Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 567891011 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
141 bk
141 bk [55c]
02-09-2010, 15:42

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

calusu aici se discuta despre limfom hodgkin / non hodgkin nu stiu daca te poate ajuta cineva , incearca la mai multi mediciSanatate !
142 deeafily
142 deeafily [36c]
03-09-2010, 21:54

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt bk, as vrea sa te intreb ,am citit mai sus ca ai avut ganglioni si de 10 cm, unde au fost localizati?Ai avut in mai multe locuri ganglioni?De ce ti s-a pus st 4 al bolii si totusi nu ai facut radioterapie avand in vedere ca unele persoane cu st 2 fac radio.Eu am avut unul supraclavicular de 5 cm si in mediastin tot cam asa de mare ca tine, st 2 si urmeaza sa fac radio. Iti multumesc anticipat.Multa sanatate
143 bk
143 bk [55c]
05-09-2010, 21:32

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

pai treaba a stat in felul urmator : am avut ganglioni la gat si la subbrat , la gat a fost in jur de 10 cm , chiar daca nu am avut multi ganglioni mi sa pus stadiul 4 ptr ca boala era destul de avansata , cadeam din picioare , ma scarpinam precum maimutele si de la 75 de kg ajunsesem la 66 , din cauza asta mi-au pus stadiul IV B. Treaba cu radioterapia a fost ca eu dupa ce am terminat chimioterapia nu am mai fost la spital timp de 2 ani , adica trebuia sa fac si radioterapie insa eu nu m-am mai dus , in concluzie , tratamentul chimio a dat rezultat 100%. Sanatate!
144 simona2007
144 simona2007 [2c]
06-09-2010, 20:32

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Revin dupa 3 ani de absenta de pe acest forum...
Au trecut 10 ani de cind am fost diagnosticata cu boala Hodgkin si doresc sa va transmit ca increderea in sine, respectarea tratamentului cu strictete, rabdarea si un regim de viata normal (fara excese) este "reteta" cea mai buna in lupta impotriva acestei boli.
Anual mi-am facut analizele de singe, iar rezultatele sunt ok, asa cum este si starea mea generala.
Pot sa va mai spun ca anumite "medicamente" naturiste, cum ar fi produsele apicole, sub diferite forme de prezentare (miere, propolis, laptisor de matca) stimuleaza sistemul imunitar si au un efect benefic asupra organismului.
In rest, va urez multa SANATATE, celor cu probleme, sa aveti incredere ca aceasta boala poate fi controlata si pe cei care au in familie un asemenea caz, ii sfatuiesc sa NU cedeze pentru ca LUPTA merita si trebuie dusa pina la capat.
Cu prietenie si solidaritate,
Simona
145 C.C.C
145 C.C.C [27c]
12-09-2010, 03:23

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Buna seara d-na Gaby!In sfirsit dupa un an de zile scr si eu un sfat pe acest forum,am decis tostuis cu intrizere sa scr si eu cite ceva.Ar fi trebuit demult,dar asa a fost ma simteam cidn bine cind rau,principapul ca acum sunt bine.Si saptamana viitoare ar trebui sa inchiei tartametul definitiv,doar cu voia domnului,daca analizele vor fi bine si eu la fel.CE va pot spune ca si eu am fost distusa si deprimata cidn am aflat cu ce diagnsic.Dar toata lumea de aici mi-a fost aproape si imi scr si acum tin legaruta si ma suna si la fel,si Dumnezeu are grija de noi toti.Indiferent in de situatii suntem,sa avem incredere si sa nu deznadajduim.Eu am 27 de ani.si numai terminasem facul si masterul in iasi,si m-am imbolnavit,cind imi doresm sa muncesc si s na pun pe picioarele mele at a dat totul peste mine.Ei DUmnezeu ne incerca si el ne vrea ce e mai bun.NU ca as fi vrtu sa ma imbolnavesc nustiu daca asta isi doreste cineva,dar sa va zci eu sunt fericita sufleteste.Si de acum incolo va fi altfel.NU asta vroiam sa va zic.Eu am suportta foarte gru citostaticile,6 cure,si 2 etape de radioterapie a cite o luna cu pauza d eo luan intre ele.Eu fac tratamtn in Rep.Moldova.Eram dispertat cind mi-au zis doctorii ca imi va cadea parul,ca sa-mi cumpar peruca,ca m-am adresat la un doctor si ala mi-a zis ca la el sunt pacienti care toti mor,adica eu vroiam el s ama trateze,in fine deci aveam parte numai din satea de descurajari,si eram u moralul la pamint.In fine,am luat si antidepresante daca ma cerdeti.Eram in depresie,mama mea nu a stiut de la inceput ca sunt bolnava se asa ceva,am ascuns ca sa o protezej,dar nu s-a putu ca imi era prea rau.Dar sa va zic acum sunt bine,sunt in remisie demult,numai ca treb sa fac tot tratametul pina la capat,acum ca si cum as face o profilatieca.Da si la radioterapie mi-a fost atre rau,cite am avut,dar ii multunes lui Duymnezue ca acum sunt i=bine.Mereu am mers singura la tratament.Mama mea odata a fost cu mine,nu am vrut s amerga s anu vada ce e pe acolo.Parintii mei sut tineri si puteau sa merga,dar mama prea mult sufera si stiu ca ias- face rau.Treb rabdare muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuultaaaaaaaaaaaa,dar stiti cum muuuuuuuultaaaa.Doctoii erau satui de mine,sincer,mereu eram cu ceva ,nu cred cu pretentii,dar asa eu ma mafifestam la taratment.Si aveam grija mereu sa nu intample ceva.dar acum vreau s adau la doctorat,mai departe,studii,si mi-am ales o tema c-am dificila,si maia les cu ce m-am intalnit eu acum in perioada tratamnt,AS vrea s afac o casca contra caderii parului la pacinetii bolnavi d ecancer.Deci vedeti ttoul ce se intampal numic nu e intamplator.Ma simt bine ,sincer,multuesc la toata lumea,lui Dumnezeu ca nu m-a uitat si ca mi-a dat in cale oameni buni.Va doresc curaj si rabdare.Si sa fiti in primul rind d-voatrs puterica,ca sa o sustineti pe fiica,si ea se va incarca cu pozitiv.Sanatate multa si Domnul sa va binecuvinteze.Cu drag Capitooina
146 nicoleta2009
146 nicoleta2009 [2c]
19-11-2010, 21:43

Membru din 19-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

este prima data cand scriu aici, sotul meu a fost diagnosticat in noiembrie 2010 cu limfom hodkin, a fost un soc pentru noi pentru nu a avut nici un simptom clar inainte, avea cateva pete pe el dat medicul dermatolog ne-a zis ca nu e ceva grav, insa in noiembrie anul trecut de la o simpla raceala a inceput sa se simta rau, a facut o radiografie si i s-a spus ca are acumulare de lichid in sacul pericardic (nu mai tin minte termenul medical) si am ajuns de urgenta la operatie deoarece exista risc de stop cardiac. Tot atunci medicul ne-a spus ca are si o forma de limfom, urmand ca biopsia sa stabileasca de care. A fost limfom hodkin stadiul 3 cu celuraritate mixta, a urmat cura cu ABVD la Spitalul Militar iar dupa 6 luni si ceva a efectuat examenul PET din care a reiesit ca boala a intrat in remisie, urmand sa ne ducem in ianuarie 2011 la primul control dupa terminarea tratamentului, imi este putin frica dar asta este ce vrea Dumnezeu, pana atunci incercam sa ne traim viata cat putem de bine si sa ne bucuram de ea.
Puteti sa-mi spune-ti daca ati urmat un regim anume dupa ce ati terminat tratamentul si dupa ce perioada putem incerca sa avem un copil, doctorul ne-a zis ca dupa 2 ani si jumatate, insa exista si posibilitatea aparitiei si infertilitatii de la chimioterapie. Noi nu avem copil si atunci cand s-a descoperit boala faceam investigatii pentrun asta.
147 nicoleta2009
147 nicoleta2009 [2c]
19-11-2010, 21:46

Membru din 19-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

imi cer scuze a fost diagnosticat in noiembrie 2009
148 Sabina C.
148 Sabina C. [56c]
21-11-2010, 01:30

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@nicoleta2009
Daca PET-ul a iesit OK, atunci e foarte bine. Am citit de curand ca tumorile LH contin doar 5% celule canceroase, restul de 95% sunt celule inflamate. Asta explica de ce tumorile dispar mult mai repede decat in alte forme de cancer.
O spermograma v-ar lamuri cum e cu fertilitatea. Poate ar fi trebuit sa faceti o recoltare de sperma inainte de tratament.
Cu regimul nu stiu ce sa zic, am citit atatea reguli...ba fara carne, ba fara lapte, ideea e ca daca au fost distruse toate celulele, boala intra in adormire. Doctorita fiului meu a zis ca nu recomanda un regim anume, organismul trebuie sa se refaca dupa tratament si are nevoie de proteinele din carne si lapte.
Cand se apropie data controlului intri in panica dar cu timpul te obisnuiesti.
149 Ramo87
149 Ramo87 [1c]
21-11-2010, 22:12

Membru din 21-11-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna! Din ce am observat aici majoritatea persoanelor sunt tinere.As vrea sa stiu daca stie cineva despre un caz de remisie la o persoana in varsta,respectiv 70+ ani.E incurajator ce am citi pe acest forum ,dar ma ingrijoreaza aspectul varstei.Va rog mult daca cineva stie ceva sa imi raspunda.Va multumesc.
150 daniella28
150 daniella28 [39c]
26-11-2010, 19:02

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna .am si eu o intrebare este unul dintre voi care a facut recidiva .tocmai am facut controlul de 3 luni cu CT si se pare ca boala a recidivat .desi la PET cand l am facut in iulie era negativ .iar acum la CT apare dinou ceva pe mediastin .voi repeta PET si biopsie acum
151 Sabina C.
151 Sabina C. [56c]
27-11-2010, 04:00

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@daniella28 Sper sa fie alarma falsa. Poate fi vorba de tesut necrozat. Unde ai facut CT-ul? Care erau dimensiunile tumorilor atunci cand ai fost diagnosticata cu LH? Poate ar trebui sa discuti cu medicul si despre radioterapie, face ravagii dar distruge mult mai sigur celulele canceroase.
152 Sabina C.
152 Sabina C. [56c]
27-11-2010, 04:15

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@ Ramo87 Nu stiu daca va incurajeaza dar eu am o cunostinta care la 70 de ani a facut tratament (operatie, chimio...) pt. cancer de colon, au trecut mai bine de cinci ani si e OK. Cred ca varsta te face sa rezisti mai greu la tratament, organismul este mult mai afectat, celulele se refac mult mai greu. Partea buna ar fi ca nici celulele canceroase nu se inmultesc mai repede.
153 daniella28
153 daniella28 [39c]
27-11-2010, 20:44

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Pt Sabina .sper si eu sa fie alarma falsa dar nu cred CT si PET scan au fost facute in iunie si nu mai aparea nimic si totusi medicul pt siguranta am mai facut inca 2 luni chimio si fara radio pt ca PET -ul era negativ si nu se face in aceste conditii,am uitat sa specific eu nu fac tratamentul in romania ,dar inca mai sper sa fie o greseala sau cel putin sa nu fie asta ,am terminat chimio in august 2010 acun trei luni ,iar acum au aparut in mediastin ,voi avea o biopsie pe 10 dec iar PET SCANUL SAPTAMANA VIITOARE , mersi mult si multa sanatate tuturor
154 Sabina C.
154 Sabina C. [56c]
28-11-2010, 00:59

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@ daniella28 Tu ai urmat tratamentul ABVD sau BEACOPP? Si daca nu sunt indiscreta, in ce tara te tratezi?
155 Elena60
155 Elena60 [25c]
28-11-2010, 10:39

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Buna tuturor!
Nu am scris demult!
In primul rand vreau sa-i multumesc lui BK pentru incurajarile din februarie! A avut dreptate! Nu a fost usor sa suport tratamentul(ABVD-ul), dar a trecut cu bine! Mie mi s-a parut mai greu de suportat iradierea. Am facut eritem pe esofag dupa doar 5 sedinte. Nici apa nu mai reuseam sa inghit, decat fortandu-ma si doar picaturi. Am avut mare noroc ca a fost in august si pepenele rosu a fost o adevarata binefacere pt. hidratarea mea. Voi povesti mai multe despre reactiile organismului meu la tratament, ca poate mai ajuta si pe altii.
Si acum pentru Daniella28: Da, in spital am intalnit persoane la care limfomul a recidivat. Persoana de care iti povestesc era la un control dupa 10 ani de la primul tratament. Povestea ca dupa 5 ani a recidivat. A facut din nou tratamentul cu citostatice si reactia a fost foarte buna. Acum era dupa alti 5 ani de la cel de-al 2 tratament si ea se simtea foarte bine. Doamna cred ca avea sub 50 de ani.
Organismul nostru poate fi mult mai puternic decat banuim, dar trebuie sa ai putere interioara. Asteapta rezultatele analizelor, lasa grijile tale in seama lui Dumnezeu si tu fii puternica si invingatoare!
Sa auzim de bine si multa sanatate tuturor!
156 daniella28
156 daniella28 [39c]
28-11-2010, 20:04

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

pai am urmat ABVD si nu ma supar .locuiesc in Malta de aproape 3 ani .lucrez aici /si ca o ironie a sorti sunt asistenta medicala de terapie intensiva .
157 daniella28
157 daniella28 [39c]
28-11-2010, 20:09

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Pt Elena .la cativa ani de la tratament am mai intalnit cazuri de recidiva eu vroiam sa stiu daca stiti pe cine care a facut recidiva imediat dupa terminarea tratamentului . la mine nu sunt decat 3 luni si jumatate de la terminarea tratamentului .in conditiile in care PET scanul era negativ inainte de terminarea tratamentului
158 Elena60
158 Elena60 [25c]
28-11-2010, 20:47

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Nu sunt cadru de specialitate, dar mi se pare ca in conditiile in care PET-ul a aratat f bine acum trei luni, recidiva in asa scurt timp nu mi se pare posibila. Eu zic sa astepti analizele. Tu stii bine ca ganglionii se inflameaza si din multe alte motive. Ca ei reactioneaza la orice modificare din organism. Sa stii ca si la mine CT-ul dupa chimio a aratat bine, dar am facut iradierea. Si toti medicii cu care am discutat atunci, ca auzisem pareri diferite despre iradiere, m-au sfatuit sa nu renunt la iradiere. Ca probabil e si ea devastatoare nu neg; dar ce sa alegi din toate relele?
Eu iti doresc sa fie o alarma falsa, dar trebuie testat.
Numai bine si Doamne ajuta sa fie o alarma falsa!
159 daniella28
159 daniella28 [39c]
28-11-2010, 20:55

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Stiu asta nici medicului care ma trateaza nu ii vine sa creada .a luat deja legatura cu un medic din Anglia deja .si da stiu ca tre sa astept biopsia dar vroiam sa stiu de la cei care au trecut prin asta daca cunosc asemenea cazuri .pt ca fiind cadru medical stiu destul de multe dar in acelasi timp nu stiu nimic /pt ca eram convinsa ca in conditiile ib care PET-ul este negativ sansele sa faci o recidiva sunt aproape nule dar se pare nu e tocmai asa
160 Sabina C.
160 Sabina C. [56c]
30-11-2010, 00:22

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@Elena60 Intradevar, din ce am citit eu se recomanda tratamentul combinat chimio si iradiere pentru mai multa siguranta. Probabil ca fiecare medic in functie de propria experienta recomanda sau nu iradierea. La Cluj, cel putin la copii, radiologul stabilea daca si cate sedinte se fac, luand in calcul dimensiunile tumorilor inainte de tratament.

@daniella28 Tu ce stadiu ai avut si care erau dimensiunile ganglionilor?
Din ce stiu eu, daca recaderea apare in primul an, se recomanda transplantul cu celule stem. Sa speram ca a fost totusi o alarma falsa.
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 567891011 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp