Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

Secțiunea: Cancerul de prostata
350 comentarii 1 2 3 4 ..... 131415 1617 18 INAINTE ›
301 RaulDuke
301 RaulDuke [7763c]
18-11-2012, 21:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu placere !
302 DinuA
302 DinuA [4c]
21-11-2012, 21:10

Membru din 21-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna seara!
Permiteti-mi va rog sa va prezint cazul bunicului meu in varsta de 73 ani si sa cer sfatul dvs medical.Pe data de 02.10 anul acesta a suferit o operatie la cap avand diagnosticul de meningion de convexitate parietal stang prin indepartarea voletului osos infiltrat tumoral.In urma biopsiei rezultatul a iesit favorabil, tumoarea nefiind maligna.Evolutia postoperatorie favorabila.Nesansa a fost ca la doua saptamani dupa externare s-a instalat starea de paralizie la ambele picioare, le simte, dar sunt amortite si nu mai poate merge.Ne-am prezentat la control de urgenta, i s-a facut mai intai CT cranian, rezultat fara complicatii in urma operatiei si am continuat investigatiile cu RMN la coloana in urma caruia s-a depistat Tumoara maligna a osului si maduvei osoase.Am fost trimisi pentru investigatii la Sp.Fundeni, sectia d-lui dr. Sinescu pentru investigatii la prostata.Valoarea PSA-ului (23.10.2012) 323.4, free psa 15, 46 astfel ca a fost diagnosticat cu cancer la prostata cu metastaze osoase.Schema de tratament recomandata de medicul oncolog este urmatoarea:Yonistib-50mg/1 data zi, Tador 25 mg/1 data zi, Tramadol retard 100 mg/3 ori zi, Zometa perfuzie/1data luna, Diphereline 3.75 mg.In momentul de fata urineaza cu ajutorul sondei urinare si este imobilizat la pat.Va cer parerea in legatura cu tratamentul prescris daca este cel mai eficient, daca exista vreo sansa sa-si recupereze mersul prin tratament in conditiile in care tumoarea i-a afectat maduva spinarii sau daca exista vreun tratament care sa actioneze pentru tumorile depistate pe coloana pentru ca medicul oncolog i-a prescris tratament doar pentru prostata si pentru calmarea durerilor.Va multumesc anticipat.
303 RaulDuke
303 RaulDuke [7763c]
21-11-2012, 22:26

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

tratamentul oncologic este adaptat optim. reprezinta standardul folosit peste tot in lume in aceasta situatie, nu cred ca e loc de imbunatatit ceva aici.

despre daca va mai merge vreodata... mi-e absolut imposibil sa spun, intrucat nu sunt clare pentru mine motivele pentru aceasta "paralizie"... are o fractura de coloana vertebrala ? are o invazie printr-o tumora, in canalul medular ? ce ai spus tu cu "tumora maligna a maduvei osoase"... nu are legatura cu functiile motorii. maduva osoasa se afla in oasele bazinului si nu se ocupa cu altceva decat cu producerea celulelor din sange. daca paralizia este data de una din cele doua situatii de mai sus (fractura sau invazie a maduvei printr-o tumora), ma tem ca nu va mai merge nicioata, daca deficitul motor este complet in momentul de fata. in orice caz, asta trebuie clarificat cu un neurolog.
304 DinuA
304 DinuA [4c]
22-11-2012, 11:07

Membru din 21-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va multumesc din suflet pentru atentia dvs la problema noastra medicala si raspunsul dat.Am sa revin daca imi permite-ti cu concluzia din interpretarea RMN-ului.
305 DinuA
305 DinuA [4c]
22-11-2012, 16:28

Membru din 21-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Revin cu rezultatul RMN:
Vertebrele cervico-toraco-lombare prezinta aspect heterogen, cu hiposemnal difuz T1, T2 si arii focale de hipersemnal STIR cu priza de contrast marginala, aspectul IRM este inalt, sugestiv pentru determinari secundare, vertebrale cu aspect mixt, osteolitic/osteocondestant.
Leziune cu morfologie similara, cu priza de contrast medulara, predominant periferica, ce intereseaza articulatia costo-vertebrala si arcul posterior si lateral al coastei IV de partea stanga.
Prize de contrast milimetrice, nodulare, la nivelul arcurilor costale surprinse in campul de examinare.
Fine lame lichidiene intrapleural bilateral, milimetrice, asociate cu discrete atelectazii postero- bazale prin compresie.
Incidental, lipom apical inferior drept, extins supraclavicular, ce masoara 71 mm in plan transversal, 29 mm Cc si respectiv 30 mm AP, fara priza patologica de contrast.

Adenopatii retroperitoneale.

Concluzie:

Aspectul IRM sugereaza determinari secundare cu caracter mixt, osteoliticosteocondensant, cervico -toraco-lombare, cu prezenta de mase tisulare intracanalare, in segmentul T3-T 5, stenoze foraminale bilaterale, cu inglobarea radacinilor nervoase si extensie la nivelul arcului costal postero -lateral C4 stang.

Multumesc,
306 RaulDuke
306 RaulDuke [7763c]
24-11-2012, 16:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, din pacate lucrurile nu arata bine. nu este indicata nicio fractura ci mai degraba invazia materialului nervos de catre tumori. in functie de cat de vechi si de complet este deficitul, se poate spune daca exista vreo sansa de recuperare, fie doar pe baza tratamentului pe care il ia, fie prin interventie chirurgicala sau prin iradiere. trebuie sa clarificati acest lucru cu oncologul vostru, cat mai repede. daca urmatoarea programare este peste prea mult timp, v-as recomanda sa va prezentati cat mai rapid la medicul de familie si sa discutati treaba asta.

de cat timp nu mai poate misca DELOC picioarele ? sunt tepene/tari sau moi si relaxate ?
307 DinuA
307 DinuA [4c]
25-11-2012, 20:23

Membru din 21-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Va multumesc d-l doctor pentru promtitudinea dvs si interesul pentru cazul nostru.Deficitul este de aproximativ o luna, timp in care am facut investigatiile si am primit diagnosticul.Medicii de la spitalul de neurologie si neurochirurgie Al.Obreja acolo unde a fost operat la cap nu ne-a dat nici o sansa in privinta operatiei la coloana, datorita faptului ca ar fii necesara o reconstructie a coloanei si nu ar rezista operatiei.Insa in urma tratamentului mai sus amintit de cateva zile a inceput sa comande si sa miste degetele de la picioare, mai mult la dreptul decat la stangul, , concentrandu-se a inceput sa traga spre el piciorul drept, el simte la ambele picioare daca il palpam, , ciupim, picioarele nu sunt tepene, dar atunci cand i le indoim nu le poate mentine in acesta pozitie, nu are echilibru, ca stare generala ne spune ca simte ca o amorteala dureroasa sau o "infierbinteala" ca si cum ar circula ceva cald prin ele.Am indraznit sa va cer si dvs sfatul medical cu mare incredere. Ca familie vrem sa incercam orice posibilitate daca exista sa-l ajutam.La sfarsitul saptamanii acesteia suntem programati la medicul oncolog si o sa intrebam si de posibilitatea iradierii.O alta intrebare PSA-ul trebuie repetat lunar si in functie de rezultat se modifica tratamentul?
Va multumesc si tot respectul pentru bunavointa dvs si profesionalism.
308 RaulDuke
308 RaulDuke [7763c]
25-11-2012, 22:19

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cu siguranta ca ar fi meritat o interventie chirurgicala in aceasta situatie, una NEUROchirurgicala; dar daca neurochirurgii au zis ca nu pot... nu ii poate forta nimeni si au ei motivele lor; insa o iradiere, la ce descrieti, aproape sigur merita facuta. PSA-ul nu trebuie repetat mai des de cat va cere oncologul. in nici un caz mai des de odata pe luna sau chiar la 2 luni.
309 tomy74
309 tomy74 [10c]
03-01-2013, 17:51

Membru din 11-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara! In urma analizelor de singe trombocite au scayut mereu, astfel incat, in prezent, sunt 7.000 iar pe analizele de laborator, la Comentarii, se precizeaza:

Anizocitoza moderata
Hipocromie discreta
Trombocite izolate, foarte rari pe frotiu.
Anizocitoza trombocitara
Deviere la stanga a formulei leucocitare pana la mielocit.
Mielocite-2%
Metamielocite-2%
1% eritroblasti
ESTE grav? si ce inseamna aceasta ?
310 NISA22
310 NISA22 [2c]
20-01-2013, 18:04

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna seara,
as vrea sa va rog sa imi recomandati un medic oncolog in Bucuresti pentru a discuta cazul unchiului meu care are o valoare PSA marita si care are nevoie de indrumare.
311 RaulDuke
311 RaulDuke [7763c]
20-01-2013, 18:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu, nu este grav. ce anume sa fie grav ? ti-a zis vreun cadru medical ca e ceva pentru care sa te ingrijorezi sau ai impresia ca ti se ascund lucruri ?

nisa22: trebuie sa mergi intai la medicul de familie.
312 NISA22
312 NISA22 [2c]
21-01-2013, 16:41

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 2

Buna ziua,
multumesc pentru raspuns. la mine in familie este o situatie putin delicata pe care nu as vrea sa o fac publica. este posibil sa imi indicati un canal de comunicare privat?
313 RaulDuke
313 RaulDuke [7763c]
21-01-2013, 17:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

poti sa scrii un mesaj privat.
314 tomy74
314 tomy74 [10c]
21-01-2013, 21:14

Membru din 11-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara! Starea socrului meu s/a deteriorat ff mult. Trombocitele sunt foarte scazute -10.000 acum o saptamana, deşi a primit 3 pungi de singe si 2 de trombocite. Medicul oncolog a intrerupt tratamentul cu citostatic, deşi PSA/ul scayute de la 2.800 la 1.500, dat fiind numarul de trombocite si hemoglobina de 7, 6, tot acum o saptamana. Cu toate astea, socrul meu acum cere sa mance si noi nu stim ce sa mai intelegem. Medicul care îl treateaza ne/a spus sa ne asteptam la ce este mai rau, se pare ca are metastaze medulare care nu pot fi tratate. Oare mai are vreo sansa? Are 76 de ani si a fost sanatos..
315 RaulDuke
315 RaulDuke [7763c]
21-01-2013, 21:38

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

care este problema ca cere sa manance ? nu vad in asta decat un lucru pozitiv. pentru metastaze medulare... adica in care maduva ? maduva din oasele bazinului, care produce celule ale sangelui, sau maduva spinarii, care ii permite sa isi miste corpul ? pentru prima, tratamentul chimioterapic nu prea mai poate fi continuat, iar pentru a doua, ar putea sa primeasca iradiere pe zonele respective. deci care e ?
316 tomy74
316 tomy74 [10c]
22-01-2013, 21:29

Membru din 11-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara ! Tocmai pentru ca a inceput sa mance si speranţa noastra era mai mare! Dar. ne/am inşelat. Cred că este vorba de oasele bazinului... medicul oncolog nu a recomandat iradiere. Socrul meu se misca singur, bineinteles ajutat de cineva. Acum doarme f mult: 2/3 ore apoi se trezeste, însă este foarte buimac, năuc... nu ştie ce sa faca şi, deşi vorbeşti cu el parca nici nu te aude, fiind şi foarte nervos, mai ales pe soacra mea. Azi, la noi a fost cald si a ieşit chiar şi în curte puţin, prima data i/am sugerat noi şi apoi a dorit el, însă a doua oară era tot buimac. Oare să fie de la calmante? Singurul tratament pe care i/l dăm acum este cel de durere: oxicontin de 20 mg, câte 2 pastile de 2 ori pe zi, uneori chiar 5 pastile, la recomandarea medicului. Ce ar trebui să mai facem?
317 RaulDuke
317 RaulDuke [7763c]
23-01-2013, 09:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie revazut tratramentul de durere. "buimaceala" sau sedarea e un efect secundar al oxicontinului sau morfinicelor in general, mai ales cand nu sunt bine dozate. de pilda treaba cu "uneori chiar 5" nu o inteleg si nu cred ca ar trebui sa existe. mai explicati odata tot tratamentul lui de durere, toate medicamentele si cu dozele si cum e cu durerea, sub ele.
318 tomy74
318 tomy74 [10c]
25-01-2013, 00:17

Membru din 11-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Buna seara! Multumesc pentru raspuns! Socrul meu în prezent nu are dureri foarte mari, doarme foarte mult 2/3 ore, apoi se trezeste si ne spune ca vrea sa iasa afara, sa/l lasam sa plece... sa nu-l mai însotim, spre exemplu la baie, însă el abia poate să meargă iar din pat se ridica cu ajutorul nostru. Am vorbit cu medicul oncolog la telefon si mi/a spus ca trebuie sa-i marim doza de oxycontim la 3 pastile de 20 mg de 2 ori pe zi, putînd sa/i mai dam una între aceste doua momente ale zilei. Totodată, am mai observat ca se simte mai bine dupa ce transpira. Oare aceste calmante îi provoaca starea de buimăceala, de răutate, pentru că este si rau, ar tipa dar nu mai poate, se supăra pe noi. sau boala? Are si momente în care este foarte lucid, se poarta normal cind se trezeste, sta treaz aproximativ 10/15, maxim 20 de minute si apoi doarme din nou.
De asemenea, tot cu acordul medicului oncolog i-am dat si cate 1-2 paracetamol pe zi, atunci cand avea febra, aproximativ 38/38, 5.
Ce am putea sa mai facem? Va multumesc pentru raspuns !
Sa fiu mai explicita în ce priveste tratamentul: acum are numai tratament pentru durer, acest oxycontim, pe care îl ia tot cîte 2 pastile de 20 mg de 2 ori pe zi, adică la ora 9, 00 dimineata si la ora 21, 00 seara, iar atunci cand acuza dureri mai acute si se plange, medicul a spus ca putem sa/i mai dam o pastina de oxicontin de 20 mg.
Tratamentul cu 3 pastile dimineaşţa si 3 seara nu l/am inceput înca.
319 RaulDuke
319 RaulDuke [7763c]
28-01-2013, 13:02

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

oxycontinul nu are actiune rapida, asa ca daca are accese de durere, este putin probabil sa-l ajute asta foarte repede... desigur ca puteti incerca, dar mai bine ar fi tot 1 g de paracetamol si un algocalmin in acele momente, mai ales daca sunt relativ rare si de scurta durata.
320 danezu50
320 danezu50 [29c]
04-02-2013, 19:27

Membru din 25-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

Am o intrebare pentru RaulDuke, raspunsul pentru mine fiind foarte important: timpul de dublare al PSA-ului este si ramane constant in timp; fara tratament de orice fel (chimio, hormonal, radio)?
Răspunde la topic
350 comentarii 1 2 3 4 ..... 131415 1617 18 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp