apa la plamani, cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
201 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 910 11 INAINTE ›
161 lili6
161 lili6 [43c]
23-05-2013, 12:32

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna ziua!dle dr. daca mama are domiciliul in Arges, a lucrat tot acolo, poate depune dosarul pt Tarceva aici la casa de asigurari?..dr. oncolog a spus ca trebuie sa obina semnaturi ale medicilor din spital si ne vom duce noi cu dosarul sa-l depunem la CNAS...si ca il poate depune aici, intrucat daca il depune la judet va ajunge tot aici, implicit va dura mai mult...din ce am vorbit cu un coleg care a obtinut acest medicament pt tatal lui, a spus ca dosarul l a depus dr. curant la inceputul sedintelor si ca a durat in jur de 5 luni sa-l aprobe, astfel ca dupa ce a terminat chimioterapia a inceput tratamentul cu Tarceva..
Ma gandesc ca nu o sa-i reziste organismul atata timp, atatea luni..ar putea sa mai faca chimioterapie sau alt tratament sau pur si simplu trebuie sa aspteptam?imi este teama ca nu va fi benefica asteptarea aceasta la cum decurg lucrurile in sistemul nostru de sanatate..
Referitor la tratamentele neconventionale din farmaciile naturiste, cu ciuperci, vit B17, resveratrol, alti compusi mi-e teama sa incerce, nu prea am incredere in ele, cine stie ce contin si "cat de bune sunt" pt cancer...nu am auzit niciun caz desoebit la care aceste medicamente au dat rezultate bune, poate pt o perioada f scurta, doar amagesc bolnavii, nu stiu ce sa mai cred.
Alte medicamente pt intarirea sistemului imunitar mi-ati mai putea recomanda?ma gandesc ca acest aspect este mai important, oricum sucuri de fructelegume consuma, a mai luat Noni, miere..
Daca puteti sa-mi dati si alte detalii legate de dosarul pt Tarceva...
Va multumesc si va doresc o zi usoara!
162 lili6
162 lili6 [43c]
23-05-2013, 12:48

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Ce parere aveti despre medicamentul Iressa ?
Va multumesc inca o data pentru tot!
163 cadryan
163 cadryan [15c]
25-05-2013, 09:05

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua dragii mei.
In primul rand condoleante Violetta! Sa fi tare. Imi pare nespus de rau...
Lili6, cum se mai simte mama ta? S-a mai imbuntatit starea dansei de sanatate? Ati inceput tratamentul cu acel medicament greu de procurat ? Multa sanatate va doresc !
Mi-a placut foarte mult asistenta/consilierea d-nului dr.RaulDuke de-a lungul acestei cumplite experiente. Bravo domnule doctor, tineti-o tot asa! Apropo, unde puteti fi gasit personal?

Am citit si m-am cutremurat de toata istoria descrisa cu lux de amanunte de voi din dec. 2012 pana acum. Sper sa nu trec si eu prin acelasi scenariu de groaza. Spun asta intrucat tatal meu tocmai a fost diagnosticat cu `apa la plamani` (pleurezie - am inteles ca se cheama) si urmeaza luni, 27.05.2013 sa-l internez in spitalul Nasta pentru a-i scoate lichidul. Incepe sa-mi fie un pic frica de cum poate evolua aceasta afectiune, tinand cont de cele relatate de voi. Am inteles din posturile voastre anterioare ca dupa respectiva punctie se vor face analize la respectivul lichid scos din plamani si eventual o biopsie sau CT. Talcarea se efectueaza imediat dupa acesta punctie ?
Cu stima,

PS: Multa sanatate!
164 violettta
164 violettta [110c]
25-05-2013, 09:13

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna, Cadryan! si multumesc...
Nu e musai ca "apa de la plamani" sa insemne cancer. poate fi pleurezie si atat. insa daca s a facut ct si nu e in regula si se considera a fi necesara o biopsie ce demonstreaza ca lichidul e cu cel canceroase...e mai greu. tata avea mts pleurale inca de diagnosticare. Ceea ce inseamna ca am descoperit destul de tarziu. oricum boala evolueaza foarte rapid. presupun ca ati facut si radiografie pulmonara, nu?
Dl dr Raul-Duke, va va fi de mare ajutor. Sunt convinsa, o spun din proprie experienta, cred ca ma poate aproba si Lili.
Apropo Lili, mama ta e bine? cum va descurcati cu dosarul pt medicament? va tin pumnii!!!!

Cadryan, mult succes, sanatate si poate e doar pleurezie, fara nenorocita asta de boala.
165 violettta
165 violettta [110c]
25-05-2013, 09:17

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

De ce spuneti acest lucru, dle Stevens?
166 cadryan
166 cadryan [15c]
25-05-2013, 09:20

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Multumesc Violetta. Stau cu inima stransa pana luni... cand o sa-l internez. Va tin la curent...
Referitor la dl. dr. RaulDuke, intradevar mi s-a parut fantastic, iar in cazul in care boala tatalui meu evolueaza ca la tatal tau as vrea ca dr. sa fie chiar dl. dr. RaulDuke. Se poate domnule doctor ?
167 violettta
167 violettta [110c]
25-05-2013, 09:26

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Stiu senzatia. Dar nu ati facut si radiografie pulmonara? cum ati descoperit pleurezia? daca o sa l internati luni, o sa va lamuriti intru totul, deoarece va face toate investigatiile necesare probabil.
O sa aveti mult sprijin in dl dr Raul-Duke. sau poate da Domnul si nu va fi nevoie, nefiind diagnosticat astfel.
Succes !!! ne mai scriem.
168 cadryan
168 cadryan [15c]
25-05-2013, 09:46

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Da Violetta, tata a facut o radiografie si rezultatul il voi descrie mai jos. Avand in vedere scrisul mai putin citet al doctorului, voi scrie ceea ce reusesc sa inteleg:
Pe scrisoarea medicala scrie: `ATS oblet mb. inferior. Se recomanda examen pulmonar`,
iar pe biletul de trimitere si pe rezultatul radiografiei scrie:
`Revarsat pleural dreapa mediu-mare. Opacitate cu caracter lichidian ce ocupa 2/3 inferior hemitorace dreapta avand limita superioara cu caracter concav cu aspect concav difuz superior de limita superioara a opacitatii. Se remarca o opacitate rotunda cu diametrul de aproximativ 2, 5 cm, intensitate suspecta de o determinare secundara (posibil si o opacitate pleurala). Calificari sechelare subclavicular stang. Cord cu diametre usor crescute. Aorta cu opacitate crescuta.`
Poate ma lamuriti `cat de cat` domnule dr. RaulDuke, va rog frumos daca sunt sanse sa-mi fac griji pt. ce va urma.
Multumesc!
Cu stima
169 RaulDuke
169 RaulDuke [7763c]
25-05-2013, 12:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

iressa este echivalentul Tarceva, sunt 2 substante diferite chimic, cu acelasi mecanism de actiune, indicat tot in cancerul bronhopulmonar cu mutatie EGFR si alte discutii, dar aceleasi ca la Tarceva, in mare. in romania este disponibil de mai putin timp decat tarceva.

cadryan: da, lucrurile sunt putin suspecte pentru lucruri ceva mai complicate decat un simplu caz de "apa la plamani", referitor la posibilele cauze. nu are rost in nici un fel sa ne antepronuntam, sa speculam si sa ne agravam pe internet. daca il internezi la nasta, i se vor face niste investigatii mai amanuntite, care sa spuna intr-adevar cu ce fel de boala ne confruntam. momentan deci nu are rost sa te impacientezi, chiar in nota expresiei "pregateste-te pentru ce e mai rau, dar spera la ce e mai bine!". mult noroc !
170 cadryan
170 cadryan [15c]
25-05-2013, 13:56

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Multumesc dle. doctor. Inteleg ca nu va puteti pronunta, dar v-as ruga sa-mi "traduceti" un pic scrisoarea medicala pentru a-mi face o viziune mai clara asupra acestei afectiuni de care sufera tatal meu. Integ ca sunteti rezervat in raspunsuri, insa eu vroiam sa ma lamuriti cu o opinie. Multumesc mult.
171 RaulDuke
171 RaulDuke [7763c]
26-05-2013, 14:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta! care este intrebarea ? nu sunt rezervat, sunt doar "in asteptare", caci nu stim propriuzis ce are.
172 cadryan
172 cadryan [15c]
26-05-2013, 18:03

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Vroiam doar sa inteleg cele scrise pe scrisoarea medicala
173 lili6
173 lili6 [43c]
26-05-2013, 23:33

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna seara tuturor!
Dle dr va multumesc pt raspuns, ne-ati fost tuturor de un mare ajutor in aceste momente!se vede ca sunteti o persoana cu o inima mare...am mai vorbit cu un alt dr. pe un forum care dadea sfaturi, dar pe partea de pneumologie...s-a nimerit sa fie chiar unul dintre cei care s-a ocupat de mama la spitalul Marius Nasta, vorbeam cu dlui pe forum, la spital..abia cand mi-a spus numele am realizat ca este aceeasi persoana..i-am povestit..m-am bucurat enorm ca a fost chiar unul dintre cei care s-a ocupat de mama.
Violeta maine o sa merg sa depun dosarul...de la colegul meu de birou cu tatal in aceeasi situatie am inteles ca a asteptat aproape o jumatate de an pana i s-a aprobat..nici nu vreau sa ma gandesc..
Cadryan iti doresc mult succes, sanatate pt tatal tau..si la fel cum spune Violeta, sa-l fereasca Dzeu de nenorocita asta de boala...pt ca doar ne amagim...stim finalul..pana acum mama a raspuns la tratament, dar in caz de metastaza tratamentul este paleativ, adica mai reduce din efectele negative, dureri...a facut cele 6 sedinte de citostatice, iar acum asteapta medicamentul Tarceva, dar dureaza f mult pana se aproba dosarul, sper sa-i reziste organismul...mama a avut pleurezie la lobul drept - metastaza de adenocarcinom...dar pleurezia poate avea mai multe cauze, nu numai cancerul, iti doresc sa fie oricare, dar nu asta!
Sa aveti o seara buna!
174 RaulDuke
174 RaulDuke [7763c]
26-05-2013, 23:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cadryan: nu regasesc scrisoarea de care zici. si ce anume nu intelegi din ea ?
175 cadryan
175 cadryan [15c]
26-05-2013, 23:41

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Multumesc lili. Sa speram ca va fi bine. Sper sa faci rost cat mai repede de acel medicament. Multa sanatate si Doamne ajuta !
176 cadryan
176 cadryan [15c]
26-05-2013, 23:51

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Domnule doctor, am scris pe 25.05.2013 ora 09:40 ceea ce am reusit sa citesc de pe respectivul document. Nu am atasat nici un document la respectivul post. Sunt semne ca ar fi o tumora? Ma pot astepta si la ceva grav? Ce inseamna de fapt acea "revarsare". Multumesc inca o data pt. promptitudine si pt. timpul acordat. Cu stima
177 cadryan
177 cadryan [15c]
27-05-2013, 11:45

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Salutare din nou.
L-am internat la spitalul M. Nasta din Bucuresti, i-a scos 2 seringi de lichid, i-a facut EKG si analize de sange. Maine (cred) asteptam rezultatele. Sper sa fie bine.. :(
178 RaulDuke
178 RaulDuke [7763c]
27-05-2013, 20:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, ma tem ca lucrurile trebuiesc evaluate cu atentie, va trebui sa faca niste investigatii mai amanuntite, o bronhoscopie, un examen CT, pentru ca in momentul de fata, avand in vedere ce descrii si cum arata descrierea radiografiei, existenta unui cancer este posibila, din pacate. nu au rost speculatiile si antepronuntarile, de fapt nici nu sunt posibile, dar aceste investigatii cu siguranta ca trebuie si vor fi facute, impreuna si cu altele, desigur. sa asteptam rezultatele si discutiile cu medicii !
179 cadryan
179 cadryan [15c]
27-05-2013, 21:52

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Multumesc pt. raspuns/parere! Sa speram ca va fi bine.
180 cadryan
180 cadryan [15c]
28-05-2013, 15:33

Membru din 25-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Am aflat de la sora mea care a fost la spital de dimineata ca din primele analize ar fi iesit celule canceroase in acel lichid. Medicul de la spital a spus ca in proportie de 90% acesta ar fi diagnosticul, dar ca mai sunt sanse mici pt. luni dupa ce iese o alta analiza, respectiv sa ne spuna daca este operabil sau nu. Am inteles ca ar fi de gradul 4.
Se pare ca e nasol rau :((
ufffffffffffff
Chiar nu stiu cum vor mai evolua lucrurile, daca sa mai sper la ceva,... in fine nu stiu.
Răspunde la topic
201 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 910 11 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp