cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 46474849505152 53 54 55 INAINTE ›
961 RaulDuke
961 RaulDuke [7763c]
24-04-2013, 23:07

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

nu cred ca supozitoarele sunt menite a fi inghitite.

in general, sunt 2 cancere care au fiecare o sursa (punct de plecare) usor diferit, ca notiune de "microscopie". in particular la esofag, atunci cand e localizat, adenocarcinomul beneficiaza mai bine doar de chimioterapie inaintea operatiei, cu o anume schema de citostatice (cand e vorba de treimea lui inferioara), pe cand carcinomul scuamos beneficiaza mai mult de IRADIERE + CHIMIOTERAPIE concomitente, inainte de operatie.
962 kamyy.....
962 kamyy..... [42c]
24-04-2013, 23:49

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

M-am exprimat gresit cand am spus de supozitoare doar ca i-au fost prescrise si alte 2 medicamente si de aceea nu s-a inteles.. stiu ca supozitoarele nu sunt menite a fi inghitite...ma gandeam doar ca ar putea avea reactii adverse la medicamente si de aceea am intrebat...
Multumesc pentru raspuns...
Tatal meu nici acum nu mananca se alimenteaza doar prin perfuzii si nu stiu ce sa mai facem cu el sa poate sa inghita., plus ca e cu psihicul la pamanat..

Oana th tatal tau cum se simte? e bine?
963 oanath
963 oanath [33c]
25-04-2013, 12:09

Membru din 23-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Multumesc, la mine e foarte bine.Urmaresc forumul cu nerabdare si nu cred ca pot sa intervin cu ceva.
Spuneai de pshihic, eu cred ca e foarte important sa nu cedati si sa nu se instaleze acea liniste dinaintea furtunii.
E cat se poate de nedorit acest lucru.
Fiti tari, cautati medici care chiar vor sa va ajute, luptati, rugati-va!
964 ldogaru
964 ldogaru [20c]
10-05-2013, 23:52

Membru din 08-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Revin din nou dupa aproximativ 2 ani in care nu am mai scris nimic. In 4 mai anul acesta s-au implinit 2 ani de la operatia tatalui meu.
In ianuarie 2013 tatal meu facuse niste analize, CT si gastroscopie si parea ca s-a curatat insa din aprilie a inceput iar sa se simta ca inainte de operatie si sa nu mai poata manca. A ajuns la spital pentru a-l alimenta cu perfuzii urmand ca luni-marti sa ii bage o palnie pentru alimentare pentru ca operatie nu se mai poate face fiind afectata vena azygos iar tub nu se mai poate baga pentru a nu ii afecta (rupe) esofagul la locul operatiei.
Medicul chirurg ne-a recomandat laetril ca fiind o sansa. A incercat cineva sau cunoasteti un caz de vindecare cu laetril? Poate sa imi spuna cineva daca e ceva real sau o inselatorie sa ne scoata banii din buzunar cei ce distribuie medicamentul respectiv pentru ca pe situl lor nu au date de contact iar din cate am auzit exista un singur producator si acela este in California iar in America acest produs este interzis. Ce sanse ar mai avea de supravietuire avand in vedere ca ii pune acea palnie? Cat timp i-a mai ramas? Ce presupune acea palnie?
Multumesc frumos.
965 RaulDuke
965 RaulDuke [7763c]
11-05-2013, 11:33

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca medicul chirurg recomanda laetril... sincer... alegerea mea fata de un asa chirurg ar fi fie sa ma indepartez cat de tare pot de el, fie sa ma folosesc cat pot de el pentru talentele tehnice chirurgicale (pe care sa zicem ca le are), dar in rest, vis-a-vis de ce spune, sa imi inchid urechile complet, pentru ca e clar ca se afla pe alta lume cu privire la tratamentele sistemice ale cancerului.

ma tem ca datele pe care le furnizezi sunt mult prea putine ca sa putem sa ne lamurim, iar notiunea de "palnie" nu este una foarte medicala. nu putem decat sa banuim ca respectivul cancer a recidivat dupa ce a fost operat. a facut iradiere sau/si chimioterapie dupa ce a fost operat ? in ce stadiu a fost initial ? ati vazut un oncolog ulterior ? ati vazut unul si acuma ? vi s-a propus chimioterapie ? ce spune un CT actualmente ? etc etc etc.
966 kamyy.....
966 kamyy..... [42c]
12-05-2013, 14:10

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna.
D-nul doctor ma puteti ajuta, tatal meu de aseara are o tuse..Azi cum e duminica nu avem cum sa luam legatura cu doctorul..Se poate sa imi spuneti ce sa ii administram un sirop sau un medicament sa ii stopeze tusea..
Multumesc
967 RaulDuke
967 RaulDuke [7763c]
12-05-2013, 14:14

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

luati legatura telefonic cel putin cu vreun medic! daca nu, trebuiesc incercate cele mai disponibile medicamente, mai ales cele pe care le-a mai folosit in trecut si la care nu a avut efecte adverse, de tipul sirop de tuse sau paracetamol.
968 kamyy.....
968 kamyy..... [42c]
12-05-2013, 14:50

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multumesc...
Vroiam sa va mai intreb dupa radioterapie tumoarea este localizata si nu poate recidiva??.adica ma refer la perioada asta de pauza dupa radioterapie timp de o luna pana la operatie se mai poate extinde sau ramane tot in stadiul acesta.???
969 RaulDuke
969 RaulDuke [7763c]
12-05-2013, 15:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in decurs de o luna, daca tumora a raspuns bine, sansele sunt mici ca ea sa evolueze semnificativ. nu mai detin toate detaliile cazului tau si exact in ce scop face iradierea si pe ce zona, dar de obicei la tumorile solide, in decurs de o luna, dupa tratament corect, nu apar modificari prea mari.
970 ldogaru
970 ldogaru [20c]
13-05-2013, 00:18

Membru din 08-05-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 20

Multumesc pentru raspuns, voi reveni si cu rezultatul ultimelor analize.
971 lexys
971 lexys [18c]
13-05-2013, 11:49

Membru din 10-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Revin pe forum pentru a va spune noutatile in cazul nostru..am fost cu tatal meu la fundeni, unde a fost internat 5 zile, timp in care i-au facut endoscopie si CT pentru a vedea cum mai este tumora esofagiana a lui. pana acum totul este in regula, dimensiunea ei nu poate fi spusa exact deoarece are stentul pus. medicii ne-au dat 2 saptamani in care sa ne intremam, sa ia in greutate macar 2 kg pentru ca este slab...si apoi sa mergem sa ne operam. Imi poate recomanda cineva niste vitamine care sa ii faca pofta de mancare si sa il ajute? Va multumesc! Sanatate multa!
972 RaulDuke
972 RaulDuke [7763c]
13-05-2013, 21:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din pacate va trebui sa manance mai mult din simt de responsabilitate, daca nu are pofta. vitaminele sunt de interes marginal, doar daca nu are vreun deficit dovedit. mai degraba ar fi utile, de la orice farmacie, niste suplimente alimentare de baut, hipercalorice, hiperproteice, daca tot poate sa inghita.
973 lexys
973 lexys [18c]
14-05-2013, 11:58

Membru din 10-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Si eu i-am spus ca trebuie sa manance si sa faca si ceva miscare macar 10 minute pe zi.de asemenea i-am cumparat unt de arahide ca din cate am auzit contine proteine si poate ajuta. va multumesc!
974 kamyy.....
974 kamyy..... [42c]
23-05-2013, 13:49

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Revin pe forum cu vesti nu tocmai bune..Tatal meu duminica a plecat la bucuresti i s-a facut CT la clinica unde a facut radio si chimioterapie dupa care s-au facut investigatii la fundeni si din pacate a fost iradiat prea mult la esofag si sa produs o fistula... Din cauza iradierii prea mult s-au subtiat peretii esofagului si de aceea el nu a putut sa manance..Noi tot am crezut ca nu vrea sa manance dar pana la urma s-a adeverit ca el chiar nu a putut sa inghita.. si practic toata mancarea ajungea cred ca la plamani si din cauza asta a facut o infectie care trebuie tratata...Maine din cate mi-a zis mama o sa mearga la filaret pentru a-i pune un stent la esofag...
Nu inteleg de ce cei de la clinica l-au iradiat asa de tare? De ce nu sa facut un tomograf la o anumita sedinta sa vada cum evolueaza...Chiar nu stiu ce sa zic dupa ce ca platesti o suma foarte mare de bani si pana la urma nu se pune problema de bani..cel mai important e sa stii ca te faci bine...si ei pana la urma fac mai mult rau...
Nu stiu ce sa mai zic ce sa fac am citit forumul de la prima pagina pana la sfarsit in ideea sa stiu la ce sa ma astept si sa nu facem greseli dar observ ca fiecare caz in parte e foarte diferit si oricat ai incerca sa te documentezi tot nu ai cum sa previi unele lucruri sau greseli sa zic asa care le fac doctorii ca de fapt asta s-a intamplat...si medicul chirurg ce sa mai zica...

dar in fine ce vroiam sa va intreb Stent-ul acela practic este pentru a se alimenta si daca este pus probabil nici operatia nu va mai fi prea curand pentru ca el este si foarte slabit si are si acea fistula.Si nici nu are voie sa manace nimic de vreo 2 zile se alimenteaza doar prin perfuzii...
D-nul doctor este ceva grav cu fistula asta? Ce sa facem mai departe ? e bine ca acel stent sa il puna?
Va multumesc.


pt lexys Tatal tau se poate alimenta cu acel stent adica nu a avut nici o durere de la el? sau vreo complicatie?
La ce doctor sunteti?

Multa sanatate va doresc...
975 kamyy.....
975 kamyy..... [42c]
23-05-2013, 15:17

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Am gasit pe forum exact despre stent.scrise de d-voastra d-le dr... stentul este o bucata de material, cilindrica, goala la interior. Poti cauta pe google la imagini "esophageal stent" vei vedea cateva poze. Daca esti sensibil la imagini mai dure, atunci nu iti recomand sa te uiti. E util pentru persoanele care nu mai pot manca din cauza obstructiei esofagului. Avand stent, pacientii pot manca alimente usoare. Pot aparea cateva complicatii mai mult sau mai putin serioase cum ar fi sangerari, dureri in piept, presiune pe trahee (probleme respiratorii), miscarea stentului din zona afectata si altele. Riscurile majore cum ar fi perforarea esofagului in timpul procedurii sunt mici daca echipa medicala are experienta in astfel de proceduri..


Acum nu stiu daca il mai opereaza cu acel stent...sau asta e doar pentru o perioada pana se reface??

Multumesc
976 Roza|
976 Roza| [6c]
24-05-2013, 08:54

Membru din 18-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Îmi puteţi spune la ce intervale trebuie făcute analize, investigatii? Tata a facut prima tura de chimio cu perfuzie continua pentru cateva zile iar in paralel a început si razele unde au fost stabilite 25 de şedinţe. El e pe la şedinţa 12 si deocamdată nu au fost făcute investigatii. Astăzi i se va lua sânge pentru analize. E suficient? Pe de alta parte, e normal sa nu se amelioreze deloc situaţia si sa inghita in continuare la fel de greu?
Multumesc si multă sănătate tuturor.
977 RaulDuke
977 RaulDuke [7763c]
25-05-2013, 12:54

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca am pierdut sirul detaliilor cazului prezentat de tine. daca poti sa revii putin cu diagnosticul, stadiul si planul de tratament... ar fi minunat! de asemenea simptomele si evolutia simptomelor lui. in mod normal se face un examen de bilant INAINTE si unul DUPA tratament, pentru inceput.
978 lexys
978 lexys [18c]
30-05-2013, 09:31

Membru din 10-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 18

Eu ma retrag de pe acest forum pentru ca...din pacate tatal meu s-a stins inainte de a ajunge la operatie...din pricina unei hemoragii.se pare ca tumora a sangerat si.finalul cred ca nu trebuie sa il mai precizez...sanatate multa va doresc tuturor!
979 stevens
979 stevens [301c]
30-05-2013, 13:48

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Nu am interactionat cu Dv dar va transmit condoleante ! Puteti sa mai ramaneti pe forum sa spuneti si altora ca parcursul terapeutic pe care l-ati urmat nu a fost cel mai bun posibil !
980 oanath
980 oanath [33c]
02-06-2013, 17:05

Membru din 23-11-2012

Subiecte: 0

Comentarii: 33

Condoleante!Nu pot spune nimic mai mult, Fii tare pt.restul familiei tale.
Răspunde la topic
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 46474849505152 53 54 55 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp