Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 373839 4041 42 INAINTE ›
781 RaulDuke
781 RaulDuke [7763c]
27-11-2013, 21:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

consider deci ca ar fi cazul sa o vada un neurolog macar, cu toate documentele medicale, caci poate ar ajuta-o un tratament cu dexametazona eventual si manitol, etc.
782 Clara_beby
782 Clara_beby [35c]
09-12-2013, 17:32

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua, sotul meu a facut un nou Rmn ieri si este ok, fara evolutie tumorala.Pe 3 februarie se implinesc 3 ani de la operatie.urmeaza Terapia lui Gerson.Multa sanatate tuturor!
783 elizar
783 elizar [8c]
10-12-2013, 15:15

Membru din 18-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Felicitari si Doamne ajuta, Clara! Pentru toti cei bolnavi, sa-i ajute Dumnezeu! Am tot auzit de Terapia lui Gerson, e foarte
rigida din cate observ eu, iar clisma cu cafea nu prea o inteleg. Dar daca da roade..nu ai incotro. Despre vaccinul, denumit Rindopepimut (CDX-110), ati auzit ceva? Se foloseste in Romania? Se poate cumpara de undeva?
784 elizar
784 elizar [8c]
10-12-2013, 15:17

Membru din 18-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Aici am gasit, plus in multe alte locuri
http://www.emedic.ro/Articole1/170.htm
785 spataru.gena
785 spataru.gena [5c]
13-12-2013, 17:32

Membru din 13-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

buna ziua mama mea a fost diagnosticata cu glioblastom pe 29 noiembrie 2012 pana in momemtul de fata a fost operata de 3ori deoarce a recidivat iar astazi 13 decembrie 2013 a fot operata a 4 oara in deoarece a facut o infectie tin sa precizez ca in ultimile 3 saptamani a fost operata de 2 ori de aceea a operata si a 4 ora pt k a facut o infectie la operatie si operatia nu sa prins iar medici tot au operat-o ca sa-i scoata infectia.Va rog din suflet datimi un raspuns de la ce afacut infectia si dak se mai poate face ceva k si acum ii mai curge de la a 4 operatie tot ii mai curge.O ZI BUNA SI MULTA SANATATE
786 SerbanPopa
786 SerbanPopa [10c]
13-12-2013, 18:08

Membru din 17-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Noi ne alaturam celor ce au pierdut lupta. Tatal meu a murit sambata dimineata, dupa 3 operatii, dupa chinul Temodal-ului, radioterapiei si tuturor ceaiurilor si ierburilor pamantului. A suferit 20 de luni, doar el stie ce a fost in sufletul si in inima lui si numai el stie de unde a avut putere sa zambeasca in timpul asta. In ultimele 4 luni s-a chinuit cumplit la o clinica de ingrijiri paliative, iar acum a murit, la 47 de ani. Suntem linisiti, acum probabil are o sansa sa fie intr-un loc mai bun si sa nu mai sufere.
Ca sfat celor cu astfel de cazuri, fiti alaturi de sufletele astea chinuite pt ca nimeni nu isi poate imagina ce simt ei, fiti alaturi si bucurati-va de fiecare moment chiar daca e greu.
787 spataru.gena
787 spataru.gena [5c]
13-12-2013, 20:18

Membru din 13-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Sincere condoleante.Eu cautam un raspuns la infectia pe care a facut-o am vorbit cu medicu acum cateva ore si mi-a spus ca, corpul nu ii raspunde si de aceea a facut infectia si operatia nu se prinde. O seara buna
788 elizar
788 elizar [8c]
16-12-2013, 13:30

Membru din 18-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua, fratele meu a fost operat pe data de 29.11.2013 la Spitalul Obregia, iar medicii in acel moment au spus ca au reusit sa scoata tot si ca s-ar parea ca nu este vorba de glioblastom pentru ca tumora a fost compacta. Starea lui este buna, nu are pareza, merge, vorbeste este la fel ca inainte, atat ca mai are ameteli si o mica slabiciune pe partea stanga a corpului. Din pacate, astazi ni s-a dat rezultatul biopsiei: gliosarcom. Deci, la fel de sumbru, mai ales ca din cate am studiat, nu se stiu prea multe la noi despre acest diagnostic. Oare sa mergem sa repetam biopsia si la Victor Babes, oare are rost? Cine s-a confruntat cu asemenea diagnostic, care sunt sansele de supravietuire. Are doar 42 de ani! :( Va multumesc anticipat.
789 cristi_per
789 cristi_per [1c]
17-12-2013, 16:09

Membru din 17-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua, din pacate ne alaturam si noi unei liste lungi de victime ale aceste boli cumplite. Am citit postarile voastre cu sufletul la gura...am gasit in ele simptome si suferinte si explicatii pentru tot ce ni s-a intamplat intr-un timp atat de scurt. Acum 2 luni socrul meu a venit de la dr. de familie si i-a inmanat cheile soacrei mele spunandu-i sa nu i le mai dea niciodata pentru ca nu mai stie sa mai conduca...apoi in urmatoarele 2 zile uita foarte multe lucruri...repeta de foarte multe ori acelasi lucru...am zis hai la un dr. neurolog. A urmat tomograf de la care s-a plecat urgent la Spitalul Militar cu suspiciune de atac cerebral masiv sau tumora giganta. La spital s-a facut RMN si diagnosticul a fost clar tumora giganta, dupa aspect maligna. Tot aici, o comisie ne-a recomandat sa il cautam pe domnul doctor Ciurea la Sanador datorita dimensiunii si pozitiei (in spate pe stanga). In aceeasi zi cu iesirea din Spitalul Militar am fost primiti de dl. profesor. Ni s-a spus din start ca e o tumora foarte mare si urata, ca dupa aspect e cancer, ca socrul meu va supravietui operatiei dar ca ceea ce se va intampla dupa operatie tine de Dumnezeu, de echipa de medici si de tipul tumorii. Nu s-a putut efectua imediat operatia pentru ca socrul meu lua aspenter si a trebuit sa mai asteptam o saptamana. A fost operat la mijlocul lunii octombrie...si niciodata nu a mai fost asa cum a fost cand a plecat de acasa...Primele 2 saptamani dupa operatie au fost si cu bune si cu rele: afazia a fost cea mai grea...dar se cerea in felul lui la toaleta, mergea sustinut si apoi o scurta perioada si singur, manca singur, se barbierea singur se plimba de 2-3 ori pe zi prin curte...toti cei care auzeau de treburile astea ne incurajau. La o saptamana de la operatie a fost dat acasa - ablatie cvasitotala a tumorii. I-am cautat logoped, am gasit, a venit odata acasa si cat a stat cu el socrul meu numai a plans: nu mai stia sa scrie, nu mai stia sa citeasca, nu intelegea nimic din ceea ce se vorbea le televizor. Avea nevoie in permanenta de cineva sa il supravegheze, nu suporta lumina si nici zgomotul. Apoi a inceput declinul din ce in ce mai rau: nu mai era el, era agresiv pentru ca nu reusea sa se inteleaga cu noi si tot timpul agitat...am uitat sa specific ca nu dormea mai deloc...in 3 saptamani nu stim daca a dormit legat 10 ore...asa incat si noi eram la capatul puterilor...orice calmant I s-a administrat nu isi facea efectul...apoi a iesit rezultatul la biopsie - glioblastom gr. 4 si toata speranta noastra s-a naruit...ca si cum ar fi stiut ca nu mai este cale de intoarcere a refuzat sa mai manance si sa mai bea apa...abia reuseam cu forta sa ii dam tramadol cu seringa...am incercat in spital perfuzii si le-a smuls. Doua saptamani nu a mancat si nu a baut apa, nu a vorbit...a facut pareza pe dreapta dar sunt sigura ca ne auzea si ne intelegea. Cineva spunea aici ca trebuie sa luptam sa fortam persoana in cauza sa lupte...atunci cand se poate va incurajez sa o faceti! Sa luptati pentru viata voastra si a celor dragi! Dragul nostru tata a decis ca acest chin era prea mult si pentru el si pentru noi...noi am incercat sa ne luptam cu el...dar refuzul lui a fost categoric nu a mai vrut la spital cand auzea de spital devenea agitat si agresiv...sansele lui au fost minime si la 61 de ani, acum 2 saptamani, ne-a parasit. Nu am avut timp de lupta...nu am avut timp de nimic... decat sa fim langa el, sa il ajutam cu tot ce credeam noi ca e bine pentru el... pentru ca totul s-a intamplat fulgerator intr-o luna si jumatate... omul pe care il stiam si il iubeam s-a dus. Sper ca acolo sa isi gaseasca odihna de care nu a avut parte in acest timp...si sper ca in timp sa putem trece peste cosmarul pe care l-am trait si el dar si noi...sa incercam sa ne oblojim sufletele...aceasta boala l-a schingiut si pe el dar si pe noi.si sa ne aducem aminte de el asa cum merita: cel mai bun tata, cel mai bun socru, cel mai bun sot...
790 domi88
790 domi88 [94c]
18-12-2013, 03:56

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

Buna elizar,

In cazul in care exista posibilitati v-as recomanda o clinica din strainatate.

Sanatate.
791 elizar
791 elizar [8c]
18-12-2013, 08:33

Membru din 18-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna domi88, din pacate nu avem posibilitatea de a merge in strainatate, dar vom face tot posibilul sa faca tratamentul la Clinica Amethyst, care am auzit ca este alternativa romaneasca a clinicilor din afara. Si aici este destul de scump, ajunge pe la 6000 euro o serie de tratament, dar acum ne mobilizam pentru a face rost de bani.Suntem daramati, dar trebuie sa luptam in continuare si sa nu incetam sa speram. Multa sanatate tuturor!
792 domi88
792 domi88 [94c]
18-12-2013, 17:49

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

Cu ce se face tratamentul?
793 elizar
793 elizar [8c]
19-12-2013, 08:33

Membru din 18-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Este tratamentul standard, radioterapie, cred. Deocamdata nu stim ce va decide comisia de acolo, vom duce dosarul medical si vedem care va fi decizia lor. Suma a fost estimata de ei pe baza diagnosticului transmis de noi, fara documentele medicale. Pana atunci ia doar antiinflamatoarele date de la spital si in plus ia limonada cu bicarbonat si sucul de sfecla cu morcov si mar, pentru intarirea imunitatii.
794 elizar
794 elizar [8c]
22-12-2013, 10:35

Membru din 18-11-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Clara, lasa-mi te rog un nr. de telefon sau o adresa de e-mail valida, pentru ca ti-am trimis mesaj, dar imi spune ca adresa ---------* nu este buna. Multumesc mult.


(*modificat de admin)
795 Mari Popa
795 Mari Popa [7c]
23-01-2014, 16:11

Membru din 25-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna seara, d-le dr.
Va doresc un an sanatos si norocos d-voastra si tuturor celor care citesc aceste randuri.Avem vesti bune in sensul ca rezultatele ultimului RMN suna incurajator.Concluzii: Nu se constata resturi / recidive tumorale decelabile IRM la nivelul regiunii examinate.Nu stim acum cum sa procedam in privinta chimioterapiei cu temozolomide.La sf.acestei luni ar fi sase luni de chimio. Parerile sunt impartite, unii spun 6 luni, altii 6-8 luni, iar alte informatii primite ar fi de 1an.Ce ne sfatuiti sa facem?
796 RaulDuke
796 RaulDuke [7763c]
23-01-2014, 20:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu veti putea trece peste decizia si recomandarile oncologului vostru, deci vorbiti cu el! eu m-as opri, nu exista dovezi de continuare dincolo de aceasta perioada; un an nu mi se pare acceptabil.
797 Mari Popa
797 Mari Popa [7c]
05-02-2014, 18:37

Membru din 25-09-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna seara, Elizar
Singurul tratament naturist pe care i l-am administrat sotului meu concomitent cu chimio a constat din: zece samburi de caise, suc ( o lamaie, portocale si grapefruit ) si salata de sfecla, mar, morcov si putin hrean. Zilele trecute a terminat a sasea luna de temodal si intentionam sa folosim si limonada cu bicarbonat.Nu stim in ce masura ii va fi de folos, noi incercam. Acum vom incepe si tratamentul cu BIOSTEM - produs natural 100%(regenereaza organul bolnav ), Activ Protect Zeolit ( curata si elibereaza caile de acces catre organul bolnav ) si Oxigenarea Celulara (omoara celulele bolnave si permite absortia substantelor active necesare ). Traim cu speranta si credinta in suflet ca va fi bine, chiar daca simtim in fiecare clipa sabia deasupra capului.Va doresc la toti multa sanatate si putere, avem pentru ce si cine lupta.
798 MARTON
798 MARTON [617c]
05-02-2014, 21:41

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MARI POPA daca doresti iti pot transmite un ghid util pentru sot si pentru familie ghid de ajutor in timpul tratamentului si mai multe lucruri despre produse naturiste pt diferite tipuri de tumori, eu inca nu leam incercat pt ca tratamentul mau de chimio numi permite deocamdata.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
799 MARTON
799 MARTON [617c]
05-02-2014, 22:23

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

DUPA ce am citi aceasta pagina mam intristat vazand cata suferinta cauzeaza aceste boli si mai mult celor din jur decat noua celor directi implicati.Eu LUPT DIN DEC. 2008 cu aceasta boala si inca ma tin tare pe pozitii chiar daca in prezent am la activ trei operatii, doua tumori si un rinichi extirpate, una care nu a vrut sa fie miscata de acolo creand sangerari in timpul operatiei, si inca trei metastaze pe un plaman, metastaze care sunt convins ca nu vor mai exista pe 27 februarie cand fac un nou CT, deoarece am mare incredere in tratamentul pe care il urmez de chimio.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
800 domi88
800 domi88 [94c]
05-02-2014, 22:46

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

As sugera sa folositi si capsule pe baza de curcumina.
-------
Produse pe baza de curcumina sunt in comert. Este important sa contina si piperina sau o forma biodisponibila de curcumina.
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 373839 4041 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp