carcinom renal - explicare diagnostic

Secțiunea: Cancerul de rinichi (renal)
403 comentarii 1 2 3 4 ..... 1516171819 20 21 INAINTE ›
341 cercelmalina
341 cercelmalina [3c]
12-11-2012, 22:35

Membru din 12-11-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 3

Buna seara. Tatal meu a fost diagnosticat de curand cu metastaza pleurala de adenocarcinom la plamanul drept. El a hotarat sa mearga la Iasi dar asi vrea sa mergem si la Cluj. Cine este cel mai bun medic de la Institutul Oncologic Cluj si cum putem ajunge la el? Va multumesc mult si va doresc multa sanatate.
342 crystyan_76
342 crystyan_76 [1c]
28-12-2012, 13:53

Membru din 28-12-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua domnule doctor
Am si eu o problema cu socrul meu. A fost operat de tumora renala.Se practica nefrectomie partiala dreapta si adrenalectomie cu evolutie postop. favorabila( T4NxMx).
Rezultatul anatomo-patologic zice cam asa:
1. Tumora renala- piesa de nefrectomie partiala prezentand formatiune tumorala de 5/4, 5 cm, culoare galben cu zone chistice si hemoragice, aspect microscopic de carcinom cu celule clare, grad nuclear 2 Fuhrman.
2. Glanda suprarenala fara invazie tumorala.
3. Tesut periadrenalian reprezentat de tesut conjunctivo-adipos fara infiltratii tumorale.
4. Capsula renala fara invazie tumorala.
5. Tesut conjunctivo-adipos incluzand doi ganglioni limfatici cu proces de histocitoza sinusala reactiva (PNx).
CONCLUZIE: Carcinom cu celule clare grad nuclear 2Fuhrman, PT1b, PMx, Mx.
Va rog sa-mi spuneti daca este intr-o stare foarte grava si daca este nevoie de tratament de specialitate. Chirurgul nu a vazut inca rezultatul AP. Pana la finele lunii ianuarie 2013 cand mergem la control astept un raspuns din partea dumneavoastra pentru a pregati si pacientul din punct de vedere mental la ceea ce urmeaza.
Va multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul.
343 RaulDuke
343 RaulDuke [7763c]
03-01-2013, 23:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

lucrurile arata faborabil, diagnosticul final este de o tumora cu stadiul T1 si nu T4, asa cum a parut initial pe baza investigatiilor dinainte de operatie. e drept ca trebuie clarificat cum e cu ganglionii (corabia asta a plecat deja, trebuiau scosi mai multi ganglioni la operatie; acum nu mai conteaza); ce se indica este sa aiba un CT de dupa operatie (computer tomograf) de TORACE si ABDOMEN si o scintigrafie osoasa, caci teoretic aceasta boala poate da metastaze frecvent in oase. daca se adevereste ca NU exita metastaze, atunci nu mai trebuie niciun tratament ci doar urmarire pe termen lung, cu controale la oncolog periodice si tot periodic nivestigatii radio-imagistice. este un lucru bun si lucrurile par favorabil, cu sanse foarte mari de vindecare, deci sa nu mai apara probleme de acestea pe viitor. acest lucru nu este 100%, motiv pentru care se vor face aceste reevaluari periodice, dupa cum stabileste oncoogul. lucrurile arata bine, feilcitari !
344 maria1984
344 maria1984 [10c]
25-02-2013, 21:29

Membru din 18-06-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna Ana Maria,

Stiu ca spuneai ca mama ta o sa incepa tratamentul cu Torisel.
Cum se mai simte? care au fost recatiile secundare?
Incepand de Vinerea asta si tata o sa inceapa tratamentul cu acest medicament pentru ca la ultimul CT s-a constat o evolutie a bolii (micronodulii pulmonari au mai crescut).
Tata a luat 8 luni Sutent timp in care boala a stationat.

Multumesc frumos! si multa sanatate
Maria
345 danaaaa
345 danaaaa [38c]
28-02-2013, 16:08

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

RaulDuke, ce se poate vedea la o scintigrafie osoasa si nu se vede la CT?
Te intreb pentru ca nu mi s-a recomandat pana acum sa fac acest tip de analiza.
346 MariaLuiza1968
346 MariaLuiza1968 [4c]
28-02-2013, 16:52

Membru din 22-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Sotul meu (40 ani) a fost operat anul trecut (nefrectomie partiala tumora renala pol inferior stîng, formatiune de aprox.4 cm bine delimitata, fara infiltratii tumorale in grasime sau recupe, pT1aNxMx). Toate examenele facute pina acum, CT, ecografie, analize singe arata o evolutie buna. Din pacate, dupa orice deplasare cu masina, mai mult de 200 km apar dureri lombare si singe in urina (la inceput au aparut chiar jeturi de singe, apoi doar urina maronie; dureaza cam o saptamina sa se refaca). Chirurgul care il vede pariodic i-a spus ca e ceva `normal`. Procesul de cicatrizare mai dureaza si din cauza pozitiei sau a efortului cicatricele se forteaza si apar singerari. oare asta sa fie??? Multumim pentru raspuns
347 RaulDuke
347 RaulDuke [7763c]
28-02-2013, 23:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, marialuiza1968, am primit inca de acum mai multa vreme mesajul tau pe privat, dar cand am vrut sa-ti raspund, stupoare, ti-ai facut niste setari de asa natura incat NU POTI PRIMI MESAJE PRIVATE. lucru extrem de stupid si foarte frustrant si nu e nici macar prima oara cand se intampla lucrul acesta pe forum. foarte regretabil, te rog sa rectifici !

in alta ordine de idei: intr-adevar, daca operatia e efectuata relativ recent (anul trecut poate insemna si acum 3 luni) se poate ca istorioara cu cicatrizarea sa fie reala intrucat a fost facuta o nefrectomie partiala. totusi nu strica o reevaluare radioimagistica, daca nu a facut una recent; se poate incepe cu o ecografie renala, dar cred ca, tot asa, daca nu are un CT de abdomen care e perfect in regula facut mai recent de 3 luni, daca aceste probleme persista, trebuie repetat. daca se agraveaza, trebuie chiar urgentat.
348 MariaLuiza1968
348 MariaLuiza1968 [4c]
01-03-2013, 13:13

Membru din 22-05-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua,
Va rog sa primiti scuzele mele pentru greseala de la setari, dar nu a fost cu o anumita intentie.

Ultimul CT a fost facut in luna decembrie, iar ecografie abdominala in luna ianuarie, chiar dupa un episod asemanator.
Reiau un fragment din rezultatul examinarii CT
"rinichi stîng cu dimensiuni reduse, lipsa de parenchim renal polar inferior si IP redus la acest nivel; functie secretorie si excretorie prezenta, simetric cu a rinichiului contralateral; aparat pielo-caliceal nedilatat, amputat partial caliceal inferior postnefrectomie, imagini nativ hiperdense polar inferior adiacent zonei de nefrectomie (fire de sutura, clipsuri, mici calcifieri); chist cortical infraventimetric, mediorenal pe valva anterioara. Densificare cu aspect "in banda" a grasimii perirenale polar inferior adiacent zonei de nefrectomie si a grasimii subcutanate la nivelul lombei stg; fascia perirenala apare ingrosata.
vena renala stinga permeabila, cu calibru normal. Artera renala stf apare cu calibru usor crescut, cudata; exista importanta reducere in dimensiuni a ectaziei vasculare arteriale de la nivel polar inferior descrisa la examinarea CT anterioara care actualmenta masoara aprox. 8.5 mm.
Fara adenopatii abdomino-pelvine"
Fara leziuni osoase suspecte vizibile pe segmentele examinate. Microchiste osoase la nivelul capului femural bilateral du dimensiuni ceva mai mari pe dr. si mici insule de osteocleroza la acelasi nivel. hernii intrasomatice dorsal inferior si lombar superior; calcifiere discala la L2-L3"
In rest totul apare cu dimensiuni normale, structuri omogele alte celorlalte organe.
In luna aprilie va fi un an de la interventia chirurgicala. Analizele de singe si urina facute inainte de examinarea CT au fost bune: creatinina, uree, glicemie
A facut toate examinarile care i-au fost indicate de catre medic (ecografie, CT, analize singe si urina).
Adevarul este ca in perioadele in care nu face deplasari cu masina (alt efort nu face, nici macar sa duca o sticla cu apa nu il las) nu are decit dureri usoare in partea stinga dimineata sau cind se mai ridica din pozitia sezinda.

Va multumesc inca o data si va rog sa imi acceptati scuzele.
349 danaaaa
349 danaaaa [38c]
06-03-2013, 09:59

Membru din 01-01-2014

Subiecte: 1

Comentarii: 38

La CT torace facut saptamana aceasta mi-au aparut 2-3 micronoduli (diametre 2-3mm) cu aspect CT nespecific, situati subpleural cu dispozitie aleatoare in ambele campuri pulmonare. La examinarile de anul trecut nu erau.
Am fost operata de TR in martie 2010 iar rezultatul analizei histopatologice a fost de Carcinom cu celule renale- tipul cromofob-, grad nuclear Fuhrman 1 si 2, stp3, pNx, Mx.
Oare acesti micronoduli pot avea si un alt caracter decat malign?
350 RaulDuke
350 RaulDuke [7763c]
06-03-2013, 20:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur.
351 Simina71
351 Simina71 [1c]
10-04-2013, 22:47

Membru din 10-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Stimate domnule doctor Raul Duke,
Tatal meu (71 ani acum) a fost operat de dr. Sinescu in nov. 2002, i s-a scos rinichiul stang, cu carcinom... (ce tip nu va pot spune acum pt ca nu am la mine respectivele analize). Indicatiiile dlui Prof. Sinescu... aceleasi, le stiti, nu mai repet... De 6 ani incoace, am gasit un doctor la Spitalul Carol Davila din Bucuresti, care i-a facut verificarile periodice si i-a purtat de grija pentru buna functionare a rinichiului ramas. I-a dat medicatie: colchicina (pentru episoadele de guta), milurit, auronal, carvediol, preductal, furosemid. In Nov. 2012, a venit la control si nu s-a observat nimic ingrijorator, iar in februarie a avut niste dureri abdominale, si-a provocat voma si s-a prezentat din nou la control. Acest doctor, de care suntem multumiti, ne-a trimis la Clinica Graal pt. CT. La interpretarea CT s-au gasit urmatoarele: "formatiune tumorala retroperineala dezvoltata intre valva anterioara a rinichiului drept si duodenul II ce masoara aprox. 65/57 mm diametre axiale si 102 mm diametrul cranio-caudal; formatiunea tumorala descrisa infiltreaza grasimea retroperineala adiacenta, valva anterioara a rinichiului drept si peretele lateral drept al duodenului II". In acest moment tatal meu se simte foarte bine, nu are nici o durere si nu stie nimic despre toate acestea. A facut si scintigrama osoasa, nu am interpretarea, am numai fotografiile si exista suspiciunea unei recidive osoase, dar alti doi doctori carora le-am aratat fotografia au spus ca este posibil sa nu aiba inca metastaze osoase (desi fisa lui de externare spune ca da). Am fost astazi la Institutul Oncologic si i-am aratat toate analizele si CT-ul dlui dr. Dediu care mi-a recomandat o punctie (in rinichi) ca sa poata lua o decizie in legatura cu natura acestor formatiuni tumorale si sa poata prescrie un tratament. Dumnealui a presupus ca este fie o recidiva, fie o noua formatiune canceroasa dezvoltata independent, fie pot fi, pur si simplu, niste ganglioni necancerigeni existenti acolo. Acum eu nu stiu ce sa fac, daca sa merg cu tata la punctie sau riscurile sunt prea mari, mai bine sa incercam sa evitam asta. Pe forum nu am gasit pe nimeni cu o situatie asemanatoare. Doctorul de la Carol Davila mi-a spus ca nu are rost sa mai fac nimic, sa-l las in pace sa traiasca cat mai are de trait asa... Pentru ca, daca incerc sa intervin cu alte tratamente, nu voi face altceva decat sa-i scurtez viata si sa-l chinuiesc. In viziunea acestui domn doctor, tata mai are de trait 3-6 luni. Tatal meu se simte bine, sapa in gradina, mananca, doarme bine, are in general un tonus bun. Eu insa nu stiu ce sa fac... Sunt foarte ingrijorata si nu sunt in stare sa iau o decizie. Are rost sa-l zgandarim cu punctia? Sau mai rau ii facem? Sa-l mai las in pace cateva luni sau sa ma grabesc cu investigatiile? Am citit tot ce este scris pe acest forum si apreciez foarte mult munca si sfaturile dumneavoastra. Va rog foarte mult sa ma ghidati si pe mine intr-un fel. As vrea, daca se poate, sa pot sa vin la o consultatie la dumneavoastra, sa va arat analizele si rezultatul de la CT, ca sa aveti o imagine mai clara si sa ma sfatuiti in mai buna cunostinta de cauza. Va multumesc anticipat. Cu respect, Simina.
352 RaulDuke
352 RaulDuke [7763c]
11-04-2013, 18:55

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate din punct de vedere oncologic, si chiar medical general, nu am nici eu si iti garantez ca nimeni de pe lume, vreo opinie sau recomandare de facut ca cea a doctorului dediu, care este un oncolog de mare experienta. cu siguranta ca trebuie facuta SI o biopsie SI o scintigrafie, pentru ca in cazul unui al doilea cancer la rinichi sau a unei recidive de la vechiul cancer, acesta poate da metastaze osoase, si trebuie cunoscut acest lucru dinainte. in tot cazul, chiar daca NU exista metastaze, este greu de crezut ca situatia de acum este operabila sau vindecabila. TOTUSI, desi momentan se simte bine, in scurt timp acest lucru nu va mai fi adevarat, iar atunci vei alerga disperata prin toate locurile incercand sa faci ceva, dar atunci va fi cu adevarat prea tarziu si vei constata cu stupoare ca nimeni nu pare prea dispus sa te ajute. intr-adevar, cum a zis dr. dediu, poate fi o recidiva, poate fi un alt cancer de rinichi, dar poate fi si ceva benign, sau poate fi chiar un alt tip de cancer, de cu totul alt tip, fiecare dintre aceste situatii comportand variante diferite de tratament si solutii diferite. chiar daca este vorba de cancer la rinichi (cum probabil crede medicul de la davila), cu un tratament are sanse de supravietuire mai mari decat cele date de el, poate chiar de 2-3 ori mai mari sau cine stie. solutii exista, dar fara o biopsie nu se poate merge inainte. ca atare totul in momentul de fata tine de voi 2 spre a va decide daca vreti sa mergeti inainte sau daca vreti sa va opriti aici (lucru care nu este obligatoriu o decizie rea, nimeni nu poate zice asta), dar nimeni nu va poate impune asta din exterior.

eu personal nu folosesc acest forum pentru a fixa consultatii, toate discutiile care se pot purta cand e vorba de tratamentul oncologic se pot purta si pe baza unor documente si nimic mai mult, iar personal nu cred ca sunt sanse sa aveti parte de recomandari oncologice mai bune decat cele venind din partea dr. dediu, care cand vine vb de cancer, chiar stie ce vorbeste.

va urez mult succes si celeritate in deciziile pe care le veti lua.
353 anny_36_2007
353 anny_36_2007 [2c]
27-05-2013, 11:17

Membru din 27-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,
ce parere aveti despre vitamina B17, a folosit cineva ?
354 RaulDuke
354 RaulDuke [7763c]
27-05-2013, 20:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu este un medicament.
355 marif
355 marif [2c]
03-06-2013, 11:17

Membru din 03-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

buna ziua, as dori si eu o parere de la dr raul
mama mea, 67 ani, a fost operata acum 2 luni la Tinisoara, de dr Boiborean-nefrectomie totala dreapta.
rez biopsie:carcinom cu celule renale subtipul conventional cu celule clare, grad nuclear Fuhrman 3, fara aspecte de invazie a capsulei renale sau a tesutului adipos perirenal;embol tumoral malign intr-un vas venos de calibru mediu, cu perete muscular, la nivelul unei sectiuni din vecinatatea hilului;invazia tesutului adipos peripelvic pana in vecinatatea bazinetului, cu fibroza peritumorala, cu edem si staza limfovasculara la nivelul tesutului adipos;parenchim renal peritumoral atrofic;ureter si pelvic cu modificari de tipul pielonefritei cronice.
Tesut adipos cu case hiperemice si axtravazare hematica focala, fara infiltrate tumorale.
Concluzie:carcinom cu celule renale clare gr Fuhr 3, pT3aNX.
Indicatii:urologul=RMN la 6 luni, analize de sange uzuale, nimic altceva.
dr oncolog1=la fel, monitorizare.
dr oncolog2=radioterapie +interferon.
sunt disperata, nu stiu ce sa fac.
care e situatia de fapt, la ce ar trebui sa ne asteptam...
356 RaulDuke
356 RaulDuke [7763c]
03-06-2013, 20:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este situatia unui cancer cu risc relativ mare de recidiva, motiv pentru care oncologul nr. 2 a propus completarea tratamentului cu radioterapie si interferon. totusi, beneficiile acestui abord de tratament sunt sunt necunoscute, daca nu chiar indoielnice, motiv pentru care standardul in momentul de fata este doar nefrectomia si ulterior urmarire. aveti cumva facut si un examen de bilant, de exemplu un CT de torace si abdomen facut DUPA chirurgie ? poate si o scintigrafie osoasa ?
357 marif
357 marif [2c]
04-06-2013, 12:29

Membru din 03-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

multumesc pt raspuns;nu, in acest moment nu am efectuat investigatii suplim;recomandarea a fost sa faca RMN la 6 luni de la operatie(CT cu subst de contrast nu poate pt ca e alergica la iod).
358 RaulDuke
358 RaulDuke [7763c]
05-06-2013, 12:15

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
359 anny_36_2007
359 anny_36_2007 [2c]
05-06-2013, 12:26

Membru din 27-05-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua, domnule doctor se poate va rog o adresa de email unde sa va trimit si eu niste rezultate de biopsie a tatalui meu, as vrea sa scanez si sa va trimit pentru a ma sfatui ce e de facut.
Ma mai intereseaza daca in paralel cu citostatice ar merge si tratamente naturiste cum ar fi : Graviola, Noni, ulei de canepa :)
va multumesc mult !
o zi placuta !
360 RaulDuke
360 RaulDuke [7763c]
05-06-2013, 15:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur. da-mi un mesaj pe privat, dar asigura-te ca poti primi raspuns! despre produsele naturiste, acestea nu fac apanajul medicinei si deci e ca si cum m-ai intreba despre revizia la masina: am pareri si opinii, dar nu cred ca sunt foarte relevante. in general consider ca sunt lipsite de orice utilitate.
Răspunde la topic
403 comentarii 1 2 3 4 ..... 1516171819 20 21 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp