cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 89 10 INAINTE ›
141 radicus
141 radicus [411c]
12-08-2012, 19:20

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Nivelul CA 125 a crescut foarte mult si foarte repede. Este indicatorul ca in cateva luni vor fi vizibile tumori, semne ale recidivei. In loc de chimioterapie si in lipsa CT (poate interval prea mic si risc crescut?) cred ca ar fi fost mai recomandabil chirurgia exploratorie. Cum se numeste medicul oncolog?
E posibil ca operatia sa fi realizat un debulking suboptim iar oncologul banuieste ca recidivele sunt, de fapt, vechile tumori reziduale neoperabile. Alta explicatie nu-mi vine in minte...
142 RaulDuke
142 RaulDuke [7763c]
12-08-2012, 21:08

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

chirurgie de debulking suboptimala la un T1 ? poate mai degraba fara prea mare simt de raspundere... cu Nx si Mx... suntem aproape ca in dosarele X, dupa parerea mea...

iar "riscul" CT-urilor (care oricum e mai mult teoretic, in conditii normale) pentru o persoana de 70 de ani, cu cancer de ovar este CEL PUTIN neglijabil prin comparatie, tot dupa parerea mea, evident.

acum nu putem decat sa vedem ce urmeaza, dar factorii de risc atat imediat de dupa operatie, respectiv L1 si V1, plus necunoasterea N-ului, apoi cu recidiva biologica (cum s-ar numi cresterea CA 125) la un interval atata de scurt dupa operatie si chimioterapie adjuvanta, din pacate, nu prezic nimic bun.
143 radicus
143 radicus [411c]
13-08-2012, 12:15

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Un N1 sau boala reziduala macroscopica ar explica recidiva atat de rapida la un cancer, aparent, incipient. Dar in aceste situatii ar fi trebuit sa ia si un taxan nu doar carboplatin. Rata de supravietuire pentru un cancer T1N0M0 ar fi cam de 70-80% la 5 ani. Medicul si rezidentul au dat un prognostic mult mai slab decat e cel statistic, ceea ce ma face sa deduc ca ei au informatii esentiale care nu au fost prezentate aici. Incerc sa-mi dau seama de rationamentul meidicilor care se ocupa de caz. Epicriza de dupa operatie ar putea lamuri o parte din lucruri - cred ca aceasta este cheia cazului.
144 RaulDuke
144 RaulDuke [7763c]
13-08-2012, 20:58

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Exact! nu a vrut sa mai spun nimic pentru a nu agrava mai mult spiritele impotriva respectivei echipe chirurgicale, care ar avea cel putin niste explicatii suplimentare de dat, cel putin vis-a-vis de ganglioni sau de lavaj peritoneal.
Acum nu mai conteaza, ce a fost e "water under the bridge". Sa vedem ce mai urmeaza.
145 stevens
145 stevens [301c]
14-08-2012, 00:40

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

` Avand in vedere starea mamei mele in momentul de fata, va mai adresez o rugaminte: sa va exprimati punctul de vedere referitor la tratamentele naturiste si eficienta sau ineficienta acestora. `

` De asemenea va adresez rugamintea sa va spuneti parerea in legatura cu tratamentele naturiste. Medicul curant i-a interzis categoric orice tratament naturist si din aceasta cauza mama a refuzat si ea orice tratament naturist. `

Asa cum ati spus si dv in primul citat, tratamentele naturiste pot fi banuite cel mult de ineficienta insa nu si de toxicitate ! Probabil ca medicul a vrut sa spuna sa nu faceti un tratament naturist IN LOCUL tratamentului clasic, asta este altceva, insa este parerea medicului respectiv ! In realitate puteti face orice tratament naturist pe care vi-l permiteti si il poate suporta bolnavul !

In general in cancer sistemul imunitar este depasit, excedat deci trebuie urmat orice tratament posibil si nedaunator (naturist) pt a intari imunitatea in lupta sa cu invadatorii, indiferent care sunt ei - virusi, bacterii, fungi..!

-Primul lucru care trebuie facut pt a stimula imunitatea este sa nu il mai subminam ! Iar cel mai mare dusman al imunitatii este ZAHARUL rafinat si EXCESUL de carne (sau proteina animala) - adica ce depaseste 40-50 de grame de carne /zi ! Primul chiar hraneste la propriu cancerul iar al doilea ii creeaza un mediu (acid) propice dezvoltarii sale !
-Personal nu vad cu ce ajuta tratamentul cu metale grele (carboplatin, cisplatin) sistemul imunitar si organismul in general ! Mai degraba acceptati o radioterapie bine tintita decat chimioterapie !

Pentru stimularea imunitatii generale trebuie adoptatata o alimentatie bogata in alimente proaspete de origine vegetala bogate in enzime si antioxidanti ( cereale, legume, leguminoase, fructe ) si cantitati mici de proteine animala usor digerabile - peste, piept de pui, albus de ou, branza de vaci !
Ca suplimente pt cresterea imunitatii generale va pot recomanda gelul de aloe vera, sucul de noni, pastile de zeolit (pt eliminarea metalelor grele ) - la preturi romanesti pe medicer.ro - pastile si tinctura de echinaceea si propolis.. !

Pentru un tratament mai tintit si eficient in cancere cititi ultimele mele mesaje pe aceasta sectiune de forum si documentati-va personal asupra informatiei din ele !

Multa sanatate !
146 RaulDuke
146 RaulDuke [7763c]
14-08-2012, 00:47

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la fel iti uram si noi, multa sanatate, dar inafara de aceasta urare, mesajul de mai sus nu are foarte mare valoare, nefiind altceva decat parerile unui om care nu are niciun fel de pregatire medicala, cu atat mai putin despre ce inseamna cancerul.
147 stevens
147 stevens [301c]
14-08-2012, 01:02

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Multumesc pt urare domnu` doctor ! Va sunt recunoscator ca n-ati mai umblat cu para la administratie ! :) Sunteti baiat bun dar cu lacune tocmai acolo unde este esentialul meseriei - intelegerea si tratarea corecta a cancerului ! Altfel cu explicatiile si psihoterapia pentru pacienti si apartinatori nota 10 !

Numai bine !
148 VIOLETA766
148 VIOLETA766 [18c]
14-08-2012, 07:35

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna dimineata tuturor! Nu am mai intrat in legatura cu voi... m-am gandit ca trebuie sa incerc, sa ma mint ca eu nu am fost bolnava...nu am reusit. Acum am citit tot ce era postat si ma ingrozesc...de fapt trebuie sa marg la analize si.
RAUL, te rog sa imi spui daca este suficient CA125 si cele cateva analize de sange pe care oncologul mi le recomanda, te rog sa imi spui ce importanta are si HE4 alaturi de CA 125, analiza pe care eu nu am facut-o niciodata si te rog sa imi explici si mie cum este cu acest G3 care si la mine in tumora a fost stabilit desi tumora, de tip adenocarcinom fenotip seros, a fost foarte bine delimitata la un singur ovar, fara noduli, fara metastaze la distanta, fara modificari in epiplon. Cum este posibil ca in tumora, o celula sa fie atat de dezvoltata si sa nu existe si in alta parte sau chiar nu exista localizata si in alta parte? Poate sa imi spuna si mie cineva unde apar primele metastaze in cazul cancerului ovarian chiar daca probabil nu exista o regula, unii spun ca la ficat, altii la oase, altii cica exista o legatura si cu sanii unde trebuie sa fim mai atenti ?
Te rog sa ma ierti daca intrebarile mele sunt puse aiurea, dar chiar am nevoie - asa cum toti ceilalti care intra pe forum au nevoie de tine -
149 RaulDuke
149 RaulDuke [7763c]
14-08-2012, 22:28

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

violeta, G reprezinta "gradul de diferentiere" tumorii. cu cat e mai mare gradul, cu atat tumora este "mai putin diferentiata", si cu cat e mai putin diferentiata, cu atat mai agresiva, deci cu potential mai mare de evolutie si metastazare este. G3 reprezinta o tumora slab diferentiata, deci cu o agresivitate mare. totusi G3 nu are legatura cu dimensiunea tumorii. reprezinta un fel de "potential" de a face rau. poate foarte bine sa fie G3 si sa fie o tumora foarte foarte mica, operabila si vindecabila, fara probleme ulterioare.

HE4 sincer nu stiu ce este. nu stiu daca ai citit sau auzit bine pe unde ai auzit despre asta. daca inainte de operatie markerul a fost mare, sansele sunt ca in cazul unei eventuale recidive, el va fi din nou crescut si astfel se va putea repera din timp. evaluarile radio-imagistice sunt de asemenea de ajutor. nu exista examen cu grad de incredere de 100%.

despre unde apare recidiva, cand e la distanta de locul initial, intr-adevar nu prea exista o regula. cel mai des cancerul de ovar tinde sa recidiveze/metastazeze sau sa se extinda catre cavitatea abdominala, dand metastaze peritoneale si carcinomatoza in zona respectiva.

cred ca totusi nu este cazul sa te gandesti la aceste lucruri...

numai bine !
150 RaulDuke
150 RaulDuke [7763c]
14-08-2012, 22:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

foarte bine, stevens, incercarea ta patetica de sarcasm este totusi apreciata! ca in cazul oricarui copil care, deh, incearca si el sa fie spiritual, in timp ce se joaca asa cum poate, cu putza in tarana.

acuma uimeste-ne si tu pe noi, cum de ai ajuns tu asa de priceput in problema asta banala a cancerului si in general la medicina ? ca vad ca sa raspunzi la intrebari concrete nu esti in stare (de pilda nu esti in stare sa raspunzi de ce nu e o metoda mai buna pentru oameni ca pur si simplu sa respire mai repede, pentru a se alcaliniza ??? se vede ca nu stii de nici unele si nici capul nu te duce). te-ai trezit intr-o dimineata ca rezolvasei toate celelalte probleme ale planetei si asta iti facea cu ochiul ? sau ai supt de la tata atat de mult incat ai stabilit o relatie asa de profunda cu mastera ta (sau ce ti-o fi fost) si ai crezut minciuna cum ca esti talentat si le poti pe toate ? cati oameni bolnavi de cancer ai vazut tu, ca sa-ti dai cu parerea ? esti sigur ca stii sa masori macar o tensiune arteriala ?

sfatul meu: dirijeaza-ti plictiseala catre alte domenii si nu mai propune oamenilor minciuni sfruntate, sperante false si porcarii daunatoare si periculoase, ca intr-o zi s-ar putea sa te ia gura pe dinainte si in viata reala, nu doar pe internet, unde iti permiti sa te ascunzi in spatele monitorului ca un adevarat razbonic si vraci de tastatura ce te afli, astfel incat s-ar putea sa te auda careva care o sa iti faca mai mult decat sa te ia peste picior, asa cum te iau eu sistematic pe aici, respectiv sa ti-l rupa... unul sau chiar pe amandoua, pentru ca insisti sa mananci fecale cu o lingura atat de mare !

opreste-te, te rog, din a mai voma aceste dejectii anti-intelectuale printre oameni care au probleme adevarate ! ai si alte sectiuni ale forumului unde poti discuta chiar cu oameni care iti pot fi fani, cum ar fi ilincuta sau alti distrusi care nu au viata.

te salut cu pa!
151 stevens
151 stevens [301c]
15-08-2012, 00:02

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Nu inteleg la ce dejectii sub-intelectuale te referi ! Cred ca toata lumea s-a lamurit acum cine e campionul si la capitolul asta ! Trateaza oamenii de cancer si apoi poti injura cat si pe cine doresti !

Te salut si eu..fiul plajei ce esti ! :D
152 RaulDuke
152 RaulDuke [7763c]
15-08-2012, 00:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

mda, dar eu te salut cu PA si te invit sa nu mai postezi minciuni. dejectiile la care ma refer sunt toate acele porcarii ieftine in legatura cu alcalinizarea, despre care tu nu stii nici ce e aia dpdv chimic, dar ocolesti orice intrebare directa, gest tipic oricarui habarnist.-----------------*

(* modificat de admin)
153 mircea32x
153 mircea32x [6c]
15-08-2012, 21:00

Membru din 06-07-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna seara!
M-am intors cu mama de la spital (I.O. Cluj Napoca). Inainte de a va spune cum a decurs controlul medical, va comunic datele din epicriza de dupa operatie:

"Pacienta in varsta de 70 ani, se prezinta in serviciul nostru cu diagnosticul de tumora anexiala dreapta in vederea interventiei chirurgicale.
Dupa investigatii clinice si paraclinlce si o pregatire preoperatorie adecvata se intervine chirugical in anestezie generala cu IOT. La deschiderea cavitatii peritoneale se constata ascita in cantitate minima care se aspira;.Ia nivelul pelvisului se evidentiaza, apartinand de anexa dreapta o formatiune tumorala de 12/10 cm, cu structura mixta chistica si parenchimatoasa, mobila, uterul si anexa stanga de aspect normal. Nu se constata determinari secundare hepatice sau peritoneale sau alte tumori intraabdominale. In aceste conditii decidem si practicam anexectomie dreapta cu examen histopatologic extemporaneu, care a evidentiat un aspect de adenocarcinom, motiv pentru care se practica in continuare histerectomie totala cu anexectomie stanga si omentectomie.. Evolutia postoperatorie a fost favorabila local si general sub tratament antibiotic, antialgic, antiinflamator, preventiv antitrombotic si sedativ,
Se externeaza cu stare generala buna, plaga curata, afebrila, tranzit intestinal prezent, mictiuni spontane, nedureroase, cu recomandariIe:
-pansamente sterile pana la suprimar:ea completa a firelor de sutura la 14 ziLe postoperatorii
-efort fizic moderat;
-se va interesa de rezultatul Hp, aflat in lucru in momentul externarii sl de conduita terapeutica ulterioara la 14 zile postoperator;
-dispensarizarea afectiunilor asociate;
-control chirurgical in policlinica -IOCN (camera 5) peste 3 luni."

Asa cum am mai spus in postarea anterioara, la 3 zile dupa controlul de 3 luni, pe baza rezultatelor examinarilor si analizelor efectuate, a reluat tratamentul chimio. A facut deja prima sedinta cu Gemcitabina. Inainte de chimio am repetat CA 125, care de data aceasta a avut valoarea de 565 (diferenta cu 16 unitati mai putin fata de vineri are vreo semnificatie, sau doar poate sa fie cauzata de conditiile laboratorului?).
Totodata, am primit si rezultatele examinarilor efectuate vineri, pe care le reproduc mai jos:
1) Rx toracic: Nimic activ pleuro-pulmonar
2) ECO Ultrasonografie abdominala:
Ficat cu structura omogena, ecogenitate pastrata, dimensiuni in limite normale, fara deformari de contur, fara imagini focale decelate ecografic.
Fara dilatatii de cai biliare intra sau extrahepatice. CBP, VP de calibru normal la nivelul hilului hepatic.
Colecist partial contractat, fara imagini litiazice.
Ambii rinichi cu cateva chisturi corticale infracentrimetice. Fara dilatatii de SPC. Fara imagini tipice de calculi.
Splina omogena, cu dimensiuni in limite normale. Pancreas cu dimensiuni si ecostructura in limite normale.
Adenopatii periportale, periceliace, mezenterice si paraaortocave de pana la 21/15 mm.
Vezica urinara in repletie, avand continut transonic.
Fara ascita.
Concluzii: Fara leziuni focale parenchimatoase abdominale. Adenopatii abdominale.

Cam atat. Din discutiile cu medicul, din nou am inteles doar acelasi lucru: ca este vorba de un cancer rezistent la carboplatin si ca este neaparata nevoie sa reluam chimioterapia.
Va multumesc din nou pentru raspunsurile dumneavoastra de pana acum si pentru cele viitoare.
154 stevens
154 stevens [301c]
16-08-2012, 17:54

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

------------*

Referitor la alcalinizare tin sa le spun oamenilor, nu tie fiindca te depaseste problematica, faptul ca si sportivii folosesc bicarbonatul de sodiu ca supliment pentru a-si imbunatati usor perfomantele ( 1 secunda conteaza f mult in sport ), deoarece ei sunt nevoiti sa manance f multe proteine animale care acidifica sangele, in plus in timpul efortului se degaja mult acid lactic care impiedica contractia musculara eficienta !
Pentru efectele terapeutice in afectiunile tumorale nu mai insist aici, fiecare persoana interesata se poate documenta pe internet asupra temei, nu am inventat eu sau altii care scriem pe aici absolut nimic !
Nu ma deranjeaza atacurile personale atata timp cat se mentin intr-o limita cat de cat decenta, dar astept si eventuale argumente contra, desi e greu de luptat impotriva evidentei ! Insa asta o fac si altii la case mai mari, nu e nici o surpriza in sensul asta ! :) Asadar fa-ti griji pt tine si colegii tai !

(* modificat de admin)
155 Vio sau Vasi
155 Vio sau Vasi [141c]
16-08-2012, 20:59

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

ce-i la gura voastra...nu puteti fi si civilizati???ce exemple ne dati?????
156 ama17
156 ama17 [10c]
16-08-2012, 21:50

Membru din 16-08-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 10

aici sunt oameni bolnavi. nu gasiti in alta parte sa va impuneti punctele de vedere. unde sunt oameni pe care i-ati vindecat. lasati-ne in pace!
157 RaulDuke
157 RaulDuke [7763c]
18-08-2012, 02:00

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

stevens, bicarbonatul inghitit se neutralizeaza instantaneu odata ajuns in stomac. daca vrei, iti spun o metoda de alcalinzare relativa a plasmei, folosita chiar ca un mijloc de "dopare" de catre atleti, dar in nici un caz nu are vreo legatura cu tratamentul cancerului, oricat ai insista tu. asta e diferenta intre noi: eu stiu ipotezele pe care le insirui tu si cei ca tine, dar stiu si marginile lor si ce e dincolo de ele. tu vezi lumea dintr-o groapa foarte adanca, eu de pe varful unui munte... unde m-am chinuit sa ajung. tu nu ai facut nimic ca sa te luminezi putin, doar ai ales sa citesti niste lucruri care ti s-au parut mai "dragute", dar din pacate nu intelegi mare lucru din ele.

--------------------
158 radicus
158 radicus [411c]
19-08-2012, 11:15

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

mircea32x, probabil trateaza bazandu-se pe adenopatii ca fiind metastaze ganglionare.
159 monalisa 26
159 monalisa 26 [4c]
20-03-2013, 02:45

Membru din 20-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna ziua va rog din suflet sa ma ajuta-ti si pe mine cu un raspuns. mama mea a fost operata acum o luna si o saptamana la cluj avand diagnosticul de Adenocarcinom Endometrioid al Endometrului stadiul 1A, iar acum a aparut ceva complicati avand dureri foarte mari asa ca am fost ieri si am facut o tomografie la care a aparut urmatorul diagnostic : Ascita moderata predominnant peri hepatic si la nivelul pelvisului unde se evindentiaza usoara ingrosare a foitelor peritoncale cu captarea intensa a substantei de contrast, aspect infiltrativ al grasimii si a fasciei mezorectale. va rog sa imi spuneti cum se poate trata de toate aceste complicati aparute in urma operatiei si din ce cauza sau produs. va multumesc si va rog inca o data sa ma ajutati deoarece toata familia suntem la pamant si ne pierdem aproape toate sperantele.
160 RaulDuke
160 RaulDuke [7763c]
20-03-2013, 08:59

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

exista un risc ca boala sa fi recidivat, acest lucru trebuie verificat prima oara. numai in functie de "sursa lichidului" si cauzele starii ei se poate aplica un tratament eficient.
Răspunde la topic
185 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 89 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp