cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 474849505152 53 54 55 INAINTE ›
981 RaulDuke
981 RaulDuke [7763c]
02-06-2013, 19:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

Condoleante!
982 kamyy.....
982 kamyy..... [42c]
04-06-2013, 10:08

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Lexis...Condoleante imi pare foarte rau si nu inteleg de ce sa intamplat asta din moment ce mergea spre bine. Iti doresc multa putere sa mergi mai departe alaturi de familia ta...:((
983 Roza|
983 Roza| [6c]
04-06-2013, 11:41

Membru din 18-04-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 6

Lexys, condoleante! Imi pare rau :(
984 john123
984 john123 [3c]
20-06-2013, 15:06

Membru din 20-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Buna ziua,
Am citit toate cele 33 de pagini ale subiectului dar nu am gasit raspunsul la intrebarile mele. Asa ca apelez la amabilitatea dumneavoastra pentru a ma indruma.
Tatal meu in varsta de 70 de ani, in 28.05 a fost dus la Sp. Floreasca pentru o, citez din buletin "HDS exteriorizata prin hematemeza". In urma endoscopiei si a biopsiei a rezultat: " Prezinta la 34 cm de AD, formatiune ce se intinde pe 3 cm cu mucoasa de acoperire de aspect normal cu exceptia unei zone de 5-6mm ulcerate, fara singerare activa.Leziune acopera 40% din circumferinta esofagiana. Concluzie:formatiune ulcerata (infiltrativa?) esofag inferior".
Rezultatul biopsiei: carcinom spinocelular moderat diferentiat. Cod M 8070/3.

La externare i s-a recomandat o clinica privata de oncologie, nu inainte de a trece pe la medicul oncolog din judet pentru trimitere.
Aici medicul oncolog mi-a spus, dupa ce a citit biletul de iesire din spital, ca este foarte grav, ca mai are 2 luni de trait si ca lasa familia sa decida ce vrem: radioterapie sau chimioterapie.
Credeti ca este atat de grav? Mentionez ca tatal meu este cardiac si mai are si o hepatita B. Ce imi recomandati? Am vazut din analize ca nu i s-a facut CT. Atunci de unde poate sti oncologul din judet ca mai are atat de putin de trait? Multumesc anticpat pentru raspunsuri...
985 RaulDuke
985 RaulDuke [7763c]
20-06-2013, 18:52

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sincer si pe mine ma eludeaza complet substratul prognosticului apreciat de oncologul cu care spui ca ati vorbit. evident acest lucru, strict referitor la cancer, nu se poate face fara un examen de bilant mai complet, care normal ca trebuie sa includa si un CT de torace si abdomen. in rest, poate se refera la starea lui generala, care nu stiu cum e, si la restul bolilor pe care le are, care pot avea diverse grade de gravitate. a fost vazut de un chirurg ? este operabila boala sau nu ? daca NU, de ce ?
986 john123
986 john123 [3c]
21-06-2013, 08:14

Membru din 20-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Va multumesc pentru raspunsul prompt. A fost vazut de un chirurg la Sp. Floreasca care i-a comunicat ca nu se poate opera. Starea lui de sanatate este buna in general. poate sa manance, are doar ceva dureri toracice care cedeaza destul de repede la calmante clasice.
Initial a fost diagnosticat, venind la UPU cu hemoragie, de varice esofagiene. Dupa primul EDS s-a stabilit ca nu era asa. Oricum va multumesc ca imi comfimati ca un oncolog nu poate sa dea un prognostic exact dupa ce nu s-au finalizat toate investigatiile.

Am sa va citez din Biletul de iesire, poate va faceti o parere privind starea generala de sanatate, cu precizarea ca anemia s-a rezolvat prin transfuzii :
" Diagnostice formulare libera: tumora de esofag inferior hemoragica, HDS. Hematemeza.HTA. BRD Major. FiA permanenta, infarct miocardic (2012). IRC. Hepatita cronica cu VHB. Anemie Secundara. Bronsiectazii bazale in ambele campuri pulmonare. trombocitopenie, Hipoalbuminie, Hiperpotasemie."

Va multumesc!
987 nicolae1900
987 nicolae1900 [109c]
21-06-2013, 17:23

Membru din 07-04-2011

Subiecte: 0

Comentarii: 109

cu toate diagnosticele de mai sus clar nu se poate opera
daca acestea sunt cunoscute riscurile interventiei chirurgicale sunt imense
asa ca din pacate medicul care l-a vazut avea dreptate
988 RaulDuke
988 RaulDuke [7763c]
21-06-2013, 20:35

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in toate aparentele, da. ca atare cred ca cea mai buna varianta ramane un examen de bilant cat mai complet, cel putin cu un examen CT de torace si abdomen, iar in conditiile in care NU exista metastaze, sa se faca o iradiere concomitent cu chimioterapie, daca nu exista contraindicatii specifice si punctuale. cred ca este standard in situatia de fata. cred ca se impune un consult CAT MAI RAPID la un oncolog dintr-un spital mai mare, clinic, care are si radioterapie. din pacate locurile la iradiere sunt extrem de aglomerate, iar programarile, cam peste tot in tara, in spitalele de stat se fac de la peste 3-4 luni incolo... s-ar putea sa fie o problema.
989 kamyy.....
989 kamyy..... [42c]
22-06-2013, 02:08

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna..Am revenit cu ultimul CT facut in 20 iunie..Daca se poate d-nul doctor sa imi spuneti parerea d-voastra vizavi de rezultat
Torace:Trahee si bronsii principale permeabile.
Status post -neoplasm esofagian radiotratat, stent endoesofagian in 1/3 medie si inferioara, imagine cavitara cu continut preponderent aeric, delimitata de un perete gros, anfractuos vizibila in mediastinul posterior-paraesofagian dr,. la nivel T8.Leziunea cavitara prezinta comunicare larga cu esofagul(pe o lungime de 2, 2 cm), nu prezinta plan de clivaj fata de structurile anatomice mediastinale posterioare, pleura mediastinala. Comparativ cu investigatia anterioara leziunea prezinta dimensiuni usor reduse (2, 9/3/2, 6 cm) si iodofilie parietala redusa.
Iodofilie redusa a peretelui esofagian periprotetic.
Obliterarea si iodofile accentuata din mediastinul posterior.
Adiacent complexului lezional eso-mediastinal se vizualizeaza ingrosare pleurala focala si condesare pulmonara subpleurala in segmentul medio-bazal LID si portiunea mediala a segmentului apical LID.
Mai multe leziuni micronodulare sunt vizibile subpleural postero-bazal in Lid, distribiute perobronsic, probabil leziuni in context inflamator-infectios.
Fara colectii pleurale. Fara pneumomediastin.
Modificari fibroase pleuro-pulmonare in segmentul lateral al LMD si segmentul postero-bazal al LID.Pahipleurita postero-bazal dr.
Rezectia arcului costal anterior C VII dr.. Artefact metalic la nivelul peretelui toracic lateral dr. adiacent rezectiei costale.
Fara adenopatii mediastinale si axiale
Ateromatoza calcificata aorto-coronariana. Calcificari la nivelul valvei mitrale
Fara determinari secundare osoase la bnivelul scheletului toracic.
ABDOMEN: Ficat cu structura steatozica, fara determinari secundare.
Colecist cu un calcul de 1, 3 cm. Cai biliare intra-si extrahepatice de aspect normal.Ax-porto-speno-mezenteric normal.
Splina cu structura omegena
Adenom de glanda suprarenala stg. rinichi cu aspect normal.
Hernie supraombilicala cu continut adipos.
Fara adenopatii intra sau -retroperitoneale. Fara ascita


Concluzie
Status poste-neoplasm esofagian chimio-/radiotratat, cu fistula eso-mediastinala post-radioterapie stentata.
Imafgine cavitara cu continut preponderent aeric, localizat paraesofagian dr. ce prezinta comunicare larga cu esofagul, cu dimensiuni usor reduse si iodofilie parietala redusa comapartiv cu investigatia anterioara. Modificari inflamatorii difuze in grasimea mediastinala posterioara.
Modificari inflamatorii pleoro-pulmonare focale postero-medial in LID



VA MULTUMESC..
990 RaulDuke
990 RaulDuke [7763c]
24-06-2013, 21:22

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

din ce este descris, lucrurile arata favorabil ca raspuns la tratament. totusi fistula trebuie rezolvata, si se impune deci o reevaluare facuta de catre chirurg, pentru ca fistula va pune probleme, daca nu pune deja.
991 john123
991 john123 [3c]
25-06-2013, 13:24

Membru din 20-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 3

Domnilor doctori, revin cu rezultatul CT:

"CT torace +abdomen superior + pelvis cu SDC
Examenul CT nu evidentiaza mase proliferative la nivelul esofagului intratoracic. Aspect neomogen al jonctiunii esocardiale cu ingrosarea peretilor cardiei pe aprox. 3 cm. Minima acumulare lichidiana pleurala bazala dreapta. Nu se evidentiaza noduli tumorali pulmonari sau adenopatii mediastinale. Bronsiectazii bazale si benzi de fibroza interstitiala in ambele campuri pulmonare. Ficat cu contur neregulat, cu lobul stang usor marit, fara leziuni focale. Colecist cu reziduu biliare abundent. Splina, pancreas, rinichi, glande suprarenale cu aspect CT normal. Rinichi cu contur neregulat, cu corticala usor subtiata, fara semne de hidronefroza. Fara adenopatii in abdomenul superior sau lichid peritoneal."

Si ati avut dreptate, programarea la Fundeni pentru radioterapie, peste 4 luni.
Referitor la examenul CT coroborat cu celalalt diagnostic de cancer, ce-mi puteti spune?
Va multumesc!
992 RaulDuke
992 RaulDuke [7763c]
25-06-2013, 18:48

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca nu este operabil din motive de comorbiditati (alte boli, stare generala subreda, etc) atunci radioterpia cu chimioterapia raman singurele optiuni de tratament, cu sanse chiar de vindecare. nu va putea astepta 4 luni, deci cred ca trebuie sa inceapa chimioterapie pana la iradiere, iar peste 4 luni, inainte de iradiere, cel mai probabil va mai fi nevoie de un CT.
993 kamyy.....
993 kamyy..... [42c]
25-06-2013, 21:06

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Multumesc..Da fistula deja prezinta probleme...Maine tata va pleca la Bucuresti pentru a stabili exact chirurgul in continuare planul de tratament sau operatia..Revin cu mai multe detalii..Multumesc
994 flory86
994 flory86 [1c]
28-06-2013, 12:56

Membru din 28-06-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 1

Buna ziua, sunt noua pe forum.
Fratele meu are cancer la esofag, i-a fost diagnosticat anul trecut, pana acum a facut doar o sedinta de radioterapie, dupa se simtea un pic mai bine putea sa manance putin desi are acel furtun in stomac, dar acum doctori ii zic ca nu au locuri in spital si se simte si rau, nu mananca pe gura, il doare in gat...
Vroiam sa stiu daca s-a operat cineva la domnul doctor Dan Sabau, daca s-a vindecat si daca costa mult toata operatia(operatie si proteza), pentru ca suntem intr-o situatie foarte proasta cu banii.
Va multumesc.
995 stevens
995 stevens [301c]
30-06-2013, 16:23

Membru din 20-01-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 301

Daca exista o singura sansa de vindecare completa puteti fi sigura ca prof. Sabau o va valorifica ! In ce priveste proteza, stiu ca domnia-sa cu echipa au inceput chiar sa copieze o proteza tocmai pt a reduce costurile materiale pentru acesti pacienti ! Mergeti la o consultatie !
996 kamyy.....
996 kamyy..... [42c]
01-07-2013, 14:36

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna..D-nul doctor nu stiu ce sa mai cred tatal meu a plecat in 19.06 la Bucuresti pentru a-l programa pt operatie, dar se pare ca doctorul nu mai vrea sa il opereze din cauza ficatului...a zis ca-i este frica sa nu intre in coma hepatica si sa nu se mai trezeasca...Pe ultimul tomograf care l-am citit si d-voastra scrie clar ca ficatul e doar steatozic.. Va rog sa imi spuneti de ce credeti ca nu mai vrea sa il opereze? chiar nu ilteleg a zis ca merge spre bine ca tumoarea aproape ca a fost arsa complet si singura problema ar fi infectia aceea de la fistula..Nu stiu ce sa mai cred si unde sa mergem mai departe.. Va rog sa imi dati un sfat... sau poate sa imi eplicati d-vostra mai multe ca eu nu inteleg ce vrea doctorul
997 RaulDuke
997 RaulDuke [7763c]
01-07-2013, 18:32

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma tem ca nu am nici cea mai mica sansa, necunoscand cazul, sa emit speculatii care sa spere sa se apropie de adevar, pe aceasta tema. TOTUSI, cum ar fi normal, chirurgul poate fi intrebat, la fel ca orice om de pe planeta. l-ati intrebat ? daca ai avea scrisa pe undeva o judecata medicala sau eventual niste date din care sa rezulte ca nu e operabil, ti-as putea spune mai multe. asa singura varianta este fie sa il intrebi pe chirurg, fie sa mai ceri un consult la alt chirurg.
998 kamyy.....
998 kamyy..... [42c]
12-07-2013, 10:42

Membru din 09-02-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 42

Buna... Revin pe forum cu noutati..tata saptamana viitoare va fi operat dar in 2 etape..Prima operatie ii va scoate esofagul. va sta 6 luni cu un furtun in stomac prin care se va alimenta si apoi i se va face reconstructia...

D-nul doctor ce parere aveti de hotararea dr? Credeti ca e solutia cea mai buna?...
Cum va fi cu acel furtun dupa operatie...si cum trebuia sa avem grija sa nu faca o infectie...???
Multumesc..
Multa sanatate..
999 RaulDuke
999 RaulDuke [7763c]
13-07-2013, 11:40

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

operatia sigur nu este una usoara, dar in general cand vine vorba de cancer, este principala solutie pentru vindecare. s-ar putea sa ii vina destul de incomod, dar chirurgul trebuie sa va invete absolut tot despre ce inseamna administrarea tubului si orice este important.
1000 danutza_mddd
1000 danutza_mddd [15c]
16-07-2013, 01:15

Membru din 16-07-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 15

Buna ziua! Bunica mea in varsta de 65 de ani a fost internata in spitalul judetean din GL, crezand ca are un corp strain in gat(un os de peste). In sala de operatie s-a obs ca nu avea nici un corp strain, dar doctoritiei i s-a parut ca este cancer asa ca a i-a recoltat o particica ptr biopsie.
Bunica a stat in spital 16 zile. in care a facut cam 30 de perfuzii cu clorura de sodiu si alte medicamente precum ceftamil, ketonal sau algocalmin, si altele. La un moment dat a refuzat perfuziile ptr incepese sa se simta rau, sa nu mai poata vorbi deloc de la ele. ii faceau injectii direct in vena si si-a dat drumul la glas in scurt timp.
Inainte de a o interna, de curiozitate am pipait-o si nu am simtit nimic rigid, nu era umflata. dupa operatie era umflata in partea dreapta a gatului, zona respectiva fiind fierbinte si rigida.
Dupa externare a urmat un tartament 7 zile cu Ibuprofen 600(3/zi), strepsils plus(3/zi) si claritromicina(2/zi).
a 8-a zi a inceput sa faca temperatura putin in dreptul gatalui..a 9-a zi in tot corpul(vineri). Luni am fost la medicul ORL pt ca era gata si biopsia
rezultat: "Biopsia contine un mic fragment tisular cu marcat infiltrat inflamator polimorf si infiltrate de carcinom scuamocelular bine diferentiat, keratinizat".
Dna doctor mi-a dat bilet de timitere catre radioterapie spunandu-mi ca este cancer. Am intebat-o daca e normal sa fie umflata avand in vedere ca nu era asa cand a fost internata..cand s-a dus la operatie era normala..cand au adus-o de la terapie intensiva incepuse sa se umfle. Mi-a zis ca e normal. in ceea ce priveste febra mi-a zis sa o mai las cateva zile.
tot azi am discutat si cu medicul de la radioterapie. o va consulta joi dimineata.
fara consultatie nu a avut cum sa imi spuna nimic.
Am intrebat-o in schimb despre alimentatie. de o luna de zile o hranim cu supe crema, iaurt, branzica, smantana, banane, piureuri, biscuiti in lapte/ceai. dar simte ca ii este mereu foame, ca nu se mai satura. am inceput de 2 zile sa ii dam si carne bine fiarta si maruntita.
Dar am intrebat-o pe dna doctor despre niste suplimente nutritive ptr ca se simte moale..ametesete.. cred ca se trage si de la diminuarea volumului de hrana pe care il consuma. acesta fiind mult mai mic. Mi s-a spus ca suplimentele sunt pentru persoanele care nu mananca deloc.

As vrea sa o duc la Cluj sau in alt oras.. dupa ce ascult si parerea dnei doctor joi.
Nu stiu de unde sa incep.
Nu i-am spus.. nu stiu cum sa ii spun. imi place ca acum e pozitiva..crede ca are o infectie in gat de la "os" si ca in 2 luni se face bine.. am tot citit si am obs ca totate persoanele au facut un ct.. sau rmn..sau endoscopie.. bunica inca nu.
Cred ca timpul e pretios si nu stiu cum sa il valorific mai bine.
ce parere aveti? stiu ca sunt putine date.. dar nu stiu cum sa interpretez rezultatul
Va multumesc anticipat ca ati avut rabdare sa imi cititi mesajul!
Sanatate!
Răspunde la topic
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 474849505152 53 54 55 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp