Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 30313233343536 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
641 elyelena
641 elyelena [8c]
17-10-2012, 20:41

Membru din 06-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Mav 40. ma faci sa ma simt vinovata ca nu am luptat mai mult insa mama nu a mai fost transportabila din momentul operatiei, avea semipareza pe stanga si isi pierduse si unele simturi. perfuziile cu manitol si dexametazona le-am facut, dar nu erau progrese, venea cineva acasa de la o fundatie si era supravegheata. din pacate mama nu era la prima operatie cu anestezie totala, era la a- 5.. a avunt un intreg pachet de boli pe parcursul anilor... in 1990 a fost diagnosticata cu cancer de col uterin si atunci a fost salvata, deci crede-ma ca am facut ce am putut pt ea asa cum si atunci am luptat sa o salvam. sunt constienta ca sistemul medical acum e un business...oricum depinde mult si de varsta, mama avea 70 de ani.
crezi ca eu nu as fi vrut sa o am cat mai mult langa mine?
642 silbi
642 silbi [20c]
17-10-2012, 20:44

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Raspund acum si pt altii aflati in aceasta situatie Avastinul sau veninul de scorpion este o mare afacere a celor care fac trafic cu acele sticlute sau fiole deci oameni buni este o alernativa naturista si atat care nu are nici o legatura cu tratamentul standard, persoanele care vor totusi sa faca asta sa mearga personal cu dosarul medical al celui aflat in cauza pt ca aceste doze sunt personalizate.de catre un laborator farmaceutic...nu luati de buna ceea ce va spun acei oameni de BINE.ca va fac vreun serviciu dimpotriva.ei nu fac decat sa exploateze suferinta si disperarea noastra a celor aflati in aceasta situatie...vad ca sunt tot felul de preturi vehiculate pe acest forum de la 100 la 200 de euro pt o fiola sau ma rog o sticluta..oameni buni.cel care le aduce sau cel care vi le vinde de unde stiti ca dosarul medical pe care dvs il da-ti cu mare incredere este dosarul pe care el sau ea il prezinta acolo sau daca nu le ia de la colt de strada...cu 2 euro??????????
643 RaulDuke
643 RaulDuke [7763c]
17-10-2012, 21:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa nu facem confuzii de termeni totusi:

avastin = bevacizumab; este un tratament "tintit" standard in tratamentul catorva forme de cancer; exista o schema si pentru glioblastomul multiform cu avastin, cu eficacitate dezbatuta...

venin de scorpion = escrocherie care nu numai ca nu merita 200 de euro, dar nici un leu. imi pare rau pentru cei ce accepta aceasta pacaleala.
644 stevens
644 stevens [301c]
17-10-2012, 22:36

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

`exista o schema si pentru glioblastomul multiform cu avastin, cu eficacitate dezbatuta... `

Exista o singura persoana macar salvata de gbm cu avastin ?

Singurele tratamente dovedit eficiente sunt cele al dr Simoncini si ph Therapy, pt tratamente naturiste ca ale dr Marginean sau Dr Cristian Boerescu este nevoie de timp si de vointa foarte mare, insa dieta trebuie schimbata oricum pt toti cei suferinzi intr-o masura posibila fiecaruia, macar renuntarea la zahar e necesara pt inceput !
645 silbi
645 silbi [20c]
17-10-2012, 22:36

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Forme de cancer sa fim bine intelesi nu vb de glioblastom...eu am am inteles clar ca nu exista forma de vindecare in cazul glioblastom si ca ceea ce se face este in cercetare fara nimic dovedit clar..incercat-ti sa ne ajutat-ti si pt asta va multumresc dar haide-ti sa nu mai bajbaim..inducem in eroare oameni care nu stiu in viata sau in familia lor decat despre gripa sau ca ai doare o masea un genunchi...cancerul si mai ales acest diagnostic te pune intr-o situatie greu de imaginat..nu este gripa...este ceva greu de inghitit imaginat greu si imbosibil de vindecat...pregatiti si explicati oamenilor despre asta.!
646 RaulDuke
646 RaulDuke [7763c]
17-10-2012, 22:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

silbi, nu inteleg prea clar ce doresti de la mine ? ce anume vrei sa zic ? exista cazuri VINDECATE de glioblastom, da! e drept ca nu prea sunt asemenea cazuri in care glioblastomul este foarte avansat, dar e doar una dintre miile de boli care omoara oameni in fiecare zi.

stevens: nu exista oameni vindecati de glioblastom doar cu ajutorul avastinului, asta asa e. insa exista situatii in care viata le-a fost prelungita. nu acelasi lucru se poate spune despre high pH therapy, care este numai o escrocherie, iar Simoncini, Marginean si Boerescu nu sunt altceva decat psihotici si sarlatani. Pe cei 2 idioti romani nu pot decat sa sper ca o sa am sansa sa-i intalnesc in realitate, pentru a-i apostrofa si umili asa cum se cuvine pentru porcariile pe care le fac si spun, asta daca nu vor fi incuiati pe vecie intr-o camera de la sanatoriu, in camasi de forta... sau in puscarie pentru inselaciune.
647 mav40
647 mav40 [24c]
17-10-2012, 23:09

Membru din 30-09-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 24

elyelena, iarta ma, eu ma adresam genaralist, imi exprimam parerea personala.
nici pe departe nu as vrea sa jignesc pe cineva de aici, apartinatori/intretinatori de bolnavi gbt, suferinzi, obositi in cautarea de solitii, informatii, precum sunt si eu.

acum suntem in 17 oct 2012, ei bine la institutul oncologic bucuresti sunt deja facute programari pentru radioterapie pana in luna februarie 2013, , , ca sa vedeti cum este in capitala
iar la cele minim 2 clinici private din capitala tre sa dai 10 mii euro pentru asta.
teoretic, un bolnav nou operat recent de gbt in capitala nu are sanse sa traiasca pana la craciun.
aceiasi oamani contributori o viata la cass, dar nu cu shanse egale in fata mortii.
648 stevens
648 stevens [301c]
17-10-2012, 23:26

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` Pe cei 2 idioti romani nu pot decat sa sper ca o sa am sansa sa-i intalnesc in realitate, pentru a-i apostrofa si umili asa cum se cuvine pentru porcariile pe care le fac si spun, asta daca nu vor fi incuiati pe vecie intr-o camera de la sanatoriu, in camasi de forta... sau in puscarie pentru inselaciune. `

..Saracul de tine cred ca suferi mult ! Sper sa ai ocazia sa te intalnesti cu ei, chiar iti recomand dar nu stiu daca vei avea curajul vreodata ! O sa fii cu totul umilit !
649 RaulDuke
649 RaulDuke [7763c]
18-10-2012, 00:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca tu consideri a discuta cu un om bolnav mintal drept o potentiala umilinta, e clar ca nu faci altceva decat sa te raportezi la ei. altfel umilinta... nu vad cum. poate jignire, dar asta... nu vad de ce as permite. umilinta insa nu are de unde sa vina. dincolo de dezgustul sincer pe care li-l port pentru ce fac, resimt si o mila pentru ce foarte probabil sunt: bolnavi mintal. e drept ca au multi idoli, ca si tine, caci cei slabi de inger sunt multi pe planeta. iar nebunii nu sunt neaparat lipsiti de convigere, vezi Hitler si multe alte exemple.

adevarul insa persista: pH therapy nu are niciun efect, la fel cum nu are niciun fundament teoretic macar pentru care sa functioneze. e o tampenie, iar in momentul in care se pune problema de vreun pret pentru ea, devine si o escrocherie. dar nu e nimic special aici, sunt foarte multe asemenea escrocherii practicate de zeci si mii de non-medici, vraci, in medicina si in special in cancer. vezi, nici macar aici porcaria cu pH therapy nu are nimic deosebit. e in aceeasi categorie cu dietele, gemoterapia, reiki, nu stiu ce rugaciuni, nicolitul, veninul de scorpion, antineoplastonii si cate si mai cate. toate egale cu zero ca efect.
650 silbi
650 silbi [20c]
18-10-2012, 09:02

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Este f bine de stiut ca sedintele de RT se incep la min 30 de zile de la operatie, este clar prin sistemul nostru de asigurarii ai toate sansele sa mori cu zile, pt cei care isi permit totusi 3ooo de euro mergeti la BV la clinica nou deschisa au ultima generatie de aparatura pt RT au preturi promotionale si de bun simt iar medicul Matei pe care il recomand este un medic f bun, radioterapeut.!
651 RaulDuke
651 RaulDuke [7763c]
19-10-2012, 13:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

3000 de euro e enorm pentru un roman simplu, si iti zic ca nici pentru un vest european nu e de colea. dar de ce sa faci asa ceva, cand pentru o "atentie" de cred... zece ori mai putin, gasesti un loc de iradiere in 2 timpi si 3 miscari intr-un spital clinic fara nicio problema ???
652 silbi
652 silbi [20c]
20-10-2012, 22:27

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Raspuns tipic comunist...unde de exemplu la Coltea sau la Fundeni????cu aparatura din 1900300 cu cobaltoterapie extrem de nociva, hai sa fim seriosi..unde se strica aparatele si intrerupi din senin sedintele.nici un medic oncolog sau altcineva care se afla intr=o situatie de genul acesta nu iti poate da asemenea sfaturi..3000 de euro hai sa fim seriosi.eu am vazut oameni la oncocard brasov cu soti, copii sau mame care se vandusera si pe ei sa faca tot ce era mai bine pt persoana iubita...Nu poti intelege asemenea lucruri decat daca te afli intr-o situatie silmilara...nb tuturor si multa sanatate!
653 RaulDuke
653 RaulDuke [7763c]
20-10-2012, 23:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce e raspunsul "tipic comunist" ? iti zic ca si la coltea si la fundeni tot accelerator liniar se foloseste, in nici un caz cobaltoterapie. recunosc ca exista niste situatii de vreo sub 10% in care poate fi nevoie de ceva ce nu este disponibil pe la spitalele de stat, dar sunt situatii care sunt prezentate oricui fix asa de la inceput. ce mijloace ai tu ca sa zici ca metodele folosite la coltea sau fundeni sunt inferioare celor de la brasov, din punct de vedere medical ? nu zic, poate ai, dar ar fi bine, ca sa poti sustine asta, sa fii un expert in domeniul medical si sa ai si niste studii comparative puse cap la cap, care sa sustina diferenta asta de x 10 de pret din banii pacientului. sau vrei pur si simplu si cu orice pret sa faci reclama unei clinici private ?
654 silbi
654 silbi [20c]
21-10-2012, 16:48

Membru din 05-10-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Doamne fereste, nu ma intereseaza sa fac reclama nici unei clinici nici din tara nici din strainatate...si eu am primit niste informatii de la ale persoane despre o clinca sau alta despre un medic sau altul...nimic mai mult nu a stat in intentia mea!duminica placuta tuturor!
655 stevens
655 stevens [301c]
21-10-2012, 19:51

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` la coltea si la fundeni tot accelerator liniar se foloseste, in nici un caz cobaltoterapie...`

Indiferent ca e liniar, circular sau triunghiular tot mai mult degeaba e, deci daca tot se face e bine ca macar sa aiba efecte secundare cat mai reduse si asupra buzunarului, exista terapii mult mai bune care pot duce la vindecare impreuna cu o eventuala operatie !
656 RaulDuke
656 RaulDuke [7763c]
21-10-2012, 19:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

fals. nu exista terapii mai bune! si daca vor exista, ele nu vor fi descoperite de sarlatani si mincinosi si, ocazional, nebuni, ca tine sau "doctorii" pe care ii citezi.
657 stevens
657 stevens [301c]
21-10-2012, 20:18

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

N-ai nici o dovada pt jignirile pe care le faci unor medici pe care eu i-am citat, insa invers exista dovezi de vindecare in multiple cazuri ! Oricum e tarziu sa-ti mai explic tie daca nu am reusit cu onorabilul domn Radicus care macar nu rastalmaceste ce spun, insa si el eludeaza realitatea spunand ca filmele de pe internet sunt facute cu ` actori platiti ` si nu de ` nebuni ` ! Dpdv psihologic amandoi sunteti in faza initiala de NEGARE ! :))

Mai ramane ca pur si simplu pacientii sa incerce direct pe raspunderea lor si sa se convinga, Nu au absolut nimic de pierdut si asa oncologia `trateaza` de multe ori prin `tinerea sub observatie` a tumorilor ceea ce este o greseala absolut imensa, cancerul creste si avanseaza zi de zi, fara incetare !
658 RaulDuke
658 RaulDuke [7763c]
21-10-2012, 20:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

o fi, ce sa mai zic... decat atat: cine esti TU sa dai toate aceste sfaturi si povete si sa impartasesti aceste pseudo-invataminte? esti NIMENI si NIMIC din punct de vedere medical si stiintific si in viata ta nu ai tratat pe nimeni macar de pneumonie, cu atat mai putin de cancer. deci nu experienta, ca si educatia ta in domeniu, este ZERO. la fel si tot ce spui pe acest subiect.

I rest my case. (despre tine, nu despre toate aceste gogomanii :D).
659 stevens
659 stevens [301c]
21-10-2012, 22:05

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

E normal sa-ti aperi pozitia ta in medicina si ma refer strict la voi oncologii sadea care va ocupati cu castrarea chimica sau o recomandati pe cea fiziologica, o disciplina INUTILA, INVENTATA si bagata pe gat pacientilor ! Asa cum am mai spus specializarea "oncologie" nu trebuia sa existe, este o pacaleala in sine, cancerul trebuia sa apartina infectioaselor si doar asa se puteau face progrese in tratarea cancerului !!

You are useless ! ( vocatia ta este de cioclu de fapt )
660 RaulDuke
660 RaulDuke [7763c]
21-10-2012, 22:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e doar parerera ta, la care conform Drepturilor Omului si principiilor democratice, ai tot dreptul dar care, cum am spus, este egala cu zero.

pana nu te vei fi uitat in ochii unui om bolnav de cancer pe care l-ai tratat cu pH therapy, cuvintele tale nu conteaza. practic poti sa consideri ca nici nu ai vreun cuvant de spus. hai pa !
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 30313233343536 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp