apa la plamani, cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
201 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 11 INAINTE ›
101 violettta
101 violettta [110c]
11-02-2013, 14:41

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna ziua! dle dr, azi dimi am fost cu tata sa facem hemograma, maine ar fi Z8, ar trebui sa faca gemzarul. dar nuc red ca e posibil din moment ce analizele au iesit astfel:
-leucocite-2, 9
-neutrofile-1, 6
-hemoglobina-8, 8
-eritrocite-2, 91
-hematocrite-27, 7
-chem-31, 7
trombocite-518
distributie trombocitara-16, 3

Vi le am scris pe cele cu rosu. Mult mai multe ca data trecuta. s a simtit f rau dupa Z1 cu carbo si gemzar, adica amrtea trecuta. Nu a putut manca si a varsat mai mult ca niciodata.
Pot face ceva in legatura cu remedierea analizelor dle dr? O sa merg diseara oricum la spital, sa vad ce zic dna asistenta de acolo, dar dat fiind fapul ca data trecuta hemoglobina a fost de 9, 3 si nu a putut face perfuzia, banuiesc ca acum nici cand...

O zi linistita, dle dr...
102 RaulDuke
102 RaulDuke [7763c]
11-02-2013, 19:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in mod normal nu vad nicio contraindicatie pentru administrarea citostaticelor; dar iarasi, nu pot sa ma pronunt vis-a-vis de standardele poate diferite ale unor oameni din alt spital. in mod normal si criptic spus, limita de neutrofile este 1, 5, de hemoglobina 8 (fara sa fi facut transfuzii de sange macar vreo 5 zile, o saptamana) si de trombocite 100 000; desigur ca depinde si cum a tolerat anterior, daca face sau nu face factori de stimulare granulocitara (filgrastim, etc), daca are cumva vreo sangerare care l-a facut sa-i scada hemoglobina, etc.

altfel, pentru hemoglobina scazuta sub tratament chimioterapic, o solutie este tratamentul cu eritropoietine recombinate (produse de tipul darbopoetina, eritropoetina alfa, beta, etc); iar pentru greata... depinde mult ce s-a folosit pana acum, pentru a stii ce poate fi adaugat suplimentar, si in ce regim s-a facut. aveti aceste informatii ?
103 violettta
103 violettta [110c]
11-02-2013, 23:01

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara dle dr! Granegis, asa senumesc pastilutele de greata. una dimineata, dupa perfuzie timp de 4-5 zile. dar de martea trecuta de cand a facut carbo si gemzar, a luat in fiecare zi, inclusiv azi. Si ii mai pune ceva in perfuzie tot de greata.
Am fost in seara asta la spital, am vb cu o asistenta, din pacate am nimerit una f aroganta, s a limitat la a spune ca :TREBUIE TRANSFUZIE DE SANGE, O INTERNARE CEVA SI PROBABIL CEVA CU MASA ERITROCITARA. si ca in nici un caz nu poate face. tata pana acum nu a facut nici o tranfuzie de sange. o sa merg dimi sa vb cu dna dr. e f necomunicativa si irascibila si mereu cu tel la ureche, nu stiu cum o sa o scot la capat si cu ea, dar ma tin scai oricum, pana lamuresc. e f pasiva.
Dle dr, cu Z8 care ar fi trb sa o facem maine.am fi terminat ciclul 3. dupa al 4=lea ciclu e posibil sa faca un ct ceva? sau in functie de starea lui, mi ati zis dvoastra ca e probabil sa faca 6 cicluri. si apoi toate investigatiile reluae, care banuiesc ca nu consta doar intr un ct, nu? dna r nu la vazut decat o data pe tata, o sa ridic si problema aceasta maine,.

Va mai tin la curent, va multmesc f frumos pt raspuns, o seara lnistita si o zi usoara maine!
104 RaulDuke
104 RaulDuke [7763c]
11-02-2013, 23:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam ! seara buna !
105 violettta
105 violettta [110c]
12-02-2013, 10:31

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna dimineata, dle dr, am fost azi dimi cu tata la spital, l au internat pt transfuzie de sange. a spus dna dr ca nu sunt bune analizele si in nici un caz nu poate face citostaticul. referitor la numarul seriilor de citostatice a spus sa vada cum o sa "repare" analizele de ieri. cum o sa fie celalalte si se decide. respect f oarte mult cadrele medicale, dar cu tot respectul meu, nu am baza in dr aceasta. mi se pare mult prea superficiala, eu inteleg ca e satula de atatea aczuri si nu e tragedie pt ea, cum e pt mine, dar e muult prea pasiva. pot merge la Iasi oare cu trimitere de la med d familie? sau sa merg direct la Cluj? sa nu mai astept finalizarea chimioterapiei? pt ca acolo voiam sa merg cand termina citostaticele. sa reluam investigatiile.
Stiu ca birocratia nu tine d dvoastra, dar poate imi puteti spune cum ar trebui sa procedez. In spital banuiesc ca o sa stea pana ies analizele bunicele, nu?

O zi linistita sa aveti, dle dr!
106 violettta
106 violettta [110c]
12-02-2013, 15:20

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Dle dr, a facut tata un echograf si o raza, asa mi a zis, o sa merg dupa serv sa vad daca imi zice o asistente de rezultate. dle dr, e posibil oare ca trombocitele sa fie crescute din cauza unei sangerari interne? El a facut azi prima raza si primul ecograf dupa 2 luni cam asa. ar fi trebuit cumva sa mai faca intre timp? sunt 3 dr oncologi in Bc, una la care suntem noi, fiind sef d sectie, unu in policlinica, unde se iau retete, medicale, etc, si unul tot la oncologie, care are si cabinet particular. am vrut sa fac o programare la dansul, mi a zis ca nunu.daca afla dna dr, se supara pe el, nu e etic.deci nu ma lamureste nimeni ce si cum e de facut. acest domn dr, cu care am vb azi, mi a zis ca normal se face ct dupa fiecare ciclu de citostatice. pai cum e posibil? cred ca ori am inteles gresit, ori s a exprimat gresit.
107 RaulDuke
107 RaulDuke [7763c]
12-02-2013, 23:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, cu siguranta NU se fac CT dupa fiecare ciclu de citostatice; de rutina se face cam dupa 6 serii; mai devreme daca apar alte probleme.
108 violettta
108 violettta [110c]
13-02-2013, 10:04

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna dimineata, dle dr! Tata a facut ieri prima transfuzie de sange. din pacate i a fost rau...facuse tensiunea 24, nu mai putea sa respire, sa vorbeasca, normal era cred sa l supravegheze o asistenta primele 10 min macar. nimic...iar cand a avertizat oa sistenta ca se simte moale...cam rau...a zis ca asa e normal. pana la urma a venit o alta asistenta si i a dat nitromin, noroc ca aveam la mine, ele nu aveau. si inca ceva, nu mai stiu ce. si a revenit. azi dimi avea 14 cu 9. el ia niste pastilute de inima prescrise de cardiolog, dar nu e hipertensiv. dna dr a zis sa vada daca mai e necesar sa mai faca inca o transfuzie.
Si i a iesit pe fata, fix langa cap, ca un fel de blanda, dar f mare, ieri, in timpul transfuziei. apoi s a desumflat. azi noapte scazuse aproape de tot. sigur e de la transfuzie, nu?
Si voiam sa va mai spun si de raza, nu mai arata atat de mare acea pata, iar ca si descriere la raza scrie 3, 5 cm, iar la ct iesise de 5, 9 cm. e posibil sa fie reala masura tumorii? sa fie atat de exacta o raza?

O zi linistita sa aveti, multumesc foarte frumos pt raspunsuri!
109 RaulDuke
109 RaulDuke [7763c]
13-02-2013, 20:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca nu e hipertensiv, atunci care a fost cauza acelui puseu de tensiune ? l-a vazut vreun cardiolog ?
110 violettta
110 violettta [110c]
13-02-2013, 22:12

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara, l a vazut un cardiolog in decembrie, inaintea inceperii chimioterapiei si i a prescris niste pastilute pe care le a luat conform spuselor medicului. Azi a facut cea de a 2-a perfuzie de sange , fara peripetii, sesimtea mai bine in seara asta. maine dimi dupa ce o sa ii ia analizele, poate de data asta ies bunee, o sa vb cu dna r sa ne trimita la un cardiolog. poate e nevoe de alt tratament.
Ce mi puteti spune referitor la rezultatul razei de ieri, dle dr? e scris acolo ca opacitatea e de 3, 5. la ct.ul din decembrie, tumora era 5, 9 cm. dar o raza poate stabili marimea tumorii? pe c baza a fost scrisa aceasta dimensiune?

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri, o seara linistita si o zi usoara maine!
111 RaulDuke
111 RaulDuke [7763c]
13-02-2013, 22:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu prea inteleg intrebarea. e greu de comparat o imagine furnizata de un CT cu una furnizata de o radiografie (daca asta vrei sa spui prin "raza"); in tot cazul, face chimioterapie, care poate sa induca remisia unei tumori, adica micsorarea. asta e si scopul.
112 violettta
112 violettta [110c]
14-02-2013, 12:04

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna dimineata ! radiografie...sunt contra timp mereu si de aceea folosesc forma "populara" a cuvantului uneori.

Multumesc foarte frumos pt raspunsusuri.
Va mai tin la curent...
113 angela78
113 angela78 [3c]
15-02-2013, 20:56

Membru din 15-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Domnule Doctor ce parere aveti despre rezultat RMN urmator:

Revarsat lichidian pleural drept in cantitate mare. Formatiune tumorala cu ax lung de 13cm si diametrul transvers de 7, 5 cm este prezenta intratoracic cu evolutie pe linia mediana si paramedian drept in contact intim cu diafraguml. Formatiunea are structura heterogena prin prezenta de arii tisulare negadolinofile si arii lichidiene gadolinofile si are efect de masa asupra atriului drept, venie cave inferioare si asupra diafragmului. Alte leziuni cu diametre cuprinde între 0, 9 si 1, 5 cm si aceleasi caractere semilogice cu leziunea descrisa sunt prezente subpleural precum si la nivelul peritoneului hepatic segment VIII anterior (doua leziuni).

Pacienta are 70 de ani, insuficienta cardiaca si fibrilatie permanenta din 2006.
Analiza lichidului pleural nu indica celule neoplazice. Din analizele de sânge rezulta CA125 de 420.
Acum cinci luni a facut un CT care nu evidentia nici un fel de leziune.
114 RaulDuke
114 RaulDuke [7763c]
15-02-2013, 21:13

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

poate ca CT-ul facut acum 5 luni a fost de abdomen si nu de torace, caci m-as mira enorm ca acum 5 luni chiar sa nu existe nimic, iar acum sa avem acest lucru ENORM, de 14/7 centimetri in dimensiuni.

foarte bine... trebuie procedat la alte demersuri diagnostice spre a se diferentia intre lucrurile care pot fi acolo si constitui aceasta masa, de tipul: limfom, timom, tiroida plonjata, un cancer ganglionar secundar, etc. este deci programata pentru o biopsie ? markerui orienteaza putin spre ipoteza unui carcinom, dar nu poate pune diagnosticul singur. are cumva un cancer cu alta origine, de pilda ginecologic sau de tub digestiv ? ce v-au spus medicii ?
115 angela78
115 angela78 [3c]
15-02-2013, 22:01

Membru din 15-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

acum 5 luni a fost descoperita o pleurezie de catre medicul cardiolog in mod intamplator. a fost trimisa la analize de sange si cum CA 125 era foarte mare a facut diferite investigatii. CT a fost facut pentru torace, abdomen si pelvis. au fost facute doua punctii exploratorii si evacuatorii, in lichidul pleural nu s-a vazut nimic deosebit. analizele sugerau un transudat mai degraba decat un exudat. s-au extras în total 1750 ml de lichid in doua reprize. cu aceasta ocazie s-a efectuat o biopsie pleurala care nu a indicat nimic neobisnuit. a facut si eco transvaginala si colposcopie + papa Nicolau. totul a iesit in regula. pneumologii au concluzionat ca pleurezia este de natura cardiaca. cardiologii consultati nu a fost de acord. in octombrie si noiembrie radiografiile pulmonare nu au indicat refacerea lichidului. de pe 15 ianuarie 2013 insa a inceput sa se simta foarte slabita. radiografia pulmonara efectuata pe 20 ianuarie a indicat o cantitate mare de lichid. a inceput sa faca si febra seara pana în 38°C. pneumologul a trimis-o la cardiolog, iar cardiologul a trimis-o la boli infectioase cu suspiciunea de infectie virala. dupa 2 saptamani de spitalizare si antibiotic, ne-am intors la pneumologie de unde a fost din nou trimisa la cardiologie. ieri s-a efectuat acest RMN. acum se afla sub ingrijirea unui cardiolog dar va fi transferata într-un spital de pneumologie pentru toracoscopie si biopsie.
nu a avut alta afectiune pana acum decat insuficienta cardica gradul III NYHA cu fibrilatie.
116 RaulDuke
116 RaulDuke [7763c]
15-02-2013, 22:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

biopsia este ce trebuie momentan.
117 angela78
117 angela78 [3c]
15-02-2013, 22:40

Membru din 15-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Multumesc mult, domnule Doctor, pentru raspunsuri!
118 lili6
118 lili6 [43c]
19-02-2013, 20:19

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna seara dle doctor! ultima hemograma pe care a facut-o mama nu a mai avut rezultate la fel de bune, in sensul ca trombocitele si Hb au iesit putin scazute, dl dr. a spus ca nu foarte mult...in schimb neutrofilele au iesit foarte scazute, nu mi-a spus dr. oncolog exact valoarea, dar a spus ca sunt scazute...ce ar insemna acest lucru si ce pot face in acest sens?ce sa îi mai dau mamei pt intarirea sistemului imunitar?am citit ca acestea sunt un subtip de leucocite care apara oraganismul de infecţii si ca au f mare legatura cu sistemul imunitar...am inteles ca acest tratament citostatic ucide/stopeaza celulele canceroase, dar si pe cele bune..in ce masura se refac cele bune?
Va multumesc pt sprijinul pe care ni-l acordati!
O seara linistita!
119 RaulDuke
119 RaulDuke [7763c]
20-02-2013, 21:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

"cele bune", adica celulele maduvei osoase afectate dupa chimioterapie, care scad cel mai des in jurul a 7-14 zile dupa administrarea citostaticului, (neutrofile SI trombocite), se refac in mod spontan la cateva zile dupa acest interval. desigur ca daca sunt foarte mult scazute, acest lucru trebuie administrat de catre medic si daca e un risc crescut, el poate lua masuri de prevenire a acestui fenomen, dar nu e nimic ce poti face tu cu "produse naturiste" luate fara reteta din farmacie. tot ce poti tu sa faci este sa te asiguri ca NU apare febra sau frisonul, iar daca apar, mai ales in acel interval de o saptamana, doua, dupa chimioterapie... pus termometrul, apoi fuga la doctor pentru consult si hemograma !!!
120 lili6
120 lili6 [43c]
24-02-2013, 01:56

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Va multumesc pentru raspuns! pana acum nu a facut febra, am luat un termometru..si este bine..luni o sa mergem pentru cea de-a treia sedinta..numai bine!
Răspunde la topic
201 comentarii 1 2 3 4 5 67 8 9 10 11 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp