Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4567 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
61 maysa
61 maysa [29c]
30-06-2009, 15:20

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Multumesc de mesaj si astept datele maicutei. Am uitat sa iti povestesc ca si mama mea dupa operatie s-a refacut mai greu dar a fost o perioada foarte buna in timpul terapiei. Ultimele zile parca au dat-o inapoi dar asta depinde la de persoana la persoana. Ceea ce este mai greu la boala asta pentru ca din ce am citit asta este perioada cat de cat usoara este RECIDIVA care de regula se instaleaza foarte repede dupa raze si de cele mai multe ori mult mai adanc in creier. Practie perioada grea vine apoi cand nu o mai poti minti si va trebui sa stiti ca perioada urmatoare este de declin. Sincer mi-e frica de mor de ce va urma. cand am fost la doctor si l-am intrebat de glioblastom mi-a zis asa ce-a mai agresiva forma de cancer care exista...perioada de supravietuire maxim 1 an . Si cu asta m-a lasat masca....
62 dany-ele
62 dany-ele [6c]
30-06-2009, 15:27

Membru din 30-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

maysa fa-ma te rog sa inteleg. sunt foarte dezorientata. sa inteleg ca dupa ce se va incheia terapia asta care o urmeaza acum la fundeni va incepe greul exact aceleasi cuvinte ne-a spus si noua medicul.ca e cea mai agresiva forma de cancer posibila insa eu n-am vrut sa cred nimic din ce mi-a spus pentru ca o vedeam foarte bine si-mi doresc din inima sa ajunga la nunta noastra care va avea loc abia la anul. abia astazi cand am intrat pe forum mi-am dat seama de gravitatea situatiei inca sunt in stare de soc.
63 maysa
63 maysa [29c]
30-06-2009, 15:38

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Draga Daniaday ma bucur daca se poate numi asa sa aud ca mama ta este binisor. Spune-mi te rog ce varsta are si daca a luat si alte medicamente naturiste sau nu in perioada asta. Si mai spune-mi te rog daca i-ai spus adevarul cand a recidivat. Multumesc
64 dany-ele
64 dany-ele [6c]
30-06-2009, 15:46

Membru din 30-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Draga Maysa asteptam raspunsul tau cu sufletul la gura. Boala mamei a fost identificata in luna mai. Imediat am mers cu ea la Bagdasar unde a fost operata. A fost perioada de recuperare timp in care a luat doar niste calmante prescrise de doctor..... si de o saptamana este la fundeni unde urmeaza tratamentul cu raze. De la inceput si pana acum ea nu a stiut si nu stie ce are. Nu am avut curaj nici unul din noi sa-i spunem i-am spus doar ca a avut un chist pe nervul vorbirii care a fost extirpat in totalitate si acum trebuie sa urmeze un tratament. Are 51 de ani si are un moral extraordinar.....din cate am inteles de-acum tre sa ne asteptam la partea dureroasa....
65 maysa
65 maysa [29c]
30-06-2009, 15:51

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Dany-ele te inteleg mai bine dacat crezi. Stiu ca este un soc pentru tine. La fel a fost si pentru mine cand am gasit prima oara acest site. Ma intrebi cum va fi greu...iti spun eu cum e la mine si cum va urma probabil. Va vorbi din ce in ce mai greu se va enerva si asta o va agita la maxim si ce-i mai grav VA INCETA SA MAI LUPTE. Ulterior va apartea paralizia si asta va duce spre o tensiune maxima in casa si o permanenta supraveghere. Practic imagineaza-ti ca va sta in pat tot timpul nu ma putea vorbi si manca doar cu lingurita. Asta inseamna greu. Nu vreau sa sperii pe nimeni dar asta va urma. Am stat cu mama zi si noapte in spital in Obrejia trei sapmatani si pentru ca aveam sau nu unde dormi seara mi-o petreceam cu asistentele. Ele vedeau asta mereu si tot ele m-au incurarajat sa nu o operez la maxim si ca daca nu se mai poate face nimic sa ma opresc. Era acolo o fara de 39 ade ani care avea un baiat de 15 ani. Sunt si acum cu imaginea ei in minte. Cu siguranta a murit pana acum. Stii ce facea Statea in pat si isi blestema parintii ca au adus-o la operatie iarasi. Si ei saracii plangeau afara. Am vazut oameni necajiti foarte necajiti. De la ei stiu ce va urma....
66 dany-ele
66 dany-ele [6c]
30-06-2009, 16:02

Membru din 30-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Multumesc Maysa pentru sinceritatea ta.....Am stat toata ziua pe acest forum dar nu am vrut sa vad realitatea...realitatea este crunta...nu stiu ce sa fac...de saptamana viitoare voi trece prin aceleasi clipe ca si tine pentru ca voi merge sa stau eu cu ea in spital...NU vreau sa-mi pierd speranta in DUMNEZEU si vreau macar sa ma agat de o MINUNE...lucru care ti-l doresc si tie...
67 daniaday
67 daniaday [13c]
30-06-2009, 16:14

Membru din 12-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 13

buna din nou. Mama mea are 53 de ani si a fost dianosticata la 51 de ani. A stiut din primul moment ce are si de fiecare data cand a recidivat. La 3 luni dupa prima operatie a recidivat dar abia atunci a inceput tratamentul cu temodal si cobaltoterapia. In acelasi timp mama mea a mers la un bioenergetician si a facut tratament naturist pe baza de ceaiuri si comprese. Pe langa asta a luat pe toata durata cobaltoterapiei gel de aloe. Chiar si in momentul de fata mai ia gel de aloe dar facut acasa nu cumparat. Dupa terminarea cobaltoterapiei tumora crescuse insa dupa 3 luni nu mai aparea nimic pe RMN. Acum nu stiu ce sa va spun a fost o minune a fost efectul cobaltoterapiei sau al tratamentelor naturiste cert e ca mama a fost foarte foarte bine ca si cum nu ar fi fost operata niciodata aproape un an de zile. Acum stie ca a recidivat tumora stie si ca are 5 cm si ca este inoperabila. Si pentru asta este cu moralul sus isi traieste viata si se bucura de fiecare moment pe care il are. Mi-as dori ca toata lumea sa poata trece prin boala asta mizerabila asa cum trece mama mea. Constienta de timpul care i-a mai ramas si fara regrete bucurandu-se de prezenta noastra si de fiecare rasarit de soare... asta chiar daca stie ce o asteapta...
68 maysa
68 maysa [29c]
30-06-2009, 16:25

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

...mama ta este mult mai tanara ca mama mea...mi-as dori ca si mama sa faca asta dar nu stiu sincer ce va urma. imi ramane doar puterea sa ma rog sa ne lumineze Dumnezeu mintile. Spune-mi te rog cum ai procedat cu aloe si cum ai facut practic medicamentul. multumesc
69 dany-ele
69 dany-ele [6c]
30-06-2009, 16:31

Membru din 30-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

draga Maysa nu trebuie sa ne pierdem speranta. Uite Daniaday ne-a dat o veste buna. Dumnezeu hotaraste indiferent de varsta...pana atunci noi trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta...astfel astept si eu raspunsul de la Daniaday in legatura cu gelul de aloe...Va multumesc
70 daniaday
70 daniaday [13c]
30-06-2009, 16:38

Membru din 12-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 13

in momentul de fata sunt undeva la tara si nu am reteta exacta la mine... iti pot spune ca iti trebuie aloe mai veche de 3 ani miere curata de albine si vin de casa curat...fara zahar sau alte adaosuri. Toate astea se pun la macerat si dupa aceea se strecoara. Se bea cu jumatate de ora inainte de fiecare masa. Insa daca ai rabdare pana joi cand ajung la reteta ti-o pot spune exact pe cantitati si cate zile trebuie sa stea la macerat. daca ai nevoie de mai multe info ma poti gasi pe mess cu id daniaday
71 maysa
71 maysa [29c]
30-06-2009, 16:53

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Nu este nici o problema. astept pana te intorci. Intre timp ma voi interesa de vin curat de casa pentru ca se gaseste mai greu. Multumesc pentru ajutor
72 DANIEL65
72 DANIEL65 [3c]
04-07-2009, 22:46

Membru din 13-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

BUNA ,
Cu parere de rau va spun ca sansele de a supravietui dupa ce cineva a fost diagnosticat cu glioblastom sunt aproape nule .De 5 saptamani MAMA zace la terapie intensiva dupa o astfel de operatie .Nu este constienta ,a avut si zile imediar dupa operatie cand era constienta,putea misca mana si piciorul drept , deschidea ochii si ma putea urmari cu privirea ,dar acum colac peste pupaza tumora a recidivat extrem de repede si starea ei s - a inrautatit .Nu mai spun ca sin cauza indolentei si nesimtirii asistentelor , infirmierelor poate chiar a unor medici s - a infectat "plaga " adica operatia si acum este f f rau Nu credeam ca se poate intampla asa ceva in spital si mai ales intr - o sectie de terapie intensiva. ..Degeaba arunci cu banii in stanga si - n dreapta ca atat cat stai acolo se mai uita la pacient dar cand ai plecat bolnavii sunt total ignorati .DAR ... sunt si medici de buna credinta care vor sa faca si fac tot ce pot ptr. binele bolnavului,pacat ca sunt foarte putini .
Cu toate astea sfarsitul este foarte trist ,mai devreme sau mai tarziu ,cu suferinta sau fara ,nu stie nimeni ce gandesc ,daca gandesc ,ce simt sau nu acesti bolnavi
Nu vreau sa va descurajez dar vedeti care este rata mortalitatii la Neurochirurgie .
.DUMNEZEU FIE CU EI ,SI CU NOI TOTI !
73 maysa
73 maysa [29c]
09-07-2009, 09:37

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna Daniel!
imi par sincer rau sa aud asta de mama ta si tu ai dreptate cand spui ca asa se va termina si pentru noi(adica pentru rudele noastre). Sincer am spus si mai sus ca imi este ce-l mai teama de ce va urma. Mama a terminat radioterapia zilele trecute si se simte bine, atat cat se poate nimi bine un om in situatia ei. Este o luptatoare dar din pacate nu va reusi sa invinga. Cat priveste comentariul tau despre atitudinea celor din spital sunt de acord cu tine. Nu-ti dau informatii si nu te ajuta in nici un fel. Nici dr si nici asistentele. Mama a fost operata la obregia la dr ciocan/stefanescu. Nu pot spune ca s-a purtat urat as putea spune ca a fost chiar atent fata de altii dar sunt multe lucruri care mai erau de aflat. De cateva saptamani am mama imi tot spunea ca o deranjeaza ceva la operatie. Am vazut cum practic firele ii ieseau din operatie si am ramas inmarmurita. Era totusi bine daca cineva ne spunea si noua despre asta. Pana sa incepem radierea l-am asteptat pe dr gheorghev din elias sa vina din concediu ca asa ne-a zis si cand s-a intors dupa trei saptamani aparatul tot nu mergea si a trebuit sa mergem in fundeni. Cand l-am sunat pe ciocan a inceput sa tipe la mine ca de ce am asteptat atat. Eu eram prima oara in asemenea situatie si nu avem cum sa stiu ca radioterapia se incepe imediat. Poate daca el mi-ar fi spus asta la spital lucrurile stateau altfel. M-am gandit ca dr din elias ar trebui sa stie cat este de urgent si tot el trebuia sa-mi spuna ca nu trebuie sa-l asteptam si sa mergem la alt spital. Sunt multe necazuri pe care le-am intampinat si sigur vor mai fi si altele. In fata unei singure asistente din obregia imi plec capul D-na Viorica, un adevarat profesionist si o femeie extraordinara. Si tot ea mi-a spus sa n-o mai aduc pe mama la a doua operatie ca e prea chinuitor.....
74 daniaday
74 daniaday [13c]
09-07-2009, 10:28

Membru din 12-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Buna Maysa!

Am reusit sa gasesc reteta cu aloe abia acum.
1/2 sau 1 kg .de miere de albine . 2 frunze mari sau 3 frunze mai mici de Aloe Sábila ( Vera ), 3 linguri de Cognac , Whisky sau Tuica ( ca dilatator ) .
Se sterge praful de pe frunze si spinii se indeparteaza . Apoi , planta se taie in bucati mici. Astfel taiata planta, se introduc toate elementele intr-un mixer si se mixeaza, pana se face o pasta vascoasa. Astfel se poate deja intrebuinta. Se poate pune in frigider sau lasa afara, dupa dorinta fiecaruia. Se ia 1 lingura mare de 3 ori pe zi , cu 15 minute inainte de fiecare masa.
Multa sanatate
75 daniaday
75 daniaday [13c]
09-07-2009, 10:29

Membru din 12-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Uitasem sa spun ca normal se face cu tarie, dar datorita tipului de cancer, se inlocuieste cu vin de casa si se pune cantitatea dubla.
76 maysa
76 maysa [29c]
09-07-2009, 11:16

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Buna Silviu. Spuen-mi te rog care este pretul acestui tramanet si cum se poata ia.
77 mihaeta
77 mihaeta [7c]
16-07-2009, 08:07

Membru din 16-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Buna,
Am gasit un site care zice ca poate vindeca glioblastomul cu moduloterapie. Ce parere aveti? Tatal meu a fost operat acum o luna, la Timisoara. Se simte bine, dar biopsia spune clar "glioblastom multiplu g IV".
http://www.alb.ro/moduloterapie.html
78 doina218
78 doina218 [22c]
17-07-2009, 11:17

Membru din 27-10-2008

Subiecte: 0

Comentarii: 22

glioblastomul nu se vindeca!

este cea mai urata forma de cancer a creierului!


sanatate si credinta
79 maysa
79 maysa [29c]
17-07-2009, 11:46

Membru din 16-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Din pacate Doina are dreptate. Poti incerca sa mai prelungesti viata cu diferite tratamente scumpe dar rezultatul este in final acelasi. Si eu ma uit la mama...este din ce in ce mai greu. O gasesc mereu in pat de cateva zile si pana acum(era cat de cat energica). Sincer nu vreau sa-i transform aceste ultime zile in incercarea mea disperata de a o salva.
Am lasa-o sa manance ce are pofta sa faca ce-si doreste si ma bucur de fiecare clipa alaturi de ea. Acum ia aproape 15 pastile pe zi. Ce sa-i mai fac mai mult de atat? Abia mai poate manca si in general mai mult lactate. Ma bucur cand o vad ca mananca paine cu unt pentru ca-i place mult. In sufletul meu stiu ca nu-i face bine dar am inteles ca nu se poate vindeca aceasta boala.
Stiu ca va fi din ce in ce mai greu si-mi este tare fruca de controlul din august. Cred ca deja a recidivat ca o doare capul foarte tare. Si oricum sta numai cu calmante...
80 shtirba
80 shtirba [11c]
17-07-2009, 12:05

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Buna...
azi se implineste un an de cand mama a plecat... Sunt trista sa vad din ce in ce mai multi oameni bolnavi de aceasta boala nemiloasa....
Maysa, fa-i toate poftele. Mama in ultimele zile manca iaurt si inghetata Iar printre ultimele cuvinte a fost "bere". Tata m-a intrabat daca sa-i ia fara alcool... oricum nu mai conta, decat sa ii facem ultimele placeri.
Si chiar cand nu mai putea vorbi si era intr-o stare foarte grava, ma auzea, asa ca vorbeste cu ea pana in ultima clipa, te va auzi.
Mama nu a avut dureri, nu-mi explic... Medicul, la externare, ne-a spus ca va ajunge la morfina, ca va avea dureri... pe mama nu a durut-o nimic (sau poate nu ne-a spus noua) pur si simplu s-a stins ca o lumanare, incet-incet... pana s-a topit!
Sanatate si putere!
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4567 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp