melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 567891011 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
141 pomul vietii
141 pomul vietii [2c]
19-12-2011, 15:24

Membru din 19-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,

Citesc cu durere in suflet despre miile de cazuri de melanom si ma gandesc cu o uriasa compasiune la cineva apropiat din familie care tocmai a fost diagnosticata cu aceasta teribila forma de cancer. Am studiat cat am putut in ultima perioada si am aflat un lucru pe care il consider absolut logic: cancerul este o boala care apare pentru ca organismul este intoxicat iar sistemul imunitar nu mai poate lucra asa cum trebuie; celulele canceroase incep sa formeze structuri pentru ca ficatul de exemplu functioneaza la capacitate minima. Solutiile aplicate in medicina alopata sunt, din pacate, complet ineficiente si, mai mult de atat, chinuie pacientul si il degradeaza pana in clipa in care ajunge sa isi doreasca doar sa moara mai repede. Nu prin taiere, otravire si ardere se vindeca trupul. Ca dovada, spuneti-mi va rog cati oameni au supravietuit cancerului datorita chimioterapiei, iradierii, etc? Si daca au "supravietuit" prin aceste metode, cat timp a trecut de la ultima sedinta de citostatice sau cum arata si cum se simt ei acum?

O alternativa REALA pentru tratarea melanomului este in schimb sa ajuti organismul sa scape de toxine (clisme) si sa il intaresti printr-o alimentatie potrivita. Cautati pe internet TERAPIA GERSON, de exemplu, si veti vedea ca sunt oameni care au invins melanomul printr-un regim alimentar foarte strict, combinatrcu medicatia potrivita. Deci, EXISTA SANSE ! Cititi va rog si cartea scrisa de Beata Bishop numita "Vremea Vindecarii"... este tradusa in limba romana si poate fi un bun inceput in documentarea dvs. In curand o sa postez pe youtube si un film tradus in limba romana despre cum putem sa ne tratam de cancer si alte boli degenerative prin metode NATURALE, fara chinuri si mutilari inutile.

Toti suntem datori o moarte, accept acest lucru. Mai devreme sau mai tarziu toti vom muri, aceasta este legea eterna a Universului. Dar toti avem dreptul de a muri precum oamenii, in minima demnitate, alaturi de cei dragi ; nu mutilati, otraviti si chinuiti de asazisa "medicina adevarata"...suntem inca foarte departe de a intelege viata in esenta ei, ca dovada cum tratam aceasta maladie a lumii moderne, numita cancer. S-a impamantenit ideea ca de fapt cancerul se vindeca din exterior. Prostii! Cancerul se vindeca din interior, corpul are puterea de a se vindeca daca este sustinut, pregatit si lasat sa lucreze. Oameni buni, treziti-va si intelegeti adevarul: noi singuri ne facem rau prin felul supertoxic in care traim !!! Tot noi trebuie sa ne salvam ! Trebuie sa intelegem unde am gresit si sa reparam greselile iar in final, o data reechilibrata situatia, vom merge mai departe!

Fie ca toate fiintele de pe aceasta planeta sa se elibereze de suferinta si de ignoranta!
Fie ca medicii sa inteleaga faptul ca solutia se afla inauntru nu in cutit si otrava si sa dezvolte tehnici de vindecare eficiente! Ii respect pe medici dar nu mi-e rusine sa spun ca foarte multi bajbaie in intuneric si sunt neputinciosi in fata acestei orori numita cancer.
In final, oameni buni, aveti grija de trupul, mintea si sufletul vostru! Noi suntem responsabili de vietile noastre, nu putem cere unui medic sa ne salveze de la groapa pe care ne-am sapat-o cu dintii in zecile de ani de mancat mizerii, fumat si bautura! Echilibrul e cheia! In Natura gasim raspunsurile! Dumnezeu e indrumatorul!

Sa aveti Sarbatori linistite!
Multa multa sanatate va doresc tuturor!
142 RaulDuke
142 RaulDuke [7763c]
19-12-2011, 20:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai macar vreun singur argument in favoarea afirmatiilor pe care le faci ? exista macar un singur caz unde s-a demonstrat, nu o vindecare, dar macar prelungirea vietii cu o singura luna, datorita oricarei metode "alternative" de tratament, asa cum spui tu ? eu am cautat si caut inca, si n-am gasit absolut nimic, decat prostii pseudostiintifice popularizate de sarlatani.
cancerul nu e o boala degenerativa! inca nu s-a gasit un leac generic pentru ca nu se stie cum se produce. subliniez NU SE STIE, nu "medicii nu stiu, in schimb stiu alopatii". deci NU STIE NIMENI, iar singurele progrese facute in acest domeniu, in intelegerea, diagnosticul si tratarea acestei boli, sunt oamenii de stiinta si medicii, nu bisnitarii de ceaiuri miraculoase. cancerul nu se trateaza cu diete si nu poate fi vindecat nici cu credinta, nici cu salate de nici un fel, iar odata ce apare, nici incetarea fumatului macar nu poate sa-i inverseze evolutia.

multa sanatate si tie !
143 pomul vietii
143 pomul vietii [2c]
19-12-2011, 20:58

Membru din 19-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

.
Raspuns pentru RaulDuke: DA! DA! DA!

EXISTA "exemple vii" de oameni care au fost diagnosticati cu melanom malign si care traiesc bine sanatosi, la 30 de ani distanta.
Iata un caz arhicunoscut : BEATA BISHOP
http://www.canceractive.com/cancer-active-page-link.aspx?n=1401
poti vedea si un interviu cu ea aici
http://link.brightcove.com/services/player/bcpid22364988001?bclid=22594738001bctid=1795086342
Citeste te rog si cartea scrisa de ea (e tradusa in limba romana "Vremea Vindecarii") si apoi da verdictul.
In plus, intra si pe site-ul Institutului Gerson si vezi despre ce e vorba, te rog:
http://www.gerson.org/GersonTherapy/gersontherapy.htm
Sunt si carti despre Terapia Gerson traduse deja in limba romana... dar cred ca e de ajuns! Eu nu sunt aici pentru a promova vreun "ceai de bisnitari" sau vreo secta sau ce iti inchipui tu :) Am postat aceste informatii pentru a largi orizontul si pentru a aduce in discutie si alte alternative pentru un bolnav de cancer. Deocamdata, terapia Gerson are dovezi clare ca unii oameni au supravietuit, asta nu inseamna ca e o terapie care da rezultate garantate 100%. Important pentru mine, personal, este ca sunt totusi cativa oameni care au reusit si asta ma face sa fiu atent la acest subiect si sa nu ma grabesc sa il arunc la gunoi pana nu aflu exact despre ce e vorba.

Tu vorbesti despre "bisnitarii de ceaiuri miraculoase" iar eu vorbesc despre medicul Max Gerson care a ajuns la a intelege cate ceva despre cum functioneaza corpul uman dupa mai bine de 30 de ani de experienta/studii... nu sunt eu in masura sa il numesc sarlatan. Tu esti liber sa crezi ce vrei si sa faci cum crezi de cuviinta dar sper ca esti macar constient ca nu detii adevarul absolut. Te bati chiar cu pumnii in piept ca NU STIE NIMENI cum vindeci cancerul si ne mai si enumeri ce NU VINDECA aceasta boala. De parca ar ajuta pe cineva supozitiile tale, no offense! Poti insa sa spui ce anume VINDECA? Stii vreo cale/metoda/terapie?

Cu respect si intelegere, te salut!
144 RaulDuke
144 RaulDuke [7763c]
20-12-2011, 00:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

si eu te salut, dar tu trebuie sa faci o distinctie mai clara intre TERAPIE (tratament) si CURA (vindecare). tratament exista oricand si pentru orice, dar speranta de a VINDECA sau de a PRELUNGI SUPRAVIETUIREA, asta nu exista mereu. iar cu privire la majoritatea cancerelor in faza metastatica cel putin, speranta de a VINDECA este practic nula a fost istoric asa si nu pot decat sa sper ca nu va mai ramane asa prea multa vreme.
ce e drept si fara tagada insa este ca NIMIC nu a dovedit rezultate superioare metodelor medicale standard. alternativele gen Gerson, pe care le-am studiat indelung, nu au nici un argument de partea lor. tot ce fac este sa se abata de la metodele stiintifice de furnizare a dovezilor, folosind drept exemple niste cazuri care nu ofera nici cea mai mica incredere statistica sau stiintifica.
exemplu: 100 de oameni au cancer bronhopulmonar metastatic si nici unul nu urmeaza nici un tip de tratament standard, in schimb toti se decid sa devina vegetarieni. dupa un an constati ca mai sunt in viata jumatate din ei. al de gerson or sa vina sa spuna ca este rezultatul dietei vegetariene, dar un medic adevarat o sa-ti spuna ca de fapt este evolutia naturala a bolii, pentru ca el stie despre studii care au comparat oameni care folosesc dieta vegetariana cu cei care NU o fac, si ce efect are asta asupra aceste boli. intelegi ceva ?
concluzia este ca un caz izolat, doua, 10 sau 1000 NU REPREZINTA NICI UN ARGUMENT in favoarea sau defavoarea a nimic! din pacate acele 1, 2, 10 sau 1000 de cazuri care au urmat, de exemplu, o cura gerson, trebuiesc comparati cu alti tot atatia oameni care au aceeasi boala, dar care NU au urmat aceeasi metoda. numai in respectivul moment se poate trage o concluzie. alternativa ar fi ca dupa ce i-ai tratat pe respectivii oameni, sa dai timpul inapoi si sa incerci altceva, iarasi pentru a compara rezultatele, dar cred ca asta e putin mai greu de realizat.
intelegi cum functioneaza medicina ? nu cu cazuri si marturii postate pe internet.
145 icami
145 icami [7c]
25-01-2012, 12:13

Membru din 22-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Stie cineva daca dupa radioterapie, inceperea unui tratament de detoxifiere, ingerarea de pastile antitumorale are vreun efect advers?Va multumesc si multa sanatate!
146 RaulDuke
146 RaulDuke [7763c]
25-01-2012, 21:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce fel de pastile ? nu se intelege exact care e intrebarea ta. nu exista tratament de "detoxifiere" si care anume pastile "antitumorale" ?
147 icami
147 icami [7c]
08-02-2012, 17:17

Membru din 22-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Am o cunostinta care are diagnosticul de Melanom Malign gradul 3.Tocmai a terminat cura cu citostatice si a fost propus de catre Domnul Doctor de la Cluj sa inceapa tratamentul cu Vemurafenib, (s-a descoperit la analizele facute acu 2 saptamani, adenopatie laterocervicala pronuntata si in urma intrunirii unei comisii au ajuns la concluzia ca trebuie cat de repede inceput acest tratament).Intrebarea mea este :in acest timp poate face si un tratament cu spanz ?Sper ca m-am facut inteleasa, va multumesc mult.
148 RaulDuke
148 RaulDuke [7763c]
08-02-2012, 22:36

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

spanzul nu este un tratament. este ca si cum ai intreba daca poate sa mearga si cu spatele, in perioada aceasta. nu este o chestiune medicala.
149 ionut_moldovan
149 ionut_moldovan [1c]
23-02-2012, 12:20

Membru din 23-02-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Pentru RaulDuke, ce stiti despre ulitizarea Avastinului in cazul metastazelor cerebrale?
150 RaulDuke
150 RaulDuke [7763c]
23-02-2012, 20:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca, de principiu, este contraindicata.
151 corina76
151 corina76 [42c]
01-03-2012, 21:21

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna seara,
Azi am aflat o veste cumplita si in acest moment sunt sub influenta acestui soc. Cumnata mea in varsta de 38 de ani a fost azi la un dermatolog si i s-a pus diagnosticul de melanom malign in faza de crestere nodulara, brat drept. Mentionez ca nu i s-a facut nici un fel de analize, doar medicul s-a uitat si ia spus ca are melanom si a si vrut sa o trimita la chirurg pentru operatie. Categoric vom merge sa mai consultam si un alt medic. Diagnosticul acesta grav nu se pune in urma unei biopsii ? Mentionez ca are o alunita pe bratul drept si in urma cu cateva zile s-a lovit la ea si a sangerat. A fost la medicul de familie si a trimis-o la dermatolog. Acum suntem socati de aceasta veste si as vrea sa stiu cum ar trebui sa procedam, sa nu intram in panica, sa putem sa o ajutam. S-a programat deja pe saptamana viitoare la un alt dermatolog. Ce am citit aici m-a ingrozit. Daca e ceva sper sa fie in stadiu incipient si sa se poata trata.
Multa sanatate tuturor.
152 LauraEO
152 LauraEO [83c]
02-03-2012, 09:45

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 83

Poate va ajuta informatia : http://salveazadaniela.wordpress.com/

Mama mea e intr-o situatie asemanatoare, poate chiar mai grava decat melanomul si citesc tot ce prind. Daca cautati terapia Gerson, are rezultate foarte bune pe Melanom, chiar melanom metastazat.

Multa intelepciune va doresc...ca vine si sanatatea !
153 corina76
153 corina76 [42c]
02-03-2012, 10:56

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multumesc Laura.
Multa sanatate mamei tale
154 onyx20
154 onyx20 [67c]
03-03-2012, 21:01

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Corina, important e sa o scoata cat mai repede indeiferent de ce natura este. Si s-o scoata cu limite largi pentru a evita alte complicatii ulterioare. Mai grav era daca era privita cu superficialitate si ajungea pe mana unor nepriceputi care ar fi putut face mai mult rau.
155 RaulDuke
155 RaulDuke [7763c]
04-03-2012, 18:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

oricum ar fi, daca leziunea este suspecta de a fi MELANOM MALIGN, ea trebuie rezecata chirurgical, si asta fara prea multa asteptare, cel putin spre a se pune un diagnostic cert. ce e de facut ulterior se va decide in functie de cat de extinsa este boala: ce dimensiuni si alte caracteristici are tumora, daca exista ganglioni invadati, care sa se palpeze sau sa fie detectati prin de exemplu o ecografie, etc.

in orice caz, tumora trebuie scoasa initial. vorbim dupa ce aveti mai multe informatii, in primul rand buletinul histopatologic de la operatie si alte concluzii ale medicilor cu care vorbiti.

va uram numai bine si noroc !
156 corina76
156 corina76 [42c]
05-03-2012, 10:42

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

V a multumesc. Maine are programare la un alt dermatolog, pentru a doua opinie. O sa revin cu mai multe detalii dupa ce aflam diagnosticul cu certitudine.
Numai bine si multa sanatate tuturor
157 RaulDuke
157 RaulDuke [7763c]
05-03-2012, 13:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu cred ca mai e momentul pentru a doua, a treia, a shaptea opinie, ci mai degraba pentru biopsie.
158 roxana K
158 roxana K [8c]
06-03-2012, 00:04

Membru din 15-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna Corina, mama mea a primit acelasi diagnostic tot in urma unei alunite, am mai scris inainte asa k nu ma voi repeta.Vroiam sa-ti spun daca chiar are acest diagnostic in urma biopsiei, trebuie intrebat daca ar trebui sa faca interferon sau citostatice pentru a nu metastaza iar daca opteaza pt laser atentie si mai mare.Imi pare rau sa aud de aceasta boala crunta stiind cat de repede avanseaza.Daca pe viitor te pot ajuta cumva, o voi face cu mare placere...dar sper ca biopsia sa dovedeasaca contrariul.Sanatate multa!
159 corina76
159 corina76 [42c]
06-03-2012, 09:41

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

iti multumesc Roxana, sper si eu ca biopsia sa demonstreze contrariul. Inca nu s-a hotarat unde sa faca interventia chirurgicala. Noi suntem din Oradea. Voi ce parere aveti unde ar trebui sa o faca? La Oradea, Cluj sau Ungaria? Sigur vrea metoda clasica, nu laser. A hotarat sa faca si radiografii inainte de operatie.
Nu stiu, poate spun o mare prostie dar ea are alunita aceasta de vreo 10 ani. A crescut foarte putin, culoarea nu s-a modificat in timp, s-a mai lovit si in vara si nu s-a intamplat nimic. Acum s-a lovit din nou, a sangerat un pic dar rana s-a vindecat. Ce credeti, daca o lasa acolo, fara sa umble la ea, ce se poate intampla? Cum am zis poate e o prostie, dar intreb, daca cineva stie ceva. Cunoasteti cazuri?

Inca o data multumiri si multa sanatate tuturor.
160 RaulDuke
160 RaulDuke [7763c]
06-03-2012, 14:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la cum descrii tu, o lezine practic nemodificata de 10 ani, e putin probabil sa fie melanom malign, nu prea respecta criteriile de diagnostic. totusi diagnosticul se pune numai pe biopsie, iar daca e o "alunita" care e in calea traumatismelor, supusa la raniri accidentale periodice, cu siguranta ca se indica sa fie scoasa, pentru ca "se poate maligniza"...
de asemenea, biopsia nu se poate face cu laser!
nu cred ca se impune sa mergeti pana in ungaria pentru doar atat... ce va trebuie este un chirurg ok, poate chiar un dermatolog, si un laborator de anatomie patologica la fel de ok.
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 567891011 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp