Limfom Hodgkin

Secțiunea: Limfom Hodgkin
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 10111213141516 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
241 bk
241 bk [55c]
19-05-2011, 19:45

Membru din 03-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 55

Vorbiti mult si fara rost.o luati pe aratura mult, mi s-ar parea normal sa vorbiti despre boala care o/a-ti avut-o, cum s-a raspuns la tratament, cum va simtiti, nu sa scrieti romane neinteresante pe aici despre sistem si despre medici, eu sunt sigur ca nu puteti schimba voi nimic si pe deasupra bani s-au luat si se vor lua in continuare la orice spital din lumea asta...bineinteles cu mici exceptii.

PS: vad ca sunteti noi pe aici pe forum si se pare ca nu prea urmariti subiectul discutiei..incepeti de la pagina 1 si vedeti si voi despre ce se vorbeste. Sanate !
242 C.C.C
242 C.C.C [27c]
19-05-2011, 20:20

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

Nu ma pot abtine la ceea ce scrii "d-le" Raul. In asta si consta nu ar trebuie sa va impresioneze si sa plinga cineva de mila, sau sa se bucure ca are acesta boala. Dar cum puneti problema, e cel mai important.E una sa va intalniti zilnic cu acesti pacienti si cu aceasta boala, si sa nu reactionati, ca si cum lasa azi esti viu, maine mori, doar stii. si alta in sine este cind treci pe pielea ta sa vezi ce este asta. Eu am un an de zile de la finalizarea tratamentului si am urmari de la acesta chimioterapie. Poate nici in prezent nu m-am recuperat macar o parte a sistem imunitar.dar daca ati lua totusi o alta atarnare fata de pacienti, ar fi alta o alta treaba.N-ar mai fi aceste discutii aici. As vrea sa vad si eu odata sau sa aud cel putin macar, ca un doctor a refuzat plicul cu bani si sa faca totul ce se poate face mai bine pt un pacient. Mai invatati sa fiti mai diplomati in ceea ce priveste spaga. Pacientul cind depisteaza boala, nu e in stare sa mai gindeasca lucid din cauza disperarii. Si cu tratamentul asta de chimiotera nu e asa usor sa-l accepti sa-l faci, treb o anumita spihologie. Asa e acest domeniu medical. Rabdare sa ai. la noi romanii sau invatat sa nu faca nimic si sa primesca bani pe gratis.Ca ia prescris ce tratament treb sa urmareasca, asat e foaie verde loboda, cum zeceti, nu vinde castraveti gradinarului. Iar ca sa raspunda pozitiv pacientul la acest tratament este supus la diferite incercari, ceea ce nu e atat de usor, sa suporti acesta otrava, iad.dar asta este tratamentul pentru cancer.Sau cind faceam tratament si aveam fel si fel de urmari dupa chimioterapie, sistemul imunitar scadea.ei doctorii nici macar sa-mi zica ce s eintampla ce ar trbe sa fac si ce sa iau sa-mi ridic imunitatea.Siti ce mi-a zis.Sa merg la farmacii ca sunt atatea si atatea vitamine si minerale.Stai putin ca totusi nu chiar asa din capul tau.asta e normal, sa zica asa un cadru medical.sa speram ca va fi mai bine.Multumim oricum, si va vom multumi mereu.
243 radicus
243 radicus [411c]
19-05-2011, 21:34

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Sunt medici si medici. In toate tarile este la fel. Caracterul omului difera. Sunt medici care se comporta atat de deplorabil incat fac de rusine medicina, iar altii care au o etica medicala si o pregatire in psihologia pacientului incat aproape le e drag pacientilor sa comunice cu ei. Cat despre micile atentii sunt de acord ca nu e normal ca un medic sa ceara o anumita suma si sa conditioneze tratamentul care trebuie oferit gratuit sau sa se comporte diferit (in rau) pana pacientul nu ofera atentii. Mi se pare normal ca un medic sa se comporte bine cu toata lumea, iar daca un pacient este foarte multumit de medic atunci sa-i dea atentii daca vrea. La fel se obisnuieste in toata lumea. In Japonia inca au pus plafon sa nu depaseasca acea atentie valoarea de 80$, daca nu ma insel, iar daca depaseste se considera mita. Trebuie reglementata si in Romania situatia atentiilor din sistemul sanitar si atunci oamenii nu vor mai tinde sa depaseasca un anumit plafon, iar medicii se vor multumi cu cat vor primi.
Iar despre medici care nu iau nici macar cea mai mica atentie sunt foarte rari, dar cunosc.
Substantele care nu se gasesc pe piata noastra trebuie achizitionate din strainatate. Exista persoane particulare care cumpara din strainatate si le vand aici, chiar si medici. Asta este situatia, trebuie sa acceptam. Unde companiile de import-export n-au vazut nimic, oamenii au vazut oportunitati de a-si rotunji venitul.
Si cu asta sa incheiem discutiile despre sistemul nostru sanitar, sa vorbim doar despre boala Hodgkin.
244 RaulDuke
244 RaulDuke [7763c]
19-05-2011, 21:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

"dar daca ati lua totusi o alta atarnare fata de pacienti, ar fi alta o alta treaba" - poti sa te duci LINISTITA intr-un serviciu privat unde platesti totul din banii tai si unde poti CERE sa fii tratata si sa se discute cu tine asa cum doresti. daca intri in spitalul de stat, tot ce poti face este sa stai la coada si sa astepti ce decide LEGEA ROMANA ca ti se cuvine. realitatea e dura.

"Mai invatati sa fiti mai diplomati in ceea ce priveste spaga" - asta ce mai vrea sa insemne ? din ce pozitie dai tu indicatii si lectii morale ? din ce vorbesti, esti in totala necunostinta de cauza. nici nu ti-e prea clar ce e aia spaga. ti-am zis, daca ii dai bani doctorului, el trece peste ce ii cere legea si normele din romania sa faca. daca nu, el iti aplica legea. daca legea e in favoarea ta, bine, daca nu... ghinion si nu ai ce sa faci decat sa pleci in alta tara, cum a fost cazul tau. dar nu mi se pare ca e cineva vinovat pentru asta. si nici pentru faptul ca nu primesti explicatii. cine si de ce sa ti le dea ? tu cati oameni ajuti fara nici un motiv ?

"a noi romanii sau invatat sa nu faca nimic si sa primesca bani pe gratis" - iti zic eu ca cel mai nenorocit, lenes, necalificat si "shpagar" doctor din romania a muncit mai mult si a ajutat mai multi oameni decat tine inmultit cu zece! pus in pozitia de a pretinde sau macar astepta bani pentru ceea ce face, nu esti tu in masura sa-l judeci! tu poti cel mult sa-l reclami.

concluzie: nu mai pretinde oamenilor sa le pese de tine, pentru ca daca tu insati crezi ca iti pasa de oameni... te iluzionezi, sau chiar te minti ! nimanui nu-i pasa de nimeni dincolo de prieteni si familie si asta e starea normala de fapt! performanta medicala nu sta in "a-ti pasa" oricum!
245 agentul oo7
245 agentul oo7 [19c]
19-05-2011, 22:59

Membru din 17-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 19

discutiile au fost aprinse pe aici
eu nu contest ca medicii nu isi fac datoria, ca nu au invatat mult pentru a face ceea ce fac ca si medici dar sa fim realisti ca pana la urma si ei sunt oameni si ei vor fi pacienti, in viata asta nu se stie niciodata nimic
deci revin la discutiile despre boala mea am facut biopsie la un nodul care il avea subclavicular biopsia asta a fost operatie in toata regula acum sunt mai bine inca astept rezultatele.
referitor la faptul ca nu am platit nimic pana acum chiar nu am platit nimic dar cine stie pana la sfarsit
246 Sabina C.
246 Sabina C. [56c]
19-05-2011, 23:53

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

@ RaulDuke
De ce aprinzi spiritele pe aici? Nu ne intereseaza de ce UNII medici sunt nesimtiti, inumani...important e ca nu sunt toti asa...Vrem doar sa ne spunem "povestea" si sa-i incurajam pe cei care abia au fost diagnosticati cu LH.

@ capitolina
Ar fi mult mai util sa spui numele medicului care te-a nemultumit pt a-i avertiza pe cei interesati. Pentru refacerea imunitatii, noua ni s-a recomandat VIUSID, un pliculet/ z, i timp de 10 zile/ luna. Vitaminele din farmacii e bine sa le eviti. Spuneai ca te-ai tratat la Chisinau?
247 RaulDuke
247 RaulDuke [7763c]
20-05-2011, 00:17

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sabina C, spiritele sunt aprinse deja, eu cel mult torn benzina peste ele pentru a avea sansa sa se consume mai repede. fac asta pentru ca pur si simplu imi permit.
248 Sabina C.
248 Sabina C. [56c]
20-05-2011, 00:38

Membru din 28-05-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 56

"fac asta pentru ca pur si simplu imi permit." Mda...cunosc genul, voi va permiteti sa scuipati seminte pe strada, sa ascultati manele la maxim, sa faceti gratare in fata blocului...e plina Romania de voi. Ai putea incerca totusi sa nu transformi subiectul in maculatura?
249 RaulDuke
249 RaulDuke [7763c]
20-05-2011, 00:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

=)) esti amuzanta tu, da ! si daca ascult manele la maxim, scuip seminte si fac gratare in fata blocului, ce te face sa crezi ca astea sunt lucrurile care imi dau senzatia ca imi permit sa zic ce zic ? cred ca esti putin superficiala! :)
250 daniella28
250 daniella28 [39c]
20-05-2011, 11:59

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

(((( ati deviat fffff mult de la subiect.citesc acest forum de cand am fost diagnosticata din ian 2010.dar uni dintre voi ati cam luat o pe aratura.aici se discuta in special expariantele fiecaruia si cum ne am simtit inainte -in timpul si dupa chimio.si da daca cineva stie despre un medic ca nu se uita la tine daca nu ii bagi ceve in buzunar atunci spunetii numele ca ceilalti sa evite acest medic .dar nu bagati toti medici si cadrele medicale in aceiasi oala./iar referitor la pragatirea medicilor va pot spune ca in romania medici sunt mult mai bine pregatiti decat in strainatate si asta o pot afirma pe pilea mea.
Acum vreau sa va intreb serios pe cei care au terminat chimio mai demult cam dupa cat timp ati inceput sa va simtiti bine ? Eu am deja 9 luni de cand am terminat si ma simt in continuare fffff obosita.am avut st 2 scleroza nodulara si am urmat ABVD fara radio.cu singura diferenta ca la 3 luni dupa terminarea tratamentului cand am repetat CT au descoperit o masa in mediastinul superior.care in urma analizelor (PET CT SI RMN ) au pus diagnosticul de HIPERPLAZIE DE TIMUS. este normal sa te simtii in continuare asa de obosita ?ca nu stiu ce sa mai fac .iar analizele ies bune
251 C.C.C
251 C.C.C [27c]
20-05-2011, 12:56

Membru din 16-09-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 27

pt Sabina, da eu am facut tratamentul in Chisinau.Doctorii au fost atenti, si in privinta ca te ascultau, te consultau aveau rabdare sa vbr cu toti.A fost si acolo lispa medicametelor, dar s-a inlocuit si dupa care mi-a trebuit sa-mi schimbe chiar schema pe la ultima sedinta, deocarce organismul nu mai putea sa suporte acel tratament, la inceput a fost cum a fost cu ABVD, dar dupa care imi faca mai rau.
Pt Daniela, si eu la fel sunt ca tine.Am 9 luni de la finalizarea tratamentului, si am simt fff epuizata.NU mai tiu ce sa iau ca sa fiu acea energica si sa nu ma obesesc.Poate e primavara si e astenia asta inca.Sa dorm mult si nu ma satur si tot parca-s obosita.fac cite ceva si caut sa stau jos.
Eu am facut intr-un an de zile 6 cure de cito.Fiindca organismul reactiona urit dupa tratament.si ma duceam la 3 saptamani intre sedinte.adica o cura de taratemnt o facemam c-am intr-o luna si jumatate.Am facut la inceput 3 cure cu ABVC dupa care am facut 1 cura si jumatate ABVD, eu de la ABVD simteam ca nu mai rezista si la ultima cura mi-au schimbat cu CVLP.Sa-u consultat mai multi medici pt asta.fiindca nu-mi facea bine deloc acele stari cu din potriva.Aici depinde totul de organism.Si inca ceva.am facut 2 cicluri de radioterapie a cite o luna si pauza intre ele de o luna.si am avut st 2 b.DE asta si a durat asa mult la min tratamentul.La inceput faceam la 2 saptamani, dupa care la 3.Nu puteam sa fortez organismul, ca nu reusea sa se refaca.Imi reveneam foarte greu.Eu am suportat foarte greu acest tratament.Dar va zic totul depinde de organism.sanatate multa
252 deeafily
252 deeafily [36c]
20-05-2011, 13:07

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pt daniella28.Nu stiu cum sa iti raspund la intrebarea ta.Si eu am terminat tratamentul de 10 luni (chimio) iar in decembrie 2010 am terminat si razele.Mi s-a decoperit si mie la ultimul Ct inainte de a incepe radioterapia o formatiune paracardiac dreapta undeva pe mediastin sau pe langa inima care a fost mai mare la inceputul tratamentului, deci a raspuns la tratament .La PET s-a confirmat ca e reziduu inactiv. Ma simt ok, lucrez, m-am ingrasat cateva kg de la terminarea tratamentului, Ce vreau sa iti spun este ca de cateva saptamani daca umblu mai mult pe jos simt ca imi tremura picioarele, am asa ca niste frisoane in picioare ca niste contractii neregulate ale muschilor.Vreau sa supun ca am purtat tocuri (8 cm) dar nu au aparut in timp ce eram pe tocuri si nici nu port in fiecare zi tocuri inalte Obosita nu ma simt
doar aceste frisoane, acest tremur al picioarelor ma deranjeaza.Si eu am avut LH st.2 B.Saptamana viitoare merg la medic.Multa sanatate tuturor!
253 daniella28
253 daniella28 [39c]
20-05-2011, 13:40

Membru din 02-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 39

da stiu ca pot exista rezuduri /dar inainte de a termina tratamentul cu 2 luni eu am facut PET si in mediastian nu mai era NIMIC.nici urma de ceva.asta a fost in iunie dupa care medicul sa hotarat sa mai facem 2 luni chimio ( in total 6) si am terminat chimio in august - dupa care am inceput sa ma simt ffff obosita si am repatat CT in noiembrie cand au descoperit masa asta tumorala in mediastin exact in fata inimi pe care au diagnosticat o ca fiind HIPERPLAZIE DE TIMUS (timus marit) dupa ce am repatat in decembrie PET -UL.RMN ul si CTul dar fara biopsie.iar eu in continuare sunt ff obosita mai ales cand urc scarile sau cand merg
254 deeafily
254 deeafily [36c]
20-05-2011, 14:11

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Bine, oboseala asta o simt si eu la urcatul scarilor si cred ca se datoreaza acelei formatiuni.Acum nu stiu ce sa zic mai mult.Deci eu am facut o singura data pet in septembrie inainte de a incepe razele.De fapt facusem Ct la terminarea chimio urmand sa incep radio.Si mie atunci mi s-a descoperit aceasta formatiune apoi am facut pet-ul si in cele din urma radioterapia.Eu zic sa stai linistita.
255 Anton2012
255 Anton2012 [46c]
20-05-2011, 15:32

Membru din 18-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

pt deeafily o intrebare: dc a trebuit sa faci radioterapie???
256 deeafily
256 deeafily [36c]
20-05-2011, 19:22

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Pai a trebuit sa fac radioterapie pt mediastin ca am avut si acolo o formatiune si mi s-a facut si supraclvicular stanga pt ganglionul de acolo care s-a retras in urma chimioterapiei.In princiupiu la hodgkin se dezvolta si pe mediastin tumori care trebuie iradiate.Cel putin toate persoanele cu care am vorbit despre aceasta boala au combinat chimioterapia cu radioterapia.Eu asa stiu ca e tratamentul complet.La tine despre ce este vorba, florintyl?Multa sanatate!
257 Anton2012
257 Anton2012 [46c]
20-05-2011, 19:49

Membru din 18-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

am LH stadiul IIIb scleroza nodulara.. am si mediastinale si in abdomen. marti trebuia sa fac a 5-a cura dar se pare ca medicul doreste sa imi schimbe schema de tratament, am urmat ABVD 4 cure. S-ar putea sa imi schimbe cu Beacopp dar nu mi-a zis momentan de radioterapie. si eu am citit ca majoritatea au facut radioterapie. acum nu stiu ce o sa se intample.
258 deeafily
258 deeafily [36c]
20-05-2011, 20:10

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

eu cred ca si tu vei face radioterapie pt ca nici mie nu mi s-a spus ca voi face decat dupa a 8-a cura.Acum vei vedea cum va hotari medicul.In ce sens nu reactionezi la abvd?Ti s-au facut ceva investigatii, s-a constatat ceva nemodificat(ma refer nu s-au retras ganglionii)?Tu cum te simti?Sanatate!
259 Anton2012
259 Anton2012 [46c]
20-05-2011, 20:17

Membru din 18-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 46

ganglionii se retrag, dar foarte incet, intre cure ei se micsoreaza dar foarte incet. Inai te de fiecare cura ma palpeaza la gat si abdomen. dar este vizibil la gat ca nu se retrag cum ar trebui. el mi-a zis ca ar fi mai bine sa il schimbam. Nici nu stiu cum este schema la Beacopp pt ca va trebui din nou sa plec dupa tratament. Eu sunt bine, ii multumesc Lui D-zeu, fac cam tot ceea ce facem inainte, am nunta la vara pe care nu am amanat-o pentru ca sunt puternic si optimist, si dau si am si licenta de dat. Tu cum te simti?? Sanatate multa si tie
260 deeafily
260 deeafily [36c]
20-05-2011, 21:39

Membru din 11-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 36

Doamne ajuta sa fie totul bine.Cat ma bucur sa aud ca te comporti normal, ca esti pregatit si pt nunta.Si eu as fi vrut sa fac nunta dar mi-a fost frica si datorita problemelor si de asemenea parul a inceput sa creasca doar din septembrie, deci nu stiam anul trecut daca sunt pregatita pt o nunta anul asta.Multa sanatate iti doresc, sa treci cu bine peste toate.
Răspunde la topic
919 comentarii 1 2 3 4 ..... 10111213141516 ..... 43 44 45 46 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp