melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 12 3 4 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
1 bubudashi
1 bubudashi [4c]
27-06-2014, 11:38

Membru din 27-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Tatal meu a fost diagnosticat cu MM acum aproape un an de zile. A urmat imediat tratamentul cu dacarbazina si cisplatin, a facut tomografie si nu i-a aparut nimic, iar saptamana trecuta a facut o alta tomografie computerizata , iar rezultatul:"micronoduli periferici" situati la nivelul plamanilor. A reluat tratamentul cu dacarbazina si cisplatin( imi cer scuze daca denumirile medicamentelor sunt scrise gresit). Mai exista alta posibilitate de medicamentatie?Trebuie sa faca si interferon?
2 DanV
2 DanV [7c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 7

Luati in considerare si beneficiile pe care vi le pot aduce preparatele naturale (de ex.pe baza de aloe vera). Cu cit mai repede cu atit mai bine.
Nu aveti impresia ca
aul se muta doar. Nu il gasesti unde il cauti, dar apare in alta parte ? Asta nu va spune nimic ?
Sau poate ca tatal dv. nu este intr-o stare prea grava ? (de obicei se apeleaza la naturism cind alopatia nu mai stie ce sa faca)
3 dr_mitulescu
3 dr_mitulescu [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Nu ne-ati spus ce varsta are tatal Dvs. Nu ne dati relatii, deasemenea, asupra regiunii in care a fost initial localizat melanomul si nici daca acesta a fost operat. In cazul in care a fost operat, s-au cautat si ganglionii limfatici regionali (in special ganglionul sentinela ) ? Acesti ganglioni erau invadati ? Ce indice Breslow avea tumora initiala (este descris la biopsie si inseamna distanta in milimetri intre cea mai superficiala celula bolnava si cea mai profunda)? Acest indice are o semnificatie prognostica (poate aprecia evolutia viitoare).

Micronodulii pulmonari sunt probabil metastaze ale melanomului, chiar daca nu s-au vazut pe tomografia anterioara fiind probabil prea mici, astfel incat, in aceasta situatie trebuie reinceput tratamentul citostatic.
Interferonul trebuia administrat de la inceput, de obicei asa se procedeaza, desi studiile medicale efectuate inca nu au reusit sa clarifice valoarea acestui tratament in melanomul malign.
Nu stiu unde face pacientul chimioterapia, dar ma gandesc daca medicul care face tratamentul nu ar fi de parere sa schimbe schema de tratament, intrucat sub aceeasi schema au aparut metastazele si poate ar trebui incercate alte medicamente.
Ii dorim tatalui Dvs. viata cat mai lunga !
4 bubudashi
4 bubudashi [4c]

Membru din 27-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Tatal meu are 55 de ani,iar melanomul a fost localizat pe soldul stang.La spitalul Colentina I-a fost extrasa tumora, iar indicele Breslow e de 9, Clark 5.Chimioterapia o face la Institutul Oncologic de la Fundeni.Interferonul nu i-a fost administrat de la inceput pt ca nu i-a fost aprobat dosarul.Exista o metoda pt a se vedea daca ganglionii santinela au fost afectati, pt ca tatal meu nu stie daca sunt afectati?Puteti sa-mi recomandati alta schema de tratament, indiferent daca aceasta este mai scumpa?Si aceste metastaze cum pot fi tratate sau pot fi tratate??
Va multumesc pt raspuns!
5 dr_mitulescu
5 dr_mitulescu [11c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 11

Limfo-ganglionul sentinela se cerceteaza cu ocazia primei operatii si are rolul de a depista eventualitatea extinderii celulelor bolnave dincolo de tumora mama, extindere care la inceput se face in grupele ganglionare ce deservesc regiunea respectiva, in cazul nostru la radacina coapsei. Acum, avand in vedere aparitia metastazelor, nu mai are nici o importanta decelarea acestui ganglion, intrucat celulele bolnave pot fi localizate oriunde, deci boala este generalizata.
Interferonul, ...ce sa va spun, asta-i tara noastra !
Cat priveste tratamentul de urmat in situatia actuala, singurul indicat este cel citostatic. Eu sunt chirurg si cel mai bine tot chimioterapeutul poate sa-l conduca; am sugerat numai ca mie nu mi se pare fezabil sa se efectueze aceeasi schema sub care au aparut metastaze (deci nu a fost prea folositor) si poate ar trebui schimbata schema actuala cu alte medicamente.
6 brad
6 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

DIN PACATE MM E CEA MAI AGRESIVA TUMORA EXISTENTA.SI LA 30 DE ANI DE LA DIAGNOSTICARE,DACA APARE UN ALT MM E CONSIDERAT RECIDIVA LA CEL ANTERIOR.PACAT CA NU A AVUT INTERFERON DE LA INCEPUT.EFICACITATEA LUI NU E INTR-UN PROCENT PREA MARE DE CAZURI DAR SE MAI INCERCA CEVA IN PLUS.ONCOLOGUL TREBUIE SA CONDUCA TRAT DAR SUGESTIA MEA AR FI CA,FARA SA INTRERUPETI TRAT SA MAI CERETI PAREREA UNUI ONCOLOG.SI VA SUGEREZ PE DR BACANU FLORIN DIN POL POVERNEI SAU PE LE ORA 11 IL GASITI IN SPIT SF MARIA DE PE FOSTUL BD 1 MAI.SPUNETI CA VENITI DIN PARTEA DR BRAD SI MERGETI FARA PACIENT DAR CU TOATE ACTELE(BIOPSIE C.T .,ETC).SUCCES!
7 bubudashi
7 bubudashi [4c]

Membru din 27-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 4

Va multumesc mult de tot.Saptamana viitoare o sa merg la spital.Metastazele s-au extins si la nivel cerebral-acum face 10 sedinte de iradiere, dar ,dupa simptomele pe care le prezinta(ameteli, nu mai vede bine, dureri puternice de cap,ii tremura picioarele,transpira abundent, si recent am observat un strabism pronuntat, ) , medicul ne-a spus sa ne asteptam oricand de la paralizie la moarte.Cat timp face iradierea a intrerupt dacarbazina si cisplatinul.Foarte curios-pt mine-este pofta de mancare pe care o are, ca a unui om sanatos, iar la capitolul rationament si logica este la fel de imbatabil . Tot oncologul ne-a recomandat sa cumparam din Ungaria sau Bulgaria medicamentul numit Muphoran.Stiti cumva cum as putea sa fac rost ?Daca acest medicament ii atenueaza durerile de cap, indiferent de prognosticul doctorului, tot vreau sa-l cumpar.Am putea sa incercam si alt medicament?
8 brad
8 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Nu stiu nimic despre acest medicament dar incercati la celebra farmacie Balsam de pe Calea Victoriei.Nu stiu la ce numar se afla dar e mai aproape de intrarea dinspre Guvern. Crad ca pe internet ati afla adresa exacta si nr de telefon.E o farmacie buna care avea cam de toate si pe vremea lui Ceausescu. Va doresc succes!
9 criburmat
9 criburmat [8c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 8

bubudashi, am mai vorbit pe un alt forum.Acum am gasit postarile tale de aici. Daca mai ai nevoie scrie-mi------------ pt ca pot sa-ti dau mai multe detalii legat de Muphoran. Sotul meu a facut deja 6 serii cu acest citostatic.Am sa indraznesc sa-l intreb pe mail si pe triKo legat de Muphoran.
Multa sanatate tuturor! sa aveti putere pt a lupta cu timpul, dar mai rau cu birocratia din Romania cand aceasta boala este atat de ...
10 bubudashi
10 bubudashi [4c]

Membru din 27-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 4

se implinesc 4 saptamani de cand tata nu mai are nevoie de nici un medicament.
11 acmilan1ro
11 acmilan1ro [12c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Ma numesc Gabriel si implor la ajutorul dumneavoastra cat mai urgent posibil. Mama mea a fost depistata de mai bine de doi ani cu Melanom malign, localizat pe spate. Melanomul a fost excizat dupa cateva luni la sectia oncologie Timisoara, apoi a fost vazuta si la Cluj si i-au dat un tretament de chemioterapie usoara timp de un an. Totul a fost ok un an apoi au aparut 2 tumori in spate in zona in care se afla melanomul si s-au umflat ganglionii inghinali(mentionez ca l-a prima oferati i s-a mai extras un ganglion inghinal pt biopsie). In momentul de fata Mama se afla la Cluj si a fost operata, i s-au scos cele doua tumori din spate si au fost scosi toti ganglionii inghinali si am inteles ca si o tumora de dimensiuni relativ mari 4/7 cm din zona abdominal/inghinala. Medici sunt foarte rezervati asupra sanselor de vindecare si ne-au spus ca situatia este deosebit de grava cu doate ca nu au fost depistate alte metastaze.(Mama a facut si tomogravie pe care au aparut tumorile mai sus mentionate si extrase, precum si oecografie...mai speciala, nu stiu termenii tehnico medicali). In urma operatiei in zona inghinala a fost taiat si un nerv care am inteles ca ii va afecta mai tarziu mersul. Am mai inteles ca ar fi o problema cu lichidul limfatic, datorita extragerii ganglionilor, pt ca isi va cauta alte locuri in care sa se localizeze. Deci prognosticuri foarte negative. Noi cei din familie totusi traim cu speranta ca exista o solutie cu ajutorul bunului Dumnezeu si de aceea varog, va implor, daca stiti vreo solutie de tratament ajutati-ne. Mama are un nepotel pe care il iubeste enorm si am dori sa fie alaturi de noi multi ani de acum in colo. Dati-ne o raza de speranta...va rugam !
12 brad
12 brad [17c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Din pacate,cele 2 tumori de la spate si ce a fost in zona inghinala sint metastaze.E important si trat pe care il vor aplica acum .Repet ce am mai spus,ca MM e poate cea mai agresiva tumora.Cred ca e bine ca voi sa o incurajati ,sa incercati sa o hraniti cit mai natural posibil(excudeti carnea si zaharul)si sa aveti si voi dar si ea incredere in Dumnezeu.Mai vorbim.Sanatate!
13 mirelamaran
13 mirelamaran [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Nu stiu daca ajuta pe cineva ce voi spune,sper din tot sufletul sa intelegeti cit este de grava aceasta boala,ma refer la cei diagnosticati cu MM.Sotul meu este diagnosticat cu MM din febroarie 2007,s-a facut tot ce se poate face in Romania pt.stoparea evolutiei,stadiul bolii la diagnosticare Clark II,indice B O,9,s-au operat ganglionii axiali,s-a facut trat.cu Interferon 30mil.unit/sapt,totul a fost aprox.bine excluzind reactiile secundare ale interferonului care sunt groaznice,dupa ~9 luni la control s-au gasit multiple metastaze cerebrale,s-a facut radioterapie,chimioterapie,raze Gamma knife pt.cele mai mari metast.In momentul de fata medicii nu mai au raspunsuri la intrebariile noastre,nu stim ce urmeaza,se continua tratam.cu intrerferon,chimioterapia,in aprilie radioterapie,regim alimentar adecvat.Daca stie cineva alt tratament care ar putea stopa aceasta ingrozitoare boala il rog frumos sa imi scrie pe adresa ---------.Precizez ca sotul meu are 34 ani.Deci cei diagnosticati cu aceasta boala mergeti la medic si insistati sa vi se dea interferon sa se faca chimio.radioterapie sau orice este necesar.Boala evolueaza f.f.f repede.Multa sanatate
14 criburmat
14 criburmat [8c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 8

pt gabriel si pt mirelamaran
Nu e nevoie sa va mai spun ca este o boala groaznica, este o forma de cancer care metastazeaza f repede, evolutia este f rapida!
Sunt sotia unui om care lupta cu aceasta boala din martie 2003 si peste cateva zile va implinii 40 de ani, adica este f tanar! Sunt medic, inteleg si am citit enorm in acesti ani despre melanom si asa am reusit ca in intelegere cu sotul meu sa facem tot ceea ce am considerat omeneste posibil si logic dpdv medical sa-i fie bine.
Sotul meu a facut in noiembrie 2006 evidare ganglionara inghinala dreapta, de fapt nu s-au scos decat vreo 6-7 ggl; apoi a fost reoperat in martie 2007, sept. 2007 si noiembrie 2007 pe acelasi picior ( acolo a fost tumora initiala) si s-au scos mereu ggl si apoi metastaze. Pt impiedicarea limfedemului ( umflarea piciorului pt ca s-au scos ggl= statiile limfatice) el a luat DETRALEX 3 cp/zi. Am citit odata un studiu in care se arata ca chinezii scot toti ggl. din zona mare a corpului si totusi omul traieste bine in continuare. Organismul uman are metode proprii de recuperare
Pt mirelamaran: incercati pt metastazele cerebrale MUPHORAN substanta de baza FOTEMUSTINE este un citostatic f agresiv cu indicatie pe melanom malign cu metastaze cerebrale ( trece bariera hemato-encefalica). Sotul meu a facut 6 cure cu Muphoran desi nu avea metastaze cerebrale tocmai din disperare pt ca nu reactioneaza la Dacarbazina, Cisplatin, Interferon. Din pacate pt noi!!! acest medicament folosit de 10 ani in Europa civilizata, nu este aprobat de MS si acordat gratuit pe programul de oncologie. Eu l-am adus pe comanda de la Paris unde este firma producatoare Lab Servier, 1 flacon costa 580 euro.
Indiferent ce ar spune medicii va rog sa nu abandonati lupta, important este sa reusim sa prelungim, in conditii decente, viata celor dragi noua. Un gand bun tuturor care vor citii aceste randuri. Eu sunt singura cu sotul meu si avem doi copii : o fetita de 1 an si 2 luni si baiatul in cls 1. Viata este uneori prea cruda!
15 mirelamaran
15 mirelamaran [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

PT.Criburmat.
Buna si multumesc pentru raspuns.Voi vorbi cu oncologul despre acest citostatic si voi incerca sa fac rost de el si sa-l ia si sotul meu.Spune-mi te rog ce inseamna "f. agresiv"adica care sunt reactiile dupa administrare?Nu sunt medic si daca reactiile sunt mai dure decit cele de pina acum,probabil trebuie administrat sub supraveghere medicala,iar daca sist.nostru sanitar nu il administreaza oficial,il vor administra neoficial?Tu cum ai procedat?Daca nu te deranjeaza poti sa-mi dai adresa ta de mail,poate daca ai timp,imi mai dai cite un sfat ca sunt momente cind nu mai stiu ce sa fac sa-i usurez suferinta.Astept sa-mi scri ---------------.O zi buna iti doresc.
16 criburmat
16 criburmat [8c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Da, poti sa-mi scrii si eu am sa incerc, repet incerc sa-ti raspund care este parerea mea, ce cred personal ca as face. In legatura cu Muphoran, citeste te rog toate postarile de mai sus. Nu este nimic neoficial. Singurul aspect prost -din pacate pt noi!!!- este ca in Romania nu-l vom primii gratuit. Deci este un medicament care se poate achizitiona din Franta, aduce si administra- binenteles sub supraveghere medicala in Romania. repet adresa mea- postata si pe 11.11.2007- ---------------. Daca vrei poti sa-mi scrii.
Multa putere tuturor celor implicati direct sau indirect in lupta cu melanomul!
17 criburmat
17 criburmat [8c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Ce mai face sotul tau mirelamaran?Stiu ca este poate prea greu sa-mi raspunzi dar, as vrea sa stiu cum se simte in general si daca ati luat Muphoran. Iarta-ma ca te deranjez poate cu aceasta intrebare dar, sunt si eu disperata, intreb poate ca voi ati gasit vreo solutie. Sotul meu nu este bine deloc. A facut a6a operatie de extirpare a meta.
Mi-a scris pe adresa de yahoo un domn care are sotia cu cancer de san si meta cerebrale si care citise ceea ce am scris eu, m-a rugat sa-i dau nr de tel. si persoana de contact pt Muphoran-citostatic rec. de medicul lor oncolog (tot in Bucuresti); sotia lui este mai bine, face Muphoran pe care-l tolereaza greu.
II multumesc dlui ca m-a cautat sa-mi multumeasca si ca am fost de folos si rog din suflet pe oricine citeste despre melanom si a citit despre un nou citostatic sa scrie pe acest forum sa incercam toti cei care mai avem pt cine lupta, atata timp cat mai avem pt cine. Doamne Ajuta-ne!
18 acmilan1ro
18 acmilan1ro [12c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Dragilor revin cu cazul mamei mele, pentru a va povesti in linii mari ce s-a mai intamplat. Nu stiu daca sa recomand sau sa nu recomand aceste lucruri. Cred ca e cel mai bine sa ramana la latitudinea fiecaruia. Mama mea a primit recomandarea de la medic de a folosi Temodal, ca si Muphoranul un medicament pt cancerele pe creier. Deoarece mama mea nu rae cancer pe creier nu are dreptul la acest medicament iar pentru a-l cumpara ar trebui sa vindem...casa poporului. Asa ca in final Mama mea a renuntat complet la chimioterapie. A vizitat o naturista din Ungaria, D-na Bokor Katalin si a primit un tratament, mai bine zis o cura de dezintoxicare a organismului. Cura este extrem de dura (contine impachetari cu argila, consum doar de lichide, bai reci in zonele abdominale cu picioarele in apa calda, bai de aburi, 36 de ceaiuri si multa rugaciune la Bunul Dumnezeu). Este mult prea devreme pentru a vedea rezultate insa cunoastem persoane care au urmat aceste cure, si una dintre ele are deja 16 ani de cand afacut tratamentul iar cealalta 7 si ceva. Ambele au avut metastaze pe organe deja. Mamei mele, in operatia de extirpare a ganglionilor limfatici inghinali i-a fost taiat un nerv din cauza caruia i s-a spus ca nu va putea merge prea bine si situatia se va inrautatii mai tarziu cand limfa isi va cauta o cale. Ea s-a gandit sa extinda impachetarile cu argila si la nivelul piciorului si aici deja dupa 3 saptamani se vad rezultate. Nu stiu daca e argila sau intregul tratament.
Eu nu pot decat sa va pun la dispozitie situl acestei doamne, si voi sa hotarati. E bine de stiut ca aceasta femeie a fost si ea in faza terminala, a facut acest tratament si s-a salvat. A invatat acest tratament in Brazilia si acum il aplica cu succes.
http://www.bokorkata.vnet.hu/
are si versiune in engleza
Da Doamne SANATATE tuturor celor suferinzi si ajuta-i !
Va doresc foarte multa sanatate si sa atingeti cu totii adancile batraneti ca in opinia mea viata e frumoasa.
19 criburmat
19 criburmat [8c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Multumesc Gabriel! Tratamentele naturiste pot fii categoric de ajutor, pt sustinerea organismului dar, parerea mea este ca tb continuata chimioterapia sau/si imunoterapia cu Interferon atat cat considera oncologul care cunoaste cazul. Sotul meu a terminat duminica a2a serie cu TEMODAL. Il suporta destul de greu. Poate ca isi face efectul si opreste procesul de expansiune a cancerului. Inteleg dilema cu aprobarile si costurile..... In Bucuresti 5 cps. de Temodal de 250 mg costa aproximativ 40 milioane. Este o suma dar, eu nu am de ales. Sotul meu are 40 de ani!!!
Astazi este o mare sarbatoare religioasa ortodoxa Buna Vestire. Pt familia mea este o dubla sarbatoare: astazi se implinesc fix 5 ani de la prima operatie a sotului meu( de extirpare a melanomului malign, tumora primara fiind localizata la niv. coapsei piciorului drept).
Dumnezeu sa Ocroteasca pe toti cei aflati in suferinta, bolnavi dar, si pe cei dragi si apropiati lor.
Da, viata este frumoasa dar, uneori este prea cruda!
20 mirelamaran
20 mirelamaran [3c]

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Pt.Criburmat,scuze pt.intirzierea raspunsului,dar de ceva timp nu am mai intrat pe acest forum,nu am mai avut putere.Iti doresc multa putere in continuare,credinta in Dumnezeu,speranta si merge-ti mai departe poate medicina il mai poate ajuta pe sotul tau,pe sotul meu nu il mai poate ajuta nimic.Nu vreau sa te sperii,mai ales ca stii foarte bine ce inseamna melanomul.Am facut comanda pt.Muphoran dar prea tirziu,sotul meu a decedat in 02.martie.In momentul acesta,poate si din cauza suferintei,cred ca cei ce sunt diagnosticati cu aceasta boala sunt condamnati,din pacate.Noi am incercat toate tratamentele posibile si poate daca mai era vreme am fi facut orice dar,acum nu mai pot face nimic,dar nici nu ma impac cu ideea....Imi pare rau ca te-am intristat,nu stiu daca e bine ca ti-am raspuns dar iti doresc sa fi tare,sa fi puternica si daca te pot ajuta cu ceva,un sfat,dat fiind faptul ca am trecut prin ce treci tu acum,sau daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva,chiar daca in momentul acesta si eu sunt la pamint,tutusi poate....MULTA SANATATE.
Răspunde la topic
1124 comentarii 12 3 4 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp