 5 ani, in disperare de cauza, si mi-am dat seama ca este o mare sarlatanie. Trebuia sa-ti cumperi un pachet turistic, care costa vreo 2000 de euro, nu puteai sa te duci, pur si simplu, sa-l cumperi si sa te intorci acasa si nici sa rogi pe cineva de acolo sa-ti trimita.
Iar de chestia cu bicarbonatul... ca, de fapt, cancerul este candida si ca se vindeca daca inghiti niste "baking soda"... alta bazaconie!!! A circulat, la un moment dat, pe mail un "studiu"... ha, ha! Nici macar de candidoza nu te vindeci doar cu bicarbonat, daramite de cancer!
Nu pot decat sa va sfatuiesc sa le faceti celor dragi zilele cat mai frumoase si sa fiti alaturi de ei cu tot sufletul!
665 crc
665 crc [8c]
23-10-2012, 19:07

Membru din 22-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Daca tot credeti ca veninul de scorpion este o sarlatanie, cum explicati faptul ca, dupa 22 de ani de cercetari cubanezii l-au omologat si in plus, americanii, dupa 8 ani de cercetari l-au omologat si ei, si singura diferenta este ca, la americani este mult mai scump !!! si daca nu ma credeti, intrati pe medolife si veti vedea studiile americanilor, care spun ca au eficienta de 80%. In plus, cand ti se mai da un an de viata, ce mai ai de pierdut sa incerci metode alternative? Acum 5 ani, veninul de scorpion nu era omologat in Cuba (era inca in faza de cercetare; asta era motivul pentru care trebuia mers acolo sau sa rogi pe cineva sa-ti aduca - in limita a 3 dosare medicale/persoana). L-au omologat incepand cu 3 mai 2011 si de atunci se gaseste in Albania. In plus, nimeni nu obliga pe nimeni sa creada in aceste tratamente alternative. Este alegerea fiecaruia ce vrea sa faca.
Va doresc tuturor multa sanatate.
666 elyelena
666 elyelena [8c]
23-10-2012, 20:02

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Mav40...sa stii ca intru pt ca boala asta nemiloasa m-a marcat, sunt curioasa sa vad ce posteaza altii, daca intr-adevar exista vreo minune, desi eu nu mai cred, sa stii ca nu mai pot, nu sunt puternica... mi-am pierdut mama pe care am iubito, de o bunatate rara, cu un suflet imens si de o calmitate exagerata, o femeie in adevaratul sens al cuvantului, nu scriu asta pt ca era mama mea ci pt ca asa a fost ca om.O plang ca o nebuna dar cu cine sa ma mai cert ? eu iti doresc din tot sufletul sa ai putere, iar persoana draga tie cu aceasta boala sa aiba sansa, sa poata trai cat mai mult. asa cum am mai scris intr-un comentariu mama a avut multe boli, operatii.si pe toate le-a invins, inclusiv cancerul de col uterin acum 20 de ani si iaca-ta aceasta boala GLIOBLASTOM pe mama a transformato, crede-ma ca plangeam continuu, eram disperata cand vedeam ca nu mai e mama pe care era, avea alte gesturi, comunicarea era diferita si deviata..:(((( dar ce m-a uimit a fost faptul cand intr-o zi mi-a spus o poezie din copilaria ei, o poezie destul de greu de retinut si totusi ea si-a amintito si culmea ca uita prezentul.. eu am ingrijito non stop si m-a marcat profund fiecare gest, fiecare cuvant care mi-l spunea pana cand nu a mai putut vorbi si chiar si atunci ii intelegeam durerea din priviri si tot ce voia sa-mi spuna...:(((( pff as scrie multe dar nu stiu daca e bine sa o fac aici.:(((..
667 RaulDuke
667 RaulDuke [7763c]
23-10-2012, 22:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, referitor la subiectul cu veninul de scorpion... nu stiu ce se intelege prin "omologat"... ce anume credeti ca inseamna ? cu siguranta ca probabil este omologat si inregistrat ca... substanta pur si simplu, cum e omologata si Cola. dar nu ca medicament de niciun fel si cu atat mai putin in tratamentul vreunui tip de cancer.
668 stevens
668 stevens [301c]
23-10-2012, 22:27

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Intai doresc sa va informez pe toti cei care accesati aceasta sectiune ca incepand de maine si pana martea viitoare vor fi aduse la Patriarhie moastele Sfantului Nectarie Taumaturgul din Eghina - Grecia, care este mare vindecator si ocrotitor al celor bolnavi de cancer in special ! Sfantul insusi a suferit la sfarsitul vietii sale de un cancer de prostata, deci nu ezitati sa-i cereti ajutor toti cei interesati pt dvs sau pt persoane dragi !

`..Trebuia sa-ti cumperi un pachet turistic, care costa vreo 2000 de euro, nu puteai sa te duci, pur si simplu, sa-l cumperi si sa te intorci acasa si nici sa rogi pe cineva de acolo sa-ti trimita.
Iar de chestia cu bicarbonatul... ca, de fapt, cancerul este candida si ca se vindeca daca inghiti niste `baking soda`... alta bazaconie!!!..`

D-na Shtirba, bicarbonatul poate fi si inghitit pt anumite tipuri de cancer ( cum ar fi cel de esofag sau de stomac ) insa pt cancere cerebrale el trebuie administrat sub forma de perfuzii, care exista deja in spitale si farmacii, deci este un produs medical omologat deja, un medicament ! Iar cu 2000 de euro se poate merge direct la roma in Italia la dr Simoncini pt un tratament eficient si la prima mana ! Am pus la acest subiect un link cu un caz de astrocitom vindecat de dr Simoncini cu aceste perfuzii cu bicarbonat ! Nu e nici o bazaconie, este o realitate, eu nu dau informatii eronate ! Cel putin fac eforturi !

Te salutam si noi cu Pa, Duke ! Atat eu cat si super-diva Ilincuta ! :)
669 RaulDuke
669 RaulDuke [7763c]
23-10-2012, 22:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stiu, si in clubul vostru de repudiati social, ignoranti, mari amatori de minciuni, bazaconii si cu delir religios sunt sigur ca sunt inca si mai multi. voi sunteti doar capii clubului :D

asa... si cum se imbina delirul religios cu tratamentul ci bicarbonat ? :D sunt sigur ca merg mana in mana! ca toate minciunile, de altfel.

acuma ia zi-ne, ca tot ai socotit si valorizat in bani, cu bicarbonatul asta... metoda se aplica mai degraba pentru cancerele cu model de crestere exponential sau gompertzian ? :D ai facut rapid un studiu de farmacocinetica si farmacodinamica ? sau poate ai mostenit vreunul, de la bunicutza ta cea draga (sau poate de la a lui simoncini) ? ia explica-ne si noua rapid cum functioneaza bicarbonatul, odata tras pe nas, sau cum mai propui tu sa fie luat ? sau poate o intrebi pe nevrotica aceea fara ocupatie de Ilincuta, poate stie ea...
670 stevens
670 stevens [301c]
23-10-2012, 23:33

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Stiu ca te oftici doctorasule de cartier dar asta este adevarul : tu iei banii pe chimioterapia recomandata iar altii fac vindecarile ! Ma refer la cazurile mai grave pentru ca tumori benigne la san vindeca si Sfantul Nectarie de dincolo de mormant !
Halat ai, salar iei, insa iti mai lipsesc vindecarile ca sa fii doctor plin ! Deocamdata esti doar un anonim cu ceva cunostinte medicale, pe care le are dealtfel si onorabilul domn Radicus fara sa fie medic ! Deci cunostinte poate dobandi toata lumea insa succese in sanatate doar cei cu adevarat cunoscatori ai organismului uman !

Haipa !
671 mav40
671 mav40 [24c]
24-10-2012, 00:40

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

vazui un caz de glioblastom, care dupa a 2a operatie s-a molipsit de meningita bacteriana, din blocul operator.
saracu bolnav, numai pe aia nu o mai avea.
interesant nu este modul clasic de actiune, cu antibiotice intravenoase si chestii de scazut febra de 39, ci presiunea intracraniana, care si asa era imensa specifica glioblastomului, dar amplificata de meningita insasi, care si ea are spor de presiune sub os. pur si simplu a iesit ca un cucui osul, s-a deformat capul, cam cat palma si cam 5 cm inaltime, era de nevazut, ii plangeai soarta saracului bolnav. deci se poate si mai rau decat un glio, se poate combina cu alte complicatii care provoaca dureri mari. se poate si mai rau.
cat despre al nostru, moartea e ceva firesc, face parte din viata, asta e, nimeni nu plange, toti murim mai devreme sau mai tarziu si atata timp cat nu poti schimba destinul la ce bun sa te impotrivesti sortii
zilnic papam banane, savarine, must, cirbe burta, orice placere, plimbari sub soare, inca traim. si am trait bine, foarte bine de aceea nu ne pare rau, insa cei tineri sunt cu adevarat cei pentru care mila te cuprinde
672 crc
672 crc [8c]
24-10-2012, 07:39

Membru din 22-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Stimate D-le RaulDuke, daca intrati pe site-ul medolife, veti vedea ca tratamentul cu venin de scorpion este considerat ca fiind medicina naturista aprobata si certificata pentru tratamente oncologice. In plus, au certificat de inregistrare de la ministerul sanatatii al SUA. Trebuie sa aveti un strop de bunavointa si sa intrati pe site-ul lor ca sa va documentati.
In alta ordine de idei, eu nu caut sa va lamuresc pe dvs de cat este de bun veninul de scorpion. In fond, fiecare, in astfel de situatii ia niste decizii, care cu siguranta ii schimba viata (in bine sau rau). Dar noi mergem pe principiul ca, in clipa in care ti se da un an de viata (mai ales la 43 ani), nu mai ai ce pierde daca incerci si alte tratamente (naturiste sau homeopate). Nu incerc sa lamuresc pe nimeni sa faca la fel. E decizia fiecaruia. La noi este bine si a functionat. A trecut un an si jumatate de la operatia a 2-a, de 5 luni nu mai facem chimioterapie si suntem OK.
Sanatate si putere tuturor.
673 RaulDuke
673 RaulDuke [7763c]
24-10-2012, 14:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

crc: intr-adevar, decizia ii apartine fiecaruia in parte. dar orice decizie si orice concluzie tragi, trebuie sa o tii pentru tine, pentru ca nu ai dovezi despre asa ceva. nu le ai tu pentru ca nu exista, in general, asta e tot. ca atare nici eu insumi nu am dovezi ca NU e bun de nimic, cum nici tu nu ai dovezi ca e bun de ceva. site-ul pe care il tot citezi nu are nicio legatura nici cu legea nici cu normele medicale nici cu stiinta sau oncologia, cu nimic. este doar o gaselnita de facut bani din nimic, iar tu nu ai mijloacele sa apreciezi cat valoreaza lucrul acesta pe care dai atatia bani. ca atare nu putem decat sa SPERAM ca face bine si ca nu face rau, dar nu exista motive sa fie recomandate la alte persoane. daca se va intampla sa recidiveze stiu sigur ca va exista un acel mic coltisor al gandirii in care va palpai o indoiala care va spune asa "oare nu o ducea mai mult daca nu ii dadeam porcaria aia netestata?", iar din pacate, daca se va ajunge acolo, nimeni nu va va putea risipi aceasta indoiala. iata de ce principiul cu "cand iti da doctorul o luna ce mai ai de pierdut?" este rau, ba chiar prostesc, mai ales in conditiile in care dati 2000 de dolari pe... nu se stie ce. la fel, daca Doamne fereste se va ajunge la o recidiva si va fi nevoie sa dati multi bani, de genul sutelor de euro pe luna sau chiar saptamana, pentru ingrijirea lui zilnica, veti constata ca va lipsesc banii dati acum pe, repet, nu se stie ce, in schimb va veti amari singuri si mai tare zicand clasicele "sanatatea in romania" "am platit taxele si impozitele" "asigurare sociala si medicala" etc etc etc. repet: nu pot decat sa sper ca nu se va ajunge acolo, dar din pacate acest drum este parcurs zilnic de atatia si atatia oameni. este un drum care face rau mai mult prin forma lui si pe une trece, decat prin destinatie.

stevens (trebuie sa dau scroll mai sus, caci tot uit cum te cheama, de insignifiant ce esti): de ce sa ma oftic ca iau bani ? vezi ca nu are rost ce zici si iti transpare invidia printe taste :D nu ai tu cum sa ma opresti sa iau bani si inca multi. oricat de putine ar fi cunostintele mele, tot sunt ca de la cer la pamant pentru tine, care, cum am zis: nu existi, cand vine vorba de subiectul cu cancerul. asta se vede imediat din cum o dai la intoarse dupa ce iti pun o intrebare tehnica si, fiindca habar nu ai, te prefaci ca nu ai auzit. ce ar trebui sa-ti dea de gandit este faptul ca nici prietenii tai redusi mintal, pe care ii tot amintesti, ca ilincuta si nebunul ala din state, nu au nici ei habar de lucrurile astea. asta pentru ca, in toata lumea asta de sarlatani, nici macar unul nu stie lucruri din astea, lucruri adevarate :D deci la prima verificare raman cu pantalonii in vine prin public si rade lumea de ei/voi. de asta nici nu prea va aratati si nici nu prea vorbiti prin public :D e normal !
repet: dupa ce te vei uita in ochii unui om pe care cu mana ta l-ai tratat cu bicarbonat pentru ca are cancer, sau in ochii membrilor familiei lui, vei valora mai mult decat un scuipat pe asfalt si va avea rost sa vorbesti! chiar daca vei fi facut tot o crima, din prostie, macar vei stii acest lucru si consecintele lui, iar ecluza aia imputita prin care iti indesi mancarea aceea proasta sau scuipi imbecilitati va lua, de la sine, o pauza. multa bafta in continuare ! :D
674 mav40
674 mav40 [24c]
31-10-2012, 13:46

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

foarte tare
pe langa glioblastom sa mai faci si infectie cerebrara si apoi septicemie si sa mai traiesti e doar soarta
nu tu meningita, ci direct din creier, sa puroirze abundent si sa mai si vorbesti e clar, sunt doar minuni.
si traim bine mersi, mai avem chiar si sperante (vancomicina la care nu renuntam)
bine in acest caz moartea e privita doar ca o scapare de chin (durere), si nu mai avem cum sa luptam sa castigam zile ci doar ore. speranta moare ultima, si lupta cu moartea se duce pana la capat, ori ea ori noi.
nu renuntati la lupta, chiar si pentru cateva ore tre facut orice.
numai asa dormi linistit, fara vreun regret.
675 mav40
675 mav40 [24c]
31-10-2012, 22:43

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

leococitele scazura de la 36 k la doar 16 k, , , infectia da inapoi
esential in glioblastom este numarul acestora si desigur hemoglobina.
676 mav40
676 mav40 [24c]
11-11-2012, 22:27

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

o perioada linistita. s-a scris tot. se stie tot,.
asta conteaza, ca cine vrea sa afle o poate face aici complet.
multumesc celor ce au scris, ca si eu am invatat de la ei (m-am informat).
sper sa citeasca acest forum cat mai putini oameni si sper ca pe viitor cei ce vor scrie aici sa spuna ca s-a gasit leacul.
677 mav40
677 mav40 [24c]
18-11-2012, 00:33

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

pentru cei ce au fost ingrijitori, apartinatori sau martorii acestei boli,
http://www.youtube.com/watch?v=XmSdTa9kaiQ
678 Simonavai
678 Simonavai [1c]
28-11-2012, 21:37

Membru din 28-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

ce parere aveti despre cannabis medicinal pentru tratarea glioblastomului?
679 RaulDuke
679 RaulDuke [7763c]
01-12-2012, 18:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu prea a demonstrat vreun rezultat clinic, cel putin pana in momentul de fata, si personal nu prea cred ca are sanse sa demonstreze ceva prea curand. are insa mult mai multe apilcatii, in cazul acetei boli, in controlul multor simptome, fie ele date de boala in sine, fie de tratamentul care se foloseste, chimioterapie sau altceva. insa sanse de a induce remisii... cam mici, in momentul de fata.
680 elyelena
680 elyelena [8c]
04-12-2012, 21:46

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Mav 40. imi cer scz ca indraznesc sa te intreb. ce se mai intampla cu cazul vostru din familie?
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 31323334353637 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp