Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
81 palmon
81 palmon [4c]
05-03-2010, 10:23

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna Radualba,
Te intreb daca tie ti s-a facut biopsie? In cit timp ti-a venit rezultatul cu mentiunea felului de limfom? Cred ca si colegul meu este tot cam de gradul III-IV. Aseara am vorbit cu el, a trebuit sa-l duca urgent la spital, nu mai putea respira. Nu stiu daca nu i s-a agravat edemul pulmonar... Mi-e teama pentru el, ca nu va putea rezista pana cand va afla rezultatul si sa poata incepe tratamentul cu citostatice.
82 deeafily
82 deeafily [36c]
05-03-2010, 11:13

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt Radualba. Si eu fac chimioterapie la Cluj dar in cadrul spitalului de hematologie.Am facut pana acum 6 sedinte si voi face 12 asa mi s-a spus de la inceput cand mi s-a diagnosticat limfomul hodgkin. La ce medic esti ? Cum ai suportat chimio ca la mine e groaznic? Multa sanatate
83 radualba
83 radualba [23c]
05-03-2010, 17:47

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 23

Pt deeafily. Ce inseamna groaznic??? Eu ma simt putin rau seara in ziua cand fac perfuziile si apoi a doaua zi . Ma inrosesc la fata tare si simt un soi de presiune in cap.Nu pot sa-ti descriu mai bine senzatia.
eu fac formula (ABVD). In concluzie doua zile mai rele , iar restul ok. pana la 14 . Nu stiu ce tratament faci tu ?? Eu a trebuit sa-mi procur din ungaria Vinblastin si Decarbazin ca nu se gaseste.Despre medici sa sti ca la oco sunt buni. ------------*


(*modificat de administrator)
84 radualba
84 radualba [23c]
05-03-2010, 17:56

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 23

Pt.palmon. Si mie mi sa facut biopsie.Mi -a fost extirpat un ganglion inghinal. Rezultatul ca este limfom Hodkin a aparut in 10 zile, dar a mai durat ceva pana sa stabilit ce fel de celularitate.Stadiul bolii il stabileste medicul oncolog dupa alti parametrii ( in functie de cate grupe sunt prinse si in ce locuri ). Nu stiu mai mult. Multa Sanatate !!!!!!
85 deeafily
85 deeafily [36c]
05-03-2010, 20:54

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt radualba. Groaznic pt mine inseamna ziua perfuziilor cand nu rezist starii de rau nici in salon si vomit de cateva ori in timpul perfuziilor.Apoi in acea zi orice as manca dau afara si chiar daca nu mananc vomit apa , mi-e greata tot timpul , mi-e rau, stare care o am vreo 3 zile.Apoi incet imi revin dar tot mai am stari de greata, nu suport anumite mirosuri. Eu nu a trebuit sa fac rost de niciun medicament toate mi se fac la spital.Si eu fac tot ABVD.Am facut 6 sedinte mai am 6.Multa sanatate
86 Elena60
86 Elena60 [25c]
05-03-2010, 21:20

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Si eu fac tratamentul la clinica de hematologie Cluj. Am facut de abia a doua sedinta. De data aceasta am facut si eu formula ABVD. Din cauza Dacarbazinului a durat f mult. M-a durut mana de la el si atunci a mers perfuzia f incet. Numai pe cand s-a terminat dacarbazinul am inceput sa simt starea de greata. Cum nu am mancat nimic in acea zi nu am vomat.Am baut doar apa pe timpul perfuziei. Acasa am dormit si apoi am mancat paine prajita, un grep si am baut suc de grep. Am reusit sa nu vomit. Nu stiu cum e mai bine:daca nu vomiti probabil ca raman toate toxinele, daca vomiti cred ca te mai eliberezi. DAr totul ramane la latitudinea organismului! A doua zi mi-a fost putin greata si am fost obosita 2 zile. Sper ca o sa-mi revin pana peste 2 saptamani cand o iau de la capat!
inerc sa-mi ajut organismul cu echinaceea pt imunitate. Ce alt supliment pentru a va ajuta sa treceti mai usor luati?
87 deeafily
87 deeafily [36c]
06-03-2010, 23:00

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

pt elena 60. La ce medic esti? Eu sunt la dr. Cucuianu Andrei. Nu inteleg ce vrei sa zici ca a durat mai mult din cauza Decarbazinului, de unde stii care e decarbazinul in timpul tratamentului ?Eu intotdeauna cand ajung la tratament primesc punga cu medicamente de la asistenta sefa si o dau unei asistente care imi pregateste perfuziile. De cand fac cure (pana acum 6) am aceleasi perfuzii adica 2 tuburi cu lichid incolor ca cele de glucoza si un tub cu o substanta roz care e acoperit cu o punga pt ca sensibila la lumina, nu are voie sa intre in contact cu lumina. In plus mi se da la inceputul tratam 2 injectii prin branula.Asa ca eu nu stiu la tine cum se procedeaza, sau de unde poti sa stii care e Decarbazinul. O singura data cred la a 2 cura mi-a mers perfuziile mai incet dar au fost aceleasi. Deci daca poti spune-mi si mie care e decarbazinul?Eu nu iau alte suplimente , doar ceaiuri naturale de fructe(macese, catina, urzica) si multe fructe. Multa sanatate tuturor
88 Elena60
88 Elena60 [25c]
07-03-2010, 11:11

Membru din 18-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 25

Formula de tratament este ABVD .Tratamentul e acelasi, dar la mine la ultima perfuzie, cea mai mare cantitativ, m-a durut destul de tare mana si perfuzia a fost reglata incet. Am vazut scris pe sticla de aceea am stiut care e. Nu toata lumea reactioneaza la fel.
Eu am inceput sa iau picaturi de armurariu si fiica mea mi-a adus capsule de GRAVIOLA. Am inteles ca Graviola se gaseste si la farmacia CITY CALIFORNIA care ar fi undeva pe Hasdeu sau Marinescu. Inca nu am depistat-o nici eu!
Am inteles de la mai multe persoane ca e foarte bun si Gelul de Aloe Vera de la FOREVER ca ajuta la eliminarea toxinelor dupa citostatice. Eu incerc ca o zi inainte, in ziua citostaticelor si o zi dupa sa nu prea iau alte medicamente. Poate voi lua doar armurariu pentru a-mi ajuta ficatul!
Multa sanatate tuturor!
89 deeafily
89 deeafily [36c]
07-03-2010, 19:51

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt elena.Da si la mine formula de tratament e ABVD. Mersi pt lamuriri.Am auzit si eu de gelul de la forever dar nu am incercat. Multa sanatate!
90 radualba
90 radualba [23c]
08-03-2010, 12:27

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 23

Pt . Eena60 si pt deeafly. Eu va spun ca inca nu am varsat niciodata si sunt am facut 10 sedinte de abvd.
Va spun cum fac eu. In seara dinaintea zilei de perfuzie mananc usor si nu consum nimic acru. (suc sau altceva, lamai sau portocale ) . In dimineata cand merg la perfuzii mananc ceva dulce ( o felie de paine cu unt si miere sau dulceata ) dar nu mult. La mine perfuzia incepe undeva injurul orei 12 , asta pana se fac analizele, pana te vede madicul si pana se prepara perfuziile. Mod de administrare : prima data primesc o pastiva antivomitiva cu aprox 10 minute inainte sau chiar cand mi se pune branula.Apoi primesc o solutie in pinga de 250ml de ser cu ceva antivomitiv care curge repede. Apoi un flacon cu substanta rosie(aDRIAMICIN, SAU DOXORUBICIN) se pune in punga neagra (-substanta fotosensibila-)la care mi se interzice sa misc mana (nu misiti mana deloc, deloc ) curge in aprox 30 min.Apoi se pune o punga de 250ml cu Bleomicin , 30 min, apoi Vinblastin 250ml.Apoi vine calvarul 500ml DITIC (dacarbazin)- obligatoriu tot tinut in punga neagra fiind fotosensibil. La dministrarea acestui si pe mine ma doare mana cate odata . Ma durut de 3ori din zece.Asta o regleaza cam 1 picur la secunda in total cam 1.5-2 ore.La final obligatoriu o punga de ser pentru spalarea venei cu ceva antivomitiv eventual. Pentru acasa mai primesc cateva pastile de Osetron care sa le iau in caz ca imi este rau. Acest protocol il primesc eu la clinica de oncologie. Va doresc multa multa sanatate !!
91 deeafily
91 deeafily [36c]
08-03-2010, 15:22

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Multumim Radualba pt informatii si lamuriri. Eu fac tratament la hematologie in Cluj si mai suntem cateva fete si la toate formula de tratament e ABVD cu acesti pasii : 2 injectii in branula inaintea perfuziilor, un tub cu substanta incolora, apoi cel cu substanta roz fotosensibila si din nou un tub cu substanta incolora.Eu am facut 6 sedinte si dupa a 2 sedinta nu am mai rezistat starii de rau si vomit dupa cum am spus si in salon in timpul curei.Eu nu pot sa mananc nimic, am inercat paine prajita, si tot felul de uscaturi care in mod normal nu au cu ce deranja stomacul si sa faca greata, dar dau tot afara asa ca prefer in prima zi sa ma abtin de la mancat , macar sa vomez apa decat mancarea .Totusi pentru greata mi-a dat doctorul niste medicamente Kytril si acum cand (le folosesc doar de la a 6 cura) le-am luat mi-au fost foarte bune in sensul ca a doua zi am fost cat de cat mai bine decat in ziua perfuziilor si am reusit sa mananc binisor. Multa sanatate tuturor!
92 laurastoenescu
92 laurastoenescu [39c]
09-03-2010, 13:42

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Buna ziua , sunt Laura si am trecut printr-o experienta groaznica in ultimile 4 luni. Tatal meu( 66 ani) a fost diagnosticat cu o tumora maligna pe creier ,una forte adanca,la limita intre emisferul drept si stang.Am decis sa il operam ,asta dupa ce la sp Bagdasar dl prof Ciurea nu s-a obosit sa ne comunice cat este de grava situatia,l-am mutat la sp Militar.Se pare ca totusi tumora ori nu a fost extirpata complet,ori am intarziat noi cu inceperea citostaticelor.L-am internat la hemato la sp Universitar ( Buc) unde niste mandrulite de doctorite de maxim 27 de ani mi l-au omorat , dupa ce au decis sa ii administreze( intratecal) Methotrexate de 1000 mg ( parca) si Vincristin,deci nu a facut cure cu ABVD....si nici nu a terminat prima cura....ca sa nu mai zic ca nu a apucat radioterapie...
Se pare ca i-au gresit doza de la o administrare la alta,pentru ca tatal meu slabea pe zi ce trece...iar dr. nu au calculat ca scadea in greutate si l-au "supradozat". ( avea toate simptomele supradozajului). Am uitat sa specific ca in urma biopsiei a fost de asemenea diagnosticat cu limfom malign Non-Hodgkin cu celula mare B( stadiul nu il stiu). Dupa 2 luni de la operatie s-a stins in chinuri,facand o hemoragie interna "generala" daca o pot numi asa... Sa il ierte Dumnezeu .V-as ruga sa imi spuneti daca credeti ca am dreptate privind supradozajul. Multumesc si multa sanatate.
93 radualba
93 radualba [23c]
09-03-2010, 18:15

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 23

pt.Laura Stoenescu. Nu cred ca a fost un supradozaj. Ar fitrebiut sa fi gresit cu prea mult sa fi provocat decesul.Dar spui ca a fost administrat intratecal. Aici poate sa gresit. Sunt unele citostatice care administrate intratecal sunt fatale.( La noi Vinblastinul.) Eu am citit ceva pe net acum de Vincristin si are foarte multe precautii la adminstrare. ,printre care scrie ca se admnistreaza doar intravenos . Oricum nu cred ca mai are rost sa faci caz. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
94 laurastoenescu
94 laurastoenescu [39c]
09-03-2010, 23:30

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc frumos radualba , caz nu voi mai face...dar sunt nelinistita,fiindca stiu ca sunt atatia oameni care fac tratamente de ani de zile,iar el la prima cura a cedat..si ma macina treaba asta. Am citit tot pe net fiecare dintre simptomele supradozajului si sunt exact aceleasi,in aceeasi ordine,dar nu am dovada,este doar ceva ce ma macina zi de zi. Nici nu stiu daca i-a administrat Vincristinul,fiindca ne tratau ca pe niste cretini care nu trebuie sa afle marele secret...eu de fapt nici nu stiu ce au facut acolo.... Il voi lasa sa se odihneasca in pace , nu voi cere anchete sau alte lucuri. Multumesc inca odata si multa sanatate tuturor!
95 palmon
95 palmon [4c]
10-03-2010, 11:47

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna, sint Monica din Sf.Gheorghe. Ma interesez pentru colegul meu, daca cineva stie un doctor bun, hematolog sau oncolog, in Brasov, parca am citit undeva despre cineva care a fost tratat acolo, si a fost foarte multumit.... Daca mi -ati da numele, telefonul sau chiar Spitalul. Tot aici am citit ca ar fi mai bine sa fie vazut de mai multi doctori. Rezultatul din Bucuresti in legatura cu bipsia lui inca tot n-a venit (de 5 saptamani). Este suspectat de limfom... Aici, la noi la hematologie, inainte sa plece la Bucuresti i-a promis ca pana ii vine rezultatul ii va face un tratament preventiv, sau ceva general, dar acum nu mai vrea decat dupa ce vine rezultatul. Mai nou i-au aparut niste guguloaie(adenopatii?) langa ombilic, unul mare, inca vreo doua pe burta, unul la capul pieptului, si chiar si sub bratul drept (tumoarea mare o are pe plamanul sting). Saptamana trecuta ;l-au internat de urgenta la Spitalul de Pneumologie, ca nu mai putea sa respire.... L-au ajutat cu ceva pastile, Miofilin si inca ceva , dar pentru ca intarzie tratamentul pentru ce are, este foarte ingrijorat, si este din ce in ce mai slabit. Va multumesc! Multa sanatate!
96 mihai.iulina
96 mihai.iulina [18c]
10-03-2010, 15:53

Membru din 26-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Pt Laura:
Vezi acest site: http://www.gedeonrichter.md/md-ro/Documents/preparate/Vincristin-Richter%20-%20pacient.pdf
VINCRISTIN:
DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE
Este permisă numai administrarea intravenoasă (a fi atenţi în caz de extravazare), - administrarea intratecală este interzisă.
97 Sabina C.
97 Sabina C. [56c]
10-03-2010, 17:21

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

Laura, intre limfomul Hodgkin si non-Hodgkin este oarecare diferenta. Tipul celulelor implicate in boala este diferit si prin urmare tratamentul este diferit. Schema ABVD( folosita in SUA) este utilizata doar in Hodgkin. In non-Hodgkin stiu ca se administreaza metrotexat si vincristin iar o sedinta de chimio dureaza intre 5 si 7 zile non-stop.
Poate ca dozajul a fost cel obisnuit dar organismul tatalui tau nu l-a suportat iar medicii nu au reactionat imediat. Fiul meu la sfarsitul primei cure de citostatice a simtit cum ii amorteste partea stanga, unghiile i se invinetisera, temperatura i-a crescut brusc la aproape 39 grade, tremura din toate incheieturile si era aproape sa-si piarda cunostinta. A venit urgent medicul de garda care i-a administrat ceva, parca heparina nu mai stiu sigur, iar el si-a revenit. La fiecare sedinta de chimio am fost speriata ca acea scena se va repeta. Doctorita a zis ca e singurul care a avut o astfel de reactie la ABVD. Au trecut sase luni de la terminarea tratamentului, am fost la control si tomografia a iesit OK.
Imi pare rau pentru tatal tau dar poate boala era intr-un stadiu avansat...eu am vazut si copii care ajung la oncologie prea tarziu pentru ca medicii nu sunt capabili sa puna un diagnostic la timp.
Cat despre Ciurea...am auzit o poveste urata cu un copil de trei ani care avea o tumora cerebrala iar el il intreba pe tata cati bani are in buzunar. Nu l-a operat, a fost tratat in cele din urma la Cluj, acum are 18 ani dar din pacate nervii optici au fost distrusi atunci de tumora.
98 laurastoenescu
98 laurastoenescu [39c]
10-03-2010, 19:29

Membru din 09-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

Multumesc tuturor pentru raspunsuri...da am citit apoi mai atenta si am vazut ca este o diferenta intre boala Hodgkin si non Hodkin.(privind tratamentul). Este adevarat si ca Ciurea ne-a pus intre timp sa facem nu stiu ce analiza de 27 milioane( lei vechi) pentru a-i confirma ca are metastaza la plamani...apoi dupa ce l-am mutat de acolo i-am facut investigatii amanuntite si cum era de asteptat,NU AVEA ABSOLUT NIMIC la plamani...daramite metastaza... Am sa ma resemnez fata de sistemul medical de la noi si ...sa va urez tuturor multa sanatate si sa aveti grija de voi si de cei dragi,pe cat posibil!
P.S : Pt Iuliana: am citit si eu la fel inca de cand era in spital,si stiam ca nu este permisa administrarea Vincristinului intratecal,pentru ca poate fi fatal,dar nu stiu daca numai Methotrexatul l-a administrat intratecal sau ambele....nu am cum sa dovedesc nimic,decat sa banuiesc. Sanatate!
99 palmon
99 palmon [4c]
18-03-2010, 08:44

Membru din 04-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna Ziua Tuturor, care mai au norocul sa mai si respire..... Dragul meu coleg, Barzic Nicolae, a incetat sa mai respire azi dimineata la ora 6. Dupa 4 luni, o saptamana, 4 zile si 6 ore de chin, a incetat din viata. Suspect de limfom. Dupa spusele voastre, dupa cele citite pe internet, dupa cum a evoluat boala, eu sint mai mult ca sigura ca a avut Limfom non-Hodgkin Agresiv. Medicii in acest rastimp nu au fost in "stare" sa-i dea un rezultat. Povestea bolii a inceput pe 6 noiembrie cand, fiind racit, a fost trimis la raze si i s-a descoperit pe plamanul sting tumoarea. Acest lucru i s-a confirmat la Brasov prin tomografie. Pe 23 noiembrie, 2009 a mers la Cluj. acolo in rastimp de trei saptamani i s-a facut bronhoscopie de 2 ori. Rezultatul "irelevant" si "neconcludent". In spital a fost sub orice "critica". Era perioada cand era trimis personalul si medici in "concedii fara plata fortata"., sau stiu mai ce, nu am cuvinte.... Din acest motiv, nu s-a mai dus inapoi la Cluj, in Ianuarie pentru biopsie (asta i s-a propus la externare). Pe la jumatea lui Ianuarie 2010, a fost trimis la Bucuresti. Acolo i s-a facut bronhoscopie chiar in aceasi zi si dupa cca. zece zile a venit rezultatul, cum ca ar fi vorba de un anume Limfom. Pentru certificare s-a mai dus odata in primele zile ale lunii februarie, cand i s-a recoltat tesut pentru biopsie. Doua saptamani a stat la spital, i s-a facut drenaj deoarece a facut pleurazie. Inainte sa plece pentru biopsie, de aici de la Sf.Gheorghe, de la Hematologie i s-a promis un tratament general, pana va veni rezultatul. Cand a venit de la Bucuresti, bineinteles ca nu l-au mai internat...., pana sa vina rezultatul. Pe 5 martie a ajuns totusi la Spitalul de Pneumologie, din cauza ca "nu mai putea respira". Acolo i-au dat ceva tratament cu antibiotice, din cauza ca avea "rana aceea" pe partea stinga si Miofilin. In acest rastimp i s-au umflat ganglionii sub brat, la capul pieptului, langa oblilic si in dreptul ficatului. Poate ca era deja in faza III sau chiar IV. Incepand cu 13 martie i s-a mai agravat situatia, din cauza senzatiei de voma si nu mai stiu ce.... Pe 16 si 17 martie iar a fost trimis la Brasov, pentru Tomografie. Acolo i s-a dat de veste fiului sau (EL a fost cel care a umblat peste tot cu tatal lui, un baiat de 27 de ani) ca nu ar mai fi mult.... Rezultatul nici acum, dupa 6 saptamani nu a venit de la Bucuresti (li s-a telefonat, au fost implorati zilnic....). Doamne fereste sa ajungi, in zilele noastre pe mana DOCTORILOR. DEASEMENEA MULTUMIM DIN "INIMA" PARTIDULUI DE LA GUVERNARE PENTRU GRIJA CE NE POARTA! MURIM CU ZILE...., DE BOLI CARE AR PUTEA FI VINDECATE.... Daca cineva este de alta parere, va rog sa ma consoleze. DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA PE NICU. A FOST UN COLEG FOARTE BUN, UN OM DEOSEBIT. A murit la nici macar 55 de ani.
Dumnezeu sa fie cu noi toti, el ne vindeca de toate.
100 daniella28
100 daniella28 [39c]
02-04-2010, 20:07

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

PASTE FERICIT,tuturor care sunt in aceasta situatie si multa sanatate .Scriu pt prima oara desi citesc acest sait de cand am fost diagnosticata in luna februarie 2010.Am citit comentariu de mai sus al lui Palmon,si m-am ingrozit ,eu am avut norocul sa fiu diagnosticata in afara tari si pot spune ca asa ceva nu se intampla inafara tari .MULTA SANATATE TUTUROR SI PASTE FERICIT
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 5678 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp