Glioblastom - un diagnostic cumplit

Secțiunea: Glioblastom
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 21222324252627 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
461 iris_dariana@yahoo.com
24-04-2012, 23:51

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

buna.RMN a facut in decembrie, nu a aratat ninic.CT a facut la sfarsitul lui februarie si era ok, nu i-a reaparut nimic.urmeaza sa facem ct in mai si vedem ce va fi.
ce nu am scris mai sus e faptul ca edemul nu ia disparut dupa operatie, dar toti medici au spus ca se va absorbi cu timpul.probabil trebuia sa faca perfuzii cu mantol in timpul razelor sa se absoarba mai repede dar medicul din ungaria nu ia recomandat
acum astepam sa vedem ce se va vedea la ct,
462 Ana-Maryia
462 Ana-Maryia [5c]
23-06-2012, 11:02

Membru din 23-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Buna ziua ! Tatal meu a fost diagnosticat cu glioblastom in decembrie 2011 si a fost operat(fiindca tatal meu lucreaza de 16 ani in Italia a decis sa se opereze acolo) operatia a fost un succes si de aproape 6 luni face tratamen cu radioterapie si chemioterapie, se simte bine adica are pofta de mancare, nu vomita doar ca nu prea vede asa bine deoarece tumora a afectat aria vizuala iar din aceasta cauza se streseaza.Dra acum 3 luni din cauza citostaticelor a facut o tromboza (in prezent nu mai are probleme) si are si diabet dar din cauza trombozei tratamentul cu chemioterapie nu l-a facut 2 luni si la RMN i-a iaesit ca tumora a recidivat. Vazand mesajele dumneavoasta vroiam sa va intreb daca persoanele dragi voua care au avut aceasta probleme au inceracat tratamentul de 3 luni fara carne, produse lactate si oua.Daca cititi mesajul meu va rog frumos ajutati-ma raspunzandu-mi la aceasta intrebare.
463 RaulDuke
463 RaulDuke [7763c]
24-06-2012, 13:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

dieta nu are niciun rol in tratamentul cancerului. mai ales deprivarea de singurele surse de proteine pentru un om in pericol de denutritie, poate fi ceva care sa ii grabeasca sfarsitul si sa-l supuna la un chin suplimentar si absolut nenecesar. aveti grija cu aceste tampenii si in general cu orice nu e recomandat de medic !
464 Ana-Maryia
464 Ana-Maryia [5c]
24-06-2012, 15:01

Membru din 23-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

As dori sa va multumesc pentru ca mi-ati raspuns si as vrea sa va mai intreb daca tatal meu ar avea mai multe sanse de a se vindeca daca este tratat in Italia.
465 Clara_beby
465 Clara_beby [35c]
24-06-2012, 15:50

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Buna ziua, a trecut 1 an si 4 luni de la operatia sotului meu(glioblastom).urmeaza in continuare tratamentul si se simte ok.analizele la sange i au iesit f bune si joi face un nou RMN.Sper sa iasa la fel de bine ca si acum 3 luni.Va doresc multa sanatate!
466 Ana-Maryia
466 Ana-Maryia [5c]
24-06-2012, 16:00

Membru din 23-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Multumesc Clara_beby deoarece prin raspunsul tau imi creste speranta ca tatal meu se va face bine...dar vroiam sa va intreb daca pe lanaga tratamentul prescris de medic mai ia si tratamente naturiste si daca da ce?
467 RaulDuke
467 RaulDuke [7763c]
24-06-2012, 16:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

repet: tratamentele naturiste = zero ca eficienta, posibil daunatoare insa.

despre tratamentul in italia: la tratamentul standard al acestei boli, nu e nicio diferenta. cu siguranta insa, si mai ales daca aveti asigurare, ingrijirea, tratamentul suportiv si poate accesul la niste studii clinice (care ar putea fi ceva exceptional), ar putea face o diferenta enorma. avand in vedere comportamentul acestei boli, din pacate nu va trai mai mult, dar are o sansa sa traiasca mai bine. daca apare si un studiu clinic, poate avea chiar si o sansa suplimentara pentru supravietuire.
468 Clara_beby
468 Clara_beby [35c]
24-06-2012, 16:21

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Sotul meu urmeaza tratamentul cu Temodal(5 zile pastile, 23 zile pauza), Vidatox(venin de scorpion albastru), GE132, Q10 in ulei de catina si Interferonat.Medicul i a prescris doar Temodalul.Anul trecut a recidivat, dr i a marit doza de Temodal si tot atunci a inceput tratamentul si cu celelalte medicamente.RMN din decembrie a iesit ok, se retrasese. A revenit la tratamentul initial cu Temodal (impreuna cu celelalte pastile) si la RMN din martie a fost ok.Sper ca o sa fie f bine si la urmat RMN.Sotul meu este foarte optimist.Va doresc multa sanatate!
469 Ana-Maryia
469 Ana-Maryia [5c]
24-06-2012, 16:25

Membru din 23-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Va multumesc inca o data pentru raspuns. Si as vrea sa va mai intreb inca ceva veninul de scorpion albastru a fost recomandat de medic sau i-ati dat dumneavoasta ?
470 Ana-Maryia
470 Ana-Maryia [5c]
24-06-2012, 16:30

Membru din 23-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Veninul de scorpion albastru de unde ati facut rost de el ?
471 Clara_beby
471 Clara_beby [35c]
24-06-2012, 16:30

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Eu sper ca aceasta boala sa poata fi tinuta sub control...
472 Clara_beby
472 Clara_beby [35c]
24-06-2012, 16:33

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Sotul meu a fost in Tirana si a cumparat Vidatoxul de la Pharma Matrix.Prima data a fost in august anul trecut si anul acesta a fost in martie.
473 anamaria78
473 anamaria78 [11c]
24-06-2012, 21:03

Membru din 14-10-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Buna seara,
Nu vreau sa se supere nimeni pe mine, ii incurajez pe toti si ii rog sa ai ba incredere in Dumnezeu. Vreau sa cred ce spune clara_baby despre sotul eu, dar nu am cum deoarece fiinta cea mai draga din viata mea a avut glioblastom si, din pacate pe 14 martie anul acesta am pierdut-o dupa o perioada lunga de suferinta. a fost operata La Bagdasar-Arseni pe data de 8 iulie 2011, a urmat radioterapie la Gral - NISTE SNAPANI CARE VAND ILUZII, profita de oamenii in suferinta. Impreuna cu cele 30 de sedinte de radioterapie a facut zi de zi si Temodal. Nu vreau sa va spun cat de chinuitoare au fost acestes edinte, dar le-a facut cu credinta, a sperat si a luptat pana in ultima clipa. A fost o luptatoare dar boala este necrutoare! A facut pauza o luna dupa aceste sedinta - asa i s-a spus de la Gral, n-a mai luat nimic si a facut CT-ul. Aceste sedinte nu au ajutat-o cu absolut nimic - avea in continuare o tumoare imensa central dreapta si una mai mica in centru. Medicii de la Gral, daca ii pot numi asa, in momentul cand am vazut CT-ul si am sesizat ca sunt in crestere si nu au ajutat-o cu absolut nimic, mi-au spus ca din punctul lor de vedere sunt in stagnare si sa incepem monoterapia cu Temodal. Si a inceput-o saraca cu speranta si credinta, dar DEGEABA. A mancat-o pe interior Temodalul nu i-a facut absolut nimic din contra in fiecare luna dupa ce facea tratamentul era internata in spital pentru plasma si sange doarece ii scadeau foarte mult leucocitele si trombocitele. A fost ok - asta insemnand ca se putea deplasa se descurca singura pana in luna octombrie. Dar din noiembrie 2011 a inceput calvarul pentru mama mea. a inceput sa aiba crize de epilepsie. Semipareze care era usoara s-a agravat si din noiembrie a cazut la pat, n-a mai putut sa se miste aproape deloc. A facut fizioterapie imediat dupa operatie, a facut pana a inchis ochii, dar degeaba. Si vedea si ne spunea... A facut un RMN in decembrie - se vedea ca tumorile cerebrale sunt in crestere. Dar a continuat tratamentul - a sperat. In februarie pe 14 am internat-o ultima data cand ia facut din nou RMN-ul. O veste shoc - cele doua isi continuau parcursul -cresteau si mai aparusera inca doua la fel de mari. Cum sa te poti lupta cu asa ceva? Cat de optimist si de increzator ai fi? Cum? A dat-o acasa si a spus ca a intrat in metastaza.Si-a pierdut usor, usor vocea... a devenit un alt om. Un om rapus de cancer. Nu ai ce sa faci, nu poti lupta cu el. E de neinvins. Ultimele 2 saptamani au fost cele mai dureroase. A inceput cu neputinta de a mai manca, iar la 3 zile n-a mai putut sa bea nici apa. Doua saptamani s-a chinuit asa...Stiu ca in astfel de situatii nu ai cum sa dai sfaturi.dar pentru toti care au persoane dragi si au glioblastom - STATI CAT MAI MULT TIMP CU ELE, DATI-LE TOT CE ISI DORESC SI FITI CONSTIENTI CA O SA-I PIERDETI. E foarte greu sa te obisnuiesti numai cu gandul la asa ceva. Mama are 3 luni jumate de cand s-a dus si inca o mai astept sa se intoarca. Mult putere tuturor!
474 Clara_beby
474 Clara_beby [35c]
24-06-2012, 22:22

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Condoleante anamaria78.Fiecare organism reactioneaza in felul lui.Eu pur si simplu am impartasit celorlalti utilizatori ai acestui forum situatia sotului meu.Totusi sper ca aceasta boala poate fii tinuta sub control.Multa putere si sanatate!
475 iris_dariana@yahoo.com
26-06-2012, 10:53

Membru din 23-04-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 18

buna.va spun sincer ca si eu am cumparat mamei mele o tinctura naturista(doar sa fiu inpacata cu gandul ca am incercat si asta )dar nu cred in eficienta lor.nu exista nici macar 1 tratament naturism care are vreo dovada de eficienta.intrdevar toti suntem diferiti si organismul fiecarui om reactioneaza altfel la orice tratament dar va pot spune cu certitudine ca tartamentele medicale (cu medicamente, raze, citostatice, sau orice alt tip)au efecte dovedite si singurele care chiar pot ajuta bolnavii.intrdevar unele tratamente nutritioniste ajuta la imunitate, la pofta de mancare sau boli usoare dar la un om bolnav de cancer nu stiu daca se merita sa va riscati cu astfel de tratamente pt ca in combinatie cu medicamente pot face f f mult rau in organism.lati tratamentul prescris de medic pt ca doar acela poate salva viata anunui om.iar cele naturiste daca chiar tneti sa le luati luatile dupa ce ati terminat cu medicamentele.e doar un sfat, dar la mama mea a functionat si e super bine.si am studiat multa alte cazuri unde bolnavii sunt foarte bine si fara tratamente naturiste.cel mai important lucru este sa ni va pierdeti speranta si puterea de al upta
476 RaulDuke
476 RaulDuke [7763c]
26-06-2012, 23:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

condoleante !
477 Clara_beby
477 Clara_beby [35c]
28-06-2012, 22:37

Membru din 09-08-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 35

Sotul meu a facut in aceasta seara RMN ul.totul este ok.va doresc sanatate!
478 Sheniloiu
478 Sheniloiu [15c]
14-07-2012, 19:51

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

In atentia dl.RaulDuke:
Acum un an de zile scriam despre mama mea, suspecta de glioblastom dar neoperata iar astazi vin cu rugamintea de a-mi traduce mai pe intelesul meu rezultatul de la CT- ul actual al mamei:
- placi de aterom calcificate localizate la nivelul segmentelor intra si supracavernoase ale ambelor ACI;
- spatii lichidiene pericerebrale infra si supratentoriuale in limitele coresp. varstei;
- arie hipodensa relativ bine delimitata, cu aspect pseudonodular in adiacenta cornului frontal a ventriculului lateral stang, temporal antero-inferior, cu dimensiuni de 21/30 mm cu efect retractil asupra ventriculului lateral, cu substrat probabil gliotic;
- mici leziuni ischemice sechelare subcorticale si periventriculare, fronto-parietal, bilateral;
-leziuni cu semiologie asemanatoare localizate pontin paramedian dr. avand diametrul de 7 mm si talamic stg. 6 mm;
- sistem ventricular simetric, normal dimensionat.
Va multumesc mult pt. rabdarea de a-mi citi randurile si anticipat pt. raspuns. O seara placuta!
479 RaulDuke
479 RaulDuke [7763c]
14-07-2012, 22:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, in ciuda opiniei generale... examenele medicale nu sunt nici codificate nici scrise intr-o limba straina, deci nu pot fi TRADUSE. iar ca interpretare, aceasta se face intr-un intreg COTEXT, adica istoric, inclusiv cum arata CT-urile anterioare, varsta, starea generala, analizele biologice si ce tratamente a mai facut.

ca atare, pe CT-ul descris de tine cel mai important lucru pare a fi o tumoare de 2 pe 3 centimetri. apoi mai conteaza dacca are simptome din aceasta cauza (la cum arata CT-ul, nu prea ar trebui) si de ce nu a fost operata. daca a crescut sau nu, asta se poate spune eventual printr-o comparatie cu un CT mai vechi.

cine v-a recomandat acest CT si ce v-a zis dupa ce l-a vazut ?

furnizati-mi si aceste rezultate: aspectul unui CT mai vechi + ce tratamente a facut + cati ani are si cum se simte.
480 Sheniloiu
480 Sheniloiu [15c]
15-07-2012, 22:07

Membru din 26-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Multumesc mult d-le RaulDuke pt. promptitudinea cu care ne raspundeti tuturor!
Cu un an de zile in urma CT-ul mamei spunea: formatiune expansiva intraaxiala temporo-occipitala mediala stg, dim.~56/35/28 mm, ce ar putea avea semnificatia unui glioblastom. Abiotrofie cerebrala.
Acum, noul RMN spune:
- spatii lichediene pericerebrale infratentoriale cu dim. normale;
- arie intraaxiala bine delimitata, fara priza de contrast, inconjurata de o plaja hipersemnal FLAIR- glioza, insotita de dilatatia spatiilor lichidiene pericerebrale si ventriculare adiacente- spoturi hipersemnal T2 si FLAIR diseminate in substanta alba emisferica, distribuite predominant subcortical;
- Nu se constata resturi/recidive tumorale decelabile IRM la nivelul regiunii examinate.
Mama are 71 ani, a facut ct si rmn acum 1 luna dupa ce a lesinat si a vomat f mult.
Istoria este urmatoarea: acum un an mama a facut o criza, lesin, socotite de un medic ca avc, de altul criza epileptica, apoi glioblastom. dupa discutiile cu neurochirurgul, care a spus ca poate ramane o leguma, nu am optat pt operatie (chiar si dvs ne-ati sfatuit asa). nu a urmat nici un tratament dat de medicul neurolog, doar predninson ~ 3 luni, numai tratamentul pt. tensiune ce-l avea.
In tot acest an a persistat amorteala pe partea dreapta, duce o viata relativ normala (mananca singura, se spala singura dar nu face treburi casnice), este f des ametita, uita enorm cuvinte, nume, face plimbari dar numai insotita de tatal meu ( eu locuiesc la Timisoara iar ei la Constanta).
Multumesc mult si noapte buna!
Răspunde la topic
831 comentarii 1 2 3 4 ..... 21222324252627 ..... 39 40 41 42 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp