apa la plamani, cancer?

Secțiunea: Ar putea fi cancer?
201 comentarii 1 2 3 45 6 7 8 9 10 11 INAINTE ›
61 RaulDuke
61 RaulDuke [7763c]
06-01-2013, 17:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu pare nimic ingrijorator. iar despre ce poti face, intai de toate sa te linistesti putin. orice neclaritate trebuie adusa in fata medicului, dar daca mergi pe principiul ca exista lucruri utile sau indicate care nu va sunt spuse, ma tem ca nu ajungi prea departe. ce e relevant si important iti este spus si trecut in recomandari, pe biletele de externare. altfel, daca vreodata ai vreo nedumerire punctuala, poti sa o formulezi aici. altfel nu iti recomand sa stai ingrijorata fara motiv!
62 violettta
62 violettta [110c]
06-01-2013, 18:34

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara! Va multumsc frumos pentru raspuns! Si va mai tin la curent. Nu vreau sa par paranoica. Dar o mare parte din timp imi este ocupat de serviciu, si asa neglijat de la aflarea vestii. Si uneori ma simt vinovata de faptul ca nu pot umbla mult mai mult. Chiar daca uneori sunt constienta ca nu am ce face.

Multumesc frumos pt raspunsuri, dle dr si o sa va deranjez doar cu lucruri ce tin de natura medicala.

O seara linistita si o saptamana usoara va doresc!
63 RaulDuke
63 RaulDuke [7763c]
07-01-2013, 17:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Numai bine !
64 violettta
64 violettta [110c]
10-01-2013, 18:28

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara! Dle dr, astazi tatal meu avea progamat ziua 1 de citostatice. asta nu ar fi insemnat sa faca si gemzarul si carboplatinul? ambele medicamente? iar gemzarul o data 1440 si inca o data 1440. asa arata schema de tratament. si in ziua 1 asa a facut la Cluj. astazi nu ar fi trebuit facut la fel? daca era ziua 1? pt ca lui i s a facut doar gemzar 1440. e normal??? Merg sa intreb si la Oncologie, poate mai gasesc pe cineva. Revin cu amanunte, o seara linistita va doresc!
65 RaulDuke
65 RaulDuke [7763c]
10-01-2013, 20:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam si noi. poate vrea sa ii faca maine carboplatin... dar nu pot sa emit nicio speculatie, sincer, nu am pe ce.
66 violettta
66 violettta [110c]
10-01-2013, 23:16

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara! din nou. Dle dr, asa m am gandit si eu prima data, ca poate nu se risca sa le faca pe amandoua in aceeasi zi si va fi facuta maine cealalta. dar ar fi trebuit sa scrie cumva, pe undeva, nici foaie de externare nu avea. eu n am reusit sa stau toata ziua cu el, ramasese un prieten si nu stia ce anume tre` sa faca. din pacate, se pierdusera actele lu` tata si nu stia ce anume sa ii faca. dupa ce ca a asteptat vreo 2 ore degeaba sa le gaseasca s au gandit sa ii faca ceva totusi si i au facut gemzar. cand m am dus si le am xplicat ca trebuia sa faca si una si alta, au ramas uimite asistentele. si apoi si a adus aminte ca s au ratacit actele lui. Uoff...cum e posibil asa ceva? Abia acum am ajuns acasa, am stat 3 ore si ceva cu cealalta perfuzie, cobapaltin, nu stiu daca l am scris bine. a fost o zi lunga si urata dar bine macar ca am rezolvat inr un final. saptamana viitoare ia final cea de a 2-a serie de citostatice.

Va multumesc frumos pt raspuns, dle dr, o zi linistita maine va doresc.

Va mai tin la curent!
67 RaulDuke
67 RaulDuke [7763c]
11-01-2013, 09:34

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

deci... ceva e dubios acolo; este la al doilea ciclu ?

un ciclu arata asa:

ziua 1 gemzar+carboplatin - ziua 8 doar gemzar -pauza pana la ziua 21 cand se reia

asa e ?
68 violettta
68 violettta [110c]
11-01-2013, 09:43

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna dimineata, dle dr! Da, schema de tratament asa arata: Z1-gemzar si C.Z8 -gemzar, pauza 2 saptamani, dupa care se reia un nou ciclu. Iar ieri a fost Z1, trb si gemzaru si C. iar lui i se facuse doar o perfuzie cu gemzar pe baza unei hartiute de mana, deoarece actele lui le pierdusera si le gasisera abia dupa. Dar aseara am fost la oncologie si am stat sa faca si cealalata perfuzie cu C.
Oricum...daca la un lucru atat de simplu se impotmolesc.mi e teama de ce s eintampla la noi in Bacau. si nu exagerez! credeam ca o perfuzie o putem face aici fara probleme. Si daca s au ratacit actele, fac asa de capul lor? fara sa stie exact ce medicament ii era prescris bolnavului? Si dle dr, e normal sa dureze 3 ore si un pic perfuzia cu C? DE 500 MG? Stiu ca la Cluj a durat cam 2 ore 40. si facuse ambele medicamente si gemzaru si C.

Multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Ma ajutati mult, sa stiti!

O zi linistita va doresc!
69 RaulDuke
69 RaulDuke [7763c]
11-01-2013, 10:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ar trebui sa aveti in posesia voastra un bilet de externare din care sa reiasa aceste lucruri in orice moment.

despre carboplatin... da, 3 ore poate fi cam mult, dar nu vad in asta o problema prea mare.
70 violettta
70 violettta [110c]
11-01-2013, 10:43

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Aseara l am obtinut. biletul de externare. dupa ce am terminat perfuzia cu C. Si e specificat exact ceea ce s a facut. nu o vedeam ca o problema faptul ca a durat 3 ore, nu stiam daca e normal.
Multumesc mult pentru lamuriri!
71 violettta
71 violettta [110c]
15-01-2013, 11:05

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna ziua! Dle dr, revin cu o intrebare, de care sunt constienta ca nu o sa va fie prea clara, dar poate totusi ma dezmeticiti.

Saptamana trecuta, cand a fost tatal meu la perfuzie, dna dr l a si consultat si a spus ca de acum sa facem analizele in alta parte, pentru ca le vrea mai detaliate. eu plecasem la serv, ramasese tata cu un prieten, nici unul nu a intrebat ce anume inseamna mai detaliate. si unde in alta parte sa le facem? la aprticular? pai ar costa o groaza sa facem saptamanal aproape analizele la un laborator particular. am fost sa ma interesez eu apoi la oncologie, dar nu gasesc decat asistente, ele spun ca nu stiu despre ce e vorba. la ce fel de analize s a referit.
Dvoastra? stiti cumva?
Ultimele rezultate ale analizelor aratau asa:leucocite 6, 76, hemoglobina11, 4 si trombocitele 332 fata de 120 cat au iesit tura trecuta. e vreo problema? Si milgama cu B1-B6 e de ajuns sa ia un drajeu pe zi?

O zi linistita va doresc!
72 RaulDuke
72 RaulDuke [7763c]
15-01-2013, 20:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

imi pare rau dar este absolut imposibil sa "stiu" ceva de genul acesta. este ca si cum m-ai intreba daca stiu cu ce sunt imbracati oamenii din Gara de Nord in momentul asta... totusi este neverosimil sa nu fi explicat aceste lucruri fie lui fie cui era cu el, astfel incat sa fie destul de clar; sau daca nu, atunci sa fi dat un bilet scris, eventual un bilet de externare unde, la rubrica de "recomandari" sa scrie si lucrul acesta.

daca este vorba de o hemograma, atunci asta nu ar trebui sa puna prea mari probleme. incearca sa clarifici asta, poate fi important!
73 violettta
73 violettta [110c]
15-01-2013, 23:10

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara! Dle dr, am fost la oncologie cand am iesit de la serviciu, am vorbit cu o asistenta, alta decat cea de data trecuta si a zis ca e vorba de o HEMOLEUCOGRAMA. Pe ce baza a spus ea asa.nu stiu sa va zic. I am explicat ce a zis dna dr atunci. M am uitat si eu pe biletul de externare, gandindu-ma la ce ati spus, ca ce va fi IMPORTANT va fi spus. Dar nu e nimic scris. Asadar maine dimineata o a mergem sa facem ce a spus acea asistenta, acum nu stiu, in ziua perfuziei, va trebui sa mergem sa facem analizele care erau facute in mod obisnuit? Uoff...e atata dezorganizare din pacate..si prea mult dezinteres...Uneori simt ca o iau razna :(

Va multumesc foarte mult pt raspunsuri, ma ajutati mult de tot, sa stiti!
Stiam in mare parte, ca nu e atat de coerenta intrebarea incat sa puteti da un raspuns clar. Dar am zis sa incerc...poate, poate...

O seara linistita va doresc, va multumesc!
74 RaulDuke
74 RaulDuke [7763c]
15-01-2013, 23:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in mod normal cand cineva face CHIMIOTERAPIE, in dimineata zilei de administrare trebuiesc luate analize (sau cu o zi inainte), pentru ca numai in anumite limite se poate face; analizele astea includ hemograma, creatinina, biochimie, etc.

de asemenea la 7-8 zile de la orice administrare de chimioterapie, trebuie facuta neaparat HEMOGRAMA, pentru ca celulele din sange pot sa scada ca urmare a tratamentului. este o analiza foarte ieftina.
75 violettta
75 violettta [110c]
16-01-2013, 09:07

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna dimineata! Am rezolvat dimineata cu acea hemograma. Era mai simplu sa fi scris pe biletul de externare ca si recomandare, nu m as mai fi impotmolit aiurea, pt ca fiecare de la oncologie zicea "nu stiu, nu stiu", mai putin asistenta de aseara. Azi iau analizele de la laborator, iar dupa serv merg sa le duc la spital. Si dle dr, dimineata trebuie sa mai mearga sa faca analizele de "rutina" cum ar veni? care se fac in ziua perfuziei?

Va multumesc foarte mult pentru raspuns, o zi linistita va doresc!

Astazi sunt bucuroasa...tata e bine, a fost astazi ca si cum nu e bolnav, ca pe vremuri.Multuuummmesssccc dle dr inca o data!
76 violettta
76 violettta [110c]
16-01-2013, 15:59

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Am luat rezultatele de la laborator, as vrea sa mi spuneti dle dr, va rog daca sunt probleme majore :
- hemoglobina10, 2
-eritrocite3, 34
-hematocrit30, 3
-volum plachetar mediu12, 4
-distributie trombocitara 17, 1

Acestea sunt cu rosu. E ceva grav?
77 RaulDuke
77 RaulDuke [7763c]
16-01-2013, 19:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu e nimic prea rau pe ele, dar care este criteriul dupa care le-ai selectat fix pe acestea ? nu sunt cele mai importante, cu exceptia hemoglobinei. in rest mai conteaza NUMARUL TOTAL al plachetelor (sau trombocitelor, e sinonim) si NUMARUL TOTAL al celulelor albe + NUMARUL TOTAL al neutrofilelor (sau polimorfonucleatelor sau PMN cum se prescurteaza uneori). oricum, din moment ce restul nu sunt "cu rosu" pot banui ca sunt in limite normale.
78 violettta
78 violettta [110c]
16-01-2013, 23:15

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

BunA seara! Le am ales pe cele scrise cu rosu, avei dreptate. Trombocitele-393, leucocitele-4, 04, neutrofile-2, 61. Acestea sunt in regula daca spuneti ca sunt printre cele mai importante? Dna asistenta careia i am aratat rezultatele in seara asa, spunea ca e o anemie mai grava. Am facut si amilaza azi dimi, rezultatul fiind 80.

Deci nu e nimic prea ingrijorator? Asta e f bine! Deocamdata tata e binisor, cam reu cu mancarea, nu are pofta de nimic, nici mirosul de mancare nu l suporta uneori. Iar noaptea uneori pe partea dreapta a plamanului, pana in jos la coasta e fierbinte, adica e ca si cum are febra. doar acolo, restul corpului e la temperatura normala. Asta nu cred ca e de bine, nu?

Sper maine sa fie bine dupa perfuzie.
Dle dr, va multumesc frumos-frumos de tot pt raspunsuri. O seara linistita va doresc!
79 RaulDuke
79 RaulDuke [7763c]
17-01-2013, 21:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere! asteptam vesti.
80 violettta
80 violettta [110c]
17-01-2013, 22:14

Membru din 03-12-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 110

Buna seara dle dr! Alta problema astazi. Dupa ce tatal meu a terminat perfuzia, a fost sora mea, care e cam mica si nu prea o baga nimeni in seama pe acolo, la asistenta sa ceara bilet de externare. Nu i a dat, i a scris dna dr pe acelasi bilet de externare de data trecuta:`a se reveni pe data de 7-02 pt seria a 2-a, reprezentand Z1.
Ar fi trebuit sa revina de fapt pe 31 ian, nu? a 21-a zi. Asa scrie pe schema, asa ati spus si dvoastra.
Am fost din nou la asistenta, caci dna dr nu mai era. Si a zis ca e scrisul dnei dr, daca ea asa a zis inseamna ca asa trebuie. Si ca la Bacau nu fac cu pauza 14 zile ci 21 de zile pauza. I am explicat ca am mai facut asa, ca azi a fost sfarsitul celui de al doilea ciclu de citostatice, pana acum respectand acea schema.
O sa merg maine, sa vb cu dna dr, sa ma lamuresc. problema e ca sunt ofensati in momentul in care gasesc vreo eroare...poate e mult spus totusi eroare. Sau daca cer mai multe lamuriri, ori intreb una alta, una alta nu insemnand ca bat campii. lucruri necesare!
Greu, greu...:(
Aseara tata s a simtit rau...dureri...a luat 2 tramadol de 50. Si tot nu i a trecut.Sper sa fie bine in seara asa...

Va mai tin la curent! Multumesc f mult! Ma ajutati mult, stiu ca v am mai zis.dar simt nevoia sa o spun din nou.
O seara linistita !
Răspunde la topic
201 comentarii 1 2 3 45 6 7 8 9 10 11 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp