apa la plamani, cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
201 comentarii 1 2 34 5 6 7 8 9 10 11 INAINTE ›
41 violettta
41 violettta [110c]
15-12-2012, 23:16

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna Lili.te ai scuzat si pt mine:) Multumesc! asa e, suntem buimacite, uneori scriu...scriu tot ceea mi trece prin cap atunci...o numesc disperare! e urat sa simti pe pielea ta sentimentul asta de disperare. tragic chiar! mai clacam...si simtim si disperarea. de cele mai multe ori suntem lucide. trebuie! altfel nu ne ajutam iubitii parinti!
Sistemul nostru de sanatate ma face sa. mi fi dorit sa nu ma fi nascut in Romania. dar mai bine nu dezbatem acest subiect pt ca simt cum mi se incalzesc obrajii, cum mainile incep sa o ia razna pe tastatura si cum in spate la ceafa imi zvacneste ceva...de suparare.Asa ca...trebuie sa ne concentram pe ceea ce putem face noi, ceea ce tine de noi.
Cum se simte mama ta? cum e cu durerile? azi noapte a fost rau la noi.l a durut...il ardea la plamanul drept si la coasta. nu i a trecut nici cu ketoprofen. mi e f teama sa nu fie metastaza la distanta. Doamne, ar fi minunat sa nu fie!

Luni dimi o sa fiu la Cluj. Mi e teama. si am mari emotii. Imi doresc sa putem incepe citostaticele! Trebuie sa avem incredere in Dumnezeu, trebuie sa fie bine si pt ei! sper sa nu aiba dureri mama ta si sa fie mai binisor!
Va tin pumnii si va sustin de la distanta rostindu va in rugaciunile mele. Capu` sus Lili, optimismu` tre sa fe ca la el acasa in gandul nostru. zarurile sunt aruncate, cat putem gestionam noi jocul. noi si domnii dr. Sper sa fie bine!

Dle dr...noaptea cand va puneti la somn, cu siguranta tre` sa va simtiti implinit. si cu siguranta tre sa aveti sentimentul ala...greu de descris si rar intalnit.de liniste sufleteasca. Ferice de dvoastra!
42 RaulDuke
42 RaulDuke [7763c]
17-12-2012, 10:21

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ei bine... mai mult sau mai putin... cam ca oricare alt medic. eventual oncolog...
43 lili6
43 lili6 [43c]
17-12-2012, 20:11

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Dle. dr. sper ca nu v-ati suparat pt intrebarea indiscreta!cea cu specializarea...in oncologie..
Mama este din nou internata la Marius Nasta..maine vor incerca sa-i refaca talcajul.nu stiu daca va prinde..la radiografia de astazi s-a vazut si mai multa apa.cf testului IHC punctul de plecare e plamanul, joi o sa avem rezultatul testului in mana..am facut si markerul CA 15-3 care a iesit normal si CA125 care a iesit putin mai mare - 37.5..
O seara buna va doresc!
44 violettta
44 violettta [110c]
17-12-2012, 21:12

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Nu cred ca toti dr au acele trairi de care aminteam!

Buna seara! Dle dr, in sfarsit la Cluj.Daca pana acum am crezut ca am avut simtiri de nedescris...in aceste 27 de zile..ei bine, sa vedeti astazi...
Dar sa revenim la oile noastre, nu va place sa bat campii!

Cainap Calin e dr oncolog in care imi pusesem sperante. N am vz atatia oameni bolnavi cati am vz la usa dumnealui...in viata mea. Dupa o scurta studiere a tuturor investigatiilor facute pana acum, i a spus tatalui meu adevarul. M a trimis sa ii ia sange pt analize, la cardiolog sa facem un examen sa vedem daca inima poate suporta citostaticele.Si maine dimi la 8 jumate sa fim prezenti la dumnealui cu rezultatele. daca sunt favorabile o sa ncepem dimi. A spus ca sapt viitoare ar trb facuta din nou inca o serie si ca nu are rost sa batem atata drum, poae reusim sa facem la Bacau, in orasul nostru. Mai ales ca din nu stiu care data la ei e vacanta, parca asa a zis, eram un pic buimaca si n am asimilat fiece informatie. I am explicat ca e posibil ca la noi sa nu gasim acele medicamente. Sa vad maine dimineata ce mai zice...
El o sa il tina sub observatie de acum? pt ca acasa la Bacau, oricum trebuie luat in evidenta de catre un oncolog, de la dvoastra stiu asta. am zis daca nu trb sa facem ct abdominal, rmn, scintigrafia, pt a vedea de metastaze si a zis ca deocamdata nu, la urmatorul control...Important e sa incepem acum citostaticele...
Nu e internat, e cu mine acum, o sa mai aiba dureri daca incepem chimio oare? pt ca in seara asta m am speriat, sunt singura cu el, la o pensiune si il durea. a luat ketonal, piafen, algolcamin, tot il durea. Maine sa spun medicului sa dea ceva mai puternic oare? pt ca nu reau sa stea cu asa dureri, o sa l termine psihic. de asemenea pot mere si la un medic naturist de acum? daca incepem citostaticele? sa luam ceva sa suporte mai usor efectele adverse. orice pot face sa ii ameliorez durerea, vreau sa fac. orice sfat este binevenit! deci daca ma puteti ajuta cu vreo informatie, va rog sa scrieti!
Am mari emotii pt maine, sper sa inceem citostaticele, sa se simta bine.el vrea acasa...daca e ok, medicul a zis ca pute pleca acasa. dupa ce probabil o sa fie tinut sub observatie. mi e cam teama...e un drm lung si sunt doar eu cu el. Sper din suflet sa fie bine!
Dle dr va mai tin la curent!

Lili, iti tin pumnii, sa fie cat mai bine mama ta!
45 violettta
45 violettta [110c]
17-12-2012, 21:54

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Nu cred ca toti dr au acele trairi de care aminteam!

Buna seara! Dle dr, in sfarsit la Cluj.Daca pana acum am crezut ca am avut simtiri de nedescris...in aceste 27 de zile..ei bine, sa vedeti astazi...
Dar sa revenim la oile noastre, nu va place sa bat campii!

Cainap Calin e dr oncolog in care imi pusesem sperante. N am vz atatia oameni bolnavi cati am vz la usa dumnealui...in viata mea. Dupa o scurta studiere a tuturor investigatiilor facute pana acum, i a spus tatalui meu adevarul. M a trimis sa ii ia sange pt analize, la cardiolog sa facem un examen sa vedem daca inima poate suporta citostaticele.Si maine dimi la 8 jumate sa fim prezenti la dumnealui cu rezultatele. daca sunt favorabile o sa ncepem dimi. A spus ca sapt viitoare ar trb facuta din nou inca o serie si ca nu are rost sa batem atata drum, poae reusim sa facem la Bacau, in orasul nostru. Mai ales ca din nu stiu care data la ei e vacanta, parca asa a zis, eram un pic buimaca si n am asimilat fiece informatie. I am explicat ca e posibil ca la noi sa nu gasim acele medicamente. Sa vad maine dimineata ce mai zice...
El o sa il tina sub observatie de acum? pt ca acasa la Bacau, oricum trebuie luat in evidenta de catre un oncolog, de la dvoastra stiu asta. am zis daca nu trb sa facem ct abdominal, rmn, scintigrafia, pt a vedea de metastaze si a zis ca deocamdata nu, la urmatorul control...Important e sa incepem acum citostaticele...
Nu e internat, e cu mine acum, o sa mai aiba dureri daca incepem chimio oare? pt ca in seara asta m am speriat, sunt singura cu el, la o pensiune si il durea. a luat ketonal, piafen, algolcamin, tot il durea. Maine sa spun medicului sa dea ceva mai puternic oare? pt ca nu reau sa stea cu asa dureri, o sa l termine psihic. de asemenea pot mere si la un medic naturist de acum? daca incepem citostaticele? sa luam ceva sa suporte mai usor efectele adverse. orice pot face sa ii ameliorez durerea, vreau sa fac. orice sfat este binevenit! deci daca ma puteti ajuta cu vreo informatie, va rog sa scrieti!
Am mari emotii pt maine, sper sa inceem citostaticele, sa se simta bine.el vrea acasa...daca e ok, medicul a zis ca pute pleca acasa. dupa ce probabil o sa fie tinut sub observatie. mi e cam teama...e un drm lung si sunt doar eu cu el. Sper din suflet sa fie bine!
Dle dr va mai tin la curent!

Lili, iti tin pumnii, sa fie cat mai bine mama ta!
46 violettta
46 violettta [110c]
17-12-2012, 21:56

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Dle dr, revin cu o intrebare, poate manca tatal meu dimi? si poae lua calmantele daca exista posibilitatea ca apoi sa facem citostaticele? Doamne ajuta sa le facem! Sau nu e voie?
47 RaulDuke
47 RaulDuke [7763c]
18-12-2012, 12:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, poate sa manance. dar aceste lucruri sunt explicate de catre medic, mai ales daca le-ati intrebat. daca nu va interzice ceva in mod expres, nu exista nicio contraindicatie.

totusi... va duceti de la bacau la cluj doar pentru chimioterapie ? mi se pare nefezabil.
48 violettta
48 violettta [110c]
19-12-2012, 22:33

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara! Dle dr vreau sa va spun schema de tratament sa vad ce parere aveti.Scrie asa :GEMZAR plus CARBO-AUC5. Si apoi dedesupt scrie : gemcitabina 1000mg/mp, doza calculata1440, doza prescrisa 1500mg, carboplatin, 5AUC, doza calclata 501, doza prescrisa 500n mg. asta a fost facuta ieri, pe 18. pe 25 ar trb facut din nou gemcitablina, 1000mg/mp, 1440, 500mg. Si acum sa va fac un scurt istoric, pt ca am atatea nelamuriri...
Ieri a dat Domnu` si a nceput citostaticele. nu i a fost rau, nu ii este greaa deocamdata, dec sa n spun intr un ceas rau, e ok...Dr e la Cluj, a spus ca putem pleca acasa deci d aseara suntem acasa.I a prescris tramadol de 100, dar am luat de 50 pt ca altfel n am gasit. si a zis sa ia 3 pe zi. el ia una dimi, una seara, incercam deocamdata asa, poate e indeajuns si nu tre sa ia atat d multe. de asemenea medicul a zis ca nu e musai sa venim acolo pt chimioteraie, e mult prea departe iar perfuzia o poate face si aici. deci tre sa merg cu o trimitere la oncologie la noi, sa il ia in evidenta un dr oncolog si poate incepe aici? poate reusim sa facem si sednta de pe 25.Apoi pe 8 ianuarie daca facem in Bc sau 10 daca mergem la Cluj e programata urmatoarea. la 3 saptamani am observat. le putem face si la noi in ora fara probleme, nu? dar e aceeasi schema de tratament? tatal meu va ramane sb evidenta cui? celor de la Cluj sau celor din Bacau? evolutia bolii cine o va observa? ct acela abdominal de ce n ne trimite nimeni sa l facem? dr a zis ca nu e necesar. pai nu trebuie sa stim daca sunt metastaze la distanta sau nu? vineri vom merge la un medic naturist, iar de siropul Noni ce parare aveti? il pot cumpara? sau tre sa intreb medicul?
Multe intrebari, stiu...dar sunt confuza. Tatal meu e pe picioarele lui, cand merge pe jos sau sta in picioare ori sezut, nu l doare la coasta -de fapt sunt arsuri, nu dureri dureri.sau uneori junghiuri...doar cand sta asa intins. respira ca de cat normal...a fost fumator peste 45 de ani, banuiesc ca nu poate respira ca mine care n am fumat in viata mea. si mananca putin si des, ma bucur ca nu se impotriveste. dar uita f repede si nu aude bine. inainte nu era chiar asa...oare sa aiba legatura?
Sper sa ma lamuriti.O seara linistita, domnule RaulDuke!
49 lili6
49 lili6 [43c]
21-12-2012, 20:30

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Buna seara!dle dr. ce parere aveti despre tratamentele naturiste sau anumite medicamente de pe piata?o sa va dau exemple in acest sens :zeolit, nicolit.produsul naturist Noni despre care a scris si violeta..
dar despe acest medicament:REISHI..?http://www.tratamente.ca/product_info.php/pName/reishi-5000-ganoderma-extract-bioactiv-standardizat-180-cps/osCsid=ce183354f2b87da3e566898078144f61...facut dintr-o ciuperca..oare chiar ar putea avea si un efect benefic sau efectele adverse ar fi mai mari?..
Cineva mi-a spus ca a folosit si ESCOZ..nu stiu exact in ce consta tratamentul.
Stiind ca mama mea are putine sanse m-am gandit sa incerc macar unul din aceste produse, sa nu le amestec...imi puteti da niste sfaturi in acest sens?daca ati mai avut pacienti care au folosit, efectele produse...
Mamei mele i-a refacut talcajul, maine o externeaza..am vb cu dl dr. de la Fundeni, insa pana pe 7 ian este in concediu..si iar trebuie sa se vindece talcajul...ar fi o problema faptul ca nu incepe tratamentul mai repede?
Va multumesc, o seara linistita!
50 lili6
50 lili6 [43c]
21-12-2012, 23:46

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

O sa va scriu si rezultatul Imunohistochimiei, poate imi puteti explica dv. acei markeri si rezultatele pozitiv/negativ, ce este naspin A, TTF1, pt ca nu inteleg mare lucru, esentialul am inteles, confirma diagnosticul si punctul de plecare pulmonar, din pacate..
LungAdeno2(TTF1 +Napsin A): TTF1 intens pozitiv difuz nuclear, Naspin A negativ.
CK7:pozitiv difuz citoplasnatic in celulele tumorale.
CD 56: negativ.
Ki 67: Index nuclear aprox. 25 %..
Concluzii: aspectul histopatologic si testele IHC sustin diagnosticul de determinari secundare pleurale de adenocarcinom pulmonar.
Va multumesc!
51 RaulDuke
51 RaulDuke [7763c]
24-12-2012, 11:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

violettta: si eu cred ca pentru o simpla linie de chimioterapie nu este nevoie sa va duceti pana la cluj cand puteti sa o faceti la voi in judet.

despre produsele naturiste sau "alterantive" de orice fel: cred ca sunt in cel mai bun caz o risipa de bani si cel mai probabil daunatoare, deci personal nu le recomand. orice substanta neverificata trebuie folosita numai in cadrul unui studiu clinic. cei care le vand/comercializeaza vor sustine ca nu e asa, ca sunt sigure si demonstrate si eficiente, dar nu este asa, este o minciuna. aici e paradoxul: pentru lucrurile care sunt utile nu trebuie sa platiti nimic, cum ar fi medicina standard, in schimb pentru porcarii, minciuni si falsuri, trebuie sa dati bani. roadeti putin informatia asta, daca se poate !

lili6: e normal sa nu intelegi, pentru a intelege asta ar fi util sa ai niste cursuri de luni si chiar ani de zile de biologie celulara, histologie si histopatologie. daca ai putea intelege lucrurile acestea fara sa fi facut facultatea de medicina sau fara un studiu personal destul de aprofundat, atunci... ce rost ar mai avea medicii ? sunt pur si simplu niste markeri vazuti prin niste coloratii specifice care ajuta microscopistul sa puna diagnosticul de provenienta al cancerului: in cazul de fata, un cancer care a plecat (zice el) de la PLAMANI, un subtip numit ADENOCARCINOM.
52 violettta
52 violettta [110c]
24-12-2012, 12:38

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna ziua dle dr!

Maine o sa facem perfuzia la Bacau, la noi in oras. dar schema de tratament este facuta doar pt data de 18(cand deja s a facut perfuzia) si data de 25-adica maine. pe 10 e urmatoarea data cand va trebui sa faca. atunci va trebui sa mergem la Cluj, nu? pt o noua schema de tratament? sau cum? nu mai inteleg nimic! si analizele acelea periodice pt a vedea evolutia bolii? nu ar trebui sa le facem pe 10 ? sau e prea curand? si dle dr, din ce ati retinut cu privire la acest caz, nu credeti ca e necesar un CT MAI AMANUNTIT? toti dr mi au spus ca e posibil sa fie si metastaze la distanta, nu doar la pleura, pai si atunci de ce nu facem investigatiile necesare pt a le descoperi? si pt a adapta tratamentul in functie de metastaze ?

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri! si va doresc un Craciun cat mai fericit alaturi de cei dragi si sa aveti parte de darul cel mai de pret:SANATATEA!
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
24-12-2012, 14:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

faci tratament in felul urmator: doua citostatice, gemzar si carboplatin; gemzarul si carboplatinul se fac amandoua in "ziua 1". cum se zice. peste o saptamana fix se face DOAR gemzar singur (adica la ziua 8); dupa asta urmeaza o pauza de 2 saptamani; asta reprezinta UN ciclu, dupa care se reia exact la fel, daca a fost bine tolerat; reevaluarea se face dupa minim 4 sau chiar 6 astfel de cicluri, daca intre timp nu se inrautateste drastic starea lui. de aemenea, daca sa "purces" la tratament, nu are niciun rost efectuarea de investigatii intre timp. s-a plecat pe un drum si "aia e". acum orice s-ar face, trebuie continuat acest drum, care daca ipotetic nu este cel mai bun (desi ma indoiesc ca se putea face ceva in plus, chiar daca s-ar stii ca exista si alte metastaze), abaterea de la el ar fi si mai rea.

concluzie: minim 4 "cicluri" si apoi reevaluare, inclusiv cu CT, daca totul merge bine. intre timp singurele investigatii sunt pentru a se vedea cum tolereaza chimioterapie, deci hemograma si analize de sange de rutina.

la multi ani !
54 violettta
54 violettta [110c]
24-12-2012, 15:24

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Ohh.in sfarsit am inteles! VA MULTUMESC! Deci schema respectiva e valabila pt cele 4, eventual 6cicluri(cine stabileste daca sunt 4 ori 6?, starea lui de sanatate si evolutia sa?). si le putem face la Bacau. iar dupa cele 4, eventual 6 cicluri, trebuie sa mergem la Cluj la control. iar pe data de 10 trenuie sa faca analizele de sange apoi citostaticele din "ziua 1".
Si domnule dr, tatal meu simte...amortita partea din dreapta, plamanul drept. pe langa arsuri...e normala amorteala asta?
55 RaulDuke
55 RaulDuke [7763c]
24-12-2012, 15:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu am cum sa stiu. doar nu sunt eu cel care l-a consultat. daca sunt 4 sau 6 va decide doctorul in sectia caruia face aceste cicluri, cel mai probabil, care va tine cont de cum evolueaza starea lui generala plus toleranta la medicamente.
56 lili6
56 lili6 [43c]
24-12-2012, 23:23

Membru din 11-03-2014

Subiecte: 2

Comentarii: 43

Multumesc pt rasp dle dr!..si pt sfatul despre produsele naturiste care, intr-adevar sunt destul de scumpe..ma gandeam mai mult la ceva care intareste sistemul imunitar, fructe, legume, sucuri, nu neaparat diverse medicamente vindecatoare...pt ca este plin internetul de asa-zisele medicamente care "vindeca" aceasta boala.
Referitor la rezultatul IHC.de aceea v-am cerut ajutorul in interpretarea lui, pt ca nu-l inteleg si tot ceea ce mi s-a spus este ca punctul de plecare e pulmonar..dar nu stiam ce inseamnau toti acei markeri, daca mai era afectat vreun alt organ...mai scrie ca in pleura sunt celule de tip adenocarcinom infiltrate si reactie inflamatorie limfocitara asociata, va multumesc pt rasp.
Craciun fericit alaturi de cei dragi, va doresc multa sanatate si impliniri!
57 RaulDuke
57 RaulDuke [7763c]
27-12-2012, 13:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine, la multi ani !
58 violettta
58 violettta [110c]
29-12-2012, 22:44

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara! Dle dr, tatal meu a facut a 2=a perfuzie cu gemzar, ma confrunt din pacate cu greutati la gasirea medicamentelor la oncologie Bacau, intotdeauna imi spune ca nu l are, abia dupa telefoane, telefoane si vizite spun ca l au primit. a facut pe 27, se simte binisor. spineti mi va rog, daca stiti de ce e prezenta acea amorteala la nivelul plamanului. zilele astea a fost bine, ca si cum nu a fost bolnav, ma bucur ca nu cade prada bolii si e luptator si optimist.
Dupa seria d citostatice, o sa mergem la control la Cluj pt a vedea evolutia bolii cum ati zis dvoastra. e posibil oare sa fi ramas doar la nivelul pleurei si sa nu fie si metastaza la distanta? Sa stiti ca nu va pun "sa ghiciti viitorul", dar din experienta dvoastra si din ceea ce ati retinut despre acest caz, poate imi puteti da un raspuns, va rog.
Acum cand tuseste il tine in piept, nu poate tusi bine, asta e de cand a facut biopsia, isi va mai da drumul la tuse? sau...e un simptom al bolii?

o seara linistita va doresc!
59 RaulDuke
59 RaulDuke [7763c]
03-01-2013, 23:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, e un simptom al bolii dar ce e cu "amorteala la plaman" ma tem ca nu pot sa spun. nu cred ca e vorba de amorteala, totusi, daca nu descrii mai bine situatia. despre posibilitatea ca alte metastaze sa nu mai apara, da, asta e farte posibil, este chiar scopul tratamentului. in cazul unei remisii de buna calitate, poate chiar sa nici nu mai apara boala reziduala prea "multa" pe nicaieri. sa speram ca asta se va intampla !
60 violettta
60 violettta [110c]
04-01-2013, 09:54

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna ziua! Si eu incerc sa vorbesc cat mai mult cu el, sa aflu "tipul durerii". Sa vad daca apar locuri noi unde se manifesta durerea. Ia cam 3-4 pastile de tramador in 24 de ore. pastile de 50. Dle dr, spuneti mi va rog, trebuie sa mai fac ceva in acest timp in care face citostaticele? in afara de analizele la sange? Adica nu stiu asa zisul protocol, poate intre timp mai trebuie facute alte analize, investigatii, iar eu stau degeaba si nu le fac. Sau trebuie sa l mai vada medicul, sa mearga la consult? Mi e teama sa nu omit a face ceva, din nestiinta. Asa ca va rog pe dvoastra sa imi spuneti daca e ceva ce trebuie facut pana se termina primele cicluri de citostatice.

Iar ultimele analize de sange arata ca nr leucocitelor e de 6.20, nr trombocitelor de 120, iar hemoglobina 11.4. O sa urmaresc fiecare buletin de analize sa vedem ce se schimba. Deocamdata nu e nimic ingrijorator, nu?

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri, o zi linistita!
Răspunde la topic
201 comentarii 1 2 34 5 6 7 8 9 10 11 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp