Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 22232425262728 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
481 RaulDuke
481 RaulDuke [7763c]
15-07-2012, 23:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok. trebuie sa luati legatura si cu un oncolog, pentru ca daca starea ei se inrautateste, ar putea beneficia de cel putin o IRADIERE cerebrala, care sa reduca dimensiunile tumorii si sa amelioreze simptomele, daca este intr-adevar vorba de un cancer. totusi asta nu se poate face decat daca in prealabil se face o BIOPSIE cerebrala, din tumora respectiva, de catre neurochirurg.

starea ei s-a inrautatit in ultima luna, sa zicem ? sau e stationara ? odata cu problemele de acum o luna, a fost consultata de medic ? a fost lasata cu un tratament ? macar corticosteroizi si eventual manitol, de exemplu ? carbamazepina daca are convulsii, etc ? ceva cu siguranta ca trebuie facut, daca are simptome, chiar daca nu operatie.
482 nicoletadumitrache
16-08-2012, 21:18

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

Buna ziua. sunt din Constanta. Mama mea a fost operata in data de 14 iunie 2012 si 15 iubie 2012 la `celebrul" centru de excelenta al spitalului Bagdasar, Bucuresti. pe 6 august 2012 a murit. Diagnostic: glioblastom. Este crunt sa ai acest diagnostic dar este crunt si sa ajungi la " cel mai bun spital pe neurochirurgie" din Romania. Sunt inca tulburata de tot ce am trait si am vazut in acest spital.pe noi D-zeu ne-a iertat repede si citind aici tot ce scriu alti oameni inteleg ca mama a scapat usor. Dar tot nu pot sa accept ca a murit la 68 de ani si ca eu nu mai pot sa o ingrijesc cum am facut 2 luni si ziua si noaptea. as reprosa medicilor si perdonalului in general ca nu ne pregatesc pt ce inseamna boala asta.eu am sperat ca o nebuna ca o salvez. am fiica studenta in anglia, economiseam bani sa o ajut, si in 2 sapt nu mai aveam niciun ban. oare ce or fi simtind cei care ne iau bani si stiu ca, de fapt, nu avem nicio sansa? nu as vrea sa fiu in locul lor. scriu aceste randuri pt ca mama isi dorea sa le scriu, a fost dorinta ei sa stie si alti oameni ce inseamna :"maretul centru de excelenta". cred ca meritam, pt cat am platit, sa ni se spuna la ce sa ne asteptam.Doctorul imi spunea mereu : "e normal" si, chiar daca nu am nicio legatura cu domeniul medical, sunt prof limba engleza, tot puteam sa imi dau seama, ca mama nu e bine. am luat-o din spital si am adus-o la mine acasa, am ingrijit-o cat am putut eu de bine, si a murit cu mine. o sa fie o trauma cu care voi ramane toata viata. nu puteam sa intru pe net la vremea aceea dar am presimtit sfarsitul. nu il acceptam insa, nici acum nu il accept. nici nu stiu cand voi reusi. dar mi-e rusine ca traiesc intr-o tara ca asta.sunt constirnta ca oameni mult mai tineri ca mama mea mor din cauza acestei voli. as putea accepta si faptul ca medicii nu pot face mai nimic, cel putin in romania. dar de ce nu pot fi oameni?! asta nu pot sa inteleg!
483 RaulDuke
483 RaulDuke [7763c]
16-08-2012, 21:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

condoleante! totusi, cine a fost medicul ei si ce intrebari i-ai pus ? cu medicul de familie ai vorbit despre starea ei ?
484 nicoletadumitrache
16-08-2012, 22:27

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

doctorul Munteanu. medicul de familie a trimis-o de urgenta de la Pogoanele, jud. Buzau in orasul Buzau, la Spitalul micro 14 pe 10 iunie.am aflat seara tarziu, mama isi scapase telefonul in toaleta, avea deja probleme cu mersul, avea ameteli, dureri de cap. pe 11 iunie la ora 8 eram la spital, eu locuind in cta. I-au facut RMN si au spus ca are o tumoare. am plecat la Bucuresti si mi-a fost recomandat acest doctor, care ne-a primit imediat, a internat-o si mi-a spus ca e intr-o zona operabila. cand l-am intrebat de riscuri, mi-a spus ca o sa aiba campul vizual redus. am acceptat imediat operatia, pe 14 a si operat-o, dupa ce in prealabil am dat o suma de bani. dupa operati, care a durat 3 ore, a inceput delirul.a durat de la 20 pana la 14 a doaua zi, cand brusc a incetat sa mai vorbeasca. nu stiu cum de mi-a venit sa ii zic sa ma stranga de mana, mana stanga nu o mai misca. si nici piciorul stang. am sunat imediat chirurgul, m-a trimis sa ii facem ct si am dus-o in blocul operator. eu, cu o asistenta si o infirmiera, pentru ca nu aveau brancardieri. avusese loc o hemoragie. a rezista la inca o operatie si au dus-o la terapie intensiva. prima data au adus-o intr-un salon postoperator unde nu erau conditii pt un om operat pe creier. am dat 2 milioane ca sa fie tinuta 3 ziile la terapie. din momentul cand au adus-o in salaon, delirul a continuat. nu dormea, nici ziua, nici noaptea, vorbea aiurea, nu imi mai recunosteam mama. operatia insa parea bine, nu a supurat, nu a facut febra. dar ramasese semiparalizata pe stanga. asa ca la 10 zile de la operatie am plecat din spital, unde conditiile au fost de cosmar. acasa, parea binisor, dar a inceput sa se acumuleze un lichid in jurul operaiei. era din ce in ce mai agitata, nu dormea noaptea, am luat o asistenta sa ma ajute noptea, cand delirul ajungea pe culmi de nedescris. Apoi brusc a cazut intr-o stare de letargie, nu a mai mancat, nu a mai baut apa si a facut febra toata ziua de 5 august. pe 6 august la 3.45 dimineata a murit.
485 RaulDuke
485 RaulDuke [7763c]
16-08-2012, 22:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

condoleante inca odata !

totusi nu vad in relatarea ta nimic de care sa fie vinovat cineva... tu ce vina atribui si cui anume ?
486 euandreea
486 euandreea [4c]
17-08-2012, 07:53

Membru din 21-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Eu am o intrebare in ceea ce priveste temodalul. Tatal meu pe perioada radioterapiei a primit doza de 160 mg/zi. A venit apoi primul ciclu dupa radioterapie cand a primit 340 mg/zi. Aceste dozaje i-au fost prescrise de un doctor foarte bun din Bucuresti. Pentru ca noi suntem din Brasov ne-ar fi fost destul de greu sa mergem de fiecare data la Bucuresti si ne-am mai gandit noi ca daca Doamne fereste ii este rau sa fie luat in evidenta la Brasov iar cand am fost la medicul oncolog de aici ne-a dat doza de 300 mg/zi pentru ca leucocitele si neutrofilele sunt la limita inferioara si ca nu are rost sa distrugem rezultatele bune pe care le-a avut pana acum. Suprafata in mp a tatalui meu este de 2.23 dar a zis ca nu se i-a in calcul ceea ce este dupa virgula deoarece aceea este grasime si nu metabolizeaza medicamentul si doar suprasolicitam maduva spinarii. Este normala aceasta doza ?
Doamna Clara din iunie dupa ce a terminat radioterapia si tatal meu i-a venin de scorpion albastru (Escozine ) si ge.
487 nicoletadumitrache
17-08-2012, 08:30

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

am fost si la oncolog, nu am scapat de acest calvar. doar ca nu am mai avut cand sa incepem tratamentul pentru ca a aparut febra cerebrala si dupa o zi cu febra, care nu scadea nicicum, mama a murit.
488 Clara_beby
488 Clara_beby [35c]
17-08-2012, 09:20

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua, euandreea:din cate stiu eu, singurul tratament cu venin de scorpion albastru se numeste Vidatox si se poate cumpara doar din Tirana si Havana.Sotul meu pe acesta il foloseste.
Multa sanatate si o zi buna!
489 crc
489 crc [8c]
17-08-2012, 09:38

Membru din 22-03-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 8

De ceva vreme, se gaseste Vidatox si in Muntenegru, la Budva si in Bosnia si Hertegovina, la Brcko. In Bosnia, nu este doctor care sa studieze dosarele. In Muntenegru, sticluta de Vidatox este mai scumpa decat in Albania.
Sanatate multa tuturor.
490 euandreea
490 euandreea [4c]
17-08-2012, 12:40

Membru din 21-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

noi luam veninul de la medolife.
491 nicoletadumitrache
17-08-2012, 13:07

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

RaulDuke ma intreaba cui reproaez ceva. Este o intrbeare retorica presupun sau nu ati citit cu atentie ce am scris. Nu e evident????medicilor le reprosez! nu faptul ca nu au putut sa o salveze, asta e clar ca nimeni nu scpa daca are diagnostic de glioblastom.le reprosez, si in primul rand doctorului Munteanu ca nu a stiut sau nu a vrut sa vorbeasca cu mine si sa imi spuna la ce sa ma astept. ii reprosez ca imi spunea tot timpul: "e normal" si in niciun caz nu era. ii reprosez ca, macar dupa ce a lut banii pe care, recunosc, i-am dat din toata inima si cu toata speranta, nu m-a avertizat de ce urma sa se intample.ii reprosez ca efectiv m-a mintit si a profitat de disperararea mea de a-mi salva mama. ii reprosez si i-as dori sa nu mai faca asa si cu alti apartinatori. sa-i fie teama de D-zeu!eu nu puteam atunci in spital sa caut pe net sa ma informez cu aceasta boala. stateam si ziua si noaptea cu mama, eram singura. ma ingrozeam de ce si cum vorbea. de-abia mai aveam puterea sa mai merg, pur si simplu eram ca un robot. chiar nu era de datoria lui, macar morala, sa ma puna in garda in legatura cu aceasta boala?! chiar nu am dreptul sa reprosez nimic, domnule RaulDuke?!
492 nicoletadumitrache
17-08-2012, 21:45

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

astept raspuns domnule RaulDuke!si cred ca nu numai eu, ci toti cei care suntem numiti "apartinatori"!Mi se pare un termen atat de dur!stiti ca am platit spitalul pentru ca am stat si mi-am ingrijit mama, care dupa termenul dvs imi apartinea? pentru ca am fost infirmiera, asistenta, brancardier, am avut chiar si rol de medic atunci cand toate asistentele si medicul de garda imi spunea ca s-a linistit dupa crizele de agitatie si totusi eu mi-am dat seama ca ii este rau si am sunat chirurgul!iar pentru toate acestea, pentru ca am avut grija si de alti bolnavi care nu mai aveau pe nimeni sa le apartina, am platit spitalul!mama mea a platit asigurari de sanatate toata viata, eu la fel, ca toti din tara asta nenorocita, si, totusi, am platit tot in spital inclusiv materialele necesare pentru operatie, orice calmant, orice perfuzor, orice sugifix cred ca se numea...mai intrebati-ma, va rog, cu tupeu, cui vreau sa ii reprosez ceva!
493 RaulDuke
493 RaulDuke [7763c]
17-08-2012, 23:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nicoletadumitrache: inca odata, imi pare rau pentru pierderea ta! nu stiu la ce intrebare vrei sa-ti raspund, nu ai pus niciuna... si nu inteleg de ce tupeu vorbesti. din ultimele tale postari inteleg pentru ce esti suparata si dezamagita pe doctori si foarte trista pentru ce s-a intamplat. e regretabil, dar totusi nu vad o vina identificabila sau atribuibila unei singure persoane, si nici un mijloc in care lucrurile ar fi putut iesi BINE sau FERICIT. orice s-ar fi facut, tot dramatic ar fi fost finalul...

din pacate la ora actuala exista un impostor pe acest forum, cu numele RoulDuke (cu O in loc de A), lucru care face discutiile putin mai dificile.
494 nicoletadumitrache
18-08-2012, 08:10

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

intrebari la care sa rapundeti dl.RaulDuke:
1. de ce apartinatorii platesc ca stau in spital?
2.de ce trebuie sa dai bani ca sa iti puna perfuzia o asistenta?
3. de ce o infirmiera nu vine sa schimbe lenjeria decat daca dai bani?
4, ce fac cei care nu au minim 40 ron pe zi pentru infirmiere si asistente?
5.ce fac cei care nu au bani pentru medicamente si tot ce trebuie pentru operatie?
6.cum sa rezisti fizic nu mai vb p7sihic sa pazesti un bolnav operat pe creier si ziua si noaptea pt ca personalul medical e redus si nu te ajuta cu nimic?mai ales cand vor sa isi smulga bandajul?
7. ce faci daca nu ai bani sa platesti brancardieri, asistente, medic anestezist, mana doaua si cel mai important chirurgul?
8.ce faci daca ai un servici de la care nu poti lipsi ca sa iti pazesti pe cel bolnav?
9.de ce nu sunt anumite ghiduri pentru astfel de bolnavi si familia lor? de ex. la cei transplantati cu rinichi sunt. si sunt acolo inclusiv sfaturi care sa te ajute psihic sa faci fata unei astfel de situatii.
10.stiti cate cuvinte a schimbat doctorul cu mine legat de o[eratoe si tot ce a fost dupa? maxim 10 fraze alcatuite din 2 propozitii.cea mai folosita propozitie: e normal.de ce nu stiu cum sa iti vb si sa iti explice?
495 RaulDuke
495 RaulDuke [7763c]
18-08-2012, 12:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

intrebarile tale sunt retorice, nu cred ca vrei sa iti raspund cu adevarat la ele... altfel raspunsul este direct: pentru ca pot sa o faca si putine lucruri ii impiedica ! ce fac cei care nu au de nici unele: sufera mai mult, evident. din pacate.

totusi toate acestea se intampla mai prin toate locurile, in special in sectiile de chirurgie, in romania si este modul in care societatea a stabilit ca cineva care lucreaza in sanatate sa-si castige traiul. si apoi cu cat exista mai putine locuri unde se face un anume lucru (cum sunt interventiile neurochirurgicale la Bagdasar), cu atat in acel loc personalul isi permite mai multe, pentru ca are un relativ monopol... lumea nu are unde altundeva sa se duca.

iarasi, din pacate, aceste lucruri nu au cum sa se schimbe in bine, dupa ce de zeci de ani deja evolueaza in aceasta directie. nu au cum sa se schimbe dupa zeci de ani in care societatea nu a facut nici cea mai mica investitie in ce inseamna sanatate. oamenii stiu atat in romania despre accesul la servicii medicale: ca "LI SE CUVINE". insa nu stiu cat costa, iar singurul mod in care pot sa afle sunt lipsurile, greutatile si acest soi de disperare si panica inexorabila. cinic spus, desi nu am spus eu primul, exact asa cum zicea si chirurgul care te-a marcat pe tine in mod negativ, "e normal"! e normal ca societatea sa treaca printr-o astfel de suferinta pentru care numai ea e responsabila!
496 Maria_Anca
496 Maria_Anca [2c]
24-08-2012, 10:36

Membru din 24-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Pentru Clara_beby
te rog sa-mi spui cine va prescris tratamentul cu venin de scorpion albastru si date de contact. Ai pomenit de trimiterea unui dosar, spune-mi ce contine acest dosar si adresa exacta unde se duce.
Vreau sa lupt pentru familia mea!
Sotul meu a fost diagnosticat si operat in urma cu o luna si jumatate de glioblastom.De saptamana viitoare v-a incepe radio si chimioterapia. Acum se simte bine. Crezi ca se poate incepe si tratamentul cu venin si restul?
Sunt insarcinata in luna a 5 a si avem o fetita de 10 ani.
Vrem sa-l avem cat mai mult cu noi !
Multumesc si multa sanatate !
497 Clara_beby
497 Clara_beby [35c]
24-08-2012, 11:36

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua, tratamentul il prescrie medicul din Tirana.acolo trebuie sa mergeti cu dosarul medical si in functie de dosar va prescrie tratamentul.dosarul trebuie sa contina istoricul bolii din momentul depistarii si pana in prezent, tradus in engleza, italiana sau spaniola, copie dupa buletin, imputernicire daca merge altcineva.ma puteti contacta p mail pt alte informatii.adresa d mail este ca si userul d aici si este p yahoo.multa sanatate!
498 Sheniloiu
498 Sheniloiu [15c]
26-08-2012, 23:37

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Am tot amanat sa va impartasesc din experienta nostra tocmai pt. a nu "deranja" miracolul ce s-a petrecut si pt. ca multi nu cred in medicina naturista dar, este datoria noastra sa-i ajutam pe cei bolnavi dragi noua prin orice mijloace, sa le alinam suferinta si totusi, cum ne sfatuia dl. RaulDuke, sa nu-i chinuim numai din dorinta de a-i tine cat mai mult langa noi.
Pe scurt, acum un an de zile mama mea {70 ani}, a facut o criza, in urma rmn-ului s-a constatat glioblastom gr. IV. Neurochirurgul a spus ca trebuie operata ca sa-i taie o parte din tumora {aprox. 6 cm}, ca nu poate fi extirpata in intregime avand forma de ghirlanda. Totodata ne-a informat si asupra riscurilor: sa nu mai poata vorbi, manca, misca sau mai rau sa ramana pe masa de operatie. Grea si apasatoare, decizia a fost sa nu o operam.
Citisem de multe ori in revista "formula as" de dl. Mircea Peia din Timisoara. am luat legatura cu dansul {eu locuiesc in tm iar mama in c-ta} si timp de un an de zile mama a urmat tratamentul prescis de dumnealui { este medic neurolog} iar acum la ultimul rmn concluzia este " fara urme tumorale".
Cine vrea sa vada diferenta dintre cele 2 rmn-uri sa citeasca postarile mele din datele urmatoare: 26.07.2011, 16.10.2011, 23.10.2011, 14, 15.07.2012 unde am scris nu numai despre mama ci si despre prietenul nostru care a fost operat in septembrie 2011 tot de glioblastom, a urmat cam o luna de chimioterapie, dar tumora a recidivat si a fost propus la operatie iar. A urmat tratamentul prescris de dl dr si azi, dupa un an, la rmn a iesit ca tumora s-a redus si el se simte bine.
Bine, nu va ganditi ca atat mama cat si prietenul nostru sunt ca inainte si si-au reluat activitatile cotidiene si asa cum a specificat si dl. dr. peia inca nu exista caz de glioblastom vindecat definitiv dar, atata timp cat ii putem ajuta si nu ii chinuim si-i avem printre noi trebuie sa multumim acolo sus, stiti voi unde!
Sa aveti o saptamana buna si multa sanatate tuturor!
499 RaulDuke
499 RaulDuke [7763c]
27-08-2012, 00:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu ai spus ce tratament anume au urmat.
500 nicoletadumitrache
27-08-2012, 13:00

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 8

pentru Sheniloiu: ma intereseaza nr tel al doctorului de la Timisoara. Mama mea a murit acum 3 saptamani suferind de glioblastom dar as vrea sa ajut o prietena a carei mama se lupta cu aceasta boala.Ati putea sa ne dati mai multe amanunte legate de acest tratament naturist?astept rapuns.
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 22232425262728 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp