Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 56789 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
101 deeafily
101 deeafily [36c]
02-04-2010, 20:26

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Un Paste Fericit plin de lumina si speranta urez si eu tuturor, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute, sa ne fereasca de toate cele rele. Sarbatori fericite si multa sanatate tuturor!
102 crysstina
102 crysstina [6c]
08-04-2010, 19:32

Membru din 18-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

buna ziua...numele meu e cristina si in urma cu 7 luni am fost diag cu limfom hodgkin stadiul III B.am urmat 6 cure cu citostatice,acum urmeaza sa imi fac un tomograf pt a-mi spune ce trebuie sa fac in continuare...Am avut ganglioni mediastinali si supraclaviculari...cel de la gat a fost f mare...si dupa citostatice nu a disparut in totalitate se mai simte putin,eu sper din suflet sa imi iasa bn tomograful,sa fac raze si sa se termine totul cu bine.Am incredere in Dumnezeu si stiu k ma va ajuta...sanatate tuturor si sa nu uitati k Dumnezeu este tot timpul langa noi si nu ne va uita niciodata...
103 deeafily
103 deeafily [36c]
08-04-2010, 20:25

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Bun gasit Cristina. De ce crezi ca nu s-a retras ganglionul de la gat, il simti cumva sau ti-a zis doctorul? Ai avut mai multi sau doar unul supraclavicular? Ai speranta in Dumnezeu si totul va fi bine. Eu sunt la a 9-a cura din 12 si am avut si eu ganglion supraclavicular destul de mare (aprox 5 cm) si mediastinal.La sfarstul citostaticelor probabil prin iunie, voi face si radioterapie deocamdata doar m-am programat la raze .Multa sanatate si incredere in Dumnezeu!
104 mihai.iulina
104 mihai.iulina [18c]
08-04-2010, 21:11

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Sotul meu a avut limfom hodgkin stadiul III B cu scleroza nodulara tip I. A facut 6 cure ABVD (12 sedinte) si 20 sedinte de cobaltoterapie (perioada: nov. 2008 diagnosticat - august 2009 terminarea tratamentului). A efectuat pet-ct si i s-a spus ca e in remisie completa si sa revina la control timp de 2 ani la intervale de 6 luni. In oct 2009 i-au aparut niste bubite pe corp (asemanatoare unei toxiinfectii alimentare) si il mancau ffff tare. Cu tratament (flonidan) acestea au trecut, dar mancarimile (pruritul) ii mai apar din cand in cand. De asemeni, i-au aparut cam din ianuarie 2010 si niste pete maronii pe piele, pe fata si acum si pe un picior (aspectul acestora este de piele descuamata sau fff uscata). In febr 2010 am fost la controlul de 6 luni, i s-au facut analize la sange, radiografie pulmonara, ecografie la inima iar dr. i-a spus ca in urma analizelor rezulta ca e ok.. Pete si prurit avea si inainte de a fi diagnosticat cu LH, iar apoi au disparut. Dr. ne-a zis ca atunci au disparut din cauza citostaticelor si a dexametazonei care i se facea in acea perioada. Am intrebat despre aceste pete pe care le are acum si despre pruritul care ii mai apare din cand in cand si dr. a spus ca probabil sunt semnele unei dermatite care poate fi si de natura psihica si sa nu ne ingrijoram ca nu ar fi semn ca ii revine boala. Ce parere aveti? Nu pun la indoiala ceea ce spune medicul, dar as vrea sa stiu si parerile voastre si daca a mai patit cineva asa. Va multumesc, Iuliana
105 mihai.iulina
105 mihai.iulina [18c]
08-04-2010, 21:13

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Am uitat sa spun ca la cotnrolul din febr 2010 i s-a facut si ecografie la ficat si splina si sunt ok. Ni s-a spus ca tomograf nu ii mai face deocamdata, ci doar daca la vreunul din cotnroalele periodice apar semne de intrebare asupra sanatatii lui, iar la 2 ani de la terminarea tratamentului va face iarasi pet-ct.
106 deeafily
106 deeafily [36c]
09-04-2010, 13:59

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt mihai.iulina. Sa stii ca eu in prezent fac tratament cu citostatice si in urma cu vreo 3 luni mi-au aparut pete maro pe umar parca sunt zgariata de pisica(probabil m-am scarpinat)si inca nu au disparut. De asemenea si pe fata mi-au aparut pete maro in asa zisa zona T adica pe frunte , pe nas , la ochi in zona cearcanelor am o dunga maronie. , in zona tamplelor. Din cate am intrebat se pare ca in cazul meu ar fi o reactie la chimioterapie.De asemena am un prurit tare nasol imediat dupa dus cand ma sterg cu prosopul. E tare nasoala dureaza cateva minute dar nu ma lasa in pace, indiferent ce fac, cum ma frec pe piele ca sa dispara, pt ca incerc sa nu scarpin cu unghiile sa nu las cumva urme. asta doar pe brate, de la cot in sus. Dispare doar cand se calmeaza pielea pt ca incerc sa o ignor. Acum nu stiu ce sa zic in cazul vostru . Daca doctorul a zis ca e ok si ati facut cateva investigatii, probabil asa e. Eu zic ca toti ce care suntem atinsi de aceasta boala, v-om ramane toata viata cu o anumita sensibilitate la una alta. Multa sanatate!
107 mihai.iulina
107 mihai.iulina [18c]
09-04-2010, 14:07

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Deeafily, multumesc mult pt raspuns. Exact asa are si sotul meu petele localizate, in zona T a fetei. Iar pruritul, cum descrii si tu, ii apare inainte sau dupa dus.
108 crysstina
108 crysstina [6c]
09-04-2010, 15:02

Membru din 18-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

am avut un ganglion supraclavicular in stanga destul de mare si in dreapta unul mai mic si in mediasten,cel kre era mare in stanga se mai simte putin,de asta spuneam k imi este teama,insa eu am inteles k s-a stafidat ,adik de la tratamentul citostatic s-a facut k o stafida uskata,iar in leg cu petele de pe fata,am si eu de dinainte sa aflu c boala aveam,iar atunci knd m-am internat sa fac analize am fost la un dermatolog kre mi-a zis k nu sunt de la boala ci de la dereglari hormonale...am folosit mai multe creme pt pete fara nici un rez....multumesc pt raspuns,sper din tot sufletul sa imi iasa bn tomograful sa fac acele raze si sa se term totul cu bn...eu am 20 de ani,si sunt in anul II la facultate,sper sa ma ajute Bunul D-zeu sa reusesc sa trec peste si sa-mi fac un rost in viata...Sanatate tuturor....
109 Sabina C.
109 Sabina C. [56c]
09-04-2010, 15:22

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Fiul meu nu a avut astfel de pete insa la o luna dupa terminarea tratamentului i-au aparut niste pete mici rosiatice pe spate si picior care era generate de o infectie cu candida ca urmare a tratamentului dar i-am dat niste pastile si acum au disparut. Am vorbit cu un medic homeopat care mi-a spus urmatoarele:
"Pentru refacerea organismului, acupunctura ajuta mai putin in situatia de fata.
Homeopatia poate ajute foarte mult si am doua variante de a o aplica.
1. Remediile iradierii (ale consecintelor iradierii) plus remediul de constitutie.
2. Tehnica Guna si apoi remediul de constitutie.

Trebuie restabilita vigoarea sistemului imun, inlaturate efectele tratamentului ortodox si facuta o reglare completa (psihica-endocrina-hormonala-imuna) si detoxifiere generala."
A mai incercat cineva un tratament homeopat dupa chioterapie si iradiere?
110 rabitt
110 rabitt [3c]
29-04-2010, 18:46

Membru din 29-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna seara as avea si eu o intrebare la dumneavoastra daca se poate.Sotul meu a avut o varicela acum aproape un an in urma careia s-a inflanat un ganglion insa de vreo 3 luni au aparut foarte multi in diverse zone ,am facut tot felul de analize in urma carora nu s-a vazut nici o modificare .intr-un final o doctorita ne-a recomandat biopsia insa lui ii este frica , ma puteti ajuta sa imi spuneti daca in urma biopsiilor facute de dumneavoastra ati avut ceva probleme sau s-a accelerat boala ?Cu multumirei
111 rabitt
111 rabitt [3c]
29-04-2010, 19:17

Membru din 29-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

A si inca o intrebare am uitat de ea se poate ca daca ai ai aceasta forma de cancer limfatic sa nu existe nici o modificare la analizele de sange?? Adica se poate pune un diacnostic doar dupa biopsie sau apar si alte modificari .Va multumesc
112 mihai.iulina
112 mihai.iulina [18c]
30-04-2010, 08:21

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Pt. rabitt: Urmareste emisiunea "Traieste sanatos" din 7 oct 2009, emisiune ce a avu ca tema limfoamele maligne (hodgkin si non-hodgkin) iar ca invitat a fost dna. dr. Anca Lupu, sef sectia hematologie, spitalul Coltea. Acolo vorbeste despre metodele de diagnosticare (cea mai buna fiind biopsia, si explica dumneaei si de ce e cea mai buna metoda), despre simptome, etc.
Linkul emisiunii: http://www.antena2.tv/arhiva/traieste-sanatos/07-10-2009
113 deeafily
113 deeafily [36c]
30-04-2010, 12:03

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt rabitt.Biopsia e cea mai concludenta de aceea daca v-a recomandat-o medicul poate ar fi bine sa o faceti. De ce zic asta... pt ca eu desi aveam ganglionul inflamat ( aprox 5 cm) si mancarimi de piele , am crezut ca e vreo problema dermatologica. In mai 2009 mi-am facut un set de analize si anume ecograf la san , abdominal. rionichi ,splina, ficat ,uter apoi raze la plamani si in final analize de sange si nu era nici o modificare la analizele de sange iar organele vazute la ecograf erau normale chiar si razele la plamani erau ok.Asa ca am mai dus-o asa pana in noiembrie cand am mers la un dermatolog cu problema mancarimii iar acesta mi-a dat sa fac analize la sange si atunci erau date peste cap(leucoccite marite,vsh marit proteina r-creativa marita) Le-am repetat la 2 sapt si erau tot asa astfel ca am ajuns la hematologie unde mi s-a facut punctie prima data din ganglion dar nu a fost conludenta si la 2 zile biopsie din care a reiesit limfom Hodgkin.Asta vreau sa iti spun, ca in cazul meu primele analize de sange nu au avut modificari , deci e posibil ca aceasta forma de cancer sa nu apara din analizele de sange ci doar la biopsie.Cel puti asa a fost in cazul meu.Multa sanatate tuturor si credinta in Dumnezeu!!!!
114 rabitt
114 rabitt [3c]
30-04-2010, 14:40

Membru din 29-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc pt raspunsuri si as vrea sa stiu daca biopsia a avut ceva urmari rele?
115 deeafily
115 deeafily [36c]
01-05-2010, 09:47

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pai nu a avut nici o urmare rea in sensul ca nu s-a modificat nimic la mine , nu au aparut alte probleme, doar ca am fost diagnosticata cu aceasta forma de cancer si am inceput chimioterapia. Multa sanatate!!!
116 MicaTania
116 MicaTania [2c]
01-05-2010, 17:39

Membru din 01-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Dragilor, am citit mesajele fiecaruia si sunt redusa la tacere. Va recomand din suflet daca aveti posibilitatea de a va trata in strainatate sa nu tagaduiti nici macar o secunda. In urma unei probleme de sanatate avuta in cadrul familiei am mers la Clinica Anadolu din Turcia prin intermediul reprezentantului lor din Romania, NU SE COMPARA ----------*. SANATATE!!!



(*modificat de administrator)
117 Aky19
117 Aky19 [1c]
15-05-2010, 00:39

Membru din 15-05-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

buna am fost si eu diagnosticat cu limfom hodgkin am 19 ani... am facut chimioterapie si radioterapie... daca poate cineva sa imi lase o adresa de mail.. cineva care a trecut prin asta si sa vindecat su cineva care cunoaste detalii... vas fi recunoscator am si eu nevoie de niste lamuriri :) va multumesc anticipat
118 mihai.iulina
118 mihai.iulina [18c]
16-05-2010, 19:15

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Pentru Aky19 si nu numai: Ma numesc Iuliana Mihai. Am mai scris pe acest forum despre sotul meu, Doru, in varsta de 27 de ani. A descoperit in nov.2008 ca are Hodgkin stadiul III B cu scleroza nodulara tipul1. A facut ABVD 6 cure (12 sedinte) si cobaltoterapie o luna. Acum e in remisie totala si ne rugam la Dumnezeu sa nu ii mai revina boala vreodata. Pe durata tratamentului, adica aprox 10 luni a fost in concediu medical iar din octombrie 2009 a revenit la serviciu. Mergem la control la fiecare 6 luni. ------------------*Ne poti scrie oricand doresti. Multa sanatate iti dorim!


(*modificat de administrator)
119 mihai.iulina
119 mihai.iulina [18c]
16-05-2010, 19:20

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Pt Anita_31: Anita, care este starea ta acum? Am citit ca in 2001 ai fost diagnosticata cu Hodgkin st IV. As vrea sa stiu de la tine sau de la alte persoane care au fost diagnosticate cu mai mult timp in urma si care s-au vindecat, daca in timp au mai aparut probleme . Multumesc mult!
120 bk
120 bk [55c]
17-05-2010, 09:31

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

Ptr mihai.iulina: si eu am fost diagnosticat cu limfom hodkin st IV acum 5 ani , am 4 ani si ceva de la terminarea tratamentului citostatic ( nu am facut radioterapie) si totul e in regula nu sint probleme.
E foarte interesanta emisiunea cu Prof Dr ANca Lupu din linkul pus de tine mai sus , e un medic foarte bun , ea ma tratat la COltea.

Am si eu o intrebare ptr administratorii acestui forum: dc stergeti id urile de mess pe care noi le lasam sa vorbim intre noi , care e problema?
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 56789 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp