carcinom renal - explicare diagnostic

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
403 comentarii 1 2 3 4 567891011 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
141 nabuco
141 nabuco [6c]
03-04-2011, 00:02

Membru din 02-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Pt. adanaroro:
Am citit cu intarziere prima ta intrebare. Speranta de viata pentru tatal tau este mare. Daca ai dubii in legatura cu situatia si tii foarte mult la tatal tau incearca sutent sau vitamina B17, sau amandoua. Informatii pe net.
142 danaaaa
142 danaaaa [38c]
03-04-2011, 08:50

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Multumesc de raspuns Nabuco. Pe 11 aprilie plec si eu la un nou PET/CT. Nu ma simt rau dar a trecut un an de la operatie si vreau sa stiu cum stau, in mod real.
Ce poti sa imi spui despre vitamina B17?
143 RaulDuke
143 RaulDuke [7763c]
03-04-2011, 13:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

PET/CT e o examinare foarte buna, dar din pacate si ea cu limitarile ei, ca sa nu mai vorbim de faptul ca e foarte scumpa.
cu privire la intrebarea ta initiala, clasificarea aia histopatologica II/III Fuhrham nu impacteaza asa tare prognosticul cat faptul ca e stadiu TNM III, iar asta ofera un prognostic mai putin bun. totusi studiile cu medicamentele astea noi folosite la ora actuala in cancerul renal sunt inca in derulare, deci putine lucruri se pot spune. tot ce poti face este sa urmezi indicatiile oncologului care ii conduce tratamentul/monitorizarea, pentru ca o eventuala recidiva sa fie luata cat mia din pripa, si nu face nimic fara recomandare, pentru ca poti strica lucrurile. inafara de asta, adreseaza orice intrebare ai oncologului, pentru ca el trebuie sa-ti raspunda, in limita a cat poate. nimeni nu poate spune nimic de genul "mai are de trait x luni" sau "garantez ca mai traieste minim x ani", sau daca face asta, greseste enorm.
mult succes !
144 danaaaa
144 danaaaa [38c]
06-10-2011, 15:57

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Pentru ca am facut mai devreme o recomandare pe care acum nu o mai sustin, sunt datoare sa povestesc ce s-a intamplat cu analizele de anul acesta, din Turcia. Pentru ca in urma PET/CT- ului a aparut o alarma de posibila metastaza, medicii turci au decis sa faca si un RMN. Rezultatul acestuia a fost negativ si ne-au asigurat ca putem pleca linistiti, totul este in regula. Numai ca acum cateva zile, cand am decis sa cerem si parerea unui chirurg roman, am descoperit ca alarma de metastaza era pe omoplatul drept iar RMN-ul s-a facut pentru omoplatul stang. Eroarea aceasta a fost facuta de spitalul Florence Nightingale din Istanbul. Asa ca va sfatuiesc sa fiti foarte atenti. Deasemnenea, asigurati-va ca discutati direct cu un reprezentant al spitalului si nu cu un intermediar care poate dubla preturile. Este si cazul domnului ale carui date de contact le dadeam mai sus.
145 RaulDuke
145 RaulDuke [7763c]
06-10-2011, 16:18

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Foarte interesant !
146 rome_i
146 rome_i [30c]
06-10-2011, 16:46

Membru din 12-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 30

Adanaroro imi pare foarte rau :(, sanatate multa si multumim frumos de informatii.
147 danaaaa
147 danaaaa [38c]
06-10-2011, 16:58

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

nu sunt motive de :( Am repetat RMN-ul in Romania si s-a confirmat ca rezultatul PET/CT-ului era o alarma falsa!
:)
148 rome_i
148 rome_i [30c]
07-10-2011, 16:46

Membru din 12-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 30

aha, scuze, intelesesem grasit, ma bucur ca e totul bine:D
149 anka9
149 anka9 [9c]
11-11-2011, 19:44

Membru din 11-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna ziua tuturor,
Tatalalui meu i s-a extirpat in luna mai rinichiul stang pentru ca avea o tumora canceroasa de 9 cm. Dupa operatie i s-a prescris INTERFERON( injectabil). 9mil de unitati la 3 zile. Acest tratament preventiv nu a facut nimic decat sa il slabeasca, demoralizeze. Nu s-a simtit deloc bine asa ca i s-a facut tomografie acum 3 zile (2011) si am aflat ca acest cancer galopant s-a extins la splina si o parte din ficat. Doctorul Sinescu de la Fundeni a vazut pozele(tomografia) si a spus ca nu prea mai e nimik de facut...
REFUZ sa cred ca asta a fost tot..are doar 60 de ani si nu a fost niciodata bolnav. Ne-a luat pe toti prin surprindere si siuntem socati cautand metode naturiste de ORICE fel. Asa ca VA IMPLOR, daca aveti cunostinta de ceva care imi poate salva tatal, contactati-ma! Am luat legatura cu Dr. Lungu Gabriel, Dr Boerescu (pe 22.11 avem programare), clinica din Turcia si din Seghet Ungaria,
Tata inca nu stie care e problema lui, NU vrem sa ii spunem pentru ca nu sta bine cu moralul...Momentan e incantat ca a putut manca un ou fiert..ca i-a revenit apetitul dupa perfuziile cu glucoza.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi...alimente pro-contra, medicamente, oameni care fac minuni, ORICE...NU imi pot pierde tatal!
150 rome_i
150 rome_i [30c]
11-11-2011, 22:58

Membru din 12-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 30

http://www.scribd.com/doc/51120436/Cura-lui-Breuss
http://www.scribd.com/doc/43593635/Studiul-China
http://www.scribd.com/doc/2537411/HRANA-VIE-Ernest-Gunther
http://www.scribd.com/doc/33705063/Sa-Traim-Sanatos-Fara-Toxine

Buna, imi pare rau :(...in aceste carti se vorbeste despre hrana vie, ar trebui eliminata orice fel de proteina animala din alimentatie (carne, lactate)
Sunt foarte bune sucurile verzi, gasiti pe google, green smoothie, informativa despre alimentatia raw vegana.Sa nu mai mananca nimic preparat termic, doar crud.
Eventual puteti lua legatura cu dr. Calin Marginean, urmariti documentarele lui:
http://altamedicina.com/dr-marginean-trateaza-cancerul/
Sanatate maxima, sa dea Dumnezeu sa fie bine.

In luna mai anul acesta i s-a facut nefrectomia?
151 anka9
151 anka9 [9c]
11-11-2011, 23:32

Membru din 11-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

rome_i, Da, operatia a avut loc in Mai.
Multumesc mult pt linkuri..O sa sunam si la acest domn doctor. De unde este? Noi suntem din Constanta.

Numai sanatate!
152 RaulDuke
152 RaulDuke [7763c]
11-11-2011, 23:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

rome, sincer acuma, ce implicatie are "proteina animala" ? la ce ajuta sa mananci numai cruditati ? poate sa faci o gastrita sau eventual un ulcer cred... in rest mai ajuta si sa tortureze un om bolnav supunandu-l la o dieta strica si inutila, complet contrara cu ce ii place si paralela cu ce ii trebuie.
care e rostul acestor basme ? sa dea senzatia oamenilor ca inca fac ceva ?
153 anka9
153 anka9 [9c]
12-11-2011, 00:17

Membru din 11-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Raul, am auzit de dieta cu cruditati de la foarte multa lume, chiar un prieten apropiat l-a ajutat pe tatal lui sa se tina de dieta asta si acum e aproape vindecat (tumora cerebrala grad 4). Sunt destule cercetari care arata o legatura intre carne si cancer... Acum bineinteles, totul depinde de organismul fiecaruia. Cand nu mai sunt sperante, o schimbare nu strica, mai ales cand omu a mancat ce a vrut toata viata.
154 rome_i
154 rome_i [30c]
12-11-2011, 08:50

Membru din 12-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 30

Se pare ca sunt foarte multi oameni vindecati prin hrana cruda, unii care erau in ultimul stadiu, s-au facut bine prin post si sucuri de grau verde, sunt multe studii facute; eu una cred in asta...

Anka cred ca e din Cluj, eu am vorbit cu dansul insa n-am mai apelat la tratament caci tata nu a vrut sa-l tina, asa strict, deocamdata de 11 luni a renuntat la carne si lactate, mai mananca odata pe luna peste :(, mai mult de atat nu l-am putut convinge din pacate, mai ales ca in urma RMN facut arata ca e bine, se rezuma la atat...
Ce stadiu este trecut pe rezultatul histopatologic?

Tata a suferit nefrectomia anul trecut in august, acum vreau sa-l duc si eu la Pet-Ct in Oradea, am depus dosar, dar bineinteles ca nu s-a acceptat, doar rinichiul nu intra pe lista, asa ca vom merge pe cont propriu.
155 rome_i
155 rome_i [30c]
12-11-2011, 09:18

Membru din 12-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 30

http://suntsanatos.ro/alimentatie-si-nutritie/ann-wigmore-supa-de-energie-sucul-de-grau-verde-si-rejuvelac.html#.Tr14hvyKpvM.facebook (suc de grau verde)

http://suntsanatos.ro/alimentatie-si-nutritie/dr-max-gerson-o-metoda-naturala-eficienta-pentru-tratare...
156 mariast
156 mariast [2c]
12-11-2011, 10:43

Membru din 12-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Rome, raspund eu in locul Ancai (sunt vara ei): pe buletinul unchiului meu era scris carcinom renal cu celule clare II si III Furhmann, pT3aN0Mx, cod 8310/3. I s-a extirpat un rinichi, suprarenala, si ganglioni. A facut CT acum 2 zile, ieri am fost cu filmele la dr. Sinescu si mi-a spus ca este inoperabil, zona arata ca si cum rinichiul nu i-ar fi fost scos si ca tumora este foarte mare... suntem socati si cautam alternative, pentru ca mi se pare incredibil ca in 6 luni sa ajunga aici. Saptamana viitoare asteptam raspunsurile de la clinicile din Szeged si Anadolu, insa pana atunci trebuie sa cautam alternative, tratamente naturiste, homeopate, alimentatie raw, orice... Multumim pentru sfaturi si pareri!
157 RaulDuke
157 RaulDuke [7763c]
12-11-2011, 12:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

raspunsul este unul singur, conform recomandarilor in vigoare din ziua de azi, si am mentionat si pe celalalt topic: SUTENT (sunitinib).
cu restul variantelor (naturiste, consulturi, clinici private, anadolu, etc) ma tem ca o sa consumati foarte multe resurse (bani, timp, stres, nervi si mai ales timp), resurse de care o sa aveti mult mai multa nevoie in viitor, mai degraba decat acum. daca va permiteti sa faceti niste demersuri pe cat de scumpe ca mersul la Anadolu (de unde ne vin periodic pacienti care nu au facut altceva decat sa risipeasca in van zeci de mii de euro, ca sa ajunga in acelasi loc), pe atat de inutile, mai bine vorbiti cu un oncolog sa va faca dosarul de Sutent, iar pana cand se aproba, cumparati-il din bani proprii. oricum e mult mai ieftin si infinit mai util!

despre restul informatiilor despre diete naturiste si sucuri vegetale si nu stiu ce, ma tem ca sunt toate fie minciuni fie sperante desarte. nu ajuta la nimic, poate oricine sa creada si sa zica orice, nu exista nici o urma de dovada ca ar fi asa. imi pare rau pentru asta, si mie mi-ar placea sa se poata vindeca o boala cum e cancerul cu suc de morcovi, dar pur si simplu nu se poate. cu cat intelegeti asta mai repede, cu atat veti putea face ce e mai bine pentru el mai repede!
158 mariast
158 mariast [2c]
12-11-2011, 12:23

Membru din 12-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 2

RaulDuke, iti multumim pentru raspuns si o sa discutam cu oncologul lui despre Sutent. Cu banii nu stam grozav, insa in situatia data asta e irelevant, trebuie sa facem rost cumva. Daca e ceva care ma roade cumplit este ca am stat 6 luni mai mult sau mai putin degeaba, am mers pe mana oncologului din Constanta, care nu si-a dat prea mult interesul si l-a bagat pe interferon, nu am studiat singuri despre boala, am fost inconstienti si naivi, ce sa mai zic. :( Citind ieri pe forum ceea ce ati scris toti m-am cutremurat si mi-a venit sa-mi dau palme ca n-am cautat mai devreme, ca sa imi fac o idee despre ce inseamna grozavia asta de boala.
159 rome_i
159 rome_i [30c]
12-11-2011, 14:10

Membru din 12-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 30

Imi pare tare rau, fiecare cu parerea lui, inevitabil se ajunge la citostatice, dar eu vreau sa cunosc o persoana care sa fie in ultimul stadiu si sa se faca bine cu Sutent, Interferon sau altele...eu nu stiu de ce i s-a dat preventiv interferon...?
Parerea mea e ca exista o sansa cu alimentatia, cu citostatice sigur nu exista nici una. Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni...este pur si simplu parerea mea.
Sunt o gramada de carti si studii facute despre alimentatia asta, bineinteles ca niciodata nici un medic oncolog n-o sa-ti recomande alimentatie sanatoasa, insa daca citesti putin si te documentezi incepi sa-ti pui niste semne de intrebare...

La tata scrie st.I b, Fuhman II, celule clare.
Cum adica arata de parca rinichiul nu ar fi scos?
Hai sa va povestesc de noi, in urma unui CT a aparut ca ar fi ceva in locul rinichiului scos, dar in urma biopsiei nu a reiesit ca ar fu tumora, ci niste tesut adipos cu colesterol.
160 marcy74
160 marcy74 [11c]
12-11-2011, 17:57

Membru din 04-01-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 11

anca9, inteleg ca tatal tau a fost operat la Fundeni de d-nul.prof.Sinescu?

Si mama mea a suferit o nefrectomie totala dreapta, rezultatul histopatologic fiind, , carcinom renal-varianta cu celule clare, fuchman, std.3b, metastaze pulmonare``.Operatia mamei a avul loc la Cluj la clinica d-nului prof.Lucan, pe 30 noiembrie fiind 1 an de cand s-a intervenit chirurgical.Si eu am fost in aceeasi situatie cu tine:disperarea pusese stapanire pe mine si ma gandeam la tot ce putea fi mai rau.in acelasi timp insa am cautat sa ma informez cat mai mult despre boala mamei pentru a putea sa o ajut.Primul lucru pe care l-am facut a fost sa gasesc un oncolog bun(bun in conceptia mea nu inseamna doar foarte bine pregatit profesional dar si un om deschis cu care sa poti sa comunici deschis si sa -ti dea toate detaliile de care ai nevoie la un moment dat) si am pregatit dosarul pentru Comisia Nationala de oncologie pentru SUTENT.Intr-adevar la momentul de fata este singurul medicament care da rezultate pe carcinomul renal metastatic.Dosarul ne-a fost aprobat in luna august 2011, dupa 5 luni de cand l-am depus prima oara.Din luna martie insa eu i-am cumparat mamei tratamentul pana in august cand in sfarsit am obtinut aprobarea mult asteptata.
In paralel cu SUTENT i-am mai cumparat ESCOZUL (sau VIDATOX), primele 2 cure de tratament de cate 2 luni fiecare achizitionandu-le din Cuba (laboratoarele Labiofam) iar ultimele din Albania, de la Tirana unde Labiofam si-a deschis o sucursala pt Europa.Acest escozul este venin de scorpion albastru care se administreaza sublingual, la interval de 12 ore, inainte de masa.
Am efectuat controalele medicale regulat, la interval de 3 luni de la operatie si rezultatele CT au fost foarte bune de fiecare data.La 6 luni de la operatie numerosii ganglioni din parenchinul pulmonar disparusera in proportie de 70% iar ceea ce se mai vizualiza la CT erau de dimensiuni mult mai mici.D-nul prof.Lucan a fost exrem de placut surprins de ceea ce vedea si intrebandu-ma de tratamentul pe care il urmeaza mama i-am spus cu o oarecare strangere de inima si despre acest ESCOZUL.Recomandarea dansului a fost sa urmeze tratamentul in continuare pentru ca se pare ca da rezultate.La inceputul lunii decembrie urmeaza sa mergem la controlul de 1 an de la operatie si sper din tot sufletul ca lucrurile sa stea la fel de bine.

Asadar, sfatul meu este sa inceapa tratamentul cu sutent cat mai curand posibil si in parelel pot fi administrate si alte suplimente nutritive.Tratamantul in sine cu sutent nu este chiar usor suportat de catre pacient, reactiile adverse fiind foarte multe si diferite de la luna la luna.Principala reactie adversa (si cea mai periculoasa, zic eu) este hipertensiunea arteriala dar cu tratament adecvat de la medicul cardiolog se regleaza si tensiunea arteriala.Pentru dezintoxicarea organismului eu i fac mamei dupa fiecare cura de sutent suc de sfecla rosie cu morcov si fructe in care i pun colon help sau suc de aloe vera.

Daca vrei putem discuta si in particular, ----
Sanatate multa si sa auzim numai de bine!
Răspunde la topic
403 comentarii 1 2 3 4 567891011 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp