carcinom renal - explicare diagnostic

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
403 comentarii 1 23 4 5 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
21 ina6_radu
21 ina6_radu [6c]
27-12-2008, 20:57

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 6

buna.iselime i-mi parenespus de rau pt ce ai dar nu deznadajdui puterea e la dumezeu si in miinile doctorilor sotul meu a fost operat in 2007 mai cu acelasi diagnostic si cind eu scriam pe forum pt el eram doar trei acum observ ca au aparut mai multe cazuri pe net sa stii ca-i bine face tratament pt acid uric marit desi i-a scazut sub limita normala manance regim e lcto vegetarian carne -piept de pui foarte rar multa soia cartofi orez lagume proaspete sub forma de salata -in fiecare zi .grefe multe .trebuie sa fii foarte atenta de ficat .plamini.si oase -sunt primele semne de alarma.fa-ti analizele la trei luni pt mai multa siguranta in special functia renala noi asa procedam si doamne fii laudat pana acum nu ne putem plnge nici noi nu am facut citostatice sau radioterapie nici interferon iti doresc multa putere de lupta sii nu dispera UN AN NOU MAI BUN
22 if
22 if [22c]
13-01-2009, 12:31

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Pentru andreea-mihaela: Te rog spune-mi cum se mai simte tatal tau si daca ai reusit sa obtii interferon. Multumesc f. mult.
23 andreea-mihaela
23 andreea-mihaela [26c]
13-01-2009, 17:59

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Pentru "IF"
Multumesc de intrebare, tata se simte binisor, nu extraordinar, se observa ca este bolnav. Nu cautam interferon, in faza in care e tata nu m-ar fi ajutat deloc. Urmeaza in prezent tratament cu SUTENT, un medicament nou, folosit pentru cancerul renal metastatic, din iunie 2008. Pe langa asta ii dau ONCOXIN, OMEGA 3 cu ulei de somon, apa saracita in deuteriu, IMUNOSTIN, laptisor de matca lichid, armurariu, macerat de obligeana, pastura si argila de la MIRCEA BOCAN. Ma rog in fiecare zi sa traiasca, sa fie cat de cat in putere, sa duca o viata pe cat posibil normala, atat cat o vrea Dumnezeu!
Pentru voi toti, care ati avut probleme cu rinichii sau cu orice altfel de boala grea, va doresc multa sanatate si sa credeti in Dumnezeu! Speranta trebuie sa moara ultima, iar cu credinta si cu rugaciune veti vedea ca greul nu mai e chiar atat de greu!
Dumnezeu sa ne ajute!
24 george-dan
24 george-dan [3c]
02-06-2009, 19:50

Membru din 02-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna tuturor!
Acum cateva zile am primit teribila veste cum ca tatal meu a fost diagnosticat cu carcinom renal conventional (tipul cu celule clare), grad nuclear Fuhrman I/II, stadiul III (pT3, pNo, Mx), cod 8310/3, dupa ce in urma cu o luna i-a fost scos rinichiul stang impreuna cu o tumora de 5.5 cm, la spitalul Fundeni de catre prof. Sinescu.
In prezent se simte f. bine (ca si inainte de operatie) si nu arata deloc a fi bolnav, prof. Sinescu spune ca este sanatos tun si nu exista motive de ingrijorare pt ca analizele nu indica acest lucru. Mai mult, el nu a prescris nici un tratament sau vreun regim, ci doar ne-a spus sa revenim dupa 6 luni. Dupa cele citite aici pe forum am fost ingrozit si inca nu-mi vine sa cred cele spuse de catre dl.prof. Sinescu...nu cunosc semnificatia acelor coduri, mai ales acel stadiu III care ma ingrijoreaza, poate ma lamureste cineva, la ce ar trebui sa ma astept in continuare si daca ar trebui sa urmeze acel tratament cu Favisan?
Multa sanatate tuturor si Dumnezeu sa ne ajute!!
25 andreea-mihaela
25 andreea-mihaela [26c]
03-06-2009, 11:10

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Pt george-dan
Dupa cum poate ai citit si tatal meu a fost cam in aceeasi situatie cu tatal tau, operat de acelasi medic, cu aceleasi asigurari ca e bine si sanatos tun!
Se spune ca nu exista boli ci doar pacienti, asadar nu poate nimeni sa garanteze ca aceeasi boala se manifesta la fel la doi pacienti diferiti. Sfatul meu (si vorbesc din experienta) este sa ceri domnului profesor o trimitere la Institutul Oncologic pentru ca cineva de specialitate sa-ti citeasca exact rezultatul histopatologic, este esential! Asta acum, imediat dupa operatie!
Sa faca tatal tau o scintigrafie osoasa la 3 luni pentru ca, daca metastazeaza, cancerul renal (pentru ca asta inseamna "carcinom") o face prima oara la oase, fara absolut nici un simptom, crede-ma pe cuvant! Cand doare, este deja prea tarziu, iar extinderea poate fi rapida, Doamne fereste!
Poti sa mergi cu rezulatul histopatologic si la Energy Plus (gasesti date pe net), daca doriti sa faceti preventiv un tratament naturist! Costurile nu sunt f scazute, asa ca .... iti va fi necesar un buget.
Toate lucrurile astea le stiu pentru ca am trecut prin ele. Noi am descoperit tarziu metastazele, insa Dumnezeu a vrut sa-i mai acorde tatalui meu o sansa si din 12.06.2008 face tratament lunar cu SUTENT, plus o serie de alte naturiste, dupa ce i-am descoperit metastaze osoase, pulmonare, hepatice si ganglionare.
Iti doresc multa sanatate, sa dea Dumnezeu ca voi sa nu aveti probleme si chiar tatal tau sa fie sanatos tun!
Doamne ajuta!
26 george-dan
26 george-dan [3c]
04-06-2009, 16:14

Membru din 02-06-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Ok, am inteles...pt. a preveni acele metastaze osoase nu exista cumva un tratament medicamentos?.. sau nu este indicat? Pt. ca mai stiu cazuri cu tratamente naturiste si au murit oameni pe capete..se prea poate sa ma insel. Multumesc si multa sanatate!! Doamne ajuta!
27 andreea-mihaela
27 andreea-mihaela [26c]
04-06-2009, 18:16

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Nu este obligatoriu sa apara, insa din cate am citit, daca metastazeaza, de cele mai multe ori cancerul renal o face la oase, ca prime metastaze care apar. Tratament medicamentos pentru cancerul renal nu exista pana acum, pana la SUTENT, insa acesta este un medicament care se prescrie in cancerul renal mestatatic. Stiu ca se facea tratament cu interferon alfa combinat cu nu stiu ce, pentru a proteja ficatul, mai mult. Nu stiu cat ajuta si exista posibilitatea sa nu fie suportat de catre pacient. Este destul de scump, probabil de ordinul miilor de lei (noi) si cred ca este un citostatic.
Spui ca stii cazuri de tratamente naturiste cand au murit oameni pe capete si totusi de interesai deunazi de produsele Favisan. Stii cum e? Intr-o pilula nu-ti pune nimeni zile, cate iti da Dumnezeu atatea ai!
Poti sa cauti marturiile unor oameni care cred ca au scapat de moarte cu ajutorul unor anumite tratamente naturiste, poti chiar sa-i contactezi!
Parerea mea este ca nu trebuie sa te culci (inca) pe urechea fara semne de boala, sa cauti sa previi, sa ceri pareri avizate si bine documentate. Eu am fost la Institutul Oncologic la D-na Prof. Anghel, poate reusesti sa ajungi cu rezultatul histopatologic si sa-i ceri parerea. Daca e totul bine, si ma rog sa fie asa, pentru toata lumea, nu uitati sa verificati periodic starea de sanatate a tatalui cu cea mai mare seriorizate si rigurozitate.
Doamne ajuta!
28 if
28 if [22c]
20-08-2009, 22:03

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 22

pt. Adanaroro: Cum se mai simte tatal tau. Am un caz asemanator in familie. Sunt f. f. ingrijorata si fara niste repere concrete e greu sa stii la ce sa te astepti, sau ce ai de facut. Multumesc.
29 danaaaa
29 danaaaa [38c]
26-08-2009, 09:57

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Acum 3 saptamani, in urma unei radiografii pulmonare, am descoperit ca tatal meu are metastaza pulmonara. La 2 zile dupa, in urma unei tomografii am descoperit ca ii este afectat si 1/4 din creier. Si culmea este ca se simtea f bine. Singurul semn, de care ne dam seama acum, ar fi fost ca nu mai reusea sa duca frazele pana la capat. In rest parea perfect sanatos.
Am facut deja 10 sedinte de raze pentru cap. Incercam, la 1 septembrie, sa ii depunem dosarul pentru sutent. Stie cineva care este procedura de obtinere a acestui tratament cu SUTENT?
Depun dosarul pe data de 1 septembrie la dl dr Mircea Dediu. Dar ce urmeaza dupa? Am siguranta ca vom obtine acest tratament? Pe ce perioada se ia? Este necesar sa fie aprobat tratamentul luna de luna?
Ce sa va spun, oncologul ne-a certat teribil ca nu am venit pana acum. Ne-a spus chiar ca ar trebui sa actionam in judecata medicul chirurg pt ca nu i-a facut trimitere catre oncologie....
30 if
30 if [22c]
27-08-2009, 07:36

Membru din 13-01-2009

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Pt. Adanaroro: N-am fost in situatia unor astfel de aprobari, dar banuiesc, ca odata aprobat tratamentul, inseamna ca intra intr-un program, iar pt. urmatoarele luni n-ar trebui sa depinda decat de reteta data de medicul oncolog. Sau poate ca o sa primeasca deja pentru o perioada mai lunga de timp. Daca ai vreo indoiala asupra obtinerii tratamentului, nu-i slabi de la inceput cu prezentarea situatiei de maxima urgenta a cazului si fa-o cu tenacitate. Cat despre procese .....(S-o faca institutiile. Medicul oncolog reprezinta o institutie, la fel si chirurgul. De ce oare instigarea asta la razbunare a oamenilor?) Cred in posibilitatea de perseverenta a omului la momentul cand este inspirat. Daca nu se intampla, inseamna ca nu trebuia(din diverse motive). Razbunarea este numai si numai a lui DUMNEZEU. Va obtine cu siguranta tratamentul si ii doresc sa-i fie de folos.
31 ella_20_68
31 ella_20_68 [10c]
23-10-2009, 09:06

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Sotul meu in varsta de 54 ani a fost diagnosticat in urma biopsiei si dupa extirparea rinichiului stg cu carcinom renal papilar,grad 3 fuhrman,fara metastaze. Suntem insa,intr o mare dilema:medicul chirurg este de [parere k nu se face chimioterapie la rinichi fara nici o discutie,iar alti medici-oncologi -spun k trebuie facuta aceasta chimioterapie.Pe cine sa ascultam si ce sa facem?Am inteles k trebuie facute kt mai des controale,scintigrafii osoase,tomograf,markeri tumorali insa,daca va fi prea tarziu?
Sunt groaznic de speriata;sotul meu se simte bn dupa operatie si nici nu vrea sa auda de chimioterapie!Facem doar tratament imunostimulator! Daca este cineva de profesie si ne poate raspunde as ramane vesnic indatorata!
32 danaaaa
32 danaaaa [38c]
25-10-2009, 07:57

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Pentru andreea/mihaela: Cum se mai simte tatal tau in urma tratamentului cu SUTENT?
33 andreea-mihaela
33 andreea-mihaela [26c]
27-10-2009, 09:56

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Buna!
Tatal meu a luat Sutent timp de 16 luni (28 zile cu 14 zile pauza), insa datorita aparitiei metastazelor cerebrale, se considera evolutia bolii sub tratament si probabil ca va lua Nexavar. A avut cam toate efectele adverse, unele destul de greu de suportat, dar una peste alta nu a trebuit sa intrerupem tratamentul si nici sa micsoram doza (50mg). Parerea mea este ca o data pus diagnosticul de carcinom renal, trebuia sa faceti chimioterapie sau interferon, pentru ca probabilitatea aparitie metastazelor este f ridicata. La tatal meu au aparut dupa 1 an dala operatie, fara vreun alt tratament in tot acest timp. Mai stiu pe cineva care a avut exact acelasi diagnostic si care a facut interferon imediat dupa operatie pana in prezent, cred, si care nu are nici o problema. Fiecare face ce crede de cuviinta, dar inainte de a lua o decizie, ar fi bine sa consultati un oncolog sau mai multi.
Multa sanatate si sa ne tineti la curent cu evolutia voastra!
Adanaroro, cum s-a simtit tatal tau dupa raze? Cate a facut si unde? Ia vreu tratament de atunci?
34 vinuesa
34 vinuesa [5c]
01-11-2009, 11:20

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 5

buna,mi s-s scos si mie rinichiul drept(am scris despre aceasta ceva mai devreme),am luat interferon trei luni si de atunci nu am probleme.am facut regulat control tomografic si totul este ok. Am o viata echilibrata(mananc orice, fac sport,consum alcool f rar si nu fumez)In data de 19/11/2009 trebuie sa fac radiografie pulmonara . Sa va dea Dumnezeu sanatate voua si familiilor si mult optimism!!!!!!!!
35 danaaaa
35 danaaaa [38c]
12-11-2009, 21:25

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Vinuesa, iti doresc multa sanatate!
Andreea-mihaela, dupa cele 10 sedinte de raze facute la Elias, am inceput tratamentul cu Sutent. Efectele secundare sunt puternice: multiple rani in gura, sangerari ale gingiilor, dinti au inceput sa se clatine. Tatal tau a avut aceste simptome? Cum le-ati tratat?
36 andreea-mihaela
36 andreea-mihaela [26c]
13-11-2009, 14:32

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Buna!
Tata face si acum afte bucale, pe care le-am tratat cu ceai de busuioc tinut in gura si glicerina simpla, clatiri dese, dupa fiecare masa. Este destul de neplacut, il impiedica sa manace cum trebuie si alimentatia este o problema, adica pofta de mancare trebuie mentinuta. Sangerari gingivale si miscarea dintilor nu ni s-au intamplat, dar tata are lucrare in fata, nu stiu ce sa zic. Isi va pierde si gustul, vei vedea. Oricum, cred ca nu trebuie sa intrerupeti tratamentul, cred ca este un medicament f bun si pe perioada de pauza, efectele secundare dispar si totul revine la normal.
Ati facut control in urma sedintelor de raze? Cum a iesit? I-a cazut parul tatalui tau?
Multa sanatate!
37 mikydu
37 mikydu [3c]
12-02-2010, 23:39

Membru din 12-02-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

pt. Andreea-Mihaela.
poti sa-mi pui si mie cum si de unde se poate procura acest medicament SUTENT. Cat costa. e suportat de casa de asigurari ? Precizez ca tocmai i s-a reconandat mamei mele tratamentul cu Sutent ca fiind cel mai bun. Doar ca doctorii care o tin sub observatie vor sa-i dea interferon. I s-au descoperit metastaze pulmonare acuma aparute in urma unui cancer la rinichiul drept operat in 2005. mai este cineva in aceeasi situatie. cat este de grav acest lucru? poate cineva sa-mi recoande si tratamente naturiste ? care e speranta de viata in acest caz. Va multumesc.
38 andreea-mihaela
38 andreea-mihaela [26c]
13-02-2010, 10:51

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Buna!
SUTENT este un medicament chimioterapic care este suportat de Casa Nationla de Asigurari de Sanatate, costul lui "la liber" in farmacie fiind in jur de 20.000 RON/30capsule. Trebuie sa discuti cu medicul oncolog la care este inregistrata mama ta si sa intocmeasca un dosar (stie el exact cum) care se depune spre aprobare la Casa. Daca obtine aceasta aprobare, il vei primi gratuit in fiecare luna de la Oncologia teritoriala. El se ia 28 de zile (o data pe zi, pe cat la posibil la aceeasi ora) cu 14 zile de pauza. Daca vei da search pe Google, vei gasi o sumedenie de informatii despre efectele secundare ale acestui medicament, care chiar daca sunte neplacute, parerea mea este ca trebuie suportate, pentru ca este un medicament extraordinar. Cred ca ar trebui sa insisti pentru SUTENT, in loc de interferon, asta ar fi trebuit sa ia pana acum, ca preventie (interferon). Probabil la 3 luni se va face o evaluare prin CT a starii mamei tale si eu cred ca rezulatatele vor fi f bune.
Tratamente naturiste poti obtine la Energy Plus, la Dr. Boerescu Cristian, poti lua AVEMAR, BIOBRAN, laptisor de matca pur (cel facut de Baia Mare), propolis gligolic (nu contine alcool) sau orice altceva consideri de cuviinta. Te previn ca multe din aceste tratamente nu sunt chiar ieftine, deci .... vei avea nevoie de niste banuti.
Imi permit sa-ti dau toate aceste sfaturi, pentru ca noi le-am incercat cu tata si am reusit, daca ma pot exprima asa, sa-l tinem in viata cu metastaze la oase, ficat, plamani, creier si maduva spinarii un an si 8 luni de zile, fara dureri, cu o calitate a vietii buna cam 1 an si 7 luni si acceptabila pana in ultima zi de viata.
Din pacate tatal meu a murit pe 01.02.2010 si nu pot inca sa cred acest lucru!
Mai sunt si alte tratamente pentru acest cancer renal, dar tatal meu nu a mai putut astepta! Exista Torisel, Afinitor, Votrient, Nexavar, Avastin combinat cu Interferon si chimioterapia clasica, care se pot aplica in functie de pacient, de istoricul bolii si de starea lui actuala. Se fac permanent cercetari in lume si se tot descopera noi tratamente, unele in faza de test, altele acceptate doar in State, altele deja si in Europa. Nu va pierdeti speranta, eu cred ca se va putea trai cu cancer ca si cu o banala gripa!
Dumnezeu sa va dea sanate si sa va aiba in paza!
39 andreea-mihaela
39 andreea-mihaela [26c]
13-02-2010, 11:45

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Pentru toti cei care mai urmaresc acest forum si vor sa mai afle cate ceva despre acest tip de cancer, va pot da un link: www.cancercompass.com, unde gasiti la tipuri de cancer, "kidney cancer" si "renal cell cancer" (in partea stanga) discutii ale unor oameni care iau diferite tratamente de ultima generatie, unele se gasesc si la noi, si care au succes si boala lor este in remisie, chiar si cu 70%!
Doamne ajuta!
40 danaaaa
40 danaaaa [38c]
20-02-2010, 21:46

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Tatal meu a murit acum trei zile. Dumnezeu sa-i ierte!
Răspunde la topic
403 comentarii 1 23 4 5 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp