carcinom renal - explicare diagnostic

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
403 comentarii 1 2 3 4567 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
61 danaaaa
61 danaaaa [38c]
17-04-2010, 10:38

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Imi pot face in Romania un screening oncologic complet? Unde?
62 andreea-mihaela
62 andreea-mihaela [26c]
17-04-2010, 11:12

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Buna!
Eu m-am lovit de aceasta analiza la Centrul Medical Promedica Diagnostic (Cal Vacaresti, sect 4), am vrut sa-i facem tatalui meu. In dec 2009 costa in jur de 2000 RON si ei spun ca este la fel un PET CT, adica la fel de sensibil. Poti sa dau search pe google si ii gasesti, suni si ei iti dau toate informatiile. Din cate imi aduc aminte, nu exista contracte cu Casa de Asigurari pentru aceast analiza.
Ai vazut emisiune Romania te iubesc! in care era prezentat un spital din Austria? Unde se trateaza cu succes romani bolnavi de cancer, fac analiza performante si primesc medicatie de ultima generatie, astfel incat dau cu succes peste cap tot sistemul sanitar din Romania!?!
Cum te mai simti?
Doamne ajuta si sanatate maxima!
Andreea
63 danaaaa
63 danaaaa [38c]
19-04-2010, 15:46

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Am fost la un psihoterapeut azi si ma simt ok. Sper sa ma tina.
Azi am fost si la oncolog. Deoarece rezultatul histopatologic nu e concludent, nu au fost analizati si ganglionii din jurul rinichiului, mi-a recomandat sa fac un screening oncologic. La Izmir, in Turcia, unde se pot vedea si nodulii de pana la 1mm.
Pretul este de 1400 euro si include avionul si cazarea acolo. Nu mi-a recomandat sa fac acest sreening in tara. Voi pleca la inceputul lunii mai.
In rest ma simt bine. Dorinta asta de victimizare trebuie sa mi-o depasesc.
64 andreea-mihaela
64 andreea-mihaela [26c]
19-04-2010, 17:27

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Buna!
Ma bucur sa aud ca esti mai bine, asta-i super!
Probabil ca este vorba de un PET CT. Se face si in Romania, din cate stiu, undeva pe la Oradea, cam la acelasi pret. Dar cred ca este mai bine sa mergi afara, este altceva. E vorba de clinica Anadolu? Daca da, am auzit numai de bine despre ei.
Nu prea inteleg cum nu a fost concludent histopatologicul. Ce scrie in buletin? Poate fi un semn bun? Sper sa da!
Doamne ajuta si s-auzim numai de bine!
Andreea
65 danaaaa
65 danaaaa [38c]
20-04-2010, 14:36

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Clinica la care voi face analiza PET - CT se afla in Izmir si cred ca se numeste Kent Hospital.
Voi afla mai multe saptamana viitoare cand ma voi reintalni cu oncologul.
Aveti idee cam care este perioada de asteptare pt interferon?
66 silvya
66 silvya [3c]
25-04-2010, 09:06

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

si sotul meu a fost operat in ianuarie 2008 de carcinom renal stadiul III , din martie 2008 ia sutent si se simte bine , la inceputul tratamentului a fost mai greu dar acum s-a obisnuit , munceste , este un om f. activ , in concluzie este bine .
67 ella_20_68
67 ella_20_68 [10c]
25-04-2010, 09:47

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

buna silvya,vroiam sa te intreb unde si de catre cine a fost operat sotul tau si cine i a recomandat sa ia sutent? acesta este tot un fel de interferon?multumesc anticipat si sanatate tuturor!
68 silvya
68 silvya [3c]
25-04-2010, 11:49

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

A fost operat de dr. Gluck la spitalul Fundeni , i-a fost recomandat sutent de catre medicul oncolog dr. Stanculeanu . Da , dar este mai bun decat interferonul din cate am citit eu pe net.
69 ella_20_68
69 ella_20_68 [10c]
25-04-2010, 11:59

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Dar medicul Gluck a fost de acord cu acest sutent? sau nu i ati mai spus ?ptr k Sinescu nu este de acord cu asa cv,de fapt nici un medic de la urologie nu este de acord cu citostatice(ptr k si acestea sunt tot un fel de citostatice)in aceste cazuri de cancer renal.Am inteles k rinichii nu suporta citostatice din cauza k toate toxinele care raman in organism(citostaticele sunt extrem de toxice) trec prin rinichi care nu le poate filtra si dauneaza,deci rinichiul ramas va fi in pericol.Acum...nu stiu nici io ce sa mai cred si ce sa mai fac.Sotul meu nici nu vrea sa auda de asa cv si...multumesc lui D zeu este ffff bn.Vom vedea si dupa ink 6 luni knd vom merge iar la control. Ce varsta are sotul dvs? si ce analize a mai facut atunci knd ati fost la control?
70 silvya
70 silvya [3c]
25-04-2010, 12:26

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Sotul meu a facut tomograf la 2 luni dupa operatie si i-au depistat noduli la plamani adica facuse metastaza.Sutentul se da la cancer rinichi cu metastaza.Cand a fost operat sotul meu avea 49ani acum are 51.Acest medicament ii tine boala pe loc , analizele ii ies bune , face tomograf la 6 luni , nodulii n-au evoluat , in decembrie a fost in Ungaria si a facut un PET/CT si rezultatul a iesit bun .
71 ella_20_68
71 ella_20_68 [10c]
25-04-2010, 13:02

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

am inteles. deci sa faca si sotul meu tomograf la plamani? se face asa cv? noi avem 8 luni de la operatie si la 6 luni am facut tomograf abdominal si pelvian-totul a iesit ok,si analize ,tot. aveti un id pe mess? id ul meu este acesta de utilizator-poate vb mai multe asa...multumesc
72 anamaria.s
72 anamaria.s [18c]
04-05-2010, 00:18

Membru din 11-03-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Pt Adanaroro:

Imi pare foarte rau de diagnosticul tau. Dar trebuie sa fii tare si optimista sa te lupti cu boala asta. Fii increzatoare ca o sa reusesti.

Ai facut PET scan-ul? Care e rezultatul? Tratamentele sunt diferite in functie de resultat si de raspandirea cancerului.

Am dat de curand peste site-ul asta. Explica foarte bine cancerul renal si posibilele tratamente in UK si Europa.

http://www.cancerhelp.org.uk/type/kidney-cancer/treatment/whats-new-in-kidney-cancer

Din cate am inteles eu pana acum, foarte multa lume recomanda tratamentul cu IL-2 (interleukin). Din pacate nu se face in Romania si are efecte secundare foarte severe. Dar efectele tin numai pe durata tratamentului (4 saptamani). IL-2 e singurul medicament care e considerat ca o sansa sa vindece cancerul renal 15-20% (spre deosebire de alte medicamente care ii incetinesc numai raspandirea)
Tratamentul are si mai mult success daca esti tanar si nu ai alte probleme de sanatate.

Dar rezultatele depind de la om la om si am auzit de oameni care au avut rezultate bune si numai cu sutent, torisel sau alte medicamente.

Mama mea ia momentan interferon. Nu a asteptat prea mult sa ii se aprobe (cred ca max 2 sapt). La inceput l-a suportat destul de greu dar de o luna, ii facem injectia seara cu 1 - 2 ore inainte de culcare si efectele secundare aproape au disparut in intregime.

Ana
73 danaaaa
73 danaaaa [38c]
06-05-2010, 08:21

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Aseara m-am intors de la Izmir. Rezultat-ul CT-PETului este negativ. L-am facut la spitalul SIFA. Totul a fost excelent. Daca aveti nevoie de aceasta analiza va recomand aceasta varianta. Totul a costat 1800euro. Tot timpul a stat directorul spitalului cu mine pentru ca nu aveau alt traducator de lb romana . S-au ocupat de tot ce inseamna transport, cazare, mancare. Cel mai important este ca au 2 aparate (deci nu risti sa te duci si sa nu functioneze) si au si ciclotron de producere a substantei, propriu. Pot detecta tumorile de pana la 1mm. Dupa rezultat m-a consultat si o somitate de-a lor in domeniu oncologic, dr S. Salahattin. Mi-a spus ca nu exista tratament pentru acest stadiu. Trebuie doar urmarit. Doar in stadiul metastatic se administreaza Sutent, sau Nexavar.
74 ella_20_68
74 ella_20_68 [10c]
06-05-2010, 08:44

Membru din 23-10-2009

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Ptr. Adanaroro...Ma bucur mult ptr tine si iti doresc tot binele din lume! Si noi va trebui sa mergem in decembrie ptr aceasta analiza tot la Izmir. Daca poti, te as ruga sa mi dai mai multe detalii despre zona spitaluilui sau un nr de telefon si numele doctorului cu care ai luat contact ptr a putea face o programare si noi. Deci asta inseamna ca nu ai metastaze in organism, adica boala nu progreseaza,nu?Multumesc anticipat
75 danaaaa
75 danaaaa [38c]
06-05-2010, 21:16

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Ella da-mi te rog adresa de mail sa-ti trimit toate datele necesare.
Si da, CTPET-ul asta arata: daca apar noduli de metastaza in orice alta parte a corpului. Avantajul este ca descoperind din timp o eventuala metastaza, poti beneficia mai repede de medicamentatie.
76 andreea-mihaela
76 andreea-mihaela [26c]
07-05-2010, 08:50

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 26

Buna adanaroro!
Vesti excelente! Ma bucur pentru tine, sa dea Dumnezeu s-o tii tot asa multi, multi ani de acum inainte!
Diferenta maxima intre noi si altii, nu? Ma bucur ca ai avut sansa sa faci toate analizele si consultatiile acolo, sa poti elimina orice dubiu din prima!
Multa sanatate si Doamne ajuta!
77 mirelatm
77 mirelatm [1c]
17-06-2010, 11:54

Membru din 17-06-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna tuturor ! Ma alatur si eu acelora care au aceasta boala despre care pana acum nu stiam mare lucru .Sunt din Timisoara si am fost operata in mai anul acesta .Mi s-a scos rinichiul drept iar rezultatul histopatologic a iesit carcinom cu celule renale clare grad Fuhrman 12 tumora avea 3.5 cm fiind considerata gradul I. Doctorul urolog nu mi a recomandat sa iau legatura cu oncologul dar eu citind acest forum m-am dus la medicul de familie si am cerut trimitere la oncologie si am vb cu un medic care mi a zis ca in stadiul asta nu se impune nici un tratament oncologic. Daca este cineva in situatia mea poate sa mi dea mai multe amanunte caci nu stiu ce sa mai cred . Nici preventiv nu se ia nimic?
Am inteles ca acest tip de cancer da metastaze la distanta in timp . Poate imi recomanda cineva vreo alternativa naturista sau orice altceva ca sa previn pe viitor sa nu se intample mai rau. Va doresc sanatate tuturor si cu credinta in D-zeu sa trecem peste aceste incercari ale vietii .
78 danaaaa
78 danaaaa [38c]
18-06-2010, 21:42

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

Mirela, mie mi s-a recomandat de catre oncologii turci sa fac un ciclu de radioterapie nu mai tarziu de 8 saptamani de la operatie. Nimic altceva pana la faza de metastaza. Oncologul meu roman, in care am destul de multa incredere, a fost de acord. Asa ca luni termin ultima sedinta din cele 25. Fara efecte secundare. E drept ca eu eram intr-un stadiu mai avansat. Multa sanatate.
79 tatibios
79 tatibios [1c]
19-06-2010, 15:58

Membru din 19-06-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna la toata lumea
ma numesc viorel si in urma cu 2 luni,la un control de rutina am fost diacnosticat cu tumoare renala la rinichiu drept, va dati seama cum am primit vestea,eram terminat.Cu ajutorul lui dumnezeu,cu sustinerea profesorului dr.Bucuras Viorel , care pentru mine a fost totul si nu in ultimul rand cu sprijinul familiei, am fost operat acum 2 luni si mi-a fost extirpat rinichiu drep, (era cat o lubenita).Dr.Bucuras care m-a operat a facut tot ce ia sta in putere, pe aceasta cale tin foarte mult sai multumesc,mi-a spus ca nu e nici o problema.Dupa 10 zile a venit si examenul histopatologic, nasol,diagnostic carcinom renal cu celule clare
grad Fuhrman 4,pT3a NxMx;ICD 8310/3, stiu a este cancer malign, dar mai multe dumnezeu cu mila, am incredere mare in doctor care a zis ca e ok.Deacea eu zic ca daca vrei sa traesti nu trebuie sa te lasi prada deznadejdiei, asa ca tuturor care au ce am eu le spun ca trebuie sa lupte si sa mearga mai departe, fie ce o fi, eu traesc pentru familie, a 5 copilasi si sper ca inpreuna cu ei si cu ajutorul lui dumnezeu sa trec peste toate.Le doresc la toti care sunt in aceiasi situatie sanatate dar in pimul rand sa lupte pentru viata, eu la 45 de ani care ai am nu ma las, trec peste toate si sper ca, cu ajutorul lui Dumnezeu si cu sprijinul famliei sa inving.As vrea doar sa stiu cauza care a dus la cancer, daca stie cineva.
80 minciuna_ionela
80 minciuna_ionela [2c]
06-09-2010, 15:39

Membru din 06-09-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna... ma numesc Ionela si pe data de 09-07-2010 unchiul meu in varsta de 52 de ani a fost operat la spitalul fundeni de profesorul Sinescu , extirpanduise rinichiul drept. Deabia astazi ia fost dat rezultatul histopatologic in care se precizeaza : carcinom renal cu celule clare si eozinofile cu un contingent sarcomatoid(~20%) grad nuclear Fuhrman 4 stpT3 pN0 Mx COD 8310/3. plus adenom corticosuprarenal.
Daca cineva imi poate spune ce inseamna exact asta?
Suntem putin speriati, unchiul trebuie sa vina deoarece locuieste in Galati la control zilele astea , noi inca nu iam zis exact ce e in rezultat deoarece nu stim cu exactitate ce sa-i spunem.
Va multumesc anticipat pt raspunsurile primite
Multa sanatate tuturor celor care au trecut prin aceasta faza.
Răspunde la topic
403 comentarii 1 2 3 4567 ..... 18 19 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp