Ultimele comentarii pe forum

26241 com 1 2 3 4 ..... 249250251252253254255 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
SUBIECT COMENTARIU
carcinom renal - explicare diagnostic 13-03-2012, 20:59:25 de către donna-don
pentru catalina29
draga catalina, la mine a fost invers decit in cazul tatalui tau - la 32 de ani am facut un carcinom dermatologic diagnosticat la un cabinet oncologic si solutia a fost operatorie:s-a facut o electroexcizie -adica atit operatia propriuzisa cit si arderea tegumentelor -de la un semn mai mic decit o stafida s-a ajuns la o cicatrice postoperatorie de 10-12cm pentru ca s-au urmarit toate ramificatiile interioare.rezultatul hispato a fost melanom malign gr2.am facut atit tratament de radioterapie -overgard cu cobalt, cit si citostatice -dacarbazan si am reusit performanta unei remisii de 18 ani!
apoi la un ecograf voluntar am aflat despre carcinomul renal instalat si care s-a rezolvat lafel ca si la tatal tau, cu extirparea tumorii o data cu rinichiul...
am intrat in anul 4 fara modificari
sfatul meu ar fi operatia clasica si -daca s-ar putea sub metoda de electroexcizie -la mine a dat rezultate extraordinare
18 ani, intelegi?, iar daca se confirma malignitatea semnului, sa urmeze terapia oncologica, iti spun sigur ca e suportabila
succes! si ma bucur ca iti pasa! Te pup:
carcinom renal - explicare diagnostic 13-03-2012, 10:36:33 de către RaulDuke
pai se pare ca ecografistul care zisese sa nu te operezi, nu avea dreptate pana la urma. medicii radiologi care fac CT-ul folosesc (daca se deranjeaza) o clasificare numita Bosniak, dupa care se indica gradul de suspiciune al unui eventual chist vazut. daca NU este chist, altfel, o tumora cu oarecare caractere de invazivitate, sau pur si simplu orice tumora solida renala... sansele sunt ca e MALIGNA. practic nu exista tumori solide BENIGNE la rinichi, este atat de rar incat mai mereu se indica interventia chirurgicala.
numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 13-03-2012, 10:11:59 de către ailime46
RaulDuke,
ma gandeam la reexaminare CT doar pt a fi sigura ca medicul care mi-a facut CT a citit si a interpretat f corect totul. In ideea ca eu, inaintea operatiei, am avut un CT abdominal si dupa filmul acela, doctorii ma banuiau de un UROTELIOM, daca bine am inteles cuvantul. Dr. care imi facuse ecograf, citind CD-ul de la CT, a zis sa nu ma las opereta dupa acel CT (parerea lui era ca nu este bine facut, interpretat, ceva de genul. ). Dupa internare, mi s-a facut si o pielografie si asa, urologii au stabilit ca tumora este din celule renale. In ideea asta ma gandeam ca poate ar fi bine sa cer si o a doua parere.
Iti multumesc raspunsul primit.
Numai bine!!
carcinom renal - explicare diagnostic 13-03-2012, 09:17:24 de către RaulDuke
catalina29:
1 - o leziune suspecta de a fi melanom malign nu se lasa neoperata; nu vad cum/de ce cred oamenii ca daca SCOTI cu totul o tumora, cumva i se "grabeste evolutia"... melanomul malign in nici un caz nu este "mai putin agresiv" decat un cancer renal, mai ales unul grad Fuhrman I.
2 - toate investigatiile, CT, RMN, scaneaza metastazele sau recidivele locale cu aceeasi propensitate; totusi, daca e vorba de metastaze, aceste investigatii nu pot spune si de unde au plecat, daca sunt de la cancerul de rinichi sau de la un eventual melanom malign. principala etapa aici este excizarea leziunii de pe piele si diagnosticul ei histopatologic.
3 - despre modalitatea de operatie, asta stie cel mai bine numai dermatologul; in orice caz, daca se demonstreaza ca este melanom malign, protocolul impune REEXCIZIA, cu o margine mult mai mare in jur.


alime46:
cum ti-a zis si doctorul respectiv, pe examenul CT pe care l-ai furnizat mai sus, nu se vede nici un semn clar de recidiva a bolii neoplazice. nu cred ca se impune o reexaminare a CT-ului, cel mai bine e cum a zis el, reevaluare peste 3 luni. chiar daca teoretic (la tine improbabil) exista metastaze foarte mici, exista o limita sub care si cele mai noi metode imagistice nu mai vad nimic.
in ce scop ti-ai dori o reexaminare a CT-ului ?
carcinom renal - explicare diagnostic 12-03-2012, 18:31:12 de către ailime46
Reiau textul...
REZULTAT CT torace si abdomen, cu subst. de contrast:
Usoara hipoventilatie pulmonara in regiunile postero-bazale, ceva mai exprimat in stanga. Fara leziuni pulmonare suspecte de det. sec. Fara colectie pleurala sau pericardica. Fara adenopatii mediastinale. Exista 1-2 limfonoduli pana in 7 mm in loja Baretti.
Ficatul este omogen, fara leziuni suspecte de det. sec. Pancreasul, glandele suprarenale si splina sunt in limite normale. In hilul splenic exista doua mici imagini nodulare de 5 mm-cel mai probabil spline accesorii.
Calcifiere rotunda de 12 mm la nivelul colecistului-litiaza.
RD absent postinterventie chirurgicala pt. tu. renala. Fascia peritoneala posterioara este ingrosata usor neregulat. Exista cateva imagini limfonodulare, lateral de muschiul psoas drept, cea mai mare de 9 mm diametru.
RS dimensiuni aprox. de AP=62mm, CC=103mm, LL=46mm, cu diferentiere buna cortico-medulara si fara imagini de calculi sau dilatatii pielocaliceale.
Fara colectie intraabdominala. Cateva imagini limfonodulare paraaortic, pana in 6 mm.
Modificari degenerative vertebro-discale diseminate dorso-lombar, fara leziuni osoase suspecte de det. sec.
CONCLUZIE: Aspect postinterventie chirurgicala pt. tu. renala cu absenta RD. Fara det. sec. pulmonare, hepatice sau osoase.
RaulDuke sau cine mai poate da o parere avizata, ar fi oportun sa merg si la un alt medic sa-mi citeasca CD-ul de la CT (poate o alta interpretare a imaginilor)? Ma sperie cuvintele "imagini nodulare" sau "imagini limfonodulare" pe care le intalnesc de cateva ori prin text...
MULTUMESC.
SANATATE din belsug, tuturor!!!!!!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-03-2012, 17:41:53 de către ailime46
Scuze, am vrut sa copiez textul dupa scanare si nu stiu ce bazaconii am trimis!!!!!!!!!!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-03-2012, 17:40:53 de către ailime46
Buna seara, tuturor.
RaulDuke, te rog mult, spune-mi si mie daca reiese ceva alarmant din CT-ul pe care l-am facut, cu substanta de contrast, in urma trimiterii de catre medicul oncolog (acesta a zis ca nu se vede nimic grav si voi reveni la control dupa 3 luni). Reamintesc rezultatul histo: carcinon renal cu celule clare pT1bNxMxL0V0R0, grad nuclear 1/4.
Contrast:
regiunile
det.sec. Fara
aOehoffiii medie$ihaffi ulipana in
F ieattrl, eSte, , ;@filoghf, , r ;, ,. erpl
sp li na, :Su ntr, ih:.lir, r+itg, , r+Uffif;*l,.
de det.sec,
oel : m4i: rprobdb, iit, sp
Galciftre ^t Hda;d:6ir
, RD abse.etpot pslilrioana, este
ingfq;atait::!4flg, f d.e;;, :pa;saf i$l:P, $9?#, ,
drept, cea mai mare
RS are dimensiuni aproximative, LL=46 rnm, cu diferentitere
buna cortico-medulara si fara i pielocaliceale.
Fara colectie intraabdominala. C paraaortic, pana in 6 mm.
Mod ifi cari degenerative vertebro-d
suspecte de det.sec
.fara leziuni osoase
Concluzie : Aspect posti nterventie ala cu absenta RD. Fara
det.sec pumonare, hepatice sau :
carcinom renal - explicare diagnostic 12-03-2012, 01:37:50 de către catalina29
Buna seara,

Am urmarit in continuare acest forum si ma intristez si ma sperii de fiecare data cand vad ca imi apare in casuta de mail un alt subiect de aici. Imi pare bine cand vin persoanele si aduc vesti bune...imi cresc si mie sperantele pt tatal meu; ma ajuta foarte mult si explicatiile, mai ales cele ale domnului RaulDuke, va multumesc.

Din pacate eu o sa scriu vesti proaste.am nevoie de parerile voastre daca ma puteti ajuta. Sunt niste decizii de luat legate de tata. O sa rescriu diagnosticele lui: operat in ianuarie 2011, nefrectomie partiala dreapta, cancer renal cu celule clare, grad Furhman I-IV, stadiul I. A fost urmarit dupa operatie cu RMN abdomn si pelvis, craniu, CT torace. Prima scintigrafie osoasa facuta in septembrie 2011 arata leziuni osoase la o coasta, cap si picior drept. S-au facut CT si RMN pe zone suspiciunile de cap si picior au fost ridicate, ramane insa o leziune la coasta care a fost urmarita cu CT si scintigrafie si pana in februarie 2012 nu s-a modificat, nu au aparut nici alte leziuni. Nu a urmat nici un fel de tratament. A fost diagnosticat in septembrie 2011 si cu tromboza venoasa dr., e pe tratament anticoagulant de atunci. Tata are 57 de ani.

Si de aici incepe greul. Tot in februarie, la evaluarea oncologica, tata i-a aratat o alunita veche, o are de 15 ani (e destul de mare, cat o aluna, de culoare maro inchis cu margini regulate acum, care a sangerat in urma cu 7-8 ani, si care de vreu an s-a micsorat). Oncologul a propus extirparea urgenta!
Am consultat acum un dermatolog. Suspiciunile sunt de melanom sau fibrom, habar nu am care este mai nasol, in orice caz mi-a zis ca nici nu se compara ca agresivitate cu cancerul renal. Dermatologul a propus extirparea prin laser.

Am mai multe intrebari:
- Daca este cancer de piele si timp de 15 ani a avut o evolutie zic eu lenta.nu este mai bine sa il lase neoperat? Nu ar grabi evolutia lui operatia?

- Aceste evaluarari peridice RMN craniu, CT torace, RMN abdomen, pelvis, scintigrafie osoasa pe care tata le-a facut ultima oara in ianuarie si februarie 2012 pentru metastaze cancer renal si care au iesit bine, le pot considera si ca evalurari pentru cancerul de piele...adica daca ar fi sa fost vreo metastaza a cancerului de piele ar fi fost vazuta in aceste investigatii chiar daca ele au fost facute cu scopul de a dedecta cancerul de rinichi?

- Ce modalitate de operare este mai indicata cea cu laser sau cea cu lama? Dermatologul a recomantat laserul argumantand ca se face fara sangerare si cu mai multa precizie. Pe net am citit ca laserul in caz de melanom nu e recomandat pt ca laserul nu poate patrunde in profunzime. Din cate am vazut eu din dematoscopie este destul de profunda "alunita" tatalui meu.

Stiu ca poate ar fi trebuit sa scriu in alta parte...acesta fiind topic pt cancer renal, insa aici am postat prima oara cand tata a fost diagnosticat cu cancer renal...si acum tot el se pare ca are cancer de piele. Va rog daca puteti sa imi spuneti parerile voastre la intrebari v-as fi recunoscatoare.

Va doresc sanatate multa tuturor!
Seara buna.
carcinom renal - explicare diagnostic 07-03-2012, 20:23:46 de către RaulDuke
ok.
carcinom renal - explicare diagnostic 07-03-2012, 17:16:00 de către rome_i
aha, multumesc frumos, o sa incerc sa-l conving sa faca o investigatie si la torace !
carcinom renal - explicare diagnostic 07-03-2012, 12:10:25 de către RaulDuke
nu-ti bate capul cu analizele de laborator, caci nu e nimic in neregula cu ele, chiar daca pare ca ies putin din marje. nu are nici o semnificatie clinica! mai zici ca tatal tau se simte foarte bine, deci asta e primul indicator ca e in regula.
despre RM de abdomen, asta da, e foarte important sa faca. pentru torace insa nu se face RM, se face CT. iar RMN-ul NU IRADIAZA, numai CT-ul si tehnicile radiografice. aceste tehnici, desi se zice ca domne "iradiaza" defapt nu au nici un efect asupra sanatatii, atata timp cat sunt in niste doze recomandate anual. la un examen CT pe an sau chiar la 6 luni, inca nu se atinge doza de iradiere incasata anual din purul si simplul stat la soare ca in mod obisnuit. deci atata timp cat investigatiile sunt prescrise de medic, nu trebuie sa va temeti de iradiere sau mai stiu eu ce.
daca nu a facut CT de torace, poate sa fie suficient si o simpla radiografie, dar dupa parerea mea ea trebuie facuta, pentru ca plamanul este un loc usor de investigat, de rutina, dar unde un cancer de rinichi poate sa dea metastaze.
daca pacientul nu mai vrea sa faca nimic, treaba lui! e dreptul lui si e ok, atata timp cat intelege de ce e important sa faca si pentru ce face, care sunt sansele, ce se poate intampla, etc.
numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 07-03-2012, 11:35:54 de către rome_i
buna ziua, vin si eu cu o intrebare: am in fata 2 seturi de analize facute la distanta de o saptamana, unul de la Bioclinica si altul de la spital...si valorile sunt diferite si valorile de referinta, dupa care ar trebui sa ma iau?
Nu am fost inca la medic sa le citeasca, asteptam sa vina si rezultatul de la RMN, apropos, doar abdomen si pelvis a facut, din ce am citit vad ca si torace trebuie, dar tata nu mai vrea sa se radieze... :(, ce se mai vede la torace, in afara de plamani si inima ? el zice ca a facut anul trecut radiografie la plamani si era ok, in plus nici nu are nici un simptom, tuse sau ceva de genu`, nu se stie a fi cu probleme de inima...nu se prea lasa convins.
tata a avut carcinom renal cu celule clare, st. 1b, nefrectomie totala in august 2010.

La analizele de laborator vad ca nu se incadreaza in valorile de referinta la formula leucocitara, in cele de la spital nici n-am gasit analizele astea.
Neutrofile:39.66%, iar valoarea de referinta (45-70)
Limfocite:40.63 (20-40)
Monocite:10.94 (3-7)
Eozinofile:8 (1-3), aici e mare diferenta

Crea: la lab. 1.29 la spital:1.47
Hematii: la lab 4.74 la spital:4.35
MCHC: la lab:35.7 (32-36) la spital 37.2 (32-35)
K+ 4.74
Ca ionic:4
carcinom renal - explicare diagnostic 26-02-2012, 19:00:00 de către RaulDuke
la fel !
carcinom renal - explicare diagnostic 26-02-2012, 17:21:11 de către if
Multumesc si va doresc numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 26-02-2012, 15:51:28 de către RaulDuke
nu ai motive sa banuiesti o metastaza in ficat. trebuiesc facute evaluari periodice, inclusiv cu CT-uri de abdomen si chiar de torace, din cand in cand, spre a se depsita daca nu cumva boala recidiveaza. in rest ramane valabil ce am spus mai sus.
carcinom renal - explicare diagnostic 26-02-2012, 14:48:22 de către if
Imi cer scuze ca nu pot reproduce rezultatele analizelor, dar nu ma aflu acolo unde as fi putut s-o fac. Un amanunt pe care l-am omis, ar fi faptul ca, gradul Fuhrman a fost I - II, dimensiunea max. a tumorei a fost de 5cm, iar pe biletul de externare (dupa operatie), a fost facuta specificatia T3a, ceea ce, daca am inteles eu bine, inseamna ceva mai bland, avand in vedere faptul ca suprarenala nu a necesitat sa fie scoasa. Asa e? Sau poate tocmai pt. ca nu a fost scoasa suprarenala, sa constituie ea insasi un punct vicios, find cel mai apropiat organ de fostul rinichi bolnav? La CT-ul din 2010, formatiunea de pe ficat, era in acelasi stadiu si pt. mine, dovada cea mai graitoare ca asta n-ar pune probleme, este aceasta pofta de mancare absolut neschimbata. Dac-ar fi fost o metastaza la ficat, eu cred ca in 2, 5 ani (pt. ca prima data s-a evidentiat la CT-ul din sept. 2009), evolutia ar fi fost dezastruoasa, ceea ce nu e. Are o stare generala f. buna. Sau exista si posibilitatea de evolutie obscura? Multumesc pt. disponibilitate.
carcinom renal - explicare diagnostic 25-02-2012, 22:15:20 de către RaulDuke
din pacate marja de supravietuire la 5 ani este foarte mare, la ce stadiu descrii tu, oricat intre 25 si 75 la suta, citata in literatura.
e interesant de stiut care sunt analizele si care din analize sunt modificate. pentru un cancer de rinichi, un T3 este deja o tumora mare, cu risc mare de recidiva. apoi mai exista si faptul ca statutul ganglionilor afectati de boala nu a fost cunoscut, asta e un factor de r isc suplimentar.
dupa CT-ul din 2009, a mai facut vreun CT ? ar fi fost imporant.
carcinom renal - explicare diagnostic 25-02-2012, 20:31:16 de către if
Pt. Dr. Raulduke,

Ar fi trebuit doar sa repet :` Felicitari d-le dr.` si dv. ati fi inteles totul, dar consider ca exista lucruri care, odata observate chiar trebuiesc subliniate, din respect pt. posesor si am sa mai completez cu admiratia mea profunda, iar daca trebuie si o justificare pt. `de ce e meritorie chestia asta`, una ar fi ca net-ul e ticsit (ca sa nu spun altfel) de PUBLICITATE. Asta in general vorbind, iar in particular, ar fi ca am o afinitate pt. aceasta clasa sociala, pe cale de disparitie.
Apropo de subiectul sectiunii in care ne aflam: am si eu in familie un caz operat in mai 2007, cu rezultatul histopatologic -p T3 Nx Mx si ma tot intreb care este probabilitatea ca dupa cinci ani de la operatie sa se complice situatia. Are 56 de ani. La CT-ul din 2009, i-a aparut o formatiune de ~1, 5 cm pe ficat, dar care nu a evoluat mai deloc si nu-l deranjeaza absolut cu nimic, are o pofta de mancare teribila si e f. bine in general. Sa fie un semn de ingrijorare faptul ca trebuie sa ia zilnic medicamente de tensiune si colesterol, respectiv prestarium si crestor? Pana acum un an nu a avut nici o problema din astea. Probabil ca v-ar trebui un tablou clinic mult mai complet, dar analizele sunt f. multe si v-as plictisi, asa ca am sa va spun ca valori crescute (dar nu f. mult) au fost la tot ce inseamna : uree, acid uric, creatinina s.a. M-as bucura de opinia dv. Multumesc!
carcinom renal - explicare diagnostic 24-02-2012, 23:35:24 de către RaulDuke
heh, multumesc ! dar cum adica "pentru discretie" ? de ce e meritorie chestia asta ?
carcinom renal - explicare diagnostic 24-02-2012, 11:47:32 de către if
Dragi doamne si domni, RaulDuke este medic.
Felicitari domnule dr. pt. discretie!.
carcinom renal - explicare diagnostic 23-02-2012, 22:52:37 de către constantini
@marcy
@raul
multumesc mult pentru generozitatea de care dati dovada.
daca va fi nevoie (?!) tot la voi am sa revin pentru sfaturi si schimb de informatii.
sa fiti bine cu totii
carcinom renal - explicare diagnostic 23-02-2012, 22:34:01 de către marcy74
@constantini,
Cu mult drag impartasesc din ceea ce am citit si mai ales din experientele pe care le-am trait de cand mama s-a imbolnavit de aceasta boala.
Momentan, starea de sanatate a mamei este una relativ stabila, , ultimele analize (facute in decembrie) fiind destul de bune iar in urma CT-ului costatandu-se deasemenea o involutie semnificativa a nodulilor din parenchimul pulmonar.
Tratamentul cu Sutent pe care mama il urmeaza de 1 an se pare ca functioneaza destul de bine, insa este devastator pentru pacient.pana in acest moment mama a avut majoritatea reactiilor adverse pe care acesta le are si crede-ma ca nu sunt putine deloc.Dar, fire puternica si ambitioasa gaseste intotdeauna puterea de a merge mai departe.

Urmatoarul set de investigatii complet il vom face si noi tot in iunie si speram din suflet ca lucrurile sa stea cel putin la fel de bine.Este foarte bine ca fratele tau a descoperit boala intr-o faza incipienta si astfel lucrurile s-au putut rezolva doar prin interventie chirurgicala, fara a se apela la acest tratament chimio-terapeutic.
Chiar si asa, te rog sa nu omiteti sa faceti controale regulate pentru a fi siguri ca lucrurile nu iau o intorsatura nefavorabila.
Multa, multa sanatate atat fratelui cat si intregii familii!Doamne ajuta pe toata lumea ca prea multi oameni bolnavi sunt...:(
carcinom renal - explicare diagnostic 23-02-2012, 20:55:24 de către RaulDuke
numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 23-02-2012, 20:45:16 de către constantini
@marcy74
cer scuze ca nu am fost operativ/prompt. multumesc pentru urarile de bine adrsate fratelui meu. sper ca lucrurile sa aiba evolutie pozitiva. asteptam rezultatele analizelor din iulie a.c.
chestiunea este ca medicul oncolog a citit analizele, a spus ca este bine. nu ne-a indicat nicun medicament. nici nu era cazul!?
marcy, ce face mama ta? este bine?
tu su raul ati fost reperele mele in aceasta poveste, medicii nu au niciun sentiment, in afara de cel mercantil
carcinom renal - explicare diagnostic 14-02-2012, 19:54:52 de către RaulDuke
numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 14-02-2012, 10:05:51 de către ailime46
RaulDuke,
iti multumesc din suflet pt. cuvintele de incurajare. Sper sa nu mai apara ceva in timp... Eu sunt putin confuza in ceea ce priveste NxMx (din pT1bNxMxL0v0r0). Inteleg ca metastaze nu au de unde sa stie, deci necunoscute, dar ganglionii aferenti rinichiului nu au fost scosi? Am o prietena care a avut cancer la san si la ganglioni (acestia fiind scosi), aparea N2Mx. Oricum, iti multumesc. Saptamana viitoare sunt programata si la un medic oncolog. Voi tine legatura atat cu medicul oncolog cat si cu cei care m-au operat (la Cluj, Clinica Municipala Clujana, echipa prof. Coman: Dr. Crisan si rezidenti Logigan si Ona), carora le multumesc din toata inima pt. profesionalism, tratament si omenia pe care o au fata de pacienti.

Dumnezeu sa aiba grija de toti bolnavii si nu numai !
carcinom renal - explicare diagnostic 13-02-2012, 20:02:08 de către RaulDuke
ailime, lucrurile stau cam asa: ai avut un cancer de rinichi - tipul histologic de departe cel mai frecvent, respectiv CARCINOM CU CELULE CLARE - un stadiu foarte mic, respectiv stadiul I, pe baza studiului microscopic a piesei operatorii, care a gasit o tumoare mica, localizata la rinichi, fara ganglioni sau metastaze prin alte parti. in contextul acestei boli, ca atare, acesta este cel mai favorabil lucru care se putea intampla, caci singura metoda de tratament care asigura vindecarea este fix INTERVENTIA CHIRURGICALA de scoatere a tumorii, eventual a intregului rinichi, cum s-a practicat si in cazul tau, cu un prognostic foarte bun si sanse maxime sa te vindeci si sa nu mai ai probleme cu aceasta boala pe viitor.

felicitari, cel putin momentan (si eu sper ca pentru totdeauna) te poti numara cu mandrie printre asa-numitii "invingatori ai canceruli" !!! tot ce trebuie sa faci in viitor este sa mentii legatura cu medicii tai si sa urmezi controale periodice, inclusiv clinice, de analize si de investigatii imagistice.

iti uram numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 13-02-2012, 12:42:54 de către ailime46
Buna ziua.
Citesc si eu de ceva vreme (de cand am fost diagnosticata cu tumora renala) comentariile de pe acest forum.
Acum 3 saptamani am fost operata pt. o tumora renala dreapta. Mi s-a facut nefrectomie radicala. Rezultat anatomie patologica: Concluzii - carcinom cu celule renale, subtipul cu celule clare, grad Fuhrman 1, pT1bNxMxL0v0r0. M-8310/3.
Macroscopie- Piesa de nefrectomie radicala perifasciala de 18/ 10, 5/ 6, 5 cm., cu rinichi tumoral de 10 cm diametru maxim. Tumora localizata in zona medularei si a hilului; masoara 48 mm diametrul maxim si are culoare galbena cu zone hemoragige. Vena renala este libera, in limita accesibila disectiei= 32 mm.
Microscopie- Tumora este un carcinom cu celule renale, subtipul cu celule clare si grad nuclear 1/4. Are arhitectura predominant glandulara si chistica si prezinta arii de hemoragie. Nu depaseste capsula, nu infiltreaza grasimea sinusala si nu invadeaza aparatul pielocaliceal. Nu se gasesc aspecte de extensie venoasa sau invazie limfatica. Parenchimul netumoral prezinta modificari de pielonefrita cronica.
Poate imi spune si mie cineva cam cum stau lucrurile, mai exact. Va multumesc si va doresc multa sanatate tuturor. Dumnezeu sa ne ajute pe toti.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-02-2012, 10:20:35 de către marcy74
@Constantini,
Ma bucur nespus de mult ca lucrurile stau atat de bine in privinta starii de sanatate a fratelui dvs.
Ati procedat foarte bine ca i-ati facut acest set de investigatii complet pentru ca numai asa se poate evalua corect evolutia sau involutia bolii.Nefiind metastaze ma gandesc ca nu este cazul unui tratament oncologic ceea ce este minunat pentru starea de, , bine`` a pacientului.Trebuie ca in continuare sa efectuati controalele medicale periodic (la 6 luni ) si sa priviti viitorul cu optimism!
Va doresc din suflet multa, multa sanatate si sa auzim numai de bine!
carcinom renal - explicare diagnostic 09-02-2012, 20:59:25 de către constantini
@adanaroro
sa stii ca este chiar foarte binevenita orice interventie si orice sfat date de Raul celor care nu sunt specializati in medicina.
eu ma bazez pe dlui, chiar daca tu poate zambesti.
putem fi si noi de folos pt voi, dar in domeniile noastre de cunoastere/experiza
carcinom renal - explicare diagnostic 06-02-2012, 14:00:29 de către RaulDuke
heh, mersi! esti de treaba. la mai mare !
carcinom renal - explicare diagnostic 06-02-2012, 09:59:30 de către danaaaa
Raul, buna treaba faci tu pe aici. Iti citesc cu interes raspunsurile pe acest subiect. Multumesc.
carcinom renal - explicare diagnostic 04-02-2012, 15:29:42 de către constantini
@RaulDuke
multumesc foarte mult domnule.
cred ca sunteti un bun specialist.
nu stiu cum sa va contactez si in particular.
-----------------------*


(*modificat de admin)
carcinom renal - explicare diagnostic 04-02-2012, 12:45:28 de către RaulDuke
rezultatele acestor doua investigatii recente sunt intr-adevar incurajatoare. ele vor fi repetate la 6 luni, iar daca si data viitoare vor fi in regula, acest lucru se coreleaza cu o sansa foarte mare de vindecare.
prognosticul/speranta de viata in aceste boli se exprima prin "rata de supravietuire la 5 ani", adica numarul de bolnavi care, odata diagnosticati, mai sunt in viata dupa 5 ani. aplicat strict la cancerul renal la stadiul T3 N0 si M0, aceasta rata de supravietuire la 5 ani este de aproximativ 59% (medscape). sunt multi factori care pot fi luati in considerare aici, dar faptul ca e tanar si ca a avut o tumoare localizata la rinichi, care a fost indepartata cu succes, sunt factori net pozitivi. in general daca ajunge la 5 ani (cu sansele pe care le-am discutat) si in aceasta perioada nu mai apare nici un semn de recidiva al bolii, se considera vindecat.
va urez mult succes !
carcinom renal - explicare diagnostic 04-02-2012, 12:29:20 de către constantini
@RaulDuke
@marcy74
Ita care sunt concluziile CT si scientigrafie osoasa la care a fost supus fratele meu (operat la 8 nov.2011) de carcinom renal stang, histo: pT3a, pNo, pMo)
CT: fara semne Ct de recidiva tumorala locala sau la distanta, in etajul toraco-abdominal.
dubla vena cava inferioara
scinetigrafia: fara determinari secundare osoase.
si oncologul si chirurgul mi-au spus ca urmatorul examen sa fie peste 6 luni.
Va intreb daca sunt incurajataore aceste rezultate (la sange singura analiza "peste" a fosteozinofile procentula (8.81%).
Pe voi si pe alti oameni/rude care au trecut prin aceasta "experienta: care este speranta de viata la un carcinom de acest fel.
Revista de urologie spune ca este de cca 5 ani?
multumesc anticipat pentru parerea/informatia voastra
carcinom renal - explicare diagnostic 13-01-2012, 01:37:09 de către marcy74
@constantini,
Si eu sunt de parere ca de acum trebuie sa faci ceea ce iti spune oncologul.Chirurgul si-a facut treaba lui dar asta nu inseamna ca pacientul este vindecat.
Nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta Ct-urilor facute la 3 luni, in carcinomul renal asta este mersul normal al lucrurilor, evolutia bolii se urmareste din 3 in 3 luni in primul an dupa operatie iar apoi daca lucrurile stau bine se raresc la 6 luni.
Si eu te sfatuiesc sa mergi la oncolog cu incredere si vei vedea ca lucrurile vor evolua pozitiv!
Sanatate multa si sa auzim numai de bine!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-01-2012, 22:48:24 de către RaulDuke
ti-am raspuns pe cealalta postare a ta.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-01-2012, 21:58:55 de către ileanka
buna seara
ce stiti despre tratamentul cu VOTRIENT?
multumesc
carcinom renal - explicare diagnostic 03-01-2012, 09:14:48 de către danaaaa
La multi ani buni!
carcinom renal - explicare diagnostic 31-12-2011, 17:42:30 de către RaulDuke
La multi ani !
carcinom renal - explicare diagnostic 31-12-2011, 17:30:33 de către rome_i
La multi ani !!!!!!!!!!!!!sa aveti un an plin de sanatate si fericire.
Sa ne auzim cu bine in 2012.
carcinom renal - explicare diagnostic 24-12-2011, 00:44:12 de către RaulDuke
risc pentru ce ? nu exista "CT global". fa un CT ca lumea de torace si abdomen, pentru ca asta va spune bine daca exista suspiciuni e boala reziduala sau recidiva, iar scintigrafia va spune daca exista sau nu imagini sugestive pentru metastaze osoase, si numai astfel vei avea parte de o stadializare buna a acestei boli. datoria chirurgului, pana una alta, e incheiata! daca aveti temeri obsesive legate de "riscul de iradiere" (care e un basm, in mod normal) faceti doar un CT de torace si un RMN de abdomen.
carcinom renal - explicare diagnostic 23-12-2011, 23:08:05 de către constantini
@RaulDuke
@Marcy74

Va multumesc pt interesul vostru de a comunica si a spune si altora ce stiti despre aceasta boala si pacientii in cauza.
Am fost, poate indemnat si de voi, la un oncolog, cu rezultatul analizei anatomo patologice de la "piesele" extirpate fratelui meu (a se vedea mai sus).
Oncologul s-a aratat foarte afectat ca astazi nu se mai respecta o "procedura" clasica in astfel de operatii, respectiv ca oncologul sa faca parte din echipa de medici ce asista un bolnav cu carcinom renal.
M-a indemnat ca degraba (desi a recunoscut ca rezultatul analizei nu spune lucruri grave) sa-mi aduc fratele la Bucuresti (locuiste in provincie) pt un CT global, inclusiv scientigrafie osoasa.
Chirurgul mi-a spus ca la trei luni (operatia a fost facuta in 8 noiembrie 2011) sa facem ecografie, radiografie pulmonara si analize sange.
Ma intreb acum dupa cine sa ma iau, cine arre mai multa dreptate?
Apoi, oare, CT la nici trei luni nu este cu risc?
Imi spuneti ceva din experienta voastra?
Multumesc
carcinom renal - explicare diagnostic 15-12-2011, 23:56:16 de către marcy74
Sunt perfect de acord cu cele spuse de tine, asteptam cu interes cu totii o schimbare radicala in sistemul de sanatate pentru ca altfel nu vom putea niciodata sa ne consideram tara membra UE(si nu numai din punct de vedere al sanatatii.)
carcinom renal - explicare diagnostic 15-12-2011, 22:48:25 de către RaulDuke
la fel si tie! comentariul meu vis-a-vis de aceasta situatie des intalnita si nefasta in romania este ca sursa ei rezida in proasta implementare, finantare si administrare a MEDICINEI PRIMARE (adica medicina de familie). medicul de familie trebuie sa fie defapt cel mai important medic din viata oricarui om, inclusiv cand acesta sufera de o boala cronica pentru care se afla intr-un tratament indelungat intr-un centru mare, inclusiv cand este diagnosticat sau suspect de cancer.
si la noi va deveni asa, odata cu schimbarile radicale din sistem ce se anunta pentru incepand de la anul.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-12-2011, 00:04:24 de către marcy74
Intr-adevar, m-am gandit si eu la un moment dat ca rolul urologului chirurg este acela de a-si face treaba cu maxim profesionalism din punct de vedere al interventiei chirurgicale in sine.Doar ca, in acele momente in care esti complet daramat datorita diagnosticului crunt pe care il primesti coroborat cu lipsa de informatie medicala(pe care de ce sa nu recunoastem cei mai multi dintre noi nu o avem), risti foarte mult sa te declari invins in fata bolii, ceea ce nu este deloc in regula.
Sincer, eu am mers cu mama la oncolog din proprie initiativa, fara ca cineva sa ne recomande acest lucru.Este foarte greu ca tu(care nu ai nici o legatura cu medicina) sa convingi pe cineva ca TREBUIE sa mearga si la un consult oncologic atata timp cat medicul chirurg(specialistul) care te-a operat nu-ti recomanda sa faci acest lucru.
Multumesc mult inca o data pentru toate sfaturire extrem de utile pe care ni le oferi mereu, neconditionat!

Sanatate multa tuturor si sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
carcinom renal - explicare diagnostic 14-12-2011, 23:29:43 de către marcy74
Cu multa placere, rome_i!
carcinom renal - explicare diagnostic 14-12-2011, 23:01:01 de către RaulDuke
marcy74, nu toti urologii procedeaza asa. atunci cand o fac totusi, nu este altceva decat semn de neglijenta profesionala provenita dintr-o lipsa de fie judecata medicala fie de tinere la curent cu standardele medicale, mereu in schimbare. din pacate multi chirurgi, care sunt foarte buni dpdv tehnic, dupa mai multi ani in meserie capata aceasta autosuficienta, care nu le dauneaza lor prea mult, dar pentru pacienti e un dezastru. in momentul acela chirurgul nu mai e medic, ci devine un simplu tehnician, o unealta care poate fi foarte utila, dar numai daca stii cum si cand sa o folosesti. din pacate asta nici nu se poate spune ca e un lucru rau. ce preferi de la un chirurg: sa stie "carte" sau sa aiba "mana foarte buna", in conditiile in care, evident, omul nu are suficent timp pentru a le duce pe amandoua la extrem ? eu o prefer pe a doua.
ca atare, desi un chirurg poate fi EXCEPTIONAL, pentru judecata oncologica (adica atunci cand cineva se confrunta cu diagnosticul de cancer) a te increde strict in parerea lui este extrem de riscant. aici intervine oncologul. aviz tuturor !!!
carcinom renal - explicare diagnostic 14-12-2011, 15:14:48 de către rome_i
multumesc marcy74
carcinom renal - explicare diagnostic 14-12-2011, 10:07:44 de către marcy74
Analizele sunt cele uzuale bolii:hemoleucograma completa, acid uric, uree serica, creatinina, examen complet urina si urocultura si in plus mama a mai facut si ionograma(ca, cl, mg, k si na), tgo, tgp, trigliceride si colesterol(seric total, hdl, ldl)
CT-ul l-a facut abdomen+pelvis si torace.
Sanatate multa !
carcinom renal - explicare diagnostic 14-12-2011, 09:23:44 de către rome_i
Va rog mult sa-mi spuneti si mie ce analize de sange se fac si CT la torace? multumesc
carcinom renal - explicare diagnostic 14-12-2011, 00:19:02 de către marcy74
Constantini,
Rezultatul anatomopatologic este intr-adevar unul favoarbil pacientului atata timp cat este pus cu responsabilitate, cum bine zicea RaulDuke.O sa-ti dau exemplul concret al mamei mele care a fost operata in urma cu un an si dupa rezultatului anatomopatologic (pt3b, pn0, pmo) medicul urolog care a operat-o nu ne-a recomandat tratament oncologic.Totusi la computerul tomograf facut inaintea operatiei se evidentiasera in parenchinul pulmonar niste noduli care puteau fi o eventuala metastaza pulmonara.Primele 3 luni de la oparatie nu am considerat a fi necesar si un consult oncologic avand incredere deplina in domnul profesor.La primul control facut dupa operatie(3 luni) i s-a facut din nou CT pe langa ecografie si analize de sange.Formatiunile nodulare din parenchinul pulmonar erau intr-o usoara regresie fata de Ct-ul trecut ceea ce era un semn bun, dar totusi am hotarat ca ar fi indicat sa cer si parerea unui medic oncolog.Am avut sansa sa dau peste o doamna doctor extrem de draguta facuta pentru meseria asta.Dansa a considerat ca este posibil sa fie o metastaza pulmonara si ca ar fi foarte indicat sa incepem imediat tratamentul cu sutent.Am depus dosarul in luna martie si ne-a fost aprobat tocmai in luna august(dar asta este o alta poveste...).Cert este ca am reusit sa-i cumpar mamei tratamentul inca din luna martie pana ce ne-a fost aprobat si rezultatele nu au intarziat sa apara.De atuci la fiecare 3 luni am facut CT +analize si lucrurile au mers din ce in ce mai bine.Ultimul CT l-am facut pe 2 decembrie(la 1 an de la oparatie) si formatiunile nodulare s-au redus foarte mult atat numeric cat si dimensional, deci tratamentul functioneaza perfect.Doresc sa specific ca pe fiecare buletin de la examenul CT, la diagnostic trimitere este specificat:Carcinom renal, meta pulmonare?Acest meta ramane totusi sub semnul intrebarii deoarece la anatomopatologic nu s-a evidentiat a fi vreo metastaza.
Sunt perefct de acord cu RaulDuke, care spunea ca in boala asta e foarte importanta monitorizarea continua.Acum dupa 1 an de la operatie ni s-a recomandat sa facem CT la o jumatae de an in loc de 3 luni.
Sunt increzatoare ca lucrurile vor sta si pe viitor la fel de bine si de aceea sfatuiesc pe toata lumea care sufera de aceasta boala sa ceara si o a doua opinie si acela sa fie medicul oncolog.
RaulDuke, doresc e ceva timp sa-ti pun aceasta intrebare:ai idee de ce medicii urologi, in general, nu prea indruma pacientul spre medicul oncolog?Oare sa fie din cauza agresivitatii tratamentului oncologic asupra organismului si implicit asupra acelui rinichi unic de care trebuie sa avem grija ca de ochii din cap?Pentru mine ramane in continuare un mare semn de intrebare.Doresc sa-ti multumesc de asemenea pentru toate sfaturile utile pe care ni le oferi mereu cu atata generozitate!
Sanatate multa si sa auzim numai vesti bune!
carcinom renal - explicare diagnostic 13-12-2011, 22:50:44 de către RaulDuke
nu-ti face probleme! ramane stabilit ce am spus mai sus si numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 13-12-2011, 20:36:40 de către constantini
@RaulDuke
fratele meu a fost operat la inceputul lunii noiembrie. este in buna forma, a fost un tip puternic, obisnuit cu munca fizica.
medicul chirurg ne-a spus ca la trei luni sa fecm eco, radiografie pulmonara si analize de sange.
la cele doua piese analizate, respectiv rinichi stang se preciza (in buletinul de analize) ca "formatiunea tumorala respecta tesutul gras perinefric, fiind delimitata prin pseudocapsula fibro-colagena, dar invadeaza masiv sinusul renal cu perforarea secundara a peretilor pelvicaliceali; in sinusul/hilul renal - vase cu lumen lebere; la polul superior - glanda suprarenala cu plan de clivaj fata de rinichiul tumoral fara metastaze.
in ce priveste a doua piesa, respectiv tesut adenopatic pedicular, buletinul spune: "grup de cinci limfoganglioni fara metastaze".
Nu stiu cum sa va multumesc pt atentia ce imi acordati.
carcinom renal - explicare diagnostic 13-12-2011, 18:19:08 de către RaulDuke
cand anume a fost operat ? un consult oncologic nu strica, este chiar esential, dar nu e vorba de urgenta aici, cu siguranta. daca acel M0 este pus cu responsabilitate, adica s-au exclus metodic existenta oricaror metastaze, prognosticul e bun si sperantele de vindecare sunt destul de mari, chiar fara o indicatie precisa de a urma tratament oncologic pe termen lung. tot ce zic ghidurile ca trebuie facut de acum inainte este monitorizare, pe termen lung.
faceti o programare la oncolog, dar nu e urgenta.
numai bine !
carcinom renal - explicare diagnostic 13-12-2011, 14:00:55 de către constantini
bine s-a spus pe forum, din pacate in spitalele noastre nu se comunica mai deloc cu pacientii.
Ma adresez tuturor, dar, mai ales, dlui Raul.
Fratele meu, de 60 ani a fost operat la Fundeni, extirpat rinichiul stang, concluzia exemenului anatomopatologic: carcinom renal cu celule clare, grad nuclear Fuhrman inalt (3 si 4), pT3a, pN0, pMo. Binevoiti, dv. si alte persoane aflate in cauza, si spuneti-mi daca trebuie sa ma adresez urgentt unui medic onclog. Chirurgul spune ca nu. Daca cineva cunoaste un exemplu asemanator, rog care este durata de viata in asemenea situatii si cum poate fi ea prelungita
carcinom renal - explicare diagnostic 06-12-2011, 00:02:17 de către RaulDuke
T3a se refera la dimensiunea tumorii primare si raportul cu organele/tesuturile vecine, si spune asa: tumora invadeaza vena renala sau ramurile ei imediate, sau invadeaza grasimea din jurul rinichiului respectiv (numita grasimea Gerota), dar nu o depaseste. adica este vorba de o tumoare de dimensiune mare, dar care nu a apucat sa invadeze organe vecine. faptul ca nu se cunoaste daca exista ganglioni invadati sau existenta metastazelor la distanta, nu poate oferi un stadiu precis. este, ca atare, minim stadiul III (daca N este 0 sau 1 (un ganglion invadat)) si daca M este 0 (nu exista metastaze la distanta), si maxim stadiul IV daca exista mai multi ganglioni invadati (N mai mare sau egal cu 2), sau, indiferent de N, daca exista metastaze in organe la distanta (adica M1). de la asta vine fiecare initiala: T - tumora, N - noduli ganglionari, M - metastaze.
in functie si de gradul Fuhrman, scris pe buletinul histopatologic, se poate incadra respectiva tumora/cancerul intr-un grup de risc si cu un anume prognostic - inalt, scazut, mediu.
carcinom renal - explicare diagnostic 05-12-2011, 08:08:20 de către aralex
este vb de cancer renal, i s-a rezecat o tumora de 6, 5 cm si un rinichi.celelalte organe par in regula, PSA este 4, 84
carcinom renal - explicare diagnostic 04-12-2011, 16:54:47 de către RaulDuke
despre ce tip de cancer (ce localizare) evorba ?
carcinom renal - explicare diagnostic 03-12-2011, 20:48:07 de către aralex
spuneti-mi, va rog, ce inseamna stadiul T3aNxMxGx ?
carcinom renal - explicare diagnostic 25-11-2011, 08:38:34 de către rome_i
aha, am inteles, de chirurg acum e prea tarziu, deja e operat...
carcinom renal - explicare diagnostic 24-11-2011, 22:43:29 de către RaulDuke
nu am nici o informatie despre asa ceva. din pacate mijloacele terapeutice sunt foarte foarte putine in aceasta boala si tin de un protocol relativ ingust, deci nu e nici pe departe atat de important "cat de bun specialist" e un oncolog aici, pe cat ar conta cat de bun ar fi un chirurg...
ce-i drept eu unul nici nu prea cred in "nume", ca sa ma exprim asa, cu atat mai putin ca sa le mai si recomand. un dosar de sutent poate face oricine...
carcinom renal - explicare diagnostic 24-11-2011, 21:08:43 de către rome_i
da, din pacate...
apropos cine credeti ca e cel mai bun specialist oncolog, in cancerul renal?
carcinom renal - explicare diagnostic 24-11-2011, 17:21:32 de către RaulDuke
da, din pacate nu poate fi tratat/investigat un bolnav dupa dorintele sau multumirile apartinatorilor. ce iti doresti tu sau ce te multumeste pe tine nu are legatura cu ce e indicat medical. cum am zis si in alte posturi, si consecvent cu ce zice medicul de la oradea, importanta PET/CT in cancerul renal cu celule clare nu e stabilita. in schimb examenele IRM tintite sunt mult mai bune, ghidate si de medicul oncolog.
carcinom renal - explicare diagnostic 24-11-2011, 16:47:18 de către rome_i
Am vorbit azi cu medicul de la pet ct oradea si nu ne-a incurajat sa facem pt ca, pet ct nu e relevant decat 30 % in cazul carcinomului renal cu celule clare, mai degraba sa facem Rmn...acum sunt intr-o ceata total, dupa ce in final ne-am hotarat sa mergem acum suntem iarasi dati peste cap...
Eu nu ma multumesc cu RMN, ca acesta il face doar pe torace, iar eu as fi vrut sa fie din cap pana in picioare, asa cate RMN uri ar trebui facute :(
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 20:20:55 de către RaulDuke
no problem !
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 19:10:49 de către rome_i
Multumesc RaulDuke
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 17:54:29 de către RaulDuke
PET/CT in romania se face absolut in regula, cu limitarile lui intrinseci. dar investigatiile care mi-au fost returnate la pacientii trimisi au fost absolut in regula si au ghidat bine si diagnosticul si conduita terapeutica. momentan se face la Oradea sau in Bucuresti, cu dosar intocmit de oncolog si aprobat de comisie, sau cu banii jos. nu mi se pare utila deplasarea pana prin alta tara doar pentru a NU face in romania.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 16:32:40 de către andreea-mihaela
Catalina, daca ar fi metastaze la oase, ar trebui sa inceapa tratament cu Zometa sau cu Bonefos, care ajuta.
Exista si un site, www.petct.ro, unde poti sa suni si poate te indruma ei mai bine, depinde si din ce oras esti.
Multa sanatate!
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 14:33:06 de către rome_i
Dar la intrebarea cum vi sa par centrele din Romania care fac Pet Ct are cineva vreun raspuns?
Si acum ma refer mai ales la cei de la Oradea, ca acolo aveam de gand sa mergem? Multumesc
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 13:28:49 de către RaulDuke
da, daca este local avansat, in speta inoperabil.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 13:13:27 de către danaaaa
Se poate face dosarul pentru Sutent daca nu sunt metastaze?
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 12:59:28 de către RaulDuke
absolut orice RMN poate sa vizualizeze peretele toracic. nu stiu prea bine ce inseamna treaba cu coasta care nu poate fi prinsa si nu stiu ce, mi se par niste baliverne. orice clinica din asta privata din bucuresti face asta, fie cu trimitere/programare de la oncolog, fie pe banii pacientului.
speranta lui de viata nu scade in aceste 3 luni. din pacate variantele sunt doar 2:
1) nu are metastaze si atunci lucrurile sunt in regula (asteptati dosarul de sutent)
2) ARE metastaze si oricum nu se poate face nimic in plus fata de tratamentul cu Sutent; se schimba prognosticul (in rau) si atat, dpdv al optiunilor terapeutice.
din pacate sperantal lui de viata nu poate fi influentata in momentul de fata.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 12:19:48 de către catalina29
Multumesc Raul,

Am vorbit cu si cu un ortoped, nu recomanda punctia pentru asta, a spus ca este foarte dureroasa si rezultatul nu aduce atat de multe beneficii. Pentru RMN, m-am interesat dar coasta nu poate fi prinsa in RMN, se face doar CT pt coaste. Tu stii un cabinet care face RMN de torace?

Insa ma tot intreb daca se poate face o alta investigatie, stiu punctia este cea mai sigura, m-am gandit si la PET pentru ca am inteles ca poate detecta chiar si ganglionii.
Ma gandesc ca pierdem timp asteptand inca 3 luni, fara tratament. Speranta lui de viata nu scade daca se intarzie 3 luni inceperea tratamentului?
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 11:58:21 de către RaulDuke
absolut NU pentru ca daca leziunile sunt mici, PET/CT nu are acuratete diagnostica pentru ele. nu poate fi facut decat cel mult RMN de zona respectiva si eventual vorbit cu un ortoped foarte curajos si motivat si implicat care sa se incumete la o punctie. asta teoretic, pentru ca nu as recomanda asta. in schimb conduita recomandata, cu asteptare trei luni si repetare (poate cu eventual RM in loc de CT... de aceeasi zona) mi se pare foarte rezonabila.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 11:44:16 de către catalina29
Buna,

Ce parere aveti despre PET-CT-ul care se face la noi in tara? A fost cineva la aceasta investigatie aici?

Cred ca tatal meu ar avea nevoie. Scintigrafiea osoasa a aratat posibile metastaze osoase la coasta si la craniu, dar CT-ul pe zonele respective a aratat ca leziunile respective nu sunt certe de natura maligna. Medicii cu care am vorbit au spus ca nu pot sa spuna suta la suta daca sunt sau nu metastaze pentru ca sunt prea mici, iar despre PET CT la fel ca nu ar aduce un raspuns de suta la suta...parerea finala a fost sa asteptam inca 3 luni (deja a trecut o luna) pana la refacerea CT, bineinteles fara sa inceapa tratamentul cu Sutent. El se simte bine, nu are dureri de nici un fel, toate analizele si markerii sunt bune, in afara de o tromboza venoasa...care si asta ar putea fi un semn de metastaze.

Credeti ca ar fi de ajutor un PET?
Va multumesc si sanatate multa tuturor.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 11:23:32 de către RaulDuke
apare, dar NU SE INTOCMESTE COMISIE pentru dosare. e ca o scapare, ca sa zic asa. insa din iunie oricum nu mai poti lua medicamente injectabile din farmaciile cu circuit deschis. numai din spital. iar spitalul nu achizitioneaza acest medicament.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 10:33:47 de către danaaaa
Nu inteleg! Torisel apare in lista medicamentelor cu compensare 100%, valabila de la 1 ianuarie 2011.
Exista posibilitatea sa fie prins in aceasta lista si totusi sa nu fie aprobat? Vorbesc de cazul general si nu de situatia in care nu ti se aproba dosarul.
carcinom renal - explicare diagnostic 15-11-2011, 09:58:41 de către rome_i
RaulDuke eu nu vrau sa conving pe nimeni de nimic, n-am nici un interes...fiecare face ce crede ca e bine pentru el.

Adanaroro bravo, ma bucru mult ca reusesti sa faci asta, tata cu fiecare ocazie spune ca nu mai are nici o bucurie in viata...iar cand cineva il intreaba cum se simte, raspune: "CA-N CER", a se citi intr-un cuvant...e totusi bine ca are activitate si nu se gandeste tot timpul acolo, imi pare rau totusi ca nu este mai optimist...
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 19:25:14 de către RaulDuke
Torisel nu e in lista de medicamente cu aprobare. Nu poate fi accesat de catre nimeni decat prin cumparare directa cu banii jos. Cel putin la ora actuala.
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 17:07:28 de către andreea-mihaela
Buna!
In ceea ce priveste medicamentul Torisel, nu stiu daca este introdus in programul Casei de Asig de Sanatate. Cand am vrut sa-l incercam noi, abia era introdus pe lista Agentiei Nationale a Medicamentului, iar tatal meu urma sa fie primul pacient caruia i s-ar fi administrat, cel putin in Bucuresti. Reusisem sa-l aducem in Romania din Austria, insa ne lovisem de refuzul celor de la IOB de a i-l administra, tocmai pentru ca nu mai fusese administrat nici unui pacient, iar starea tatalui meu era destul de grava la acel moment. De altfel, in dimineata zilei in care a murit, aveam banii pregatiti pentru 2 fiole, insa am ajuns sa-i folosim pentru inmormantare. S-ar putea ca acum sa fie pe lista Casei, insa fara doar si poate ca fara referat de la medicul oncolog care il propune pe pacient pentru tratament, nu se poate rezolva nimic.
Referitor la Sutent pot spune ca acest medicament i-a prelungit viata tatalui meu cu circa 18 luni, cu o calitate buna a vietii cam 16 luni (timp in care a condus, a fost destul de activ, a macat destul de bine si nu a existat progresia bolii). Daca v-a fost recomandat acest medicament (tratament de prima linie in cancerul renal metastazat), faceti tot posibilul si luati-l. Procedura nu este foarte grea, trebuie doar sa aveti concursul medicului oncolog care sa va faca referatul pentru Casa, apoi va trebuie noroc, daca nu aveti altceva la indemana. Insa mai exista posibilitatea de a lua legatura cu cei de compania producatoare si poate puteti beneficia de sprijinul lor, nu mai stiu acum sub ce forma se mai acorda.
In ceea ce priveste tratamentele complementare, naturiste sau cum vreti sa le numiti, noi am incercat aproape tot ce se putea incerca la momentul la care ne aflam noi. Ce pot sa va zic, asa cum am mai spus-o aici, nu exista boli, exista pacienti, deci fiecare reactioneaza in felul lui, in stransa legatura si cu celelalte afectiuni pe care le-ar mai putea avea. Ce pot eu sa va recomand este sa faceti un scan, CT, RMN sau PET-CT COMPLET, din cap pana in picioare, pentru ca sa puteti avea o evaluare cat mai exacta a metastazelor, daca exista. Nu vreau sa sperii pe nimeni, dar eu am trecut prin asta si stiu. Foarte important este, de asemenea, psihicul. Trebuie sa gandit pozitiv, trebuie gasita o cale de a privi totul din perspectiva binelui, nici nu stiu cum sa ma exprim, trebuie sa nu va pierdeti speranta nici un moment!
Nici noi nu i-am spus tatalui meu ce boala are, adica n-a stiut diagnosticul exact, insa cred ca in final si-a dat seama. Fiecare isi cunoaste cel mai bine bolnavul si poate gasi abordarea care sa-l protejeze cel mai mult.
Referitor la Dl. Dr. Boerescu, cred ca este un om de mare exceptie, el a fost cel care l-a pus pe tata pe picioare in anul 2000 cand avenit din spital, dupa ce refuzase operatia si nici macar nu se putea tine pe picioare. A trait dupa aia 10 ani, cu ajutorul lui Dumnezeu, desigur si cu operatia pe care a facut-o tot la prof. Sinescu.
Nu stiu ce sa zic despre interferon, am o cunostinta care s-a operat cam in aceeasi perioada cu tata, lui i s-a recomandat si administrat interferon, tatalui meu nu, si cand tata a murit, el traia si era bine (nu am cunostinta de analizele lui medicale).
Daca cineva doreste sa spun ce tratamente naturiste sau de orice fel a urmat tata, pot sa o fac; mi-as dori ca toata lumea care sufera de aceasta nemiloasa boala sa traiasca sau sa se vindece candva. Asta am sperat eu, ca tata sa mai traiasca inca o luna si inca o luna, poate se va descoperi ceva, sau se va pune in circulatie ceva testat, care s-a dovedit a fi eficace!
Va doresc multa sanatate tuturor si s-auzim numai de bine!
Doamne ajuta!
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 12:05:53 de către danaaaa
Nu am inca nevoie de acest medicament. Sunt in stadiul 3.
Dar de ce spui ca nu are aprobari? Torisel este acoperit de CNAS.
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 11:57:58 de către RaulDuke
da, din pacate. ai avut acces la torisel ?
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 11:47:54 de către danaaaa
Curat ghinionista eu cea cu celule cromofobe!
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 11:45:50 de către RaulDuke
temsirolimus nu are aprobare pentru nimic in romania. noroc ca respectivul cancer renal cu celule cromofobe este extrem de rar. de departe majoritar e cel cu celule clare.
carcinom renal - explicare diagnostic 14-11-2011, 11:02:06 de către danaaaa
Intr-adevar, in stadiul 4 al bolii se prescrie SUTENT. Insa nu este recomandat pentru toate tipurile de celule. Cancerul renal cu celule cromofobe de exemplu, nu raspunde la Sutent ci la Temsirolimus (Torisel). In acelasi timp sustin si o alimentatie sanatoasa. Va recomand sa cititi "Anticancer"de David Servan. M-a ajutat sa inteleg mecanismul acestei boli si mai mult decat atat m-a mobilizat sa intru in lupta cu ea. Habar n-am daca poate fi invins cancerul dar sunt convinsa ca nu trebuie lasat sa-si faca de cap. Cum am ales sa fac asta? in primul rand fac tot ce scrie la carte dpdv medical: in acest stadiu, controale din 6 in 6 luni. Incerc sa mananc cat mai sanatos: am eliminat carnea (dar daca imi este pofta de ceva gust), folosesc doar ulei de masline, produse bio, nu prajeli. In plus iau Omega 3 si Selezin. Fac miscare mai mult decat inainte. Si imi pastrez un psihic excelent. E adevarat, e ca si cum ai avea 2 vieti: cea normala si cea de bolnav. Nu le amestec prea mult si incerc sa o minimalizez pe cea "bolnava", dar nu o ignor.
Referitor la tratamente alternative. Sunt atat de multe propuneri de tratamente incat n-am stiut ce sa aleg. Mult prea multe! M-am decis sa nu mai alerg pe la mii de vraci in care oricum nu am incredere.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 19:44:12 de către RaulDuke
rome_i, nu exista nici un studiu favorabil "alimentatiei sanatoase". nu exista decat niste titluri de carti care sunt niste descrieri minunate si alte asemenea, dar nu sunt studii stiintifice. singurele studii stiintifice facute despre impactul alimentatie in TRATAMENTUL CANCERULUI (nu in prevenire), si s-au facut foarte multe, nu arata ca sunt mai utile decat apa de ploaie. multe dintre aceste regimuri fac defapt foarte mult rau. iar asta NU e doar parerea mea, este parerea a mii de oameni de stiinta, cercetatori, biologi, medici si nu numai oncologi. fiecare crede ce vrea, pareri are voie sa aiba oricine, dar argumente au foarte putini.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 17:57:40 de către marcy74
anca9, inteleg ca tatal tau a fost operat la Fundeni de d-nul.prof.Sinescu?

Si mama mea a suferit o nefrectomie totala dreapta, rezultatul histopatologic fiind, , carcinom renal-varianta cu celule clare, fuchman, std.3b, metastaze pulmonare``.Operatia mamei a avul loc la Cluj la clinica d-nului prof.Lucan, pe 30 noiembrie fiind 1 an de cand s-a intervenit chirurgical.Si eu am fost in aceeasi situatie cu tine:disperarea pusese stapanire pe mine si ma gandeam la tot ce putea fi mai rau.in acelasi timp insa am cautat sa ma informez cat mai mult despre boala mamei pentru a putea sa o ajut.Primul lucru pe care l-am facut a fost sa gasesc un oncolog bun(bun in conceptia mea nu inseamna doar foarte bine pregatit profesional dar si un om deschis cu care sa poti sa comunici deschis si sa -ti dea toate detaliile de care ai nevoie la un moment dat) si am pregatit dosarul pentru Comisia Nationala de oncologie pentru SUTENT.Intr-adevar la momentul de fata este singurul medicament care da rezultate pe carcinomul renal metastatic.Dosarul ne-a fost aprobat in luna august 2011, dupa 5 luni de cand l-am depus prima oara.Din luna martie insa eu i-am cumparat mamei tratamentul pana in august cand in sfarsit am obtinut aprobarea mult asteptata.
In paralel cu SUTENT i-am mai cumparat ESCOZUL (sau VIDATOX), primele 2 cure de tratament de cate 2 luni fiecare achizitionandu-le din Cuba (laboratoarele Labiofam) iar ultimele din Albania, de la Tirana unde Labiofam si-a deschis o sucursala pt Europa.Acest escozul este venin de scorpion albastru care se administreaza sublingual, la interval de 12 ore, inainte de masa.
Am efectuat controalele medicale regulat, la interval de 3 luni de la operatie si rezultatele CT au fost foarte bune de fiecare data.La 6 luni de la operatie numerosii ganglioni din parenchinul pulmonar disparusera in proportie de 70% iar ceea ce se mai vizualiza la CT erau de dimensiuni mult mai mici.D-nul prof.Lucan a fost exrem de placut surprins de ceea ce vedea si intrebandu-ma de tratamentul pe care il urmeaza mama i-am spus cu o oarecare strangere de inima si despre acest ESCOZUL.Recomandarea dansului a fost sa urmeze tratamentul in continuare pentru ca se pare ca da rezultate.La inceputul lunii decembrie urmeaza sa mergem la controlul de 1 an de la operatie si sper din tot sufletul ca lucrurile sa stea la fel de bine.

Asadar, sfatul meu este sa inceapa tratamentul cu sutent cat mai curand posibil si in parelel pot fi administrate si alte suplimente nutritive.Tratamantul in sine cu sutent nu este chiar usor suportat de catre pacient, reactiile adverse fiind foarte multe si diferite de la luna la luna.Principala reactie adversa (si cea mai periculoasa, zic eu) este hipertensiunea arteriala dar cu tratament adecvat de la medicul cardiolog se regleaza si tensiunea arteriala.Pentru dezintoxicarea organismului eu i fac mamei dupa fiecare cura de sutent suc de sfecla rosie cu morcov si fructe in care i pun colon help sau suc de aloe vera.

Daca vrei putem discuta si in particular, ----
Sanatate multa si sa auzim numai de bine!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 14:10:14 de către rome_i
Imi pare tare rau, fiecare cu parerea lui, inevitabil se ajunge la citostatice, dar eu vreau sa cunosc o persoana care sa fie in ultimul stadiu si sa se faca bine cu Sutent, Interferon sau altele...eu nu stiu de ce i s-a dat preventiv interferon...?
Parerea mea e ca exista o sansa cu alimentatia, cu citostatice sigur nu exista nici una. Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni...este pur si simplu parerea mea.
Sunt o gramada de carti si studii facute despre alimentatia asta, bineinteles ca niciodata nici un medic oncolog n-o sa-ti recomande alimentatie sanatoasa, insa daca citesti putin si te documentezi incepi sa-ti pui niste semne de intrebare...

La tata scrie st.I b, Fuhman II, celule clare.
Cum adica arata de parca rinichiul nu ar fi scos?
Hai sa va povestesc de noi, in urma unui CT a aparut ca ar fi ceva in locul rinichiului scos, dar in urma biopsiei nu a reiesit ca ar fu tumora, ci niste tesut adipos cu colesterol.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 12:23:59 de către mariast
RaulDuke, iti multumim pentru raspuns si o sa discutam cu oncologul lui despre Sutent. Cu banii nu stam grozav, insa in situatia data asta e irelevant, trebuie sa facem rost cumva. Daca e ceva care ma roade cumplit este ca am stat 6 luni mai mult sau mai putin degeaba, am mers pe mana oncologului din Constanta, care nu si-a dat prea mult interesul si l-a bagat pe interferon, nu am studiat singuri despre boala, am fost inconstienti si naivi, ce sa mai zic. :( Citind ieri pe forum ceea ce ati scris toti m-am cutremurat si mi-a venit sa-mi dau palme ca n-am cautat mai devreme, ca sa imi fac o idee despre ce inseamna grozavia asta de boala.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 12:07:33 de către RaulDuke
raspunsul este unul singur, conform recomandarilor in vigoare din ziua de azi, si am mentionat si pe celalalt topic: SUTENT (sunitinib).
cu restul variantelor (naturiste, consulturi, clinici private, anadolu, etc) ma tem ca o sa consumati foarte multe resurse (bani, timp, stres, nervi si mai ales timp), resurse de care o sa aveti mult mai multa nevoie in viitor, mai degraba decat acum. daca va permiteti sa faceti niste demersuri pe cat de scumpe ca mersul la Anadolu (de unde ne vin periodic pacienti care nu au facut altceva decat sa risipeasca in van zeci de mii de euro, ca sa ajunga in acelasi loc), pe atat de inutile, mai bine vorbiti cu un oncolog sa va faca dosarul de Sutent, iar pana cand se aproba, cumparati-il din bani proprii. oricum e mult mai ieftin si infinit mai util!

despre restul informatiilor despre diete naturiste si sucuri vegetale si nu stiu ce, ma tem ca sunt toate fie minciuni fie sperante desarte. nu ajuta la nimic, poate oricine sa creada si sa zica orice, nu exista nici o urma de dovada ca ar fi asa. imi pare rau pentru asta, si mie mi-ar placea sa se poata vindeca o boala cum e cancerul cu suc de morcovi, dar pur si simplu nu se poate. cu cat intelegeti asta mai repede, cu atat veti putea face ce e mai bine pentru el mai repede!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 10:43:48 de către mariast
Rome, raspund eu in locul Ancai (sunt vara ei): pe buletinul unchiului meu era scris carcinom renal cu celule clare II si III Furhmann, pT3aN0Mx, cod 8310/3. I s-a extirpat un rinichi, suprarenala, si ganglioni. A facut CT acum 2 zile, ieri am fost cu filmele la dr. Sinescu si mi-a spus ca este inoperabil, zona arata ca si cum rinichiul nu i-ar fi fost scos si ca tumora este foarte mare... suntem socati si cautam alternative, pentru ca mi se pare incredibil ca in 6 luni sa ajunga aici. Saptamana viitoare asteptam raspunsurile de la clinicile din Szeged si Anadolu, insa pana atunci trebuie sa cautam alternative, tratamente naturiste, homeopate, alimentatie raw, orice... Multumim pentru sfaturi si pareri!
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 09:18:31 de către rome_i
http://suntsanatos.ro/alimentatie-si-nutritie/ann-wigmore-supa-de-energie-sucul-de-grau-verde-si-rejuvelac.html#.Tr14hvyKpvM.facebook (suc de grau verde)

http://suntsanatos.ro/alimentatie-si-nutritie/dr-max-gerson-o-metoda-naturala-eficienta-pentru-tratare...
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 08:50:06 de către rome_i
Se pare ca sunt foarte multi oameni vindecati prin hrana cruda, unii care erau in ultimul stadiu, s-au facut bine prin post si sucuri de grau verde, sunt multe studii facute; eu una cred in asta...

Anka cred ca e din Cluj, eu am vorbit cu dansul insa n-am mai apelat la tratament caci tata nu a vrut sa-l tina, asa strict, deocamdata de 11 luni a renuntat la carne si lactate, mai mananca odata pe luna peste :(, mai mult de atat nu l-am putut convinge din pacate, mai ales ca in urma RMN facut arata ca e bine, se rezuma la atat...
Ce stadiu este trecut pe rezultatul histopatologic?

Tata a suferit nefrectomia anul trecut in august, acum vreau sa-l duc si eu la Pet-Ct in Oradea, am depus dosar, dar bineinteles ca nu s-a acceptat, doar rinichiul nu intra pe lista, asa ca vom merge pe cont propriu.
carcinom renal - explicare diagnostic 12-11-2011, 00:17:30 de către anka9
Raul, am auzit de dieta cu cruditati de la foarte multa lume, chiar un prieten apropiat l-a ajutat pe tatal lui sa se tina de dieta asta si acum e aproape vindecat (tumora cerebrala grad 4). Sunt destule cercetari care arata o legatura intre carne si cancer... Acum bineinteles, totul depinde de organismul fiecaruia. Cand nu mai sunt sperante, o schimbare nu strica, mai ales cand omu a mancat ce a vrut toata viata.
carcinom renal - explicare diagnostic 11-11-2011, 23:40:24 de către RaulDuke
rome, sincer acuma, ce implicatie are "proteina animala" ? la ce ajuta sa mananci numai cruditati ? poate sa faci o gastrita sau eventual un ulcer cred... in rest mai ajuta si sa tortureze un om bolnav supunandu-l la o dieta strica si inutila, complet contrara cu ce ii place si paralela cu ce ii trebuie.
care e rostul acestor basme ? sa dea senzatia oamenilor ca inca fac ceva ?
carcinom renal - explicare diagnostic 11-11-2011, 23:32:14 de către anka9
rome_i, Da, operatia a avut loc in Mai.
Multumesc mult pt linkuri..O sa sunam si la acest domn doctor. De unde este? Noi suntem din Constanta.

Numai sanatate!
carcinom renal - explicare diagnostic 11-11-2011, 22:58:36 de către rome_i
http://www.scribd.com/doc/51120436/Cura-lui-Breuss
http://www.scribd.com/doc/43593635/Studiul-China
http://www.scribd.com/doc/2537411/HRANA-VIE-Ernest-Gunther
http://www.scribd.com/doc/33705063/Sa-Traim-Sanatos-Fara-Toxine

Buna, imi pare rau :(...in aceste carti se vorbeste despre hrana vie, ar trebui eliminata orice fel de proteina animala din alimentatie (carne, lactate)
Sunt foarte bune sucurile verzi, gasiti pe google, green smoothie, informativa despre alimentatia raw vegana.Sa nu mai mananca nimic preparat termic, doar crud.
Eventual puteti lua legatura cu dr. Calin Marginean, urmariti documentarele lui:
http://altamedicina.com/dr-marginean-trateaza-cancerul/
Sanatate maxima, sa dea Dumnezeu sa fie bine.

In luna mai anul acesta i s-a facut nefrectomia?
carcinom renal - explicare diagnostic 11-11-2011, 19:44:16 de către anka9
Buna ziua tuturor,
Tatalalui meu i s-a extirpat in luna mai rinichiul stang pentru ca avea o tumora canceroasa de 9 cm. Dupa operatie i s-a prescris INTERFERON( injectabil). 9mil de unitati la 3 zile. Acest tratament preventiv nu a facut nimic decat sa il slabeasca, demoralizeze. Nu s-a simtit deloc bine asa ca i s-a facut tomografie acum 3 zile (2011) si am aflat ca acest cancer galopant s-a extins la splina si o parte din ficat. Doctorul Sinescu de la Fundeni a vazut pozele(tomografia) si a spus ca nu prea mai e nimik de facut...
REFUZ sa cred ca asta a fost tot..are doar 60 de ani si nu a fost niciodata bolnav. Ne-a luat pe toti prin surprindere si siuntem socati cautand metode naturiste de ORICE fel. Asa ca VA IMPLOR, daca aveti cunostinta de ceva care imi poate salva tatal, contactati-ma! Am luat legatura cu Dr. Lungu Gabriel, Dr Boerescu (pe 22.11 avem programare), clinica din Turcia si din Seghet Ungaria,
Tata inca nu stie care e problema lui, NU vrem sa ii spunem pentru ca nu sta bine cu moralul...Momentan e incantat ca a putut manca un ou fiert..ca i-a revenit apetitul dupa perfuziile cu glucoza.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi...alimente pro-contra, medicamente, oameni care fac minuni, ORICE...NU imi pot pierde tatal!
carcinom renal - explicare diagnostic 07-10-2011, 16:46:53 de către rome_i
aha, scuze, intelesesem grasit, ma bucur ca e totul bine:D

26241 com 1 2 3 4 ..... 249250251252253254255 ..... 260 261 262 263 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp