Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 23 4 5 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
21 mihai.iulina
21 mihai.iulina [18c]
24-06-2009, 08:32

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Referitor la PET CT la PetPozitron Oradea pretul este 4000 ron am ia la Euromedic Pet Ct Bucuresti este 5100 ron Am reusit sa strangem banutii cu ajutorul unor oameni care ne au inteles necazul iar sotul meu a facut saptamana trecuta pe 18 iunie scanarea pet ct la Euromedic Bucuresti Noi fiind din Galati am preferat sa mergem in Bucuresti desi este mai scump deoarece este mult mai aproape de noi si avem si rude in Bucuresti unde am putut sta Daca am fi mers la Oradea drumul ar fi fost mult prea obositor pentru sotul meu care inca nu se simte foarte bine in urma citostaticelor iar diferenta de 1100 ron cu siguranta am fi cheltuit o pe benzina si cazare acolo asa ca am ales varianta care a fost mai putin obositoare pentru sotul meu Rezultatul de la pet ct a fost bun iar medicul care a efectuat scanarea i a spus ca din ceea ce vede parerea dumnealui este ca sotul meu este in remisie aspect pet ct nesugestiv pentru prezenta de modificari cu substrat oncologic constituite in prezent dar boala hodgkin netinand de specialitatea dumnealui a spus ca nu ne poate spune care este protocolul medical ce trebuie urmat de acum inainte si ne a recomandat sa ne intoarcem la hematolog si oncolog Ne am intors cu rezultatul la Galati la oncologul care l a tratat pana acum iar acesta doreste sa mai facem si o biopsie la maduva saptamana viitoare Sper sa fie si la aceasta rezultatul bun si sa ne spuna si oncologul vestea cea buna ca este in remisie Sanatate tuturor
22 Sabina C.
22 Sabina C. [56c]
25-06-2009, 00:47

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Iuliana fiul meu 13 ani are limfom Hodgkin st II A. Tratamentul il facem la Cluj 8 sedinte de chimio cu ABVD. Dupa a sasea sedinta am facut CT care a stabilit ca nu mai sunt niciun fel de adenopatii totul este OK. Dupa ce vom termina tratamentul dna doctor ne-a recomandat ca in maxim doua luni sa facem un PET. La Cluj se face o comisie din mai multi medici oncolog radiolog si radioterapeut care stabilesc daca si de cate raze este nevoie. Din cate mi s-a explicat chiar daca toate tumorile s-au topit se recomanda iradierea zonei unde tumorile au fost peste 2 cm pentru a preveni o eventuala recadere. La tratamentul cu ABVD numarul minim de cure este de 6 iar maxim 12. La Galati se face radioterapie Au aparatura pentru asa ceva La copii dupa terminarea tratamentului se vine la control din trei in trei luni in primul an apoi parca la sase luni. Se fac analize VSH hemoleucograma si sunt palpate zonele cu ganglioni splina ficatul pentru a vedea daca nu sunt marite. Cam asta stiu pana acum. Multa sanatate
23 Sabina C.
23 Sabina C. [56c]
25-06-2009, 01:01

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Nu stiu ce a patit mesajul meu anterior dar vad ca i-au disparut virgulele semnele de intrebare si cele de exclamare. Nu-i gresala mea.
24 mihai.iulina
24 mihai.iulina [18c]
25-06-2009, 08:42

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Si la mesajul meu de ieri au disparut toate semnele de punctuatie Multumesc mult Sabina pentru informatii. Noua nu ne-a spus niciun medic aceste lucruri si chiar ne intrebam ce ar trebui oare sa mai facem.
25 mihai.iulina
25 mihai.iulina [18c]
25-06-2009, 10:30

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Sabina ai putea sa imi spui te rog numele medicului la care il tratezi pe fiul tau in Cluj si numele spitalului unde il putem gasi Cred ca ar fi bine daca ar merge si sotul meu la consult la alt medic si am auzit ca intr-adevar medicii din Cluj sunt foarte buni din punct de vedere profesional. ---------*. Multumesc mult. Iuliana Mihai



(*modificat de administrator)
26 Sabina C.
26 Sabina C. [56c]
29-06-2009, 03:42

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Iuliana fiul meu face tratament la sectia de oncopediatrie din Institutul de Oncologic Cluj deci numele medicului nostru nu-ti este de folos. Uite adresa Institutului http://www.iocn.ro/ incearca sa obtii mai multe informatii telefonic. Daca nu reusesti voi incerca sa aflu cum poti ajunge acolo de la medicul nostru dar asta doar peste o saptamana. Voi stiti care erau dimensiunile tumorilor inainte de inceperea tratamentului
27 mihai.iulina
27 mihai.iulina [18c]
29-06-2009, 08:01

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Multumesc Sabina. Ganglionii au avut dimensiuni intre 20-40 mm.
28 andreea1608
28 andreea1608 [3c]
21-07-2009, 22:38

Membru din 21-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Pentru Mihaela (mihaela malina).Am 28 de ani,in septembrie 2007 am fost diagnosticata cu limfom Hodgkin stadiul II.Am facut 6 cure abvd, radioterapie si deja a trecut un an de cand s-a terminat toata povestea.Bineinteles ca fac analize din 3 in 3 luni si sper ca boala sa ramana pasiva.Spuneai ca ai 2 copii.As vrea sa te intreb cat timp a trecut de cand ai terminat tratamentul pana la prima sarcina.Mie mi s-a spus ca ar trebui sa treaca 5 ani de cand am intrat in remisie ca sa nu existe riscuri.Sincera sa fiu,nu ma grabesc sa fac copii insa ...5 ani mi se pare mult...Mi-as dori sa am eu libertatea sa aleg momentul sa devin mama in loc sa fiu constransa de aceasta problema.
29 cursant1001
29 cursant1001 [3c]
22-07-2009, 08:47

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 3

In primul rand buna tuturor! Sunt cursant1001 (Corina) - la mine tratamentul cu cito a durat 3 luni si am facut 15 sedinte de cobaltoterapie dupa toate acestea s-a obtinut remisia! Nu vreau sa incurajez pe nimeni sa faca ce am facut eu ! Si mie mi s-a spus ca NU TREBUIE SA RAMAN INSARCINATA insa la un an dupa chimioterapie am ramas insarcinata si cu ajutorul medicului hematolog si al ginecologului am dus sarcina pana la capat iar acum am un baietel minunat pentru care VREAU sa traiesc. Sincer va spun ca nu m-am mai simtit atat de bine de multa vreme. Inca o data va spun NU INCURAJEZ PE NIMENI SA FACA CE AM FACUT EU! Insa cand am aflat ca sunt inssarcinata nu am gasit nimic legat de sarcina si boala Hodgkin.
Vadoresc multa sanatate si curaj tuturor!
30 mihaeal malina
30 mihaeal malina [3c]
23-07-2009, 16:27

Membru din 03-04-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Pt Andreea .Eu am inteles ca nu ai voie 2 ani de la terminarea tratamentului, dar dupa primul an de la terminare d-na dr ma intrebat daca nu am copii si mia spus ca pot sa mai astept un an si sa incerc. Primul l-am avut dupa 4 ani dar fara trateamente de a ramine insarcinata si al doilea dupa mai mult timp ca nu neam mai grabit. Sincer si mie mia fost teama ca nu voi ramine insarcinata dar am avut doua sarcini super . Eu iti doresc sati iasa din prima sarcina si toata durata de sarcina sa o ai ca si mine. Mie mia mers foarte bine.Iti doresc multa sanatate in continuare si mai asteapta un an si la treaba ca de obicei nu iasa din prima.
31 andreea1608
31 andreea1608 [3c]
23-07-2009, 23:54

Membru din 21-07-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc mult pt incurajare!E foarte important pt mine sa stiu ce au facut si altii...Cand patesti ceva intotdeauna te gandesti de ce ti se intampla tocmai tie...Asta e!Cat despre copil...imi doresc foarte mult ca aceasta problema sa nu-l afecteze si ma bucur sa aud ca sunt cazuri in care lucrurile au decurs normal si fara complicatii.Bineinteles ca nu ma voi grabi,am vrut doar sa stiu ca se poate...Va multumesc inca odata pt faptul ca mi-ati raspuns!Numai bine tuturor!
32 bk
32 bk [55c]
03-09-2009, 23:13

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

salut all !!! am 28 de ani si la varsta de 25 am fost diagnosticat cu aceasta boala hodkin stadiul IV B, scleroza nodulara, am facut biopsie la sp FLOREASCA dupa care la institutul V.BABES am fost diagnosticat, am facut 6 cure de citostatice la sp COLTEA cu rezultat pozitiv , acum ma simt foarte bine si sper ca boala sa nu recidiveze.....ce vroiam sa va spun de fapt este ca uitandu-ma prin comentariile voastre am vz ca fiecare isi da cu parerea si face dupa cum il duce mintea , sfatul meu este ca la aceasta boala sa consultati mai multi medici(2-3) si sa discutati cu ei cat mai deschis si sa le urmati sfaturile, am vazut intrun post mai sus la cineva nu mai retin numele, ca manaca salate zilnic si sfecla rosie si nu mai stiu ce ierburi, nu ca nu ar fi bine ptr organism dar nu au nicio legatura cu boala H , de altfel am mai vazut ca nu e voie sa consumi alcool, iar gresit , nici asta nu are nico legatura cu B H, bineinteles ca alcoolul consumat in cantitati mari nu face bn dar nu se interzice in cazutl bolii, in legatura cu sarcina am mai vz ca e vorba de 5 ani, iarasi gresit , nu e bn sa faci copii timp de 2 ani atat la barbati cat si la femei, ce trebuie sa mai stiti este ca aceasta boala chiar daca intra in remisiune ea nu va pleca niciodata din corpul nostru , adica poate recidiva in orice moment, datorita acestu fapt noi cei cu boala asta trebuie sa facem analize frecvent (2-3 ori pe an), mai trebuie sa va obisnuiti cu boala si sa nu ii dati prea mare atentie si sa va traiti viata ca un om normal , eu zic ca trebuie sa vedem partea buna a lucrurilor si sa gandim pozitiv , eu am mai discutat pe mess cu mai multe persoane care au descoperit boala si vreau sa va spun ca erau cu moralul la pamant , inca un sfat pe care il mai dau e ca atunci cand descoperiti boala sa o luati ca si o raceala si sa va ganditi ca se vindeca , de fapt chiar se vindeca , toti avem scris undeva cand plecam din lumea asta si cand e sa plecam...plecam oricat ne-am impotrivii. cam atat deocamdata , va dorec multa sanatate si capul sus viata merge inainte !!!!
33 mio2060
33 mio2060 [6c]
13-09-2009, 23:23

Membru din 13-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

in mai 2009 am facut 25 sedinte radioterapie ; te poate durea spatele din cauza asta?
34 mio2060
34 mio2060 [6c]
13-09-2009, 23:32

Membru din 13-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna, am sa povestesc putin despre boala mea ca sa pot primi cateva sfaturi atat de la persoanele care au avut cat si de la medici.
In iulie 2007 am fost diagnosticata cu Linfom Hodgking stadiul IIB . Am urmat 6 cure ABVD. In februarie 2008 dupa ce am terminat chimioterapia am fost in Italia la PET pentru verificari. Medicii de acolo mi au spus ca totul este OK ca nu au mai gasit absolut nk si ca sa am grija de mine sa ma pastrez. In mai 2009 am facut 25 sedinte de radioterapie la Fundeni , astea pentru a fi tratamentul complet; dupa ce le am terminat la vreo 2 sapt ma mai doare din cand in cand spatele , acum nu stiu daca o fi de la radioterapie sau imi cresc din nou ganglionii. Pe 28 septembrie sunt programata la tomograf ptr a se vedea rez de la radioterapie; imi este foarte frica sa nu fie durerea de spate care repet este din cand in cand vre un semn de recidivare. Astept un raspuns de la voi, multumesc frumos.
35 Sabina C.
35 Sabina C. [56c]
14-09-2009, 01:06

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

mio2060, de ce ai facut radioterapia la o distanta asa de mare de chimio? Fiul meu a facut la o luna dupa chimio 15 sedinte de cobaltoterapie pe mediastin, supraclavicular bilateral, cervical inferior, mijlociu si si superior bilateral.
36 mio2060
36 mio2060 [6c]
14-09-2009, 13:51

Membru din 13-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 6

toata lumea ma intreaba acelasi lucru , pentru ca doamna doctora de la Colea Bucuresti m a trimis asa de tarziu, chiar nu stiam ca se face si radioterapia, programarea de medic a fost prea tarziu
37 C.C.C
37 C.C.C [27c]
16-09-2009, 09:32

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

BUna ziua!
Ma nunesc Corina si am 27 de ani,ma rede-ti numai eu stiu cum incerc s acsr citeva cuvinte despre povestea mea si boala care am depistat-o Limfom Hodgin.
Am citit aici toatemesajele d-voatrsa.Azi fiind 15 septembrie 2009,am descoperit boala de pe 1 august acunl asta.Mi s-a spus ca e de st.2,cu celule clare,cu noduli la baza gitului(clavicular cred ca se spune.
In fine asa nu vrea sa vrb despre aceasta boala,mai ales ca e cancer.Vreau sa va zic ca am 2 an de zile decitnd am o linie nearga in viata si nu mai vad soare si lunina si fericire,doar lacrimi.Nu termin cu una si dau in alta.Sunt o fata credincioasa si oare de ce mi se intimpla mie una ca asta.var cu multi oamnei mi s-a spus ca oamneii de genul atsa cu credinta au de suferit,deja am zis sa ma indepartez,dar cum pot s afac asta daca nu pot si ma rog merau si la biserica si posrturile si tot as amai departe.Nu zic ca toti gressim si avem pacatele noastre.
In fine ma scuzati ca m-am abatut de la tema.
Mi s-a spus ca si mie sa fac citostaticile,mie imi este foarte frfrica ca am inteles ca-s foarte greu de supoertat,vreau s azic ca am nopti acre nu mai dorm efectiv,gindindu-ma,inima siginduri.
Mi-a zis d-l docotr ca ca-mi cumpar peruca de pe acum ,adica de aincepe tratamentul cu citostatice.Spuneti-mi va rog,chiar cade parul tot si sprincele si gene,|Nu ati zis numeni nimic aici.Eu am un asa par frumos si lung,ca toti imi admirau parul si acum nu-mi inchipui asa ceva,e un sters pt mine.Mi-e frica s anu intru in depresie,ca am fost acu jumatate de an in asa ceva su nu doresc la nimeni nici la cel mai rau dusman,sa vada ce e asta,depresie.CE pot sa va mai spusn.dat-i un numar de telefon care au avut acesta boala sa vrb drepsre ce e vrb ,va rog mult,ca s aaud si eu citeva voci.Un mail,vcel mai bien daca s-ar putea un numar de telegon,va rog tare mult din toto sufletul.Sunt foarte sensibila la tot,nustiu daca o sa rezist la asa ecva,sau sa-mi preagastec rochia d einmormantare.Sunt cazuri in acre decedeaza oamnei in asta tratamente?Ce spuneti.De la ce se ia aceatsa boala?Ca am intrebat medicii si nu prea me-au dat exlpicatie,in Rep.Moldova.Poate in Roamnaia is mai capabili.Nustiu ce s afac unde s ama adresez.Eu tot aman acest tratament,Nustiu ce s afac.Dat-i va rog un sfat daca se poate.CUm sa procedez.-------------* va vog frumos astept un raspuns macar.Ar treb azi s afiu intrenata si maine s ami s efaca procedurile pt tartament..Dar amn cred ca pe luni.sa vad ce mai pot afla d ela oamnei.Va pup pe toti si multa sanatate,curaj,rabdare.Bine a spus cineva mai sus ca sa credem ca asta e o raceala.Adta am sii facut de la inceput,am zis ca am racit,ca o sa-mi treaca.ca am tras curent.Si oare din ce s-a luat toata boala asta.Doamne,poate pacatele parintilor nostri cade pe no.va multumesc.Larevedere.Astept sa-mi scr cit mai multa lume raspuns daca se poate.
MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUlLLLLLLLLLLLLLLLLTTTTTaa SAAAAAAAAAAAAAAtaAAAAATATEEEE




(*modificat de administrator)
38 bk
38 bk [55c]
16-09-2009, 15:48

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

usurel capitolina , iao mai usurel ca te-ai dus prea departe si bati campii , rochie de inmormantare , cum poti sa te gandesti la asa ceva? e adevarat e o boala destul de rea insa cel mai mult conteaza psihicul daca cedezi esti pa, asa ca tine capul sus si optimism maxim , parul va cadea insa va creste mult mai frumos.
39 Sabina C.
39 Sabina C. [56c]
17-09-2009, 00:47

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Capitolina inteleg spaima ta in fata bolii dar cred ca nu trebuie sa mai amani tratamentul nicio zi. Vei face patru citostatice in aproximativ patru ore dupa care urmeaza o pauza de doua saptamani pana la urmatoarea cura de chimio. Cateva zile sau poate doar cateva ore te vei simti rau, depinde de cum va reactiona corpul tau. Citostaticele sunt niste toxine care vor topi tumorile din ganglionii tai. Parul nu cade la toata lumea dar oricum se va rari, asta sa fie toata paguba... Genele si sprincenele pot sa ramana la locul lor.
Vrei sa stii cum a aparut boala.. nici medicii nu pot da un raspuns categoric dar se presupune ca vinovat ar fi un virus care produce anumite mutatii in organism. Nu mai fi asa speriata pentru ca e cea mai vindecabila forma de cancer.
Sfaturi: in ziua tramentului nu cosuma alimente acre, nu folosi medicamente naturiste pana nu termini citostaticele, ai grija sa nu racesti, sa eviti persoanele bolnave, sa te feresti de contactul cu animalele pentru ca in timpul tratamentului imunitatea organismului tau va scadea foarte mult si orice virus sau bacterie isi va face de cap prin corpul tau.
Iti urez insanatosire grabnica... dar pentru asta trebuie sa incepi tratamentul!
40 Anita_31
40 Anita_31 [11c]
17-09-2009, 07:08

Membru din 24-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 11

buna capitolina. Nu fi asa pesimista. Intra-adevar asa cum spunea si Sabina C. este o forma de cancer care este vindecabila. Orice organism reactioneaza altfel in fata tratamentului, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai psihicul la pamant. Fii mai optimista si vei vedea ca totul va merge bine. Si ce daca cade parul, creste la loc, asta sa fie baiul. Important este ca tu sa te simti bine, sa fii puternica si sa treci peste tot si sa te faci bine.
FII OPTIMISTA
Iti doresc multa sanatate si ai grija de tine
Răspunde la topic
919 comentarii 1 23 4 5 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp