cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 12 3 4 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
1 Cristi987
1 Cristi987 [22c]
16-08-2013, 09:46

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Buna ziua am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva mama mea a fost operata acum trei ani de cancer oavarian si de atunci face continuu chemioterapie .De cateva luni i s a constatat recidiva la bontul vaginal si continua di nou cu citostatice taxol care la facut imediat dupa operatie.am uitat sa va spun are doar 50 de ani.Dupa atatia ani de citostatice continua sa recidiveze .A fost operata la cluj si citostaticile le face tot la cluj dar nimeni nu i da un raspuns pentru evolutia bolii.Ma poate ajuta cineva cu vre un sfat .NU mai are putere sa mearga mai departe citostaticele o doboara la pamant .Boala evolueaza in mod rapid si cu citostatice .Va multumesc .
2 radicus
2 radicus [411c]
28-08-2010, 00:20

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Cancerul ovarian, depinzand de histopatologia tumorii si stadiul initial, e destul de agresiv. Tinde sa recidiveze chiar si de mai multe ori indiferent de tratament. Taxol+carboplatin sunt cele mai eficiente in tratarea cancerului ovarian. Mai exista optiuni cum ar fi taxol singur, ciclofosfamida, etc. Dar toate sunt la fel de greu de suportat. Acum incep eu cu intrebarile: Ce stadiu initial a avut? Ce medic chirurg a operat-o? Cine se ocupa de tratamentul oncologic? Ce nivel al CA-125 a avut si are? A mai avut vreo recidiva pana acum sau e la prima?
3 Cristi987
3 Cristi987 [22c]
28-08-2010, 07:44

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Multumesc mult pentru raspuns a avut gradul 3 c a operat o dr.Dan Eniu de la cluj .De tratament se ocupa doamna doctor Porutiu de la spitalul Chiricuta Cluj .Ca -125 avea valoarea de 300 acum a ajuns la 800 dupa 3 ani de tratament .Este la prima recidiva .Nu stiu daca este normal dar ii s a format si ascita in cantitate moderata.Chiar ma ingrozeste gandul ca incepe sa i mearga din ce in ce mai rau .Se poate scapa de ascita eu chiar nu prea stiu cum evolueaza aceasta boala nemiloasa.
Multumesc frumos pentru timpul acordat.
4 radicus
4 radicus [411c]
28-08-2010, 13:31

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Cristi987, ascita e destul de intalnita la cancerul ovarian. Se poate scapa de ea printr-o procedura simpla, paracenteza. I se scoate lichidul cu un ac, dar nu tot deodata, mai ales daca e in cantintate ceva mai mare . Ascita e mai mult un simptom. Dar si din cauza ei nivelul CA-125 poate creste. Adica, sunt sanse sa scada CA-125 dupa evacuarea lichidului. Ascita tinde sa se refaca in timp, dar sunt medici care se folosesc de cantitatea de ascita care se reface pentru a-si da seama daca pacienta raspunde bine la tratament; asta pe langa celelalte analize si markeri tumorali.
Cresterea de la 300 la 800 nu e chiar cea mai buna, insa nici anormala nu e. E o recidiva cu ascita si e normal sa creasca.
Daca ai putea sa-mi spui despre tratament:
- primeste carboplatin+taxol, sau taxol simplu?
- in acesti ani i-a fost schimbat tratamentul sau a primit acelasi tratament timp de 3 ani? Si daca da, as vrea sa stiu schema (ce medicamente a primit).
- a fost propusa pentru operatie?
5 Cristi987
5 Cristi987 [22c]
28-08-2010, 13:59

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Multumesc,da face Taxol cu carboplatin.Timp de 3 ani i s a schimbat schema dupa terminarea celor 6 cicluri de citostatice .Cred ca a facut toate schemele pentru cancer ovarian.Nu a mai fost propusa pentru operatie pentru ca medicul zice ca este inoperabila recidiva de Bont vaginal.Suntem chiar cu moralul la pamant i s au gasit diseminari secundare sub pancreas si splina ,la nivelul peritoneului si in mezenter .Suntem dezamagiti ,doar citostaticile au ramas singura noastra speranta .Multumim frumos pentru amabilitate ,cum reusesc sa i au legatura cu mama va trimit mai exact toata schema de citostatice.Credeti ca este un caz in care nu se mai poate face nimic?Dumnezeu ne a ajutat pana acum sa reziste la toate tratamentele speram sa ne ajute si n continuare.
6 radicus
6 radicus [411c]
28-08-2010, 17:23

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Normal ca sunteti dezamagiti. Si normal ca se mai poate face ceva. Cu optimism si incredere in tratament, boala, poate sa stagneze sau sa dea inapoi. Orice cancer isi are tratamentul lui. Conteaza sa fie gasita o schema de tratament care da rezultate satisfacatoare. Sa speram ca de data asta tratamentul va da roade.
7 Cristi987
7 Cristi987 [22c]
30-08-2010, 18:38

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Ok,multumim frumos pentru incurajere sa speram ca totul o sa fie bine .
8 Cristi987
8 Cristi987 [22c]
13-09-2010, 21:51

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Scuzati ca nu am mai scris nimic dar asteptam analizele mamei mele ,astazi le a facut si i au iesit cam prost .Puteti sa mi dati va rog un raspuns ce se intampla hemoglobina 10,4 si trombocitele deasemenea si ele sub limita 105 000.Ce trebuie facut pentru ca nu mai poate sa continue citostaticile cu valorile astea.Am uitat sa intreb daca trebuie sa scoata ceva din alimentatie care sporeste cresterea celulelor canceroase.Va rog sa mi dati din nou un sfat .Va multumesc frumos pentru timpul acordat.
9 radicus
9 radicus [411c]
13-09-2010, 23:33

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Hb si trombocitele pot scadea din cauza tratamentelor de pana acum, sau chiar din pricina recidivelor. Valoarea de 10,4 nu e chiar atat de rea. Dar e nevoie de cateva retusuri, pentru ca dupa un ciclu de tratament poate sa-i scada drastic. Prin retus se intelege o alimentatie echilibrata. Daca situatia va fi rea mai incolo, probabil ca i se va face transfuzie. Sau deja ii face dosar pentru eritropoetina.
Iar despre alimente care trebuie scoase, nu prea se recomanda scoaterea vreunui aliment major din dieta zilnica. Poate sa manance cam orice. Un anumit aliment are nevoie de mult timp (in care e folosit des) sa produca efecte majore asupra celulelor, mai ales asupra cancerelor ginecologice. Totusi, sa nu se abuzeze de anumite alimente in detrimentul altora. Trebuie sa existe un echilibru intre fructe, legume si proteine animale. Puteti incerca diferite diete asa-zise anticancer, dar exista posibilitatea sa-i scada hemoglobina si mai mult si sa fie nevoie de oprirea tratamentului. Dietele stricte, mai ales pentru cancere fara legatura cu sistemul digestiv, nu trebuie interzise dar nici recomandate. Ramane la latidudinea voastra.
10 Cristi987
10 Cristi987 [22c]
07-10-2010, 19:00

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Buna seara scuzati ca nu am mai scris pana acum dar totul mergea ok pana ieri cand a fost la cluj pentru continuarea citostaticilor.Vreau sa va intreb i au fost facute analizele si i au iesit foarte proaste doctora nu i le a mai aratat si nici nu i a zis valorile,doar i a zis ca hemoglobina foarte mica si markerul i a crescut foarte mult .I se facea taxol cu cisplatin azi i au bagat o punga cu sange si maine ii vor face din nou analizele si i se va schimba din nou schema.Ce pericole sunt in situatia de fata se v a mai schimba ceva in bine s au va merge din ce in ce mai rau.Se mai poate face ceva in situatia aceasta.MUltumesc frumos.
11 radicus
11 radicus [411c]
11-10-2010, 04:47

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Cristi987, sincer, situatia nu stiu daca o sa fie mai buna. Trebuie sa fim realisti, o schema de tratament foarte eficienta, care sa ofere scaderi drastice ale CA-125 dupa 1-2 sedinte, nu cred ca poate intra in discutie. Ar fi bine sa se gaseasca una care sa opreasca progresul bolii sau macar sa-l incetineasca. Aceasta noua postura de cresterea mare al CA-125 nu schimba cu mult situatia. Tot e nevoie sa se incerce noi scheme.
In acesti 3 ani, cum a tot schimbat tratamentul, ceva schema sigur a incetinit boala. Posibil dar putin probabil sa fi rezistat 3 ani pana la aparitia primei recidive daca nici macar o schema nu i-a ajutat cat de cat.
Stiu de femei cu cancer ovarian neoperabil al caror nivel initlal CA-125 a depasit 5000 (una din femei avea peste 8000). Au fost schimbate cateva scheme pana a fost descoperit tratamentul optim. Dupa vreo 1 an sau 1 an si jumatate de tratamente, nivelul CA-125 in cazul lor si avand in vedere situatia foarte grea, a scazut considerabil: sub 300. In concluzie, chiar si cand totul pare ca merge spre rau, uneori, se intampla sa mai apara o speranta. Si speranta trebuie s-o aveti voi, familia, dar mai ales mama ta. Si sa faceti ceva sa stea bine cu moralul. Lupta cu cancerul e un razboi fizic si psihologic. Un moral ridicat al pacientei poate contribui foarte mult, macar la razboiul psihologic.
Sunt curios de noul tratament. Daca stii ce i-au dat.
12 Cristi987
12 Cristi987 [22c]
11-10-2010, 22:02

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Va multumesc pentru raspuns i au dat Calix face la 3 saptamani nu stiu exact cate mg .Doctora i a zis ca o sa i invineteasca unghiile si se desfoliaza pielea de la maini si picioare.Deocamdata nimic reactie adversa doar senzatie de voma si dureri de stomac.
13 radicus
13 radicus [411c]
12-10-2010, 00:59

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Deci a primit doxorubicina liposomala (Caelyx/Doxil). Daca ia Caelyx singur inseamna ca s-a renuntat la chimioterapie pe baza de platina (cisplatin/carboplatin). Unghiile poate o sa i se innegreasca mai incolo, depinzand de doza.
A mai primit acest tratament inainte?
14 Cristi987
14 Cristi987 [22c]
12-10-2010, 14:18

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Nu a mai primit acest tratament inainte este pentru prima data .Ce parere aveti despre el o sa dea rezultate ?Credeti ca i mai puternic decat cisplatinul si carboplatin ce a facut mai inainte?S au o sa i inrautateasca si mai rau situatia?Exista riscul sa nu poata termina aceasta linie?Multumesc.
15 radicus
15 radicus [411c]
12-10-2010, 16:14

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Toate medicamentele utilizate la chimioterapie sunt foarte puternice. Medicatia pe baza de platina nu pare sa fi avut succes, degeaba s-ar folosi tratament cu carboplatin/cisplatin daca avea efecte reduse asupra bolii. Acum nu putem sti daca aceasta noua abordare are succes. E nevoie de analize. Exista si posibilitatea intreruperii acestui tratament daca nu da rezultate acceptabile, sau daca toxicitatea din corp e prea mare. La fel e in cazul oricarui tratament.
16 Cristi987
16 Cristi987 [22c]
26-10-2010, 20:19

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Buna seara vreau sa mi dai dati din nou cateva cateva sfaturi .Mama mea se simpte din ce in ce mai rau abdomenul il are tare si umflat dureri teribile nu poate sa manance nimic ,nu poate sa bea ca i vine sa verse.Stiti cumva de unde provin toate astea?si ce trebuie facut ?Multumesc.
17 radicus
17 radicus [411c]
27-10-2010, 00:10

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

De cand e asa? Aveti grija sa nu fie ocluzie intestinala. Nu stiu in ce oras sunteti, dar sigur exista undeva in apropiere de voi sectie de urgente medicale. Mergeti cat de repede puteti daca tot asa e starea mamei sau se agraveaza. De fapt, mergeti la medic indiferent daca s-a imbunatatit starea, e nevoie de investigatii de specialitate, nimeni nu se poate pronunta de la distanta.
18 Cristi987
18 Cristi987 [22c]
27-10-2010, 06:13

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Da ,este asa cam de 2 saptamani de cand a inceput noul tratament.Starea ei se mai ameliora putin dupa din nou se simtea rau si tot asa, reusea sa mai manance cat de cat.De cateva zile nu mai poate sa mai manance si sa bea nimic.Noi ne am gandit ca s reactiile citostaticilor .Dar pe zi ce trece se simte tot mai rau.Acum ne ramane sa vedem ce zic medici de la noi din Targu-Jiu.Multumesc ,imediat ce am un raspuns va scriu din nou.
19 radicus
19 radicus [411c]
27-10-2010, 15:51

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Dureri mari de abdomen si intarirea lui sunt semne de ocluzie intestinala, destul de intalnita la cancer ovarian. Pot fi si alte cauze. In orice caz, indiferent daca e ocluzie sau nu, e nevoie ca medicii sa hotarasca si sa usureze situatia. Nu trebuie lasata sa nu se alimenteze.
20 Cristi987
20 Cristi987 [22c]
27-10-2010, 18:10

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

A mers azi de urgenta in spital si i au facut perfuzii cu ser fiziologic si glucoza si mai face si maine.Cred ca i au bagat si ceva calmante .Vineri ii fac analizele si daca nu iasa bine ii fac iarasi transfuzie de sange.
Răspunde la topic
185 comentarii 12 3 4 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp