Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 4243 44 4546 INAINTE ›
881 sia
881 sia [25c]
13-06-2016, 02:05

Membru din 27-02-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Dupa cand timp de la ultima cura ati facut Ct-ul si ulterior Pet-ul?
882 bk
882 bk [55c]
13-06-2016, 08:33

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

Răspuns pentru (sia, Azi, ora 02:05:19):

La o saptamana
883 a
883 a [2c]
22-08-2016, 20:06

Membru din 22-08-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Cauza limfomului ca a oricarui cancer e poluarea, gazele toxice, substantele cancerigene, infectiile netratate.

La mine boala Hodgkin a aparut la 7 luni dupa ce am vopsit cu niste lac o podea cand am inhalat vaporii. Mi-a aparut o galma tare sub piele supraclavicular dreapta de 1 cm. Dupa ce am depistat-o intamplator am dedus ca ar putea fi cancer m-am speriat dar am sperat ca totusi nu e cancer. Dupa 3 luni era de 3 cm !!! Nu ma durea. Era in iulie 2007 intr-un decor rustic de la tara cu aer curat. Atunci n-am facut legatura cu lacul.
Diagnosticu confirmat in doua locuri: boala Hodgkin predominanta limfocitara stadiu II B. Analize de sange perfecte.
Au urmat 6 sedinte ABVD, 15 sedinte cobaltoterapie, si inca 6 sedinte chimio cu ABVD. Dupa 6 luni PET-CT a iesit curat !!!

Dupa 7 ani de remisie completa o casatorie si copil nascut de 4 luni prin august 2014 am vopsit cu grund. La 4 zile dupa au inceput dureri zilnic intermitent pana azi laterocervical inauntru la inspir. Incepui cu analize: sange, 2 ecografe, 3 CT, 2 biopsii din cavum la ORL Panduri Bucuresti fara sa indice cancer pe parcursul a doi ani. Toate bune. Am niste adenopatii infracentimetrice laterocervical care sunt sursa durerilor 2 ani zi de zi !!! timp in care am mers la munca. Ganglionii s-au marit foarte lent. Imi tiuie de un an urechile si ma dor din cand in cand. Pe 21 septembrie ma duc iar la hematolog. Am cheltuit 6000 RON in astia 2 ani si nici acum nu stiu ce am !!!! Iarna trecuta am bagat 6 randuri de antibiotice: 2 infectii la plamani: acinetobacter baumanii, klebsiela pneumoniae de care am scapat. In mai 2016 am scos amigdalele inflamate dar nu marite. Bronsita cronica.
Cauza bolii e leacu
884 a
884 a [2c]
22-08-2016, 20:30

Membru din 22-08-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Cauza bolii e leacu in sensul evitand cauza ocolim si boala.

Cauza cancerului mai e: radiatiile, hormonii nesatisfacuti.

In rest toate bune !

Curaj !

A accepta moartea e sursa curajului ! Suna nebuneste dar e un mare adevar. Omul isi merita soarta mortii si deci trebuie s-o accepte daca vine.
Omul cand isi da duhul vietii trupul e materie organica moarta. Dumnezeu inregistreaza ADN-ul si amintirile in cartea vietii. Dupa o perioada Dumnezeu ia o bucata de pamant si reconstituie corpul din cartea vietii si asa omul revine la viata. Cartea biblica Daniel capitolul 12 si Eclesiastul capitolul 12. Duhul de viata se intoarce la Dumnezeu cand omul moare. Cand Dumnezeu il readuce la viata realimenteaza noul corp cu duhul de viata sau energia vietii.
Cauza bolii e leacu
885 ROSE36
885 ROSE36 [4c]
17-11-2016, 15:18

Membru din 17-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

buna ziua!
ma puteti ajuta cu interpretarea unei punctii-biopsii tumora san?

Diagnostic histopatologic
Fragmente biopsice tesut mamar cu prezenta de noduli de tesut limfoid cu numeroase celule mari de tip hodgkin dispuse intr-un fond polimorf cu prezenta de PMN si numeroase eozinofile.
Aspect sugestiv pentru o determinare mamara de limfom Hodgkin.


va multumesc.
886 ROSE36
886 ROSE36 [4c]
02-12-2016, 15:35

Membru din 17-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

imi pare rau ca nu raspunde nimeni...
887 MARTON
887 MARTON [617c]
03-12-2016, 18:20

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

pe aici sunt doar cati-va medici care raspund frecvent , in rest sunt multi pacienti
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
888 ROSE36
888 ROSE36 [4c]
05-12-2016, 17:07

Membru din 17-11-2016

Subiecte: 1

Comentarii: 4

nu-i problema... noi sa fim sanatosi!
889 anamaria2017
889 anamaria2017 [2c]
28-04-2017, 18:14

Membru din 26-04-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua.
Am o nedumerire si dr care ma supravegheaza e in concediu si nu raspunde.

In februarie am inceput chimioterapia pt Limfom, Hodking scleroza nodulara stadiu 2B. Recent am refacut PET-TC si mi-a iesit ca nu mai exista nici un ganglion.Ce se va intamola de acum voi mai continua chimioterapia sau voi termina tratamentul. Imi este groaza de chimioterapie :(. Va rog daca stie sau are cineva habar de ce se va intampla sau daca ati mai auzit cazuri sa se vindece inainte de finalizarea tratamentului.

o zi frumoasa va doresc.
890 Marce
890 Marce [9c]
04-05-2017, 06:42

Membru din 28-02-2016

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Răspuns pentru (anamaria2017, 28-04-2017, 18:14:05):

Nu stiu ce sa-Ti zic si eu am LNH de tip Malta stadiul IIi B, anul trecut in aprilie după 4 cure de chimioterapie mi-a iesit tare bine CT- ul nu se mai vedea nimic .dar eu trebuia să fac 8 cure..asa era protocolul, numai ghinionul meu ca s-a declanșat virusul hepatic B si am stat 8 luni.După care am repetat CT-ul si apăruseră din nou ganglionii, acum sunt la cura 4...cred ca o sa ma pună să fac iar CT, dar degeaba..nu mă pot bucura ca chiar daca iese bine am experienta anului trecut ca au reapărut...cel mai indicat este un PET CT, acolo se vad celulele rămase.Sănătate multa iti doresc.
BIU
891 pado
891 pado [42c]
04-05-2017, 17:49

Membru din 27-11-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Răspuns pentru (anamaria2017, 28-04-2017, 18:14:05):

Buna !
In ce priveste nedumerirea ta pot sa iti spun cum a fost in cazul meu.
La jumatatea chimioterapiei, CT-ul indica rezultate foarte bune in evolutia tratamentului, dar medicul hematolog a decis sa urmez tratamentul până la capat, inclusiv radioterapie 20 de sedinte, asta dupa 12 sedinte de chimioterapie.
Medicul meu a decis sa urmeze protocolul de tratament complet. Cel mai bine este sa te sfatuiesti cu medicul tau.
SI eu sunt diagmosticat cu Limfom Hodgkin stadiul 2b.
Va fi bine ! Ai sa vezi!
Am 4 ani de cand terminat tratamentul si ma simt foarte bine.
892 bk
892 bk [55c]
05-05-2017, 08:12

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

Va salut !
Si la mine tratamentul a dat rezultate foarte bune de la primele 2 cure insa am facut toate cele 6 cure . Singura diferenta este ca eu nu am mai facut radioterapia pentru ca nu am mai vrut eu , vroiam sa scap cat mai repede de tratament. La mine a fost un caz rar si nu sfatuiesc pe nimeni sa faca asa. Cert este ca anul asta se implinesc 11 ani de cand am terminat tratamentul. Intre timp am devenit si tata !
In concluzie , se poate trece peste aceasta boala !
893 MARTON
893 MARTON [617c]
06-05-2017, 13:05

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

MEREU se poate trece si poti trai normal asta numai daca ai psihicul tare si mult mult ajutor din partea medicilor,familiei si cunoscutilor ,nu este usoara aceasta boala indiferent de denimire limfom,cancer,etc... cum spun eu fiecare zi traita este o mare victorie si pacientul este cel mai mare erou ,trebuie sa traim fiecare zi in parte si in loc sa ne stresam pt schimbari trebuie sa ne folosim acea energie pt a gasi solutii.SANATATE TUTUROR SI SA AUZIM NUMAI DE BINE
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
894 bk
894 bk [55c]
07-05-2017, 14:04

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

Asa este!
Eu nu am dat mare importanta bolii , singua chestie care m-a deranjat a fost duritatea tratamentului, in rest n-am luat in seama ,vinerea faceam tratamentul si sambata eram in club cu prietenii!!
895 gabriela89
895 gabriela89 [1c]
27-02-2019, 19:29

Membru din 27-02-2019

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Răspuns pentru (aisa, 28-02-2016, 22:43:06):

Buna seara si mii de scuze pentru deranj , as vrea daca se poate sa imi lasati o adresa de mail sau un nr de tel sa va intreb detalii despre tratamentul din turcia,mai mult legat de costuri, va multumesc din suflet , multa sanatate!
896 Sal
896 Sal [8c]
18-06-2020, 19:15

Membru din 18-06-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Salutare, sunt nou venită printre voi. Am 36 de ani, nu mai fumez de 4 ani, nu consum alcool. Pe scurt: în urma unui soc emotional din noiembrie și a stresului continuu la care m-am supus în ultimii 8 ani, organismul meu a început sa aibă modificări ce dau semne ca cedeaza. De la hemoragii rectale fără explicație medicala și schimbări de tranzit (infirmate prin analize, markerii și investigații) la orbire timp de 8 ore (m-au suspectat inclusiv de scleroza multipla la oftalmologie, infirmata la RMN cerebral și neuro), la multe probleme de ordin ORL care nu s-au concretizat în diagnostic stabil, la aritmii / tahicardie (pentru care am făcut eco cardio și analize specifice), analize de sânge repetate lunar (multe și nu doar cele uzuale) din cauza stării de oboseala frecventa și înțepăturilor ca niște ace fine avute în tot corpul. Tiroida, gineco, am fost peste tot. Am cheltuit o avere stand prin clinici particulare, rmn-uri, CT-uri, ecografii - mai ales în contextul actual. Dureri pelviene groaznice, dureri de spate insuportabile, dureri groaznice de coccis, dureri de cap zilnice. Vad în ceata mai ales dimineața, am musculițe negre constante. Am cerut opinii pe toate de la mai mulți medici. Într-un final, am ajuns la psihiatrie unde am fost chestionat timp de 2 ore și mi s-a pus diagnosticul de tulburare de somatizare. Acum o luna am făcut un alt RMN ptr o amigdala asimetrica (fără patologie) iar latero-cervical mi-au fost găsiți mai mulți ganglioni cu ax scurt infracentimetric cu caracter reactiv. Doctorița de la ORL nici nu a fost interesata de ei. Acum doua săptămâni am avut o obturație de canal și la vreo 3 zile m-am trezit cu un ganglion inflamat sub parotida stânga. La ecografie de părți moi au fost găsiți, de fapt, 4 ganglioni, cel mai mare având 9.2 mm, cu caracter inflamator. Mi-a zis sa corelez cu date bio clinice. Am fost la ORL, alt medic, mi-a zis ca sunt sub 1 cm și să ii ținem sub observație la fiecare 6 luni. La stomatolog mi-a zis ca nu are cum sa fie de la lucrarea dentara ptr ca nu am avut infecție. Am repetat toate analizele de sânge și în afara de o anemie ușoară (11,2) pe care o recunosc de când ma știu, nimic nu este modificat. Menționez ca în ultimele 6 luni am efectuat 2 ecografii abdominale și doua radiografii pulmonare, toate absolut curate, ultimele fiind acum 3 luni. Putea sa apară și sa se dezvolte ceva asa repede? Problema este ca în ultimele zile am probleme respiratorii din ce în ce mai mari (simt ca ma tine ceva în capul pieptului, la expirație am un spasm toracic și tușesc, nu pot trage aer în plamani decât pe nas și doar pe diafragma). Ma doare tot corpul, oase și mușchi, incheieturi. Am făcut toate analizele la reumatologie, la muschi, nu e nimic. Iar ganglionii aceia de la gat sunt încă acolo, sunt duri, nu par a se mișca și, din păcate, nu ma dor deloc. Data fiind situația de prin spitalele de stat, pline cu covizi, nu știu ce analize sa mai fac? Mi-a zis un medic de familie ca poate fi LH sau leucemie. Nu știu ce analize sa mai fac, nu știu unde sa fac excizia unui ganglion... Ma simt atât de pierduta, am cheltuit enorm fără niciun rezultat, condiția mea fizica fiind mai rea decât acum 6 luni. Orice îndrumare este binevenita. Va mulțumesc din suflet! Poate fi limfom? Sau leucemie? Am văzut ca majoritatea s-au tratat cu citostatice și radioterapie. Dar nu vad nimic de imunoterapie sau terapie țintita. Poate fi limfom, cum pot afla, va rog mult! Un marker specific exista?
Sal
897 vfb
897 vfb [4c]
18-06-2020, 20:00

Membru din 04-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (Sal, Azi, ora 19:15:30):

Buna!

Personal iti pot face urmatoarele recomandari: sa stai de vorba cu un psihoterapeut/psiholog pe termen lung, te va ajuta enorm sa descoperi de unde vin anumite dezechilibre si sa reusesti sa faci ceva ordine in viata, dar si sa te mai linistesti. Cu siguranta ai nevoie, in contexul in care povestesti ca ai un ritm destul de accelerat, cu multa munca si stres.
Daca ai acesti ganglioni, recomand sa vezi un hematolog si el te va directiona cat se poate de bine in legatura cu ce investigatii trebuie facute.
Si totodata, nu iti pune singura un diagnostic, ar fi chiar pacat sa iti induci ceva ce poate nu exista si sa stai cu stimacul ghem pana vezi care este cauza.
Sotul meu s-a tratat de LH la Neolife (daca esti din Bucuresti) la medic hematolog Nicorescu Iuliana, o femeie extraordinara. Consultul se poate deconta pe CAS daca vii cu trimitere de medicul de familie.
Iti urez numai bine! :) pana una alta, incearca pe cat posibil sa te linistesti si sa nu crezi ca ai cine stie ce boala.
Asteptam update.
898 Sal
898 Sal [8c]
18-06-2020, 20:02

Membru din 18-06-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Răspuns pentru (Sal, Azi, ora 19:15:30):


Am uitat sa menționez ca nu am HIV, nici hepatita B sau C, am făcut toate exudatele nazale și faringiene posibile, nu am Helicobacter, nu am Candida.
Sal
899 Sal
899 Sal [8c]
18-06-2020, 20:13

Membru din 18-06-2020

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Răspuns pentru (vfb, Azi, ora 20:00:48):


Îți mulțumesc din suflet! Mult, mult!
Fac psihoterapie și hipnoterapie de 4 luni de zile. O sa ajung și la un hematolog, dar nu știu ce ar putea sa îmi mai dea în plus fata de tot ce am făcut pana acum. Decât biopsie și puncție medulara, poate. Ma simt pierduta, mai ales ca e complicata birocrația acum cu virusul asta și sincera sa fiu mi-e și frica sa ma avânt prin spitale. Inițial, am vrut sa merg la Coltea de curând și când am ajuns acolo, doctorița mea nu a mai venit pentru ca intrase în contact cu un pacient covid. Am plecat mâncând pământul.
Încerc sa îmi dau seama totuși dacă ganglionii ăștia pot avea legătură cu obturația de canal. Pentru ca pana atunci, conform RMN-ului, aveau caracter reactiv și la 3-4 zile de la lucrarea dentara au devenit inflamați. Doar ca markerii inflamatorii sunt în limite normale, chiar buni.
Sal
900 vfb
900 vfb [4c]
18-06-2020, 21:00

Membru din 04-12-2017

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Răspuns pentru (Sal, Azi, ora 20:13:29):

Poti sa mergi la o clinica privata, nu neaparat la un spital, mai ales unde primesc pacienti covid, daca iti e frica de asta.
Teoretic un CT in zona ganglionilor inflamati ar fi un punct de plecare, dar cel mai bine vezi ce iti recomanda medicul.
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 4243 44 4546 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp