Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 9101112131415 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
221 silvia40
221 silvia40 [4c]
08-08-2011, 09:34

Membru din 24-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

pt. marianbraila. Condoleante! Dumnezeu sa te ajute sa treci peste asta. Este cumplit de dureros.
222 aralex
222 aralex [70c]
08-08-2011, 11:48

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

condoleante.nu stiu ce pot spune sa te ajute sa mergi mai departe
223 Clara_beby
223 Clara_beby [35c]
09-08-2011, 10:51

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua, va rog mult, as dori sa aflu mai multe detalii despre procurarea tratamentului cu venin de scorpion.Va doresc multe sanatate!
224 mariandreea
224 mariandreea [46c]
09-08-2011, 11:16

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Buna ziua,

am si eu in familie pe cineva foarte drag diagnosticat cu Glioblastom celula mica, nediferentiat, are 35 ani, operat deja, trebuie sa inceapa chimio si radio terapia
Intrebarea este : sunt mai multe sanse cu tratament facut afara...gen Anadolu ?
stie cineva cum este cu regenerarea/recidiva-inteleg ca acesta este pericolul...

citim tot felul de informatii si mai rau te bulverseaza..
225 crc
225 crc [8c]
09-08-2011, 12:17

Membru din 22-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

pentru clara_beby. tratamentul cu venin de scorpion poate fi luat acum si de la Tirana (Albania). Se face un dosar cu actele adunate in timp (iesiri din spital, histopatologii, RMN sau CT, etc), se traduc in engleza sau italiana. Se face programare la Tirana. In baza dosarului, se poate cumpara tratamentul.
Sanatate multa.
226 Clara_beby
226 Clara_beby [35c]
09-08-2011, 12:25

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Multumesc mult pentru raspuns.eu am citit pe diferite forumuri k nu ar fi la fel de bun ca si cel din Cuba.Stiti persoane care au folosit tratamentul luat din Tirana?va multumesc mult de tot si sanatate tuturor!
227 RaulDuke
227 RaulDuke [7763c]
09-08-2011, 12:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

veninul de scorpion: tratament cu eficienta nedemonstrata, probabil nula; are sanse sa faca mai mult rau decat bine.
despre tratatamentul gioblastomului multiform: mersul la anadolu sau acibadem sau akh sau oriunde nu schimba cu nimic rezultatul medical. tot ce schimba este senzatia de cum este tratat pacientul, asta la niste costuri de ordinul zecilor de mii de euro. deci medical nu ajuta la nimic, psihologic... poate. daca va permiteti, rau nu-i faceti. dar de prelungit viata sau intarziat simptomele, nu. tratamentul e standard peste tot.
228 mariandreea
228 mariandreea [46c]
09-08-2011, 12:54

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Multumesc RaulDuke

inteleg ca nu schimba nimic...iesitul din tara.dar scuze poate par.ce inseamna tratament standard ? si mai precis din experienta dvs si a tuturor forumistilor cam la cat timp de la operatie..incepe...recidiva.sau se inrautateste situatia bolnavului si atunci se..."vede"

suntem foarte speriati
am vrea sa incercam si venin scorpion daca stie cineva daca ajuta la acest glioblastom///

multumim mult
229 RaulDuke
229 RaulDuke [7763c]
09-08-2011, 14:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din experienta personala iti spun ca aceasta boala este, pe cat de imprevizibila (glioblastomul multiform) pe atat de necrutatoare. standard inseamna ca singura sansa de vindecare este oferita de, daca se poate, operatie. dincolo de asta in standard, odata cu recidiva, ajuta supravietuirea iradierea, concomitent sau separat cu tratamentu citostatic cu temodal. daca boala depaseste posibilitatile de tratament chirurgical, fie de la debut, fie prin recidiva, singurele posibilitati sunt cele amintite deja, si totusi cu eficienta limitata.
din proprie experienta, nu ca forumist ci ca oncolog, iti pot spune ca, desi pana acum nu am avut multi astfel de pacienti, unii recidiveaza la multi ani de zile dupa operatie, altii mult mai repede, la luni de zile, chiar cand operatia a parut completa. la fel, unii o duc multe luni de zile cu iradiere si citostatice, altii foartep putin.
230 mariandreea
230 mariandreea [46c]
09-08-2011, 14:38

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Inteleg si multumesc mult RaulDuke

Pacientul a fost operat cu o luna in urma si acum incepe iradierea...nu stim daca si chimioterapie.s-a propus Clinica Gral ca fiind cea mai buna solutie-desi costisitoare
Asa ca si stare se simte bine si este ok..ne ingrijoreaza doar ca de la Bagdasar unde s-a operat ni se spune ca este super urgent sa inceapa iradierea si tratamentul...
ne gandim ca la 35 ani poate sunt sanse sa..dureze mult si sa nu recidiveze foarte repede

incercam sa ne gandim si la terapii alternative - venin scorpion si orice altceva...dar auzim atatea pro si contra.
Intelegand ca sunteti oncolog imi permit sa scriu exact ce este in Buletin analiza :
Histopatologic : Glioblastom
Imunohistochimic : compatibilitate cu glioblastom cu celula mica, deosebit de nediferentiat, cu activitate proliferativa extrem de ridicata
Cod OMS 9440/3

cam...asa ceva

sarumana pentru ca ne raspundeti
231 CALATOR
231 CALATOR [15c]
09-08-2011, 14:38

Membru din 25-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna
veninul de scorpion se procura si de la Tirana, sotul meu a folosit 2 flacoane, nu face rau, la fel cum nu fac rau nici interventiile sau terapiile in strainatate.Sotul meu a fost operat in nov 2010 la clinica universitatii din Munchen, in 2011 a facut o recidiva si a, avut o interventie cu implant seep tot acolo, acum tumoarea recidivata este distrusa total, iar restul de la tumoarea de anul trecut a regresat prin tratamentul cu temodal.va scriu in cunostiinta de cauza ca trebuie incercat totul, nu-i adevarat ca face bine doar la psihic, si starea pacientului este alta, sotul meu se simpte foarte bine, fizic si moral mai bolnava arat eu.Nu descurajatii pe nimeni, cereti interpretarea Rmn-ului la 2-3 medici.
Va doresc mult noroc! si nu disperati!!!
232 CALATOR
232 CALATOR [15c]
09-08-2011, 14:47

Membru din 25-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

buna
incercati radioteraphia la cluj, aparatul este f.bun si nou, se face radioteraya cu masca personalizata, nu se plateste nimic, daca nu au loc in spital stati viz-a-viz la pensiune, fizicieni la Cluj sunt foarte buni, calculeaza cu exacticitate.sunati la Cluj la Oncologie pentru programare, cereti trimitere de la oncologul d-vstra.Mult noroc
p.s.sotul meu a facut radio la Cluj au conditii identice cu Germania
233 marianbraila
233 marianbraila [10c]
09-08-2011, 19:04

Membru din 15-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

pt. mariandrea trebuie sa sperati ca totul va fi bine...faceti tot ce e uman posibil... exista si minuni.. trebuie sa avem credinta in Dzeu..
este tanar poate are noroc si nu recidiveaza...
duceti-l la munte la aer curat.. evitati carnea... facetii toate poftele... sa isi traiasca viata din plin...
rugati-va la SF. Nectarie... tata avea in permanenta o iconita cu Sf. Nectarie sub cap.. Eu cred ca Sfantul la ajutat cat a putut... ne-a mai dat cateva luni alaturi de el...
Sa ii dea Dzeu sanatate si voua la fel...
DOAMNE AJUTA !
234 smarius
234 smarius [3c]
09-08-2011, 19:49

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

pt mariandreea:
uitati de radio si chimioterapie; sunt cele mai mari nenorociri ale civilizatiei sec 20/21. marea industrie farmaceutico-medicala a creat un sistem bazat pe profit prin care oamenii oricum ajung sa moara.
sotia mea a fost diagnosticata cu glioblastom in dec2009, operata la sp univ de prof Iacob (un om deosebit). a recidivat in aprilie. pana acum am facut toate tratamentele care le ofera medicina alopata si cea alternativa. din pacate in acest moment recidiva a ajuns in cinci locuri. si...zilele trecute am aflat de dr. burzynski din sua. uite adresa http://www.burzynskiclinic.com/... e bine sa cititi mult pe net despre aceasta boala. sunt f putini supravietuitori, in sua este prof ben williams, diagnosticat in 1995. dupa ce a fost operat a stat 2 luni in bibliotecile universitatilor sa inteleaga mecanismul acestei boli. si-a configurat singur tratamentul pe baza medicamentelor chimio existente la acea ora. el a inventat asa zisul tratament `cocktail drugs` pt ca a constatat ca celulele canceroase se adapteaza la medicamente. asa a patit si sotia mea. le-am spus oncologilor de toate acestea si mi-au dat raspunsuri tampite. mai sunt ceva supravietuitori dar f putini. cherryl clark sin sua, a urmat si un tratament de sustinere oferit de dr. jeanne wallace. i-am trimis doasrul in engleza pe email si i-a configurat sotiei tratamentul de suport. daca nu era ea sotia mea murea de atunci. dr. wallace ne-a pus sa-i facem mai multe analize printre care si vit d3. asa am aflat ca avea nivelul 8, iar in mod normal trebuie sa avem intre 60 si 80. a luat vitd3 de 10.000 de UI, pe care le-am comandat pe net pt ca la noi nu se gasesc, iar dupa 3 luni a urcat la 27, dupa inca 3 luni la 72.
de asemenea, verificati nivelul ph-ului in organism, care tb sa fie peste 7, ca sa fim sanatosi. cautati pe net informatii despre aceasta. se gasesc si filtre care transforma apa in apa alcalina. exista cazuri in sua de bolnavi de cancer (san, ficat, colon) care s-au vindecat prin acest tratament asigurat de dr. bernanrdo majalca, am vazut filmul pe `zone reality` la emisiunea `the incurables` sau in romana `fara speranta`; prezinta cazuri de cancer vindecate prin tratamente mai mult alternative.
sper sa iti fie de folos...multa putere si credinta dublate de cautari pe internet.
235 smarius
235 smarius [3c]
09-08-2011, 20:10

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

pt mariandreea:
uite si link-urile urmatoare ca sa intelegi ce este cu dr. burzynski http://www.burzynskiclinic.com/... http://en.wikipedia.org/wiki/Stanislaw_Burzynski... zilele trecute a fost o emisiune despre el pe b1 tv de la 21.00 - 24.00.
la adresele urmatoare poti sa citesti si sa comanzi produsele respective pana sa ajungi la clinica pt tratament http://www.mnwelldir.org/docs/cancer1/antineoplastons.htm ; http://www.mnwelldir.org/docs/reviews/aminocare.htm ; http://www.mnwp.org/aminocare/.
236 smarius
236 smarius [3c]
09-08-2011, 20:17

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

pt mariandreea:
si link-ul cu filmul http://www.burzynskimovie.com/...nu va puteti inchipui ce au incercat sa-i faca acestui DOCTOR in ultimele doua decenii conglomeratul farmaceutico-medical din sua. sunt multe altele de spus...am uitat sa-ti zic de acupunctura, a fost utilizata in cazul lui cherryl clark...am folosit-o si noi cu real succes o vreme. succes! trebuie sa lupti printr-o informare continua despre aceasta boala ingrozitoare. toate cele bune!
237 CALATOR
237 CALATOR [15c]
10-08-2011, 00:35

Membru din 25-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

BUNA seara
VA ROG SA MA AJUTATI CU TEMODAL, DACA ARE CINEVA si nu aveti nevoie, dr.nemti au prescris o doza mai mare sotului meu, iar la noi stiti ca primim cura de 5 zile /luna.vreau sa va spun ca sotulyui meu dupa terapya seep, tumora recidivata sa redus si este stabila, deci ave-ti incredere!Noi am incercat sa avem o viata normala am fost in vacante, sotul mananca normal, inclusiv carne, in perioada cat a luat si veninul de scorpion nu a baut cafea.Sper sa fie printre cei care invinge aceasta urata boala.va doresc la toti Noroc!
238 RaulDuke
238 RaulDuke [7763c]
10-08-2011, 10:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

calator, dar ce faci tu cu temodal ? adica nu inteleg problema, temodal se scrie pe reteta si se elibereaza din orice farmacie, nu ai nevoie sa cauti pe internet/strada. medicamentele, si in special citostaticele, nu se schimba asa, din senin, de la un pacient la altul!
pentru mariandreea: elementele pe care le citezi acolo cu "foarte nediferentiat" si "activitate proliferativa mare" din pacate sunt de rau augur... teoretic, acest diagnostic microscopic indica tipul de agresivitate maxima al tumorii, cu respectivele sanse foarte mari de recidiva, in timp destul de scurt. imi pare rau pentru asta, dar din pacate trebuie sa te pregatesti pentru ce e mai rau, poate chiar de ordinul lunilor... indiferent de ce gogorite spun pe forum oameni care nu se pricep ca smarius, de exemplu. totusi speranta nu e pierduta si exista o mica sansa sa nu fie asa, dar, repet, pregateste-te pentru ce e mai rau, daca ce mi-ai scris e adevarat!
mult curaj si noroc !
239 mariandreea
239 mariandreea [46c]
10-08-2011, 10:34

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Va multumesc mult de tot tuturor pentru toate detaliile sunt extremd e importante pentru noi si vom incerca sa facem tot ce este omeneste posibil pentru un om atat de tanar si cu 2 copilasi
Deocamdata se incepe iradierea si tablete de Temodal.apoi mai vedem...deocamdata abia este o luna de la operatia de extirpare tumoare
vom vedea pe parcurs
cel mai mult ne dorim sa putem ajuta si cu terapii alternative astfel incat si organismul sa fie sustinut si sa reziste
pe de alta parte mai licare o speranta...caci pana acum era banuiala de ependimom...doar ca la Buletinul imunohistochimic si histopatologic a iesit Glioblastom...desi prof Ciurea "mergea" pe ependimom in ideea ca era in fosa...etc
Dumnezeu sa ajute sa trecem cu bine si sa rezistam !
orice idee este pentru noi binevenita si pozitiva si datatoare de sperante
multumesc din suflet
240 CALATOR
240 CALATOR [15c]
10-08-2011, 12:20

Membru din 25-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua
d-le RaulDuke, am nevoie de temodal in completare, dupa cum stiti la noi se da temodal o anumita doza in cura de 5 zile, sotul meu are nevoie de o doza mai mare la prescriptia dr.din Germania, ln Romania nu primesti medicamente la sfatul dr.ci la cheremul ministerului sanatatii, ce-i asa greu, si ce are temodalul de la alt pacient, daca se stie doza?Va rog sa ma ajutati daca aveti !
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 9101112131415 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp