Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 12131415161718 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
281 RaulDuke
281 RaulDuke [7763c]
28-05-2011, 09:49

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

deci toata lumea acuza oboseala extrema dupa tratament ? mai ales dupa ABVD sau cum ?
282 agentul oo7
282 agentul oo7 [19c]
28-05-2011, 12:43

Membru din 17-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 19

Am fost la consiliere a durat cam 3 ore mi s-a explicat in detaliu toate reactiile adverse intalnite la chimioterapia ABVD, ce trebuie sa fac ce nu trebuie sa fac.
Mi sa spus ca nu mananc fructe care nu sunt curatate de coaja( daca sunt struguri pot sa fac compot ), orice mancare foarte bine gatita (fiarte ), ou fiert foarte bine etc...
Mi s-a cerut o agenda in care sa scriu in fiecare zi simptomele care le am dupa chimioterapie, indiferent ce simt si daca cred ca nu este ceva in regula indiferent de ora la care se intampla trebuie sa merg la urgente la spital unde sunt deja trecuta ca posibila urgenta
Am cerut detalii despre nodulii care ii am despre numarul de noduli, mi sa spus ca nu conteaza numarul lor conteaza dimensiunea lor si ca sunt norocoasa ca ii am mici cel mai mare in acest moment are 2.2 cm acum sunt mai optimista socul cel mare a trecut am sperat sa nu fie adevarat dar..
Am intrebat daca este ereditara, eu am 2 copii si imi este frica si mi s-a spus ca nu, avand in vedere ca nici eu nu am avut de la cine mosteni.
Am intrebat de ce eu, de ce mie, mi-au spus ca toata lumea asta ii intreaba, nu este un motiv anume de ce eu, pentru ca nu se cunoaste cauza din care apare aceasta boala.
Oricum acum sunt mai linistita si la fel ca si voi o sa lupt nu ma las nu vreau sa fie aici finalul vietii mele gata cu vaicareala.
Miercuri incep chimioterapia o sa mai scriu, simtomele care le am, (mi-e nu o sa-mi fie rau am sa alerg, am sa merg mult pe jos, nu am sa zac la pat, am sa rad, este cred ca ceea ce-mi doresc si sper sa fie asa )
Va multumesc tuturor pentru faptul ca ne incurajati, o vorba buna alina din durere.
283 eugen.
283 eugen. [4c]
28-05-2011, 14:28

Membru din 28-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Ce mai faci, deeafily?Din comentarii vad ca esti bine si ma bucur!Sanatate multa tie si tuturor celor care au aceasta boala !
284 deeafily
284 deeafily [36c]
28-05-2011, 16:00

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Doamne ajuta! Eugen, vreau sa cred ca sunt bine.Fizic asa ma simt.Am fost la control, au fost bune analizele.Ceea ce ma deranjeaza, este cum am scris mai sus un fel de tremur sau mai bine zis fiori in picioare la umblat pe jos. Tu cum te simti ?Sanatate tuturor!
285 C.C.C
285 C.C.C [27c]
28-05-2011, 18:55

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Agent 007.Mult curaj si doamne ajuta, o sa fie bine.Foarte mult conteaza cum v-a pregatit moral acest consilier.Am ramas surprinsa la ceea ce ati scris.Eu cind mergeam si spuenam doctorilor ce simptome am, stiti ce mi se spunea ca mai am eu atatea sa inventez, sau ceva de genu numai eu am probleme din astea, fiindca asa reactiona organismul meu.E nasol ca la tratament scade imunitatea, la mine cel putin am avut multe de tras in timpul tratament.Si faceam pauze intre sedinte.Am avut si herpes zoster, doamne durere cumplita.iar dupa radioterapie crde eu, nu chiar imi aduc aminte dar oricum de la acest tratament asta ii spun
deeafily, ca pina nu demult sau poate rar mai am simptomele astea, aveam niste dureri in picioare, dar nu dureri, dar niste circei ma apucau prin somn, nici nustiu cum sa descriu chesti asta.Treb sa-mi intin prin somn picioarele tare, o semnzatie nu prea faine, si chiar si picioarele uneori imi tremurau.Sau cind mergeam imi tremurau si imi scapatam picioarele.Si ziceam la toti doctorii, si imi ziceau asa e de la tratament, ca te dor oasele, ca nu au remedii la astea.Si faceam fel si fel de analize, si ieseau bune.eu mai am niste semne pe maine, in partea inferioara a antibratului.si tot de la citost.nici pina acum nu mi-au trecuut.mi-a zis ca in timp o sa dispara.
Va doresc sa suportati sedinta de tratam cu bine, si usor.Sa nu va speriati.Eu credeam asa mi-am inchipuit ca din prima cura imi cade patul, ca ma trezesc
286 C.C.C
286 C.C.C [27c]
28-05-2011, 19:03

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

dimineata si nu am nici un fir de par.Eii nu-i chiar asa.Eu am lasat parul lung, l-am tuns treptat imi cadea tare, mai bine il tundeam de la inceput si-l aveam acum mai mare.Asa si eu psihic m-a afectat vazindu-l cum imi cade si peste tot ear par prin casa.La-m tuns dupa ce am terminat tartamentul la vreo 4 luni.Acum e maricel, creste, des, n-am rabdare dar va creste.M-am tuns datorita unui alte cunsotinte care s-a tuns si ii statea atat de bine tunsa si crestea sanatos, la mine creste ala care a cazut si aveam parul in taote partile.Asa ca vedeti la citeva sedinte cum va suporta si parul.In timupl tratamtnului nu treb sa va spalati pe cap, si unghiile si parul treb sa le protejati(rece).Unghiile am inteles ca treb date cu oja ca s anu s eingalbeneasca.Asa am mai citit si eu prin diferite articole.Pt par este o casca anume care o puneti inainte de tartaemnt, care raceste scalpul, inainte de tratament si dupa, ca s anu intre in reactie acele medicamente la radacina.dar e foarte greu de gasit asa ceva, prin Danemarca.Asteptam sa ne scriti dupa prima sedinta.cum ati spus, ca o sa iesiti o sa alergati, asta numai daca o sa puteti.Va doresc asta.EU am stat numai la pat.Ca asa a reactionat organismul meu.NU puteam nici pina la baie sa merg si ma durea tot, nustiam ce e cu mine.NU va speriati.asa sunt reactiile advere ale tratamentului.O sa fie bine.erau pacienti ca si cum nu av
287 C.C.C
287 C.C.C [27c]
28-05-2011, 19:08

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

nu aveau nimic.Eu am avut niste noduli la git.unul era mai maricel si altele mai micute.Si le tot palpam si ala mare parca se facea mai mare.dupa biopsie, mi-au aparut si mai multe.Ca asa-s cu nodulii maligni, daca-i deranjezi mai apaqr.In Israel nu fac asa ceva, cu biopsie, ca s aderanjeze aceste celule canceroase.O sa vedeti ca o sa fie bine, si ca la timp va-ti adresat, asta e cel mai important.Mi-e imi spuneau cunostintele, ca e de la raceala, ca o s ateaca, dar nu am lasat asa.Am mers si am facut investigatii.Fiindca nu ma simteam bine depe o zi pe alta.Si sa vedeti ca am depistat in concediu, la mare, la munte.dupa ce am stat atata timp la soare.Eii asta a fost sa fie.Acum sunt bine.Asta e cel mai important.CUraj.Va tin pumnii, am emotii pt d-voastra.Scrieti-ne.doamne ajuta
288 Anita_31
288 Anita_31 [11c]
31-05-2011, 10:28

Membru din 24-06-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 11

Buna deeafily, acum ma simt bine, a ramas doar fibroza pe mediastin, stomac cred si totul e ok. Tomografia facuta acum 1 an jumatate e ok si sunt in remisie de 10 ani si 4 luni.
E o minune, iar optimismul mi-l pastrez si acum si incerc sa pun deoparte toata perioada aceea de tratament si tot chinul prin care am trecut. Ma bucur in fiecare zi de baiatul meu care imi umple viata. Este destept, curajos, vorbeste cu toti care il intreaba cate ceva, este foarte atasat de mine, de mama mea si sora mea. De tatal lui nici sa nu auda. Cand ii spun ca vine sa aduca banii de pensie se tramba si are niste reactii de respingere, iar cand il vede nici nu prea sta pe langa el.
Va doresc multa sanatate tuturor si sa auzim numai de bine
D-zeu sa va ajute sa treceti peste toate
289 deduoana
289 deduoana [34c]
01-06-2011, 18:26

Membru din 01-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 34

buna ziua..am 26 ani si acum o luna am fost diag cu limfom hodgkin forma sclero nodulara std 4 A. Am inceput trat cu citostatice BEACOPP...sunt la prima cura.La mine singurul simptom a fost o tuse seaca. la ct s-au des ggl mediastinali si afectare pulmonara. Sunt extrem de speriata..nu de tratament...ci de faptul ca as putea sa ma chinui multe luni sau ani cu trat iar finalul sa fie unul tragic...stiu ca trebuie sa gandesc optimist dar am citit si de cazuri care cu toate tratamentele prin tara si strainatate nu s-au vindecat. mai stiti pers cu stadiul 4 care sa se vindece? multumesc anticipat pt rasp
290 Anton2012
290 Anton2012 [46c]
01-06-2011, 21:27

Membru din 18-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

pt deduoana.. stai linistita si incearca sa te calmezi pt ca nu ai dc sa sperii asa tare. am cunoscut oameni cu stadiul IV care au scapat cu bn si chiar daca e stadiul acesta nu ai dc sa agiti asa tare pentru ca e vindecabil. Cu schema BEACOPP o sa te cam chinui pt ca si eu fac aceeasi schema. Am facut pana acum ABVD dar nu a mers la mn. Cel mai important lucru este sa fii tare si 100% optimista, in general starea de spirit imbunatateste tratamentul cu 80%. Si eu sunt tot la prima cura. Unde faci tratamentul?
291 Anton2012
291 Anton2012 [46c]
01-06-2011, 21:29

Membru din 18-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

pt deduoana.. stai linistita si incearca sa te calmezi pt ca nu ai dc sa sperii asa tare. am cunoscut oameni cu stadiul IV care au scapat cu bn si chiar daca e stadiul acesta nu ai dc sa agiti asa tare pentru ca e vindecabil. Cu schema BEACOPP o sa te cam chinui pt ca si eu fac aceeasi schema. Am facut pana acum ABVD dar nu a mers la mn. Cel mai important lucru este sa fii tare si 100% optimista, in general starea de spirit imbunatateste tratamentul cu 80%. Si eu sunt tot la prima cura. Unde faci tratamentul?
292 agentul oo7
292 agentul oo7 [19c]
02-06-2011, 20:56

Membru din 17-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 19

azi este prima zi dupa chimio ABVD nu pot alerga cum vreau, nu pot sterge praful care incepe sa ma enerveze, etc lucruri inainte normale.Am inceput chimio ieri la ora 11 si am scapat de perfuzii la ora 4.In salon am fost 2 pacienti amandoi prima data, amandoi aceasi boala numai ca eu am B el A. Nu a avut nici un fel de simptom s-a operat de hernie si i-au gasit noduli verdict limfom hodgkin.Tipul un domn la 51 ani portughez, sportiv la viata lui, incepuse chimio cu 1 ora inainte asa ca supstantele grele le-am vazut cand i le-a administrat si bineinteles reactiile fetei care il treadau dar ca sa ma incurajeze imi spunea ca nu simte nimic.Nu am siumtit nimic foarte rau in afara de niste calduri inexplicabile in combinatie cu un fel ca nu pot spune sigur durere o amorteala mai degraba, in rest mai nimic, dar dupa ce s-au terminat perfuziile a trebuit sa stau o ora in spital in parc am stat eu sa vada medicul reactiile mele, cand m-am intors in salon care era dotat si cu baie nu am mai rezistat am vomitat nu s-a impacientat nimeni a spus ca este normal am mai vomitat de 2 ori tot ieri dar acum nu (este discomfortul numarul 1 al meu), mananc supe, fructe care se curata de coaja, beau lichide, imi iau cele 5 tipuri de pastile si un sirop pe care mi le-au dat de la spital pt stomac, pt voma 2 feluri, laxativ ca cica este nasol daca nu-l iau, steroizi, o pastila care este pentru a preveni guta.Sunt obosita rau dar nu ma las, ma lupt pana la capat.
293 RaulDuke
293 RaulDuke [7763c]
02-06-2011, 21:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

buna mentalitate! nu e vorba de a preveni guta! pastila aia trebuie luata cu multa apa, de fapt din multe ratiuni e important sa te mentii cat mai bine hidratata in preajma tratamentului !
294 C.C.C
294 C.C.C [27c]
02-06-2011, 22:40

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Buna seara! agent 007, ma bucur mult ca ai scris.Ca ai curaj, ca ai avut vointa ca sa ne povesteti ceea ce faci si cum esti.Doar atat iti zic, sa nu te sperii.Am asa emotii pt tine, retraiesc eu acele momente.Nu e usor.Si din ce in ce organismul slabeste treptat.Asta este, asa e tratamentul.O sa fie bine.Nu te panica.Fiecare cu organismul lui, in felul lui reactinoneaza.Eu nu puteam nici sa ma ridic din pat, uneori aveam constipatii, alteori invers.Asa sunt efectele secundare a tratamentului.Si sa-ti zic ceva.te rog nu te informa prea multe.Ca nu e bine.Ai sa vezi tu pe pielea ta e cel mai bine.Ca asculti pe multi i apoi iti bagi in cap fel si fel.Doar atat curaj si multa rabdare.va fi si bine.Multa sanatate.odihneste-te, nu te stresa.Nu te supraobosi.Doamne ajuta.Te tii la curent.promite-ne ca va fi totul bine, iar noi te sustinem moral.sanatate o seara buna
295 deduoana
295 deduoana [34c]
03-06-2011, 12:25

Membru din 01-06-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 34

pt florentyl : la spitalul universitar buc
296 Sabina C.
296 Sabina C. [56c]
03-06-2011, 13:20

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@ agentul 007
Ma bucur ca ai trecut cu bine peste prima cura si e foarte interesant sa aflam care sunt diferentele intre tratamentul din Ro si cel din GB. Poti sa-mi spui te rog cum se numesc pastilele care le iei? Fiul meu a luat pe la sfarsitul tratamentului, vreo cinci zile-prednison- si un sirop pt protectia gastrica-Maalox-parca. Prednison-ul din cate am inteles era pt distrugerea tesutului fibrozat ramas.
297 agentul oo7
297 agentul oo7 [19c]
03-06-2011, 13:53

Membru din 17-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 19

pastilele sunt acestea -omeprazole, allopurinol, ondansetron, domperidone, dexamethasone, lactulose, dar nu le luati ca si tratament fiecare spital are politica lui poate in functie de analize se dau, de stagiu nu stiu ce sa zic ok?
298 C.C.C
298 C.C.C [27c]
03-06-2011, 15:58

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

da si eu la fel luam pastile numai in inainte de tratament daca nu erau prea bune analizele pt urmatoarea introducere sau dupa ce imi introuducea perf cite zile mai luam cite ceva.Am luat asa prednison (era pt ridicarea leucocitelor, adica pt stimularea la nivel maduvei osoase, eu ma umflam de la ele, ca si cum eram balon.dar luam dupa o anumita schema.daca luam 5 zile apoi prima zi luam, de 3 ori pe zi dim 5 amiaza 4 seara 3 si treptat sceam cite o pastila.da am luat allopurinol, era pt stoamac, asa mi se spunea.dexametazon imi mai punea injec, pt ameliorarea la durere, Dar fiecare spital dupa schema lui si ceea ce are.Sanatate va doresc la toti
299 eugen.
299 eugen. [4c]
05-06-2011, 13:50

Membru din 28-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Am avut boala Hodgkin, stadiul 3, tip B.Sunt doi ani de cand am terminat tratamentul si ma simt destul de bine.Acum doua zile Dumnezeu mi-a daruit o fetita frumoasa si sunt fericit!Acum 3 ani in urma credeam ca totul se sfarseste pentru mine dar dorinta de a trai, profesionalismul doctoritei care m-au tratat au invins!Toti cei care aveti aceasta boala sa ganditi pozitiv si sa stiti ca aceasta boala poate fi invinsa!
300 deeafily
300 deeafily [36c]
06-06-2011, 17:58

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt eugen-sa iti traiasca fetita sa iti aduca numai bucurii si sa va faca fericiti. Doamne ajuta tuturor celor care lupta cu aceasta boala.Sanatate multa!
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 12131415161718 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp