cancer ovarian

Secțiunea: Cancerul de ovar (ovarian)
185 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 910 INAINTE ›
161 monalisa 26
161 monalisa 26 [4c]
30-03-2013, 19:31

Membru din 20-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

am fost din nou la dr. din cluj care a operat-o pe mama si nea spus ca lichidul acumulat in abdomen este faptului ca mai trebuia sa stea cam vreo 2-3 zile cu drenele sa i se scurga lichidul acela din interior, dar nici el nu a spus nimic ca ar mai trebui sa stea cu ele...(6 zile a stat ea cu dreneajele acelea) in fine ..iar acum ia dat un tratament sa elimine lichidul cu :injectii cu Dexametazona 2 ml., nospa, ketorol, tavanic 500ml, motilium 10 ml.si xanax deoarece nu mai are somn noaptea din cauza durerilor. mai are 3 zile de uramat tratamentul si durerile sunt in continuare in capul stomacului dupa fiecare masa imediat la 2-3 min.iar fara calmante nu o lasa.seara se trezeste de 2-3 ori pe zi din cauza durerilor si azi l-am sunat din nou pe doctor si el mia spus ca poate sa fie si din alte cauze cum ar fi ale stomaculuui, nici nu mai stim ce sa facem si unde sa o ducem sa o trateze.Ea este foarte salbita din cauza ca nu se poate alimenta din cauza ca apar durer, i si tine si regim alimentar fara sare.va rog din suflet sa imi spunti cam ce ar de facut. va multumesc
162 RaulDuke
162 RaulDuke [7763c]
31-03-2013, 13:23

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca problemele medicale nu pot fi cu adevarat rezolvate pe internet, nici macar la telefon. pentru asta e nevoie de consult medical, ca de fiecare data cand apare o problema suparatoare noua care se mai si agraveaza in loc sa treaca. problema este ca voi apelati direct la chirurg pentru probleme generale (pana la proba contrarie), cu care ar trebui sa va adresati medicului de familie, care poate face niste lucruri elementare cel putin, pana sa se ajunga la chirurg sau la vreun alt esalon de medicina secundara sau tertiara.

adresati-va si formati o legatura ca lumea cu medicul generalist (de familie) ! evident ca ce descrieti suna cel mai degraba a o problema cu stomacul, gastrita, ulcer, reflux, etc.
163 monalisa 26
163 monalisa 26 [4c]
06-04-2013, 22:08

Membru din 20-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

tin sa va multumesc frumos ptr. sfatul dumneavoastra...am fost la doctorul de famile care nu ne-a spus prea multe doar o trimitere, la care i sa facut un ecograf si sa descoperit ca are gastrita iar acuma in urma medicamentelor si a regimului se simte mult mai bine dar a intervenit o alta problema, a treminat si tratamentul ptr. ascita moderata si acum de 4 zile a inceput sa piarda urina la orice miscare iar pana sa ajunga la toaleta aproape ca pierde toata urina si seara ii curge si nu stim cu ce ne mai confruntam sa fie din cauza tratamentului cu diuretice? azi e a 4 zi de cand nu sa mai oprit si ia Driptane dar fara nici un efect.am vrea sa mergem la un doctor dar care sa o controleze sa vada daca a trecut ascita dar si ce e cu vezica de scapa urina asa.ar trebui sa mergem la ginecologie sau la gastoroenterologie.
164 monalisa 26
164 monalisa 26 [4c]
07-04-2013, 02:10

Membru din 20-03-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Si as mai avea o intrebare medicamentul driptane il ia de 2ori pe zi asta nu ar putea reface ascita la koc acest medicament.va rog din suflet sa imi raspundeti cat mai repede.va multumesc
165 RaulDuke
165 RaulDuke [7763c]
07-04-2013, 23:20

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum adica "nu ar putea reface ascita la loc" ? adica sa o faca sa dispara sau sa reapara ? momentan nu ne-ai zis cum e cu ascita ? mai are ? notiunea de "gastrita" nu este transabila prin ecografie. driptane nu prea are legatura cu ascita, oricum ai lua-o, ci cu problemele urinare. intrebarea ma oncologica este urmatoarea: mai ARE ascita ? si daca da, care e cauza ? asta trebuie lamurit de medicii tai.
166 samsung
166 samsung [18c]
13-04-2013, 15:43

Membru din 17-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

E ceva uzual ca un chirurg sa ia decizia de a opera si sa opereze o pacienta doar pe baza unei simple ecografii ce evidentiaza o `formatiune complexa ovariana` si a unei analize CA125 de 500 ?! Nu era normal sa faca si vreo investigatie ce tine de imagistica pentru a se asigura ca vede cat mai mult?
L.E.
Mentionez ca de la luarea deciziei de a opera si pana la operatie au trecut doua saptamani deci nu era nici o problema de timp si nici de bani efectuarea unei astfel de investigatii.
167 RaulDuke
167 RaulDuke [7763c]
14-04-2013, 13:43

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in romania da, e ceva uzual, pentru ca nu foarte des chirurgul are acces la mijloace mai moderne de investigatie si nici legea nu obliga medicul care diagnosticheaza un cancer sa prezinte cazul intr-o comisie pluridisciplinara oncologica, asa ca in alte tari. practic NU EXISTA aceste comisii in romania, lucru de la care pleaca majoritatea problemelor in tratamentul pacientilor cu cancer. treaba asta nu se poate corecta decat prin lege.
168 samsung
168 samsung [18c]
14-04-2013, 16:06

Membru din 17-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Ma rog astea sunt problemele de fond. Totusi nu cred ca e nevoie de vreo lege ca acesta sa-i spuna pacientului care sunt cele mai bune optiuni de diagnostic si tratament indiferent cat costa acestea. Daca doamne fereste CT-ul recomndat de oncolog mamei va scoate ceva in neregula, ceva ce putea fi rezolvat daca se faceau investigatii imagistice inainte de operatie si va fi nevoie de o reinterventie eu il fac responsabil pe acest medic(prof. dr. docent si ce alte titluri universitare mai ere el) Eu am experienta personala nefasta cu chirurgii sper sa nu se repete si in cazul mamei: in general sunt superficiali, se substituie altor specialitati medicale, opereaza pacienti insuficient investigati, favorizeaza metoda de tratament chirurgicala desi exista optiuni medicamentoase etc
Rezultatul mi-a fost comunicat de catre o persoana neautorizata deci nu pot pune baza pe el 100% deocamdata eu doar fac copy paste:
"Concluzii
Leziune unica hepatica cu caractere CT de determinare secundara.
Mica colectie fluida inchistata in fosa iliaca stanga.
Nodul solid de aprox. 1, 5 cm. in fundul de sac Douglas - determinare secundara?/cicatrice postoperatorie? - se recomanda examen IRM pelvin"
169 RaulDuke
169 RaulDuke [7763c]
14-04-2013, 20:42

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

exact asa e cum zici tu, dar faptul ca "il faci responsabil pe chirurg"... nu prea inteleg la ce foloseste si ce poti face cu asta. evident ca vina pentru o boala nu apartine nimanui. si da, din pacate, ct-ul de la care zici ca dai copy/paste arata ceea ce e foarte probabil o metastaza in ficat si, posibil, dar cu probabilitate mai mica, una in peritoneul din pelvis. sa zici insa ca e o greseala medicala sau... o situatie de malpraxis ca a fost operata inainte de acest CT... e greu sa poata face cineva. ca atare trebuie o lege care sa forteze un medic, odata ce a ridicat suspiciunea de cancer, sa produca o biopsie si apoi sa vorbeasca neaparat cu un oncolog, inainte de a se apuca de ceva heirupistic.
170 samsung
170 samsung [18c]
14-04-2013, 20:56

Membru din 17-03-2013

Subiecte: 1

Comentarii: 18

Nemultumirea mea mai mult ca sigur se va rezuma la o strangere de dinti, acest medic este doar o rotita intr-un sistem bolnav in care eu mi-am pierdut increderea demult si nimic nu-mi mai poate reda acesta incredere.
L.E
Eu o fac cu adevarat principal vinovat pe maicamea care nu a gasit de cuviinta sa faca in zeci de ani un control medical sub diferite pretexte. Cat despre mine sunt si mai inconstient am renuntat definitiv, nici macar asigurare nu mi-am mai facut de mult timp. Maine daca bugetul sanatatii si al invatamanului medical creste de zece ori banii se vor scurge ca apa in pamant si nu se va simti vreo imbunatatire.
171 RaulDuke
171 RaulDuke [7763c]
14-04-2013, 22:37

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

perfect adevarat.
172 nlucia73
172 nlucia73 [12c]
18-04-2013, 01:01

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Buna, sunt Lucia, am 39 ani, si la 01 Apr s-au implinit 2 ani de cand am fost operata. Diagnosticul a fost de neoplasm ovarian bilateral cu hidronefroza dreapta secundara si ascita in cantitate mica. Nu stiu exact stadiul pentru ca nu mi s-a facut biopsie inainte de operatie (dr. oncolog zice ca 2c iar dr chirurg zicea ca si 3c putea fi), a fost pus dupa rez histopatologic, iar operatia a fost facuta dupa 4 cure de chimioterapie (paclitaxel cu carboplatin). Am avut CA125 initial 5866 iar in urma chimioterapiei a scazut: dupa a 2-a la 616, dupa a 3-a la 48, dupa a 4-a la 24 a urmat operatia cu o pauza de aprox 2 luni si inca doua cure. De cand am terminat chimioterapia CA 125 a fost in jur de 2, 5 luna trecuta a fost 2, 8 (mentionez ca il faceam chiar si la interval de 2 luni). luna trecuta VSH a fost 16 intervalul fiind intre 2 si 10. HE4 a fost 28, 1 intervalul fiind: premenopauza: 70pmol/l; postmenopauza: 140pmol/l. Am o nelamurire cu rezultatul la colecist din RMN-ul facut acum:

RMN ABDOMEN SI PELVIS CU substanta de contrast

Abdomen:
ficat, pancreas, splina, rinichi, glande suprarenale aspect nosmal.
colecist cu o imagine gadofila de maxim 4mm in contact cu peretele inferior-polip milimetric cel mai probabil.
fara ascita
ax splenoportal normal.
fara adenopatii intra sau retroperitoneale
VCI, aorta abdominata de calibru normal

Pelvis:
vezica urinara fara modificari parietale sau intracavitare
status post neoplasm ovarian operat, histerectomie totala cu anexectomie, fara imagini suspecte de recidiva tumorala.
fara adenopatii intrapelvine; ganglioni inghinali de maxim 1, 3cm.
cecul si colonul ascendent sunt coborate intrapelvin dr. supravezical.
fara leziuni secundare la bazinul osos sau vertebrele lombare.

Concluzie:
status post neoplasm ovarian operat, fara imagini suspectede recidiva locala
fara diseminari secundare abdomino-pelvine.
stationar fata de ex RMN anterior din 27.06.2012

Credeti ca ar trebui sa ma operez de colecist?
Ce spuneti de rezultatul RMN-ului?
Care este parerea dvs?
Multumesc anticipat!
173 RaulDuke
173 RaulDuke [7763c]
18-04-2013, 08:46

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

RMN-ul arata perfect dpdv al bolii oncologice. ca atare tot ce trebuie sa faci este sa continui urmarirea la distanta, dupa cum o coordoneaza medicul oncolog. cu colecistul nu vad nicio problema si in orice caz, nu una oncologica.
174 nlucia73
174 nlucia73 [12c]
18-04-2013, 23:02

Membru din 20-12-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 12

Multumesc inca o data pentru raspuns si pentru promptitudine!
Toate cele bune va doresc! Multa sanatate!!!! :)
175 RaulDuke
175 RaulDuke [7763c]
18-04-2013, 23:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

numai bine !
176 RoxiRoxy
176 RoxiRoxy [6c]
09-08-2013, 17:59

Membru din 09-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna ziua , am 18 ani, am neurofibromatoza de tip 1, sunt operata de tumoare cerebrala(astrocitom fibrilar)
formatiune in penduncul cerebelos pe glanda hipofizara o formatiune de 3, 5 mm(nu stim de ce natura este, medici suspecteaza ca ar fi tot gliom)In ianuarie in unui Ct abdominal+pelvis reies urmatoarele proces inlocuitor de spatiu ovalar, bine delimitat, iodofil cu zona centrala hipodensa, foarte slab iodofila, dezvoltat median in contact intim cu corpul uterin cu diametrele 1, 99cm/088 cm/1, 60 cm
In aprilie la un RMN, se mentine formatiunea, masa rotunda ovalara polipsetata bine delimitata de un perete tisular de grosime neuniforma cu proiecti nodulae endulomenale dimnesiunile 28/25/21 mm concluzie formatiune espansiva anexiala polichistoza ovariana.microleziune chistica, solitara hepatica si hepatomegalie.
Luna aceasta repetam Rmn-ul se mentin toate celelate concluzi, dar nici nu mentioneaza ca ar fi sau nu formatiunea expansiva.Pot formatiunile sa dispara asa fara nici un tratament?Cu 2 zile inainte de Rmn, la tuseul rectal (nu am avut relati sexuale)se simtea la palpare.Va rog frumos si respectos sa imi raspundeti si mie daca intradevar a disparut sau a omis la scriere..O zi buna in continuare
177 RaulDuke
177 RaulDuke [7763c]
11-08-2013, 16:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este improbabil ca o formatiune, fie ea si chistica, sa dispara din senin. ai vorbit totusi cu medicii ?
178 RoxiRoxy
178 RoxiRoxy [6c]
11-08-2013, 22:32

Membru din 09-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Buna seara, medicul a spus ca e o formatiune solida(tumoare)
noi am mai patit cu Rmn cerebral tot la fel, ne`am bucurat ca nu mai era nimic, si cand medicul ne`a recomandat sa facem un rmn la bucuresti, ele erau acolo si cresteau..de aceea v-am rugat sa va spuneti parerea, si binenteles ca vom vorbi cu medicul chirurg care este si onclog, dar acum este in concediu si incertitudinea asta ma termina..Dar se poate trece cu vederea la Rmn
ca totus nu e chiar mica sau conteaza si a cata zi dupa menstruatie se face RMN-ul?Va multumesc pt raspuns si v`as ruga inca odata sa m`ai imi raspundeti.O seara buna.Consider ca nu e de joaca cu acest lucru..
179 RoxiRoxy
179 RoxiRoxy [6c]
12-08-2013, 17:12

Membru din 09-08-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

buna ziua am fost la cei de la imagistica cu filmele vechii si este o vorba despre o tumoare anexiala, dar ca nu isi explica de ce nu se vede, dar probabil ca si faptul ca a fost a6a zi dupa menstruatie sa fi influentat.dar nici nu ne garanteaza ca tumoarea a disparut, sfatul lor este sa repetam RMN-ul, concluzia dvs. care este?pt ca nu ne permitem finaciar sa repetam Rmn-ul
e posibil ca o tumoare sa dispara?va multumesc anticipat astept raspunsul dvs.o zi buna si sanatate maxima
180 RaulDuke
180 RaulDuke [7763c]
13-08-2013, 21:45

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

este putin probabil. furnizeaza-ne, te rog, textul buletinelor de interpretare al RMN-urilor de care zici. sigur a fost facut si de pelvis, ultimul ?
Răspunde la topic
185 comentarii 1 2 3 4 5 6 7 8 910 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp