Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 12 3 4 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
1 ANDRIANA
1 ANDRIANA [0c]
02-06-2014, 21:12

Membru din 02-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 0

Caut vitamina D17, vitamina F, solutie Letril si ce ar mai putea fi de folos pentru sora mea care a suferit a doua interventie chirurgicala pentru o tumora pe creier care in mai putin de doi ani a recidivat, fiind de 9mm. A fost operata la spitalul Bagdasar din Bucuresti, unde sa nu ajunga nimeni, toti asteapta sa primeasca numai bani si nu fac aproape nimic, ne lasa pe noi sa cautam solutii pentru ca pacientul sa nu moara. Are ESSIAC din Canada dar vrem sa incercam sa aflam si despre alte solutii care sa-i prelungeasca viata surorii mele de 43 de ani, care are un diagnostic cumplit: glioblastom.
Cine stie ceva, va rog din suflet sa imi spuneti dar nu pomeniti de noul vaccin impotriva cancerului care este o jignire la adresa omului obisnuit , ca suma, 55.000 de euro si care prelungeste viata de la 14 luni la 33 de luni, sau cam asa ceva.
Cred ca acest site ar trebui sa se implice mai mult, poate si in comercializarea online.
Va multumesc din suflet pentru eventualele raspunsuri pe care le astept urgent.
2 shtirba
2 shtirba [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Mama mea a fost diagnosticata anul trecut cu glioblastom, a fost operata in iunie, in august a recidivat (ambele tumori au avut 3 cm) si acum a aparut a treia recidiva... Cred ca ai citit tot ce se putea citi si ai vazut care este prognosticul... Imi este foarte greu si mie, mama are 56 de ani si sper doar sa apuce sa-si vada nepotul la scoala la anul.
Am citit despre o noua gaselnita, CYBERKNIFE, este o terapie care este neinvaziva si care se face in Turcia, la clinica ANADOLU. Cine stie... poate o fi ceva bun.
Sanatate multa
3 doina218
3 doina218 [22c]
27-10-2008, 13:14

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Prietena mea, in varsta de 39 de ani, a fost diagnosticata in august 2006 cu glioblastom, este deja la a 4 a recidiva. A incercat tratamente naturiste de la Novosibirk si de la Belgrad...
4 shtirba
4 shtirba [11c]
28-10-2008, 10:54

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna ziua, Doina 218
Din pacate, mama mea s-a stins in iulie... La a treia recidiva nu s-a mai putut face nimic intrucat a evoluat foarte repede si in profunzime. O noua operatie ar fi insemnat riscuri foarte mari, de genul orbire si-sau paralizie... si rezultatul ar fi fost acelasi. Poate ca prietena ta, fiind mai tanara, rezista mai bine. Oricum, este bine ca a rezistat atat. Prognozele sunt de 6-18 luni...
Numai Dumnezeu stie ce face cu noi. Sanatate multa prietenei tale!
5 doina218
5 doina218 [22c]
31-10-2008, 10:29

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna ziua,
ieri , prietenei mele, i s-au recoltat analize si sunt bune, in ideea ca va fi operata din nou(a 4 a oara).
ma rog la dumnezeu sa fie bine pentru ca are 2 fete, de 11 si 4 ani.
stiu care este finalul, am citit foarte mult despre acesta boala, dar, sincer, sper, in naivitatea mea, ca va fi bine...
a rezistat , pentru ca a urmat acele tratamente naturiste.
spune-mi te rog , care au fost ultimele simptome la mama ta?
prietena mea , deja are o pareza pe partea dreapta(mana si picior), nu mai mananca, nu mai vorbeste, este sub perfuzii...
multumesc si sanatate multa
6 shtirba
6 shtirba [11c]
31-10-2008, 10:46

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna...
Mi-e foarte greu sa-ti raspund... Tumora mamei a fost parietal stanga. Primul semn a fost dficultatea in vorbire. Dupa ce a paralizat - tot pe partea dreapta - a inceput sa nu mai vorbeasca aproape deloc si sa nu mai poata manca. Cam zece zile nu a mancat si nu a baut nimic. Si apoi s-a produs inevitabilul... la o luna de la paralizie.
Mama a facut tratament cu TEMODAL, care este antitumoral cerebral si asta a mai tinut-o in viata pentru ca evolutia a fost extrem de rapida.
Acum, depinde si de marimea tumorii si de cat de profunda este, pentru ca mama nu a mai putut fi operata din cauza ca era undeva prin mijlocul creierului si ar fi insemnat sa-i scoata bucati destul de mari si nu si-ar fi avut rostul...
Dumnezeu sa o ajute, mai ales pentru copiii ei!
7 doina218
7 doina218 [22c]
31-10-2008, 20:05

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna,
prietena mea tot cu temodal a fost tratata, iar aceasta ultima tumoare este tot la suprafata, unde au fot si precedentele, aceasta din urma fiind foarte mare in dimensiuni 56/62/96.
inca mai sper ca va fi bine...
este foarte greu... este prietena mea cea mai buna.
iti multumesc,
sanatate!
8 cliuta
8 cliuta [11c]
08-11-2008, 23:07

Membru din 08-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 11

buna
Imi permit si eu sa scriu... Sunt ingrazita deoarece mama mea are 57 de ani, ea a fost diagnosticata cu glioblastom W.H.O. IV , a fost operata in august , apoi au urmat sase saptamani de cobaltoterapie. In octombrie a fost diagnosticata si cu, cancer la san si va trebui sa faca citostatice ; sunt doua tipuri de cancer care actioneaza asupra ei . Momentan nu este bine: refuza sa manance si este foarte slabita,
Eu am 22 de ani , sunt inca studenta si desi sunt constienta de ceea ce se intampla, nu stiu care va fi evolutia, nu stiu la ce sa ma astept si.. cat de curand , va rog macar cu sfaturi daca puteti sa ma ajutati.
~multumesc, anca~
9 shtirba
9 shtirba [11c]
09-11-2008, 18:26

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna!

Daca ai citit ce am scris mai sus, ai vazut ca Temodalul este bun in astfel de situatii. Nu vreau sa te sperii, dar tumora cerebrala este mult mai agresiva. De unde esti? Ma mir ca a facut cobaltoterapie... Nu prea se mai recomanda, mai ales in cazurile de glioblastom. Radioterapia este mai eficace si nici nu "prajeste" ca si cobaltoterapia si de asta nu se simte bine. Mama nu a avut astfel de stari, decat in faza terminala, cand nu a mai fost nimic de facut. Temodalul este foarte scump, cam 40 mil/luna. Este necesara aprobare de la Casa de asigurari, pentru ca se da gratuit - este program guvernamental si aprobarea se da, doar medicul oncolog trebuie sa o prescrie.
In speranta ca ti-am fost putin de ajutor... Sanatate multa!
10 cliuta
10 cliuta [11c]
10-11-2008, 07:40

Membru din 08-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 11

multumesc pentru informatii doamnei shtirba
Noi suntem din Bacau.... si intradevar boala evolueaza repede, mama a facut de ieri semipareza pe partea dreapta, nu mai mananca si e foarte slabita.
P.S.: eu din suflet as vea sa o ajut, pentru ca sunt disperata e mama mea si am iubito si o iubesc mai mult decat orice, e cea mai buna prietena a mea; dar sunt neputiincioasa deoarece in marile centre medicale din tara pe unde am fost cu mama am intalnit de cele mai multe ori ostilitatea multor medici si chiar nimeni nu ne sfatuise cum se poate prescrie.
11 cliuta
11 cliuta [11c]
10-11-2008, 07:46

Membru din 08-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 11

mi se surpa pamantul de sub picioare, cred ca va fi o loitura foarte grea, cea mai grea lovitura de altfel, nu ma pot acomoda cu ideea ca nu o voi ma avea. e cumplit
12 shtirba
12 shtirba [11c]
10-11-2008, 12:24

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Mergi la medicul oncolog care a luat-o in ingrijire pentru ca este obligat sa prescrie medicamentul. Daca nu a luat-o in evidenta niciun oncolog, cauta unul - medicul de familie te va indruma. Insista, pentru ca de aia sunt platiti de noi, ca sa-si faca datoria. Eu am avut noroc cu medicii, fara sa mi se ceara spaga, au fost foarte amabili si mi s-a explicat exact ce am de facut. Banuiesc ca iti e greu sa vii acum la Bucuresti. Pe mama a operat-o dr. Voinescu de la Spitalul Elias si a doua oara dr Baltateanu tot de acolo.
Te inteleg ca esti terminata... Mama mi-a fost ca o sora mai mare, eu am 36 de ani si ea avea 56... Inca mi-e dor de ea, vreau sa o sun si apoi realizez ca nu mai am pe cine... Arata-i in fiecare zi cat de mult o iubesti... Sa-ti dea Dumnezeu putere si sananate multa.
13 doina218
13 doina218 [22c]
10-11-2008, 14:29

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

da, stiu ca e dureros pentru toti cei care au pe cineva diagnosticat cu glioblastom... este groaznic.
eu, am vazut-o saptamana trecuta pe prietena mea si nu imi revin , este constienta de ce i se intampla, stie care este sfarsitul ... si cere din priviri AJUTOR...
raman doua fete fara mama.
la numai 37 de ani, sa ti se puna un astfel de diagnostic....
ea a fost operata la bagdazar, de 3 ori si spera sa mai fie operata si a4a oara dar se pare ca nu mai au ce, pentru ca nu se hraneste, analizele nu-i sunt bune...

nu stiu cum mai o pot ajuta, am un sentiment de inutilitate.
sanatate!
14 cliuta
14 cliuta [11c]
12-11-2008, 00:58

Membru din 08-11-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 11

ne-am interesat, nu vor sa ne prescrie reteta cu temodalul` "vesel" pe motiv ca: acesta se prescrie in functie de evolutia pacientului, si in cazul mamei nu ar mai avea rost, de altfel ne-au spus ca nici tratamentul cu citostatice pntru san nu mai are rost....
sunt disperata, este o disperare interioara, {eu stau intr-un camin studentesc din tei, toate colegele / colegii sunt vesele/i si nu ma intelg, nu-mi inteleg disperarea}
15 shtirba
15 shtirba [11c]
12-11-2008, 11:33

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Nici nu stiu ce sa-ti spun... Poate ca este prea avansat ca sa se mai poata face ceva... Stiu ca e greu sa accepti, la fel mi s-a intamplat si mie cand medicii mi-au spus ca cea de-a treia tumora este prea mare si o noua operatie nu-si avea rostul. Mi-a fost extrem de greu sa iau o astfel de decizie. Cum sa decid eu, cine sunt eu sa spun ca mama sa mai traiasca o luna sau doua... Dar a trebuit sa o fac... Am ales sa nu-i mai prelungesc suferinta, oricum a fost prea mult pentru ea...
De ziua mea nu mai putea vorbi, dar s-a chinuit sa-mi spuna la multi ani... au fost cam ultimele ei cuvinte. Eu nu am mai auzit-o spunand ceva...
Cu sufletul sunt alaturi de tine si te inteleg.
16 doina218
16 doina218 [22c]
12-11-2008, 13:02

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

iti multumesc,
sunt ingrijorata ca in acest moment este in operatie prietena mea, aseara i-am spus cat de mult o iubesc si cat de mult imi doresc sa fie bine si ...a lacrimat.
asa greu trece timpul, nu stiu nimic din ce se intampla in sala de operatie.
m-a asigurat medicul ca daca trece cu bine de operatie va fi dependenta de un carucior cu rotile si nu stiu de unde sa ii procur, care sunt formalitatile de procurare.
17 doina218
17 doina218 [22c]
04-02-2009, 18:55

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

buna ziua, alisit
S O a plecat ...in decembrie 2008.
contacteaza-ma te rog!
cunostinta comuna?
18 daniel2485
18 daniel2485 [7c]
06-03-2009, 11:15

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

salutare tuturor. este una din cele mai urate boli, mama mea a fost diagnosticata pe 1 decembrie 2008 , pe 5 a fost operata si pana in ianurie pe 5 a fost super bine dupa care a intrat in coma si asa a stat pana pe 1 martie 2009 cand sa stins din viata. nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva e foarte greu. imi este foarte ciuda ca am luptat tot ce era posibil omeneste si ea isi dorea sa traiasca sa isi creasca nepotii. Simt ca inebunesc sa dus jumate din inima mea.
19 doina218
19 doina218 [22c]
12-03-2009, 12:54

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

da, daniel 2485, stiu cum este sa pierzi pe cineva drag, diagnosticat cu glioblastom....este cea mai cumplita boala , transforma corpul intr-o leguma... e goaznic.
sanatate iti doresc si putere de a depasi acesta cumplita situatie...
20 daniel2485
20 daniel2485 [7c]
14-03-2009, 12:40

Membru din 06-03-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

din pura curiozitate a ajuns cineva la istanbul la acel tratament CYBER KNIFE ??? imi pare rau de prietena ta doina218 , pacat ca era tanara , sunt micute fetitele :((( . Si inca o intrebare o cauza care ar putea fi la aparitia acestei boli ???
Răspunde la topic
831 comentarii 12 3 4 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp