melanom malign

Secțiunea: Cancerul de piele (Melanom malign)
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 78910111213 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
181 catalina29
181 catalina29 [18c]
12-03-2012, 14:10

Membru din 07-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Buna ziua,

Citesc acest forum de mai bine de un an, am si postat dar la alta sectiune, cea de cancer renal. Acum insa am nevoie sa postez si aici. E vorba de tatal meu, 57 de ani, operat in ianuarie 2011, nefrectomie partiala dreapta, cancer renal cu celule clare, grad Furhman I-IV, stadiul I. A fost urmarit dupa operatie cu RMN abdomn si pelvis, craniu, CT torace. Prima scintigrafie osoasa facuta in septembrie 2011 arata leziuni osoase la o coasta, cap si picior drept. S-au facut CT si RMN pe zone suspiciunile de cap si picior au fost ridicate, ramane insa o leziune la coasta care a fost urmarita cu CT si scintigrafie si pana in februarie 2012 nu s-a modificat, nu au aparut nici alte leziuni. Nu a urmat nici un fel de tratament. A fost diagnosticat in septembrie 2011 si cu tromboza venoasa dr., e pe tratament anticoagulant de atunci.

Tot in februarie, la evaluarea oncologica, tata i-a aratat o alunita veche, o are de 15 ani (e destul de mare, cat o aluna, pe piciorul drept (sold pe partea interioara) de culoare maro inchis cu margini regulate acum, care a sangerat in urma cu 7-8 ani, si care de vreun an s-a micsorat). Oncologul a propus extirparea urgenta!
Am consultat acum un dermatolog. Suspiciunile sunt de melanom sau fibrom, habar nu am care este mai nasol, in orice caz mi-a zis ca nici nu se compara ca agresivitate cu cancerul renal. Dermatologul a propus extirparea prin laser.

Am mai multe intrebari:
- Daca este cancer de piele si timp de 15 ani a avut o evolutie zic eu lenta.nu este mai bine sa il lase neoperat? Nu ar grabi evolutia lui operatia?

- Aceste evaluarari peridice RMN craniu, CT torace, RMN abdomen, pelvis, scintigrafie osoasa pe care tata le-a facut ultima oara in ianuarie si februarie 2012 pentru metastaze cancer renal si care au iesit bine, le pot considera si ca evalurari pentru cancerul de piele...adica daca ar fi sa fost vreo metastaza a cancerului de piele ar fi fost vazuta in aceste investigatii chiar daca ele au fost facute cu scopul de a dedecta cancerul de rinichi?

- Ce modalitate de operare este mai indicata cea cu laser sau cea cu bisturiu? Dermatologul a propus laser spunand ca va scoate tumora cu margini de siguranta. E posibil?

Puteti sa imi recomndati alti chirurgi sau dermatologi pt extirpare? Cu tata am fost la dr Russu la Bioderm, sunt printre voi persoane care l-au cunoscut pe d-nul dr Russu?
182 Coyote
182 Coyote [12c]
13-03-2012, 10:00

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna CATALINA,
Imi pare rau de ceea ce se intampla cu tatal tau.
Din cate am citit o alunita pe care cineva a avut-o toata viata, poate deveni la un moment dat melanom, deci asta nu inseamna ca tatal tau avand alunita de 15 ani, tot de atata timp are si melanom. (ipotetic vorbind pentru ca inca nu afost diagnosticat si iti urez sa nu fie diagnosticat cu aceasta boala)
Cat despre intrebarea ta, laser sau bisturiu, bineinteles ca intotdeauna se alege metoda clasica, bisturiul.

RAUL DUKE a explicat ceva mai sus care sunt pasi care se urmeaza in aceasta situatie, exact asa s-a procedat si in cazul meu.

Multa sanatate
183 RaulDuke
183 RaulDuke [7763c]
13-03-2012, 10:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ti-am raspuns pe celalalt subiect. pastreaza-ti, te rog, posturile pe acelasi thread, daca vrei poti sa faci thread separat, e mai usor de urmarit.
184 catalina29
184 catalina29 [18c]
13-03-2012, 13:08

Membru din 07-02-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Va multumesc pentru raspunsuri. Am decis sa mai cunoastem si alti medici.

Coyote tu unde te-ai operat?

Va doresc sanatate multa tuturor.
185 RaulDuke
185 RaulDuke [7763c]
13-03-2012, 21:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sa auzim numai de bine !
186 Coyote
186 Coyote [12c]
14-03-2012, 10:30

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

CATALINA eu am fost operata la un spital din Atena, asa ca, din nefericire nu te pot ajuta in privinta unui medic sau a unui spital din Romania.

Multa sanatate
187 onyx20
187 onyx20 [67c]
15-03-2012, 18:53

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Coyote, cum te simti? Ce analize ti-ai mai facut?
188 vulpe42
188 vulpe42 [2c]
18-03-2012, 14:29

Membru din 18-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua, mama mea a fost diagnosticata cu melanom malign stadiul IV. A fost extrasa acea pata maro de pe gamba stanga, are aproape un an, face tratament cu interferon(intron A) de 3 ori/saptamana, analize lunar, care ies bune, doar gama GT iese mare, 400, nu are ganglioni inflamati, nici nu a avut.Poate face alt tratament concomitent, ceva naturatist, vitamina b17.Am inteles ca in timpul inerferonului nu sa face nimic altceva.Ce sanse are?E foarte grav? multumesc.
189 RaulDuke
189 RaulDuke [7763c]
18-03-2012, 16:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie sa ne furnizezi niste date mai corecte, dpdv medical. din ce descrii tu cu siguranta NU este stadiul IV (stadiul este ceea ce se cheama TNM), ci mai degraba grad CLARK IV, care este cu totul altceva. stadiul este probabil unul intermediar, ar fi interesant sa ne spui deci, ce dimensiune a avut tumora, daca au existat ganglioni invadati (daca au fost operati sau nu), ce investigatii mai complexe are facute mai recent (CT, RMN, etc), daca a facut ceea ce se cheama tehnica ganglionului santilela sau au fost operati mai multi ganglioni inghinali, de cat timp face interferon, ce ati discutat cu medicul oncolog, etc.

despre tratamentul naturist: acesta nu are nici o utilitate si nici o indicatie. iar vitamina b17... nu exista ca vitamina, iar inca din anii 50 s-a demonstrat nu numai ca nu are nici un efect in cancer, ci ca este chiar foarte toxica si daunatoare. cam acesta este cazul cu cele mai multe dintre "tratamentele naturiste" la care se face reclama prin diverse medii, daca nu cel putin sunt o risipa inutila de bani.
190 Coyote
190 Coyote [12c]
18-03-2012, 16:58

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna ONYX. Pot sa spun ca ma simt bine, doar ca din cand in cand mi se mai umfla piciorul si m-ai oboseste, dar probabil ca asta se datoreaza si scoaterii ganglionului santinela. Cat despre analize, de cand mi s-a pus diagnosticul (aproape un an jumate) am facut 2 tomografii plus cateva analize la sange si bineinteles cartografierea alunitelor. Ultima tomografie am facut-o in noiembrie si totul a iesit ok, iar urmatorul control care v-a consta doar in analize la sange urmeaza sa-l fac in iunie.
Tu cum te simti, ce ai m-ai urmat? Sper sa nu gresesc (am citit atatea cazuri, incat le m-ai incurc) dar parca si la tine era vorba de gradul III, dar fara a-ti scoate ganglionul santinela
191 vulpe42
191 vulpe42 [2c]
18-03-2012, 17:03

Membru din 18-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Nu a avut ganglioni inflamati sau operati si nici acum nu exista.Aveti dreptate, este grad clark IV, nu are facut nici CT, nici RMN, medicul a spus sa le faca dupa un an de interferon, acum are 6luni de cand face.va pot spune asa: melanom malign dezvoltat pe un nev melanocitar, nivel de invazie clark IV, indice Breslow 0, 3, limite de rezectie fara invazie tumorala. S100 pozitiv in celule tumorale; HMB45 pozitiv; MELAN A pozitiv.cam asta e.Medicul oncolog a avazut rezultatul, a prescris interferon si a zis ne vedem lunar pt.analize de sange si atat.Cat despre marime, operatia a fost la exterior aproape cat o moneda de 50bani, adancime cam 1-1, 5cm, nu pot estima exact, rana s-a inchis foarte repede si foarte bine, a crescut carne, dar nu s-a acoperit complet, acolo e foarte bine.dupa operatie pana la interferon a facut o cura de argint, aur platina coloidale.cam atat pot sa va spun.multumesc.
192 RaulDuke
192 RaulDuke [7763c]
18-03-2012, 17:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

argint aur platina coloidale ce sunt ? si cine le-a prescris, cel mai important. eu n-am auzit de asa ceva in tratamentele oncologice, dar sincer... suna foarte periculos!
193 onyx20
193 onyx20 [67c]
18-03-2012, 22:34

Membru din 20-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 67

Coyote, ma bucur ca esti bine si sper ca ti-a mai trecut starea aceea de frica. Eu de mai bine de un an n-am mai facut absolut nimic (3 ani de la operatie). Stiu ca ar mai fi trebuit sa fac o ecografie ceva dar am tot amanat. Ma simt bine si vara asta o sa ma apuc de sport. Nu prea puteam pana acum din cauza operatiei si regimului.
Sanatate tie si la toata lumea. Doamne ajuta.
194 corina76
194 corina76 [42c]
19-03-2012, 09:12

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna ziua tuturor,
Onyx 20 si Coyote ba bucur sa aud vesti bune despre voi. Si cumnata mea a facut operatia de extirpare a alunitei si acum asteptam rezultatele histopatologice.
Toate cele bune si sa aveti o primavara frumoasa
195 corina76
195 corina76 [42c]
21-03-2012, 20:55

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna seara,
Am revenit cu vesti despre starea cumnatei mele. Am vorbit cu medicul de la anatomie patologica, care a confirmat "neoficial" ca este vorba despre melanom malign. Maine va merge cumnata dupa rezultat si atunci o sa pot spune mai multe (indicie Breslow si ce mai spune buletinul de analiza). Ce mi-a mai spus dr., a zis dumnealui ca e de bine, e faptul ca nu a gasit "adenopatii? in jur (nu stiu daca am inteles bine) si va urma o a doua excizie, banuiesc ca e vorba de acea siguranta ocologica de care am mai auzit pe acest forum la dl.dr. raulDuke. O sa se puna la parafina si segmente din marginea asta de siguranta si abia apoi se poate indica un stadiu, sau cum ? Rezultatul celei de-a doua operatii ce indica de fapt? Stadiul si pasii care trebuiesc urmati ?
Dl dr. spunea sa nu ne alarmam, desi e greu, dansul a spus ca stie cazuri de supravietuire la 8 ani (si inca traieste persoana respectiva), diagnosticul initial fiind de mm st.IV, datorita starii pozitive adoptate de pacient si a imunitatii, cred ca a renuntat la consumul de carne.
O sa revin cand o sa vad ce scrie pe rezultatul histopat.
Numai bine si multa sanatate tuturor
196 corina76
196 corina76 [42c]
22-03-2012, 13:55

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna ziua,
Am primit rezultatul si dupa mine suna cam infricosator.
Diagnostic histopatologic:
MACROSCOPIE: lambou cutanat de4/2, 7/1cm cu o TU nodulară pigmentată ulcerată de 1, 7/1/0, 5 cm. MRL la 1 cm, 0, 7 cm. 1, 3 cm şi 1, 5 cm.
MICROSCOPIE: proliferare tumorală nodulară, dermală asimetrică formată din melanocite epiteloide, focal fuziforme, pigmentate, cu pleomorfism moderat, ce prezintă extensie laterală joncţională şi migraţie transepidermică până în stratul superficial. Nu se observă emboli tumorali. Minimă reacţie inflamatorie.
Tumora prezintă o zonă de regresie. Componenta dermală nodulară este formată din structuri pseudoalveolare fiind bine circumscrisă în profunzime.
CONCLUZIE: MM nodular dezvoltat pe un nev compus CLARK III, BRESLOW 3MM (POSTFIXARE). Excizie completă limita laterală liberă la 0, 5 mm, recomand reevaluare chirurgicală PT3ANXMXV0.
Vă rog să-mi spuneţi ce părere aveţi şi ce sanse de supravietuire credeti ca sunt. Ce ar trebui sa facem în acest moment ?
Vă mulţumesc şi multa sanatate tuturor
197 RaulDuke
197 RaulDuke [7763c]
24-03-2012, 11:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este vorba de un melanom malign intr-un stadiu intermediar (bazat pe leziunea excizata pana acum). ca etapa urmatoare cred ca se va proceda la reexcizia despre care vorbeam, dar mai trebuiesc facute lucruri, pentru siguranta, pentru ca riscul e mare: palparea zonelor ganglionare regionale, iar daca sunt ganglinoi mari/suspecti, trebuie scosi in bloc, si completate investigatiile cu examene RMN/CT de torace, abdomen, cap; daca ganglionii nu par modificati, cel putin as recomanda efectuarea a ce se cheama "tehnica ganglionului santinela"... dar pana la etapa asta, ar trebui facut ce am discutat mai sus. vom vedea ulterior si vom vorbi si pe baza a ceea ce ati discutat cu medicii.

va urez numai bine! nu e momentul sa va panicati.
198 corina76
198 corina76 [42c]
25-03-2012, 10:44

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multumesc mult pentru raspuns.
La palpare in zona axilara si retroauriculara dermatologul a zis ca nu a simtit nici un ganglion. vom vedea ce spune maine, cand se va interveni pentru a doua operatie.
Inca o data multumesc si multa sanatate tuturor celor care trec prin asa ceva.
Doamne ajuta!
199 corina76
199 corina76 [42c]
26-03-2012, 11:49

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna ziua,
Azi dimineata fost la dermatologul care a operat-o si acesta a zis ca nu o mai opereaza ci a trimis-o la Cluj la dr. Eniu Dan, i-a dat un nr. de telefon sa se programeze si atat. Am sunat si a putut-o programa doar pe 11 aprile 2012. Oare de ce nu a vrut sa faca el a doua operatie?
200 RaulDuke
200 RaulDuke [7763c]
26-03-2012, 11:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imposibil de spus si inutil de incercat. cel mult puteti sa il intrebati chiar pe el. poate ca e oricum mult mai indicat ca acest caz sa fie preluat de cineva cu experienta in chirurgia oncologica, care lucreaza intr-un institut special destinat si cu, probabbil, mijloace mult superioare, asa cum este dr. eniu. nu e un caz care trebuie tratat cu superficialitate!
Răspunde la topic
1124 comentarii 1 2 3 4 ..... 78910111213 ..... 54 55 56 57 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp