Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 29303132333435 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
621 danielaradu
621 danielaradu [13c]
11-10-2012, 10:28

Membru din 02-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

mav - studiile pe care le ai postat sunt USA only.
am o intrebare: este cineva care a luat avastin?
622 RaulDuke
622 RaulDuke [7763c]
11-10-2012, 11:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ai sa prea gasesti multa lume prin romania care sa fi primit avastin pentru glioblastom multiform. exista protocoale cu avastin cu chimioterapie (de exemplu irinotecan) sau fara, dar casa nationala nu deconteaza aceasta utilizare, pentru ca beneficiile nu sunt chiar net sustinute, pana acum.

silbi: din pacate daca te duci la 10 medici nu vei auzi nici macar 2 discutii la fel. tot nu am inteles de unde vine neincrederea si angoasa ta, altfel decat din faptul ca te confrunti cu o boala foarte serioasa a cuiva foarte apropiat. dar pentru asta, din cate vad, tratamentele facute de el sunt absolut standard si corect aplicate. stiu ca discutiile cu medicul nu sunt niciodata destul de lungi, sau destul de ieftine, dar nu poate fi altfel. despre strainatate insa... da, e o varianta foarte buna si eleganta, dar cred ca neverosimil de scumpa, daca nu ai cumva o asigurare privata. in strainatate de aceea sanatatea e DE CALITATE, pentru ca lumea plateste mult. in romania se plateste extrem de putin si atunci nici calitatea si mai ales forma actului medical nu are cum sa fie prea elevata. totusi ce este standard recunoscut ca benefic, se aplica foarte bine si la noi. e normal ca medicul sa fie platit pentru fiecare consultatie. de la pacient sau de la un asigurator, asta nu mai e problema lui. in romania insa NU e platit pentru fiecare lucru pe care il face. inclusiv eu, de exemplu, uneori primesc chiar mult mai mult de 120 RON, dar pentru fiecare eveniment de acest gen dau consultatii mai multor oameni, pentru ore in sir insumate, pe zi, care nu au nici un ban. ca atare acei mai mult de 120 de RON, cum ai zice tu, se impart la mai mult de 10 pentru fiecare consultatie in parte. deci, ca sa intelegi cum e, cate minute sa acord unei consultatii care ajunge sa coste, in medie, vreo 10 lei ? acum vreo 2 luni am chemat un baiat sa-mi repare un monitor... omul a lucrat in total 20 de minute si a inlocuit o piesa care costa 3, 5 lei. l-am platit cu 150 de lei, dar diferenta este intre mine si el ca el ITI GARANTEZ ca nu se duce la nimeni acasa sa-i repare nimic fara bani, asa cum lucrez eu 90% din timp. ca atare, spune-mi, de ce as sta la discutii cu cineva mai mult de 5 minute, sau mai mult de cat am EU nevoie pentru a-mi face meseria dpdv tehnic, si nu pentru a-i da lui satisfactie ?

asta doar asa, ca sa stii ca mai exista si alte perspective. nu amesteca deci spaima ta indreptatita si ingrijorarea pentru boala unui apropiat cu nemultumirea sociala, ca nu faci bine ! atat merita pacientul roman in momentul de fata, si nu ai ce sa faci.

pentru stevens: esti din ce in ce mai amuzant in lucrurile pe care le spui, cum ar fi aia cu "glioblastomul simplu". sa intelegem ca exista si glioblastom compus sau complicat sau cum ? este clar ca nu stii decat vreo 50 de cuvinte tehnice din medicina/oncologie, asta e toata stiinta ta, si restul PUI DE LA TINE, incercand sa lipesti impreuna cu acele 50 de cuvinte o tagma intreaga de porcarii fara logica si fara noima stiintifica. e dragut ca incerci, si mai ales foarte foarte amuzant !!! iar partea cu "studii care sa infirme..."spanzul si alcalinizarea si etc... aici sfidezi logica! da tu ai vreun studiu care sa infirme faptul ca in spatele lunii sunt spiridusi care joaca tintar si beau bere nefiltrata ? cat esti de minunat !!! :))
623 silbi
623 silbi [20c]
11-10-2012, 13:53

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

dna Daniela am purtat o discutie despre avastin cu dl dr Florian un f bun neurochirurg din Cluj, care opereaza si in strainatate si a operat cazuri pe care alti medici din Buc i-au trimis acasa sa moara, dansul i-a salvat dar asta este o alta poveste...Avastinul este inca in faze de cercetare inca nu s-a confirmat faptul ca ar vindeca sau prelungi viata sau calitatea vietii unui bolnav cu acest diagnostic.asta mi-a spus dansul asta va spun si eu...am mai citit si pe alte siteuri din USA ca l-ar folosi dar din pacate fara rezultate spectaculoase.D-le Raul nu banii pe care i-am cheltuit ma intereseaza(la bagdazar am dat aproape 300 de mil spagi la doctori si asistente)iar la oncocard bv ati 3000 de euro plus 0 suta de mil pe analize si altele nu mai pun drumurile ap inchiriat in bv etc etc, pt mine deja este clar sistemul nostru sanitar ca si o multime de medici nu isi fac meseria clar!zi frumoasa tuturor
624 RaulDuke
624 RaulDuke [7763c]
11-10-2012, 14:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu spune lucruri greu de crezut pe care nu le poti demonstra! totusi, daca nu banii pe care i-ai dat te intereseaza, atunci ce anume ? de unde vine nemultumirea, atata timp cat ce s-a facut este numai si numai in standardele de peste tot din lume ? servicii medicale, de asemenea, nu exista nicaieri pe planeta...
625 silbi
625 silbi [20c]
11-10-2012, 16:54

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

pt ce am cheltuit la bv am facturi pina la ultimul cent..dar pt ce am dat la bucuresti haide-ti sa fim seriosi stie toata lumea ca spagile sunt spagi si atat...!!!!
626 RaulDuke
626 RaulDuke [7763c]
11-10-2012, 17:57

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asa este. si ? nu ne-ai spus care e nemultumirea. iar despre "spagi"... acolo sunt sumele cele mai mari pe care le-ai reclamat si pe care n-ai cum sa le dovedesti. care e nedreptatea facuta aici ?
627 stevens
627 stevens [301c]
11-10-2012, 19:45

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

`stevens, institutele medicale din tara isi suplimenteaza puternic veniturile la buget datorita granturilor de cercetare primite din strainatate pentru diferite programe sau chiar pentru participarea la studii. `

Asa o fi stimate Radicus, insa granturile alea le dau tot cei de afara conform intereselor LOR, care nu sunt straine de intereselor unor companii de medicamente ! E ca si la fondurile europene, iti promit o parte din bani, nici macar nu-i dau inainte, dar trebuie sa cumperi utilaje, proecte si de toate tot din tarile lor ! E un cerc inchis !

`Cum a putut sa determine dimensiunea initiala a tumorii? Prin ce mijloace a determinat dimensiunea? De exemplu, utilizand un ecograf poate exista o marja de eroare de peste 50% chiar si tumori `invizibile` sau `fantoma`. Din cate am auzit, sartori, specimenul de care vorbesti, ar fi trebuit sa fie pus pe `scaunel`. Omul ala a omorat fiecare pacient, nici vorba de vindecare. Cea mai mare parte din ei au murit in primele 2 saptamani de la inceputul otravirii. `

Acum cred ca n-o sa ne impiedicam si dimensiunea tumorilor ! Astea au fost determinate numai de medici in sectii specializate, cu acte in regula ! Sartori lua multi pacienti incurabili, terminali, fara absolut nici o sansa data de medici, de asta au si murit multi ! Nu din cauza `otravirii` !
Deci nu l-a acuzat absolut nimeni pt moartea unuia dintre acesti pacienti, singurul caz dus in justitie a fost al fetei din Australia, careia i-a si cerut o suma cam mare, 42 000 de dolari australieni dupa cate stiu ! Cum am spus in mesajul anterior, probabil ca daca nu se lacomea la sume asa mari, si dinainte, nu ajungea in sitatia de astazi ! Nu e bine sa fi prea sigur pe tine, chiar daca anterior ai avut succese mari ! Prostia dar mai ales mandria se plateste, nimeni nu e Dumnezeu sa poata fi 100 % sigur de o reusita intr-o boala asa complicata !
In sensul asta Cenusareasa procedeaza omeneste si pacientul da banii cuveniti pt terapie unei a treia persoane cunoscute de ambele parti si neutre, pana dupa vindecare !
Eu personal am imaginat o a treia varianta :), in cazul glioblastomului de exemplu ! Suma convenita pt consiliere ( daca exista una, dar e bine sa fie ) se imparte in trei, prima parte inainte sau imediat dupa operatie a doua transa la 6 luni dupa operatie iar a treia dupa un an ! Mai mult decat atat cred ca nu se poate inchipui !

Doamna Silbi a cheltuit enorm si inca nu stie exact pt ce, nu are nici o siguranta, decat cea a banilor dati ! Eu ma refeream in mesajul meu de zilele trecute la sume rezonabile fata de veniturile romanilor, nu la sute si sute de milioane ! La banii astia in mod normal te astepti si la o anume speranta sau chiar vindecare ! Imi pare rau pt ce ati patimit d-na Silbi, incercati sa va rugati zilnic Sf Nectarie si Sf Ioan Rusul care sunt ocrotitorii si nu de putine ori vindecatorii celor suferinzi de cancer ! Chiar va sfatuiesc sa mergeti la Man Radu-Voda sau chiar in insula Eghina la moastele Sf Nectarie ! Cititi-i acatistul zilnic timp de 40 de zile, pt a capata ocrotire si ajutor inclusiv in acest sistem destul de complicat al sanatatii de la noi !

`pentru stevens: esti din ce in ce mai amuzant in lucrurile pe care le spui, cum ar fi aia cu `glioblastomul simplu`. sa intelegem ca exista si glioblastom compus sau complicat sau cum ? este clar ca nu stii decat vreo 50 de cuvinte tehnice din medicina/oncologie, asta e toata stiinta ta, si restul PUI DE LA TINE`..

Raul intr-adevar am intrat mai demult pe un site specializat pe cancere cerebrale si nu am retinut exact denumirea si semnificatia pt fiecare tip in parte ! Am fost indus putin in eroare de o discutie particulara in care era vorba de un cancer mai ramificat, cu niste prelungiri care este mai greu de operat ! INSA ce am retinut imediat de pe acel sait este ca NU EXISTA INCA un tratament standard si EFICIENT pt glioblastoame si astrocitoame ! La toate subtipurile scrie operatie, raze si...trialuri, trialuri, adica incercari de noi tratamente ! Mai mult ! Se spune clar acolo ca ORICE TRATAMENT NOU care se dovedeste mai eficient DEVINE AUTOMAT STANDARD de acum inainte !

Deci nu inteleg pe ce va bazati voi criticile sau aparenta siguranta ! Tratamentul se cauta inca, totul este deschis cercetarii si inovarii, iar eu asta am incercat sa fac cu umilele mele mijloace si capacitati !
Informez lumea si cred ca sunt pe drumul cel bun, ca orientare ! In ce va priveste pe voi oncologii cred ca 8 sau 10 lei de consultatie de la stat este suficient pt eficienta dovedita cu tratamentele actuale ! Mai sapati, mai sapati !
Mai fericit esti tu ca o faci gratis aici si doar pt asta te respect !..Dextere ! :))
628 RaulDuke
628 RaulDuke [7763c]
11-10-2012, 20:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, sincer nu am nevoie de respectul tau. inteleg ca esti o persoana intre doua varste cu mult timp liber si cu un usor delir religios (cu sfintii si acatistele tale), dar daca tu crezi ca sa preiei informatie nefiltrata si sa citesti ce ti se pare mai interesant de pe internet inseamna CERCETARE... pai te afli intr-o situatie similara unui absolvent eminent de clasa intai care vrea sa dea la facultate. cam asta e nivelul tau.

