melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 6789101112 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
161 corina76
161 corina76 [42c]
06-03-2012, 15:32

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multumesc din suflet, sper sa aveti dreptate. Cred ca o sa merga la un chirurg aici in Oradea. Avem si un anatomopatolog bun aici.

Toate cele bune
162 RaulDuke
162 RaulDuke [7763c]
06-03-2012, 21:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
163 corina76
163 corina76 [42c]
06-03-2012, 22:22

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Din pacate in aceasta seara cumnata mea a mai fost la un dermatolog care a spus acelasi lucru, are MM, brat drept. La palpare nu a gasit nici un ganglion, ceea ce spunea dumnealui e de bine si ca ar fi trebuit sa se afle sub axila, dar poate fi oriunde.. O sa o opereze dansul marti pe 13 martie. Dl dr. spunea ca trebuie gasit si acel ganglion, in urma unei analize cu ceva substanta. Trebuie scos si acel ganglion ? Inteleg ca acesta eeste inceputul unui drum lung si foarte greu. Ce sanse de supravietuire sunt si ce ar trebui sa facem acum ? Credeti ca e nevoie sa o vada un radiolog inainte de a face excizia?
Multumesc si multa sanatate tuturor
164 RaulDuke
164 RaulDuke [7763c]
06-03-2012, 23:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu este neaparat un drum lung. poate ca melanomul este localizat, mic, si ca nu a apucat sa metastazeze pe nicaieri altundeva, iar asta va presupune ca odata cu operatia, se pot rezolva si problemele.

desigur ca acum cel mai important pas este excizia melanomului de catre chirurg si studiul lui la laboratorul de anatomie patologica.

ce as mai face eu PANA ATUNCI ar fi o ECOGRAFIE AXILARA. asta e tot pentru moment.
165 roxana K
165 roxana K [8c]
07-03-2012, 02:02

Membru din 15-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Corina, probabil ar fi bine sa faca un RMN cu atat mai mult cat nu se stie localizarea, pentru a sa nu fi afectat lantul ganglionar.In cazul mamei alunita nu se marise dar tot asa s-a lovit iar apoi a capatat o culoare bruna-neagra.In cazul MM pot spune k este important stadiul foarte mult...depinde de foarte multe lucruri.Acesti ganglioni sunt subcutanati de obicei se urmareste, , stabilizarea`` cu ajutorul citostaticelor(importanta si doza de atac).In cazul in care sunt si alti ganglioni, se poate vedea la RMN, dar in acest caz nu se pot face operatii, operatii,...ci cu ajutorul citostacilor se tine boala cat de cat sub control, binenteles k si citostaticele au o multe reactii adverse, mai ales durerile pacientului.Nu vreau sa te sperii ci doar sa trag un semnal de alarma daca este un stadiu mai avansat;initial mama a avut un ganglion dar in timp de aproximativ un an au aparut si altii, de la inceput cand am aflat diagnosticull, am fost peste tot unde se putea in tara si mergeam si la Viena pt alte investigatii, acolo aflasem k doza de atac pe care ea o facuse in tara era mai mica decat ar fi trebuit...2 ani consultatii tratament si multa speranta, dar unul din ganglioni se marise si aici practic refuzau sa ia o decizie dar am plecat la Viena si akolo imediat a facut operatie chirurgicala...am crezut k era mai "bine"dar din pacate este o boala care avanseaza foarte repede(nu neaparat la organele interne)pot fi diferiti ganglioni care trebuiesc urmariti tot timpul.In cazul mamei totul s-a intamplat foarte repede am aflat cu durere k ii metastazase la nivel cerebral.Nu vreau sa te sperii dar nici sa treci prin ce am trecut eu simtindu-ma neputinciosa in fata acestei boli si neputand ajuta cea mai draga fiinta.DAR TREBUIE SA AIBA SPERANTA, suport moral, credinta, vointa deoarece poate a descoperit boala si poate face ceva.In cazul operatiei sa fie farte prudenta daca trebuie realizata, daca este necesar RMN, daca trebuie sa ia ia si un citostatic inante de a face operatia (nu doar dupa)si sa nu faca greseala, , laser ``daca este MM.Aceasta este doar o parare, atentie mare inainte de a lua o decizie.Ii doresc multa sanatate!!!
166 corina76
166 corina76 [42c]
07-03-2012, 11:23

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Credeti ca e Ok daca excizia e facuta de catre dermatolog ? Dupa excizie si dupa rezultatul biopsiei este obligatoriu cautarea si scoaterea ganglionului santinela ?
Multumesc pentru incurajari si sfaturi Roxana.
Doamne ajuta sa fie bine. Multa sanatate tuturor
167 RaulDuke
167 RaulDuke [7763c]
07-03-2012, 12:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e ok ca excizia INITIALA sa fie facuta de un dermatolog. de obicei se procedeaza asa:

- se identifica o leziune care e posibil melanom;
- se EXCIZEAZA doar local, cu o margine mica de siguranta in jurul ei, cativa milimetri;
- se da la anatomie patologica si se vede ca e melanom si se precizeaza un indicator numit scorul BRESLOW;
- se REEXCIZEAZA cu o margine mult mai larga in jurul leziunii, pana la o raza de 2 cm in jur (este un pas foarte important, esential chiar, dar lumea nu stie lucrurile astea si de multe ori nu li se explica, si atunci eu au falsa impresie ca primul pas defapt a fost o operatie gresita, ca au trebuit "reoperati", ca medicul e un tembel, isi pierd increderea, se duc prin alte locuri, etc.);
- tot in functie de diagnosticul/diagnosticele HISTOPATOLOGICE (de la parafina) ale acestor 2 operatii, se iau decizii ulterioare in ce priveste fie ganglion santinela fie observatie fie alte lucruri; totusi nu e momentul sa anticipam acuma... vom vedea cum e la tine; totusi iti recomand sa faci ecografia AXILARA, pentru ca ea poate spune multe despre daca trebuie facut ganglion santinela sau trebuie scosi mai multi ganglioni in bloc; este o metoda foarte buna pentru investigarea ganglionilor de suprafata si cu mult mai ieftina decat RMN-ul.

momentan nu te lega foarte mult de ce a spus roxana, soarta mamei ei a fost una cu ghinion iar dupa toate aparentele a avut metastaze inca din momentul operatiei, iar ce i s-a intamplta ulterior nu se datoreaza faptului ca a facut mai putin de 2 ani tratament cu probabil interferon. de multe ori pur si simplu asa se intampla, nu e vina nimanui. nu te panica si pastreaza-ti mintea clara ca sa poti lua decizii ok si sa colaborezi bine cu cine trebuie! e mai usor asa si sansele sunt destul de bune ca boala e foarte incipienta.
168 corina76
168 corina76 [42c]
07-03-2012, 13:04

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multumesc din suflet.
Sper sa reusesc sa ma adun cat mai repede sa o pot sustine moral si sa ia deciziile cele mai bune.
Numai bine !
169 RaulDuke
169 RaulDuke [7763c]
07-03-2012, 20:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la fel !
170 onyx20
170 onyx20 [67c]
07-03-2012, 22:37

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Nu inteleg de ce nu se merge din start la un chirurg plastician pentru ablare oncologica?. Face una si buna. Sunt suficienti cativa mm in cazul unui melanom? Uite-asa mor oamenii din cauza "vai sa nu-mi ramana cicatrice" sau "iau acum putin si maine iau mai mult" Ii multumesc din suflet doamnei doctor Tamas din Iasi ca a luat o ditamai bucata din mine si am ramas cu 20 si ceva de cm cicatrice dar macar sunt in viata. Ce conteaza? Viata sau aspectul? Imi este frica sa ma gandesc ce-ar fi fost daca ar fi procedat ca RaulDuke, o incizie mica. Si apoi ce? Asteptam 3 saptamani sa-mi vina rezultatul dupa care ne mai gandim daca sa mai operam o data, stai ca nu e doctorul, stai ca nu pot maine si uite-asa apar metastazele pentru ca nu s-a scos tot ce trebuia cand trebuia.
Si inca o faza. Ce rol are biopsia? Adica faci o biopsie si daca e melanom scoti? Cand faci excizie de cativa mm? Atunci cand nu faci biopsie? Frate, orice suspiciune de melanom se scoate oncologic si asta basta. Ori mori ori traiesti. Nu cred ca merge cu jumatati de masura.
Daca urmam proceduri din carti murim cu zile. Nu numai in domeniul asta.
171 RaulDuke
171 RaulDuke [7763c]
07-03-2012, 23:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, onyx20, draga... nu inteleg care ti-e problema totusi. iti imaginezi ca nici eu si nici vreunul dintre medicii care actioneaza conform buchiei cartilor NU A SCRIS protocoalele dupa care se functioneaza. ele sunt elaborate de niste minti mult mai luminate decat ale oamenilor si chiar ale medicilor obisnuiti, si asta dupa ce se conduc niste studii clinice complicate, indelungate si indelung reiterate. nu e pur si simplu vointa cuiva dupa un vis pe care l-a avut cu o noapte in urma, iar clinicianul care procedeaza ALTFEL se poate spune oricand si foarte usor ca GRESESTE !

diagnosticul in cancer se pune numai in urma unei biopsii. daca tu pretinzi situatii de genul "a... v-am scos cam 20 cm patrati de pe suprafata gatului... se pare ca m-am hazardat, nu e cancer, a fost doar un nev/papilom/keratoza sau mai stiu eu ce leziune complet benigna... ne pare rau! ramaneti cu ditamai cicatricea intr-o zona la vedere, dar cel putin nu a fost cancer. puteam sa scoatem mult mai putin, dar asta e acuma, viata merge inainte"... ei bine, daca pretinzi situatii de genul asta, sincer, nu stiu ce sa-ti spun, dar mie unuia (si evident ca nu sunt nici pe departe singurul) nu mi se par nici macar rezonabile.

medicii nu pot actiona dupa simpla si pura vointa a unui pacient sau a apartinatorilor lui, tot ce au la dispozitie este un minim protocol, si de multe ori nici acela.

imi pare rau, dar ce propui tu e numai ideea ta personala care nu e argumentata prin nimic si, sorry, nu e rezonabli si nici fezabil! nu se poate proceda asa.
172 onyx20
172 onyx20 [67c]
08-03-2012, 21:43

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Intre " Ne pare rau ca ati ramas cu o cicatrice ara de mare, a fost doar un nev" si " Ne pare rau a fost melanom si trebuie sa va mai operam o data" sincer prefer prima parte. Iar in cazul melanomului si nu a cancerului de alta natura ca doar despre melanom vorbim, ce rost are o biopsie cand poti s-o scoti pur si simplu si-o trimiti la laborator. Normal ca sunt studii si pasi care trebuie urmati dar la cate aberatii sunt pe lumea asta inventate de mintile luminate despre care vorbesti oare asta n-ar fi una dintre ele? Chiar nu te poti indoi de unele procedee standard? Or fi ele cele mai bune? Daca mai citeste careva pe aici as vrea sa-si dea o parere obiectiva vis a vis de acest lucru. Ce rol are o biopsie la un nev suspect de melanom? E vorba de viata si de moarte aici dar unii medici nu realizeaza acest lucru si uite-asa mai moare cate unul cu zile multe in el la fel ca acel caz de pe Roportal unde i-au cauterizat ditamai melanomul de pe gamba. Rezultatul normal a fost decesul pacientului dupa indelungi chinuri.
Intr-un fel te inteleg ca e enervant ca dupa ce ai studiat o buna bucata de vreme si ai invatat niste lucruri, ti le-ai fixat in minte sa vina unu ca mine sau ca Petre sa spuna alte lucruri despre care n-ai invatat. Chiar nu vreau polemici cu tine ca stiu de ce esti in stare. Esti campion la asta.
173 RaulDuke
173 RaulDuke [7763c]
08-03-2012, 23:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

polemicile au rostul intre oameni cu nivel de pregatire macar comparabil in tema discutata, nu crezi ? daca te referi la `eficienta variantelor naturiste`, da, consider ca acolo NU EXISTA experti si ca se pot purta polemici la nesfarsit. despre oncologie insa, aici pe site, nu port polemici ci pur si simplu dau explicatii pentru cine vrea sa le accepte. pentru ceilalti, nu am solutii si sunt liberi sa dea cu `next` peste tot ce scriu eu.

da, ai dreptate, nu sunt o persoana draguta, dimpotriva! daaarrr... asta nu se coreleaza nici cu competenta nici cu performanta unui medic. uita-te la Dr. House, pe tema asta. despre lucrui despre care `n-am invatat`, ca sa zic asa,... ei bine, in spatele oncologiei de azi se afla zeci si chiar sute de ani de experiente, incercari, idei testate, unele dovedite ca proaste, altele ca bune. avem astazi beneficiul ca putem sa ne lipsim de greselile pe care le faceau medicii, din simpla necunoastere, in trecut. in baza acestor experiente, ale intregii umanitati, actionam astazi. chiar crezi ca ideea de `radicalitate nediscriminatorie` nu a trecut prin capul atator medici atatea generatii ? te asigura ca, practic, cu asta s-a inceput, mai ales in oncologie!

apoi, a te indoi despre o procedura standard e una, dar a veni si cu o solutie sau o varianta mai buna, e cu totul altceva. deci pana cineva nu DOVEDESTE ca metoda lui e mai buna, prin munca asidua, chin, stres, alte sacrificii si, de multe ori si noroc, nu prea are dreptul sa actioneze altfel decat `STANDARDUL`, acolo unde acesta exista. si in melanom, cel putin pentru etapele initiale, exista!

gata polemica/explicatia ?

P.S.: `scoaterea cu totul`, cum zici tu, cu niste margini de siguranta mai inguste, este defapt chiar BIOPSIA aceea despre care vorbesc eu. biopsia in acest caz nu se refera la `a scoate o bucata din formatiune`. inteles ? daca se dovedeste ca e cancer, se scoate o margine mai mare (conform unui protocol), daca NU, e de bine, ramane asa. e atat de simplu.
174 onyx20
174 onyx20 [67c]
09-03-2012, 14:16

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Pai trebuia sa spui de la inceput de biopsie excizionala si imi era clar. Am vazut ca se practica si cu ac sau incizionala, eu cu astea nu-s de acord.
Daca se excizeaza cu margine mica apoi se confirma mm-ul si au ramas totusi celule canceroase in tesut nu exista riscul ca acestea sa se raspandeasca in organism pana la urmatoarea operatie? Se stie ca dureaza 3 saptamani pana se elibereaza buletinul histopatologic apoi se face programare pentru operatie, intervin cine stie ce probleme care impiedica efectuarea operatie mai repede si asa se mareste durata dintre excizia malanomului si operatia pentru marirea limitelor. Cei care au formulat aceasta procedura nu au luat in calcul faptul ca traim in Romania unde lucrurile nu merg foarte repede, sau ca pacientul sta in cine stie ce catun uitat de lume unde poate sa ramana izolat de nameti (ca tot e sezonul) sau de ape. Mi se pare ca ar trebui privit orice caz in particular si analizata mai in detaliu problema lasand pentru o clipa la o parte protocoalele. Sa inteleg ca doctorul care m-a operat pe mine nu a respectat protococlul? Nu spun sa se faca excizie ca la mine la toata lumea dar totusi 2-3 mm cat e in protocol mi se pare foarte putin.
175 RaulDuke
175 RaulDuke [7763c]
09-03-2012, 23:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

incizionala, excizionala, fine needle, punch biopsy, wide margin, narrow margin... nu are rost sa discutam semantica sau detalii. fiecare au rostul lor aplicat acolo unde trebuie.

ce trebuie stiut: bolile acestea (cancerele) nu evolueaza rapid, niciodata in de ordinul zilelor sau saptamanilor, de multe ori njici de ordinul lunilor. ca atare de multe ori "graba strica treaba". nu se intampla nimic in 3 saptamani, biologic si cancerologic vorbind. cel mai des se intampla necazuri (precizat in literatura) acolo unde apare "failure to reexcize", cum zic americanii, adica, intuitiv, cand s-a practicat excizia cu margini inguste, s-a demonstrat melanomul, dar nu se reexcizeaza si nici nu se face o evaluare, clinica cel putin, a ganglionilor limfatici regionali. din pacate nu exista compromis intre ce zic protocoalele si ce zici tu. la o adica vorbind, daca tu ca pacient care iti doresti excizie CU LIMITE LARGI "din prima", si gasesti un medic care sa-ti ofere asta ca optiune, sau sa fie de acord cu ce zici tu, practic pe "raspunderea ta" cum ar veni, adica cu riscul de a iti face o cicatrice enorma, neavand defapt cancer, se poate si asa. am spus in repetate randuri, medicii si medicina in general functioneaza pe baza de RECOMANDARI. medicii recomanda anumite lucruri pe care pacientii le accepta sau nu, sau din care aleg. varianga inversa, in care pacinetul ii cere medicului lucruri cu care acesta de principiu nu e de acord, insa, nu prea functioneaza... dar exista intotdeauna "a doua opinie"...
176 onyx20
176 onyx20 [67c]
11-03-2012, 19:21

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Eu stiu ca melanomul este una dintre cele mai agresive forme de cancer si o caracteristica distincta este metastazarea foarte rapida. Practic nu tumorile primare creaza probleme ci metastazele. De aceea in opinia mea orice secunda conteaza, fiind adeptul exciziei cu limite largi. Nu o data am urmarit cazuri in care la o luna dupa operatie au aparut metastaze in jurul exciziei apoi pe organe. In orice caz in situatia melanomului nu se poate vorbi de temporizare de ordinul lunilor.
177 RaulDuke
177 RaulDuke [7763c]
11-03-2012, 20:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu de ordinul lunilor, dar saptamanilor, DA. in cazurile pe care declari ca le stii, totusi, ca in cazul depistarii ORICAROR metastaze, acestea sa nu crezi ca nu au exista de multa vreme dinainte ca ele sa fie depistate.

o metastaza nu poate practic sa fie vizualizata sub o anumita dimensiune. spre a se mai si putea spune cu certitudine ca e metastaza, ea trebuie sa aiba cel putin 1cm pe, de exemplu, un CT, 0, 8 cm pe un PET/CT si sa "capteze", cel putin jumatate de centrimetru (generic spus) ca sa fie cu greu identificabila pe un examen RMN. in momentul vizualizarii lor, ele deja exista, in forma de "micrometastaze" cu mult timp in urma, de ordinul lunilor.

e frumos, deci, ca esti "adeptul" unei abordari medicale, din postura de nemedic, dar, ca pacient, nu ai la dispozitie decat optiunile furnizate de catre clinician. nu se poate face medicina dupa cum "voteaza" oamenii, pur si simplu. la fel cum nici stiinta nu se desfasoara asa.
178 roxana K
178 roxana K [8c]
11-03-2012, 21:16

Membru din 15-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Citind cele relatate mai sus am observat ca Raul si-a spus parerea in privinta tratamentului mamei desi cosider ca inainte de a-si da o parere este bine sa citeasca cu atentie, sa incerce sa intelega si apoi sa se gandesca bine inainte de a afirma ceva eronat.In primul rand interferonul este de electie, apoi se fac citiostatice si restul terapiei dar binenteles in functie de stadiul bolii;in al doilea rand metastazele nu au existat de la inceput, aceasta boala avanseaza foarte repede de aceea orice decizie este faoarte importanta;in al III-lea rand pareriile sunt individuale iar fiecare poate impartasi opinia celor care sunt in situatiia asta tragica, nu mi se pare corect ca un necunoscut sa-si dea cu parera sau sa infirme ceea ce am spus stiind prin cate am trecut, cati doctori am consultat sau ce pregatire am.
Corina, eu nu am vrut decat sa-ti atrag atentia k orice decizie este importanta datorita rapiditatii bolii, in viitor daca vrei putem lua legatura prin mail sau telefon, deoarece orice afirmatie se poate interpreta gresit si niciodata nu mi-ar place acest lucru.MULTA SANATATE!
179 RaulDuke
179 RaulDuke [7763c]
11-03-2012, 23:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mda, se prea poate. eu insa nu pot sa fac nimic pe acest forum decat sa raspund unor intrebari SCRISE despre niste cazuri RELATATE TOT IN SCRIS intr-o discutie informala, pe internet. aplicat la acestea, nu pot decat sa fac referire la experienta mea de oncolog, sa explic ce si cum se face, protocolul, acolo unde exista, si apoi opinia mea CA ONCOLOG (caci cu asta ma ocup in viata reala). orice zic eu poate fi altfel contestat, neglijat, contrazis, ignorat complet, la fel de bine cum poate fi inteles sau acceptat. decizia pentru oricare din acestea va apartine voua. eu doar raspund la intrebari, asta e tot.

de pilda ce intelegi tu din faptul ca interferonul este "de electie" ? si cum adica "apoi se fac citostaticele" ? ce vrei sa spui defapt cu lucrurile astea ?
180 corina76
180 corina76 [42c]
12-03-2012, 13:30

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna,

Va multumesc tuturor pentru pareri si sugestii. Eu am cautat si am citit ce mi-a cazut in cale despre melanom, asa am ajuns pe acest forum. Eu discut si ii spun cumnatei mele dar HATARAREA este doar a EI. Eu pot doar sa o sprijin in orice hotaraste ea si sotul ei. MAine se va face excizia si apoi asteptam diagnosticul histopat. Apoi ne va indruma dermatologul incotro trebuie sa o luam si ce sa facem, oricum noi nu suntem medici. Consider ca el oricum are experienta si cu siguranta stie ce face.
Multa sanatate tuturor
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 6789101112 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp