Cancer prostata- metastaze coloana vertebrala

Secțiunea: Cancerul de prostata
350 comentarii 1 23 4 5 ..... 15 16 17 18 INAINTE ›
21 marin111
21 marin111 [13c]
23-05-2011, 17:54

Membru din 21-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

In cazul tatalui meu, la o luna dupa orhiectomie PSA-ul a iesit 1.79. A luat zilnic casodex 50mg 1/zi si ia in continuare.
Nu face radioterapie - nu am luat inca o decizie in acest sens. Oncologul recomanda radioterapia - zice ca radioterapia impreuna cu hormonoterapia au rezultate mai bune decat hormonoterapia singura. Insa urologul a zis sa nu facem nimic altceva deocamdata.
Cam la o saptamana de la operatie au aparut usturimi la urinare, mai ales noaptea. Dupa vre-o zece zile durerile au disparut. Totusi urineaza la fel de des ca inainte.
Bufeurile de caldura si transpiratia sunt destul de dese si deranjante. Oncologul a zis ca medicamentele speciale pentru bufeurile de caldura au alte efecte secundare, motiv pentru care nu le recomanda - a zis ca poate lua extraveral pentru ca mai atenueaza aceste bufeuri de caldura.
Alte efecte secundare ale orhiectomiei nu au aparut. Cele mai importante ar fi scaderea densitatii osoase (osteoporoza) si anemia (scaderea numarului de globule rosii din sange). Pentru ambele probleme exista tratamente dar nu stiu cum e mai indicat: a se lua tratament preventiv, sau a se lua abia cand apar aceste efecte secundare?
Revin la radioterapie. In cazul tatalui meu, intrucat nu s-au identificat metastaze dar nici nu s-au putut exclude in totalitate, oncologul a zis ca ar fi util un RMN toraco-lombar si un CT pulmonar. Oncologul a spus ca, daca nu sunt metastaze, sunt chiar sanse curative prin radioterapie.
Referitor la hormonoterapie. Se pare ca s-au obtinut rezultate foarte bune prin TRIPLA TERAPIE HORMONALA INTERMITENTA. Aveti ceva detalii, link-uri, despre acest subiect?
22 RaulDuke
22 RaulDuke [7763c]
23-05-2011, 19:12

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

singura sansa de vindecare o ofera interventia chirurgicala asupra prostatei. se numeste PROSTATECTOMIE RADICALA. a facut aceasta operatie ?
apoi... ce intelegi prin TRIPLA hormonoterapie ? nu sunt familiar cu aceasta notiune, desi lucrez in domeniu. despre "intermitenta"... inca studiile sunt in desfasurare, nu se recomanda INCA terapia hormonala intermitenta, desi e foarte probabil ca in viitor asa sa fie.
23 amalia66
23 amalia66 [18c]
23-05-2011, 20:05

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Tatal meu a facut 2 saptamani de radioterapie/accelerator, pentru zona bazinului, a lua prima doza de zometa si a inceput tratamentul cu flutamida; trebuie sa revina pe 30 mai sa-i faca a doua doza de zometa si daca rezultatele sangine ii permit, va reincepe pe 6 iunie inca doua saptamani de radioterapie. El se simte bine cu exceptia diareei cauzata, se pare, de radioterapie...in rest se trezeste ff des noaptea ca sa urineze si a scapat de bufeurile de caldura si de transpiratie de cand l-am dus la tara.
24 marin111
24 marin111 [13c]
24-05-2011, 12:24

Membru din 21-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Nu a facut prostatectomie radicala. A facut orhiectomie si ia casodex. Doar atat deocamdata.

"TRIPLA TERAPIE HORMONALA INTERMITENTA" - asa am numit-o eu.
In engleza am intalnit urmatoarele denumiri echivalente:
- "intermittent triple hormonal blockade";
- "intermittent triple androgen blockade";
- "triple intermittent androgen deprivation therapy" (abrevierea este IADT3).

Consta in:
- o perioada se administreaza concomitent toate cele 3 tipuri de medicamente hormonale: analog LHRH (leuprolide sau goserelin) + antiandrogen (flutamide sau bicalutamide) + finasteride (inhibitor de 5-alpha-reductaza);
- se intrerupe tratamentul cu analog LHRH si antiandrogen si se continua o perioada doar cu finasteride;
- se repeta cele doua etape.

Iata doua link-uri:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11306729
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18163939

Iata cateva link-uri de pe un forum (din SUA cred). Aici user-ul IADT3since2000 (Jim) este un caz care, de la diagnosticarea cancerului de prostata avansat in anul 2000 si pana azi, nu a urmat decat terapia hormonala, mai exact "triple intermittent androgen deprivation therapy". Sunt mai multe persoane cu cancer de prostata avansat, sau chiar metastatic, care au urmat terapia tripla hormonala intermitenta si care au obtinut rezultate bune si chiar foarte bune:
User greggeva, subiect "Triple Hormone Therapy Research":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=704175
User Gleason9, subiect "Thinking of triple hormone therapy":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=768427
User IADT3since2000, subiect "Hormonal blockade off-period (holiday) in need of help: thalidomide":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=574500
User IADT3since2000, subiect "Ready for vacation from triple blockade - mostly good test results, but a concern too":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=743852
User IADT3since2000, subiect "Vacation from triple hormonal blockade going extraordinarily well!":
http://www.healthboards.com/boards/showthread.php?t=754946
25 RaulDuke
25 RaulDuke [7763c]
24-05-2011, 21:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

finasterida nu s-a demonstrat ca adauga nici un beneficiu la blocada androgenica totala. cat despre tratamentul intermitent, ti-am spus ca el e inca in faza de studiu si certificare, nu este standard de tratament, deci nu vei gasi nici un medic care sa aplice asta inafara unui studiu clinic. mai zi-mi odata stadiul TNM al bolii tatalui tau, ce tratament a facut pana cum si ce face fix in momentul asta, te rog !
26 marin111
26 marin111 [13c]
25-05-2011, 14:00

Membru din 21-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

18.01.2011 - PSA 36; punctie biopsie prostata - rezultat: adenocarcinom al prostatei scor Gleason 8(4+4).
-
01.03.2011 - PSA 39; ecografia abdomen si pelvis releva o prostata cu volum 59cm3, contur neregulat, ecostructura neomogena; am cerut temporizarea interventiei chirurgicale (prostatectomiei).
-
28.03.2011 - CT abdomino-pelvin: diverticul vezical; amprenta vezicala posterioara data de lobul prostatic median hipertrofic; arie cu forma neregulata, de aproximativ 30mm, hipocaptanta, vizibila posterior la nivelul prostatei cu dezvoltare predominent la nivelul lobului stang; posibila interesare a celulelor seminale de partea stanga; fara adenopatii tumorale intra sau retroperitoneale; fara leziuni osoase sugestive pentru determinari secundare vizibile la nivelul pieselor scheletice cuprinse in planul de examinare.
-
12.04.2011 - Scintigrafie osoasa: reactie osteogenica arc costal anterior drept -posttraumatic; aspectul scintigrafic al modificarilor vertebrale sunt sugestive pentru prezenta unui substrat degenerativ inflamator fara a putea exclude in totalitate si prezenta unor leziuni secundare in curs de constituire; modificari degenerativ-inflamatorii poliarticulare.
-
11.04.2011 - Radiografie toracica: imaginile hilare si desenul peribronhovascular accentuat catre ambele baze; cord, aorta in limite normale.
-
11.04.2011 - PSA 107.76 (aproape triplu fata de cel din 01.03.2011 care a fost 39).
12.04.2011 - Incepere tratament cu Casodex 50mg 1/zi.
14.04.2011 - Operatia de castrare (orhiectomie).
-
17.05.2011 - PSA 1.79
-
Singurul tratament este cel cu Casodex inceput pe 12.04.2011. Continua acest tratament. Medicul urolog a zis ca, de regula, acest tratament se ia timp de doi ani de zile.
Dupa cum se poate observa nu s-a facut stadierea TNM. Pe externarea de dupa orhiectomie scrie: "Clinic cu invazie locala".
27 RaulDuke
27 RaulDuke [7763c]
25-05-2011, 21:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

frumos istoric ! nu pot sa nu apreciez efortul... buna treaba !
din ce vad eu aici baietii au avut o abordare ca de stadiu IV, adica metastatic prin prezenta metastazelor osoase, ceva de genul T3 probabil, N0 si M1 prin metastaze osoase, ceea ce e greu de spus, intr-adevar, dupa cum arata scintigrafia, dar posibil, iar ei trebuiau sa ia o decizie terapeutica. eu nu as fi procedat NEAPARAT asa, dar ce au facut ei pare perfect justificabil si absolut valabil si, din cate vad, cel putin cu privire la PSA, cu rezultate bune.
acum mai conteaza si care e simptomatologia lui curenta, daca s-a mers pe ideea ca exista metastaze osoase, de ce nu i s-a dat si un bifosfonat (bonefos sau zometa), daca are dureri mari de oase sau nou aparute, cum mai urineaza el, etc.
probabil in decizia lor intiala a jucat un rol si varsta lui, starea generala si ce alte boli asociate mai are.
28 marin111
28 marin111 [13c]
27-07-2011, 11:36

Membru din 21-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Am revenit cu noutati.
Eu scriu pe acest forum, atat pentru a afla parerea altora despre cazul tatalui meu, cat si pentru a transmite altora experienta prin care trecem sperand ca-i va ajuta daca se vor afla in situatii similare.
Pana acum tatal meu nu a avut dureri de oase, dar de cateva zile il doare un sold. In investigatiile anterioare (scintigrafie osoasa si tomografie abdomino-pelvina) nu au fost evidentiate metastaze de nici un fel. La intrevederea anterioara cu medicul oncolog, cand nu aparuse inca durerile de sold, i-am zis sa-i prescrie ceva tratament pentru prevenirea osteoporozei - am zis macar calciu si vitamina D, daca nu se poate prescrie un bifosfonat. Medicul oncolog nu a vrut sa prescrie nici un fel de tratament, in schimb a zis sa refacem analizele uzuale de sange - le-am refacut si au iesit bune.
Acum, dupa aparitia durerilor la sold, tatal meu a mers la medicul de familie care i-a prescris ketonal pentru ameliorarea durerilor. Durerile de sold pot fi de la aparitia metastazelor osoase, sau de la aparitia osteoporozei. Referitor la posibilitatea aparitiei metastazelor osoase am sunat la medicul care a facut acum 3 luni scintigrafia, si acesta mi-a spus ca repetarea scintigrafiei este recomandat a se face la interval de 6 luni, si mi-a sugerat urmatoarele ivestigatii in aceasta ordine:
- radiografie la bazin pentru depistarea unor eventuale accidente (cazaturi sau lovituri);
- densitometrie osoasa DEXA pentru depistarea osteoporozei;
- RMN toraco-lombar pentru depistarea matastazelor osoase.

In acest punct incepe TRAGICOMEDIA sistemului medical romanesc.
Am transmis aceste informatii medicului de familie si acesta a zis ca nu el este in masura sa dea trimitere pentru aceste investigatii, ci el va da trimitere catre medicul oncolog urmand ca acesta sa dea trimiterile catre aceste investigatii.
Am mers la medicul oncolog, acesta a fost de parere ca n-ar trebui sa fie vorba de metastaze osoase din moment ce tomografia si scintigrafia de acum 3-4 luni au fost OK, iar analizele recente au iesit bine. Totuşi a zis ca este de acord cu DEXA, dar ca nu el este in masura sa dea trimitere la DEXA ci un medic endocrinolog. A mai zis ca, in functie de rezultatul la DEXA, va da trimiterea la RMN toraco-lombar.
Acum pasii de urmat sunt:
- reintoarcerea la medicul de familie pentru a primi trimitere catre medicul endocrinolog;
- mers la medicul endocrinolog pentru a primi trimitere la DEXA;
- programare la DEXA;
- efectuare DEXA;
- reintoarcere la medicul endocrinolog cu rezultatul de la DEXA. Daca din investigatia DEXA reiese ca este osteoporoza, medicul endocrinolog va prescrie tratament pentru osteoporoza. Daca din DEXA nu reiese ca ar fi osteoporoza vezi pasii de mai jos...
- mers la medicul de familie pentru a primi trimitere catre medicul oncolog;
- mers la medicul oncolog pentru a primi trimitere la RMN;
- programare la RMN;
- efectuare RMN;
- reintoarcere la medicul oncolog cu rezultatul de la RMN
.

Teoretic toti acesti pasi trebuie facuti chiar de pacient... pacient BOLNAV DE CANCER... UNEORI CU METASTAZE.
E clar ca sistemul medical actual ii trimite in pamant. Doar cei cu bani si / sau relatii se pot descurca.

Referitor la medicul de familie, am uitat sa precizez ca si aici este tot cu programare si ca nu are dreptul decat la doua trimiteri/consultatii pe parcursul unei luni calendaristice.
Referitor la efectuarea de investigatii gratuite prin CAS, acestea se fac doar cu programare si sunt doar cateva la inceputul fiecarei luni calendaristice pana la epuizarea fondurilor alocate pentru acea luna.

Imi pare foarte rau pentru cei care citesc aceste randuri si au probleme similare cu alte tatalui meu.
Daca nu s-au lovit pana acum, se vor lovi cu siguranta in viitor.
Nu am scris aceste randuri pentru a-i "dezarma" si mai rau, ci pentru a le aduce la cunostinta ce ii asteapta, sa fie foarte atenti la modul cum pun problema, sa nu amane de pe o zi pe alta, iar cei care au posibilitatea sa-si faca investigatiile in sistemul privat.
Defapt cred ca statul asta a si intentionat prin introducerea acestor regului... sa faca omul sa renunte singur... sau sa-l trimita in sistemul privat... astfel vor face economie la buget.
29 RaulDuke
29 RaulDuke [7763c]
27-07-2011, 13:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, imi pare rau pentru ce li se intampla tuturor bolnavilor de cancer in general si pentru toti care au de a face cu birocratia romaneasca, insa te asigur ca totul tine de perspectiva.
ce zici tu aici este absolut banal, cu privire al circuitului si efectuarii recomandarilor/investigatiilor si asa mai departe. daca intr-adevar esti FOARTE BOGAT si iti permiti sa platesti TOTUL din mana, da, poti sa rezolvi unele lucruri putintel mai repede, dar nu foarte multe, in nici un caz totul.
sa stai la coada nu zic ca e placut, nu zic ca e nici macar normal, numai ca asta se intampla peste tot, inclusiv in europa si chiar tari foarte bogate ca franta sau tarile scandinave. e absolut iminent. romanii care platesc asigurare medicala sunt putini si cei care platesc, platesc oricum foarte putin, dar de beneficiat si de consumat, consuma toti foarte mult. e doar firesc sa nu existe de toate pentru toti.
nu va descurajati si continuati parcursul, pentru ca nu e doar singurul disponibil ci si cel mai bun in conditiile actuale. nu incercati sa luati decizii medicale singuri, fara sa va pricepeti, caci va veti face rau! de asemenea cu mersul in diverse locuri omul se obisnuieste si ajunge nu doar sa se priceapa si sa parcurga mai repede totul, ci face parte si din terapia ocupationala a acestei boli. e o conceptie gresita ca "cine are cancer tre sa stea numai in pat nemiscat". scopul marii majoritati a terapiilor in cancere este continuarea unei vieti cat mai normale.
succes la toata lumea!
30 nicuvoicu50
30 nicuvoicu50 [5c]
29-07-2011, 22:07

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Pentru marin111: M-a impresionat rigoarea ta ptr actele medicale, ptr gasirea unui tratament, ptr documentatie si pregatirea ta. Sunt si eu un bolnav operat insa fara norocul de a mi se scoate toata tumoarea. A mai ramas putin, cateva grame, cu scor Gleason 7 sau 8 si sunt in tratament hormonal cu Goserelin si Bicalutamida. Am citit despre tratamentul triplu hormonal intermitent. Cu engleza mea am inteles ca dupa un tratament triplu hormonal median de 13 luni s-a trecut numai pe finasteride si, pana in prezent nu a fost reluata tripla. Este adevarat? Cu rigoarea ta, te rog sa citesti din nou si sa imi spui daca gresesc.
-------------*

Pentru RaulDuke: lucrezi in sistemul medical? Ce anume?

(*modificat de admin)
31 RaulDuke
31 RaulDuke [7763c]
30-07-2011, 11:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, sunt medic. pentru clarificari despre situatia ta trebuie sa imi spui mai multe despre diagnostic, stadiu, cand ai fost operat, ce s-a intamplat ulterior, in ce stadiu se afla boala acuma, cand ai instituit tratamentul, etc, pentru a-ti putea spune mai multe detalii.
32 nicuvoicu50
32 nicuvoicu50 [5c]
30-07-2011, 14:02

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

Pentru RaulDuke: Ma bucur ca ai raspuns foarte repede. Situatia este urmatoarea:
- iulie 2010 - PSA = 15.75; august 2010 punctie sp. 2 CFR cu rezultat negativ tumora
- 12 sept. 2010 - punctie sp. Sf. Ioan - trimis V. Babes rezultat: mici fragmente tesut prostatic prezentand focare tumorale confluente (80%) de adenocarcinom acinar cu patern glandular fuzat si distinct de crestere; scor Gleason 7 (4+3).
- RMN pelvis: prezenta unei leziuni expansive cu diam. 2, 5 cm, formatiunea depaseste posterior capsula prostatica si invadeaza si zona centrala; vezica urinara aspect normal; fara adenopatii pelvine sau lichid de ascita; aspect sugestiv pentru tumora de prostata cu invazia capsulei in partea dreapta
- 20 sept. 2010 - prezentare dr. oncolog; tratam. hormonal Goserelin si Bicalutamida (1 tb./ zi).
Unii doctori mi-au recomandat operatia, atii nu. M-am hotarat sa fac operatia.
- 28 oct. 2010 - operat sp. Militari; la 6 sapt. dupa op. PSA = 1.1.
Histopatologic: ADKP Gleason 4, scor 8, ambii lobi PT = 3a. Nu se deceleaza pe sectiunile examinate fragmente de glande seminale.
Dr. uro. care m-a operat: fascia denonvillers macro invadata in intregime; disectie dificila mergandu-se spre posterior pana in apropierea rect anterior, fara a se putea scoate in intregime zona de invazie tumorala. Vase mari libere de ganglioni, fara boala ganglionara in fosele obturatorii. Prostata bine delimitata, cu exceptia planului posterior (fascia denonvillers). Vezicule seminale fara boala neoplazica.
- 2 martie 2011 - PSA = 0.13; 22 aprilie 2011 - fosfataza alcalina = 83UL
- 22 iunie 2011 - PSA = 0.029, urocultura negativa
- eco. 31 mai: loje prostatica plata, stearsa, normal post-terapie specifica.
Sper in continuare ca am facut alegerea buna (operatia p.r.).
33 RaulDuke
33 RaulDuke [7763c]
30-07-2011, 19:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, a fost buna alegerea. din pacate nu s-a putut scoate toata tumoarea, lucru care in viitor probabil, daca nu chiar curand, va preta la recomandarea unei iradieri pe zona cu tumora restanta. Scorul Gleason de 4 este mic, asta e un lucru de bun augur. tratamentul hormonal este standard, iar in cazul unei recidive locale, cum am zis, se va pune in discutie iradierea. ramai sub observatie la un oncolog, recomand, nu iti pune toata increderea doar in ce zice urologul, ca poti pierde mult !
noroc si sanatate !
34 nicuvoicu50
34 nicuvoicu50 [5c]
30-07-2011, 23:31

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

scor gleason este 8
35 nicuvoicu50
35 nicuvoicu50 [5c]
30-07-2011, 23:38

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

am fost convins ca esti oncolog sau urolog
36 nicuvoicu50
36 nicuvoicu50 [5c]
01-08-2011, 14:07

Membru din 29-07-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 5

ptr RAULDUKE; SA MA ASTEPT DOAR LA RECIDIVE LOCALE/ NU SE MAI PRODUCE METASTAZAREA?
RECURENTA BIOCHIMICA ;IN CAZUL MEU SE MAI POATE VORBI DE ASACEVA?EU AVAND RAMASITE TUMORALE
CE ESTE RECURENTA BIOCHIMICA?DOAR O CRESTERE DE PSA PESTE 0, 2?
RADIOTERAPIE LANGA RECT E POSIBILA?
ASTEPT UN RASPUNS SI CHIAR MAI MULTE INFORMATII
37 RaulDuke
37 RaulDuke [7763c]
01-08-2011, 18:10

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate notiunea de recidiva nu se aplica in cazul tau, care ai o parte a tumorii PE LOC, deci se va pune problema de "continuare de evolutie".
recidiva biochimica este definita de cresterea PSA-ului, in functie de valoarea sa minima, 2 cresteri succesive de o maniera pe care o cunoaste oncologul. iarasi trebuie interpretata in contextul in care tu ai tesut tumoral ramas pe loc dupa operatie.
radioterapie langa rect este posibila.
38 amalia66
38 amalia66 [18c]
08-09-2011, 15:03

Membru din 07-11-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna ziua si sanatate tuturor,

Am vesti foarte bune despre tatal meu. a incheiat cu succes toate sedintele de radioterapie. Analizele sunt excelente. Nu are dureri, desi metastazele osoase sunt fff dureroase ingeneral. Am rams cu tratament Zometa si flutamida. Gandeste pozitiv si cred ca asta l-a ajutat foarte mult! As dori sa stiu ce se poate intampla rau acum? ce sa urmarim ca sa nu se agraveze dintr-o data?
39 RaulDuke
39 RaulDuke [7763c]
08-09-2011, 15:50

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

urmariti vizitele la oncolog, conform programarii. el va monitoriza starea clinica, analizele, PSA-ul si alte lucruri pe care le considera necesare.
40 marin111
40 marin111 [13c]
09-09-2011, 17:22

Membru din 21-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 13

Bună Amalia,

Mă bucur că starea de sănătate a tatălui tău este bună. Se pare că aţi ales o abordare potrivită pentru stadiul în care se află boala.
Părerea mea este că ar fi bine să te informezi cât mai în detaliu despre:
- evoluţia cancerului de prostată în timpul stadiului de metastaze osoase şi după;
- opţiuni de tratament;
- alimentaţie cât mai sănătoasă, diversificată şi echilibrată;
- mişcare (medicină sportivă) şi un stil de viaţă activ;
- controlul şi prevenirea efectelor adverse.
Sigur că este aproape imposibil să ţii cont de toate acestea, şi tocmai impunerea a foarte multor reguli şi restricţii tatălui tău este o armă cu două tăişuri. Aceste reguli şi restricţii îl ajută dacă le poate respecta cu uşurinţă, dar dacă îl copleşesc pot să-i facă mai mult rău. Deci trebuie să ştii ce să alegi (ce e mai important) şi să te opreşti înainte de a cădea în extrema cealaltă.
E bine să te implici activ în discuţiile cu medicul oncolog, şi vei înţelege de ce din cele ce urmează.
Medicii din România, de cele mai multe ori nu-şi fac treaba cum trebuie, motivând aceasta prin faptul că sunt prost plătiţi, prin numărul mare de pacienţi şi prin dotarea proastă a spitalelor şi cabinetelor din România. De exemplu, dacă un medic trebuie să consulte 50 de pacienţi pe zi, el va trata doar problemele curente de sănătate ale fiecărui pacient, fără a mai încerca să şi prevină anumite probleme de sănătate. La bărbaţii castraţi se ştie că osteoporoza şi anemia sunt aproape sigure dacă nu se tratează preventiv. V-a prescris cineva ceva în acest sens? V-a recomandat cineva investigaţia denumită densitometrie DEXA? Bineînţeles că nu.
Acesta a fost doar un exemplu. Ideea este că având aceste cunoştinţe puteţi să insistaţi mai mult pe anumite aspecte în discuţiile cu medicul oncolog.

Din păcate, pe site-urile din România nu am găsit informaţii suficient de detaliate, sau, acolo unde am găsit câte ceva, informaţiile erau destul de vechi (nu conţineau ultimele noutăţi referitoare la cancerul de prostată).
În schimb, vă pot da câteva link-uri în engleză:

Efectele secundare ale terapiei hormonale:
http://www.pcf.org/site/c.leJRIROrEpH/b.5836631/k.3CD9/Side_Effects_of_Hormone_Therapy.htm

Capitolul "Issues to Consider", şi în special subcapitolul "What to Consider When Your PSA Is Rising During Hormone Therapy":
http://www.pcf.org/site/c.leJRIROrEpH/b.5835165/k.C0A1/Issues_to_Consider.htm

PSA-ul ca marker de progresie a bolii:
http://www.pcf.org/site/c.leJRIROrEpH/b.5837041/k.8FFF/The_Role_of_PSA.htm

Urmărirea (evoluţiei) bolii:
http://www.pcf.org/site/c.leJRIROrEpH/b.5839305/k.884A/Follow_Up_Care.htm

Capitolul "Advanced Disease" şi subcapitolele aferente acestui capitol:
http://www.pcf.org/site/c.leJRIROrEpH/b.5822787/k.87EE/Advanced_Disease.htm
Răspunde la topic
350 comentarii 1 23 4 5 ..... 15 16 17 18 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp