cancer esofag! va rog am nevoie de un sfat!

Secțiunea: Cancerul de esofag (esofagian)
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 5152 53 5455 INAINTE ›
1061 mariamaria28
1061 mariamaria28 [9c]
25-06-2014, 13:24

Membru din 27-05-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Cat de dificila poate fi operatia?
1062 RaulDuke
1062 RaulDuke [7763c]
25-06-2014, 13:30

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

cum se poate raspunde la acest gen de intrebare ? un raspuns complet nu poate oricum sa-l dea decat un chirurg de chirurgie toracica.
1063 mariamaria28
1063 mariamaria28 [9c]
25-06-2014, 13:45

Membru din 27-05-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Inteleg.
1064 seg
1064 seg [10c]
25-06-2014, 22:19

Membru din 22-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

Tin ss precizez ca doctorul inca nu a pus diagnosticul, , malign``.Si chiar daca este tumoare canceroasa, bunica mea a avut cancer de colon, s-a operat, si acum e bine merci, nu a recidivat nici pana in ziua de azi;asta s-a intamplat acum 17 ani.Avand in vedere ca este mama lui, poate ca au aceasi forta de a lupta cu boala si de a o invinge.
1065 MARTON
1065 MARTON [617c]
25-06-2014, 23:48

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

FIECARE individ suntem unicati, si asa se comporta si cancerul, unicat in functie de persoana, mediul lui, nivelul stresului lui, corpul lui, sistemului lui imunitar si multei alti factori stiuti si nestiuti.la mine intre priimul cancer si al doilea au trecut 4-4.6ani, la urmatorul 3luni, la urmatoarele 3luni.. la alti pacienti cu care tin legatura in 2 luni de la depistare au plecat la domnul ( ODIHNEASCASE IN PACE), LA ALTII A RECIDIVAT LA O LUNA ce sa intelegem??????????? ce am scris mai sus.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
1066 MARTON
1066 MARTON [617c]
26-06-2014, 00:06

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

seg tiam trimis messaj pe privat lai citit? astept raspuns.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
1067 ella76
1067 ella76 [9c]
28-06-2014, 23:06

Membru din 28-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara,

Mi-as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva in legatura cu diagnosticul tatalui meu in varsta de 71 de ani. Din ceea ce mi-au explicat medicii, am inteles ca este vorba de un cancer esofagian si de stomac, dar nu-mi dau seama de stadiul in care se afla. M-ar ajuta foarte mult o parere avizata din partea unui medic si eventual mai pe intelesul unui om care nu cunoaste termeni de specialitate medicali. Am citit toate cele 36 de pagini din forum si m-am ingrozit, acum parca nu mai imi dau seama de nimic, nu mai stiu cum sa procedez mai bine in cazul lui. Recomandarea ar fi ca trebuie sa fie operat cat mai curand, dar exista si varianta sa faca radioterapie inainte de operatie, dar toate aceste lucruri se vor stabili in momentul in care o sa avem rezultatul biopsiei.
La spital a ajuns din cauza unei disfagii pentru solide si din cauza unei severe scaderi in greutate ( aprox. 15 kg in 3 luni).
Analizele de sange sunt bune deocamdata, dar din zi in zi mananca si mai putin ( max o farfurie de supa pe zi) si incepe sa se simta foarte slabit.

Va expun mai jos datele pe care le detin in acest moment:

Diagnostic externare

Formatiune tumorala stenozanta de jonctiune gastrica(esofag, cardie si stomac - mica curbura si fornix), adenopatii peritumorale.

Biopsii in lucru.


Esogastroduodenoscopia a evidentiat la 42 cm de arcada dentara formatiune protuziva, stenozanta, dar care permite trecerea endoscopului, formatiunea esofagiana se prelungeste la nivelul cardiei si la nivelul gastric pe o lungime de aprox. 2-3 cm prezentand ulceratii la nivelul versantului gastric. Se recolteaza biopsii de la acest nivel, mucoasa fiind friabila, sangeranda la biopsiere.

Concluziile CT:

Aspectul CT sugereaza o tumora gastrica de mica curbura extinsa la nivelul cardiei; adenopatii abdominale.
Chiste renale parapielice bilateral.
Chist cortical necomplicat renal drept.

Ecoendoscopie:
Din cauza pozitiei nu se poate depasi formatiunea situata la nivelul cardiei, dar se poate examina de la nivelul ei.Formatiunea este cu dezvoltare cardiala, parand a se extinde spre fornixul gastric.Peretele dig. la acest nivel este cu dim. - 21 mm cu ecostructura dezorganizata, inclusiv la nivel de seroasa ( T3 ); mai multe adenopatii peritumorale Ø max = 10 mm si inca 2 mediastinale post. ( subcarinale si la nivelul ferestrei aorto-pulmonare), fiecare cu Ø ≈ 1, 4 cm;
- lama de ascita peritumorala Ø ≈ 5 mm;
- lama de lichid in cavitatea pleurala dr. Ø ≈ 8 mm.

Fara imagini sugestive de determinari secundare intrahepatice in limita vizualizarii.
Fara incidente intraprocedurale

Multumesc!
1068 RaulDuke
1068 RaulDuke [7763c]
28-06-2014, 23:29

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

in functie de ce va spune biopsia, cel mai indicat tratament ar fi, dupa parerea mea, chimioterapie urmata de operatie urmata de inca niste chimioterapie (in situatia in care biopsia spune ca este vorba de ADENOCARCINOM). boala pare prea avansata pentru a fi operata usor/bine din prima.
1069 ella76
1069 ella76 [9c]
29-06-2014, 00:10

Membru din 28-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Va multumesc domnule doctor pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns. O sa revin saptamana viitoare cand o sa am si rezultatul biopsiei. Pana acum am fost la Spitalul Colentina la gastroenterologie (acolo au fost efectuate analizele) iar de acolo am fost trimisi la chirurgie la domnul dr. Constantinoiu de la Spitalul Sf. Maria. Urmeaza sa luam legatura si cu un medic oncolog. Probabil ca ne vor indruma de acolo catre oncologie, inca nu stiu cum se procedeaza.
1070 RaulDuke
1070 RaulDuke [7763c]
29-06-2014, 11:39

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

sfatul meu este sa vorbiti cu un oncolog INAINTE de a va opera, respectiv imediat dupa ce aveti rezultatul de la biopsie in mana, altfel chirurgul s-ar putea sa nu va propuna decat operatia si nu veti avea acces la toate optiunile. din cate aud, la colentina exista un ambulator de oncologie care poate sa faca aceleasi lucruri ca pe oriunde altundeva. de asemenea aud ca au un oncolog nou pe acolo, care pare pus pe treaba.
1071 seg
1071 seg [10c]
29-06-2014, 16:39

Membru din 22-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 10

A incercat cineva preparatul pe baza de, , miere vie`` a domnului Bogdan Victor?
1072 domi88
1072 domi88 [94c]
30-06-2014, 22:33

Membru din 18-12-2013

Subiecte: 0

Comentarii: 94

ce fel de miere e aceasta?
1073 ella76
1073 ella76 [9c]
06-07-2014, 20:03

Membru din 28-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara,


Am primit si rezultatele la biopsie si sunt urmatoarele:

Examen histopatologic:
Mai multe fragmente tisulare cu diferite aspecte histopatologice:

- doua fragmente de mucoasa gastrica superficiala cu leziuni de gastrita cronica cu grad moderat de activitate;
- un fragment de mucoasa esofagiana cu moderata acantoza si marcat edem in minima cantitate de corion recoltata;
-un fragment de proliferare tumorala adenocarcinomatoasa alveolar-cribriforma si glanduliforma cu rare celule in inel cu pecete si moderata reactie desmoplazica, supraiacent, mic fragment de mucoasa pavinetoasa neketatinizata.

Concluzie: adenocarcinom slab diferentiat.

Din cate am inteles este destul de grav. Ce as putea sa fac ca sa aiba o viata mai usoara si eventual daca se poate si cu o durata mai lunga.

De fapt cat este de grav?

Marti dimineata avem programare la oncologie asa cum ne-ati sfatuit.
1074 RaulDuke
1074 RaulDuke [7763c]
06-07-2014, 22:06

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

da, e relativ grav, din pacate. un cancer de stomac, mai ales unul care pare deja destul de avansat, nu e niciodata un lucru usor. trebuie sa aveti un bilant cat mai complet al extensiei, apoi o evaluare a starii lui generale de sanatate (ce alte boli are, cum sta cu inima, rinichii, psihicul, etc), dupa care o decizie despre tratament, care dupa parerea mea inseamna fie CHIRURGIE, dar asta numai cu chimioterapie facuta si INAINTE si DUPA operatie, sau radioterapie facuta concomitent cu chimioterapie. din pacate aceasta boala preteaza la un abord pluridisciplinar si la folosirea unor resurse enorme, lucruri care de multe ori nu sunt usor disponibile in spitalele publice din romania. va astept cu concluzia consultului oncologic.
1075 ella76
1075 ella76 [9c]
18-07-2014, 19:37

Membru din 28-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara,

Cu siguranta sunteti un medic foarte bun. Tot ceea ce mi-ati spus dvs in cateva cuvinte intr-un timp foarte scurt, mi s-a confirmat de catre 2 medici oncologi in aproape doua saptamani. Este adevarat ca au mai fost de facut analize si anume: o simulare CT si iarasi toate analizele de sange pentru ca sa se vada daca poate sa reziste la acest tip de tratament. Nu are sens sa explic ceea ce am aflat de la cei 2 medici pentru ca ati explicat foarte bine dvs. mai sus. Concluzia este ca incepand de miercuri, tata o sa inceapa un tratament de chimioterapie combinat cu radioterapie, dupa care o sa urmeze operatia chirurgicala, urmand ca dupa aceasta procedura sa faca iarasi chimioterapie. Sper sa-l ajute Dumnezeu sa reziste pentru ca am inteles ca o sa fie foarte greu pentru el din punct de vedere fizic.
Va multumesc din suflet pentru toate informatiile pe care mi le-ati furnizat!
1076 RaulDuke
1076 RaulDuke [7763c]
18-07-2014, 19:53

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

ma bucur ca ati gasit calea, sper sa mearga foarte bine tratamentul si boala sa fie vindecata! totusi nu as putea spune ca mi-e clar planul colegilor de care vorbiti: in mod normal protocolul standard de tratament in cazul cancerului de stomac cu aceasta extensie consta FIE in chimioterapie (de obicei 3 cicluri) urmata de operatie urmata de inca 3 cicluri de chimioterapie, fie in operatie de la inceput (daca se poate), urmata de radioterapie+chimioterapie concomitenta. iar acestea sunt recomandari standard din ghidul european si se regasesc si in cel nordamerican. varianta cu radio+chimio urmata de operatie este pentru cancerul de esofag, si nici acolo planul nu include ca, dupa radio+chimio si operatie sa mai faci sistematic iar chimioterapie, decat in caz de recidiva. deci cred ca e o problemuta mica de comunicare la mijloc.
oricum ar fi, este clar ca ati ajuns la un centru care dispune de toate mijloacele necesare pentru tratamentul complex al acestei boli. inca odata va urez mult succes si sper sa tinem legatura !
1077 ella76
1077 ella76 [9c]
18-07-2014, 21:00

Membru din 28-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

O sa va dau mai multe detalii miercuri, cand o sa aflu exact planul de tratament al tatalui meu. Poate ca incurc eu informatiile, informatii care recunosc, sunt greu de inteles pentru mine. Dar oricum, tatal meu are un diagnostic de cancer gastro-esofagian, care se pare ca a inceput de la stomac si este agresiv. Sunt constienta ca este grav si chiar daca este asa, tot sper intr-o vindecare, cu toate ca stiu ca sansele sunt infime aproape. Ma gandeam ca suntem pe drumul cel bun, dar poate ca n-am inteles eu prea bine.
1078 ella76
1078 ella76 [9c]
23-07-2014, 18:20

Membru din 28-06-2014

Subiecte: 0

Comentarii: 9

Buna seara,

Din cate v-am povestit, astazi urma internarea, care din pacate nu s-a mai facut deoarece erau mai multe elemente necunoscute, lucru curios din punctul meu de vedere. Se pare ca procedura cu chimioterapia nu era tocmai una fericita pentru inceput, avand in vedere faptul ca tatal meu poate sa fie operat chirurgical. Asa ca ne intoarcem la chirurgie, iar lucrurile se vor desfasura asa: operatia, dupa care tratamentul chimiterapeutic, deoarece am inteles ca daca s-ar face chimioterapia inainte de operatie, tatalui meu i-ar fi necesara o gastrostoma prin care sa se poata alimenta in timpul tratamentului chimioterapeutic, iar pe langa toate aceste lucruri exista riscul de metastaze. Sunt bulversata pentru ca dupa o luna am ajuns in acelasi punct si anume la chirurgie. Mai sus v-am explicat ca urma sa faca un tratament de chimioterapie combinat cu radioterapie deoarece medicii care se ocupau de acest caz au specializarile de raditerapeut-oncolog iar celalalt chimioterapeut oncolog, iar colaborarea dumnealor mi-a indus ideea pe care v-am expus-o mai sus. Nu inteleg ce s-a intamplat si mi se pare ca am pierdut timp pretios. Nu vreau sa dau vina pe sistem sau pe cineva, pentru ca nu este nimeni de vina, fiecare are drama lui personala care pare cea mai mare si cea mai grava, dar `lalaiala` asta pare specifica atat mediului sanitar de stat cat si privat, poate si din cauza faptului ca sunt foarte multi bolnavi de cancer.
1079 MARTON
1079 MARTON [617c]
24-07-2014, 00:33

Membru din 08-06-2014

Subiecte: 15

Comentarii: 617

ELA eu sunt pacient cu cancer pe mai multe organe si cred cu tarie si chiar am facut asta ca LA SITUATII DE VIATA SI DE MOARTE SE IAU DECIZII LA FEL eu nam asteptat aceasta lalaiala si am facut tot posibilul sa lupt si pana in prezent am reusit, ti-am trimis povestea mea pe privat.
optimismul si sprijinul cheia vindecarii
1080 RaulDuke
1080 RaulDuke [7763c]
24-07-2014, 10:31

Membru din 12-04-2011

Subiecte: 1

Comentarii: 7763

daca tumora e operabila, trebuie operata din prima. uneori insa chirurgii supraestimeaza "operabilitatea" unei tumori, si deci uneori, cand e relativ avansata, e mai sigur sa incepi cu chimioterapie. daca va operati de la inceput, asta inseamna ca dupa aceea va trebui sa faca radioterapie si chimioterapie in acelasi timp, ca tratament standard. ca atare trebuie sa faceti o programare la radioterapie inca de pe acum.
Răspunde la topic
1086 comentarii 1 2 3 4 ..... 5152 53 5455 INAINTE ›
Notă: informațiile prezentate pe site-ul Ghid-Cancer.ro au rolul de a informa și susține pacienții cu cancer sau aparținătorii acestora, însă nu pot substitui vizita la medic, diagnosticul și tratamentul oferit de acesta în mod direct. Nu ne asumăm nicio răspundere cu privire la efectele pe care acest site le poate avea asupra dvs.
Trimite(Share) pe Facebook
Mergi sus
Trimite linkul pe Whatsapp