iar cand vine vorba de bani pentru lucruri necertificate, aici devine evidenta sarlatania. un lucru NECERTIFICAT nu merita nici un ban. ca de exemplu aceste incercari cretine cu pH therapy si alcalinizare. chiar daca sunt bune, chiar daca nu, sunt NECERTIFICATE si deci oamenii care le practica NU merita nici un ban, ca sa nu mai vorbim de 42 de mii de euro. devine evident ca omul e DOAR un sarlatan cu ochii dupa bani. prin contrast, oamenii care se inscriu in trialuri oncologice adevarate nu trebuie sa plateasca nimanui nici un ban. iata diferenta fundamentala!

pH therapy este deci o minciuna si nu are legatura cu medicina sau vreo sansa la sanatate. este menita doar sa ia banii celor creduli de catre niste sarlatani. asta e tot. daca ar exista vreun adevar (macar si o farama), si intr-adevar un secret eficient si simplu despre cum se trateaza cancerul, ar aparea imediat pe internet, cu acces liber si gratuit pentru toata lumea si nimeni n-ar mai trebui sa sufere. dar nu este asa. ca atare niste suboameni vor sa profite de asta si sa faca bani, ei insisi nemeritand nici sa aiba dupa ce sa bea apa, nu doar datorita imoralitatii lor ci si pentru ca nu sunt buni la nimic pe lumea asta, decat poate sa insele oamenii. ca atare, stevens, nu vad de ce te grabesti asa tare sa faci parte dintre ei... si sa mai si afirmi asta sus si tare.
629 luminella
629 luminella [10c]
11-10-2012, 21:44

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara tuturor,
mesaj pt d-na SILBI
vis-a-vis de cei 300.mil cheltuite la Bagdasar, v-as intreba daca doriti sa raspundeti cam cit timp a ti stat la Bagdasar asa incit sa cheltuiti atitia bani?vi s-au cerut acesti bani?Mi se pare o suma exagerata.si daca v ati permis sa-i cheltuiti inseamna ca i-ati avut totusi...repet mi se pare o suma foarte mare si ar fi bine sa fiti mai rezervata cind faceti astfel de afirmatii ca poate unii oameni renunta sa mai ajunga la spital cind aud de aceste sume.
un renumit medic roman a spus pe un post de televiziune ca:"OAMENII FAC PRETURILE IN SPITAL NU MEDICII"si din cite am vazut si auzit chiar pe la persoane apropiate rezulta ca a avut dreptate.
Am o postare cred pe la inceputul lunii septembrie in care spuneam ca si mama mea a fost operata la Bagdasar(dar nu am cheltuit atitia bani nici pe departe) pe 1 sept 2011, in virsta de 72 de ani impliniti care actualmente este ok tratata fiind de medici romani cu tratamentul standard ptr glioblastom.Nu stiu cit timp ii va fi bine, dar deocamdata ne bucuram unii de ceilati asa cum putem.
Va rog sa nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa intru in polemica cu d-voastra si cu nimeni altcineva asa cum vad ca se practica pe acest forum de ceva timp.
630 radicus
630 radicus [411c]
11-10-2012, 21:55

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Sandra McCarty, 53, from Victoria, Pia Bosso, 68, from New South Wales, Perth woman Sandra Kokalis, 52, and Deborah Gruber, 42, from New York, underwent the treatment at the Perth home of Dr Alexandra Boyd.

All four women died about two weeks after being rushed to hospital with various symptoms, including gastrointestinal bleeding and seizures.

Perth man Carmelo Vinciullo, 29, also underwent Dr Sartori`s treatment in May 2005 but stopped after he felt unbearable pain. He died in July following respiratory failure.

Read more: http://www.news.com.au/breaking-news/hellfried-sartori-hid-criminal-record-to-practise-in-australia/story-e6frfku0-1225956730443#ixzz291BQklAf

Mai multe aici: http://www.smh.com.au/lifestyle/life/cured-cancer-patients-died-court-told-20101119-180z9.html
Am incheiat discutia despre acel animal. Orice spui, orice faci, sartori nu mai merita niciun cuvant in plus.
631 silbi
631 silbi [20c]
11-10-2012, 23:03

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

D-le Raul poate m-am exprimat gresitt sau din cauza ca sunt necajita am fost incooerenta, despre sumele cheltuite credeti-ma ca nu au importanta cand vrei si ai face orice pt cel drag, am scris-o pt oamenii simplii si necajiti care nu au acesti bani sa nu mai dea spagi pt ca oricum sunt tratati cu aceeasi indiferenta.din pacate, suntem o tara saraca este adevarat cu un sistem de sanatate prost condus, prost gestionat si construit...dar asta este tara in care traim, nu putem emigra cu totii.si asa este AVETI DREPTATE NU EXISTA DECAT GLIOBLASOTOM CA DIAGNOSTIC SI ATAT, nu compus, necompus, grad 1 sau 4 concluzia este aceeasi nu te asteapta decat decesul...si durata zilelor pe care le mai ai de trait...din pacate asta este adevarul.eu l-am acceptat, nu vreau decat sa lupt sa-i prelungesc viata fratelui meu si daca pot o viata de calitate fara prea multa suferinta fizica.si bineinteles ca sper ca el sa fie minunea medicale care depaseste orice statistici...seara buna tuturor!
632 mav40
632 mav40 [24c]
11-10-2012, 23:07

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

luminella, ai dreptate. preturile se fac de catre pacienti. nici eu nu am ajuns la 300 mil in bagdasar arseni obregia bucuresti, dar cred ma apropii de 200 totusi, all inclusive in 45 zile. e o suma corecta, asumata, fara regrete. desigur ma astept la minim 50 mil lunar si de aici incolo (radioterapie, temodal, manitol, dexametazona, infirmiera-bona, asistenta perfuzii zilnic vizitat si altele. tot asa sume estimate corecte, tratament de stat nu privat.
daca vrei poti spune unde a decurs radioterapia si unde ai onclologul (pentru persoana ta draga).
am intalnit oamani in bagdasar care au dat la prima mana la dr la operatie doar 8 mil, la mana 2 cam 4 iar la anestezit 2. si asta totdeauna dupa operatie. si acei dr erau la fel de amabili, oamani dau dupa posibilitati desigur. iar nici un dr de acolo nu percepe mai mult decat ii dai. e omanie totusi. bine daca vorbim de restul asa este, se da zilnic per total 1-2 mil la asistente pe fiecare tura, la infirmiere la tot, pana si la un carucior se da bani sau la portar uneori. dar lumea e multumita per total, si personalul si pacientii si insotitorii. cu putin noroc poate ajungem curand la spital oncologic buc pentru restul. timpul inseamna viata, deci tre rapid sa ma misc. la privat nu merita, chiar daca am bani sau nu am. si mai spune cat temodal a luat in radioterapie daca mai sti, eu stiu ca doar 75 mg se da zilnic, nu mai mult in acele 43 zile. o seara ok
633 RaulDuke
633 RaulDuke [7763c]
11-10-2012, 23:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

75 mg pe metru patrat de suprafata corporala.
634 stevens
634 stevens [301c]
12-10-2012, 00:07

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` In doctors we trust ?! ` :)
635 luminella
635 luminella [10c]
12-10-2012, 00:37

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna Mav, mama mea a inceput sa ia temodal plus osetron cu 15 zile inainte de a incepe cobaltoterapia deoarece trecusera 2, 5 luni de la operatie si nu reusea sa inceapa cobaltoterapia la SPITALUL FUNDENI, pt ca era aparatul defect si o clinica particulara nu ne permitea bugetul.Asa ca la recomandarea d-nei doctor oncolog Constantinescu de la acelasi spital am inceput temodalul. dupa aceste 15 zile a inceput si cobalto plus temodal 1 pastila de 140 mg combinata cu osetron de 4 mg timp de 30 zile, dupa care a urmat alte 15 zile numai cu temodal plus osetron.
Concomitent cu acestea urma si cu medrol care de la o vizita la alta la medicul oncolog ii schimba doza.Mentionez ca mama avea 80 de kg la momentul acela (azi are cam 75 kg).
Probabil ca dozele se stabilesc in functie de detaliile fiecarui pacient, mama mea asa a inceput.
va doresc multa sanatate.
636 mav40
636 mav40 [24c]
12-10-2012, 07:25

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

multumesc luminella. esti f amabila. sarumana
637 RaulDuke
637 RaulDuke [7763c]
12-10-2012, 11:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, stevens, e asa:

"IN GOD WE TRUST ! ALL OTHERS MUST HAVE EVIDENCE."

iar medicii au aceste dovezi. iti recomand "The emperor of all maladies" - Sidhartha Mukherjee
638 elyelena
638 elyelena [8c]
14-10-2012, 16:06

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua tuturor! am reintrat pe acest forum din curiozitate, am citit toate postarile din septembrie pana acum si sincer citesc si plang... plang ca si eu am avut o mama care din pacate din cauza acestei boli nemiloae a incetat din viata pe 14 septembrie la numai 2 luni si jumatate de la operatie. Am vrut sa facem orice sa putem sa-i salvam viata sau macar sa i-o prelungim dar din momentul cand doctorii au iesit din sala de operatie ne-au spus destul de clar : Mergeti acasa si incercati sa ii faceti zilele care i-au mai ramas cat mai frumoase, cu multa afectiune si implinitii toate dorintele, atunci am realizat ca era adevarat ca nu mai sunt sanse desi pana in clipa operatiei am tot sperat sa fie un abcces. am sperat in miracole desi eram foarte bine documentati in privinta acestei boli... si doctorii atat cat si oncologul au fost sinceri si ne-au spus ca tumora era mult prea avansata si recidiva dupa operatie va fi foarte rapida si asa a si fost... Din pacate mama nu a mai putut face radioterapie pt ca la o interventie chirurgicala realizata in 2011 datorita unei infectii. avand ulcer si esofagita de reflux s-a procopsit si cu virusul C...deci in concluzie te duci sa te tratezi de ceva si te molipsesti cu ceva mult mai grav.Poate ii prelungeam viata cu cateva luni cu radio si chimio dar oncologul ne-a spus ca e decizia noastra insa la bolile care le mai avea nu mai avea rost sa cheltuim alti bani... nu am sa inteleg niciodata de ce asa dintr-o data fara nici o simptoma a aparut aceasta nemernica boala.:(( va doresc celor care aveti bolnavi cu aceasta boala GLIOBLASTOM sa aveti multa putere si sa va dea D-zeu sanatate ca singura speranta doar la EL mai este.!!!
639 mav40
639 mav40 [24c]
15-10-2012, 07:51

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

elyelena, oncologul a vandut sufletul mamei tale
ti-a intitins o capana si ai cazut in plasa
trebuia radio si chimio, caci de aceea sunt subventionate 100% de casa sanatate, si sunt utilizate in zadar pentru boli terminale dar care aduce viata cateva luni.
faptul ca plasezi vina destinului e iarasi o capcana, in spital nu este decat doctorul iar doctorul nu este d-zeu
insa daca primeai de la radioterapie raspunsul serios ca tumoarea este prea mare pentru radiere era altceva, era raspunsul medical si il urmai fara regrete. dar temodal tot trebuia dat si aici oncologul ala care te-a influentat negativ este vinovat in egala masura ca si tine, pentru ca i-ati luat catreva saptamani de viata, teoretic, chiar si chinuite. nu hotarati voi viata celor bolnavi, chiar daca sunteti apartinatori, voi doar aveti grija de bolnav sa aibe toate necesare. bolnavul va urma procedura standard indiferent de situatie. mai grav, cuvinte de genul nu aveam multi bani pica deoarece sistemul asigura gratuitatea. medinilor, asistentelor etc nu le lipseste inca omenia, solidaritatea pentru cei fara bani. astfel de intrebari, puse de oncolog sau oricare altcineva despre ce alegeti sunt doar cu un singur raspuns: mergem pana la capat, luptam cu boala, fiecare zi castigata de viata este un dar. in plus ma indoiesc ca in acele doua luni jumate ai asigurat zilnic perfuzii cu manitol, dexametazona, clexan si altele care adaugau si ele zile multe in plus. nu scriu pentru tine, nu este un raspuns, nu e o critica, este de fapt o povata pentru altii. am pe cineva drag cu aceasta boala dar nu m-am gandit niciodata sa abandonez lupta cu boala, tocmai asta imi da putere sa rezist. cat despre religie, nu e locul potrivit aici, si nici de comentat.
640 silbi
640 silbi [20c]
17-10-2012, 20:17

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Mav40 ai perfecta dreptate spunand-ui doamnei elyelena ceea ce i-ai spus, nu am intrat de cateva zile pe forum pt ca stand atata timp pe drumuri si prin spitale m-am pricopsit si eu cu o mica herniuta de disc pe care incerc sa o tratez sa nu ajung la operatie, pt ca trebuie sa ma pun repede pe picioare pt a continuua lupta cu boala pt fratele meu.!In sfarsit am reusit sa jung si eu la un oncolog adevarat profesionist si de o calitate medicala si umana rar intalnita pina acum in aceasta cursa cronometru inceputa pe data de 17 iulie 2012.am umblat prin toata tara stand de vb cu neurochirurgi, oncologi, neurologi.si unde nu vezi disperat fiind de ceea ce te loveste ca fulgerul am gasit in orasul in care locuiesc adica in C-ta, am asteptat 9 zile aceasta programare.fiind pregatita si in asteptare cu actele medicale traduse sa le trimit la 3 clinici in strainatate dar asteptarea mea a meritat.d-na dr Dana Ples din C-ta este tot ceea isi poate dori un pacient sau un apartinator aflat in aceasta situatie.am avut o discutie de 45 de min nu 5 sau 10 min asa cum spune d-l raulduke ca pt o consultatie de 100 sau 120 de ron este suficient sa-ti lamureasca angoasele si nelinistile..si credeti-ma d-le raulduke asteptau mullllllllllti alti oameni sa intre la consultatie.mi-a lamurit toate nelamuririle, cunostea aproape toti medici cu cere intrasem in contact.nu a jignit pe nimeni dar mi-a explicat printre altele ca exista siPETE DE ULEI in breasla medicala si ca multi medici tineri sau nu numai fac si pe medicul neurochirurg sau oncolog sau radioterapeut sau dermatolog sau, sau..si ca e normal ca pacientii sau apartinatorii sa se zapaceasca primind informatii neprofesionale sau deloc sau cu lingurita cum spuneam acum cateva zile...dupa operatie este treaba neurologului, radioterapeutului si oncologului in aceasta ordine.si atat.nici un medic nu are dreptul sa de un verdict mai ales neurochirurgul cate zile sau luni sau ani mai are de trait un pacient pe care l-a operat.fiecare om este unic in felul lui, tratamentul care se aplica in toata lumea este un tratament standard.iar celelalte alternative, naturiste, homeopate etc sunt apa de ploaie oameni buni.!
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 29303132333435 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp