Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 12131415161718 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
281 mariandreea
281 mariandreea [46c]
13-10-2011, 12:53

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Multumesc pt raspuns
Nu se pune problema sa fiti o persoana simpatica.in binele general este mai multa nevoie de persoane care sa intre in contradictoriu...si asa suntem mult prea inclinati sa fim "aplaudaci" !
imi pare rau ca nu puteti da consultatii...iar in rest de acord ca in materie de terapii naturiste...nu stii cat este real verificat si cat este "folclor"...la fel ca si in alte domenii.
pentru a "zambi" dupa multi ani de experienta in a lucra cu multi oameni.nu ai cum sa ramai "simpatic" -si asta o spun pentru experienta mea.!

o zi buna si tinem aproape pe mesaje...!
282 munteanuoana
282 munteanuoana [10c]
13-10-2011, 14:08

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

mai exact de ce este operat o sa va spun cand iese din operatie.. chiar crede-ti ca tata nu este o urgenta medicala????? un astfel de bolnav nu este urgenta????? sau da am uitat pt k de asta am plecat din sistem urgente sunt pilele/relatiile/banii. Daca nimeni in situatia mea nu a scris istorie eu o sa scriu cu majuscule, o sa caut o modalitate de a junge la Raed Arafat, presa si tot tacamul sa vad atunci daca imi poate spune cineva ca nu este urgenta.Si ce daca este condamnat la moarte nu se merita sa tratatezi un astfel de bolnav?????
283 anamaria78
283 anamaria78 [11c]
14-10-2011, 19:43

Membru din 14-10-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Buna seara,
Am si eu cateva intrebari, vad ca in ultima perioada sunt tot mai multi care intreaba despre tratamentul pentru glioblastom
Mama mea a fost operata in iulie anul aceasta, iar in august a inceput sedintele de radioterapie - 28 la numar, pe care le-a terminat in 23 septembrie; impreuna cu aceste sedinte de radioterapie a luat si Temodal.
Asteptam acum sa facem CT-ul de control.tocmai pe 26 octombrie avem programare
Analizele i s-au facut saptamanal, fiind inntre limitele normale pe tot parcursul sedintelor.
Dupa terminarea acestora, facand-i analizele, leucocitele au inceput sa scada, am inteles ca este reactia fireasca in urma sedintelor, in urma cu o saptamana i-au aparut pe piele mici pete, care ii dau senzatie de mancarime
Am vazut ca sunt persoane care au luat venin de scorpion albastru.
Am inteles totusi vorbind cu medicii ca ar exista riscul unei hemorogii.
Ma pot lamuri cei care fac tratament cu venin...ce se intampla? de cat timp fac tratamentul?
Ce altceva putem face pt ai ajuta pe cei care au o astfel de boala necrutatoare?
Va multumesc din suflet!
284 Clara_beby
284 Clara_beby [35c]
15-10-2011, 07:41

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Sotul meu a inceput tratamentul cu veninul de scorpion pe 22 august.el nu a avut nicio reactie adversa la acest tratament.Se simte ok.Nu pot sa va spun k se simte bine din cauza numai datorita acestui tratament pt k se simtea ok si inainte sa l inceapa, in schimb si a reglat problemele cu somnul.Rmn face la sfarsitul lunii, analizele la sange sunt ok.Multa sanatate tuturor!
285 RaulDuke
285 RaulDuke [7763c]
16-10-2011, 18:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

munteanuoana: nu stiu sa zic daca este o urgenta sau nu, dar din ce descrii tu nu pare a fi. care crezi ca este urgenta ? da, metastazele cerebrale ar reprezenta prioritatea numarul unu de tratament, dar din pacate sunt foarte multi oameni in aceeasi situatie, lucru care presupune existenta unei cozi foarte mari.
la ce te referi anume cand spui "urgenta" ? e ceva care ii ameninta viata de ordinul orelor/zilelor ?
286 CALATOR
286 CALATOR [15c]
16-10-2011, 21:53

Membru din 25-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna
d-soara munteanuoana, incercati pentru Radiotherapie la Cluj, la Chiricuta, sunt fizicieni f.buni, aparatul este ok, lucreaza cu masca personalizata( la fel ca in Germania) daca nu stati in spital.poate ave-ti noroc sunt pensiuni viz-a-viz de Spital, la tarife normale, cat despre Vidatox, sotul meu foloseste din iunie, nu au fost reactii, a suportat mai bine temodalul, acum foloseste si BioBran, incercati orice nu este nimic de pierdut.Va doresc multa sanatate la toti.
287 Sheniloiu
287 Sheniloiu [15c]
16-10-2011, 22:34

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Dupa CT cranio-cerebrala facuta mamei mele a iesit urmatorul rezultat:
- masa tisulara ovalara izodensa heterogena, cu plaje incluse cu densitate apropiata de cea lichidiana, dim. aprox. 56/35/28 mm, edem perilezional putin extins si iodofilie predominant periferica in ghirlanda, dezvoltata intraaxial parahipocampic si lingual stanga, in raport cu hemicortul cerebelos stang si cu efect de masa asupra regiunii trigonale a ventriculului lateral stang.
- largirea spatiilor lichidiene pericerebrale.
Concluzii:
-formatiune expansiva intraaxiala temporo-occipitala mediala stanga, glioblastom.
-abiotrofie cerebrala.
-hipoplazie segmentara arteriala vertebrala stanga.
Poate cineva sa-mi traduca mai pe intelesul meu? Ce sanse si ce riscuri implica o operatie?
Multumesc.
288 RaulDuke
288 RaulDuke [7763c]
17-10-2011, 17:24

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

examenul CT descrie o tumora de dimensiuni destul de mari situata foarte profund in creier, care apasa si pe regiunile din jur si cauzeaza tot soiul de probleme. despre sansele/riscurile unei eventuale operatii, nu te poate lamuri decat un NEUROCHIRURG in urma unui consult si a vizualizarii CT-ului. lucrurile arata totusi destul de complicat. vorbiti cu un neurochirurg cat mai repede ! asteptam sa ne mai scrieti.
289 Sheniloiu
289 Sheniloiu [15c]
23-10-2011, 12:28

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Prietenul nostru de familie a suferit acum o luna o interventie chirurgicala pe creier, diagnosticul histopatologic fiind urmatorul: proliferare tumorala gliala cu densitate celulara crescuta, pleomorfism nuclear si activitate mitotica exprimata, proliferare vasculara marcata, microfocare de necroza tumorala cu palisadarea celulelor adiacente.Glioblastom GIV.
Aspect macroscopic: cateva fragmente tisulare neregulate, albicioase cenusii, constituind impreuna o masa de 2/2/0, 5 cm.
Momentan, prietenul nostru se simte bine.S-a recuperat f rapid, face chimioterapie cu ceva pastile, radioterapie, cand functioneaza aparatul, si totusi cat de grav este si la ce sa se astepte familia pe viitor?
Multumesc mult!
290 RaulDuke
290 RaulDuke [7763c]
23-10-2011, 14:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asa cum probabil v-au spus si medicii cu care a-ti luat legatura, are un glioblastom multiform (ca diagnostic histopatologic) care a fost operat dar care, dupa cum arata lucrurile, nu a fost scos in intregime, cel mai probabil pentru ca acest lucru nu este posibil, asa cum se intampla foarte des in cazul acestor tumori. glioblastomul multiform (grad IV) este cam cea mai agresiva forma de cancer cerebral. faptul ca nu a putut fi scoasa in intregime (din cate inteleg eu) este un factor de prognostic sever (totusi lucrurile evolueaza inspre rau chiar si in foarte multe din cazurile in care, aparent, este scoasa toata tumora). tratamentul curent, cu RADIOTERAPIE si CHIMIOTERAPIE CONCOMITENTA, cu TEMODAL (pastilele despre care spui), urmat de CHIMIOTERAPIE simpla, numai cu TEMODAL, pana in momentul reluarii evolutiei, este standard de tratament in momentul de fata.
din pacate, asa cum reiese din prezentarea pe care o faci, lucrurile nu arata bine pe termen mediu. prognosticul lui de viata se masoara in probabil luni, poate chiar depasind un an, dar greu de spus cu cat anume. si asta numai cu tratamentul pe care il urmeaza. fara, probabil ca boala ar progresa mult mai repede.
reaparitia bolii va avea loc cel mai probabil in aceeasi maniera in care a si aparut, cu simptome neurologice ce vor progresa, pot sa aiba loc deficite motorii, crize epileptice, tulburare de comportament, de atentie, de vigilenta, etc.
inca din acest moment este bine sa fie luat in evidenta intr-un serviciu de neurologie si unul de ingrijire paliativa de specialitate, si monitorizat frecvent, spre a fi controlate cat mai bine toate simptomele, pentru ca timpul ramas sa fie petrecut in conditii cat mai apropiate de normal.
imi pare totusi bine sa aud ca momentan se simte bine si sper ca asta sa dureze cat mai mult! va urez mult noroc pe viitor si asteptam sa ne mai scrieti !
291 Sheniloiu
291 Sheniloiu [15c]
23-10-2011, 18:31

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Va multumesc din suflet pt promtitudinea cu care -mi raspundeti si indraznesc sa vin cu problema ce-mi macina sufletul de cateva luni: vezi rezultat ct mama din 16.10.2011. aici lucrurile sunt putin mai incurcate si sper sa fiu destul de explicita si coerenta.in iulie 2010, mama a cazut "lemn tanase" pe strada. nu a fost internata, i s-a facut un ct fara substanta contrast, au zis ca-i curat ca lacrima si gata.{ eu stau la tm, mama la cta}. am vazut-o peste 3 luni, era ok.
Anul acesta, in 2 iulie, cand era in statiune la olanesti a facut o criza epileptica, mi s-a spus ca a facut AVC.ulterior cand am mers la cta sa aflu ca are tumora. a fost internata la neurochirurgie, medicii au spus ca trebuie operata urgent, dar tot ei mi-au spus ca riscurile sunt f mari: poate ramane paralizata, sa nu poata vorbi, sa nu poata manca normal. o leguma mama?! am refuzat operatia. a fost externata iar ca tratament a primit prednison 5 mg. momentan, ea spune ca e binisor (incerc sa merg lunar la ea), doar ca simte partea dreapta amortita si f f rece. sta toata ziua in pat, uita nume de persoane si denumire obiecte, dar merge si mananca singura. f rar, cu ajutor, iese din casa.
Am remuscari ca n-am operat-o. cred ca am sa fac depresie. e persoana care mi-a dat viata, care ma iubeste neconditionat si pt care eu n-am stiut ce sa fac. ce alegere ar fi trebuit sa fac sa fie cea mai buna? ce sa fac si la ce sa ma astept?
va multumesc mult pt rabdarea de a-mi citi randurile!
292 munteanuoana
292 munteanuoana [10c]
23-10-2011, 22:22

Membru din 07-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Am doua lucruri pentru d-ul "raul" : sunt sigura ca boala tatului meu nu prezinta importanta ( o recidiva tumorala cerebrala cu dimensiuni mai mari decat in trecut, in mai putin de o luna si jumatate ce nu reactioneaza la nimic, recidiva tumorala la colon, este chestiune de sapt.) de aceea sistemul functioneaza prost pt ca este plin de.. completati voi cei in cauza, cat despre tratamentele naturiste - cand stii ca esti condamnat esti in stare sa mananci si norii de pe cer numai sa stii ca te faci bine, nu-i asa ???????? Domne cat iti este dat sa vezi in spitalele noastre !!!!!!!!!
293 RaulDuke
293 RaulDuke [7763c]
24-10-2011, 01:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pentru munteanuoana: n-am inteles scopul postului de mai sus, nu e nici intrebare nici nimic. nu am nimic impotriva de a incerca verzi si uscate, sunt doar impotriva celor care cer bani pentru lucruri care NU VALOREAZA NIMIC. despre a muri... imi pare rau pentru cei ce nu accepta asta, dar moartea este cel mai natural lucru din lume. sunt lucruri la fel de naturale si normale ca moartea, dar nimic nu este MAI normal sau mai natural. de aceea este important sa ne educam in asa fel incat la un moment dat sa acceptam ca vom muri. si noi, si apropiati ai nostri. nu conteaza cand ci, la un moment dat, nu mai conteaza decat CUM. si sunt sigur ca oricine ar alege sa moara cu demnitate mai mult decat orice, pentru ca varianta de "a nu muri" pur si simplu nu exista. acceptarea este primordiala pentru demnitate, in fata mortii. nici ca prieteni sau familie ai celor ce mor nu cred ca ne permitem sa-i dezonoram prin a nu accepta nici in ruptul capului ca asta se va intampla. iti urez multa celeritate!

sheniloiu: principalul element caruia o sa ma adresez este cazul tau: medical vorbind iti recomand sa cauti o programare si sa faci o minima investitie pentru niste sedinte de psihoterapie. acestea, cu siguranta, te vor ajuta mult mai mult sa gasesti un raspuns la aceste tulburari interioare care te macina si la care, ma tem, nu se prea poate raspunde sau oferi alinare din exterior. in nici un caz din diverse raspunsuri sau conversatii de pe internet. nu vei putea sa treci peste lucrurile astea decat prin asemenea masuri + inca si mai important, suportul familiei si prietenilor tai. despre acceptarea mortii cred ca poti citi pasajul de mai sus, pentru munteanuoana...
cat despre mama ta, te afli cu ea intr-o situatie in care trecutul nu mai conteaza foarte tare. orice om are dreptul de a alege ce se intampla cu el, si nimeni nu poate spune nici macar ca a facut o alegere rea sau buna cand a decis sa nu se opereze. cine poate stii, poate murea chiar atunci, pe masa... sau poate murea peste cateva saptamani numai, dar cu chinuri mai mari. numai Creatorul poate stii aceste lucruri.
ce e important pentru ea acum este dpdv psihologic si emotional suportul familiei, iar dpdv medical, in mod egal, un sistem de ingrijire paliativa menit sa-i curme din suferinte. fie cu ingrijire la domiciliu, fie in diverse servicii gen hospice, cu personal specializat. personal medical vorbind mi-e imposibil sa fac orice fel de predictie, pentru ca pare pe de o parte si un caz mai complicat, care implica multa neurologie, care nu e specialitatea mea, pe de alta parte neavand o biopsie... nu stiu clar diagnosticul. cum am zis, asta nu mai conteaza acum.
incearca sa lasi trecutul in urma. cum prezentul abia exista, gandeste-te la viitor! incepand de la cel mai apropiat pana la cel foarte indepartat.
numai bine si noroc !
294 CALATOR
294 CALATOR [15c]
30-10-2011, 23:24

Membru din 25-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna! Am citit recent intr=o revista americana ca se incearca AVASTINUL in Glioblastom, am intrebat un prof.de la GROSSHADERN din DE si mi-a zis ca in SUA se practica, si imi recomanda si el, la noi oncologul sotului mi-a zis ca nu, eu voi incerca se administreaza perfuzabil 3mg/kg/mp timp de 90 min, o data l 1-2 saptemani.Voi reveni cu vesti, rugativa sa fie bune, !!!!!!!!!!!
295 RaulDuke
295 RaulDuke [7763c]
01-11-2011, 00:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, americanii chiar fac, intr-o anumita linie, acest tratament pentru glioblastom multiform, si se pare ca are rezultate bunicele. mi-ar placea si mie sa-l am disponibil la cativa bolnavi, dar din pacate avastinul nu e aprobat pentru aceasta folosire. o schema buna este combinatia de AVASTIN cu CAMPTO, asa cum zic americanii. din pacate nu prea am pacienti care sa-si poata plati din buzunarul propriu avastinul. tu cum ai reusit asta ?
iti uram succes si sa ne tii la curent cu informatii !
296 mariandreea
296 mariandreea [46c]
01-11-2011, 11:57

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

pentru dl RaulDuke

ieri am primit rezultatul RMN efectuat la 3 saptamani dupa incheierea iradierii..in rezumat este cam asa : masa tumorala verniana in discreta regresie cu zone de infiltrare majore si cu zone de necroza avansata...

oare asta inseamna ca aceasta recidiva...devine mai putin periculoasa ? se va ajunge oare la repetarea interventiei chirurgicale ?

va rog sa nu va suparati dar nu stim la ce sa ne asteptam..
297 RaulDuke
297 RaulDuke [7763c]
01-11-2011, 13:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate nu mai stiu de unde am plecat. ce diagnostic initial a fost si ce tratament exact a urmat. nu e vorba de o recidiva.
"verniana" probabil inseamna PELVIANA. recidiva inseamna o reaparitie a tumorii dupa ce odata a fost extirpata total (facuta sa dispara, printr-o metoda terapeutica sau alta). iradierea e imporobabil sa distruga o tumora 100%, doar o micsoreaza, ceea ce in cazul de fata a si facut.
reia putin istoricul pentru a ma putea clarifica, te rog!
298 mariandreea
298 mariandreea [46c]
01-11-2011, 13:19

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

Era vorba de Glioblastom -tumoarea operata pe 13 iulie la Bagdasar prof Ciurea..diagnosticul initial era pe Ependimom...dar dupa Histopatologic si Imunohistoch a fost Glioblastom--la CT facut la Gral pe 9 august inainte de a incepe Iradierea -tumoarea se refacuse si era de dimensiune apropiata de prima ce fusese operata
acum a urmat iradiere 30 sedinte si Temodal, iar la 3 saptamani de la final de iradiere a facut acest RMN despre care v-am scris...are 34 ani si suntem foarte speriati.
299 RaulDuke
299 RaulDuke [7763c]
01-11-2011, 13:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

atunci "verniana" e "VERMIANA" si inteleg mai bine. bun. deci tumora a fost micsorata prin iradiere. este atins scopul, din pacate mai mult nu se poate iar iradierea nu se poate nici ea face la nesfarsit. probabil doza totala a fost atinsa.
momentan cum se simte ? a ramas pe tratament cu temodal ?
300 mariandreea
300 mariandreea [46c]
01-11-2011, 14:03

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

exact -vermiana-am gresit eu cand am scris
deocamdata este pe Temodal si vedem ce mai decide dna Profesor Anghel de la Gral
cum se simte : oboseala, epuizare, nesiguranta in mers..anemie ( are oricum toate analizele de sange.sub minime admise la Hemoglobina, Leucocite,...)
merge tot greoi si se teme sa paseasca, vede in cea mai mare parte a timpului -dublu...si rareori vede normal pt cateva minute..
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 12131415161718 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp