cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 1 2 34 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
41 Cristi987
41 Cristi987 [22c]
05-01-2011, 19:17

Membru din 16-08-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 22

Scuzati ca nu am mai scris de mult vroiam sa va zic ca mama tocmai s a stins .Nu s a mai putut face nimic.Nu a mai apucat sa mai mearga la urmatoarea cura de citostatice.Multumesc din nou pentru toate sfaturile date.
42 radicus
42 radicus [411c]
08-01-2011, 17:37

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Imi pare foarte rau de ceea ce s-a intamplat! Sincere condoleante!
43 kara97
43 kara97 [2c]
09-01-2011, 14:40

Membru din 09-01-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Buna ziua!
Sunt noua pe forum si as avea nevoie de niste sfaturi de la cei care se confrunta sau s-au confruntat cu problema numita "cancer". Pe scurt, bunica mea de 73 de ani a fost diagnosticata acum 10 ani cu cancer ovarian, stadiul IIIb. A fost operata imediat fiindu-i scos uterul etc. A urmat seria de citostatice recomandata in astfel de cazuri si pentru o perioada a fost bine. A incercat o gramada de tratamente cam cu tot ce s-a putut, inclusiv cu Nicolit. A baut o gramada de ceaiuri, sucuri de legume si a luat o multime de suplimente, printre care Cartilagiu de rechin etc. Periodic monitoriza situatia bolii cu markerul CA125 care a fost in limite normale pana la inceputul anului 2009, cand cancerul a recidivat. In ianuarie 2009 a fost operata la Spitalul Floreasca, medicul spunand ca a facut tot ce a putut. Dupa operatie a urmat cateva sedinte de chimioterapie pana in luna iulie 2009. A facut o pauza de 2 luni, iar in septembrie markerul a aratat ca este ceva in neregula, fiind peste limita normala. Din pacate, in ianuarie 2010 a fost nevoie de inca o operatie, la Spitalul Fundeni de data aceasta, fiind operata chiar de un chirurg oncolog. Acesta a indepartat mai multi ganglioni care erau deja atinsi de cancer si a rezecat o bucata din intestinul gros. A urmat iar tratamentul cu citostatice pana in luna iulie, dar boala a lovit din nou. A reinceput de 3 luni citostaticele dar markerul iese tot peste limita normala, respectiv este 60. NU stim ce sa mai facem. De ce chimioterapia nu mai da roade? De ce dupa doua operatii si atatea sedinte de chimioterapie cancerul nu da inapoi? Mentionez ca nu mai mananca carne decat foarte rar, bea ceaiuri (Antitumoral si hepatic), si a luat si Noni pastile si Astragalus de la care s-a simtit foarte bine. Are vreo legatura faptul ca boala a recidivat cu faptul ca a inceput sa ia NONI si Astragalus?
Bunica mea nu arata ca un om bolnav, nu este slaba, are pofta de mancare, doarme bine, a tinut tot postul dinainte de Craciun. Sper din suflet sa nu se ajunga iar la operatie ca nu stiu cate mai poate suporta.
Momentan este tratata de un medic oncolog de la Fundeni, de care nu suntem prea multumiti.
Astept sfaturi din partea celor care s-au confruntat cu astfel de probleme. Chiar daca are 73 de ani imi doresc sa o mai am langa mine cat de mult se poate.
Multumesc anticipat!
44 radicus
44 radicus [411c]
09-01-2011, 23:05

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

kara97, nu are legatura reaparitia cancerului cu dieta pe o perioada scurta si medie de timp. Pentru ca dieta sa produca un oarecare efect asupra aparitiei sau asupra vindecarii cancerului e nevoie de ani si ani (ani pe care cei mai multi pacienti cu cancer nu-i au), cu atat mai mult in cazul cancerelor ginecologice care n-au legatura cu tractul digestiv. Si foarte posibil ca nici dupa o perioada lunga de timp sa nu existe efecte semnificative. De exemplu, poti consuma 1 an de zile alimente nesanatoase fara sa aiba vreun efect in formarea unor tumori maligne ginecologice si invers, poti manca 1 an de zile alimente sanatoase si sa ai o supriza total neplacuta. Cu toate astea alimentatia echilibrata si sanatoasa e puternic recomandata pentru ca intareste starea generala, implicit mareste posibilitatea cresterii dozelor de chimioterapie si a sanselor de supravietuire. Iar despre intrebarea referitoare la ineficienta chimioterapiei, poti vedea pe acest topic ca aceasta eficienta nu e niciodata garantata si tratamentul trebuie schimbat in cazul in care isi dovedeste ineficienta.
45 kara97
45 kara97 [2c]
10-01-2011, 12:50

Membru din 09-01-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 2

Multumesc frumos pentru raspuns. Sa inteleg ca este recomandat ca pe langa terapia clasica sa se continue si cu suplimentele mentionate anterior (Noni, Astragalus etc.)? Va intreb pentru ca medicul oncolog care o trateaza nici nu vrea sa auda de asa ceva. Pe de alta parte ganditi-va ca medicii acum 10 ani nu ii mai dadeau decat cateva luni de trait.
In cazul in care markerul tot creste, iar citostaticele nu dau randament, se poate opta pentru altfel de tratament? Ea a mai facut anul trecut chimioterapie cu Caelyx dar nu a functionat deloc.
Momentan este pe tratament pe baza de platina.
46 radicus
46 radicus [411c]
10-01-2011, 16:40

Membru din 11-05-2011

Subiecte: 3

Comentarii: 411

Alimentatie sanatoasa se refera la evitarea grasimilor si cresterea aportului de fibre sau proteine vegetale/animale in timpul tratamentului. Nu sunt documentat despre produsele amintite, dar exista produse naturiste care diminueaza efectele benefice ale chimioterapiei asupra tumorilor, fac mai mult rau decat bine. Sunt chiar si cateva studii despre ceaiul verde care se pare ca anuleaza de tot efectele chimio. Evident ca mai sunt o gramada de produse naturiste care pot avea acelasi efect dar pe care nu s-au facut studii.
47 riciu
47 riciu [251c]
10-01-2011, 19:30

Membru din 25-04-2010

Subiecte: 1

Comentarii: 251

buna kara !! am o intrebare , daca se poate sa-mi raspunzi , te rog !! daca medicii nu i-au dat decat cateva luni , cum au trecut 10 ani de atunci ? a folosit alte remedii ??
48 aleraotilia
48 aleraotilia [15c]
29-06-2011, 09:36

Membru din 29-06-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 15

Buna ziua.Sunt noua pe forum si as avea nevoie de ceva ajutor.Daca se poate cu sfaturi, pareri, ce stiti si voi.Este vorba de mama mea.Are 47 de ani.A fost operata la Sibiu de cancer de ovar de.CA125 a fost 564.I s-a facut histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si omentectomie a spus ca este un stadiu incipient 1c.Totul a decurs bine.Biopsia a iesit adenocarcinom( histopatologul a spus ca este gr 3 ).Citostaticele le-am inceput la Dr Udrea la Cluj( ce parare aveti despre el?) i s-au recoltat din nou CA 125 care au fost 17, 9 inainte inceperii de citostatice.In trimiteri pt CT scria Dr Udrea ca este stadiu 3a.Nu stiu ce sa mai cred.Ficatul e curat, plamanii la fel, sanii la fel, mai avem doar CT de facut.Deci nu sunt metastaze.Cred ( asa mi s-a spus ).Dar totusi pe epiplon au iesit celule infiltrate in el dar acesta a fost scos si el.Ce sanse avem de a se face bine? Cati ani se mai poate trai aprox.Numai cine este in situatii sau stie despre cancere stie prin ce disperare trec persoanele afectate.Va rog din inima sa ma ajutati!
49 RaulDuke
49 RaulDuke [7763c]
04-07-2011, 19:03

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

de ce postezi de atatea ori acelasi mesaj ?
50 VIOLETA766
50 VIOLETA766 [18c]
06-07-2011, 13:33

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Pentru ALERAOTILIA
Salut! Nu te ingrijora foarte tare. Eu am fost operata in luna noiembrie de adenocarcinom ovarian stadiul 1a la ovarul stang. La parafina s-a confirmat diagnosticul : adenocarcinom ovarian 1 a, cu fenotip seros, celule slab diferentiate G3. marker-ul CA125 a fost inaintea operatiei 925 deci mult mai mare ca al mamei tale. Am facut operatia, am facut chimioterapie cu taxol si cisplatin, iar acum sunt bine. Singura diferenta este ca eu nu am avut modificari maligne in epiplon iar omenul a fost scos numai local.
Va fi greu dar trece. Chimioterapia este obligatorie fiind un G3. Nu se moare asa usor. metastazele apar de obicei local si daca a fost facuta histerectomie bilaterala are toate sansele sa scape. trebuie facut neaparat un CT la un medic cu experienta pentru a va asigura ca nu exista nimic la vezica, sau in cavitatea peritoneala ( ascita adica lichid in cavitate). Eu m-am operat in Bucuresti fiind de aici iar chimioterapia am facut-o la o clinica privata unde am beneficiat de alte conditii decat cele din spitalele de oncologie. Nu este foarte scump. 4milioane bani vechi sedinta o data la trei saptamani iar citostaticele sunt gratuite. Merita pentru ca altfel mori cu zile. faptul ca marker-ul a scazut mult dupa operatie este foarte bine.cel putin mie asa mi s-a spus, deoarece este un semnal ca organismul reactioneaza si in consecinta va reactiona si in situatia nefericita in care va reapare ceva. Eu am facut si ceilalti markeri pentru san si colon care mi-au iesit bine. Gasesti pe internet toate datele si ii poti face la un laborator privat pentru ca oricum nu sunt compensati de casa de asigurari. aveam o lista cu ei dar daca o gasesc ti-i trimit. Roag-o pe mama ta sa intre pe forum pentru ca si eu am nevoie sa vorbesc cu cineva cu atat m-ai mult cu cat suntem relativ apropiate ca varsta ( eu am 44 ani ) iar ea, daca este in timpul chimioterapiei cu siguranta are multe intrebari. Va doresc multa sanatate si nu uitati ca Dumnezeu ii incearca numai pe cei pe care ii iubeste!
51 pirvu steluta
51 pirvu steluta [18c]
10-11-2011, 20:12

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

pt violeta 766 ti-am trimis un ms privat mai intri pe forum?
52 VIOLETA766
52 VIOLETA766 [18c]
11-11-2011, 17:21

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Pentru Parvu Steluta
Nu stiu cum sa citesc un mesaj privat. Imi cer scuze, dar calculatorul nu este pasiunea mea, chiar il urasc.
Astept sa ma contactezi pe forum daca crezi ca te pot ajuta cu ceva.
Eu luna aceasta am fost din nou la control, la medicul oncolog. Analizele au iesit bune, marker-ul CA125 a fost 10, 5. Cred ca stau bine pentru moment. Am ceva dureri in zona peritoneala, nu stiu daca sunt de la operatie sau este altceva. Uneori imi vine sa stau intr-o pozitie fetala pentru a ma linisti. Sunt speriata. Cateodata sunt optimista si ii multumesc lui Dumnezeu ca am scapat dar alteori sunt suparata pe el si il intreb de ce eu, de ce atat de devreme in viata mea. Este crunt sa stai de vorba cu moartea, cu boala, cu Dumnezeu si sa nu intelegi unde ai gresit, Preotul mi-a recomndat sa citesc Cartile lui IOV dar chiar trebuie sa trec si eu prin cate a trecut el pentru a-mi arata credinta in Dumnezeu? Iau de multi ani si antidepresive pentru ca am mai avut o experienta nefericita. Oare din cauza depresiei sa fi facut cancer ovarian? Este oare o legatura intre activitatea sexuala si cancer ovarian? Este o cauza lipsa unor sarcini multiple, este o cauza lipsa anticonceptionalelor, are vreo legatura dismenorea cu cancerul ovarian, daca a fost stadiul 1 A dar celula a fost G3 slab diferentiata este mult mai grav? Nu este asa ca s-ar putea sa nu mai apara? Cine imi poate raspunde la atat de multe intrebari????
53 RaulDuke
53 RaulDuke [7763c]
11-11-2011, 19:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ai unele intrebari care sunt niste tulburari personale pe care trebuie sa ti le rezolvi cumva, poate facandu-ti niste programari la un psihoterapeut. poate fi de mare ajutor. cele cu tenta medicala trebuia sa le fi adresat pana acum medicilor cu care ai avut contact, incepand de la medicul de familie la chirurg, oncolog, etc. personal citesc in toate intrebarile respective o tulburare interioara care nu va fi nici pe departe ameliorata chiar daca primesti raspuns la ele. poate chiar dimpotriva! stii foarte bine ca nu se cunoaste cauza aparitiei cancerului, iar informatii generale despre cancer, pentru toate nivelurile de intelegere, gasesti absolut peste tot internetul.
54 pirvu steluta
54 pirvu steluta [18c]
11-11-2011, 19:40

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

violeta766 nici pt mine calculatorul nu este pasiunea dar m-am obisnuit cu el de cind m_am imbolnavit din cauza plictisului din cauza nenumaratelor intrebari care ca si tine nu le gasesc raspuns.Daca vrei sa citesti un ms privat da clic pe poza ta si iti apare scris sus comentarii subiecte si ms apoi dai clic pe ms si le citesti am aceeasi virsta ca si tine si sunt operata de chistadenocarcinom ovarian Figo1A G2 si eu simt nevoia sa mai discut cu cineva mai ales cu cineva care trece si el prin asa ceva.Din cite am inteles eu o cauza a acestei boli este cea genetica dar daca luam aticonceptionale scadea riscul de a face cancer ovarian o alta cauza poate fi si lipsa sarcinilor multiple dar foarte bine poate fi devina si ovarele care nu mai secretau destul estrogen asa ca trebuie sa o luam ca atare si sa nu ne mai gindim de la ce am facut-o sa ne gindim ce trebuie sa facem de acum incolo. daca celula a fost slab diferentiata G3 este mai bine gradul de anaplazie este invers cu cit este mai mare cu atit este mai bine cel putin asa am inteles eu.mie mi-au spus ca odata operat si cu chimio facut sanse de vindecare sunt de 90% acum ce-o vreaD-zeuO sa-ti trimit e-mailul meu prin ms privat daca mai vrei sa vb
55 VIOLETA766
55 VIOLETA766 [18c]
11-11-2011, 20:58

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Pentru RAUl DUKE
Crezi ca sut singura pacienta de la oncologie care isi pune toate intrebarile astea? Oricum iti sunt recunoscatoare pentru prezenta pe forum si pentru maniera directa prin care raspunzi. Poate ai dreptate insa ce psihoterapeut te poate face sa accepti moartea ( de fapt vesnicia ei) cand mai ai atat de multe de rezolvat? Multumesc!
56 VIOLETA766
56 VIOLETA766 [18c]
11-11-2011, 21:08

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Pentru PARVU STELUTA
Am citit si eu in sfarsit mesajele private. Erau mai multe si imi cer scuze tuturor celor carora nu le-am raspuns. Imi doresc sa vorbim la fel de mult ca si tine.
Pe 22 noiembrie fac un an de la operatie si sase luni de cand am terminat chimioterapia. Durerile au ramas in special la degetele mainilor si labele picioarelor. RAUL DUKE le numea sosete din otel. Exact asa sunt. Mainile si mie mi se umfla iar dimineata imi ia ceva timp pana pot folosi degetele care imi raman intepenite. In rest este ok. Medicul homeopat ( eu merg si la homeopat) mi-a spus ca nimeni nu ar crede ca am trecut prin chimio. Parul a cresut mai des dar la fel de cret cum era si inainte. Tu ai facut analizele ? Cum au iesit, in special marker-ul. Oncologul mi-a spus ca in eventualitatea in care apare o recidiva, CA 125-ul ar putea reactiona chiar si cu sase luni inaintea unei tumori. Este o veste buna nu? Tu cat ai avut marker-ul?
57 RaulDuke
57 RaulDuke [7763c]
11-11-2011, 21:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ok, tu nu ai nevoie de cineva care sa te faca sa accepti moartea! mi se pare neplauzibil asta. nu trece asa repede si usor peste ideea cu psihoterapia, pentru ca atunci contrazici intregi tari si civilizatii mai evoluate ca noi, unde psihoterapia face parte STANDARD din suportul oricarui pacient care are legatura cu cancerul, fie el bolnav, grav, usor, vindecat, apartinator, prieten, ruda a cuiva cu cancer, etc.
mai gandeste-te la asta, te rog! e un sfat medical, nu altceva.
58 pirvu steluta
58 pirvu steluta [18c]
12-11-2011, 12:57

Membru din 10-11-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 18

pt violeta 766:eu fac la sfirsitul lui noiembrie 8 luni de la operatie si 2 luni de cind am terminat chimio si totusi uneori mai imi pun intrebarea ce am fost si ce am ajuns? si sincer iti spun ca singurul raspuns plauzibil pe care l-am gasit a fost acela ca asa imi este destinul. si eu am mai fost incercata o data de d-zeu dar am trecut cu bine asta, a fost acum 24 de ani eram destul de tinara pe atunci si am suferit un accident care mia amputat mina dr.dar cinva acolo sus ma iubeste si am nimerit un dr care mi-a promis ca prima scrisoare de dragoste o sa i-o scriu lui si asa a fost.Ii aduc tot timpul un omagiu desi el a trecut in lumea celor drepti este mereu prezent in gindurile mele, fara profesionalismul lui astazi eu nu mai aveam maina dr.Astazi, sper, ca si atunci sa trec cu bine peste aceasta etapa a vietii mele.Mie markarul CA 125 inainte de operatie a fost 29 la terminarea chimio nu stiu cit a fost pt ca am intrebat dr oncolog si mi-a raspuns ca sunt in limitele normale urmeaza sa ma duc la control pe 5 dec.este un dr destul de necomunicativ si foarte expeditiv eu il inteleg ca este foarte aglomerat dar totusi cred ca meritam si noi niste raspunsuri mai clare.Tu ai luat ceva pt durerile de oase?Si mie a inceput sa-mi creasca parul dar foarte putin deocamdatatu nu trebuie sa te gindesti ca vei muri peste 1 an 2 sau 5 eu nici nu ma gindesc la asa ceva intradevar ca vestea bolii mi-a schimbat prioritatile vietii dar eu vreau sa-mi vad fata mireasa, sa-mi cresc nepotii si sa am o batrinete frumoasa alaturi de sotul meu, incerc sa traiesc fiecare zi la maxim, incerc sa nu-mi para rau de nimic din ceea ce ma facut sa rid si incerc sa ma gindesc ca trebuie sa tin aripile intinse pt a putea zbura frumos. te pup si astept un raspuns
59 Vio sau Vasi
59 Vio sau Vasi [141c]
13-11-2011, 00:05

Membru din 06-05-2012

Subiecte: 1

Comentarii: 141

Violeta, Steluta, va salut si ma bucur de reaparitia voastra pe forum.Eu zic ca ar trebui sa fiti mai optimiste si mai ales tu, Violeta.Mai avem de rezolvat multe pe aici, cu ajutorul lui Dumnezeu ne vom termina treaba.Nu suntem unice in ceea ce priveste crunta boala, intrati pe HISTERECTOMIE TOTALA CU ANEXECTOMIE BILATERALA si veti vedea cata suferinta este si cat de optimiste sunt toate fetele.Sunt si tinere de 20 de ani, asa ca ai sa ne gandim numai la lucruri frumoase.Simptomele pe care le avem din cand in cand sunt normale.Raul, poate nu aveti aceasta informatie, este medic oncolog in Bucuresti, dar nu reusesc sa aflu unde, asa ca sfaturile lui sunt de luat in seama 100%, pe mine m-au ajutat f. mult.Va doresc tot binele din lume, sanatate si bucurati-va de fiecare clipa.
60 VIOLETA766
60 VIOLETA766 [18c]
13-11-2011, 08:38

Membru din 06-07-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Buna dimineata!
Vasi, si eu ma bucur sa te regasesc pe forum. Cum te simti? Ai fost la control?
Despre RAUL, banuiam ca are pregatire in domeniu. Ii multumesc din suflet ca exista. Il aseman cu medicul meu oncolog dr-ul MIRCEA GONGU de la GRAL MEDICAL. Un om deosebit, tanar si bine pregatit, gata sa iti raspunda la toate intrebarile, gata sa te ajute. Oameni minunati. RAUL, oare nu il cunosti pe GONGU? Oricum, Dumenzeu sa va ajute si sa va aiba in paza lui!
Poate am sa merg la un psiholog dar..cred ca stiu ce probleme am si nu am nevoie sa mi le trosneasca cineva direct in fata. Vom vedea. Va fi nevoie mai intai sa iau niste decizii in ceea ce priveste viata mea privata. Aici am o mare problema pe care nu am curaj sa o rezolv. Stiti de ce nu am curajul sa o rezolv? Pentru ca este strict o problema de comunicare si atat. Gata. Intru in detalii si nu stiu daca se face asa ceva pe un forum medical.
STELUTA, este mult prea devreme pentru a nu mai simti efectele chimioterapiei. Mie mi s-a recomandat MAGNE B6 insa, asa cum probabil cunosti, creste pofta de mancare si nu vreau sa ma ingrasi. Fara ovare, colesterolul o ia razna si trebuie sa avem grija. In rest, eu am luat tratamente naturiste. Am fost la Centrul de Acupunctura si Terapii Alternative la doctorul MOLDOVAN. daca vrei detalii imi ceri si ti le dau.
Va doresc o duminica minunata tuturor!
Răspunde la topic
185 comentarii 1 2 34 5 6 7 8 9 10 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp