melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 56789 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
101 onyx20
101 onyx20 [67c]
03-05-2011, 13:35

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Foarte bine ca ti-a extirpat o bucata mare, chiar daca se reface mai greu tesutul. Probabilitatea unei recidive in jurul operatiei e mica. Eu chiar si dupa 2 ani sunt foarte sensibil in acea zona si chiar ma doare uneori (32 de copci).
Iar in legatura cu cicatricea a 2-a, de ce nu faci ecografia acum? Ce te opreste? E si foarte ieftin pentru o zona.

Sa auzim de bine, Doamne ajuta.
102 animaluus
102 animaluus [6c]
03-05-2011, 21:02

Membru din 03-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Am si eu cateva nelamuriri, si poate cineva cu mai multe cunostinte in ceea ce priveste melanomul malign ma poate ajuta. Tatal meu a fost operat in ianuarie si i s-a extirpat un nodul la pieptul stang, s-a trimis la biopsie si dupa 2 luni a venit rez ca malign. Intre timp i-au mai aparut inca 2, in aceeasi zona, l-au operat iarasi dupa care am facut un Pet la Oradea, si a inceput chimioterapia (dacarbazina) la inceputul lui aprilie. Acum a facut a doua sedinta, si oncologul l-a trimis la chirurg pentru ca i s-a umflat zona unde a avut operatiile si s-a inrosit. Chirurgul a spus ca nu intelege ce e acolo, si de ce apar tot in aceeasi zona. A hotarat sa-l opereze iarasi, dar o sa-i faca o operatie mai mare, ca sa scoata tot de acolo. Plus, medicul a zis ca nu s-a depistat sursa, cel mai probabil sa fie f mica.
Ce nu inteleg, cum a ajuns tumoarea la osul bazinului, tinand cont ca organele nu sunt afectate deloc si analizele de sange au iesit f ok.
Va pun aici si rezultatul pet-ct-ului:
Nodul de 10 mm moderat captant FDG (SUV max=3, 8) situat la limita inferioara axilara stanga tangent la marginea laterala a muschiului pectoral mare. La cca 25 mm superior se distinge un limfonodul de 8 mm deasemenea captant FDG.
Discreta captare difuza FDG la nivelul cicatricilor postchirurgicale din regiunea pectorala stanga. Plamani expansionati bilateral, prezinta in segmentul 8 LIS un nodul inconsistent de 6 mm, fara captare FDG. Fara colectii pleurale. Fara adenopatii mediastinale sau axilare dreapta.
Focar hipercaptant FDG (SUV max=6, 9) cu substrat osteolitic de 10 mm, situat periferic posterior in tuberozitatea iliaca stanga. Focar similar de 8 mm vizibil in corpul iliac stang. La nivelul vertebrei T8 se distinge un alt focar captant FDG de 6 mm.
Hemangioame de 10-14 mm situate la nivelul corpilor vertebrali T10 si T12, fara captare FDG.
Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivel cranio-cerebral sau la nivelul gatului. Fara adenopatii latero-cervicale sau supraclaviculare.
Fara modificari morfologice sau de activitate FDG decelabile la nivelul organelor parenchimatoase abdomino-pelvine sau la nivelul tubului digestiv. Moderata captare FDG la nivel anal explicabila in context fiziologic.
Fara lichid liber intraperitoneal, fara adenopatii retroperitoneale, pelvine sau inghinale.
Fara modificari morfologice sau de activitate FDG la nivelul membrelor inferioare bilateral.

Concluzie:
Leziune restanta axilara inferioara stanga compatibila cu natura maligna. Adenopatie axilara stanga metabolic activa. Detreminari secundare osoase.

Multumesc
103 RaulDuke
103 RaulDuke [7763c]
03-05-2011, 22:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in cazul melanoamelor maligne de grad Breslow III sau mai mare intr-adevar este posibila metastazarea si catre sistemul scheletic. desi rar pentru melanomul malign, se poate intampla si, din pacate, acest lucru se coreleaza cu un prognostic prost.
teoretic orice cancer poate metastaza absolut oriunde. termenul de metastazare se refera la raspandirea cancerului la distanta fata de tumora principala. este suficient ca doar cateva celule sa se desprinda de tumora primara, sa intre in sange sau in sistemul limfatic, ca de acolo sa se poata duce in orice alt organ, fara reguli prestabilite. in os metastazele ajung in principiu pe calea vaselor de sange, mai ales prin plexurile venoase paravertebrale.
stadiul metastatic in melanomul malign este si criteriul pentru care tatal tau a fost trecut pe dacarbazina, printre putinele optiuni standard disponibile in aceasta boala si in acest stadiu.
iti urez mult noroc !
104 quasar
104 quasar [2c]
12-09-2011, 15:48

Membru din 12-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Salutare tuturor.
Zilele trecute am hotarat sa ma tund 0 si am descoperit o alunita ciudata in partea din spate a capului. Stiam ca o am dar nu o vazusem pana nu m-am tuns. Poate ca sunt putin speriat si mi se pare, insa cred ca nu este o alunita obisnuita. Stiind de melanomul malign ca fiind o forma agresiva de cancer, m-am speriat si am hotarat sa ma duc maine la un medic dermatolog.
Pana atunci vreau sa va intreb ce parere aveti de aceasta alunita: http://img14.imageshack.us/img14/7508/alunita.jpg
In imagine este aceasi alunita din 3 unghiuri diferite. Nu ma jeneaza la atingere, nu iese nimic din ea si nici nu ma mananca.
105 onyx20
105 onyx20 [67c]
12-09-2011, 19:20

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Mie nu mi se pare suspecta dar un dermatolog iti zice cel mai bine.
106 quasar
106 quasar [2c]
13-09-2011, 13:55

Membru din 12-09-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Din fericire dermatologul a spus ca nu am nimic, insa mi-a recomandat sa o urmaresc si sa vin la control in cazul in care apar deformari si/sau schimbari de culoare.
107 RaulDuke
107 RaulDuke [7763c]
14-09-2011, 12:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

felicitari!
108 icami
108 icami [7c]
22-09-2011, 12:13

Membru din 22-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7

Buna ziua.Am o prietena care are fratele diagnosticat cu M M, cu metastaze multiple ganglionare.A facut interferon, dar pe el nu l-a ajutat prea mult.A facut dupa 2 ani metastaze ganglionare.Stie cineva tratamentele naturiste ale fitoterapeutului Eugen Giurgiu, au dat rezultate?Nu speram ca ar face minuni dar macar ameliorari, prelungirea vietii(are 45 ani si 3 copii mici).Va rog frumos sa-mi raspundeti.Acum este la Institutul Oncologic din Cluj.I s-au extirpat o parte din ganglioni, iar Domnul Doctor i-a recomandat sa inceapa chimioterapia.
Va multumesc.
109 RaulDuke
109 RaulDuke [7763c]
22-09-2011, 12:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tratamentele "alternative" gen naturiste si nu mai stiu ce nu au demonstrat nici un rezultat pozitiv in cazul cancerului, cu atat mai putin in cazul celui avansat. din pacate inca nu exista si nu va exista pana la anul, sau poate mai tarziu anul acesta, la noi in tara, vreun medicament care sa prelungeasca supravietuirea in cazul melanomului malign, aprobat de casa nationala de asigurari de sanatate. acest lucru sper ca se va schimba la anul, prin intrarea pe listele casei de medicamente din programul de oncologie a 2 droguri noi: ipilimumab si vemurafenib.
imi pare rau pentru fratele prietenei, poate cu chimioterapie va avea totusi o sansa sa aiba acces, in viitorul nu prea indepartat, la una din aceste 2 solutii. mult succes!
110 onyx20
110 onyx20 [67c]
23-09-2011, 21:31

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Nici interferonul nu a marit rata de supravietuire de cand a fost introdus in Romania acum 13 ani dar lumea si-l injecteaza in continuare. Daca eu il luam inseamna ca datorita lui traiesc nu?
111 RaulDuke
111 RaulDuke [7763c]
23-09-2011, 22:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu. problema prelungirii supravietuirii se pune la cazurile avansate/metastatice. in cazul unuia foarte putin avansat, el este vindecabil doar prin chirurgie si interferon, daca e FOARTE FOARTE putin avansat, el poate fi vindecabil doar cu chirurgie.
112 onyx20
112 onyx20 [67c]
24-09-2011, 20:05

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Clark III ce inseamna? Avansat?
113 RaulDuke
113 RaulDuke [7763c]
24-09-2011, 21:16

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Clark III semnifica o profunzime "medie" a leziunii respective. Clark are 5 grade si se refera la nivelul anatomic pana la care a ajuns leziunea. tehnic vorbind clark III inseamna ca melanomul a ajuns in profunzime pana la limita dintre dermul papilar si dermul reticular, 2 straturi ale pielii. nu da informatii despre stadiul clinic, prezenta nodulilor sau a metastazelor la distanta. la ora actuala se foloseste mai degraba scara Breslow, considerata mai utila pentru prognostic.
114 onyx20
114 onyx20 [67c]
25-09-2011, 22:57

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Ciudat, ca din 2 teste la laboratoare diferite nu se specifica nicaieri Breslow ci numai Clark.
115 RaulDuke
115 RaulDuke [7763c]
25-09-2011, 23:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, e putin ciudat. poate sunt anatomopatologi mai de moda veche.
116 ANDREEA DENIS
116 ANDREEA DENIS [1c]
18-10-2011, 15:17

Membru din 18-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua! din disperare si chin am intrat pe acest forum.Acum un an si jumatate mi sa descoperit la ficat un "chist hidatic" de 12 cm, am fost internata la spitalul colentina, mi s-au facut toate investigatiile si propusa pt operatie.Medicul chirurg m-a trimis sa fac un CT abdominal.Rezultatul m-a devastat CANCER LA FICAT CU METASTAZE LA rinichiul drept, colon.Am facut radioterapie, citostatice si iau nexavar de 1 an de zile , de curand medicul meu prof IRINEL POPESCU de la fundeni mi-a spus ca nu mai poate face nimic medical vorbind pentru mine, si ca am metastaze de gradul 3 si 4, viata mea in cateva cuvinte sa ruinat nu vreau sa accept asta m-am gandit la sinucidere la orice numai sa nu mai am durerile astea am inceput deja sa fac la 2 zile morfina.SUNT DISTRUSA DAR IN ACELASI TIMP MA GANDESC LA FETITA MEA PENTRU EA VREAU SA INVING NENOROCITA ASTA DE BOALA CARE MA MACINA PE DINAUNTRU.
117 RaulDuke
117 RaulDuke [7763c]
18-10-2011, 16:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

andreea, ne pare extrem de rau la toti sa auzim vestile pe care ni le dai. despre ce dureri este vorba insa ? ce fel de morfina faci si in ce doza ? ce altceva mai iei pentru durere ?
118 GEORGYDEN
118 GEORGYDEN [3c]
31-10-2011, 14:56

Membru din 31-10-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Din tot ce am citit despre melanomul malign de pe acest forum nu am vazut nici un caz care sa se fi terminat cu bine adica sa se fi vindecat de asa ceva.La fel am vazut ca nimeni nu a mers in strainatate pt tratament sau pt investigatii oare de ce mai ales ca stim cum e sistemul nostru sanitar si ca totul merge greu la noi.Din pacate si eu am in familie un membru care a fost diagnosticat cu melanom malign cam cu vreo 6 luni in urma daca nu ma insel, oricumpina intr-un an.I-a fost atunci operata o alunita pe umar si la biopsie asta a iesit.Din pacate nu am vazut biopsia ca sa dau date suplimentare cit de avansat este, ce stadiu insa pot spune ca acum la control i s-au facut o gramada de analize pt ca ii iesise un nodul la axila si chiar daca toate au iesit bune adica markeri tumorali in limite, markeri pt noduli in limite, tomograf general unde nu s-au gsit alti noduli sau metastaze la alte organe medicul a hotarit ca trebuie operat pt a-i scoate acel nodul, la palpare nefiind dureros, bine delimitat.Acum 3 zile a fost operat iar rezultatul a fost groaznic nodulul respectiv se pare ca are metastaze si alti noduli f mici pe linga el care toti au fost scosi insa medicul i-a spus sorei mele ca sotul ei are sanse minime de supravietuire ca mai pot fi si altii si ca trebuie urgent pus pe chimioterapie.Ce nu inteleg eu e cum se poate ajunge la asta daca toate analizele au iesit bune, organele lui sunt in regula iar el spune ca poate mai are si alti ganglioni.Atunci toate analizele astea sunt in zadar?Atunci de ce i se dau sanse minime fara sa inceapa macar vreun tratament!Toata lumea acum cauta innebunita o clinica in strainatate pt a merge la tratament cu chimioterapie pt ca aici nu vedem rezolvare.El are un prieten in Spania care se pare ca a avut si el melanom malign si dupa tratamentul de acolo se pare ca acum e vindecat.Poate Dumnezeu o sa ne ajute si noua sa se salveze macar pt fetitele lui de 13 ani si 1 an si 6 luni.Ironia sortii e ca el este al doilea sot al surorii mele primul murind acum 6 ani de leucemie.Poate de data asta DUMNEZEU O S-O AJUTE SI-L VA SALVA!Sa va dea si voua Dumnezeu multa tarie si sa va salveze pe tot cei care sunteti in suferinta!!!
119 RaulDuke
119 RaulDuke [7763c]
01-11-2011, 00:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu inteleg intrebarea ta in postul de mai sus. despre ce plecare tot vorbesti in strainatate ? nu vad rostul si nu cred ca aveti bani sa ba platiti consturile intregului tratament pentru asa ceva oriunde in strainatate. in plus fata de asta, in romania exista acces la absolut acelasi tratament in oncologie ca oriunde altundeva in europa sau chiar si SUA. nu e nevoie sa te duci nu stiu pe unde, sa cheltuiesti averi pentru niste lucruri de multe ori elementare la care ai acces gratis aici, ca apoi sa ajungi tot in acelasi punct unde ai fi ajuns si daca ramaneai tara, dar cu costuri mult mai mici. melanomul malign este o boala crancena, iar cand e diagnosticat in faza metastatica, nu conteaza cum sunt analizele si ce se vede pe majoritatea organelor la tomografii sau alte investigatii. cand e in FAZA METASTATICA medicina moderna inca nu poate oferi sanse de vindecare. pur si simplu NU SE POATE. oriunde ai fi, tratamentul e acelasi, e standard. abia acum intra si in romania in aprobare 2 medicamente care, in aceasta boala si aceasta faza, abia reusesc sa preungeasca supravietuirea. sunt 2 medicamente care abia au fost aprobate, tot anul acesta, chiar de catre FDA in statele unite. din pacate aceasta e situatia si NIMENI PE LUME nu poate oferi mai mult. incercati sa intelegeti si sa va impacati cu asta, pentru ca daca diagnosticul este corect, mai mult nu se poate obtine.
imi pare rau! va urez mult succes si noroc !
120 aralex
120 aralex [70c]
01-11-2011, 08:42

Membru din 26-09-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 70

cand pacientii viseaza la tratamente in strainatate, nu se pune atat problema accesului la medicamente eficiente, de generatie noua, dar mai ales la medici motivati care sa se implice in obtinerea unor rezultate cat mai bune...la noi in tara, pe langa capacitatea organismului de a lupta, mai conteaza si pe mana cui apuci.e interesant sa te duci la radioterapeut cu un rezultat de tomograf si sa iti spuna ca arati prea bine ca sa fi recidivat boala, sau la medici de familie sa te duci cu semne clare de hepatita si sa te trimita sa iti scoti apendicele...si mai pot continua dar nu are rost.
cat despre medicii buni, cu renume, e bataie pe ei si asta le afecteaza cu siguranta capacitatea de a performa in conditiile in care trag toti de ei
de vina nu sunt medicii in sine, ci sistemul medical cu totul
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 56789 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp