cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 4849505152 53 54 55 INAINTE ›
1001 RaulDuke
1001 RaulDuke [7763c]
16-07-2013, 11:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sanatate iti uram si tie si mult noroc ! dar care anume este intrebarea ? oricum, orice intrebare ai avea, ar fi util daca ai putea reveni cu niste date medicale din niste documente oficiale, cum ar fi: de unde EXACT a fost luata acea biopsie, cat de extins e cancerul (conform consultului ORL), daca au luat in discutie sa o opereze medicii de la ORL si daica nu, atunci de ce nu ? daca ti s-a dat sa faci un examen CT sau RMN de gat ? etc.
1002 danutza_mddd
1002 danutza_mddd [15c]
16-07-2013, 14:38

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua..
eram nedormita.. nu am mai fost om zilele astea..imi cer scuze
Dna doctor de la ORL mi-a spus asa: la varsta asta..spitalul asta nu o opereaza.. mi-a indrumat catre Cluj sau Bucuresti daca ne permitem. Avem trimitere catre radioterapie pentru ca am inteles ca dureaza foarte mult timp pana poti beneficia de tratament.
Eu deja am inceput sa strang banuti, pe la mijlocul lunii august sa o duc la cluj sau buc.
A facut doar biopsie din "formatiune tum. sinus piriform dr. "
Intrebarile mele: 1. ce suplimente nutritive se pot administra in astfel de cazuri? avand in vedere ca si-a schimbat alimentatia foarte mult.
2. Febra.. nici unul din doctorii cu care am discutat nu mi-a zis ce as putea sa ii dau.. le-am zis ca ii dau paracetamol, si a zis sa o mai las asa cateva zile...
3. Nu inteleg, de ce a aparut umflatura.. si de ce e rigida si frige..
4. sa o duc la clinica privata ptr un rmn? nici un doctor nu a spus nimic despre si am obs(din ce am citit) ca toti au facut un rmn/ct/endoscopie.
Va multumesc si sa aveti o zi frumoasa!
1003 danutza_mddd
1003 danutza_mddd [15c]
16-07-2013, 22:17

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna seara! Inca o intrebare.. nu pot sa imi dau seama cat de grav e: "Biopsia contine un mic fragment tisular cu marcat infiltrat inflamator polimorf si infiltrate de carcinom scuamocelular bine diferentiat, keratinizat". doar atat scrie pe biopsie.. a si mai sus locul de unde a fost luata : "Form. tum. sinus piriform dr".(banuiesc: formatiune tumoarasa sinus piriform drept) si datele pacientului.
1004 RaulDuke
1004 RaulDuke [7763c]
17-07-2013, 09:27

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

biopsia atesta faptul ca are cancer. suplimente... nu stiu la ce te referi ? nu poate sa manance ? slabeste pe zi ce trece ? febra e o chestie mai complexa pentru care trebuie vazuta de un medic, pentru ca poate fi o infectie... ai zis ca a luat antibiotic. inca face febra ? cat este temperatura ei in fiecare dimineata si cat a fost in ultimele zile, sub tratament antibiotic si inainte ? rmn-ul nu are valoare decat daca e cerut de un medic care are un scop cu el.
1005 danutza_mddd
1005 danutza_mddd [15c]
18-07-2013, 06:03

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna dimineata!
Astazi avem programare la dna doctor oncolog si radioterapeut.
Da a luat antibiotice 7 zile, si nu a facut febra. a 2-a zi de la terminarea tratamentului a inceput incet incet sa faca febra. Nu am masurat-o pentru ca nu detin un termometru(s-a spart), dar astazi voi achizitiona unul.

Am intrebat dr. ORL ce se intampla cu febra..si mi-a zis sa o mai las asa cateva zile..
In disperare, cand am vazut ca nu trece de la sine sau cu comprese, am fost la farmacie si am luat paracetamol.
Daca ia o pastila de paracetamol ii trece, insa a 2-a zi, spre seara face iar febra.

Nu ma pricep, nu am cunostinte in domeniu, dar nu cred ca e normal sa faca febra. Voi ridica aceasta problema azi la consultatie.

Am niste emotii.. am facut noapte alba cu gandul la consultatia de astazi.

Va doresc sa aveti o zi cat mai usoara!
1006 RaulDuke
1006 RaulDuke [7763c]
18-07-2013, 10:41

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la fel si tie! asteptam vesti.
1007 danutza_mddd
1007 danutza_mddd [15c]
18-07-2013, 23:40

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna seara..
A fost a zi luuuunnngaaaaa..
Dezorganizare si haos acolo.. Pana nu i s-a facut rau (febra si tremura dupa 5 ore de stat in racoare/curent) am intat in cabinet.
Nu stiu daca trebuia sa o consulte..adica nu stiu cum ar trebui sa decurga o consultatie.. totul s-a rezumat la o discutie in care bunica ia povestit ce simte ce se intampla cu ea..si ne-a dat niste pastilute. De asemenea mi-a spus ca e anemica(ceea ce eu banuiam pentru ca si-a schimbaT meniul raical si a slabit)..
Reteta pe care a primit-o azi:
1. Ketoral 1/zi - 14 zile
2. Supradyn 1/zi - 15 zile
3. Ortanol 40 mg 1/zi
4. Tramadol cps 50 mg 2/ zi
5. Ceclor MR 500 mg - 1/zi
6. La nevoie Dulcolax 1/zi
Si mi s-au recomandat alimente bogate in fier.
Ne intoarceme pe 30, pentru internare pe o zi sa ii faca analize la sange.. si sa facem planul de tratament..
Sa inteleg ca am tot ce ramane de facut e sa asteptam..
1008 danutza_mddd
1008 danutza_mddd [15c]
19-07-2013, 18:39

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua..
Avand mai multe intrebari, am fost azi la medicul ORL care a prelevat biopsia.. si mi-a spus asa, daca vreau sa o operez sa ma grabesc.. ptr ca are adenopatie.. bineinteles ca nu stiam ce inseamna adenopatie.. si mi-a spus asa: "ca are pui de cancer in ganglion".. de asemenea am intrebat-o cat de mare/extinsa si mi-a zis ca e nevoie de un CT ptr asta(ceea ce banuiam).. mi-a recomandat pt operatie sa mergem la Bucuresti, sa nu facem 8h cu masina/11h cu trenul pana la Cluj, ca o sa i fie greu dupa operatie :|
Atunci daca mergem la Buc, la ce spital ar trebui sa o duc? Imi puteti recomanda un doctor, pt ca am inteles ca e o operatie complicata de 7 ore.
De asemenea mi-a zis azi ca a durut-o putin ficatul, cred ca e de la tratamente.. stiti vreún hepatoprotector lichid, fara gust? (daca e prea acru/dulce/sarat ar irita gatul)..
Simt ca imi lipsesc cunostintele in domeniu si ca nu stiu unde sa o duc sa se faca bine, sa ii fie cat mai bine, ma simt neputincioasa.
O zi frumoasa
1009 RaulDuke
1009 RaulDuke [7763c]
19-07-2013, 20:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

personal nu stiu, dar cred ca e doar de bun simt ca orice chirurg cu care ai vorbit sa stie acest lucru. cel mai sigur ar fi la fundeni, dar ar fi util sa iei legatura dintainte sa ajungi acolo, pentru de a ajunge acolo, a bate la usa si in secunda doi sa fie operat... sun practic nule.
1010 danutza_mddd
1010 danutza_mddd [15c]
21-07-2013, 14:05

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Multumesc.. mi-am imaginat ca trebuie sa sun sa imi fac o programare la un doctor...dar daca nu am nici o recomandare catre un doctor anume e mai greu.. o sa incerc luni sa dau iar de dna dr de la Orl, poate totusi imi recomanda un doctor :)
Sa aveti un sfarsit de saptamana placut!
1011 RaulDuke
1011 RaulDuke [7763c]
21-07-2013, 16:11

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

la fel !
1012 kamyy.....
1012 kamyy..... [42c]
22-07-2013, 11:18

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna ziua... Operatia tatalui meu s-a amanat se pare ca nu s-au sincronizat doctorii si unul dintre ei a plecat in concediu.
D-nul doctor imi spuneti va rog stiti cum exista alta metoda de inlocuire de esofag in afara de gastrostoma aceea...care cred ca l-ar omora pe tata...pentru ca nu va mai putea sa manance nimic pe gura...?????????
Am auzit ceva de o proteza dar nu stiu exact daca se poate face...esofagul tatalui meu trebuie scos afara nu stiu exact cat taie din el...
va multumesc...multa sanatate...
1013 RaulDuke
1013 RaulDuke [7763c]
22-07-2013, 11:25

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

repet: ma tem ca problemele atat de delicate si tehnice nu sunt nici pe departe specialitatea mea si deci in nici un caz nu imi permit, mai ales despre un caz pe care nu il stiu personal, o opinie care sa se apropie cu cea a chirurgilor care il cunosc. totusi ce indoieli aveti asupra faptului ca ei aplica cea mai buna metoda. si de asemenea, de ce nu ii intrebi pe ei toate aceste lucruri ? despre proteza... inteleg ca asta e si intentia lor, daca ce mi-ai scris mai sus e real, ca obiectiv final.
1014 danutza_mddd
1014 danutza_mddd [15c]
22-07-2013, 13:46

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua..
Sunt doctori putini comparativ cu nr pacientilor bolnavi.. tocmai de aceea ramanem cu multe intrebari al caror raspuns ne pot influenta deciziile..
Nu am reusit inca sa dau de dna Dr. Orl..
Va doresc sa aveti o zi usoara..si multa sanatate tuturor!
1015 danutza_mddd
1015 danutza_mddd [15c]
28-07-2013, 20:57

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua,
Revin cu detalii.. Am dat de dr. Orl care mi-a recomandat sa mergem la IFACFORL- Buc, la dr. de la chirurgie oncologica.. voi suna maine pentru o programare...
Insa alta e problema.. ieri a terminat tratamentele..si iar face temperatura..am apelat la paracetamol.. Nu mai stiu cui sa ma adresez :(
1016 Luca Miruluc
1016 Luca Miruluc [4c]
31-07-2013, 19:59

Membru din 31-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Tatal meu are cancer la esofag(carcinom scuamos esofagian toracic mediu RT = tumora maligna treimea mijlocie a esofagului)), I-a fost recomandat sa faca radiatii, si dupa aceea sa fie operat. Dupa ce a facut radiatiile a fost aminat 2 luni din diferite motive, iar acum nu mai este operabil si trebuie sa puna un stent. As dori sa aiba o viata decenta, pe cit se poate in aceasta situatie. Stie cineva care este cel mai bun stent? Tata nu are metastaza, dar cancerul este localizat la esofag si a cuprins o vena pulmonara din cite inteleg eu. Am uitat sa spun ca totusi l-au taiat ca pentru cancer la plamini si i-au scos un nodul pulmonar necanceros si o adenopatie latero-toracica.
Tumora a descoperit-o din februarie, dar parca totul a derulat cu poticneli. I s-a facut o biopsie care ar fi iesit benigna. I s-a repetat testul din aceeasi biopsie si a iesit tot benigna. I s-a luat alta biopsie de un doctor care a spus ca cine I-a recoltat biopsia nu a recoltat-o de unde trebuia. Stie cineva la ce interval de la recoltare pot avea un raspuns pentru biopsie?
As mai dori sa stiu daca cineva a folosit cu success medicina alternative si daca au folosit un nutritionist pentru a avea dieta cea mai potrivita in astfel de cazuri. In spital exista un total dezinteres in privinta asta si nici nu i s-a dat de mincare in toate aceste 6 luni de spitalizare.
1017 danutza_mddd
1017 danutza_mddd [15c]
01-08-2013, 03:12

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna Luca Miruluc.
Nu cunosc foarte multe detalii, si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine, intreb si incerc sa aflu informatii utile din orice sursa.
In ceea ce priveste stentul, am o mica sugestie (specific: nu sunt cadru medical, nu urmez nici un curs in acest sens, doar ce am mai discutat cu lumea) Dr. Dan Sabau, pe care il gasesti la spitalul de urgente Sibiu, am inteles ca a inventat un stent accesibil pe care il monteaza laparoscopic (o mica taietura in partea stanga in dreptul coastelor - pacientul isi revine mai usor).
Daca suni la spital, te pun dansii in legatura cu dl. dr.
In ceea ce tine de nutritionist, si eu caut: bunica mea de la 72 de kg, astazi avea 62! Vreau sa ii ofer o alimentatie cat mai buna, eventual si suplimente nutritive ca sa nu mai piarda in greutate, dar cand intreb dr, imi raspund vag.
Am si eu o intrebare ptr dl. dr.: - ieri i-au recoltat analize ptr sange, si astazi am fost ptr planul de tratament. Am fost cu ea la un simulator si cred ca a fost tatuata pe fata si pe gat (abia maine are voie sa se spele).
Este posibil sa faci un plan de tratament ce presupune iradierea unei persoane fara un computer tomograf? fara sa stii stadiul cancerului? doar prin simulator? cand am intrebat de computer tomograf: daca ii fac in spital sau trebuie sa o duc la o clinica privata a zis poate luna viitoare ii face un computer tomograf.
de asemenea de cateva zile a inceput sa tuseasca noaptea - tuse seaca, si nu se poate odihni. dna dr a spus ca imi va face o scrisoare medicala sa iau o reteta de la medicul de familie.

Si cel mai grav, dupa ce ne-am intors de la spital, i-a curs sange din gat, fara sa tuseasca si apoi a inceput sa tuseasca. Dna dr. nu mai era in spital, dar ma duc maine sa o intreb. ma sperie si nu stiu de ce se intampla asta.
Multa sanatate tuturor!
1018 Luca Miruluc
1018 Luca Miruluc [4c]
03-08-2013, 02:13

Membru din 31-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Buna!
Multumesc danutza_mddd. Referitor la suplimente nutritive am descoperit: Nutren, Fresubin, Nutridrink, Le poti compara valoarea nutritiva si pretul pentru a vedea care este cea mai bun. Eu am cumparat din Bucuresti, o farmacie pe strada Academiei, destul de aproape de Universitate.
1019 danutza_mddd
1019 danutza_mddd [15c]
05-08-2013, 15:03

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna.. Nu cunosc Bucurestiul.. de fapt nu am fost niciodata.. Dar pentru toate e un inceput..merg saptamana aceasta cu buni la un dr. chirurg.
Multumesc ptr informatii.. Le-am cautat in orasul meu si nu le-am gasit.. In schimb am cumparat lapte praf pentru bebelusi de la nestle si piureuri tot ptr bebelusi, ca sa sumplimentez cat de cat pana ajung la bucuresti. Inca mananca supe crema si struguri..dar nu suficient.
De curand a fost un reportaj despre dr. Sabau cred ca pe antena 1. Ai luat legatura cu dansul?
O zi frumoasa sa aveti!
1020 Luca Miruluc
1020 Luca Miruluc [4c]
07-08-2013, 03:04

Membru din 31-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 4

Danutza,

Nu stiu daca laptele praf pentru bebelusi este bun. S-ar putea sa aiba hormoni de crestere care sa ajute tumoarea sa creasca. Intreaba un medic. Incearca si da-i lapte praf obisnuit in laptele de vaca, in piureuri, in gris cu lapte, cereale cu lapte. Fa-i oua batute spuma cu zahar, adauga lapte praf, brinza dulce, daca poate minca. Adauga-i lapte praf in toate mincarurile dulci.
Multi spun fara zahar, carne si grasimi, dar cind cineva este numai piele si oase ce poti sa faci?
Am citit despre Doctorul Sabau si am inteles ca protezele facute de dinsul sint pentru partea superioara a esofagului. Nu am reusit sa iau legatura cu dinsul. Tata nu mai vrea sa faca nici radiatii si nici citostatice. Cel putin deocamdata, spune el. Are dureri de la stentul care l-a pus saptamina trecuta. Are si dureri de coasta, dupa operatia la plamini. De fapt acum aceasta este cea mai mare durere. Si il doare spatele, fundul, de stat in pat. Cred ca nu are energie suficienta si are prea multe alte dureri ca sa stea prea mult in picioare sau pe afara.
Ma intreb daca stie cineva, cind are stent acoperit daca poate bea suc de legume si fructe. Inainte ii dadeam suc de sfecla rosie, morcov, mere, telina, patrunjel si pastirnac.
Sanatate!
Luca
Răspunde la topic
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 4849505152 53 54 55 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp