Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

Secțiunea: Cancerul de prostata
350 comentarii 1 2 3 4 ..... 101112131415 16 17 18 INAINTE ›
241 amalia66
241 amalia66 [18c]
06-07-2012, 15:07

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

multumesc pentru raspuns; medicul oncolog a zis, citez : daca mai traieste pana pe 10 iulie sa vina sa-i facem Zometa, daca moare, sa-mi aduceti medicamentele inapoi( este vorba de Tramadol).

Ultima scintigrafie este facuta acum 6 luni si trebuia sa o refaca, insa starea lui s-a deteriorat foarte tare. Rezultatele erau incurajatoare inregistrandu-se o ameliorare a metastazelor osoase. PSA-ul este in limite sub 1, de 6 luni, Fosfataza alcalina in limite normale, tot de 6 luni.

Vom reface analizele luni si revin cu alte detalii. A slabit ff mult si nu are pofta de manacare deloc. Doctorii, dupa cum vedeti l-au declarat deja mort.
Eu incerc sa gasesc o modalitate de a-i alina suferinta.
242 RaulDuke
242 RaulDuke [7763c]
06-07-2012, 20:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, care este suferinta lui PRINCIPALA in momentul de fata ?
243 merijn
243 merijn [15c]
09-07-2012, 21:56

Membru din 01-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna seara,
Inainte de a va adresa orice intrebare tin sa va multumesc din suflet pentru promptitudinea raspunsurilor cat si pentru faptul ca ne ajutati foarte mult prin ceea ce faceti.
Dupa cum v-am mai povestit in postarile anterioare tatal meu a fost diagnosticat in 2010 cu Adenocarcinom de prostata cu metastaze osoase. Dupa ce tratamentul hormonal si cu Bonefos a functional aproximativ 2 ani au reparut durerile osoase, PSA a crescut de la 8 in decembrie la 100 in martie si 129 in iunie ( in conditiile in care in decembrie a fost efectruata orhiectomia). Am urmat sfatul dumneavoastra si am oprit yonistib de la inceputul lui iulie. As dori, daca se poate un sfat in ceea ce priveste managementul durerii.
In Iunie a fost introdus tratament cu plasturi Dolforin 25. Pe toata perioada lunii a fost nevoie de suplimentare cu voltaren supozitoare cate unul sau 2 pe zi pentru ca durerile nu cedau. Sau, cum sa va spun, in zona inghinala acolo unde este si fractura de os pubian n plus un nodul de marimea unui ou nu le mai resimte. O perioada a resimtit dureri puternice tot la piciorul stang pe locul unei fracturi mai vechi. Dupa doaua saptamani au cedat asa cum au aparut. Acum resimte dureri foarte mari in zona omoplatului drept care radiaza in mana iar in trei degete spune ca nu mai are putere. Aceste dureri nu cedeaza nici cu algocalmin, nici cu antiinflamatorii, cu nimic. cam de cand au aparul durerile a racit la plamani. Medicul care se ocupa de el l-a acultat si spune ca e doar o raceala i-a prescris antibiotic si expectorante. La ultima consultatie spune ca e mai bine. Am vrut sa ii fac radiografie dar medicul oncolog i-a spus tatalui meu ca nu are voie de asa ceva, deci el nu vrea sa faca radiografia. Cam de doua saptamani nu mai are pofta de mancare, a slabit foarte mult si spune ca dupa ce ia doua guri de mancare ii vine sa vomite. Ceea ce e foarte ciudat ca atunci cand il iau de acasa de la mama si il aduc la mine mananca forte bine, cand ajunge acolo nu mai poate manca.
Ca sa sintetizez:
!. Cum as putea manageria durerile in conditiile in care a re plasturi de 75 dar durerea din spate nu cedeaza
2. Ce ar trebui sa fac in primele zile dupa perfuzia cu Zometa cand se plange cal il dor toate ?
3. Ce as putea face pentru stimularea poftei de mancare?
Va multumesc!
244 amalia66
244 amalia66 [18c]
10-07-2012, 12:02

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Suferinta tatalui meu in momentul de fata sunt durerile foarte tare de coloana, coloana fiind afectata de metastaze. si acuza dureri in tot corpul. Nu poate manca pentru ca ii este greata si a slabit foarte mult. Acestea sunt rezultatele de ieri :
Glicemie:55
Uree:35
Creatinina:0.62
ALT:104
AST:192
Fosfataza Alcalina:412

LDH:619
GGT 339
Calciu Seric:8.19
Fier:85

Astept PSA-ul, insa luna trecuta l-a avut :0, 1
245 RaulDuke
245 RaulDuke [7763c]
10-07-2012, 21:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

merjin: durerile se trateaza DE FOND cu medicatie anti-algica;
- dolforin trebuie crescut in doza pana cand durerile se calmeaza; respectiv de la 75 merge trecut la 100, apoi la probabil 150, chiar 200 micrograme /72 ore, pana cand durerile se calmeaza; el merge foarte bine combinat cu un medicament antiinflamator de tip VOLTAREN, cum luati deja, 100 - 200 sau chiar mai multe miligrame pe zi, sub protectie gastrica (de tip omeprazol 1cp/zi sau ceva asemanator) + algocalmin 3-4 comprimate pe zi; asta pentru durerea de fond, ce de baza, ca o linie constanta; odata controlata, e posibil sa mai apara exacerbari peste zi, care sa dureze cateva ore sau chiar cateva minute si trebuie controlata cu medicamente care actioneaza imediat, cum ar fi tramadol 50mg (nu alt gramaj) sau morfine rapide orale (de exemplu sevredol) sau morfina injectabila subcutanata, in doza fixata de medic; oricum fara medic nu se poate face nimic, pentru ca nu aveti acces la preparate morfinice fara reteta speciala.

de asemenea, daca are tulburari de senzatie si putere si chiar dureri localizate, fixe, la nivelul coloanei, trebuie neaparat facut un consult NEUROLOGIC si un examen CT si RMN de coloana; pot exista compresii sau afectari care sa preteze fie la interventie chirurgicala fie la iradiere, cu rata mare de succes.

vis-a-vis de evolutia cancerului prostatic... a durat destul de mult pana ati oprit yonistibul (ati scris ca l-ati oprit la inceputul lunii IULIE, deci practic abia acum); daca e o greseala de tastare si ati vrut sa ziceti "INCEPUTUL LUI IUNIE", ar fi foarte util daca ati repeta acum dozarea PSA-ului, spre a se vedea daca se afla in acei 30-40 la suta care raspund la aceasta manevra si PSA-ul scade; daca NU, atunci trebuie reluat consultul oncologic spre a se pune in discutie alt tratament, daca nu mai exista loc de manipulari de tratament hormonal, eventual trebuie inceputa CHIMIOTERAPIA. asta va va spune oncologul.

amalia66: daca il supara durerile, atunci trebuie sa aiba tratament ANTIALGIC. are asa ceva ? cum am zis si lui merjin, solutii pentru tratamentul antialgic exista si sunt multiple si imposibil sa nu ajute macar una din variante. in rest, tot cum am mai zis, pentru dureri si deficit motor (slabiciune in brate/picioare), amorteli, durere intensa localizata la nivelul coloanei, etc) trebuie efectuat consult neurologic + examen CT si/sau RMN de coloana si vazut de catre radioterapeut, daca se poate iradia sau nu zona dureroasa, sau daca e nevoie de alta interventie locala.
246 zburi
246 zburi [17c]
10-07-2012, 22:56

Membru din 08-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

O mare nelamurire am si eu: am vazut ca tatal amaliei are PSA 0, 1 !!, dar o stare generala proasta, cu dureri osoase multiple. Cum e posibil?? Credeam ca PSA-ul creste proportional. Adica, daca tratamentul hormonal inca este eficient, cum de boala evolueaza??
247 RaulDuke
247 RaulDuke [7763c]
10-07-2012, 23:56

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

e putin dubios aici, sunt mai multe posibilitati: una ar fi ca s-au format clone tumorale care NU secreta PSA, ca atare PSA-ul progreseaza oarecum proportional cu boala (desi nu e o corelatie clara), dar nu in toate cazurile; dovezile imagistice sunt mult mai grele decat valoarea PSA. exista cancere de prostata fara PSA mare; o alta cauza e ca durerile sunt cauzate de alta boala, lucru care trebuie investigat separat. o alta posibilitate e ca PSA-ul creste mult mai lent, ca atare asteptam ultimul rezultat.
248 amalia66
248 amalia66 [18c]
11-07-2012, 17:40

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Voi reveni cu rezultatele CT-ului; tatal meu a facut acum un an si jumatate de zile :orhiectomie si de atunci PSA-ul a fost sub 1.De atunci a luat flutamida. Lupta cea mare a fost cu metastazele osoase pentru care am facut radioterapie si Zometa lunar. Totul a fost bine pana cum 2 luni de zile cand nu a mai putut manca; in urma ecografiei a reiesit metastaze pe ficat, la CT s-au vazut aceleasi metastaze pe ficat + metastazele osoase, care oricum erau, + pancreas cu structura neomogena; prostata in dimensiuni normale cu structura neomogena.
Cam asta e tot; dar nu poate manca, are o greata teribila si a slabit fff mult. Abia se poate ridica din pat. Totusi i-am facut Zometa si ii facem perfuzii cu glucoza, arginina, aspatofort, vitamina B1 si B6. De durere ia tramadol, acum il ia la 8 ore. Revin cu amanunte din CT.
249 RaulDuke
249 RaulDuke [7763c]
11-07-2012, 22:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam.
250 merijn
250 merijn [15c]
10-08-2012, 19:17

Membru din 01-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna seara,
Revin cu o intrebare legata de tatal meu.
Pentru a va aminti situatia
Tatal meu diagnosticat i 2010 cu cancer de prostata cu metastaze osoase.
Analizele de saptamana trecuta au evidentiat metastaze pulmonare ( un plaman deja este 90% afectat) si hepatice.
A facut Aminoven si Arginina intravenos cat si Dexametazona.( 4 zile)
Intrebarea mea este legata de controlul durerilor.
Medicul oncolog a renuntat la plasturi cu Fentanyl pentru ca nu se lipeau sub nici o forma. A prescris Mialgin ( 1 la 12 ore)., dar durerea de mana nu credeaza deloc ( nu mai are dureri la nivelul piciorului acolo unde se aflau metastazele osoase initiale). Spune ca sinte furnicaturi si o durere sfasietoare mai ales cand se ridica din pat. Atata timp cat nu il doare are pofta de mancare dar cand apare durerea are o stare de agitatie puternica si fara pofta de mancare.
Nu mai pot merge la medicul oncolog pentru ca a intrat in concediu.
Tratamentul antalgic ( ca sa fiu mai explicita) este urmatorul
Tramadol 150 mg 3/ zi
Mialgin 2/zi

Cu acestr tratament durerea nu cedeaza deloc.
Nu mai putem administra antiinflamatoare pentru ca timpul de sangerare este mare. ( decizia medicului cardiolog)
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat
Va multumesc.
251 RaulDuke
251 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 13:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu am sfaturi de acest gen de dat, vis-a-vis de cum sa tratezi sau ce decizii se pot lua, in situatii care presupun consultatie medicala. pentru asta trebuie sa va gasiti un medic in carne si oase cu care sa vorbiti si la care sa tot reveniti pana cand problema se rezolva sau pana cand va zice ca el nu mai stie ce sa faca.

tratamentul de durere evident ca nu este adaptat, daca inca are dureri. durerea aceea de brat, daca este localizata si data de o metastaza osoasa, cel mai bine ar beneficia de o IRADIERE pe locul dureros, daca asta nu a fost deja facut. cu mialginul nu am experienta, in locul in care lucrez acum asa ceva nu se foloseste. nu stiu ce alte medicamente, inclusiv morfinice, mai sunt prin tara, dar cred ca se poate apela la ele cu siguranta, oricare ar fi ele. daca poate sa inghita poate lua orice schema prescrisa de medic, mai puternica decat tramadol + algocalmin + antiinflamatoare, in ciuda a nu stiu ce zice cardiologul cu timpul de sangerare (sau daca nu da macar explicatii mai amanuntite, caci eu unul nu inteleg la ce se refera). in orice caz, aceste discutii nu prea isi au rostul, caci la aceste medicamente oricum nu aveti acces decat pe baza prescriptiei medicale speciale. daca nu poate inghiti sau nu se gaseste altceva, se poate folosi si morfina injectabila, un medicament excelent si foarte ieftin.
252 stevens
252 stevens [301c]
11-08-2012, 16:12

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

http://www.youtube.com/watch?v=Yl8Y8I_TsjI
253 RaulDuke
253 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 16:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce mai e si prostia asta ?
254 stevens
254 stevens [301c]
11-08-2012, 20:53

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

http://www.youtube.com/watch?v=h7RBphooG28

Este informarea pacientilor ! Cancerul tratat in bucatarie cu dieta adecvata si bicarbonat ! Un nene care a avut cancer de prostata cu ceva metastaze osoase, dupa cum spune el !

Mai jos pun un link cu traducerea ipotezei fungice a dr. Simoncini care se gaseste pe canalul youtube. Notati-va adresa ptc ca luni dl Raul va avea grija sa raporteze acest mesaj !

http://restulstirilor.blogspot.ro/2010/02/cancer-tratamentele-interzise-1214.html - partile 12, 13 si 14

Multa sanatate !
255 RaulDuke
255 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 22:51

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu am ce sa raportez pentru ca nu gasesc ca vreuna din postarile astea incalca regulamentul. in plus mai fac si parte dintr-o discutie care nu inceteaza sa ma amuze, deci de ce mi-as nega aceasta bucurie si placere ?

de ce spui "a avut cancer de prostata" ? ai impresia ca nu mai are ? altfel el nu face niciun tratament pentru nimic, doar pune 3 linguri de bicarb si le amesteca impreuna cu niste apa si melasa; eu am facut azi dimineata un shake cu o banana si niste inghetata de vanilie, lucru care este mult mai bun in tratamentul cancerului decat treaba cu bicarbonatul si decat toata metoda cu alcalinizarea.

din pacate voi astia cu pareri "speciale" aveti o problema prea mare: minciuna voastra e prea complicata. evident, cu cat e mai complicata o minciuna, cu atat are mai multe puncte fragile si devine mai vizibil ca e minciuna: ba cancerul e o ciuperca, ba se trateaza cu bicarbonat, ba cu cesiu si rubidiu, ba cu nu stiu ce dieta, ba cu antineoplastoni, etc etc etc. v-ati lacomit si vreti sa ademeniti cat mai multi oameni cu idei pe cat de variate pe atat de stupide. problema e ca nu se leaga si lumea incepe sa nu va mai ia in seama mai mult de cat sa rada de voi, asa cum rad si eu!!!!
256 stevens
256 stevens [301c]
12-08-2012, 21:11

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` eu am facut azi dimineata un shake cu o banana si niste inghetata de vanilie..`

Puteai sa adaugi la shake si putina Zometa, ca sa nu faci osteoporoza la batranete ! Bicarbonatul chiar si luat pe gura este imens mai de ajutor decat fosfonatii dati ca praf in ochii pacientilor !

`.. ba cancerul e o ciuperca, ba se trateaza cu bicarbonat, ba cu cesiu si rubidiu, ba cu nu stiu ce dieta, ba cu antineoplastoni, etc `

Dottore, daca nu intelegi iti explic ! In afara de antineoplastonii lui Burzinsky care sunt alta abordare toate celelalte merg pe aceiasi abordare - alcalinizare ! Se poate si prin dieta, dar dureaza mult ( 4-6 luni ) ca sa se obtina rezultate vizibile deci este mai bine sa se faca preventiv pt oamenii sanatosi sau pt cei operati si tratati clasic pt a nu face recaderi !
Pentru cazurile acute sunt necesare metode mai rapide, chimice, cea cu bicarbonat sau terapia cu cesiu si rubidiu, elemente care sunt mai puternic alcaline dupa cum ne spune tabloul lui Mendeleev :

http://www.youtube.com/watch?v=8pXuWpH9EV4

Cand esti doctor esti tare ! Dottore ! :)

P.S. Raspunsul mai lent dat de dieta este datorat in opinia mea de saracirea drastica a solului in potasiu (K) element situat in tabelul de mai sus intre Na si rubidiu si cesiu, dar si in alte minerale cu efect alcalinizant cum sunt calciul si magneziul, nu mai vorbesc de litiu, care este aproape inexistent !
257 RaulDuke
257 RaulDuke [7763c]
12-08-2012, 21:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tie tabolul lui mendeleev evident ca nu iti spune nimic, din moment ce insisti cu cretinatatea ca doua elemente din el sunt ALCALINE. e clar ca nu stii ce inseamna alcalin, acid, pH si restul, din moment ce confuzi capacitatea unei SUBSTANTE de a primi sau ceda un atom (definitia aciditatii/alcalinitatii) cu capacitatea unor ELEMENTE, incidental metale, de a se afla in astfel de compusi. practic deci nu intelegi diferenta intre SUBSTANTA si ELEMENT chimic, lucru care ar fi cam esenta lucrurilor in chimie, deci tot ce mai urmeaza e negura pentru tine.

cat despre "modalitati de alcalinizare", aici devine si mai complicat caci implica fiziologie. ca atare de ce sa bagi bicarbonat, care e neutralizat instantaneu in stomac, si sa nu respiri pur si simplu foarte repede, sau sa vorbesti foarte mult ??? pune mana pe carte si vei afla (intrun timp nu foarte scurt, totusi) cum acest lucru face pH-ul sanguin sa creasca. care e limita in care pH-ul oricarei zone din corp poate sa creasca, asta e alta mancare de peste, inca si mai complicata decat celelate doua puse impreuna, pentru tine, caci intri pe taramul fiziopatologiei, si ulterior in cel al patologiei generale, ca sa poti sa ai macar o mica idee despre cum porcaria asta cu "alcalinizarea" nu are nici in clin nici in maneca cu tratarea cancerului!

sunt doctor si sunt tare, da! dar asta ar valora ceva daca tu ai avea vreo minima cunostinta in acest domeniu, astfel incat ar putea exista o oarecare intrecere sau o dezbatere intre noi. din pacate asta nu poate sa existe, asa cum nu se poate sa convingi un nebun de boala lui. in spatele cunostintelor mele se afla munca, iar in spatele viselor tale se afla doar minciuni si cai verzi pe pereti.

nefericit cine iti da si o minima crezare !
258 stevens
258 stevens [301c]
17-08-2012, 01:15

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Parca am cazut de acord amandoi ca perfuzia cu solutie de bicarbonat este o operatiune "de rutina" in medicina pt acidoza ! Deci despre ce vorbim ?! Metalele alcaline reactoneaza cu apa si formeaza baze cu degajare de hidrogen in cantitate din ce in ce mai mare ! Sunt date reactiile in scris in videoclipul de mai sus ! Sau acesta :

www.youtube.com/watch?v=QSZ-3wScePM

:)
259 RaulDuke
259 RaulDuke [7763c]
17-08-2012, 21:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, rog pe toata lumea sa se uite la asta si apoi sa decida daca sau nu sa lase pe cineva sa-i administreze asa ceva pe gura sau pe vena... indiferent de cantitate !!!
260 stevens
260 stevens [301c]
18-08-2012, 01:03

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` ok, rog pe toata lumea sa se uite la asta si apoi sa decida daca sau nu sa lase pe cineva sa-i administreze asa ceva pe gura sau pe vena... indiferent de cantitate !!! `

:) Ce sa `bage in vena ` ? Metalul, solutia sau gazul care rezulta din reactie ?? :)) Parca spuneai putin mai sus ca numai tu poti face diferenta intre `substanta si element ` !
Cred ca ai parerea foarte proasta despre capacitatea de intelegere si discernamant a oamenilor care citesc pe aici si nu e deloc cazul !

Respira adanc dar nu repede ca sa nu te hiperventilezi !
Răspunde la topic
350 comentarii 1 2 3 4 ..... 101112131415 16 17 18 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp