Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 28293031323334 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
601 stevens
601 stevens [301c]
08-10-2012, 21:22

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

`Cercetătorii americani au descoperit un vaccin care poate dubla sau chiar tripla şansele de supravieţuire în cazul pacienţilor cu glioblastom. hai sa facem rost de el `

Cred ca pot sa va ajut eu cu o varianta de vaccin (de fapt o procedura) care sa opreasca recidiva cancerului dupa operatie si care face de fapt si subiectul acestui topic deschis cu ani in urma !
Pe privat pt cine doreste ! Si inainte de operatie ! Este important !

Multa sanatate si sa nu va pierdeti speranta mai ales !
602 mav40
602 mav40 [24c]
09-10-2012, 11:45

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

e nostim ca lucratorii de la curatenie din spital obrejia buc sunt mai umani ca oricare alti oameni de acolo (infirmieri, asistente, dr). si e nostim ca nu se face moca nici macar o injectie sau o perfuzie fara spaga cea nu zilnica ci uneori orara fara numar pentru orice. valabil pentru toti, e regula. calculand media de acolo, lunara, o infirmiera are 30 mil, o asistenta 50 mil iar un dr 500 mil. parerea mea. desigur banii sunt oferiti, nu furati, cersiti. desigur neimpozabili. romanii sunt vinovati ca s-a ajuns asa acolo in obegia.
603 stevens
603 stevens [301c]
09-10-2012, 13:59

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Ca sa nu va mai faceti ganduri negative referitor la problematica, considerati ca sunt asigurari private - cand esti bolnav platesti ! Este cea mai ieftina si corecta forma de asigurare, in conditiile in care sistemul de sanatate e foarte mult subfinantat, important e ca avem inca unde `contribui` ! Daca mai ramanea base putin la tele-comanda (via boc) urmatoarea miscare era sa se mai desfiinteze inca 100.000 de paturi de spital ! Au fost declaratii oficiale repetate in acest sens ! Stiti cate paturi sunt de toate acum ?!..125.000 !!! :|

Spuneam deci ca `asigurarile private` sunt cea mai corecta forma de asigurare, mai ales unde sunt operatiuni complicate, costuri mari implicate, motivatie si remuneratie slaba a personalului si..pretentii ridicate, cum are romanul de obicei ! Si nu e rau ca e asa ! Daca medicul sau asistenta ne-ar fi ruda, poate am putea intelege un pic mai usor tot acest fenomen ! Deci..negociati dar nu ramaneti datori ! ;) La pretentiile si statutul nostru de romani mandri nu se face ! ;)

Multa, multa sanatate sa fie !
604 RaulDuke
604 RaulDuke [7763c]
09-10-2012, 14:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

125 000 ? le-ai numarat tu ? si cate ar trebui sa fie ? poate 20 000 000 sau pe acolo...

in orice caz, nu vad ce legatura are toata aceasta discutie cu threadul acesta si cu destinatia acestei sectiuni a acestui forum. ma tem ca nu e locul potrivit pentru aceste lucruri. mi se pare mai potrivit sa discutam chiar de alcalinizare si high pH therapy decat despre astea...
605 radicus
605 radicus [411c]
10-10-2012, 01:04

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

In cazul GBM (glioblastom multiform) este, practic, imposibil sa ai vreun rezultat statistic pozitiv cu orice substanta gasita in casa fie si toxica. Nici diete si alte chestii nu ajuta, nici Rb, Cs, bicarbonat, nicolit, spanz, vasc, cartilaj de delfin/rechin/balena/gaina, etc. Singurele sperante ale pacientilor cu GBM stau in tratamentele standard si in vaccinuri experimentale care sunt inca in diferite faze de testare. Daca rezultatele tratamentelor cu vaccinuri se confirma atunci va fi un salt urias in tratamentul acestor tumori solide. O crestere a sperantei de viata la 5 ani de la 5-15% pana la 35-40% (cat arata testele din primele faze) inseamna un progres rar intalnit in oncologie. Inseamna ca pacientii cu GBM de peste cativa ani pot spera chiar si la o dezvoltare ulterioara a acestei metode de tratament care sa le permita unui procent de peste 50% din ei sa supravietuiasca mai mult de 5 ani de la depistarea bolii.
E trist ca putini din cei care sufera in prezent de GBM vor beneficia de aceste terapii.
606 mav40
606 mav40 [24c]
10-10-2012, 07:41

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

asta vrem, informatii noi, terapii noi. pacientii de acum spera macar sa fie "cobai" in testele cu vaccin. noi deja "oferim" pacientul nostru in studii, programe, trimitem mesaje marilor clinici din afara, ma repet, daca stiti pe undeva inscrieri in program glioblastom (pentru studii terapii noi, inclusiv cu vaccin) pls info: femeie, 64 ani, clinic sanatos cu exceptia gbm.
607 radicus
607 radicus [411c]
10-10-2012, 10:40

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Stiu despre doua dintre vaccinuri. Anul acesta s-au prezentat rezultatele pentru prima faza a studiilor si sunt imbucuratoare. Este vorba de HSPPC-96 si ICT-107. Din cate stiu faza a doua a studiilor este in desfasurare si nu stiu daca mai accepta inscrieri. Oricum, la aceste studii participa doar instititutii americane.
608 stevens
608 stevens [301c]
10-10-2012, 21:53

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` In cazul GBM (glioblastom multiform) este, practic, imposibil sa ai vreun rezultat statistic pozitiv cu orice substanta gasita in casa fie si toxica. Nici diete si alte chestii nu ajuta, nici Rb, Cs, bicarbonat, nicolit, spanz, vasc, cartilaj de delfin/rechin/balena/gaina, etc.`

Nu stiu daca in cazul GBM specific au rezultate unele din substantele enumerate dar in glioblastom simplu aproape sigur are si nu cred ca e mare diferenta intre cele doua, in afara de forma !
Inca nu exista studii care sa dovedeasca ineficienta unora dintre sustantele amintite mai sus, dimpotriva chiar !
Am argumentat cu destul de multe link-uri relevante despre terapia dr Simoncini !

Uite Raul ca am revenit la subiectul drag tie ! :))
609 silbi
609 silbi [20c]
10-10-2012, 22:00

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

D-le Raul si ceilalti membri va rog din suflet urgent ajutati-ma cu un raspuns, doza de temodal prescrisa de D-NA DOCTOR SI DE DATA ASTA O SA-I DAU SI NUMELE pt ca nu am vrut sa patez numele unei clinici si a altor medici din oncocard brasov pt a nu dezamagi alti oameni care au nevoie sa mearga acolo...imi cer scuze daca nu sunt chiar calma..dar.glioblastom cv drept grad 4l, inaltime 1, 83, greutate 85kg doza prescrisa 140gm, temodal este sau nu corecta si CATE ZILE CA DE AICI AM DEJA O MARE PROLBLEMA.cat dureaza radioterapia pai dureaza 6 saptamani deci cate zile trebuie luat temodalul.zilnic pai asta inseamna 45 de zile d-nilor doctori va jucati cu viata si cu nervii nostrii D-nadr DEELIA MATEESCU LUATI-VA ADIO DELA ONCOARD BV.sunte-ti venita din sistemul de stat invatata cu spaga multa nu ve-ti face fata in sistemul privat desi aveti cam din cate am aflat 5000 de euro salariu.va simtiti geanta goala dna cand plecati acasa?
610 silbi
610 silbi [20c]
10-10-2012, 22:24

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Astazi am avut teleconferinta cu familia suntem imprastia-ti in toata tara, eu am fost cea care am stat cu fratele meu cel mai mult, in aceasta perioada cel mai mult si am notat intr-o agenda primele semne clinice, internarea, operatia, externarea, simularea, prima sedinta de RT, prima pastila de temodal de 140mg, am reusit sa punem ca la cap intreruperea temodalului dupa 28 de zile in acelasi timp cu RT, deoarece analizele la ficat au luat-o razna,..acum nu inteleg un lucru ca se pare ca medicii oncologi sunt rari, scumpi si de negasit...nu stiu daca sunt f cooerenta pt ca am o multime de intrebari unei d-ne medic oncolog f mandra de ea dar scuze sunte-ti LIPSA D-NA DR ????????????MATEESCU de fapt cate zile trebuia sa i-a fratele meu aceasta doza??????????si cat timp, eu nu stiu decat ca dr, Matei dr fizioterapeut si d0na dr.Galamb de la oncocard au hotarat intreruperea temodalului, d-vs unde va crede-ti in continuare la F loreasca?vedeti-va de altceva..sunt oameni care vor sa traiasca vedeti-va de pensie..d-na dr Danciulescu un alt medic oncolog renumit a spus ca i-ati recomandat o doza fffffffffff mare, de fapt care doza cate zile, va asumat-ti ceva din toate astea???????????????
611 RaulDuke
611 RaulDuke [7763c]
10-10-2012, 22:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

silbi, inainte de toate trebuie SA TE CALMEZI ! apoi trebuie sa intelegi ca este o doza perfect normala pentru tratamentul concomitent cu RADIOTERAPIA. cat ai vrea sa fie doza sau cine ti-a bagat in cap ca nu e buna ? de unde vine angoasa ? apoi... indiferent cat ar dura tratamentul, ea nu poate sa-ti faca reteta decat pentru o luna. dupa ce se termina, iti va face alta reteta, asta e tot. asa e legea. apoi... de ce sa-ti faca o reteta pentru o perioada lunga din prima, cand inca nu se stie cum va tolera tratamentul. iar comprimatele de temodal in romania nu au alte gramaje decat 100 si 20 mg. nu stiu daca exista si alte gramaje IN ROMANIA...

revin si insist: de unde vine angoasa si neincrederea ? iar povestea cu 5000 de euro salariu... poate pe an! :D nu exista medic in romania cu salariul acesta OFICIAL, ca salariu de medic, nu in posturi de conducere sau altceva. cat despre faptul ca vine din "sistemul de stat"... fii rezonabila: nu au de unde altundeva sa vina medicii in romania. deci fie ca lucreaza la stat, fie la privat fie la amandoua, sunt aceiasi oameni. personal lucrez si eu in sistemul "de stat" si nu cred ca asta descrie competenta sau incompetenta sau performanta unui medic.
612 silbi
612 silbi [20c]
10-10-2012, 23:01

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

D-le RaulDuke, doza a fost prescrisaa incepind in aceeasi zi inceepind cu rt eu, sincer nu inteleg cat trebuia sa continuuee, , , , , rt se face 5 zile pe saptamana temodalul trbuia sa al ia zilnic, cate zile????de fapt si am mai intrebat ceva la greutatea si inaltimea lui a fost doza corecta??????????????
613 RaulDuke
613 RaulDuke [7763c]
10-10-2012, 23:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asta trebuia sa clarifici cu ea, sau ai ocazia sa clarifici cu radioterapeutul. din cate stiu, pe perioada radioterapiei, temodalul se ia NUMAI in zilele in care face radioterapie, deci 5 zile pe saptamana. s-ar putea sa ma insel totusi, nu sunt radioterapeut, si ai de clarificat asta cand o sa inceapa tratamentul.

iar eu ti-am spus ca doza este CORECTA. am mai discutat despre asta si pe privat. de unde vine angoasa si de unde banuiala ca NU e bine ?
614 radicus
614 radicus [411c]
10-10-2012, 23:23

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

stevens, GBM nu este o varietate. Glioblastom=glioblastom multiform. Este exact acelasi lucru. GBM (sau glioblastom simplu, daca preferi) poate avea doua variante: gliosarcom sau glioblastom cu celule gigantice.
N-am mai auzit de studii stiintifice medicale care sa INFIRME efectele unei substante. Degeaba dai citate din Simoncini, este egal cu 0. Nici rudele lui nu s-ar trata la el. Arata un studiu realizat intr-un mod cat de cat profesionist si sa dovedeasca ceva. Macar o stagnare a bolii, o incetinire, orice efect benefic. Cand zic profesionist ma gandesc sa nu lipseasca din studiu abstractul, metodologia, grupuri relevante d.p.d.v. statistic, scopul, obiective, etc.etc.etc. Nu vreau filme cu actori platiti, nu vreau oncologi la "midlife crisis" care turuie obscenitati stiintifice doar sa fie bagati in seama.
615 mav40
615 mav40 [24c]
10-10-2012, 23:34

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

silbi, ma bucur de inteligenta ta.
inante de toate iti spun ca eu nu dau sfaturi, recomandari, ca nu am nici un drept
apoi iti spun ca ne aflam in aceeasi situatie, adica si eu ma ocum de cineva drag din familie care are aceasta boala
deci trecem impreuna prin aceleasi etape. intamplator suntem ca la acelasi nivel al bolii (pacientii nostrii)
sa trecem la informatii (nu le lua drept bune ci doar informale)
- esti desteapta! temodal asa este, de da concomitent cu radioterapia dar nu mai mult de 75 mg doza zilnica in aceasta perioada de 6 saptamani. deci esti bine documentata. apoi, in monoterapia doza este mai mare, chiar 250 mg pe zi dar nu mai mult de 5 zile iar apoi cu 28 zile pauza.
- reteta prescrisa poate fi lunara sau chiar pe 3 luni, legal. insa periodic se fac analize deci reteta poate fi chiar lunara nu neaparat pe 3 luni
- pastilele de temodal sunt pe culori, de la 5 mg pana la 250, am lista completa daca vrei o postez dar nu vad rostul. nu se pune problema ca ti-a dat de 140 ca nu aveau de 70 si nici de 5. poate insa pe reteta a dat de 140 pentru a le rupe pe jumate tipic romanesc.
- lasa brasovul si hai la fundeni la institut oncologic, sunt cei mai buni dr oncologi si interneaza pacientul in cazul tau. iti ofer eu cazare tie free
- daca nu facea radioterapie iti recomandam sa-l mai operezi odata, aveam eu dr bun si omenos la buc. insa dupa radioterapie operatia este exclusa
- incearca in SUA incrierea la o clinica pentru studiu, poate ai noroc fiind mai taner
o zi buna si ma repet nu ma lua in seama, era asa doar informal, iti inteleg suferinta si iti dau dreptate dealfel.
616 stevens
616 stevens [301c]
11-10-2012, 00:03

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

`Cand zic profesionist ma gandesc sa nu lipseasca din studiu abstractul, metodologia, grupuri relevante d.p.d.v. statistic, scopul, obiective, etc.etc.etc. Nu vreau filme cu actori platiti, nu vreau oncologi la `midlife crisis` care turuie obscenitati stiintifice doar sa fie bagati in seama.`

Am inteles, insa studiile trebuie sa vina intotdeauna de la altii ?? Noi traim in Romania si asta ne ocupa chiar tot timpul ?! Cred ca se pune problema cine sa faca studiile si mai ales DE CE ! Ca sa-si diminueze veniturile spitalului si sa-si puna in cap toate firmele de medicamente implicate ?! Nu se poate ! Exista prea multa lasitate si comoditate !

Referitor la stagnare, incetinire sau alt efect benefic cat de mic, dr. Sartori a luat 50 de bolnavi terminali, declarati incurabili de oncologi si a salvat 16 din ei ! Unul dintre bolnavi a murit la 2 saptamani de la inceperea tratamentului experimental iar la autopsie au constat o regresie de 50 % a tumorii ! Or fi fost platiti legistii ?!

NB Doctorul de mai sus, daca am inteles eu bine, ispaseste acum o pedeapsa din aia tipic americana cu sute de ani condamnare, pt delicte in domeniul medical !

Deci cine mai are curaj de studii ? :) Asta a fost sarlatan ( cred ca s-a cam lacomit la tarife) iar restul sunt actori si oameni cu probleme de tot felul, nu sunt oameni normali si minim inteligenti ca noi, deci nu sunt credibili !
617 radicus
617 radicus [411c]
11-10-2012, 02:59

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

stevens, institutele medicale din tara isi suplimenteaza puternic veniturile la buget datorita granturilor de cercetare primite din strainatate pentru diferite programe sau chiar pentru participarea la studii.
Acum, despre realizarile acestui `sartori`. Presupun ca e mentorul cenusaresei cu Cs, Rb, etc. Cum a putut sa determine dimensiunea initiala a tumorii? Prin ce mijloace a determinat dimensiunea? De exemplu, utilizand un ecograf poate exista o marja de eroare de peste 50% chiar si tumori `invizibile` sau `fantoma`. Din cate am auzit, sartori, specimenul de care vorbesti, ar fi trebuit sa fie pus pe `scaunel`. Omul ala a omorat fiecare pacient, nici vorba de vindecare. Cea mai mare parte din ei au murit in primele 2 saptamani de la inceputul otravirii. Nu e adevarat ca toti pacientii lui erau in stadii terminale. Unii chiar aveau sansa lor pe care au irosit-o.
Citeste daca stii engleza: http://luckylosing.com/2011/10/15/dr-death-hellfried-sartoris-cancer-cure-scam/
Citate care ne intereseaza:
`Featured in this program are members of families who lost loved ones in appalling circumstances in Perth. This led to a Coronial Inquest in November 2010. The inquest heard of 25 Aussies, 24 (including a six year old Sydney girl) of whom are dead. The other person hasn"™t been found.`
`Celia Kemp suggested to Mr Sartori that he could only see success and not failure, that his clinical skills were deficient, that he had lied and exaggerated about his treatment as part of luring sick people into paying him for dubious treatments, and that his success rate for curing cancer was ZERO.`
`Rather than a clinic, a house owned by Dr. Boyd was used. Unregistered nurses administered Sartoris useless, and lethal cocktail. During the inquest in 2010 Dr. Boyd went missing, until found to have voluntarily admitted herself to a psychiatric clinic`
`Tratamentele` la care au fost supusi bietii oameni ar eclipsa fara probleme pana si experimentele pe evrei ale medicilor nazisti.
Domnule Stevens, nu sunteti o persoana mai putin inteligenta. Puteti trage concluziile si singur. Stiu ca nu aveti vreun interes in toata povestea. Actionati doar pe baza altruismului personal. Dar aveti mare grija in mana cui va puneti credinta si bunatatea. Oamenii pe care ii sustineti sunt niste arivisti, niste psihopati fara resentimente, niste maimute neevoluate. Este pacat sa va irositi inteligenta sustinand alternative care se dovedesc a fi doar alternative la eutanasiere.
618 silbi
618 silbi [20c]
11-10-2012, 06:22

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

D-le RaulDuke, doza prescrisa a fost de la inceputul tratamentului simultan cu RT de 140mg, dar nu 5 zile pe saptamana cat se faceau sedintele de RT ci 7 zile, deci...in fiecare zi, in a 28 zi de temodal luata zilnic medicul terapeut si medicul neurolog al fratelui meu deoarece analizele au iesit prost la ficat si le repeta la 5-6 zile, bineinteles ca au discutat si cu d-na dr oncolog( care de altfel era f scumpa la vedere sau de fiecare data cand o vedeai pt 5 max 10 min plateai 120 de ron consultatia)au hotarat intreruperea temodalului..multumesc frumos ptr raspuns in sensul ca m-am linistit ca doza nu a fost mare.si ca doza a fost mare a spus-o o alta dna dr oncolog renumita ma abtin deocamdata sa dau nume.din tara noastra nu mai conteaza orasul ca deja sunt satula si scarbita de dragii nostrii medici neurochirurgi si oncologi cu care am intrat in contact pina la momentul acesta.a nu se intelege va rog ca generalizez cumva.sunt convinsa ca exista si medici buni si care isi respecta juramantul depus dar, ce sa facem oameni buni sa o luam din usa in usa din oras in oras.sa facem programari pe la toate clinicile de stat si private ca sa fim convinsi si linistiti ca am facut ceea ce trebuie sau ce e corect?ms pt raspuns multumesc deasemenea si d-lui stevens.dar nu ms imi este sila efectiv de medicii din Bucurest cel putin in acest moment.deja de azi incep sa trimit tot istoricul bolii de pina acum...inclusiv ultimul RMN, facut in timpul sedintelor de RT la clinici din afara..pt ca vrem sa stim exact ce avem de acum incolo nu sa bajbaim prin Romania prin tot felul de clinici si sa platim aiurea spagi, tarife de consultatii cu chitanta.care de fapt nu ma incalzesc cu nimic ca oricum nu ti le deconteaza nimeni, sa-ti spuna unul ca da e ok, altul ca nu e ok..d-lor doctori sa va fereasca D-zeu sa fiti in situatia vreunuia dintre noi de pe acest forum si din aceasta biata tara ca poate asa ne ve-ti intelege si va ve-ti trata pacientii si familiile acestora cu interes si seriozitate, ca banii vad ca oricum nu conteaza si cu ei si fara ei tot prost si nelamurit pleci acasa.din pacate...cu cei dragi noua de care voua nu va pasa!
619 silbi
619 silbi [20c]
11-10-2012, 06:39

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Da d-le Raul exista temodal de140 mg pastila eu le-am luat din BV. aduse de la Cluj de fapt ca pe raza judetului nu existau si chiar a fost amuzant pt mine dupa ce am ajuns si pe la Cluj la un medic neurochirurg caruia nu i-am dat NIMIC, d-l dr Florian caruia ai multumesc pe aceasta cale ca m-a primit, ascultat.si de la care am primit si eu niste informatii utile si care m-au linistit cumva ca dansul de fapt nici nu recomanda temodalul mai ales ca a vazut si analiza de MGMT in care se vedea clar scris ca Glioblastomul este rezistent si insensibil la acest tratament si CNNU un alt citostatic care la noi in tara nu se mai gaseste pt ca este prea IEFTIN..deci sa mai tragem niste concluziii...!multumesc si va doresc tuturor o zi mai frumoasa ca cea de ieri!
620 mav40
620 mav40 [24c]
11-10-2012, 07:42

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

There is a rindopepimut study for patients with newly diagnosed glioblastoma that will be opening very soon in Europe. There is also a rindopepimut study for patients with relapsed glioblastoma that is being conducted in the United States. Information on both studies, including participating sites, eligibility criteria, and study design, are found on the www.clinicaltrials.gov website at http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01480479?term=celldexrank=5 and http://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01498328?term=celldexrank=4.
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 28293031323334 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp