Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

Secțiunea: Cancerul de prostata
350 comentarii 1 2 3 4 ..... 9101112131415 16 17 18 INAINTE ›
221 STIDEM
221 STIDEM [22c]
08-05-2012, 19:14

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 22

pr. danezu50. M-am intors de la Cluj, nimic deosebit, Casodex a mai determinat o scadere de 0, 5 unit[`i ]n ultimele 2 luni de la 2, 3 la 1, 8. O sa mai iau 3 luni. Acesta e sfatul, asta fac. Zile bune.
222 RaulDuke
222 RaulDuke [7763c]
08-05-2012, 20:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu sunt puerile intrebarile, dar daca stai sa cugeti putin asupra lor, realizezi ca defapt nu se poate raspunde la ele. ca atare:
1 - prea mare pentru ce ?
2 - nu pot sa-ti spun la ce sa te astepti, eu insumi nu pot sa am asteptari pe marginea unui caz cunoscut doar din discutii pe internet.
223 danezu50
223 danezu50 [29c]
14-05-2012, 17:07

Membru din 25-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

ptr. STIDEM am fost f. racit din cauza aerului conditionat, mi-am facut psa-ul si se mentine inca o data mic la 0, 009
pe 30-31 mai ma duc la dr. si voi vedea ce urmeaza. sa auzim numai de bine.
224 STIDEM
224 STIDEM [22c]
14-05-2012, 23:09

Membru din 01-03-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 22

Pt. danezu50. ma bucur, te salut, trebuie sa fie bine in continuare. mai vorbim. e trecut de ora 23 si azi nu am desprins ochii de la calculator.
225 zburi
225 zburi [17c]
15-05-2012, 11:40

Membru din 08-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Am gasit de curand o clinica din Germania care se lauda cu tratamentul cancerului prin vaccin cu celule dendritice, combinat cu termoterapie (care, cica, ii mareste eficacitatea).
Stiu ca nu face parte din nici un standard medical, insa:
- e cineva care a incercat sau stie pe cineva care a incercat asa ceva si, daca da, cu ce eficienta (pentru orice cancer intreb)?
- cam care ar fi pretul unui tratament ? (macar un ordin de marime). Presupune sau nu spitalizare?
226 OliverS
226 OliverS [12c]
15-05-2012, 22:54

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna seara, am revenit după ceva timp de relativa linişte.Domnule doctor, v-am prezentat in urma cu ceva timp situaţia tatălui meu diagnosticat cu cancer de prostata cu metastaze osoase, scor Gleason 4+5, căruia in urma cu câteva luni i s-a făcut orhiectomie bilaterala, in urma căreia PSA-ul a scăzut la 14(aceasta a fost cea mai scăzută valoare la care a ajuns), iar starea de sănătate pot spune ca s-a menţinut in oarecare limite de normalitate(cât se poate in situaţia data)pana de curand când au apărut durerile lombare initiale, de intensitate crescută ce nu mai cedau la Algocalmin/Zaldiar.Si-a refăcut PSA-ul si a constatat ca a crescut la 50la o luna după ce atinsese valoarea mentionata anterior.A luat legătura cu dr.oncolog care i-a recomandat sa meargă sa facă radioterapie.si atât fără alte explicatii..L-a întrebat dacă poate reface scintigrafia deşi nu trecusera 6luni de la prima si nu a fost de acord.
Ce parere aveţi?Ar fi bine sa faca un RMN sau o tomografie?Ce reprezintă acesta creştere brusca, oare deja s-a instalat rezistenţa la Casodex?Este posibil sa trebuiasca sa se crească concentratia de Casodex?sau mai bine spus ce este de făcut in continuare?multumesc frumos...
227 danezu50
227 danezu50 [29c]
16-05-2012, 15:50

Membru din 25-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 29

ptr. Oliver S eu nu sunt dr dar am citit ca cu cat scorul Gleason este mai mare (8-9-10) cu atat tratamentul hormonal nu mai are efect si se trece la nivel superior de tratare a cancerului si care este si mai nociv, poate intr-o zi va veni Abiraterone care se pare ca asigura 3-4 ani de viata altfel acum ar trebui sa faca R/T pe locul dureros si mai tarziu Taxotere (alt citostatic), inca odata eu nu sunt dr. oncolog
228 zburi
228 zburi [17c]
16-05-2012, 22:26

Membru din 08-01-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 17

Referitor la tratamentul cu celule dendritice de care intrebam acum 2 zile, am mai facut sapaturi si am vorbit cu un medic de la clinica cu pricina (la Koln - Germania). Tratamentul presupune 4 injectii, la distanta de 2-3 saptamani intre ele. Fiecare injectie costa 4000 (4 mii !) de Euro. Mai costa sederea acolo (nu se interneaza), cateva zeci de euro pe zi si transportul, binenteles. Vaccinul se prepara pe baza antigenelor expuse de celulele tumorale ale pacientului. A spus ca ei, in laboratorul propriu, prepara vaccinul, ceea ce imi ridica oarece semne de intrebare, caci stiu ca e o mare bataie in acest domeniu si abia de curand o firma, Provenge parca, a reusit, dupa muuulti ani, sa obtina aprobarea FDA pt. a prepara astfel de vaccine. Mi-e greu sa cred ca e tot aia sa le faci "in laboratorul propriu", ca pe amandine. Si nu a putut sa-mi precizeze ce asteptari sa avem de la un astfel de tratament, mi-a spus doar ca rezultatele sunt mai bune la cancerele de prostata decat la alte cancere.
229 RaulDuke
229 RaulDuke [7763c]
17-05-2012, 00:04

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

OliverS: mi-ai dat de asemenea un mesaj pe privat, dar ai o setare a contului (de privacy) care ma impiedica sa iti raspund.
altfel, lucrurile stau asa: cresterea atat de rapida a PSA reprezinta cel mai probabil o RELUARE A EVOLUTIEI a cancerului de prostata cunoscut. daca este simptomatic la nivelul coloanei, loc unde s-au mai vazut anterior metastaze, fara indoiala ca cel mai important lucru acum este sa primeasca IRADIERE pe zona respectiva. pentru asta ar fi cel mai important sa faca un RMN de coloana. daca are si simptomatologie nervoasa se recomanda si un consult neurologic si, daca sunt semne majore sau de fractura de coloana, se indica chiar si un CT si eventual o interventie chirurgicala pe coloana (presupun din ce ziceti ca nu e cazul). daca are metastaze osoase si nu a primit pana acum, la fel, se indica (s-ar fi indicat si pana acum) tratamentul cu bifosfonati (Zometa, etc). nu vad rostul unei scintigrafii, pe baza a ce imi spuneti. de asemenea trebuie verificat din nou, la cam o luna interval, evolutia PSA. casodex trebuie intrerupt. cat timp are de cand ia casodex ? inca ceva ce s-ar indica ar fi o dozare de HORMONI ANDROGENI.

concluzie: examen RMN de coloana, IRADIERE daca durerea e data de metastaza, dozare hormoni androgeni + repetare PSA si reevaluare oncologica.
230 OliverS
230 OliverS [12c]
17-05-2012, 15:57

Membru din 27-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna ziua.Multumesc pentru răspunsuri.Am schimbat setarea de care spuneati.
Casodex ia de 6luni, iar Zometa a făcut 3 doze, după ultima sintindu-se destul de rău.Cam de atunci au început sa se intensifica durerile...Durerile sunt localizate in special in zona lombara...
231 amalia66
231 amalia66 [18c]
05-06-2012, 13:54

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna ziua,

Desi nu am mai postat am urmarit cu atentie comentariile de aici.
Revin cu detalii despe starea tatalui meu actuala, insa inainte va reamintesc ca are 68 de ani si anul trecut in februarie tatal meua fost diagnosticat cu cancer la prostata : adica adenocarcinom acinar prostatic, cu pattern cribriform si glandular fuzat de crestere, in focare confluente si izolate; scor histologic gleason 8 ; 4+4. Are si metastaze osoase instalate pe zone mari din scheletul osos.A urmat operatia de orhiectomie, apoi radioterapie la niivel toracic si la coloana.
Urmeaza tratament cu Zometa, in fiecare luna, flutamida- 3 pastile/zi ; mai nou i-a introdus medicul neurolog( pentru ca avea dureri si de la oncologie la trimis la neurologie) Gabaran si Pentoxifilina;
Analizele sunt foarte bune, PSA 0, 5
De vreo 4 saptamani se simte foarte rau, adica nu mai are pofta de mancare si a slabit foarte mult, are proleme cu constipatia si din cauza durerilor de coloana si lombare nu mai vrea sa se dea jos din pat. Ameteste si ii este greata.Pentru dureri mai ia din cand in cand ketoron. A facut un CT la nivel cranian si nu a rezultat nimic ingrijorator. As dori sa stiu ce alternativa sa gasesc pentru a-i stopa durerile si daca GAbarnul si Pentoxifilina il ajuta? Eu nu am fost cu el cand i s-a prescris aceste medicamente si nu prea am inteles rolul lor.
232 RaulDuke
232 RaulDuke [7763c]
05-06-2012, 20:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

trebuie facuta o reevaluare a evolutiei bolii. psa-ul acela de 0, 5... e recent ? de asemenea, daca are dureri nou aparute, mai ales la nivelul coloanei, trebuie facut un examen NEUROLOGIC + un examen IRM de toata coloana (mai ales daca si neurologul considera ca e nevoie) si pelvis/bazin +, ca eventuala completare, daca exista afectare a coloanei un CT de coloana.

daca durerile de oase sunt date de evolutia bolii, trebuie pe de o parte facuta IRADIERE pe locurile dureroase + schimbat tratamentul pentru cancer prostata + (daca nu ia deja, ceea ce ar trebui sa se intample) sa faca BIFOSFONATI (de exemplu zometa sau bonefos) + trebuie ajustata medicatia de medicamente dureroase.

ce zice oncologul ?
233 merijn
233 merijn [15c]
18-06-2012, 21:30

Membru din 01-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna seara,
Tatal meu de 66 ani a fost diagnosticat in 2010 cu cancer de prostata cu metastaze osoase. In urma operatiei de orhiectomie din decembrie 2011 valoare PSA a crescut de la 8 (inainte de operatie) la 100 in martie. Cel mai recent PSa (iunie) este 129. De trei luni face tratament cu Zometa. Dupa ultima perfuzie durerile au devenit foarte mari atat osoase cat si musculare ( aproape nu mai poate merge). La ultimul consult oncologic medicul a oprit supozitoarele cu Voltaren si a prescris plasturi Dolforin 25 mg. Totusi durerile sunt foarte mari si acuza si spasme musculare (carcei cum spune el). Nu stiu cum sa il pot ajuta, mai ales ca oncologul este in concediu.
Va rog mult sa imi spuneti ce pot face pentru a-i reduce durerile, pentru ca e foarte dificil pentru el (nici macar in pozitie culcata nu ii cedeaza). Medicul spune ca este depasit terapeutic si nu mai are ce sa ii faca.
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
Am inceput sa ii dau cartilaj de rechin. Este bun de ceva?
Va multumesc!
234 RaulDuke
234 RaulDuke [7763c]
18-06-2012, 23:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ce tratament a primit ? casodex sau flutamida a luat vreodata ?
235 merijn
235 merijn [15c]
18-06-2012, 23:34

Membru din 01-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 15

a inceput cu androcur, apoi a fost schimbat cu yonistib dupa ce psa a crescut de la 0, 1 la 4. Decizia operatiei de orhiectomie a fost luata de catre medic cand psa a devenit 8. Acum ia in continuate Yonistib
236 RaulDuke
236 RaulDuke [7763c]
19-06-2012, 00:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de cat timp ? si cum a evoluat PSA-ul in aceasta perioada ? e foarte important !
237 merijn
237 merijn [15c]
19-06-2012, 07:28

Membru din 01-04-2010

Subiecte: 0

Comentarii: 15

februarie 2010- au fost descoperite metastazele osoase, PSa 54.7
martie 2010- a inceput tratament cu androcur si bonefos
iunie 2010- psa 0.4
septembrie 2010- psa 0.1
decembrie 2010- psa 0.1
martie 2011- psa 2
iunie 2011- psa 4 - schimbat trat cu yonistib si bondronat
septembrie 2011- psa 8
In toata aceasta perioada nu a mai acuzat dureri osoase
octombrie 2011 - redebuteaza durerile osoase, se trece inapoi la bonefos
noiembrie 2011- medicul oncolog ia decizia operatiei de orhiectomie
medic urolog curant refuza operatia - motiv- cancer4 hormonorezistent
medicul oncolog refuza decizia si ne trimite la un alt medic urolog care efectueaza operatia
decembrie 2011 (inaintea operatiei) - psa 8
continua tratament post operator cu yonistib si bonefos in acelasi dozaj
martie 2012- psa 100- fractura patologica de os pubian stang
se decide continuarea tratamentului cu yonistib si initierea tratamentului cu zometa( dureri osoase din ce in ce mai mari)
iunie 2012- psa 129
in ceea ce priveste fosfataza alcalina in septembrie 2011 era 80 iar in iunie 2012- 200
durerile osoase sunt din ce in ce mai mari si dupa ultima perfuzie au aparut foarte puternice si cele musculare
( mentionez ca toate durerile sunt acuzate pe acelasi picior- stang, acum mai mult pe o veche fractura)

Multumesc!
238 RaulDuke
238 RaulDuke [7763c]
19-06-2012, 09:05

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

iata ce propun eu: OPRITI YONISTIB si nu-l inlocuiti cu NICI UN ANTIANDROGEN (asa cum se numesc toate, casodex, yonistib, androcur); stiu ca suna foarte ciudat, dar asta as face eu in momentul de fata, ca masura standard la cazul pe care il prezentati. dupa o luna si apoi dupa 2, masurati PSA-ul.

problemele simptomatice trebuiesc tratate separat. cu antialgice escaladate ca doza/forma + daca are dureri/afectari mari localizate osoase, iradiere. zometa trebuie continuata).
239 amalia66
239 amalia66 [18c]
05-07-2012, 10:13

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Desi nu am mai postat am urmarit cu atentie comentariile de aici.
Revin cu detalii despe starea tatalui meu actuala, insa inainte va reamintesc ca are 68 de ani si anul trecut in februarie tatal meua fost diagnosticat cu cancer la prostata : adica adenocarcinom acinar prostatic, cu pattern cribriform si glandular fuzat de crestere, in focare confluente si izolate; scor histologic gleason 8 ; 4+4. Are si metastaze osoase instalate pe zone mari din scheletul osos.A urmat operatia de orhiectomie, apoi radioterapie la niivel toracic si la coloana.
Urmeaza tratament cu Zometa, in fiecare luna, flutamida- 3 pastile/zi ; mai nou i-a introdus medicul neurolog( pentru ca avea dureri si de la oncologie la trimis la neurologie) Gabaran si Pentoxifilina;
Analizele sunt foarte bune, PSA 0, 5
De vreo 6 saptamani se simte foarte rau, adica nu mai are pofta de mancare si a slabit foarte mult, are proleme cu constipatia si din cauza durerilor de coloana si lombare nu mai vrea sa se dea jos din pat. Ameteste si ii este greata. Am facut ecografie unde au aparut metastaze pe ficat. Apoi am refacut CT pentru ca on cologul a spus ca sunt 2 variante: 1. metastazelede pe ficat sunt urmare a cancerului de prostata si atunci shimbam medicamentatia pentru prostata, in conditiile in care PSA-ul este 0, 4
2. exista vraianta sa fie un al doilea cancer.
Conform CT - ficatul este afectat, iar pancreasul are structura neomogena.

Doctorul oncolog spune ca nu mai are de trait decat o luna( nu discut parerea si comportamentul dr este o poveste lunga si revoltatoare); i-am mai facut 10 perfuzii cu arginina, si vitamine B6.
De durere ia tramadol, o jumatate de pastila pana acum si ketorol, dar are dureri de spate foarte mari. Cel mai probabil de la metastazele osoase. Si cel mai rau este ca nu poate manca. As vrea parea sincera daca in acest caz cu metaztaze osoase si metastaze pe ficat mai pot face ceva. care ar fi evolutia bolii si la ce sa ma astept.Multumesc
240 RaulDuke
240 RaulDuke [7763c]
05-07-2012, 21:44

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

desigur ca se pot face lucruri. daca intr-adevar medicul are suspiciunea unui al doilea cancer, PSA fiind mic, atunci se indica o punctie de ficat cu examen histopatologic si imunohistochimic. cat are alfa feto proteina, pe analize ? de asemenea mai conteaza LDH-ul, fosfataza alcalina, probele hepatice, probele de coagulare si restul analizelor de sange de rutina.

pentru dureri se recomanda un tratament antialgic CA LUMEA. daca durerile nu sunt controlate, trebuie ajustat tratamentul. ca atare o jumatate de pastila de tramadol este insuficienta. ar trebui sa ia cate o pastila de tramadol de 100 de miligrame dimineata si seara, si intre acestea, daca are nevoie, cate o pastila de 50 de miligrame (care are efect rapid); in acelasi timp trebuie sa ia ketorol, o suta sau 200 de miligrame pe zi, cu un omez sau ceva, pentru protectia stomacului. daca nici cu acestea durerile nu sunt controlate, trebuie trecut la preparate cu morfina, este absolut esential.

daca durerile sunt localizate si sunt date de metastaze osoase, atunci pe de o parte trebuie facuta IRADIEREA pe zona respectiva si trebuie luat in discutie schimbarea tratamentului pentru prostata. are facute niste investigatii imagistice, RMN de coloana/bazin, scintigrafie osoasa, etc ?

ce v-au zis medicii ca are de facut in continuare ?
Răspunde la topic
350 comentarii 1 2 3 4 ..... 9101112131415 16 17 18 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp