cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 10 INAINTE ›
121 RaulDuke
121 RaulDuke [7763c]
24-03-2012, 11:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

pai... ce informatii crezi ca poate avea cineva pentru tine ? nu iti place locul de munca si astea... din pacate nu este un subiect medical :D speram totusi ca asta sa fie singura ta problema, pentru ca restul sunt de departe secundare.
122 VIOLETA766
122 VIOLETA766 [18c]
26-03-2012, 10:28

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna dimineata!
Ce mai faceti? Eu sunt bine, ceea ce va doresc si voua tuturor. Am intrat din nou pe forum pentru ca vreau sa va spun ceva. O prietena farmacista, m-a intrebat daca am auzit de un antioxidant foarte puternic care a intrat recent pe piata si anume GE 132. I-am spus ca nu am auzit de el, dar am cerut cateva lamuriri. Ulterior am vazut si o emisiune de specialitate la televizor unde un medic oferea toate detaliile. Este un medicament naturist, fabricat in GERMANIA care contine cinci sau sase dintre cei mai puternici antioxidanti : propolis, extras din struguri negrii, ulei de somon, ganoderma, ceai verde etc. Am luat doza minima recomandata de 2 pastile pe zi dimineata in timpul mesei. Medicul la televizor spunea ca pentru afectiuni grave se poate merge pana la 4 comprimate pe zi. Eu am decis sa iau doua, dat fiind faptul ca analizele au iesit foarte bune deocamdata. Ceea ce doresc de fapt sa va spun, este ca ma simt foarte, foarte bine. Nu mai am acufene ( astea ma duceau la depresie pana la urma), nu ma mai dor incheieturile, nu mai ma simt obosita si parca tonusul s-a schimbat. Este drept ca le iau de trei sau patru saptamani si am realizat efectul abia acum.
Poate merita sa va interesati. Il gasiti pe internet fie ca GE132 fie ca GERMANIU 132, se gaseste in unele farmacii si costa de la 2000 la 2, 500 lei noi o cutie cu 60 de comprimate. Puteti sta de vorba si cu un medic specializat in medicina naturista si apoi puteti decide daca incepeti sau nu tratamentul. Personal am incredere in medicina naturista fiind convinsa ca impreuna cu tratamentele recomandate de oncolog, aduce un mare beneficiu bolnavului. Din experienta va spun ca am urmat tratamentul chimioterapeutic in paralel cu tratamente recomandate de profesorul MOLDOVANU de la Institutul de Medicina Alternativa si Acupunctura din Bucuresti si totul a fost bine din punct de vedere medical
Acum va urez tuturor sanatate si imi inchei expozeul putin cam prea lung.
123 RaulDuke
123 RaulDuke [7763c]
26-03-2012, 10:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, orice este de ajutor (fie si doar din punct de vedere psihologic) cred ca trebuie incercat. cu privire la pretul unui produs care nu contine nimic practic... o sa ma abtin!
124 nlucia73
124 nlucia73 [12c]
28-03-2012, 01:49

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna,
In 01 aprilie se implineste un an de cand am fost operata de neoplasm ovarian bilateral, iar acestea sunt rezultatele analizelor pe care le-am facut astazi la Medlife:
Markeri Tumorali
Ag carcinoembrionar (CEA) 1.7 NEFUMATORI: 3 ng/mL, FUMATORI: 5 ng/mL MEIA
CA 125 2.43 35 U/ml CMIA
CA 15-3 10.1 31.3 U/ml MEIA
CA 19.9 7.96 37 U/ml MEIA
Hematologie
Test Rezultat Interval de referinta Metoda
VSH 13 20 mm/h
Markeri Endocrini
Test Rezultat Interval de referinta Metoda
Free T3 2.62 1.45 - 3.48 pg/mL MEIA
Free T4 0.92 0.71 - 1.85 ng/dL MEIA
TSH 2.627 0.470 - 4.640 microUI/mL MEIA
Avand in vedere ca in ianuarie 2011 CA125 a avut valoarea de 5866, iar dupa doua cure de chimio (paclitaxel cu carboplatin) a scazut la 616, dupa a treia la 48 iar dupa a patra la 24, a intervenit operatia apoi inca doua cure de chimio, eu sper ca va fi totul bine. Ce credeti? Va doresc numai bine!!!
125 aleraotilia
125 aleraotilia [15c]
28-03-2012, 12:05

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Foarte impresionant pentru mine.Ma bucur foarte mult.A scazut incredibil de bine.Multa sanatate!
126 Vio sau Vasi
126 Vio sau Vasi [141c]
28-03-2012, 13:01

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

@Aleraotilia, ce face mama????ce faci tu??nu ne-am intalnit de mult...eu sunt bine, trebuie sa ma duc la control de an..va imbratisez si va doresc multa sanatate.
@LUCIA, evolutia este ok si ma bucur mult...si eu tot cu Medlife ma intersectez...
SANATATE LA TOATA LUMEA...
127 aleraotilia
127 aleraotilia [15c]
29-03-2012, 20:47

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

:)..Buna ziua.Intradevar nu am mai intrat de ceva timp.Mama este bine spun eu. Am fost la control la incepurul lui martie la Cluj si toate analizele au iesim bune. Markarii tumorali CA 125 au iesit 7.3. CT-ul cu aceleasi adenopatii mediastinale.Iar cele de sange cu ceva modificari pe la ficat (GGT crescut usor, HDL, TGP, TGO). Ce sa facem..tinem sub control cat putem.Se face anul imediat si la noi, vrea sa revina la servici anul acesta.Acuma cu caldura ii tot la plimbare.Va imbratisez cu mult drag.
Multa sanatate tuturor!
128 nlucia73
128 nlucia73 [12c]
27-05-2012, 08:21

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna, nu am mai scris de mult pe forum... acum am observat ca am urina rosie la culoare, nu ma doare nimic... ce credeti ca ar putea fi? Poate fi si de la sucul de sfecla rosie pe care l-am baut ieri dimineata? abia maine voi merge la medic.
129 Vio sau Vasi
129 Vio sau Vasi [141c]
27-05-2012, 09:08

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Da, poate fi si de la sucul de sfecla, dar eu zic sa duci o proba de urina maine.
Astept sa dai vesti, sper din cele mai bune.
Bafta maine.
130 RaulDuke
130 RaulDuke [7763c]
27-05-2012, 13:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

io zic ca intai sa nu mai bei nenorocire din aia si sa vezi ce se intampla cu urina, pana ajungi la medic !
131 mircea32x
131 mircea32x [6c]
06-07-2012, 16:01

Membru din 06-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna ziua.
Este singurul forum unde am gasit detalii mai multe despre cancerul ovarian asa ca indraznesc sa postez si eu. In luna noiembrie 2011, mama mea in varsta de 70 de ani a fost operata la IOCN de un cancer ovarian. Diagnosticul a fost de adenocarcinom seros ovarian slab diferentiat G3 Silverberg, stadiul pT1 Nx Mx L1 V1.Rezultatul histopatologic a fost:
MACRO: Piesa de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si omentectomie:
- Anexa dr: Ovar drept tumoral, de 13/11/4 cm, ocupat de o tumora cu arii chistice, cu continut
sero-gelatinos si arii solide, de culoare cenusie, ocupate de necroza. Suprafata externa neteda. Trompa uterina
de 6 cm lungime.
- Anexa stg: Ovar de 4/1/1 cm, fara leziuni macroscopice, cu trompa uterina de 3 cm lungime.
- Uter de 7/4/3 cm, fara infiltrat tumoral macroscopic. Nodul interstitial calcificat.
- Epiplon de 32/11/1 cm, fara leziuni macrosqopice.
MICRO: Ovarul drept este ocupat in intregime de un adenocarcinom seros slab diferentiat G3 Silverberg
(G arhitectural=2, G nuclear=3, G mitotic=3), care nu depaseste capsula ovariana.
Sunt prezenti emboli tumorali intralimfatici si intravenosi.
Ovarul contralateral, precum si cele doua trompe uterine sunt libere de infiltrat carcinomatos.
Uterul este de asemenea este indemn de infiltrat carcinomatos si prezinta un endometru atrofic si
un col uterin fara modificari patologice.
Fragmentul de epiplon este de asemenea liber de infiltrat tumoral.
Nodulul calcificat de Ie nivelul miometrului corespunde unui leiomiom.
CONCLUZIE: Adenocarcinom seros ovarian drept slab diferentiat G3 Silverberg, stadiul pTl Nx Mx L1 V1.
COMPLETARE: (+) Expresie semnificativa a RH ( 10% celule tumorale marcate).
Tumora (componenta invaziva) : E=80%, int. ++ ; P=0%.
Martori interni (glanda netumorala) : E si P = absenti.

A facut 6 sedinte de chimioterapie cu Carboplatin 400mg in 250 ml G57`, perfuzie de o ora, care s-au terminat la sfarsitul lunii mai 2012. Nu a avut efecte secundare gen caderea parului sau sau stari de voma, doar anumite probleme legate de imunitate.
Rezultatul tomografiei a fost:
Calcificari milimetrice la nivel apical bilateral. Adenopatii
subcentimetrice in fereastra aorto-pulmonara, pariaortic, paratraheal.
Cavitati pleurale virtuale.
Hepatomegalie, fara formatiuni nodulare pre si postcontrast i.v.
Splina, pancreoas, rinichi stang, glanda suprqrenala dr. de aspect CT in
limite normale. Chiste corlicale renale drepte cu dimensiuni
subcentimetrice. Bratul medial al suprarenalei stangi usor hipertrofiat.
Fara lichid liber intraabdominal. Calcificari la nivelul aortei
abdominale. Limfonoduli pararectali subcentimetrici. Fara formatiuni
inlocuitoare de spatiu la nivelul pelvisului. Histerectomie si anexectomie
bilaterala.
CA 125 a fost inainte de operatie 1815, dupa operatie a scazut la 815 iar dupa chimioterapie a scazut la 12, 5 (valoarea normala conform laboratorului, mai mic sau egal cu 35).
La sfarsitul lunii august trebuie sa faca primul control de la terminarea chimioterapiei.
Avand in vedere varsta inaintata, as vrea sa stiu care sunt sansele si la ce trebuie sa ne asteptam in viitor. Chiar daca are 70 de ani, nu vreau sa las totul la voia intamplarii si ma simt obligat sa incerc sa-i asigur in continuare o batranete linistita si daca se poate, fara suferinta. Din discutiile cu medicii de la Institut, nu am inteles mare lucru, parerile acestora fiind impartite, unii dandu-i o speranta de viata de cateva luni, altii spunand ca la 5 ani speranta de supravietuire ar fi undeva intre 40-50%. De asemenea va adresez rugamintea sa va spuneti parerea in legatura cu tratamentele naturiste. Medicul curant i-a interzis categoric orice tratament naturist si din aceasta cauza mama a refuzat si ea orice tratament naturist. Am gasit o schema de tratament despre care se spune ca ar fi avut efecte pozitive (ca sa nu se considere reclama nu spun despre ce este vorba; in situatia in care moderatorului forumului o sa fie de acord, o sa revin in postarile viitoare).
In speranta unor raspunsuri din partea dumneavoastra, va multumesc anticipat
132 RaulDuke
132 RaulDuke [7763c]
06-07-2012, 20:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este vorba de un cancer ovarian foarte localizat, operat cu succes (dupa toate aparentele) si chimiotratat ulterior, lucru pozitiv. aceste lucruri fiind zise, nu stiu cine a avansat ipoteza cu "cateva luni" si in nici un caz in baza caror informatii. cu siguranta, pe baza a ce ai relatat mai sus, nici pe departe nu cred ca e vorba de asa ceva. intr-adevar are sanse de "supravietuire fara recidiva", teoretic, de aproximativ 50%, dupa parerea mea defapt mult mai mari. chiar daca survine o recidiva, chiar si asa speranta de viata este cu mult mai mare de doar cateva luni, pentru ca raman optiunile unor reinterventii chirurgicale, multiple variante alternative de chimioterapie, etc.

lucrurile, totusi, in momentul de fata, arata perfect favorabil! tot ce aveti de facut este sa continuati urmarirea periodica la distanta, coordonata cel mai bine de nimeni altcineva decat de medicul oncolog, cu investigatii imagistice, markeri tumorali, etc.

mult succes si pe viitor !
133 mircea32x
133 mircea32x [6c]
09-07-2012, 14:58

Membru din 06-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Ipoteza cu 40-50% a fost avansata de catre medicul oncolg, iar ipoteza cu "cateva luni" a fost avansata de medicul rezident, justificand aceasta cu gradul slab de diferentiere a celulii canceroase. S-a exprimat ceva de genul ca sansele ii sunt foarte mult diminuate datorita acelui grad slab de diferentiere G3, chiar daca boala a fost descoperita intr-un stadiu relativ incipient.
Avand in vedere starea mamei mele in momentul de fata, va mai adresez o rugaminte: sa va exprimati punctul de vedere referitor la tratamentele naturiste si eficienta sau ineficienta acestora.
Va multumesc inca odata si doresc tuturor cititorilor acestui forum multa sanatate.
134 RaulDuke
134 RaulDuke [7763c]
09-07-2012, 20:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca tratamentele "naturiste" nu au nicio eficienta demonstrata, iar in plus unele pot fi de multe ori daunatoare, sau cel putin riscante... intrucat nu sunt produse studiate.
135 mircea32x
135 mircea32x [6c]
11-08-2012, 10:10

Membru din 06-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Ieri am fost cu mama la primul control, cel de la 3 luni dupa terminarea chimioterapiei. Rezultatul nu este imbucurator. Markerul tumoral CA 125 a crescut de la 12, 5 la 581. Investigatiile imagistice efectuate nu au scos in evidenta absolut nimic, nici o formatiune tumorala sau altceva care sa fie in neregula. Nu am reusit sa discut prea multe cu medicul oncolog, doar atat ca trebuie reluata chimioterapia cu un alt tip de citostatic. Sunt putin demoralizat si practic nici nu stiu ce as putea sa va intreb acum. Totusi, va adresez rugamintea sa va exprimati punctul dumneavoastra de vedere fata de situatia nou aparuta.
Va multumesc.
136 RaulDuke
136 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 12:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

totusi, care sunt acele investigatii imagistice care au fost efectuate ? cresterea markerului la o asemenea valoare este inalt sugestiva pentru o recidiva, dar unde anume este aceasta recidiva trebuie vazut. altfel ce se trateaza ? are un nou CT facut ? revino cu rezultatele, te rog !
137 mircea32x
137 mircea32x [6c]
11-08-2012, 12:37

Membru din 06-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Nu a facut un nou CT. Am inteles ca o sa fie programata pentru un nou CT peste 3 luni. Acum a facut ceva radiografii si ecografii. Inca nu am reusit sa fac copii dupa interpretarea rezultatelor dar in plus fata de ceea ce am postat mai sus, medicul oncolog mi-a spus ca daca ar fi fost vorba de metastaze mai mult ca sigur ca acestea s-ar fi vazut, dar ca probabil celulele canceroase au fost rezistente la Carboplatin. Stiu doar atat ca de luni o sa inceapa noi sedinte de chimioterapie.
138 RaulDuke
138 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 13:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

personal gasesc CEL PUTIN indoielnic, daca nu chiar o "de nefacut"-a sa inceapa tratamentul chimioterapic acum, fara un CT inainte, de torace, abdomen si pelvis, care sa arate cu CEL FEL DE RECIDIVA ne confruntam. altfel, vreau sa stiu si eu, CE anume trateaza acest oncolog ? trateaza cresterea markerului si atat ? mi se pare fantasmagoric. ca este un cancer agresiv si rezistent la carboplatin, acest lucru este evident. dar care este scopul chimioterapiei, in acest punct ? evident ca vindecarea iese din discutie. simptome inteleg ca nu are. deci ? ce isi propune sa obtina ? daca are o recidiva localizata care teoretic merge operata ?
nu imi este foarte clar si cred ca nici lui... sau poate imi scapa mie ceva legat de organizare si mijloacele disponibile acolo unde urmati tratamentul, dar chiar si asa... macar o explicatie mai clara se impune.
139 mircea32x
139 mircea32x [6c]
11-08-2012, 13:49

Membru din 06-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Va multumesc pentru raspunsuri. Dupa discutia cu dumneavoastra, incep sa imi pun unele semne de intrebare. Totusi este o baza de plecare in discutia cu medicul oncolog si sper ca o sa obtin si explicatii mai clare. O sa revin cu detalii saptamana viitoare dupa ce ne intoarcem de la spital.
140 RaulDuke
140 RaulDuke [7763c]
11-08-2012, 14:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

asteptam.
Răspunde la topic
185 comentarii 1 2 3 4 5 6 78 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp