Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4567 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
61 Sabina C.
61 Sabina C. [56c]
28-10-2009, 00:55

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Sper sa fie totul bine dar nu te lasa pana ganlionii nu dispar sau pana nu afli cauza aparitiei lor. Daca e ceva grav si va fi nevoie de chimioterapie iti mai ofer niste informatii: citostaticele sunt niste toxine care au rolul de a "topi" tumorile dar ele distrug si celulele sanatoase ( care se vor reface in timp) dar odata introduse in organism ele raman acolo o vreme. E foarte important sa ai un diagnostic corect pentru a nu face un tratament gresit la care organismul nu raspunde, e foarte important ca medicul sa administreze doza corect pentru ca celulele "intruse" sa fie distruse. Deci alege cu maxima atentie medicul! La Cluj vin copii din toata tara chiar si din Bucuresti, Iasi, Mangalia. Tine-ne la curent cu ce se mai intampla. Fiecare "poveste" de aici poate fi de folos celor care se vor confrunta in viitor cu astfel de probleme.
62 elena elenna
62 elena elenna [2c]
15-11-2009, 13:04

Membru din 15-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,
Am 30 ani si in urma cu 1 saptamana am fost diagnosticata cu limfom Hodgkin,stadiul 2.
In prima faza mi s-a descoperit o adenopatie axilar stg (ulteior am facut limfadectomie axilara stanga st. I II III)
Urmeaza sa incep tratamentul cu citostatice probabil pana la sfarsitul lunii. Mi s-a comunicat de catre medicul curant ca vor fi 12 sedinte cu ABVD la care se vor asocia si sedinte de radioterapie.
Mi s-a spus ca tratamentul va dura 3 luni (cate 2 sedinte/2sapt).
Intrebarea mea este: ce sanse de vindecare fara remisie are aceasta boala?cum ar trebui sa ma comport cu ea?ce ar trebui sa evit - alimentatie etc?
E foarte important pentru mine sa stiu ce au facut alte persoane care au invins boala!
Va multumesc
63 bk
63 bk [55c]
16-11-2009, 10:01

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

elena citeste si tu toate posturile care ssint mai sussi aflii multe raspusuri ..........treb sa te comporti normal...sa eviti eforturile mariiar ca alimentatie nu trebuea sa tii un regim anume , poti consuma ce doresti chiar si alcool...dar nu in cantitati industriale....sanse de vindecare la tn sint aproape de 100%...ciao mai citeste posturile scrise de cei care au trecut pria asta
64 elena elenna
64 elena elenna [2c]
16-11-2009, 18:11

Membru din 15-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Multumesc pt raspuns bk!
Am citit post-urile (recunosc ca sunt utile) dar ma sperie necunoscutul dar faptul ca boala asta m-a luat prin surprindere nu face decat sa imi creasca starea de anxietate....
Ma ingrozesc aceste sedinte cu citostatice (pe care inca nu le-am inceput),ma sperie faptul ca voi ramane fara par pt un timp destul de indelungat ....nu stiu daca vor cadea si genele si sprancenele sau doar parul capilar :(
Dar faptul ca, cel putin teoretic am sanse de vindecare si supravietuire ma face sa uit de toate.
Daca m-ai putea ajuta cu cateva experiente de ale tale mi-ar fi de mare ajutor.
Numai bine, Elena
65 bk
65 bk [55c]
17-11-2009, 11:16

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

-----* vb pe seara ....acum sint la munca...bye !!!





(*modificat de administrator)
66 beatrice7
66 beatrice7 [2c]
21-11-2009, 18:28

Membru din 21-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Sotul meu si-a descoperit un ganglion dureros clavicular, cu diametrul de 2 cm, dupa care, in urma unui tratament cu antibiotice, durerea a cedat. Insa exista suspiciunea de a fi vorba despre ceva malign. As dori sa stiu daca cineva dintre cei care au trecut prin aceasta afectiune a prezentat ganglioni durerosi. El are numai unul. Peste cateva zile il va chema la analize, dar pana atunci, as dori sa stiu, daca, in ciuda faptului ca ganglionii din acesta afectiune sunt nedurerosi, cineva a avut dureri. Eu as vrea sa cred ca dintre toate relele, e raul cel mai mic. Sigur ca de dorit ar fi sa fie ceva de natura infectioasa, dar, daca ar fi sa aiba ceva malign, as vrea sa nu fie de origine non-Hodgkin. Deci, ganglionii cateodata pot deveni durerosi?
El si-a descoperit ganglionul din cauza durerii, dar acesta a evoluat pe durata a, probabil, 2 luni fara dureri, a spus doctorul care l-a consultat. Va rog din suflet sa-mi spuneti si mie daca uneori doare. Multa sanatate tuturor si credinta in Singurul care ne poate ajuta!
67 Sabina C.
67 Sabina C. [56c]
22-11-2009, 02:56

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Beatrice, pe fiul meu nu-l dureau. Era insa deseori obosit. Spui ca in urma tratamentului cu antibiotice, durerea a cedat. Ganglionul a disparut, se mai simte la palpare? Daca e vorba de Hodgkin in stadiu mic, analizele vor iesi bune. Doar o biopsie va pune un diagnostic sigur.
68 beatrice7
68 beatrice7 [2c]
24-11-2009, 04:05

Membru din 21-11-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Nu, ganglionul nu s-a retras si e vizibil cu ochiul liber. Noi suntem in Anglia si aici e putin mai altfel. Cred ca din cauza solicitarilor prea multe pe care le au, au spus ca o sa-l cheme la analize de-abia peste 2 saptamani. Dar cred ca o sa schimbam spitalul, nu pot astepta atat de mult! Respira greu, zgomotos, atunci cand e f obosit, dar am pus totul pe seama faptului ca lucreaza multe ore. Multumesc pentru raspuns, Sabina, multa sanatate tuturor!
69 Sabina C.
69 Sabina C. [56c]
25-11-2009, 12:36

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Beatrice, daca e vorba de Hodgkin, boala se extinde prin toti ganglionii, in zona palmanilor ( mediastin ) sunt foarte multi, ei daca se se maresc pot crea probleme respiratorii, ba mai grav pot duce la formarea apei in plamani care nescoasa la timp duce la deces. Un medic bun si-ar da imediat seama daca e vorba de apa la plamani prin simpla ciocanire cu degetul in zona toracica. Oricum pana la biopsie se poate face mult mai repede o radiografie pulmonara. Aveti grija ce faceti, eu am auzit ca sistemul medical din Anglia are multe probleme si face deseori greseli elementare.
70 alegria036
70 alegria036 [1c]
01-12-2009, 19:49

Membru din 01-12-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna seara tuturor de pe acest site si un LA MULTI ANI, MULTA SANATATEastazi de ziua romanilor.
71 vali71
71 vali71 [7c]
08-01-2010, 12:32

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 7

au trecut peste 2 luni de cand am fost internati cu ganglioni mariti si externati pt ca s-au redus semnificativ la cura cu antibiotic -asta zic dr ca e un lucru bun si ca nu sunt maligni .nu i-au facut atunci la baiat alte investigatii in afara de analize de sange .
acum ,deoarece acuza uneori dureri de cap ,lipsa pofta mancare ,si uneori dureri de spate -coloana lombara ,sau sub coaste dreapta spate sau fata ,oboseala ,am mers iar la oncologie (tot timisoara ).
i-au facut din nou analize -am inteles ca au iesit bune toate in afara de ASLO care e 600 .
in urma unei radiografii pulmonare i-a fost depistata o pneumonie interstitiala virala (nu avea febra ,nu tusea )si sindrom adenomegalic.
am fost la un eco unde au zis asa -splina 9/4 marita ,ficat rinichi ,pancreas in regula ,multiple adenopatii laterocervicale ,axilare ,abdominale bilaterale ,de dimensiuni pana la 2 cm.
am mai auzit ca toti ganglionii sunt reactivi -spunea doamna de la eco.
am primit trat cu augmentin si nurofen -doza mare ,iar peste 5 zile mergem la control .
am ramas internati dar facem trat la domiciliu .
nu am primit nici un rezultat scris de la spital .
stie cineva ce inseamna ganglioni reactivi ?
va multumesc .
72 Sabina C.
72 Sabina C. [56c]
11-01-2010, 04:23

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Vali, imi pare rau ca nu ai apelat la medicii din Institutul Oncologic Cluj asa cum ti-am recomandat. Te joci cu viata copilului. Sindrom adenomegalic, dureri de spate, oboseala, splina marita, multiple adenopatii laterocervicale, axilare, abdominale bilaterale???? Si tu nu ai un raspuns concret de la medici? Daca e vorba de un limfom, splina marita inseamna deja stadiul trei... Doar biopsia pune un diagnostic sigur si vad ca nimeni nu ti-a recomandat-o. Eu la Cluj am auzit multe povesti care incepeau cu luni de tratamente gresite pana la aflarea adevaratei afectiuni. ------------*

----------*
Vrei sa stii ce inseamna ganglioni reactivi? Mai bine ia o trimitere de la medicul de familie pentru IOC Cluj si mergi urgent cu copilul acolo. Eu ti-am recomandat-o pe dna. dr. Stefania Neamtu. Nu te cunosc, dar te implor, nu astepta sa vezi cum se inmultesc adenopatiile care pot fi niste tumori nenorocite. Daca e vorba de un cancer, fiecare zi fara tratament inseamna sanse mai mici de vindecare.




(*modificat de administrator)
73 mio2060
73 mio2060 [6c]
28-01-2010, 20:12

Membru din 13-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

BUNA ZIUA, AM 25 ANI SI O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA ; IN IUNIE 2007 AM FOST DIAGNOSTICATA CU LINFOM HODCKING STADIUL IIB ; DUPA 12 SEDINTE CHIMIOTERAPIE SI 25 SEDINTE RADIOTERAPIE ACUM SUNT BINE SI SPER DIN SUFLET SA NU MAI MI SE INTOARCA ACEASTA BOALA.
PE 21.02.2010 VREAU SA MERG CU SOTUL LA BAILE FELIX (APA TERMALA) CER UN SFAT - AM VOIE SA INTRU IN APA, AM INTELES CA NU E NICI O PROBLEMA CA NU E NICI O CONTRADICTIE.
VA ROG MULT UN RASPUNS
MULTUMESC
74 deeafily
74 deeafily [36c]
11-02-2010, 11:12

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Buna ziua . Am fost diagnosticata in nov.2009 cu limfom hodgkin. In prezent ma aflu sub tratament(12 sedinte cu ABVD din care am facut 5) Ceea ce vreau eu sa stiu de la cei care au trecut prin aceasta boala este cam la cat timp de la terminarea tratamentului pot face un copil, daca puteti sa imi spuneti. Nu am intrebat medicul dar am o varsta destul de inaintata (aproape 30 ani)si inca mai am 3 luni de tratament . Va multumesc si multa sanatate tuturor.
75 Elena60
75 Elena60 [25c]
18-02-2010, 23:30

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Buna tuturor! Am fost si eu diagnosticata cu limfom Hodgkin in acest februarie. Am inceput tratamentul cu citostatice. Sper sa am puterea sa-l suport pana la final si sa ma vindec. As vrea sa va intreb, pe cei care ati trecut cu bine aceasta perioada , ce suplimente ati utilizat si ce dieta alimentara ati avut. Ati consumat ceva fructe si legume in mod special?
Mutumesc mult! Si Dumnezeu sa ne ajute si sa ne protejeze pe toti!
76 bk
76 bk [55c]
19-02-2010, 09:13

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

ptr Elena60: E foarte bine sa consumi fructe si legume si mai ales lichide , foarte multe lichide pte a elimina citostaticele cat mai repede , daca se poate sa consumi 3-4 litri de lichide (apa plata , ceai sucuri naturale ), nu este un regim anume ptr boala dar e bn sa manaci cat mai natural pter a creste sistemul imunitar care scade foarte mult de la tratament. eu mai luam vitamax si maltofer

PS; Esti obligata sa termini tratamentul indiferent de suferintze sau dureri , nu ai de ales

Multa sanatate si nu te panica ca o sa te faci bine
77 Elena60
77 Elena60 [25c]
19-02-2010, 18:57

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

pentru BK : Multumesc pt. raspuns si pt. sfaturi. Numai cand treci printr-o incercare dificila iti dai seama ce important e sa ai langa tine prieteni multi. Pana acum nu am fost adepta forumurilor; dar sufleteste iti prinde bine sa vezi ca nu esti singura in aceasta situatie si nici singura. Si iti ridica moralul sa afli ca multi au reusit sa invinga boala.
Dumnezeu sa ne binecuvateze pe toti!
78 palmon
78 palmon [4c]
04-03-2010, 14:43

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Am citit citeva cazuri despre limfomul hodgkins sau non-Hodgkins.Fiecare este un caz aparte, cred. Nu am gasit un caz asemanator cu cel al colegului meu. El este diagnosticat inca din noiembrie 2009 cu tumoare pe plamanul sting. I s-au facut doua bronhoscopii la Cluj. Acolo nu i s-a dat un rezultat concludent. La Bucuresti in urma bronhoscopiei rezultatele au condus la biopsie deoarece tumoarea lui este suspectata a fi un amune limfom. Biopsia i s-a facut cu de 4 saptamani. Inca nu are un rezultat concret. Cea ce ma nelinisteste pe mine este ca starea lui de sanatate este din ce in ce mai proasta. Il doare peste tot. Pentru pleurazie are un recipient pus in care i se acumuleaza 1 l de lichid pe zi. Este foarte darimat sufleteste, nu stie in cat timp va veni rezultatul ca sa poata incepe tratamentul adecvat si daca va putea face fata.
79 radualba
79 radualba [23c]
04-03-2010, 21:38

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 23

Buna
Eu am fost depistat cu Limfom Hodkin st III A cu celularitate mixta.in luna oct 2009.Momentan fac chimio la Cluj la onco. Am facut pana acum 10 sedinte, iar medicul mi-a spus ca osa mai fac inca 2, deci intotal 12.Asta dupa ce a vazut rezultatul de la prima evaluare CT (dupa 8 sedinte de ABVD) .La inceput am avut adenopatii mediastinale multiple cea mai mare de32mm ,adenopatii abdominale paraaortic de 42mm si inghinal de 32-28mm.La prima evaluare rezultatul a fost :mediastin mici formatiuni subcentimetrice,abdominal adenopatie de 20mm si inghinal 0, concluzie remisiune partiala.
Medicul mia spus ca voi face o noua evaluare dupa ce termin cele 12 sedinte de chimio, iar infunctie de rezultat voi continua sau nu cu radio. Eu cred ca o sa fac si radio, dar as vrea sa stiu cam cate sedinte se fac si daca sunt greu de suportat ??
80 bk
80 bk [55c]
04-03-2010, 23:45

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

radio e ceva mai usor de suportat decat chimio insa e foarte posibil sa nu mai faci mai ales ca a raspuns tratamentul de la prima cura si pe deasupra ai avut si o forma mai usoara........asta o sa stabileasca medicul dupa un ct toraco-abdominal
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4567 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp